Gemengd Mieuws. Leestafel. Rechtzaken wijs, alhier, de ouderavond .plaats. Na bezichtiging van het werk der kinderen opende de voorzitter Ds Kamsteeg de vergadering op de gebruikelijke wijze en gaf een Bijbelbespreking over Matth. 1:20—30. Door het hoofd der school werd een referaat gehouden over het onderwerp: „Moeilijkheden bij beroepskeuze". Onder dankzegging voor het genoten vertrouwen hem door de ouders geschon ken en de .vriendelijkheid hem bewezen tijdens zijn kort verblijf (2 jaar), alhier, nam hij afscheid van de ouders en het personeel der school. Een der aanwezigen dankte dhr Boo gaard voor het onderwijs aan de kinderen gegeven, waarna de vergadering met ge zang en dankgebed gesloten werd. Schore. Gedurende het seizoen 1928 z\jn op de weegbrug bij de Schorebrug alhier gewogen ongeveer 2432000 K.G. suikerbieten. Tot bode der Steenkolenvereeniging „Tot gemak en voordeel" is benoemd dhr M. Nieuwenhuijse alhier. Bij het passeeren van de Schorebrug, welke nog niet voldoende was geopend voer het motorschip „De Vriendschap", schipper K., met kracht tegen de brug tengevolge waarvan de mast brak. De brug werd niet beschadigd. HoedekenskerKe. Gistermorgen vroeg, voer de Engelsche vrachtboot „Rassai' naby de Kapuinhoek, vlak bij het licht, aan den dijk. Eerst nadat vier s'.eepbooten ter assistentie waren verschenen kon het schip worden vlotgesleept, waarna het de reis naar Antwerpen vervolgde. Een vijfde sleepboot, die mede nog! was ontboden, behoefde geen hulp meer te verleenen. De boot voer met de quarantaine-vlag in top. Souburg. Bevolking in de Ie helft Dec. Gevestigd: J. Stegeman, Burchtstr. B 349, Aalten; J. de Munck en gezin, Nieuwe Abeele C 250, Zaamslag; Mej. J. v. Wal lenburg„ Marnixplein C 31, Middelburg, J. v. 'tHoff, de Deckerstr. E 29, Den Hel der; M. Francke, Sp-oorstr. A 114, Bei gen op Zoom; H. de Ridder en gezin, Tuin dorp D 11, Arnemuiden; Mej. J. v. Leu- verden Wielemalcer en kind, Marnixp-1'. C 13, Koudekerks.; Mej. Wed. Joziassc van Sluijs en gezin, Steenenpad A 76, Vlis- singen; Mej. J. N. de Man—Feith, Nieu we Abeele C 259, Arnhem; MejJ. Mar teijn, Burchtstr. B 334, Den Haag. Vertrokken: Mej. S. A. Bierens Kodde, Triton C 36, naar Koudekerke; J. G. N. Smelik en g'ezin, Tuindorp D 40, Am sterdam; D. Stroo en 'gezin, Steenenpad A 76, Vlissingen; I. Joziasse, Ritthemsche str. B 399, Ritthem; Mej. B. J. Keerse maker en dochter, Kanaalstr. A 69, Mid delburg; C. D. Smit en gezin, Vlissingsche str. B 178, Vlissingen; O. H. Kling en gezin, Bermweg B 4, IJmuiden. Vechtpartij in een krank zinnigengesticht. Zaterdag 1.1. heeft 'in het Prov. Krankzinnigengesticht nabij Santpoort tusschen vrouwelijke patiënten 'n vechtpartij plaats gehad, waarbij 'n 73- jarige vrouw zoodanige verwondingen be kwam, dat overbrenging naar de Maria- stichting te Haarlem noodzakelijk werd geacht. Eenige oogenblikken na aan komst in het ziekenhuis is de vrouw aau de gevolgen overleden. De directie vaii het Provinciaal ziekenhuis weigerde tot .nog toe nadere 'inlichtingen omtrent het geval te geven. Hieromtrent zijn door een lid der Staten van Noord-Holland vragen gesteld. Een beschonken bestuur der. Eergisteravond heeft een automo biel, te Zuilen, met een zeer groote snel heid een jongen uit die gemeente, een zt keren S., aangereden, waardoor de knaap ernstig verwond werd. De bestuurder van de auto heeft zich van het Voorgevallene niets aangetrok ken en is met dezelfde snelheid voort gejakkerd in de richting' Maarssen. Hij heeft zijn snelheidswoede echter niet lang kunnen botvieren. Even vóór Maarssen is hij met groote vaart tegen een der langs den weg staande boomen gebotst, tenge volge waarvan het voorste deel van zijn auto geheel vernield werd. De bestuurder liep toen meteen in de val. Hij is door de verkeerspolitie uit Utrecht naar Zui len overgebracht, daar men te Zuilen aanhouding had verzocht. Bij onderzoek bleek de man hevig beschonken te zijn. De aangereden jongen is naar de Rijks klinieken te Utrecht vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Een advies van een Leid schen kwakzalver aan den Ko ning var. Engeland. Een gewezen uitdrager te Leiden, die ook wel genees kundige adviezen geeft, zond in verban' met de ziekte van den koning van Enge land naar het paleis te Buckingham een advies waarin hij een bepaald geneesmid del aanbeval. Van den particulieren secretaris van dc Engelsche Koningin ontving hij namens deze een vriendelijke dankbetuiging vooi zijn belangstelling. Wij gelooven echter niet, dat de docto ren den zieke het middel zullen hebber toegediend. Trouwens de uitdrager ge looit het zelf ook niet. De schat in deAlkmaarschc bedstee. Ten aanzien van de ge ruchtmakende kwestie van de te Alkmaai gevonden som van ruim f 7009, hebben B. en W. van Alkmaar een brief gezonden aan de beide rechtskundigen aldaar, dit optreden resp. voor erfgenamen en der vinder, waarin zij hun verzoeken in over leg te treden teneinde te trachten het Gisteren is 'te Borgerus (D- te) door Zijne Exc. Minister Kan, in tegenwoordigheid van Mr Linthorst Homan, commis saris d .oningin en den heer Meyer de Vries een nieuwe sluis geopend. onderling eens te worden betreffende se- questratie. Indien dit niet het geval wordt,, zullen B. en W. zich tot den rechter wen den met het verzoek ten dezen èeques- tratie te gelasten, waardoor volgens art 1768 B.W. het geld, hangende het geschil', in handen van derden wordt gesteld, tot dat is uitgemaakt aan wien het, met de vruchten, zal worden gegeven. Voor lVs millioen mark aap films verbrand. Maandagmiddag is in do opslagplaats van de Terra film-mij. te Dusseldorf brand uitgebroken, waar door binnen korten tijd de geheel© film voorraad verbrandde. De brand is ont staan door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tqdens het plakken van films De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van de belendende per- ceelen. Familiedrama. Naar de „Tel." meldt, werd wegens poging tot doodslag op zijn zuster Zondag door de rijkspolitie in verzekerde bewaring gesteld C. H. M. te Lemelerveld. Met een groot broodmes trachtte hij haar van het leven te boroo- ven, doch de vader van hem sprong "tus- schenbeide en verijdelde het mislrijf. [Jij is voor den officier van justitie te Zwolle geleid. Belgisch kasteel door brand verwoest. Zondagavond is in het kasteel van Snelleghem bij Brugge brand ontstaan. De eigenares bevond zich haar oudste kinderen in deq. salon, toen plotseling' dikke rookwolken binnen drongen. Alvorens door het personeel en de dorpelingen hulp kon worden verleend, stond het geheele gebouw in lichtelaaie. Met de grootste moeite konden de vijf jongste kinderen, die reeds te bed lagen, worden gered. Tegen middernacht was de brandweer van Brugge ter plaatse, doch slechts een klein gedeelte van het kasteel kon voor vernietiging worden be hoed. Al het overige is een prooi der vlammen geworden. In het kasteel bevon den zich kostbare tapijten, schilderijen collecties, etc. De schade wordt geraamd 31/2 millioen francs. De ramp moet it, wijten zijn aan een defect in de cen trale verwarming. (Tel.) „Geneesheer en apothe ker." In de gemeente Bunschoten en'wét te Spakenburg, was, naar de Amst. meldt, dezer dagen een als heer gekleed man, en met goea gevolg, er op uit de menschcn te bedriegen, door als geneesheer en apo theker op te treden. Hij wist raad voor alle ziekten en kwa len, waarvoor hij, meestal na onder zoek aan den lijve dranken en zal ven verschafte tegen hoogen prijs. De politie wist hem te knippen en ge leidde hem voor den Burgemeester. Bij onderzoek bleek dat de dranken waar mede gedruppeld, gebet, of die ingeno men moesten worden uit zuiver, maar gekleurd water bestonden, de zalven uit welriekende vaseline. De dokter zelf was zeeman van beroep. Wegens oplichterij werd hij ingesloten en later voor den Of ficier van Justitie gebracht. Hoe kan men in onzen tijd zich nog zoo te pakken laten nemen. Een drama te Brus -1. Het „Nieuws van den Dag", van Bi ;1, ver neemt uit Jumel de volgende s uier on- gelooi'elijke geschiedenis In een huis der rue Friso-n wonen Alfred Frère, weduwnaar en zijn vier kinderen, drie zonen van onderschei denlijk 21, 19 en 16 Jaar, en een doch ter van 17 jaar .De armoe heerschte iD het huis. De vader was voerman. De le November rees een twist op in dit gezin, en de vader bedreigde zijn kinderen met een revolver. Laatstgenoem den vluchtten uit schrik naar hunne ka mer en sloten er zich op. De vader ïagelde de deur vast en sedert dien leef- len de jongelieden in de kamer in de uiterste ellende. Zij hadden slechts wat bovenkleederen, geen linnen, noch kousen, noch schoe nen. 's Nachts verlieten de jongelieden h.et huls. Zij kropen door het venster en lieten zich door middel van een koord, gemaakt van oude vodden, langs den ge vel afglijden. Ziji gingen aldan groenten rooven in de naburige hovingen, alsook kolen uit een loods, en keerden vervolgens weer naar hun kamer, waar zij verbleven tot den volgenden avond. Na veertien dagen nam het meisje de vlucht, daar zij dit ellendig leven moe was en tot nogtoe weet men niet wat er van haar is geworden. Toen de gendarmen in het huis lrwa men, vonden zij de jongens opgesloten in hnu kamer en 't kostte hen veel moeite o,m dezen, die vreesden dat hun vader voor de deur stond, te doen openen. Eindelijk schoven zij een kleerkast van voor de deur weg: en de oudste zoon deed. open. Een akelig schouwspel' dat men zich niet kan inbeelden, vertoonde zich voor de gerechtsdienaars. De drie opgeslote- r.en zagen er uit als wilden, geheel uit gemergeld, hun kleeren aan flarden ge scheurd. Ondanks de aanmaningen der gendarmen bleven ze liever In him krot huizen dan het gemeenschappelijk leven T met hun vader te hernemen. Na het heen gaan der gendarmen sloten zij zich weer in hunne kamer op. De gendarmerie heeft het parket van Charleroi met dezen pijnlijken toestand in kennis gebracht. De uitlevering van Lieber- mann. Uit Helsingfors wordt gemeld: Het hooggerechtshof heeft beslist, dat er geen wettelijke redenen zijn om de uillevering van Liebermann aan de Ne- derlandsche regeering te weigeren. Het hooggerechtshof heeft de zaak verwezen naar het Kabinet, dat in laatste instan tie beslissen zal. Groote brand te Berlijn. In de magazijnen van speelgoederen en derge lijke artikelen van de firma Strenger in de nieuwe Friedrichstrasse te Berlijn is gistermorgen een groote brand uitgebro ken De brandweer tastte het vuur met veel materiaal aan. De schade is zeer groot. De magazijnen zijn geheel uitge brand. De brand ontstond in dat deel van het magazijn, waar het vuurwerk voor het Kerstfeest was geborgen, vond gretig voedsel in het licht ontvlambare materiaal en breidde zich snel uit. Bij het uitbreken van den brand werd een luide knal gehoord. De 250 beambten van de firma moesten zich in allerijl uit het gebouw begeven. Om het goede recht, door H- Diemer. Drukkerij „Libertas". Rotterdam. Eenigen tijd geleden bevatte de „N- R 011 e r d. Crt." een tweetal artikelen, met z.g. onthullingen inzake notaris-be noemingen. Het was een felle aanklacht tegen Minister Donner, die de anti-revo lutionaire sollicitanten in een bevoor rechte positie heette, te plaatsen. Meerdere „staaltjes van aanmatigende handelingen" werden medegedeeld met de bijvoeging: „Dit zijn eenige frappante staaltjes uit vele." Menigeen schudde na het lezen van deze artikelen het hoofd om zóóveel par tijdigheid en zóó schandelijke bevoorrech ting. Maar het hoofdschudden werd erger, toen men kennis nam van oen zevental sterk gedocumenteerde artikelen in onze A. R. „Rotterdammer", waarin de be schuldigingen van het liberale orgaan onder de loupe werden genomen en met de stukken werd aangetoond, dat deze beschuldigingen van A. tot Z. onjuist zijn en dat integendeel het notariaat nog een der weinige burchten is van het libe ralisme- Van de grievende verwijten aan het adres van Minister Donner bleef niets, maar dan ook niets over. Een nauwkeurig onderzoek toonde aan, dat op "het gebied van het notariaat Antirevolutionairen en Chr- Historischen nog steeds worden ach teruitgezet in plaats van bevoordeeld. De „N. R. Crt." maakte van deze tegen spraak geen melding. Dit liberale orgaan had niet den moed zijn aanklacht te ver dedigen en het bleek niet hoog genoeg te staan om zijn lasterlijke aantijgingen met betuiging van leedwezen openlijk in te trekken. Het zweeg als een mof. Maar hel is niet onmogelijk, dat we er straks in de verkiezingsdagen weer van hooren en dat propagandisten, die hun politieke wijsheid uitsluitend uit liberale bronnen putten, weer met deze „onthul lingen" komen aandragen. Daarom was het een goede gedachte deze heldere en verhelderende Rotter dammer-artikelen, die tevens een duide lijk beeld geven van de ergerlijke partij digheid, waaraan opvolgende lilWale Ka binetten zich schuldig maakten, afzon derlijk verkrijgbaar te stellen. „Timotheus". Van dit bekende ge- illustreerde weekblad verscheen reeds thans een keurig verzorgd Jaareind num mer met twee kunstbijlagenDe P h i 1 0 - s 0 0 f, naar een litho van Chr- le Roy en een houtsnede Zwervers van Han Krug, waarvan wij alleen de laatste ont vingen. Dit Jaareind-nummer is afzonderlijk verkrijgbaar gesteld, voor uitdeeling tegen verlaagden prijs, en in verband daarmee zijn de gewone rubrieken en de vervolg verhalen achterwege gelaten. Om een inzicht te geven in het vele dat dit nummer biedt, laten wij de in houdsopgave hier volgen: H-ofdartikel, door J. N. Voorhoeve; Indrukken van den Hoofdredacteur; Bede, gedicht van Hélène Swarth; Bibliotheken, door Prof. Grosheide; Aan den eindpaal, door Dr A. Troelstra; Pelgrimslied; Oudejaars avond, door Ds A. K. Straatsma; Win ter, naar een houtsnede van Jan Th. Giessen; De eenzame Kerstnacht door J. Lens; Oud en Nieuw in illustratie: „Rem- brandts Moeder" en ,.Een Vorstenkind". Oude handschriften, door A. Lukkien; Re productie Codex Sinaiticus; Oude jaar (gedicht); Een vergeten jubileum, door Van der Munnik; Een gezellig zitje door Cor Alons; Naar de maan, door H. G. Lukkien; Gedachten van Guido Gezelle; Het Boek, door J. H. van Riessen; Het Kerstlied, door A. J. Drewes; Portret studie van een Chineeschen wijsgeer; Het land der Eenzaamheid, door A. M. Emous; Van hoeken uit den laatsten tijd. Een rijke inhoud. En 't geheel prach tig geïllustreerd. Bijzonder geschikt voor uitdeeling bijv. in Ziekenhuizen. Kalenders. Van de firma P. I. S 0 m e r, „Hol- landsch Sigarenmagazijn" te Go-es, ont vingen we een netjes uitgevoerde Crayon kalender. Ieder blad van dezen kalender brengt een oud bouwwerk in beeld. De Vereen, van Nederlandsche W ij n - handelaars zond een modern uitge voerde weekkalender, waarin de lof van den wijn wordt bezongen en allerlei wen ken omtrent het rechte gebruik worden gegeven. Wij zouden niet gaarne alles wat in dezen kalender staat onderschrij ven, meerdere passages verdienen besliste afkeuring maar met instemming lazen we een scherpe afkeuring van het gebruik van sigaretten aan tafel, wat bij diners meer en meer gewoonte schijnt te wor den. Deze kalender is niet in den handeV, maar alleen bij leden der vereeniging ver krijgbaar. Van het Verkoopbureau M. A. G- te Amsterdam, ontvingen we een niet prac-tische maandkalender met een door- 1-oopende reclame voor de „Lucllow" regel- gietmachine voor groote corpsen. De Cunard Line zond een spreken den, in helle kleuren gedrukten weekka lender, die, en dat is een bezwaar, geen ruimte biedt voor aanteekeningen. De Levens-verzekering Maat schappij „Utrecht" geeft weer de gewone maandkalender, met duidelijke cij- lers en behoorlijke schrijfruimte. De Maandkalender van de Amater- damsche Mij van Levensv-erzekerini is meer geornamenteerd, maar als gevolg daarvan, ook iets minder duidelijk. Rechtbank te Middelburg. Politierechter De volgende personen waren gedac vaard. In alle zaken werl da lelijk uitspraa'. gedaan. M. M. G., 33 jaar, zonder beroep to 's Ileerenhc-ek, wegens belediging va 1 Jannelje Blok aloanr. Uitspraak f7,50 ei 5 d. h. S. J. K., 33 j., arbeider, Oostbur„ wegens mishandeling van P. J. Bril aldaa; Uitspraak f20 of 20 d. h. S. L. S., 19 j., visscher, Zi-erikzee, wegens mishandeling van Reinior Fedjer aldaar. Uitspraak f25 of 25 d. h. Th. T„ 26 j. en A. T., 24 j„ leui ders te Meerdonk (B.) wegens diefsto van pl.m. 500 K.G. hooi, toebehoorend- aan Eduardus Po-pue te Clinge. Uitspraak ieder f20 of 20 d. h. M. v. d. B., huisvr. v. J. P., 41 j., zonder beroep te Rilland -Bath wegens b-e» leediging van Elisabeth van Weéle aldaar Uitspraak f 10 of 10 d. h. C. C. N., 21 j., slagersknecht te Mid delburg, wegens mishandeling van Hen drik Alewijnse aldaar. Uitspraak f5 of 10 d. h. R. de B., wed. L. N. H., 47 j., zonder beroep te IJzendijke, werd verdacht, dat zij op 15 November j.l. een klomp, toe- behoorenae aan A. A. Aerssens te IJzen- idijke heeft weggenomen. Uitspraak f5 of 5 d. h. P. O., 19 j., arbeider te Wemeldinge, wegens mishandeling van F. N. Bruin ooge aldaar Uitspraak f 10 of 10 d. h. J. A. A., 24 j., chauffeur, Goes, wegens het niet vertonnen van een belastingkaart ingevolge de wegen belastingwet, als be stuurder van een motorrijtuig te O. en W.-Souburg op 24 Juni 1928. Uitspraak vrijspraak. H. N. S., 29 j., glazenwasscher te Mid delburg, wegens overtreding van de rij wielbelastingwet. Uitspraak f7,51 cf 4d.h. A. G., 49 j., veldarbeider te Wolfaarts- dijk, alsvoren. L'itspraak f5 of 5 d. h. P. F. S., 18 j., arbeider te Wo-ens- drecht, als voren. Uitspraak f5 of 5 d. h. H. A. R. V., 36 j., manufacturier te Goe-s, wegens het houden van een mo torrijtuig te Sluis op 7 Mei j.l. zonder dat daarvoor de wegenwetbelasting was voldaan. Uitspraak f 10 of 5 d. u. J. G. B., 28 j., leurder, Clinge, wegens vervoer van melissuiker zonder gelei biljet. Uitspraak f50 of 10 d. h. J. G. B., voornoemd, wegens vervoer van een hq-eveeiheii tab'eltensuiker zon der document. L'itspraak f5) of 10 d. h. J. G. B., voornoemd, wegens vervoer van melissuiker zonder geleibiljet. Uit spraak f50 of 10 d. h. J. G. B., voornoemd, wegens vervoer van 14 K.G. basterdsuiker. L'itspraak f50 of 10 d. h. A. R. de D., 23 j., fabrieksarbeider te Selzae-te; R. G. D. V. G., 27 j., -schrijn werker te Ledeberg, wegens verboden ver v er van sigarettenpapier. Uitsiraak ieder f 50 of 10 d. h. V. G. bovendien f 50 of 10 d. h. P. de N., 30 j., varensgezel te Elle-- wo-utsdijk; P. J. v. d. B., 23 j., werk man te Vlissingen en P. J. v. O., 22 j., werkman te Vlissingen, wegens verboden vervoer van 11 fles.cl.en ge is i-.l -erd op de Schelde te Vlissingen. liitspiaak ieder f25 of 25 d. h. C. R., 40 j., landbouwer te Eede, we gens verboden neder'age van gelisti 1-eerd. Uitspraak f314.90 of 3 maanden hechte nis. Th. L. de L., 26 j., veldarbeider te St. Jansteen, wegéns vervoer van bas terdsuiker zonder geleibiljet. Uitspraak f10 of 10 d. h. A. R., *27 j., arbeider te De Clinge (B.) wegens verboden vervoer van 14 K.G. guiker. Uitspraak: niet ontvankelijk verklaard. J. A. B., 27 j., arbeider te Hulst, wegens verboden vervoer van 25 K.G. melissui ker. Uitspraak f50 of 50 d. h. J. H-, 31 j., koopman te Schore, we gens vervoer van sigarettenpapier bij Walsoorden en verboden nederlage van sigarettenpapier te Walsoorden. Uitspraak f 50 of 50 d. h. A. L. G., 49 j., vlasbewerker te Eede, wegens verboden vervoer van gedistil leerd en wegens weigering van visitatie. Uitspraak f25 of 5 d. h. f 25 of 5d. h. A. T., 29 j„ landbouwersknecht, zón der bekende woonplaats, wegens verbo den invoer van 89 K.G. melissuiker te Retranchement. Uitspraak f50 of 50 d. h. C. T., 23 j., werkman te Hoek, we gens verboden invoer van een geweer en 31 hagel- en 30 kogelpatronen. Uit spraak f25 of 25 d. h. M. C. L., 37 j., huishoudster te Wach- tebeke (B.) wegens weigering van visita tie. Uitspraak f25 <of 10 d. h. Ch. L. P., 51 j., koopman te Wachte- beke (B.) wegens weigering van visitatie. Uitspraak f 10 of 10 d. h. Opruiing. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep- van H. H., lid van den raad der gemeente Hoogkerk, die wegens opruiing door het Gerechtshof te Leeuwarden, bij bevesti ging van een vonnis der rechtbank te Groningen was veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. Nadat de burgemeester als voorzitter van de raadsvergadering ont ruiming der publieke tribune had bevolen, had requirant het publiek aangezet te blijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6