Vrijdag 21 December 1928 43e Jaargang BONNEN HENDRIKSE& Go's BANK-BOES Denkt er aan! EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ons stembusprogram. Buitenland. (ZWARE SHAG) HEBBEN DUBBELE WAARDE TOT 31 DECEMBER 1928 el ra Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Binnenland. D1 recteur-H oof d redacteur: Ft. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke kortitig. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. In verband met den beperkten post dienst op den eersten Kerstdag moet ons blad van a.s. Maandag, evenals anders des Zaterdags, vroeger dan gewoonlijk ver schijnen. H.H. adverteerders en correspondenten gelieven hiermede rekening te houden en voor vroegtijdige inzending der copie zorg te dragen. V Pakkend voorbeeld. Het „Handelsblad" gaf zelf, ongevraagd, van bet gevaarlijke der liberals theoriën (zie het nummer van Woensdag) een pakkend voorbeeld toen het ter ver duidelijking van zijn afwijzend standpunt ten opzichte van den voorslag van Dr de Visser schreef: „Laat ons dit eene voorbeeld noemen. Met de Christelijk Historischen erken nen wij den Zondag niet slechts als socialen rustdag, doch ook als een Christelijke dag van wijding. Maar het is onmiskenbaar, dat tien ja honderdduizenden in ons land er ander? over gaan denken. En daarmee moe ten wij rekening houden en niet doen alsof de Zondagsopvatting in ons volk nog die was van anderhalve eeuw ge leden. Hier is een stuk evolutie, dat wij persoonlijk zeer betreuren, maar dat we als een historisch, feit hebben te aanvaarden." De bedoeling is duidelijk. Gods Woord leert ons, den Zondag te heiligen, maar als de meerderheid van ons volk het anders wenscht, dan aan vaarden we dat. Gods Woord vraagt van ons ontzag voor het gezag, Maar als straks het ge zag vertrapt wordt en vernietigd, dan is dat de nieuwe orde, die we zonder meer aanvaarden. Het huwelijk is een Christelijke instel ling, maar als het volk zich daarvan afkeert, welnu dan laten we die instel ling los. Het giezin is een schepping Gods. Maar als ons volk die door God gestelde orde loslaat, dan. is dat nieuwe, dat worden de precies even eerbiedwaardig. We behoeven er niets meer van te zeg gen. Wie even nadenkt zal wel' inzien op hoe gevaarlijk terrein ons het liberalisme voert en hij zal gaarne zijn geld en zijin tijd en zijn kracht beschikbaar stellen om de 'doorwerking van dergelijke voor ons Christelijk volksleven gevaarlijke theoriën te voorkomen. Van het ontwerp-program van actie der A.R. partij is een nieuwe editie versche nen. Met de opmerkingen gemaakt in de verschillende kiesvereenigingen er? in het onlangs gehouden Centralen Convent is door het Centraal Comité ter dege reke ning gehouden. Verschillende wijzigingen zijn aange bracht. Bovendien is er aan toegevoegd een slotparagraaf, die wij het stembus program der A.R. partij zouden kun nen noemen, en die al's volgt luidt: „De inhoud van haar program saam- vattend, wenscht de A.R. partij1 bij de stembus van 1929 op te komen voor handhaving van de Christelijke grondsla gen van ons volksleven, beantwoordend aan den aard van ons volkskarakter, zoo- als dat in art. 1 van haar Program van Beginselen nader is omschreven; en meer in 't bijzonder komt zij op a. voor de beveiliging van het gezin; b. voor de handhaving van het gezag, c. voor de beoefening van sociale ge rechtigheid." Gezin, gezag1 en gerechtigheid. Een kostelijk trio. Het is een program dat weerklank vindt by het Antirevolutionaire volk. Een program dat geestdrift kan wek ken en bezieling! De ziekte van Koning George. Gisteravond kwamen zeven geneeshee- en in het Buckingham-paleis bijeen waar bij naar men meent de besprekingen over de verdere geneeskundige behandeling werden voortgezet. De radiotherapie zal worden voortgezet. De koning is nog zeer zwak maar de uitputting is minder uitgesproken, minder hevig dan de laatste dagen. De koning na dert de fase in de ziekte, maar heeft die nog niet bereikt, dat volledig vertrouwen gerechtvaardigd zal zijn. Tot zoolang kan zich nog een achteruitgang voordoen, maar dit is onwaarschijnlijk. Auto in een ravijn gestort. Uit Soekaboemi wordt geseind: Een 32- jarige employé van een der ondernemin gen, baron Adolf Klenkert, oud-officier in het Oostenrijksche leger, reed met een' vrachtauto over een brug over de Tjikan- di-rivier met een vaart van 40 K.M. per uur, toen bij het nemen van een bocht de wagen plotseling slipte en in een ravijn stortte. Klenkert werd er uit geslingerd en op slag gedood. Een inlandsche machi nist, die naast hem zat, wist van den auto té springen voor deze in de ravijn stortte Een spaarkas bankroet. Uit Praag wordt gemeld: De stedelijke spaarkas te Olmüt'z heeft tengevolge van een groot bankroet een schade van 11.25 millioen kronen geleden. De groot-grondbezitter Zboril kocht in het jaar 1925 in Slowakië het groote land goed van graaf Ernst von Apponyi en be taalde daarvoor een bedrag van 6K mil lioen kronen. De koop werd in 1928 gere gistreerd. Reeds in het jaar 1923 echter had de overheid ter doorvoering van de reorganisatie van het grondbezit het land goed in beslag genomen en het in 1928 aan het militair bosebbestuur, voor zoover de bosschen betreft, ter beschikking ge steld. Zboril heeft daarop de overheid een proces aangedaan tot betaling van 4 mil lioen kronen, daar de bosschen hem zoo veel gekost hebben. Dezer dagen heeft de rechtbank dezen eisch afgewezen, op grond van het feit, dat Zborill van tevoren heeft moeten we ten, dat de bosschen in beslag genomen waren. Zboril heeft daarop faillissement aange vraagd. Onder de schuldeischers van Zboril be vinden zich behalve de genoemde stedelijke spaarkas, nog vele advocaten, die een vor dering van 200.000 kronen op hem hebben. Een stationskas geplunderd. De spoorwegdirectie te Neurenberg deelt mede, dat gistermiddag twee roovers met opgeheven revolvers het bureau van het station Kulmbach zijn binnengedrongen, waar zij een bedrag van circa 10.000 M. roofden. Na dit stoute dievenstuk zijn de daders te Unter-Steinach in den boemeltreein LichtenfeldHof gestapt. Zij hadden kaartjes naar Plauen gekocht. De stationschef te Unter-Steinach her kende de roovers echter en waarschuwde de gendarmerie te Neuenmarkt-Wirs- berg. Toen de tre'in daar stopte klommen de gendarmes in den wagon, waarin de roovers zaten. Dezen trokken onmiddellijk hun revolvers en doodden den gendarme Krauss uit Neuenmarkt door vier schoten in den buik. Een van de roovers vluchtte daarop in de richting van den Kupferberg, terwijl de ander over den spoorweg naar een dichtbijzijnden tuin rende; hij werd daar echter zoo in het nauw gedreven, dat hij' zelf een eind aan zijn leven maakte. Op hem werd een chèque van 4300 mark en een som geld gevonden. Volgens zijn identiteitspapieren is de naam van dezen roover Joseph Braunn, bierbrouwer uit Egglkofen, bij Neuen markt a.d. Rott. Uit het onderzoek van de leeggehaalde stationskas te Kulmbach is gebleken, dat er in totaal 10,185 mark vermist wordt. Vreeselïjke koude in Polen. Uit verscheidene plaatsen van Polen worden zeven doodsgevallen door de vorst gemeld. Bij Thorn zijn o.a. twee visschers, die den nacht 'doorgebracht hadden in een ■hut bij de Weichseï, en in de Warschau- jsche voorstad Anopel een arbeider dood gevroren. Door de vorst zijn ook de verschillende plaatsen de waterleidingen bezweken en is het telegraaf- en tele- -foonverkeer gestoord. Het spoorwegver keer wordt belemmerd door de verbre king der telefonische communicatie, het geen ernstige vertragingen, veroorzaakt. ZORGT, DAT GE UW NIKKELEN TABA K S DOOS I EN HOUTEN PIJP ONTVANGT i-WiWWi Onrust in Marokko. Volgens een bericht uit Tetoean aan eenige avondbladen heerscht er onder de stammen der Senhadzja en Gombra een zekere opwinding, welke het gevolg, ,zou zijn van de agitatie van een 'stamhoofd, dat overal den a.s. terugkeer van Abd- el-Krim aankondigde. Er zijn troepen gezonden om onlusten te voorkomen en om den agitator, Moe- lei Hussein genaamd, te arresteeren. Hevige vorst te Berlijn. Gisteren is te Berlijn een "hevige vorst ingetreden. De thermometer stond [s mor gens 8 graden Celsius onder nul. Talrijke treinen hebben belangrijke vertraging, vooral die, welke Thüringen moeten pas- seeren, waar veel sneeu 'r is gevallen en ook hevige koude heer» A. Trein in een kudde schapen. De D-trein MünchenBerlijn is gister middag tusschen de stations Rudoll'stadt en Orlamiinde ingereden op een kudde .schapen, waarvan er 35 werden gedood. De schapen, "die zich zonder toezicht op den spoordijk bevonden, behoorden aan iemand uit Erfurth. De trein kon na een kort oponthoud de reis voortzetten. De gasontploffing te Londen. Uit nadere berichten blijkt, dat de gas ontploffing gistermorgen even voor 8 uur plaats had op het deel van High Holborn, dat tusschen Kingsway. en Tottenham Court road ligt. Aan het feit, dat het nog betrekkelijk vroeg was, en de ontploffing de straten in het midden openscheurde waar geen menschen liepen, is het te danken, dat het zoo goed is afgeloopen. Van de 8 gewonden zijn er 3 zwaar gewond, maar ook deze verkeeren niet in onmiddellijk levensgevaar. De politie heeft de heele straat afge zet, wat zeer noodig bleek, want in den loop van den dag volgden nog verschei dene kleinere ontploffingen. Wolken stof en deeltjes asphalt zijn 3 K.M. verder nog waargenomen. De electrische lichtlei- ding is in het _geheele blok gestoord. Het onmiddellijk onderzoek heeft nog geen oorzaak aangewezen. Men moet zich door 'n waren choas van in en uit elkaar gerukte stokken asphalt werken om den haard der ontploffing, die men bij de kruising van Holborn en High Street zoekt, te bereiken. Een ingenieur van den dienst van plaat selijke werken schatte de schade alleen ,aan het wegdek op rond 50.000 pond. Nader wordt gemeld: Er is bij de vreeselijke gasontploffing, die dezen morgen te Londen plaats had, niemand gedood, maar er zijn 17 perso nen, min of meer zwaar gewond, naar het ziekenhuis gebracht. De ontploffing had plaats, naar men meent te weten, in een tunnel, die toe behoort aan den. dienst van post, tele foon en telegraaf, waar werklieden van dezen dienst aan den arbeid waren. De ontploffing verbrijzelde de hoofdgasl ei- ding, waardoor een groote hoeveelheid gas ontsnapte die in brand vloog. Hon derden personen zijn tijdelijk zonder on derdak. De schade is reusachtig. Overeenstemming tusschen Turkije en Italië. Volgens bericht uit Angora wordt van officieuss zijde medegedeeld, dat d? tij dens de aanwezigheid van den Italiaan- schen onder-staatssecretaris Grandi te An gora gevoerde besprekingen met den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken tot volkomen overeenstemming tus schen de beide regeeringen hebben geleid. Over den aarcl der besprekingen wordt van officieel© zijde het diepste stilzwijgen bewaard, maar men meent te weten, dat het accoord tusschen Griekenland en Tur kije, waar Italië groot belang in stelt, één der hoofdpunten der besprekingen' was. De nood in de Engelsche mijnindustrie. Het Engelsche Lagerhuis heeft zijn laat ste zitting gistermiddag gewijd aan de bespreking der maatregelen, die de re geering heeft voorgesteld ten behoeve van de noodlijdenden in de 'beide mijngebie- den. 'Baldwin gaf voorts ,een uiteenzet ting van de door de regeering gevolgde politiek en betoogde het nut van de vakscholen in Londen, Newcastle. Cardiff en Glasgow, die ieder in den loop van het volgend jaar 5003 werklooze mijn werkers, 'die daar een ander beroep ge leerd hebben zouden afleveren. Voorts zouden er ten minste 6003 man met hun gezinnen naar Canada kunnen vertrek ken en ten slotte verwachte de premier dat de koopkracht van het land, die nog altijd onder de naweeën van de loonder ving in 1926 bij de algemeene staking te -jijden had, zich in 1929 zoodanig zou hersteld hebben, dat de industrie weer allerwegen werkkrachten zou noo dig hebben. Mac Donald zeide, dat de regeering het debat over haar steunverleening tot den laatsten dag voor de Kerstvacantie had uitgesteld, omdat zij wel wist hoe teleurstellend haar mededeelingen eigen lijk waren. Er was nijpend gebrek aan voedsel, kleeren en schoeisel en al kon den de beide laatste categorieën door goede samenwerking misschien aan de particuliere zorg worden overgelaten, voor voldoende voedsel moesten in de eerste plaats de regeeringsorganen zorgen. De eerste nood zou door de voorgestelde maatregelen wel gelenigd kunnen worden, maar voor het overige had de premier slechts een wissel op de toekomst afge geven, zonder eenige reëele waarde. In het voorjaar zou men zien hoeveel van de hooggestemde verwachtingen van Bald win terecht was gekomen. Korte berichten. "Bij Tietz, het groote warenhuis te Berlijn, is ingebroken. De dieven heb ben de kas geplunderd. Hun buit bedraagt omstreeks 14.000 Mark. Den laatsten tijd heeft zich in Noord- Moravië een roodvonkepidemie verbreid. Eenige scholen moesten worden gesloten. De aard der ziekte is minder goedaardig dan in vorige jaren. De Parijsche politie heeft twee in dividuen aangehouden, 'die sedert twee jaar in -Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Argentinië hun werk er van maalden 'krediet-brieven te. vervalschen. Hun op lichterij zou tien millioen bedragen. Twee medeplichtigen zijn te Cerbère in hech tenis genomen. Naar uit Nice wordt gemeld, is de toestand van grootvorst Nicolaj, die te Antibes verpleegd wordt, zeer ernstig. Het einde wordt elk uur verwacht. Den patiënt moest op kunstmatige wijze zuurstof wor den toegediend. Niqt minder dan 56 Hongaarsche parlementsleden hebben zich op 15 dezer voor drie dagen in een Jezuïtenklooster teruggetrokken, waar drie maal' per dag bijeenkomsten plaats vinden, in welke een Jezuïtenpater preekt. Zoolang de re traite duurt, mag niemand der deelnemers met een ander spreken. Binnenland. Wetsontwerp tot verlaging gedist. ac cijns aangenomen. Plannen inzake woningverbetering ten plattenlande. Verlaging posttarieven voor Indië. Vergadering van de Staten yan Zee land. Het electriciteitsvraagstuk. Buitenland. De ziekte van den Engelschen 'Koning. Hevige koude in het buitenland. De gasontploffing te Londen. Inzage van loonlijsten door ambtenaren. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bepaald: 1. Indien een inspecteur, accountant of ontvanger der directe belastingen gebruik wenscht te maken van de hem verleende bevoegdheid tot het nemen of doen nemen van inzage en afschrift van eene loonlijst, richt hij daartoe een verzoek tot den voor zitter van den bevoegden Raad van Arbeid Onder inspecteur der directe belastin gen worden in -deze beschikking mede ver staan andere ambtenaren der directe be lastingen en ambtenaren der registratie, die geheel of gedeeltelijk belast zijn met de taak van inspecteur der directe belastin gen. Onder inspecteur der directe belastin- king mede verstaan elk stuk, hetwelk een werkgever verplicht is te houden in plaats van eene loonlijst. 2. De voorzitter van den Raad van Ar beid zendt de loonlijst, waaróp het verzoek betrekking heeft, zoo spoedig mogelijk ter inzage aan den aanvrager. Deze is ver plicht de loonlijst binnen 10 dagen aange- teekend terug te zenden, tenzij de voorzit ter den termijn verlengt. 3. Indien de voorzitter van den Raad van Arbeid van oordeel is, de loonlijst ten kantore van den Raad niet kan worden gemist, doet hij hiervan mededeeling aan den aanvrager. Indien het aangevraagde stuk niet ten kantore van den Raad van Arbeid aan wezig is, zendt de voorzitter van den Raad het zoo spoedig mogelijk, nadat het terug ontvangen is, aangeteekend aan den aan vrager toe. Kan het echter niet worden ge mist, dan doet hij hiervan aan den aan vrager mededeeling. 4. Nadat eene mededeeling is gedaan, als bedoeld is in 3, kan elk der in 1 be doelde Rijksambtenaren inzage en af schrift van de loonlijst nemen ten kantore van den Raad van Arbeid. Het nemen van inzage en afschrift kan alsdan ook geschieden door andere amb tenaren der 'directe belastingen of der re gistratie en domeinen, onder overlegging van een machtiging van één der eerstge noemde bevoegde ambtenaren. 5. De Raad van Arbeid verstrekt, op ver zoek van de tot het raadplegen der loon lijsten bevoegde ambtenaren, de inlichtin gen, die zij noodig hebben om te beoordee- len, welke waarde de lijsten hebben ten aanzien van de vraag, welk bedrag aan loon door een werknemer over eenige pe riode werkelijk is genoten, en ten aanzien van de vraag, welk bedrag door den werk gever over eenige periode aan belooningen werkelijk is uitgegeven. Prachtige boeken gratis. De heer J. H. Kok, uitgever te Kampen, schrijft in „Het Nieuwsblad v. d. Boek handel": „In den laatsten tijd werden we nu en dan in de bladen verrast met groote sprekende, dus ook kostbare adverten ties, waarin met veel ophef gratis boeken werden aangeboden. Kort voor St. Nicolaas trok wel zeer de aandacht een soortgelijke advertentie, in bladen en week-illustraties, zoowel liberaal als christelijk, opgenomen, en wel liefst over een geheele pagina, waarin met veel reclame niet minder dan 75 keur boeken voor de Jeugdvolkomen kos teloos werden aangeboden aan allen, die er maar vlug genoeg bij waren, en hun namen maar opgaven I Na dan verschillende bijzonderheden ta

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1