V if de Provincie. Staten-Generaal Onderwijs. Zoeklichtjes ÏV Wetensi Tele dien op houtgeest, alsmede van het spe cifieke recht, dat in verband met die accijnzen, volgens de Tariefwet 1924 ge heven wordt van sommige producten. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat de afdeelingen tot voorzitters hebben gekozen de heeren Diepenhorst, de Gijselaar, Polak, Blomjous en Colijn; en tot onder-voorzitters de heeren Wibaut, van Wassenaar van Catwijck, movrcuw PothuisSmit, en de heeren Smeenge en de Savornin Lobman. De voorzitter deelde voorts mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft Don derdag in openbare vergadering te behan delen een 25 wetsontwerpen, welke onder dagteekening van 14 Dec. aan de leden zijn medegedeeld; daarna zullen worden onderzocht de wetsontwerpen die onder dagteekening van 12 Dec. aan de leden zijn medegedeeld. Het ligt in zijn voornemen de Kamer daarna weder bijeen te roepen'Donderdag 27 Dec. des namiddags 2 uur en dan te (vergaderen Donderdag en Vrijdag na Kerstmis. De vergadering werd verdaagd tot Woensdagochtend. TWEEDE KAMER. De Defensie-begrooting. In de avondvergadering; werd behandeld de Délensie-begrooting. Hoofdzaak hierbij was de rede van M i - nister Lambooy, die aan de hee ren ontwapenaars enkele minder aange name oogenblikken bezorgde. Wij ontleenen aan zijne rede het vol gende Er is opgemerkt, dat in vergelijking met 1925 op de oorlogsuitg.aven niet is bezuinigd, maar spr. wil hierbij opmerken, dat er geheel buiten den minister van Oorlog sinds 1925 maatregelen zijn geno men, welke de begrooting met ongeveer 1 millioen hebben verhoogd. Spr. protesteerde voorts tegen de on- heusche wijze, waarop de heer L. de Visser zich heeft uitgelaten over generaal Snijders, een rrifm, aan wien ons land zeer veel verschuldigd is. De heer Duymaer van Twist: Bravo I De Minister behandelt "daarna de gemaakte opmerkingen over eenzijdige entwapening en spr. herinnert aan uitla tingen van de heeren Troelstra, Marchant en Van Embden, welke laatste nog "in 1921 als zijn meening, te kennen gaf, dat het misdadig zou zijn, wanneer ons land eenzijdig zou ontwapenen. En 12 jaar geleden noemde de heer Troelstra een dergelijke leuze pure demagogie, terwijl de heer Marchant in 1920 nog zeide: Wanneer we worden aangevallen, zullen we ons moeten verweren en volhouden lot het einde toe. Naar sprékers meening blijft op ons de verplichting rusten, om zooveel1 mogelijk een eventucelen oorlog buiten onze gren zen te houden. Spr. citeort vervolgens de Tribune, waarin onlangs geschreven werd, dat wan neer Duitschlnnd oorlog krijgt met Rus land, de Duitsche vloot moet zorgen, dat de vloot der sovjets Oost-Pruisen niet kan overvallen. Voorts herinnert spr. er aan, dat de lei der der Engelsche Labourpartij op de jongste begrooting voor oorlogsuitgaven een bedrag eischte, dat neerkwam op ruim f29 per hoofd der bevolking. De militairistische regeering in Nederland stelt zich slechts met f 14 tevreden. De minister wenscht verder ten stel ligste de bewering, dat ons leger volko men weerloos zou zijn, te ontkennen. Bij de laatste manoeuvres is duidelijk een groote vooruitgang geconstateerd, ter wijl het beschikbare materieel voldoende en volkomen in orde is. Ten aanzien van den chemischen oor log merkt spr. op, dat wij in ons land volstaan met den aankoop van die mid delen, welke de werking; van chemische producten op personeel en materieel zul len kunnen opheffen of neutraliseeren. Daarna komt spr. aan de quaestie der o u d-g epensionneerden. Ook spr. is begaan met het lot van deze menschen, maar hij merkt op, dat er voor hen een stichting in het leven js geroepen en dat buiten deze stichting om verder niets voor hen kan worden gedaan. Wel kan spr. mededeelen, dat bij de door die stich ting uit te koeren bedragen voortaan re kening zal kunnen worden gehouden met het aantal dienstjaren, dat de oud-gepen- sionneerde heeft. Voorts erkent de regeering, dat een her ziening; van jle normen voor de oud- gepensionner-rden in den geest, zooals de heer Van Dijk heeft aangevoerd, over weging verdient. Voorts komt spr. tot de gemaakte op merkingen over de marine. Spr. merkt op', dat vervanging van sche pen teven3 versterking beteekent, aange zien bij den nieuwen aanbouw steeds rekening wordt gehouden met de nieuwste eischen. Zoo meten de nieuwe O 2 en O 5 tezamen 2248 ton, terwijl de booten, die vervangen worden, slechts 520 ton hebben. Ook de uitrusting is zooveel be ter. Wat het denkbeeld van een derden kruiser aangaat, dit acht spr. than9 ver werpelijk. Hetzelfde is het geval met den bouw van nog vier jagers. Spr. deelt voorts mede, dat hij een order voor den aanmaak van geschut in Holland heeft geplaatst bij een fabriek in Rotterdam. De eischen voor deze kanon nen zijn scherp gesteld, maar spr. zegt wel veel vertrouwen te hebben in deze nieuwe Nederlandsche industrie. Spr. is voornemens om tie Nederlandsche indu strie zooveel mogelijk te steunen en ook is hij van plan den aanmaak van vliegboo- ten naar Nederland te brengen. Na verder versohillende personeelsza ken te hebben "behandeld, zegt Spr. wat het schenken van drank in cantines be treft, den aangevochten maatregel te heb ben genomen, omdat hij van meening was, dat hij de vrijheid der onderofficieren niet te veel aan banden mocht leggen. Nu blijkt, dat vele leden der Kamer bezwaar tegen de bepaling hebben, zal' spr., hoe wel tot zijn spijt, die bepaling weer intrek ken. Verder brengt spr. hulde aan de poTitie- troepen voor het kranige optreden tijdens den jongsten watersnood. Spr. protesteert verder ernstig legen de uitlatjng van de heeren K. ter Laan en Oud, als zouden de onderofficieren on rechtmatig worden behandeld. Er is de laatste jaren zeer veel aandacht aan de belangen der onderofficieren gewijd. In dit verband kan spr. nog mededeelen, dat hij met zijn ambtgenoot van Justitie in overleg zal treden over een wettelijke regeling van de rechtspositie van het mi litair personeel beneden den rang van offi cier. De regeering zal te dezen aanzien echter met een beslissing wachten totdat het Voorloopig Verslag over de Ambtena renwet zal zijn verschenen. ARM ANTWERPEN?! Gaarne, zegt „De Rotterdammer", wordt het van Belgische zijde zóó voorgesteld, dat het booze, egoïstische Nederland het op de welvaart van Antwerpen heeft ge munt en deswege hardnekkig weigert toe te stemmen in het kanaal Antwerpen Moerdijk- Is Antwerpen het slachtoffer van Ne derland? Ziedaar een vraag, waarop alleen de feiten een antwoord kunnen geven. Laat ons hooren, wat. de Antwerpsche oorrespondent van 't belgicistische „Laat ste Nieuws" dienaangaande aan zijn blad schrijft: „Het 10.000e schip is gedurende 1928 onze haven binnengeloopen. Het is een Belgische boot. n.l. de „Baron Bayens" van de reederjj Dens on Co, die ge meerd ligt in het nieuwe Kanaaldok." „Het was in 1926 de eerste maal, dat er 10.000 schepen binnen het jaar on'e haven binnenvoeren Toen was het de „Melita" van de Canadian Pacific, en bij die gelegenheid werden eenige fees telijkheden ingericht." Dat alles, niettegenstaande de boosaar dige pogingen van Nederland, om de Schelde te laten verzanden 1 We noteeren voorts nog het volgende: „Zooals bekend, hebben een aantal Franschc journalisten zoo pas een be zoek gebracht aan Antwerpen- De heer J. de Coye heeft daarover verslag uit gebracht in de „Petit Parieien" en hij nam de gelegenheid te baat, om zijn waaixleering te uiten voor de grootsche pogingen ,van de Antwerpenaars om hun haven, met den dag, aan belang te doen winnen. „Als een luchtige, zindelijke en be wonderenswaardig bestuurde stad komt Antwerpen den vreemdeling voor, wan neer hij uit het centraal-sla'ion treedt. Nu viel het weder wel niet mee bij het bezoek der journalisten en waren on der meer de haveninrichtingen in een grijze rouwlucht gehuld, maar de heer de Coye merkt al dadelijk op, dat zulks des te indrukwekkender was en ook des te meer pleitte voor het noeste, ■onverpoosde werk van de mannen, die dergelijke haven tot zoo'n grooten bloei hebben gebracht. De schrijver wijst vervolgens op de aardrijkskundige lig ging van Antwerpen, een. brandpunt van wereldverkeer, en op het belang van de uitgevoerde havenwerken, waar mee Antwerpen de eerste haven van Europa wordt en zelfs New-York met tertijd den loef kan afsteken." Wij van onzen kant waardeeren zéér, dat „Het laatste Nieuws" zich dit keer in .een openhartige bui den mond zoo glansrijk heeft voorbijgepraat.. Misschien zullen nu meerderen in ons land zachtjes aan gaan inzien, wat er eigenlijk met dat Moerdijkkanaal èn die Schelde-reserve gaande isl Bij de gehouden examens voor voor turnster en voorturner van de afd. Wal cheren van den Zeeuwsch Brabantschen Turnkring van het K.N.G.V. 'slaagden de dames L. Sturm en M. de Munck van Achilles; C. de Beste, M. Rodam, R Antheunisse van Ons Huis, J. Millënaar en C. van Schijndel van V. T. V. en de heeren J. P. Jobse van Ons "Huis, W. Florusse en D. C. v. d. Kop van V. T. V. en A. de Jonge en J. C. van Noppen van Wilhelmina. Middelburg. Dinsdagavond hield de afd. Middelburg van den Chr. Bond van Meu belmakers, Houtbewerkers enz. een feest vergadering ter herdenking van haar 10- jarig bestaan. De voorzitter, de heer D. Jongepier, opende op de gebruikelijke wijze de ver gadering en heette allen welkom, inzon derheid den bondsvoorzitter, den heer v. d. Heijde, en het dagelijksch bestuur van den Chr. Besturenbond. De secretaris, de heer J. I. Jansen, re leveerde in een 10-jarig overzicht hei leven 3er afd., waarin hij memoreerde, dat de afdeeling met 8 leden, werd opge richt, terwijl kort daarop ook de hout bewerkers werden inge.ascht. Spr. bracht verder naar voren den op- en neergang in het afdeelingsleven, ook wat betreft het ledental. In 1928 telde de afd. 21 Jeden. Bij de staking aan de Schelde waren ook eenige leden betrokken. Vervolgens was het woord aan den Bondsvoorzitter, den heer v. d. Heijde, die sprak over: „Gods trouw en Chris tenplicht". De voorzitter van den Chr. Besturen bond, de heer P Meliefste, feliciteerde de afd. met haar 10-jarig bestaan. Nadat nog eenige personen het woord hadden gevoerd en hunne felicitaties had den overgebracht was hiermede het of- fici-eele gedeelte ten einde. Het verdere deel van den avond werd '•afgewisseld door muziek en voordracht. De voorzitter dankte ten slotte allen voor hun medewerking en spoorde aan tot intensief werken voor de Chr. vakbe weging. Na het zingen van den Avond zang, werd deze feestvergadering geslo ten. Goes. Voorzichtig. In „Het Gas" lezen wij het volgende bericht betref fende een gasontploffing te Boskoop. Door een particulier installateur werd, teneinde een verstopte leiding open te maken, zuurstof uit een zuurstofcylindcr in de leiding gelaten, waardoor hij zuur stof in het hoofdbuizennet bracht. Tenge volge hiervan zjjn bij twee aangeslote nen, welke op eenige honderden meters afstand van het bewuste .perceel wonen, de gasmeters met geweldige heftigheid ontploft, terwijl in een der perceelen een begin van brand ontstond. Wij plaatsen dit bericht ter waarschu wing ook van onze lezers. Temeer waar het autogenisch lasschen meer en meer in zwang komt en di verse personen dus over zuurstof in cy linders kunnen beschikken is het meer voorkomen van dergelijke gevallen niet uitgesloten. Krabnendijke. De collecte voor het te huis van alleenstaande Blinden te Wolf- i hezen heeft alhier opgebracht f 69.45. Wemeldinge. Gisteren meldden wij, dat I het bergingsvaartuig „Trio" van Van der Tak en Co. assistentie verleende aan het onder Stavenisse omhoog gevaren en met beurtgoederen geladen motorschip van den beurtschipper van Vianen, hetwelk op weg was naar Rotterdam. Men meldt ons, dat dit niet geheel juist is. Door twee mosselschippers uit Bruinisse is de lading gedeeltelik in hun visschersvaartuigen overgeladen. Het schip is daarna door hen vlotgebracht. De „Trio" behoefde geen hulp te ver- leenen. Sercoskerke (W.). Dinsdagavond hield de afd. Patrimonium een openbare verga dering, waarin als spreker optrad de heer W. A. den Hollander uit Middelburg met het onderwerp „Onze taak in het verleden en in de toekomst. Spr. memoreerde den tijd toen Patrimonium, geboren uit den schoolstrijd, nog geen omlijnd beginsel program bezat en den tijd toen ze dat sa menstelde en waarin ze positie koos tegen het liberale stelsel van volledige vrijheid van den mensch, ook op 'het terrein van den arbeid. Daarna ging spr. na, wat er, vooral onder het bewind der rechtsche re geeringen, reeds van dat beginselprogram ■verwerkelijkt is en betoogde dat de taak van Patrimonium na de opkomst der vak organisatie in hoofdzaak geworden is de bestudeering der Chr. Soc. beginselen. Juist Patrimonium is de plaats waar de hangende kwesties als Int. Arb.wetgeving, werkstaking, beroepskeus enz. kalm etn zakelijk kunnen worden besproken. Dit laatste beschouwde spr. dan ook als de taak van Patrimonium in de toekomst en hij wekte zijn talrijk gehoor dan ook op, daaraan tot Gods eer en tot heil van het volk mede te werken. Meliskerke. Vrijdag 1.1. vergaderde in de Chr. School de aid. „Vrederust". De voor zitter dhr A. Flach, leidde deze vergade ring. De aftr. bestuursleden J. Geschiere en J. de Korte, werden herkozen. De houding tegenover het suppletiefonds „Draagt elkanders lasten" te Middelburg werd "daarop vastgesteld. Besloten werd voorts de bijdragen met 10 cent te ver- hoogen, ter verkrijging van een eigen kas. Ier bestrijding van onvoorziene en nood zakelijke uitgaven. Sint Laurens. De Hervormde meisjes- vereeniging „Dient Elkander door de Liefde" hield Dinsdagmiddag een tentoon stelling van de door haar vervaardigde kleedingstukken, in totaal 69. Na afloop hiervan werden deze onder de meest be- hoeftigen der gemeente door de leden van bovengenoemde vereeniging uitgereikt. Niettongehuwd naar Indië. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Me- dan (praeses Ds G. Mak en scriba de heer G. v. Wijngaarden) heeft de volgende waarschuwing gepubliceerd: De Kerkeraad der Geref. Kerk te Medan S. O. K. voelt zich gedrongen ter kennis te brengen, dat hij ten ernstigste waarschu wen moet tegen het naar Indië komen van ongehuwde of althans onverloofde jonge mannen, in het bijzonder indien zij een werkkring in de cultures aanvaarden (van de zeer groote gevaren aan het kazerne leven verbonden zwijgen we, veronderstel lende dat die genoegzaam bekend zijn). Het is hier de plaats niet om met vele argumenten aan bovenstaande waarschu wing 'kracht bij te zetten: trouwens, het ■blijft dan voor den buitenstaander-Hollan der toch altijd zeer moeilijk om zich een voorstelling te vormen hoe de toestanden werkelijk zijn. Maar de droeve ervaring bewijst, dat in deze Oostersche wereld met haar geheel andere sfeer en sociale ver houdingen, verreweg het grootste deel der ongehuwden vroeg of laat geestelijk en lichamelijk-zedelijk te gronde gaat. Wie de situatie kent, oordeelt over hen mild, met alle clementie, maar met te meer ernst houden wij daarom alle ouders voor hun kinderen aan zulke gevaren niet bloot te stellen! Indië heeft door zijn lokkende, winst- belovende betrekkingen, al menig jong bloeiend leven voor altijd geschonden, ja verwoest; als Kerk zien wij de gevallenen ook onder hen, die in bewarend, geloovig milieu zijn opgegroeid. Nu het z.g. trouw-verbod in Deli sinds eenige jaren is opgeheven, kan het nuttig zijn, dat de verloofde jongeman zich eerst in zijn werk en omgeving oriënteert, alvo rens zijn vrouw naar het vreemde land te laten uitkomen. Wie zulke vooruitzichten niet heeft, wordt al te gemakkelijk een prooi der verleiding. Moge dit korte schrijven dan als een signaal „onveilig" begrepen worden, opdat men zijn ongetrouwde zonen niet, gelijk zoo vele malen nog gebeurt, uit onwetend heid met naieve gerustheid aan ons Insu- linde afstaat. Voor jonge kerels, gezond naar lichaam en ziel, is veel en mooi werk te doen; die nende krachten heeft Indië noodig. Maar laat er dan ook menschen komen, die zich staande kunnen houden, ter wille van hun eigen ziel, terwille van hun familie, ter wille van onze taak in Indië te verrich ten, terwille van Gods Koninkrijk! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Someren, L. Seinhorst, hulppr. te Uithuizen. Te Scheemda, P. G. Vlieg te Grijpskerk. Aangenomen naar Oosterbierum, D. M. Ver met te Balk. Bedankt voor Doorn, D. M, Vermet te Balk. Voor Wanswerd, G. van Mcwitfrans te Barneveld. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht, J. de Waard te Rijns- burg en IJ. v. d. Zee te Amsterdam-West. Beroepen te Zwartemeer (Dr.) en te Vianen, J. A. de Bondt, ca.nd. te Zvvündrecht. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Kampen, C. S. v. d. Ven te Arnhem en H. Hoogendoorn te Bunschoten. Geref. Gemeenten Tweetal te Goes, M. Hofman te Krabhan- djjke en A. Verhagen te Middelburg. De rveiw b no mie vovg nger der Vrijz, Herv. te Middeibirg ds H. J. Kisein, hoopt 10 Maart a.s. zijn intrede te doen,. D r J. H a n i a. De toestand van Dr J. Hania is naar de Stand, verneemt, steeds achteruitgaande. De krachten nemen zeer lang zaam af. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. In de plaats van dhr. P. Kodde Az., die om gezondheids redenen niet meer in aanmerking wensch e te komen is tot Ouderling in de Ned. Herv. Kerk gekozen dhr. J. Dingemanse, thans Dia ken, en in diens plaats tot Diaken, dhr. C, A. Walraven. KOUDEKERKE (Z.). Tot tijdelijk hoofd der Openbare School alhier werd benoemd de heer C. van de Reepe te Heinkanszand. Benoemd is tot leeraar in het He- breeuwsch aan het gymnasium te Zwolle dr K. Proost, predikant aldiar, Aan de Chr. Kweekschool te Zetten is benoemd de heer B. Berends ten Kate, direc teur van de Normaalschool te Koeranga (Menado, Celebes), die tegen 1 Febr. 1929 eervol ontslag ontvangt. Ongelukken. Gisteravond is in de Ringvaart op de grens van Heemstede en Haarlemmermeer de 29-jarige Th. van R. verdronken. Men vermoedt dat hier misdaad in het spel is. De politie on derzoekt of de vrouw niet door haar echtgenoot had kunnen worden gered. De 33-jarige veehouder de G. te Grouw is bij het snoeien uit een boom gevallen en kort daarop overleden. De heer A. te Breda viel zoodanig van de trap, dat de dood na enkele uren intrad. Dinsdagmorgen heeft een 2-jarig jonge tje te Born, door het drinken uit een heete koffiepot ernstige inwendige brand wonden opgeloopen. In zorgwekkenden toestand werd de kleine in het Fransche klooster te Sittard opgenomen. Reusachtige brand te Ber- 1 ij n. De groote brand, die gistermorgen in de fabriek van radiotoestellen in de Schoenleinstrasse te Berlijn is uitgebro ken, blijkt van nog grooteren omvang te zijn, dan aanvankelijk gedacht werd. Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad celluloid, welke gebruikt wordt voor het vervaardigen van radio apparaten. De arbeiders, vrouwen en meisjes, trachtten zich langs het trap penhuis in veiligheid te brengen. Slechts een gedeelte van hen slaagde daarin. De eigenaar van de fabriek zelf sprong in zijn angst uit een raam van de eerste verdieping. Een andere arbeider, die even eens uit het raam sprong, bleef met een schedelbreuk op de binnenplaats van de fabriek liggen. Reeds na korten tijd stort te de trap van het gebouw tot de twee de verdieping in, zoodat de zich nog in het gebouw bevindende personen zich uitsluitend door de vensters konden red den. Toen de brandweer op het terrein De Minister van Defensie heeft van nacht in de Kamer enkele opmerkingen gemaakt die wel even onderstreept mo gen worden. Hij verklaarde o a. een order voor aan maak van geschut in ons land, te Rotter dam, te hebben geplaatst, overtuigd als hij is, dat deze nieuwe industrie aan alle eischen zal voldoen. En hij voegde er aan toe, dat hij van plan is, de Nederlandsche industrie zooveel mogeljjk te steunen en ook de aanmaak van vliegbooten naar Nederland te brengen- Bravo! De militaire defensie is noodzakelijk- Maar er wordt nog veel te weinig aan dacht geschonken aan 3e defensie van onze industrie. 't Is eigenlijk te dwaas om los te Loo- pen, dat wel maatregelen worden geno men om in oorlogstijd onze belangen te kunnen verdedigen, terwijl in vredes tijd tegen de moordende aanvallen op onze industrie en land- en tuinbouw niet alleen niets wordt gedaan, maar deze aanvallen vaak zelfs in de hand worden gewerkt- Daarom, nogmaals: Bravo! OPMERKER. van den brand aankwam, hingen zeven meisjes buiten aan de vensters, wach tende op het uitspannen van de vang netten. Bijna alle arbeiders en arbeidsters, on geveer 49 in getal, werden meer of min der ernstig gewond. Dertig van hen moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. De meeste gewonden hadden brand- en snijwonden in het gelaat. Het gelukte de brandweer vijftien personen te red den zonder dat zij ernstige verwondingen bekwamen. Door de algemeene paniek, welke on middellijk na het uitbreken van den brand uitbrak, en daar de meeste arbeiders en arbeidsters gewond zijn weggebracht naar het ziekenhuis of naar hun woningen, is het nog niet mogelijk de oorzaak van den brand vast te stellen. Het verluidt dat een arbeidster te dicht met celluloid bij een spiritusvlam is gekomen. De daar door ontstane steekvlam heeft zich aan de celluloid-voorraden medegedeeld. Nader wordt gemeld, dat van de zwaar gewonden inmiddels één overleden is en 8 anderen zich nog In levensgevaar be vinden. Reddingboot aangespoeld. Aan het zeestrand der Bildtpollen onder St.. Annaparochie is aangespoeld een reddingboot. Op do achterzijde van den spiegel staan de woorden „Forget me not" en aan den binnenkant W. Alderd. Op den voorsteven komt voor de aanduiding „12 pers.". Interessante opgravingen. Bjj het verrichten van grondwerken is in de nabijheid van het oude kapelletje achter Berkelaar, gemeente Echt, op een diepte van ongeveer 60 c.M. een tufstee- nen sarcophaag gevonden, waarin een glazen kom met terra deksel, die ver moedelijk deel hebben uitgemaakt van een Romeinsch graf. Na den brand te Helmond. Wegens den plaats gehad hebbenden brand is het kantoorpersoneel der firma Carp op verschillende plaatsen in de stad ondergebracht. Een gedeelte heeft thans h^re lokalen In de Cartonnagefa- briek „Het Zuiden". Gisterenmiddag is hen daar een ongeluk overkomen. Vier personen vielen n.l. door een ballustrade van de 2e verdieping af en kwamen op de binnenplaats terecht. Mej. v. W. en de heer van Z. bekwamen hierbij ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen, zoodat zij naar het. R. K. Gasthuis ver voerd moesten worden. De twee anderen kwamen er af met lichte ontvellingen en .kondein ter plaatse behandeld worden. Moeder mishandelt haar twee kleine kinderen. Gistermor gen heeft, zooals wij reeds in het kort. hebben gemeld, te Amsterdam een 24- j.arige vrouw in een huis aan de Linden- straat in een vlaag van waanzin haar twee jonge kinderen allerafschuwelijkst mishandeld. De toedracht van het treurige geval is, daar de versufte vrouw nog niet door de politie gehoord 'kon worden, niet vol ledig bekend. Wel weet men, dat de vrouw dikwijls door angst was bevangen, wanneer zij alleen thuis is. Men vermoedt, dat zij gis termorgen weer in zulk een toestand van waanzinnigen angst, de afschuwelijke daad heeft gepleegd. Een surveilleerend agent, die van het geval in kennis werd gesteld, trof, toen hij de woning betrad, den zuigeling mot een diepe, levensgevaarlijke snede in den hals aan en het vierjarig kind met eenige messteken in de beide armpjes. De moe der zat versuft ,in een stoel en had ver wondingen aan de linkerhand. Intusschen was ook een gemeente arts in de wo ning verschenen. Hij nam onmiddellijk de twee kindertjes mee naar een kli niek, vanwaar zij naar het Wilhelmina- gasthuis werden vervoerd. Do dokter keerde toen naar de woning van de vrouw terug en oordeelde het na onderzoek noodig, ook haar naar het Wilhelmina gasthuis te laten overbrengen. In de kamer heeft men een mes gevon den, waarmee waarschijnlijk de daad is gepleegd. Het drama heeft in de buurt groote op schudding teweeg gebracht. Een die te Wesermüde een bi,na ongel mishandeling b Een boer hac paard, dat tengc wond den wag houtvuur laten niet meer verd vuur vhllen er De rechtbank eerste instantie slraf, de zwaars wet op dicrenn Door hi renavond zijn b drie mannen er gezakt. De dun onder hun voet gelukte het, v voeten te krijgt verdwenen voo ijskorst. Toen dr en de drie vei vandaan haaldf overleden. Piet Nr. 11 van o.m. een lezens: J. Meertens ovc ter Louwerse, werd geboren dorp Oost-Scut beslaande en huisje aan de Reeds spoedij moeder; onder schen onderwijz zich voor 't on dwong doofheid te leggen. Maar Nu hij niet mee kon onderwijzen .Tallooze boeken ren, speciaal ge werse geschreve Zijn naam is tijdschrift „Vooi 1875 door P. richt. In Louwei lijk de man, die die van 't. blad h bij uitstee. Zijn jeugd geliefde Tromp, De Vaa drilc, Een Delfsh singer Michiel, zijn Geïllustrci schiedenis voor was in den tijd ker een alleszins Zeeuw van Oranjeklant in boeken dragen pel'. Uit. tweeërlei se's boeken ooi Meertens. „In de eerste van de historis ons land. Maat werken ook nog en wel door de schrijvingen, die daargelaten dary toets der histori' nen doorstaan, is in de jeugdl te overschatten niet waar. dat c noodig heeft, al; HAARLEM. GJ R- wonende te wiel en zijm vtc Meerweg te Hee hij met het voor den weg stootte, over zijn stuur berm de Ringva: te redden en riej de hulp in va brugwachter. Dez vrouw .op het d bleek reeds over Dc politie hee acht van R. aar zekerde bewariiq aanwijzingen, da gedaan heeft om M. afstand in he diep was. te red raadselachtig, dat heeft gereden m Bovendien bev een haksteenen grooten tegensta: vonden. De poli ingesteld. Op hel den geen siporei vonden DELFT Bij in een vrachtautr werd schichtig de Brabantsche oude dame en derstboven. De breuk en werd bracht, terwijl worden drukte de koe van politie werden licht wist de koe richten maar ook gegrepen stemming vervoe: LEEUWARDEN aantal Friesche rechtbank alhier werden veroordes he t< e e je 1 d vervoer ee door gew n< to en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2