No. 69 Woensdag 19 December 1928 43e Jaargang HEMDBIKSE Cos BANK - GOES Orgel EERSTE BLAD. IETERS f 0.75 lie) - 0.80 -0.90 - 1.00 - 1.00 - 1.20 f 1.00 - 1.25 f2.25 z. kwaliteit de beste gen prijs. OP op of ta huur K te koop linder-Bursau. sm to nemen itbode Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's C red i eten Wissels Spaarbank 4 pCt. t K ISO URG. per flesch per Liter per flesch Ijscourant nte Koudekerks. rijgbaar in half verpakt en 5 eent p, pond. lijft verbruiker, nd. iwer, L. Dekker ch, Wed. Bos- ir. nikt) st, H registers, re volle toon. enscht op rwaarden. Middelburg. N, staande op stede, in den andpolder be' Heer L. TH. euw- en Sint staande op fstede aan den ijke, bewoond DE DREU. it door de be- gen ter inzage en kantore van roenmarkt, te laatste adres oor ieder per- den ingewacht ber 1928. P: v agen kt voor Bakker letter C.W. Goes. eer goede klein model. E, Kruiningen. GAARD n Zandput te vóór 1 Januari Noordweg, Middelburg, an oplevert, er R Boekh. lelburg. IP: postkantoor Kruiningen. oho IBrooi- Belgisch glas, ihooren en 30 enig Gereed- vragen aan het te Goes onder n nacht, khouder Wil is. jevraagd lding na 6 uur, weg R Ig, Middelburg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Adverteniiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. In verband met den beperkten post dienst op den eersten Kerstdag moet ons blad van a.s. Maandag, evenals anders des Zaterdags, vroeger dan gewoonlijk ver schijnen. H.H. adverteerders en correspondenten gelieven hiermede rekening te houden en voor vroegtijdige inzending der copie zorg te dragen. Het liberale standpunL De ietwat onduidelijke voorslag van Dr de Visser omtrent samenwerking met liberalen heeft althans dit goede ge volg gehad, dat men daarin van vrijzin nigen kant aanleiding heeft gevonden, het liberale standpunt nogeens duidelijk aan te geven. Door Dr de Visser was als algemeens voorwaarde voor samenwerking gesteld, dat de liberalen de objectieve normen van het Christendom, die historisch zijn vastgegroeid in de zeden en de rechts beginselen van ons volk en in de opvat ting van het gezag zouden aanvaarden. Deze voorwaarde werd echter door het „Handelsblad" in beleefde maar besliste termen afgewezen. Door dat te doen, door die objectieve normen te erkennen, aldus bedoeld blad, zouden wjj niet 'smenschen wil, maar Gods wil als regel erkennen ook in het Staatkundig leven. Maar dat willen en kunnen de libe ralen niet. „Als historische producten, goed. Dat kunnen en dat moeten wy. Onvoor waardelijk. Maar hij (Dr de V.) wil dat we die normen ook zullen handhaven en verdedigen. En dat kunnen we slechts onder voorbehoud. Onder dit voorbehoud namelijk, dat niet de na tuurlijke evolutie van ons volk zich van de normen af beweegt. Want ge beurt dat, dan is dht ook historie, en als zoodanig als het wordende precies even eerbiedwaardig als het gewordeneda.t immers ook eenmaal het wordende is g<?weest. Wij moeten wanneer we iets zien opkomen dat we verkeerd achten, ze ker trachten het te keeren, maar blijft het desondanks groeien en wordt het eindelijk tot een nieuwe norm, dan moeten we het opvangen en zien te leiden, maar het als nieuw stuk histo rie aanvaarden. Want het wezen van het Liberalisme ligt in de erkenning van de gestadige evolutie." i Geen vaste normen dus. Niet wat Gods Woord eischt is voor het liberalisme beslissend, maar de ge stadige evolutie. De bestaande normen kunnen goed zijn, maar ze zijn het alleen zoo lang de natuurlijke evolutie van ons volk zich niet in een andere richting gaat bewegen. Het is duidelijk dat we op- die tnanier c-p een glijbaan terecht komen. y Dat alle vastigheid ontbreekt. Dat er geen kracht is om de verder felijke stroomingen van dezien tijd tegen te gaan. Dat tenslotte deugd en ondeugd stui vertje gaan wissel-en. De dijken doorstoken. Wie zich stelt op Christelijk stand punt zal er toe meewerken om de Chris telijke grondslagen van ons volksleven te bewaren. Hij zal, evenals we dat in ons polder land. d-o-en, dijken en dammen opwerpen, -om de geestelijke stroomingen die ons volksleven dreigen te vernietigen, tegen te gaan. Ni-et alzo-o het liberalisme. Het erkent geen vaste normen. Het weigert zich te laten leiden door Gods Woord en Wet, en het zweert bij; de menscheljj-ke Rede. Als daar a'leriei verkeerde denkbeelden opkomen omtrent gezin en gezag die ons volksleven in den grond dreigen te ver nietigen, en het blijkt dat zulke denk beelden bij ons volk ingang vinden, dan kan men dat betreuren, maar dan hebben we dat toch als historisch feit te er kennen en te aanvaarden. Maar zoo wordt alles op losse schroe ven gesteld. Zoo worden de dijken doorgebroken, en de rechtmatigheid van de revolutio naire theorieën reeds bij, voorbaat erkend. Het gezag vindt op deze wijze geen steun. Bet h u w e 1 ij k wordt van zijn heilig karakter beroofd. Het gezinsleven kan op deze wij'ze niet meer worden beschermd. Z-oo gaat ons volk naar den afgrond. Zoo worden we willoos overgeleverd aan de go-ddel-ooze machten die het Chris telijk stempel uit ons volksleven trach ten uit te wisschen. Daaronx is het Liberalisme, hoeveel respect we -o-o-k mogen hebben voor vele liberalen, zoo gevaarlijk, en he-bben we met al wat in ons is ook het Libera lisme te bestrijden. De toestand van Koning George. De toestand van den koning van Enge land was gisteravond iets beter dan 36 uur geleden. Het alarm door het bulletin van Maandagavond onder het publiek ver oorzaakt was ongerechtvaardigd, want er was een stilstand in de beterschap en geen achteruitgang. Kabaal in hel Tsjechische parlement. Toen de plaatsvervangende minister president prelaat Ramek gistermiddag in het Tsjechische parlement een regeerings- verklaring wilde afleggen nopens het re sultaat van do verkiezingen voor de Ge meenteraden en Provinciale Staten, be gonnen de communisten zulk een kabaal te maken, dat de spreker niet aan het woord kon komen. De voorzitter poog de vergeefs de orde te herstellen. Ten slotte las Ramek de verklaring voor, in welke gezegd wordt, dat de regeering geen aanleiding vindt tot het wijzigen der binnenlandsche politiek, zoolang de par lementaire meerderheid, waarop zij steunt onveranderd blijft. Ofschoon van de ver klaring geen woord te verstaan was door het voortgezet rumoer, dat de communis ten maakten, werd zij- met grooten bijval door de regeeringspartijen ontvangen, die haar inhoud reeds kenden. Ten slotte trachtten beide partijen elkaar te over schreeuwen, en de voorzitter sloot de vergadering, om handtastelijkheden te voorkomen. Diamant-smokkelaar gearresteerd. Uit New-York wordt gemeld: Een lid der bemanning van het Britsche stoom schip „Belgenland" is hier gearresteerd, onder beschuldiging, zich aan het smok kelen van diamant te hebben 'schuldig ge maakt- Een New-Yorksche juwelier is ook gearresteerd wegens medeplichtigheid. Regeeringsambtenaren deelen mede, dat hiermee een complot tot diamant-smok kelen ontmaskerd is. Beide mannen zjn slechts tegen een zware borgstorting vrij gelaten. De politie zegt. dat er voor een waar de van 125.000 gulden aan diamant werd gevonden in het kwartier van den gear resteerden schepeling. Roofoverval op een gemeentehuis. In het dorp Mala Mostanica in Servië, overviel gisterennacht een bende van 8 tot 10 roovers het gemeentehuis, ofschoon zich daarin een wacht van 10 personen bevond. De roovers namen het gebouw onder vuur, dat door de wachters, deels uit angst, deels wegens gebrek aan ammu nitie, slechts zwak beantwoord werd. De bandieten braken dan de deur open, en dwongen de wachters onder de bedden weg te kruipen en plunderden de gemeen tekas, die 12.000 dinar bevatte. Strenge winter in Noord-oost Europa. Een krachtige koudegolf is begonnen- De thermometer is plaatselijk tot op 18 graden onder nul gezakt. Da zich vor mende ijsmassa's beginnen de scheep vaart ten zeerst# te belemmeren. Ook op de Rigasche zeekust begint zich ijs te vormen. Naar uit Leningrad gemeld wordt is het Oostelijk gedeelte van den Fin- landschen zeeboezem van Kroonstad tot Leningrad met ijs bedekt. Het stoomboot- verkeer kan nog slechts met behulp van ijsbrekers in stand worden gehouden. De -opstand te Afghanistan. De toestand in Afghanistan wordt te Londen met groote bezorgdheid gadege slagen. De successen van de opstandelingen in de onmiddellijke nabijheid van Kaboel hebben de kwestie van de veiligheid der buitenlandsche vertegenwoordigers in de Afghaansche hoofdstad naar voren ge bracht. De berichten, dat een gedeelte van het Afghaansche leger in opstand is gekomen worden bevestigd. De vijandigheid is gericht tegen de bui tenlanders, voorlooplig alleen tegen de Russen en Turken. In tegenstelling met bovenstaande wordt in een via Moskou ontvangen telegram ge zegd, dat de opstand in Afghanistan ten einde loopt. Op het oogeniblik hebben onderhande lingen plaats tusschen de regeeringen over het staken van de vijandelijkheden. Volgens een ander (via Berlijn ontvan gen) bericht uit Constantinopel zijn te Te heran berichten ontvangen, volgens welke de toestand in Afghanistan voor koning Amanoelah slechter is geworden. De koning bezit geen voldoende macht, om de forten bij- Kaboel, die de opstande lingen hebben ingenomen, te heroveren. De regeering heeft een oproep tot -de be volking gericht, waarin alle mannen onder de wapenen worden geroepen om den op stand te bestrijden. Het draadloos verkeer met Kaboel is thans onderbroken. Sinds gisteren werden geen berichten over bet verloop van den strijd ontvangen. Te Kaboel -is de staat van beleg afgekon digd. Vergaderingen van meer -dan vijf personen zijn verboden, terwijl des avonds de klok wordt geluid ten teeken, dat het licht moet worden uitgedaan. Talrijke ar restaties zijn uitgevoerd. De verkiezing van Borms ongeldig verklaard. De speciale Kamercommissie, die de gel digheidskwestie Borms- Baelde moest on derzoeken, heeft zich r ir de verkiezing van Baelde uitgesproke n.l. een Katho liek, twee liberalen voor, een fronter en een socialist tegen; twee socialisten ont hielden zich. Daarna kwam de aangelegenheid in d.e kamerzitting ter sprake. In naam der minderheid in de commis sie vroeg de Antwerpsche socialist Eecke- lers nieuwe verkiezingen uit te schrijven De frontafgevaardigde Vos diende an dermaal de motie in om de onmiddellijke invrijheidstelling van Borms 'te bekomen. De Waalsche socialist Hubin verklaarde -dat de regeering te lang wachtte om ge nade te verleenen, en verder, dat de socia listen, die -de uitspraak der Antwerpsche democratie respecteeren, zich bij' stemming zullen onthouden. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de motïe-Vos onaanvaardbaar is, omdat -de in vrijheidstelling een regeeringspreroga- tief is. Bij staan en zitten, meerderheid tegen minderheid en onthouders, werd de ver kiezing van Borms ongeldig verklaard. Over de geldigverklaring van de verkie zing van Baelde zal vandaag beslist wor den. Bolivia en Paraguay. Het antwoord van Paraguay op het te legram van Briarid van Zondagavond, kwam gisteravond te Genève binnen en was in zooverre geruststellend, dat Para guay uitdrukkelijk hierin vermeldt, dat het 't geschil aan de Pan-Amerikaansche arbitrage-commissie onderworpen heeft en dat thans verluidt, dat ook Bolivia zich tot -deze arbitragecommissie gewend zou heb ben. Mocht dit het geval zijn, dan zou een buitengewone raadszitting van den Vol kenbond te Parijs overbodig worden. Paraguay is hoogst verontwaardigd over de schijnheilige manier van handelen van Bolivia, dat Paraguay van een aanval beschuldigt, terwijl het volgens Paraguay Bolivia geweest is, dat uit vliegmachines Paraguay gebombardeerd heeft en mili taire posten1 heeft ingenomen. Korte berichten. De Belgische ministerraad heeft be sloten de staatsambtenaren te verrassen met hun over het loopende jaar één maand extra salaris toe te kennen. Doordat het sedert eergisteren zon der ophouden heeft gesneeuwd, onder vindt het verkeer in Baden gro-ote ver traging. Te Ahlen werd een bekende mal- cbinefabrikant wegens groote wisselver- v-alschingen tot een totaal bedrag va.n ongeveer twee honderd duizend mark ge arresteerd. De gearresteerde heeft een be kentenis afgelegd. Op voorstel van Mussolini heeft de koning het ontslag aanvaard van den minister van koloniën Bolzon en Musso lini benoemd tot minister van koloniën. (Mussolini beeft thans zeven ministeries onder zijn vleugelen: buitenlandsche za ken, binnenlandsche zaken, oorlog, mari ne, luchtvaart, corporaties en koloniën.) Volgens een officieel bericht uit Athene is in het gebied van Kaballa een malaria-epidemie uitgebroken. Tot nu toe is slechts één sterfgeval voorgekomen- Volgens een bericht uit Moskou is de laatste dagen in enkele stadsgedeelten ge brek aan brood merkbaar geworden. De overheid wijt dit aan de ongelijkmatige verdeeling. Volgens een Verklaring van de overheid is de meelvoorraad voldoende om de broodvoorziening te verzekeren. Te Lyon is de steiger van een nieuw gebouw ingestort. Van de 7 arbeiders, die er zich op bevonden zijn er 2 gedood en de 5 andere zwaar gewond. In Italië zal weldra de verplichte ongevallen-verzekering van schoolkinde ren worden ingevoerd. Men beoogt bij' tij delijke invaliditeit uitkeeringen van 10 lire per dag af, en bij blijvende algeheele invaliditeit bedragen tot 30.000 lire te verstrekken. De eenheidsborrel. Zooals reeds werd gemeld is er een bond in wording van alle bij het distilleerbedrijf betrokken zaken en inrichtingen, brouwe rijen incluis, met het doel om te komen tot een drank-monopolie. Eveneens was reeds bekend, dat wan neer dit doel zou worden bereikt, de invoe ring is te verwachten van een eenheids borrel-glas en van een eenheidsborrel-prijs met differentiatie van de naar rangen ver deelde hotels, restaurants en koffiehuizen. Ter bepaling van zijn standpunt inzake de aansluiting bij de nieuwe organisatie: „De Centrale Vereenliging voor den Gedistil- leerdhandel" heeft gisteren de algemeene bestuursraad van den bond „Horecaf" ver gaderd. Het resultaat van de besprekingen was, dat met a'lgemeene stemmen, op vier na, welke in blanco werden uitgebracht, is besloten toe te treden tot genoemde Cen trale Ver. voor den Gedistilleerdhandel. De met steun gebouwde woningen. Do Ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben: ingesteld een oommissie tot onderzoek van de vraag, welke moeilijkheden zich voordoen bij de exploitatie van de met financiëelen steun van het Rijk en de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van Overheidswege ter te gemoetkoming aan die moeilijkheden zou den kunnen worden genomen en welke gevolgen die maatregelen voor de geld middelen van het Rijk en de gemeenten zouden hebben. benoemd tot lid en voorzitter van bo venbedoelde commissie "W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal; benoemd tot lid van bovenbedoelde commissie: J- Bakker, referendaris bij het Departement van Financiën; H. P. J. Bloo mers, burgemeester van Rheden; W. J. Bossenbroek, secretaris van de Federatie van Woningstichtingen en Woningbouw- vereenigingen te Amsterdam; H- van der Kaa, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid; mej. Mr C. F. Katz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Mr L. Lietaert. Peerbolte, directeur-gene raal van de Volksgezondheid; H- C. Nij- kamp, wethouder van 'Enschedé; J. Th Peters, makelaar, te Amsterdam; aan bovenbedoelde commissie opgedra gen omtrent de resultaten van haar on derzoek aan hen rapport uit te brengen, en hare voorstellen, voor zooveel noodig, te belichamen in ontwerpen van wet en (of) algemeene maatregelen van bestuur- Gasbedrijven in Friesland. Den 7den November j l. zijn door den Raad van State behandeld de beroepen van de gemeenteraden van Smallinger- land, Leeuwarderadeel, Utingeradeel en Lemsterland tegen de niet-goedkeuring van "hun begrootingen voor 1928 dooi Gedeputeerde Staten van Friesland, om dat zij gasdirecteuren, die steekpenningen hadden aangenomen, handhaafden. Naar het .„Leeuwarder Nieuwsblad" thans uit Den Haag verneemt, is in deze kwestie gisteren de beslissing gevallen ten gun ste van genoemde gemeenteraden De Kroon heeft n.l. de beslissing van Ged- Staten vernietigd en de begrootingen goed gekeurd- Vliegtocht naar West-lndië'. De Vereeniging Oost en West, het Co mité Vliegtocht Nederland-Indië en het Comité Vliegtocht West-lndië, gevestigd te 's Gravenhage, hebben tot het gemeen- 'Binnenland. Een gewijzigd ontwerp Ziektewet. Vechtpartij in een krankzinnigengesticht te Santpoort. Buitenland. Strenge winter in Noord-Oost Europa. De toestand van den Engelschen koning. Het conflict tusschen Bolivia en Para guay. De opstand in Afghanistan. Borms niet als Kamerlid toegelaten. Reusachtige brand te Berlijn. tebestuur van Amsterdam het verzoek gericht, om financiëelen steun, ten einde in den aanvang van 1929 een vlucht van Nederland naar Suriname en Curasao te kunnen doen volbrengen, daar zjj zelf niet 'in staat zjjn de kosten, aan een der gelijke grootsche daad verbonden, ten volle te dragen. Zij ontvingen van ver schillende zjjden .reeds toezeggingen tot een' bedrag van f44.000, doch voor den tocht zal f 60.000 noodig zfl'n. Ofschoon daaromtrent nog geen zekerheid kan wor den gegeven, ligt het in 'het voornemen van adressanten, Schiphol als aanvangs punt voor den tocht te kiezen. Daar Amsterdam door de inrichting-van een moderne luchtvaarthaven de groote beteekenis van het vliegverkeer heeft'er kend en door vluchten a s die', welke reeds naar Oost-Indië zijn ondernomen, in het wereldverkeer een voorname plaats1 in neemt, achten B. en W. het alleszins ge wettigd de voorbereiders van dezen tocht naar West-lndië bij hun moeilijke taak te steunen, door hun een subsidie van f 1000 toe te kennen. De anarchisten en de verkiezingen. Op 12 en 13 Januari 1929 zal te Am sterdam onder leiding van het Sociaal- Anarchistisch Verbond een congres wor den gehouden, waar o.a. ook zal wor den besproken de houding en taktiek der sociaal-anarchisten bij' de a-s. verkiezin gen. '|1 Hoofdcommissaris van politie- Bij Kon. besluit van 17 dezer is be noemd tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam H- J. Versteeg, 'thans com missaris van politie aldaar. De radio en de sleepbootreis. Op twee van de acht sleepbooten, wel ke onlangs een Engelsch marinedok in twee secties naar Singapore hebben ge bracht, namelijk de „Witte Zee" en de „Roode Zee", zjjn door „Radio-Holland" kortegolfzenders, typen K.T.A. 2 geïnstal leerd, die gebouwd zijn door de N(eder- landsche) S(eintoestellen) F(abriek) te Hil versum. Terwijl het dok, geconstrueerd door de Mij Swan Hunter and Richardson, in drie mooten gedeeld, naar zijn plaats van be stemming werd gesleept, konden de slee pers door middel van de uitstekend wer kende .installaties geregeld verbinding met de achtergelaten landen onderhouden' en de onontbeerlijke- berichten opvangen. Zooals men weet zijn den 9den Decem ber de sleepbooten „Zwarte Zee" en „Humber" na een afwezigheid van bijna een half jaar weer in de haven van Maassluis teruggekeerd. De kapiteins wa ren opgetogen over de voorspoedige reis en niet het minst over het gemak van de draadlooze ondervonden. Commandement veldleger. Bjj K. B. is met ingang van 1 Jan. a.s. op zijn aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luit.-gen. T. F. J. Muller Massis, com mandant van het veldleger, tevens com mandant der vesting Holland en benoemd tot luit.-generaal, commandant van het veldleger, tevens commandant der ves ting Holland, de gen.-majoor E. F. In- si n g er"inspecteur der artillerie. Verlaging accijns op gedistilleerd. In de vergadering der Tweede Kamer is gisteren besloten om Donderdag bij den aanvang der vergadering o.a. te be handelen het wetsontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd en van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1