No. 70 Donderdag 20 December 1028 43e Jaargang NON HENDRIXSE&Co's BANK - GOES aroma EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. WIND GEZAAID, STORM GEOOGST. Buitenland. ^eerlijk Het genot, dat het gebruik van PEPERMUNT U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineele bereiding uit echtë pepermuntolie. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Coupons Effecten Deposito's Credieteti Wissels Spaarbank 4 pCt. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post f3, Losse nummersfO. Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. In verband met den beperkten post dienst op den eersten Kerstdag moet ons blad van a.s. Maandag, evenals anders des Zaterdags, vroeger dan gewoonlijk ver schijnen. H.H. adverteerders en correspondenten gelieven hiermede rekening te houden en voor vroegtijdige inzending der copie zorg te dragen. !Wie wind zaait zal' storm oogsten. De waarheid van dit spreekwoord heb ben de Socialisten weer eens ondervon den. Uit concurrentie-zucht, om' den Com munist de wind zoo mogelijk uit de zeilen te nemen had hun woordvoerder in de Tweede Kamer hoog van den toren ge blazen en werden een "drietal moties in gediend dien zij zelf een vorig jiaiar, toen ze van Communistische zijde kwamen, hadden afgewezen. Maar de linkervleugel in de partij' begint zich te roeren. Een deel' van de partijge nooten is van meening1, dat de S. D. A. P. langzamerhand verburgerlijkt en dat zou in 1929 stemmen kunnen kosten. Daarom moest nu eens tegen den Com munist worden opgeboden. De kiezers kunnen dan zien, dat de Soc. Democraten toch ook wel wat dur ven, dat zij voor den Communist niet onder behoeven te doen. En gevaarlijk kon het spel niet worden. De andere partijen die dan weer als „reactionair" konden worden 'geteekend, zouden wel' voor verwerping van de mo ties zorgen. Veel plezier hebben ze echter van dit demagogische jptre-den niet gehad. Zij hebben wind gezaaid. Welnu, de Communistische afgevaar digde die zijn rose neefjes op onbarm hartige wijze geeselde heeft er voor ge zorgd, dat ze storm konden oogsten. De overzichtschrijver van de Maasbode vertelt er van: De communist L. de Visser, die ove rigens een goed spreker is, heeft nog nooit zoozeer het oor gehad van heel de Kamer als gisteren. Van 'de sociaal-demo cratische koloniale politiek is geen stuk heel gebleven. Hun demagogisch optre den is misschien nog nooit zoo scherp gegeeseld als door dezen tegenstander, voor wien „het een lust was om te le ven", zooals hij zeide. Hij, een mannetje alleen in de Kamer, genoot, omdat een groote partij van 24 man, precies manoeuvreerde zooal's hij wilde. Het is de angst voor de nade rende verkiezingen die hen zoo doet op treden. Het sociaal-democratisch Volksraadslid, de heer Stokvis, vraagt geen amnestie, of vrijstelling van Tjipto en nog minder opheffing van het .interneerinjg'skamp', maar hier doen de socialisten dat wel. Iedere lijn in de roode politiek is zoek en de heer Cramer 'kon "deze niet goed praten, door te zeggen dat de verhoudin gen verscherpt zijn. Dat is onjuist, want het vorige jaar toen de woelingen in Indië er nog waren, waren de verhoudingen veel meer toegespitst dan nu. De heeren zaten stil als muisjes en lachten als boeren, die kiespijn hadden, vooral ook toen hij hun voorhield wat ze in vorige jaren gezegd hadden van de nu zoo hoog g;eroemde leuze: „Indië los van Holland". Als de heer Duys zeer onvoorzichtig interrumpeert, dan 'voegt de heer Visser hem toe, dat de interruptie is, als die overtreffende trap (duister) van dezen af gevaardigde. De strijd is zoo heftig ge worden, dat de leider de heer Albarda nu zelf voor het front zal komen om den heer De Visser te bestrijden, maar veel succes kan hij daarvan niet ver wachten De S. D. A. P. heeft zich nu eenmaal doen kennen als de partij van de leuze, zonder eenige lijn en zonder eenige verantwoordelijkheid." En die van „Het Handelsblad" geeft zjjne indrukken als volgt weer: „Met groot krjjgsgeluid bulderde hij los tegen die party, aan wie hjj haar al te snelle zwenkingen in de koloniale politiek met de stukken in handen verweet, 't Was ongenadig maar welverdiend na de waar lijk verbazingwekkend vrijmoedige front verandering, die genoemde partij gisteren met haar moties (d.w.z. eigenlijk met de oude moties-L. de Visser) heeft gemaakt. De heeren van Boetzelaer en Knotten belt ironiseerden hénen die moties dan ook, laatstgenoemde met de opmerking, dat ze niet ver genoeg .gingen, daar er toch zeker een schadeloosstelling of een ridderorde voor elk van die arme ge- interneerden moest zjjn gevraagd. En de heer De Visser had heden een aardige politieke wraakneming bedacht in den vorm van één motie, waarin alles tezamen werd gevraagd wat de heer Cra mer in drie van de vier moties had ge formuleerd (om den heer Tjipto, het on derwerp van de vierde motie, bekommer de de heer De Visser zich niet). Indien nu deze eenheidsmotie" geacht wordt, van de verste strekking te zijn, dan komt ze het eerst in stemming en dan staat de S.D.A.P.^ voor de keus om of te stem men tegen iets dat ze, in drieën, zelf óók heeft gevraagd, f drie van haar vier eigen moties overbodig te maken. Men scheen in dien hoek nog al gebelgd over dit geval want toen de voorzitter de vraag deed, wie de motie-de Visser ondersteun de, ging er geen enkele socialistische hand omhoog en waren het de heer Boon en drie vrijzinnig-democraten, die do be handeling der motie mogelijk maakten." Ja, het was een slechte dag gisteren voor de Soc. Democraten. De kans dat ze daardoor tot bezinning zullen komen is echter al heel gering. In de eerste plaats omdat er bij alle verschil toch ook principiëele overeen komst is met de Communisten, maar dan ook, omdat zij wel een demagogische po litiek moeten voeren en de Commu nisten achterna m c e t e n draven, om een deel van hun kiezers niet te verliezen- Dat is het noodlottige en het gevaarlijke in het optreden van de Soc. Democraten. Zij drijven anderen, maar op hun beurt worden ze weer door de achter hen staande Communisten gedreven. Hoewel de verstandigen onder hen het gevaarlijke daarvan zeer wel inzien, moe ten zij wel voortgaan met wind te zaaien. Met het gevolg, dat ze ook telkens weer opnieuw, storm zullen oogsten, stormen, die voor geheel ons volk gevaarlijk kun nen worden. Voor dit dreigend gevaar mogen de oog en niet worden gesloten. De ziekte van den Engelschen Koning. Het gisteravond uitgegeven bulletin deelt mee, dat de koning een rustigen dag gehad heeft. De algemeene en plaatselijke gesteldheid blijven langzaam vooruitgaan. De ongerustheid in de omgeving van den koning i'S tengevolge van het bulletin van gisteravond verminderd, maar de gisteren geconstateerde geringe verbeteringen moe ten nog eenige dagen aanhouden, voor men volle hoop kan hebben op een definitief gelukkigen afloop. De tusschentijdsche verkiezing van Antwerpen. De Belgische Kamer verklaarde zich Woensdagmiddag met 80 tegen 13 stem men voor de installatie als Kamerlid voor Antwerpen van den bij de tusschentijdsche verkiezing op 9 December verslagen libe ralen candidaat mr Baelde; 68 leden ont hielden zich van stemming. Tegenstem mers waren 13 Antwerpsche socialisten en Vlaamsche nationalisten. De blanco-stem men werden uitgebracht door de heele so cialistische fractie, de Antwerpsche katho lieken, waaronder van Cauwelaert, twee li berale afgevaardigden voor Antwerpen Bij afroeping van zijn naam riep de Vlaamsch nationale afgevaardigde voor Brussel, de Clercq, het historische woord van Gendebien inzake Limburg en Luxem burg pHaigiëerend: „83.000 maal neen I", [wat heel wat gelach en gerucht teweegbracht Cocaine en opium gesmokkeld. Toen gisteren van het Fransche stoom schip „Rcchambeau" negen kisten te New York op geheimzinnige wijze werden ge lost, kregen de douanebeambten argwaan. Op de kisten stond met grooto letters ge schreven: „Scheerkwasten", maar toen men ze opende bleken zij een groote hoe veelheid cocaine en opium te bevatten. Men schat de waarde van het gesmokkelde goedje op 12 millioen gulden. Men blijkt hier te doen te hebben met een groote smokkelorganisatie. De Amerikaansche re geering zal ongetwijfeld de uitlevering vragen van verschillende Fransche en Zwitsersche onderdanen die deze verdoo- vende middelen hebben uitgevoerd. Nieuwe fabrieken van General Motors. De opbouw der nieuwe fabrieken der General Motors Continental Co.. aan de nieuwe havens van Antwerpen is thans reeds zóó ver gevorderd, dat de inrich tingen begin Mei in gebruik zullen kun nen genomen worden. In den aanvang zullen de fabrieken met 2500 man werken, een aantal, dat geleidelijk zal verhoogd worden. De stad Antwerpen zal maatregelen nemen om voor het vervoer der werk krachten te zorgen. De brand te Berlijn. Op grond van de uitkomst van een onderzoek, ingesteld op het terrein van den brand in de Sohoenleinstrass-e te Berlijn zal vermoedelijk de eigenaar van de fabriek, Trotzki, wegens brandstich ting door nalatigheid worden vervolgd. Het gebouw, waar de fabriek gevestigd is, was oorspronkelijk voor een meubel makerij. bestemd. Van de inrichting van Trotzki's bedrijf, die in het voorjaar plaats had, is niet zoo-als het hoort aan de bouwpo'litie mededeeling gedaan. Bij het onderzoek is gebleken, dat er groote cel lui o-idvoorrad en in de werkplaats aanwe zig waren, hetgeen in strijd is met de voorschriften. Een jong meisje, dat zware verwon dingen had o-pgeloopen bij- den brand, is in het ziekenhuis overleden, zoodat het aantal dooden tot drie is gestegen. In het ziekenhuis worem thans nog 29 slachtoffers verpleegd. Je geneesheeren hopen hen allen te kunnen redden. Mevr. Zoebkof gaat lezingen houden. Het 8-Uhr Abendb'.att beweert van be trouwbare zijde te hebben vernomen, dat mevrouw Vikto-ria von 'Schaumburg Lip- pe, en zuster van Wilhelm II, een aan bod heeft gekregen om van begin Fe bruari 1929 af gedurende meerdere maan den lezingen te geven in Euro-pa en de Vereenigde Staten. De prinses zal in haar voordrachten geen politieke onderwerpen behandelen, rhaar ui-tsl uitend o-ver haar leven spreken. Mevrouw Zoebko-f heeft het aanbod aanvaard. Zij zo-u voor haar to-urnée een honorarium van bijna één 'miljoen mark verkrijgen. Het 8-Uhr Abend- blatt verzekert tevens dat a le geruchten over een a.s. scheiding va,n mevrouw Zoebkof valsch zijn. Alexander Zoebkof, haar man, die, zooals bekend, uit Duitschland is uitgewezen, woont thans te WasserbilLig, een gemeente aan de Luxemburgsche grens en staat voortdu rend met zijn gemalin in verbinding. Een of twee maal per maand zoekt zij hem op. BoliviaParaguay. Gemeld wordt, dat de Paragueesche re- geering bevel gegeven heeft tot demobili- seeren en het staken van alle oorlogstoe bereidselen. De minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay beeft echter een nieuwe nota gericht aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, welke zware beschul digingen tegen de regeering van Bolivia bevat. Ten slotte verklaart de Paragueesche re geering, dat zij uitsluitend tot militaire maatregelen is overgegaan om het land te beschermen en in het nationale belang van haar internationale verplichtingen tegen over -den Volkenbond bewust en verklaart plechtig, niets te zullen ondernemen, dat een agressief karakter zou kunnen dragen. ■Gisteren is een langdurige zitting gehou den door de speciale commissie uit de pan- Amerikaansche conferentie, die 'zich bezig houdt met het geschil tusschen Bolivië en Paraguay. De vertegenwoordigers deelen mede, dat men algemeen van goeden wil was geweest, zoodat een definitieve oplos sing in het vooruitzicht werd gesteld. Korte berichten. In den 1-oop van acht jaar is de be volking van Polen met vier millioen, d.w.z. 15.2 pCt., toegenomen. Het geboor te-overschot is het grootst in het Oosten. Het geringst in het Zuiden. Het stemt de Poolsche pers eenigszins onrustig, dat de nationale minderheden in het Oosten veel sterker toenemen dan de Polen ia Centraal-Polen. Van Sicilië worden hevige -stormen gemeld. In 'de haven van Licata is een stoomschip gestrand. Een kotter, twee barken en een baggermachine zijn gezon ken. Een kotter, die in de haven terug keerde, werd door den bliksem getroffen. De stuurman werd gedood en een vis- scher werd ernstig gewond- Volgens ©en draadloos bericht uit Havre is op de kust nabjj Cherbourg een TONNEMA'S OONrÉCTIONEBV WORKS! Fransch -oorlogsschip gestrand. Sloep- booten zijn ter assistentie uitgevaren. Volgens een bericht uit Moskou zijn op hel schiereiland van de Krim ten ge volge van de- aanhoudende regens groote overstroomingen voorgekomen. Tal van dorpen staan onder water. Een brutale juweelenroof heeft te Berlijn plaats gehad. Een jonge man wierp een in papier gewikkel-den steen door de ruit van een juweli-e-rswinkel en stal uit de uitstalling twee paarlen- colliers ieder ter waarde van 700 Mk., waarmede hij zich uit de voeten tracht te te maken. Hij werd echter spoedig gegrepen en aan de politie overgeleverd. 18 personen die beschuldigd waren pogingen gedaan te hebben om de commu nistische partij in Italië weer op te rich ten, zijn voor de speciale rechtbank ver schenen, die 15 hunner tot verschillende gevangenisstraffen veroordeelde. Het totale aantal werkloozen in En geland bedroeg op 10 Deecmber 1.320.000, zijn-de 29.906 minder dan een week gele den, doch 195.677 meer dan verleden jaar om dezen tijd. Te Lodz zijn Dinsdag alle couranten zonder onderscheid van richting in beslag genomen, omdat zij bijzonderheden had den gepubliceerd -over h-et onderzoek in een crimineels zaak. Zelfs het officieuse regeeringsblad werd in beslag genomen. De Amerikaansche vlieger Jackson heeft een nieuw wereldrecord -op zijn naam gebracht, door boven het vliegveld te Lambert St. Louis met zijn vliegtuig 417 loopings achtereen te maken. Het oude record bedroeg slechts283 loo pings. In Noord-Spanje is bij den aanleg van een spoorweg een tunnel ingestort, waardoor twaalf arbeiders bedolven wer den. Acht van hen zijn gevonden; een was dood, de anderen waren zwaar ge wond. De vier nog niet gevonden arbei ders zijn vermoedelijk reeds dood. Binnenland. Mr D. Fock stelt zich niet herkiesbaar. De Jnrgens fabrieken te Oss worden ge sloten De beer v. d. Heuvel stelt vragen om trent de suiker-industrie. Inschrijvingsbiljetten bij aanbestedingen vrij van zegel. Aardbeving in de buurt van Java De kwestie Nederland-België. Buitenland. De Engelsche Koning gaat vooruit. Het geschil BoliviaParaguay. De verkiezing te Antwerpen. NEDERLAND EN BELG IE. Een verklaring van Minister Heijmans. De afgevaardigde S e g e r s beeft in ver band met de NederlandschBelgische kwestie in de commissie van buitenland- sche zaken zijn aangekondigde rede ge houden, waarin hij het standpunt van Antwerpen verdedigde ten opzichte yan de noodzakelijke "Rijnverbinding, het ka naal AntwerpenLuik en het Moerdijk- kanaal. Een lid van de commissie, de sena tor Barnich wees erop, dat bij het in 1928 verworpen ontwerp van tractaat een protocol behoorde, waarbij Neder land verklaarde zich in st.aat van oorlog te beschouwen met elke mogendheid, die boven de Nederlandsche wateren België zou aanvallen. Hij meende, dat met den inhoud van de protocollen rekening moet worden gehouden bij de aanstaande on- derhandelmgen, zoowel wat de veilighe'd laiigs de 'Schelde als wat de veiligheid langs Limburg betreft. De minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Heymans, ver klaarde het op alle punten eens te zijn met de opvattingen van Segers. Hij zei verder, dat de antwoord-nota aan de Ne derlandsche regeering nagenoeg klaar was en waarschijnlijk nog deze week Den Haag zou worden toegezonden. Mr D. Fock. Naar „Het Hdbld" verneemt, heeft mr D. Fock, voorzitter van den Vrijheidsbond, zich thans in beginsel bereid verklaard, een candidatuur te aanvaarden voor de Tweede Kamer in den Rijkskieskrin-g 's Gravenbage en do daarmede verbon den Rijkskieskringen. Van andere zijde wordt dit bericht met de meeste beslistheid tegengesproken. Zondagsrust In Friesland. Gedep. Staten van Friesland hadden ingevolge -een besluit van de Staten, den hoofdingenieur opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, of, behalve de reeds aangewezene, nog an dere provinciale brugwen e-n sluizen 'des Zondags den geheel-en dag voor de scheepvaart gesloten kunnen blijven. Deze is, na een onderzoek, tot de con clusie gekomen, dat men het thans met algeheele Zondagssluiting der betrokken brugigen en sluizen zal kunnen probeeren. Met uitzondering echter zulks met het oog; op de watersport van enkele- door hem met name genoemde bruggen, ten aanzien waarvan de hoofdingenieur de bestaande regeling gehandhaafd wil zien, echter dan alleen voor de maanden Mei to-t en met September. Gedep. Staten gaan met deze voor gestelde regeling accoord en hebben dien overeenkomstig een voorstel bij de Proi- vincial'e Staten ingediend. De verkeersmiddelen tus schen de Z. - H. en Zeeuwsche eilanden en den vasten wal van Noord-Brabant. De bond van be- drijfs-autahoiuders in Nederland hield Woensdag te Bergen op Zoom zijn derde congres ter bespreking van de verkeers middelen tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en den vasten wal van Noord-Brabant. Na een verwelkoming der aanwezigen hield de voorzitter van den B.B.N. een inleiding, aan het sl-ot waarvan 'bij con cludeerde, dat de vergadering met spo-ed vraagt. 1. Een zoodanige wijziging in het Rijks wegenplan, dat daarin wordt opgenomen een weg .Bergen op _ZoomWillemstad- met aansluiting o-p het nu zwevende stuk ZierikzeeZijpe. 2. Een behoorlijke verbinding .van Goe- ree en Overflakkee naar den Brabantschen wal met voo-r autoverkeer geschikte boo ten en laad- en los-inrichtingen met een zoo laag mogelijk tarief. 3. Een veer met voldoende- overvaarten van Anna Jacoba naar Zijpe en/of van Schouwen en Duiveland naar Stave-nisse. 4. Een veer met vod-doende overvaar ten van Numansdorp naar den Brabant schen wal. Overigens eveneens als on der 2. Voorgesteld werd deze wenschen ge documenteerd door alle bijeengebrachte gegevens over te brengen aan do betrok-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1