No. 68 Dinsdag 18 December 1928 43e Jaargang KEfiORIKSE&Co's BANK - GOES [en IWS. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie, Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. bedriegelijke han mate te beteuge- |al daar thans af- ier ten voordeele [bouwers en tuin- bonafiden bandei •tikelen. jenfokkerif. linarkt te Brussel [et weinig handel ijzen. De zware verkocht van zes De Duitsche koe- er waren slechte ssel vier paarder. irden, n.l. op 6 iber en 4 Octobex. 1INGEN. Jtakingen verlore- zelfs 2.333.900 Maas b., stoni'. Ivoor, dat slechtr' jsdagen boekte. van het Cehtraa! liek, waaraan wij )en samenvatting 1927. ie sfeer van dat |ngegeven de con- erkgevers en van Ie wij citee- lr niet onthielden |aaruit voortgeko- Tveel mogelijk op pn op te lossen", der Rijksbemid- genoemd, waar- In zijn afgewend. |eging den strijd schade der ge- bchten. is er; zij schijnt, )m niet,, te doen irdigheid en van van den arbeid, het groeien der |.e wilde stakings redelijkheid toe. betrekkelijk zoo goed te hebben tiddelburg. December 1928. liddelburg heoft kouburg, zonder |van den Burge- |n openbare ver- B. te Amster- buiten de uri- |e Vlissingen f3 S. te Middel- A. M. O., ge- fp Zoom f 15 b. I Middelburg f 15 andag 17 Dec.: -7.30 Stenogra- les. 8.00 Con- 18.05—8.3-5 Han- zing. 8.35 aroep-oi'kest. |7.35 Muziek, |amermuziek. BEN (Zeesen), luziek!. en 8.35 Gramo- [0.35 Orkestcon- Insdag1 18 Dec.: 10.00—10.15 1-2.00 Concert kookkunst. |O05.00 Micro- -6.45 Concert 6.45—7.15 |5 Engelsche les, 135 Boekbespre ker Jr. 8.35 plspelL 6 uur 1852 M. Jing. 12.301.30 lamofoonmuziefc' 7.30—8,00 liberghe: Gezin, 8.00—8.30 Sur. van een onge- Radio-tooneel. D.35 Kerkdienst. 12.20 Con- concert. 3.20 tkestconcert. Inaten. 8.05 9.55 De mili- 1750 M. 12.50 Ikestconcert. 11.50—12.10 112.25—1.50 en 7.20 Finsche ÏN (Zeesen), Iconcert 7.20 Orkestconcert. 8.25 Orgelcon- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.0S Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel mesr 30 d Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. Gevaarlijke theorie. Aan een beschouwing in het Socialisti sche hoofdorgaan over het strafrecht is het volgende ontleend: „Ten slotte: Bedenkt altijd goed, dat bij de keuze van straffen wreedheid noch sen timentaliteit recht heeft op het geven der beslissing. De gemeenschap, die hare eigen beveiliging najaagt, moet het laatste woord laten, in haar eigen belang, èn om hetgeen zij tegenover den misdadigen mensch verantwoorden kan, aan de d o e 1- matigheid alléén! Er zijn niet veel woorden noodig om het ondoelmatige, het gevaarlijke en het on christelijke van deze beschouwing in het licht te stellen. Als het belang der gemeenschap, de doelmatigheid bij het toekennen van straf de doorslag gevende factor is, dan, men gevoelt het, is tenslotte alles geoorloofd. Wanneer de Overheid optreedt als die naresse Gods, een wreekster tot straf den- gene die kwaad d'oet, om het recht te handhaven, dan is er een objectieve maat staf die aan de eene zijde de macht der Overheid bevestigt, maar tegelijkertijd haar optreden beperkt en aan hare macht grenzen stelt. Zij is dan niet almachtig. Draagster van het gezag, maar diena resse tevens, die maar niet naar willekeur irnag beslissen, zich niet door wreedheid of sentimentaliteit of door doelmatigheid mag laten leiden, maar alleen het RECHT heeft te handhaven, en ook daaromtrent aan den Oppersten Souverein verantwoor ding schuldig is. Maar heel anders staat het in het socia listische stelsel. Daar beslist de doelmatigheid. Het belang der gemeenschap of wat men daarvoor houdt, geeft daar den doorslag. Men kan doodslagers onschadelijk ma ken door ze op te sluiten of te verplegen. Maar men kan ook menschen, die niets anders ten laste kan worden gelegd dan dat ze ingaan tegen wat doelmatig wordt geacht, uit den weg ruimen. Zooals b.v. in Rusland gebeurde en ge beurt. De Russische machthebbers beschouwen daar, en met recht, den godsdienst als hun gevaarlijksten vijand. Als de Christelijke beginselen meer vat krijgen op het Russi sche volk, dan is het met den Sovjetstaat gedaan. Vandaar dat getracht wordt den gods dienst uit te roeien. Dat is een nutteloos pogen, want die in den Hemel woont zal lachen, de Heere zal ze bespotten, maar een pogen geheel in overeenstemming met de Socialistische theorie: „dat de gemeenschap, die hare eigen beveiliging najaagt, het laatste woord moet laten, in haar eigen belang, èn om hetgeen zij tegenover den misdadi gen mensch verantwoorden ban, aan de doelmatigheid alléén". Van recht is hier geen sprake. Voor willekeur en geweld worden de poorten wagenwijd opengesteld. De toestand van den Engelschen Koning. Het bulletin van gisteravond zegt, dat de koning een eenigszins onrustigen na middag heeft doorgebracht. De verbetering, welke te voren was vastgesteld is gedurende de paar laatste uren niet blijven aanhouden. Tegenover de lichte verbeteringen, wel ke in de vroegere bulletins werden vast gesteld, gaf het bulletin van gisteravond geen merkbare verbetering te zien en men kan niet zeggen, of de werkelijke, geregel de vooruitgang is verwezenlijkt. Vaticaan en Quirinaal. In politieke kringen te Rome wordt bet bericht verspreid, dat de onderhandelin gen tusschen het Vaticaan en het Quiri naal tot een resultaat geleid zouden heb ben. Men beweert, dat op grond van deze onderhandelingen Italië de exterritoriali teit van den H. Stoel zou erkennen, dat dit gebied eenige vierkante kilometers zou omvatten en dat verder Italië ook nog een vergoeding in geld aan den H. Stoel zou betalen. De Belgische Kroonprins in Indië. Er was geweldige belangstelling van het publiek bjj de aankomst vaa de Insulinde te Tandjong-Priok, met welke boot het Belgisch kroonprinselijk paan jankwam. Ter verwelkoming waren aanwezig de Bel gische consul-generaal', de heer G. van Schendel, met zijn echtgenoote en de Zweedsche consul-g'eneraal, de heer E. Th. E. Fevrell. Verder begaven zich aan boord een dochter van den Gouverneur-Generaal en de intendant van het paleis luit.-kolonel J. W. Stoutjesdijlr. De Kroonprins zeide, dat hij groote bewondering had en zeer enthousiast was over hetgeen hij tot dus ver van Indië had gezien. Vervolgens ver trok het Kroonprinselijk paar met gevolg in auto's van den Gouverneur-Generaal niar Buitenzorg. De menigte juichte hen zeer hartelijk toe. Bij het afscheidsdiner aan boord van de Insulinde, heeft kapitein Ruhaak een hartelijke toespraak tot het Kroonprinse lijk! paar gehouden. Tenslotte wefd een driewerf 'hoera uitgebracht op Prinses Astrid en Prins Leopold en de Koningin en Koning van België. De muziek speelde da Brabangonne. De Prins antwoordde en sprak zijn groote tevredenheid uit over het verloop van de reis, waarop de mu ziek het Wilhelmus deed hooren. 'Opstand in Afghanistan. De laatste berichten uit New Delhi lui den ,dat in den strijd tusschen de re- geeringstroepen en de opstandige stam men een ernstige wending is gekomen Het koningspaar zou volgens deze berich ten naar een der forten zijn gevlucht; in het leger zou muiterij zijn uitgebroken, terwijl de opstandelingen Kabonel hebben aangevallen, waar de gevechten thans nog in vollen gang zouden zijn. Te Pesjawar en Nieuw-Delhi zijn, vol gens een nader bericht, a.l arm eer end e telegrammen over de ontwikkeling van den opstand in Afghanistan gekomen. De trouw gebleven troepen zouden dermate in da minderheid zijn, dat de Koning en de Koningin de hoofdstad per auto verlaten hebben en in een niet nader aangeduid fort ten Zuiden van. Kaboel hun toevlucht hebben gezocht. De minister van Oorlog is afgetreden. i Bolivia en Paraguay. Vóór de bekendmaking van het mobi lisatie-decreet voor de klassen van 18 tot 29 jaar hoeft de commandant der strijdkrachten in het grensgebied van Chaco bericht, dat de Boliviaansche troe pen verschillende forten aanvallen. De Paragueesche troepen hadden 48 uren lang stand gehouden tegenover èen over macht. De Boliviaansche troepen waren ten sjotte weer teruggeslagen en de for ten werden opnieuw door de Paragueezen bezet. Twee Boliviaansche officieren en talrijke Boliviaansche soldaten en In dianen in uniform hebben daarbij den dood gevonden. Uit Lopez wordt gemeld, dat het be richt van het succes der Boliviaansche troepen bij het fort Marical Lopez een pa triottische vreugderoes ontlokte- De be volking trok door de straten der hoofd stad naar het nationaal paleis. Krachtige invloeden zijn aan het werk, om een oorlog tusschen Bolivia en Para guay te vóórkomen. De Volkenbond, de Paus, Koning Alfonso, Kellogg, allen drin gen er bij beide regeeringen op aan om den oorlog te vermijden. Terwjjl officiëelo berichten uitblijven, deelde de zaakgelastigde van Paraguay mede, zooals gemeld, dat Paraguay het bemiddelings-aanbod der Pan-Amerikaan- sche conferentie wel wil aanvaarden. Men meent te weten, dat de vertegenwoordi ger van Bolivia ook den wensch te ken nen gaf om de bemiddeling te aanvaar den, maar het is mogelijk, dat Bolivia een vergoeding vraagt wegens den Para- gueeschen aanval op het fort van Van- guardia. Te Genève is thans ernstig sprake van een buitengewone zitting van den Volken bondsraad, die in de tweede helft dezer week zou worden gehouden, wanneer er geen wending ten goede komt in de ge beurtenissen in Paraguay en Bolivia. Als plaats van bijeenkomst worden genoemd Parijs of Genève, maar Parijs schijnt wel de meeste kans te hebben, omdat men daar met de vertegenwoordigers der Zuid- Amerikaansche republieken contact kan zoeken. Korte betfehten. In Ottawa en veie andere districten van Canada is een influenza-epidemie uit gebroken. De ziekenhuizen zijn meer dan vol. In vele bedrijven zijn zooveel leden van het personeel ziek, dat het moeite kost de zaken aan den gang te houden- In de Iandbouwcommissie van den Pruisischen landdag werd een mitiatief- voorstel-Borghmann (Duitsche fractie) om onverwijld den zwaargotroffen landbouw te helpen aangenomen. He werkgevers in de Akanscha tex tiel-industrie hebben de scheidsrechter lijke uitspraak verworpen. Daarentegen hebben de vakvereenigingen de uitspraak aanvaard en de bindendverklaring daar van verlangd. Gistermiddag ontstond te Leipzig Lindenau twist tusschen den 33-jarigen machine-arbeider Schirmer en zijn 67- jarigen vader, die hem een standje maak te. De zoon greep den vader zoo bij de keel, dat deze ten slette gewurgd was, zoodat de ontboden geneesheer slechts den dood kon vaststellen. Maandagmorgen zijn drie gemasker de kerels het bureau van den stations chef van den lokaalspoorweg Mühlheim Leverkusen, te Mühlheim binnengedron gen. Zij eischten, onder bedreiging met een revolver, de spoorwegkas op- De ont vangsten van Zaterdag en Zondag waren echter reeds afgehaald, zoodat de roovers slechts 43 mark in klein geld buitmaak- ten, waarna ze, onherkend, wisten 'te ontsnappen. Eergisteravond is op de lijn Kat- towitsch-Posen een ernstig spoorweg-on geluk gebeurd; twee goederentreinen lie pen hij het station Wielun-Pontnow op elkaar. Twee personen werden gedood en zes ^waar gewond; vier en veertig goe derenwagons werden vernield. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen be droeg over de maand November in totaal f 42.561.580, of ruim 3 ton meer, dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Gedurende de maanden JanuariNo vember werd in totaal ontvangen ruim f 449 millioen, of ruim f 10 millioen min der da'n in hetzelfde tijdperk van heit vorige jaar. Deze teruggang is is oofdzaak ?en gevolg van de verlaging aer inkomsten belasting, die f 8.5 millioen minder in het laadje bracht. De dividend- en tantiè mebelasting liep met pl.m. f2 millioen terug, maar daarentegen brachten de rech ten op den invoer f4 millioen meer op. Ook de opbrengst van den accijns op het, geslacht op bier en op suiker was hoo- ger, maar daartegenover staat een terug gang van de successierechten van f44 millioen op f 35 millioen. Ten bate van het „Leeningsfonds 1914" werd over de maand November ontvan gen f8.352.118. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds bedroegen f 361.133 en 'in. do ver- loopen 11 "maanden van dit jaar f 13.311.729. Het v&ceinatle-oniwerp. In de Memorie van Antwoord op het. V. V. der Eerste Kamer inzak© het, wets ontwerp inhoudende verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Februari 1928, zegt de minis ter, dat hij ten volle begrijpt, dat er bij velen, die in de vaccinatie een krachtig middel tegen de pokken zien, zorg be staat- Die zorg kan evenwel naar zijn meening niet zoozeer gelden dit wets ontwerp1, dat een gevolg van den ingetre den toestand is, als wel dien toestand zelf. Het is den Minister voorts niet duidelijk, waarop de meening van eenige leden, dat er thans nog minder reden voor op schorting van den dwang bestaat dan een jaar geleden, gegrond is. Het zorge lijke verschijnsel, dat aanleiding heeft ge geven tot opschorting, heeft ^ich ook dit jaar weer voorgedaan; in binnen- en buitenland zoekt men tot dusver vruch teloos met inspanning naar de verklaring van en middelen tegen dat verschijnsel. De omstandigheden zijn gelijk gebleven. Van tegemoetkoming aan zorgeloozen en onvoorziohtigen kan bij de opschorting van den dwang geen sprake zijn. De minister kan verder geenszins in stemmen met het gevoelen van sommige leden, die de vrees uitspreken, datde hernieuwde schorsing allengs zou leiden tot de definitieve opschorting der verplich ting. Juist het feit, dat de volksvertegen woordiging telkens tot een beslissing ge roepen wordt over de verlenging der op schorting zal het verband met den nood toestand in stand houden. Met enkele leden hoopt de minister, dat het eindrapport van de Encephalitis- oommissie spoedig zal kunnen verschij nen. Hij merkt in dit verband op, dat de Nederlandsche onderzoekers ten deze ze ker niet achter staan bij de buitenland- sche, met wie contact en uitwisseling van gedachten bestaat. Prins Hendrik naar Den Helder. Z. K. H. de Prins is voornemens Woens dagochtend a.s. naar Den Helder te gaan, teneinde zich eensdeels op de hoogte te stellen van den toestand van het aldaar bij het jongste stormweer gestrande stoom schip en verder ook een bezoek te bren gen aan de op' de Marinewerf aldaar in aanbouw zijnde mijnvegers bestemd voor den dienst in Ned.-Indië. Des avonds zal de Prins van Den Helder uit naar 'Het Loo vertrekken. De S. D. A. P. Naar ,",Het Volk" meldt is het aantal leden der S. D. A. P. in het derde kwar taal van 1928 met 462 teruggeloopen. Op 30 Sept. 1928 bedroeg het aantal leden 53.395 tegen 53.857 aan het einde van het tweede kwartaal. Bijna overal was een kleine achteruit gang waar te nomen, maar in Zeeland was er een stijging met 2 leden, n.l. van 1041 op 1043. Het onbevoegd optreden van een majoor. De officier heeft ingezion, dat z ij n h O' u d i n g ondoordacht en oinjuist is geweest. Op de vragen van den heer Bijleveld in verband met een door het hoofd van het Centraal-Magazijn van militaire idee- ding en uitrusting te Woerden aan den. raad dier gemeente gericht adres naar aanleiding van een besluit van dien raad in zake het subsidie aan een bijzondere neutrale H.B.S. aldaar, heeft de heer Larn- booy, minister van Defensie o.m. het volgende geantwoord: De vraag: acht de Minister het geoor loofd, dat een hooggeplaatst militair zijn waren of vermeendon ambtelijken invloed aldus in het geding brengt, ten einde een druk uit te oefenen op de plaatselijke Overheid tot het bereiken van een door hem gewenscht dool, dat op geenerlei wijze samenhangt met lands- en legerbe langen? wordt uiteraard ontkennend be antwoord. Dit is het hoofd van het Centraal Magazijn van militaire Weeding en uitrusting te Woerden bereids onom wonden in rnijn Kabinet medegedeeld, ter wijl deze heeft ingezien, dat zijn houding, in zijn verzoekschrift tot uiting gekomen, ondoordacht en onjuist is geweest. Hem is voorts opgedragen ,de belangen van het Rijk en die van de gemeente Woer den ook in den vervolge op dezelfde wijze te behartigen als tot dusver. Het zou niet in het belang van het Rijk zijn, om dezen hoofdofficier, die overigens getoond heeft, in de door hem bekleede moeilijke functie zeer op zijn plaats te zijn, alleen om de onderhavige tekortkomingen te ontheffen, te minder, omdat, na het bedoelde onderhoud geen bezorgdheid behoeft te bestaan voor een herhaling van bedoeld optreden. De trein-abonnementen. Naar de „Stand." verneemt, ligt het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen een kleine prijsverlaging voor abonnemen ten 2e klasse in te voeren. .Uit het k' I e e d i n g| b e d r ij' f De overeenkomsten, die in het voor- jaar tusschen de werkgevers- en werk nemersbonden in het kleedingbeclrijï wer den afgesloten voor het maat- en maait- confectiebedrijf, zijn door geen der partijen opgezegd. Hieruit volgt, dat bedoelde over eenkomsten automatisch met één jaar zijn verlengd en dus van kracht blijven tol 15 Februari 1930. Het Kerstvliegtuig naar Indië. De bemanning van de P.H.-A.E.N. sein de gisteren uit Konstantinopel aan de directie van de K.L.M., dat het vliegveld thans zoover is ingedroogd, dat het vlieg tuig heden zijn reis naar Aleppo zal kun nen voortzetten. Zwolle heeft 40.000 inwonerk. Gisteren werd op het bureau van den Burgerlijken Stand te Zwolle de 40.000ste inwoner ingeschreven; de naam van het kind is J .M. Johan Danenberg. De vader is rijwielhersteller. Verschillende geschen ken zijn aan de ouders aangeboden. Onder zeer veel belangstelling hoeft Zaterdag de heer K. J. A. G. baron Collot d'Esoury te Kloosterzande zijn 70sten verjaardag gevierd. Alleen het aantal bloemstukken dat da haer Collot d'Escuïy; ontving was 'Binnenland. Aankomst van Belqië's kroonprins en kroonprinses in Nederlandseh-Indië. Het drama van de „Nieuwe Zorg". Het optreden van een majoor te Woerden. De uitlevering van Liebermann nóg niet toegestaan. Uitbarsting van den Bromo (Java). Het Kerstvliegtuig naar Indië. Buitenland. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. Opstand in Afghanistan. De 'toestand van den Engelschen koning. reeds van beteefcenis. Zoo waren er bloe men van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, van het Waterschap Walzoor den, van de gemeenteraadsleden van Bon- tenisse, vaar. den gemeente-secretaris, van den gemeente ontvanger, van den ad ministrateur van het Kroondomein, en van het personeel van dien tak van dienst, werkzaam onder den jarige, van den heer dr F. E. Posthuma namens den Zuivelbomd en nog vele ajnderon. Schriftelijke gelukwenschen kwamen er legio en het aantal ontvangen teto- grammen bedroeg niet. minder dan 123. Middelburg^. Het is wellicht goed er nog even aan te herinneren, dat deze week en dit tot en met Maandag a.s. de winkeliers hun zaken mogen geopend houden zoo lang het hen goed 'dunkt, want volgens de verordening geldt van 17 tot en met 24 December de verplichte winkelsluiting niet. Toen gisterenmiddag de tram, die te kwart voor vijf uit Middelburg was vertrokken, 'door de Badhuisstraat te Vlissingen reed, stak een 10-jarige jongen plotseling 'de straat over. De wagenbe stuurder had de tegenwoordigheid van geest electrisch te remmen en voorkwam daardoor overrijden van den jongen. Niet had hij kunnen voorkomen, dat de kleine werd gangereden en met een vleesch- wond aan een zijner beentjes per bran card naar het ziekenhuis werd overge bracht. Goes. Gisterenmiddag is de ongeveer 15-jarige Mijnsbergen, wonende in Bouw plan II op het bekende en gevaarlijke punt bij de Jubileumbank tegen een auto bus gereden. Hij werd met een bloedende wonde aan het voorhoofd bij dr v. d. Berg gebracht en daar verbonden, waar na hij zich naar huis kon begeven. Naar ons wordt medegedeeld, treft den chauf feur geen schuld, 's Heer Aremdskwke. Onze oud-dorps genoot, de heer J. Sinke, thans agent van politie te Voorschoten, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie ,1e klas te Wassenaar. Wolphaartsdijk. Heden vertrok met het motorschip „Christiaan Huygens" de heer G. J. Broekhoven als onderwijzer 2de klasse naar Ned. Oost-Indië. Hoedekemskerke. In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag was met ken nisgeving afwezig de heer Walraven. Do voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de gemeentereke ning 1927 en dat de koninklijke goed keuring is verkregen op de verhooging der opcenten op de vermogensbelasting. Verder, dat door B. en W. aan mej. C. Siebenga op haar verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag is ver leend als assistente aan de O. L. school alhier. Eindelijk dat Ged. Staten den on derwijzer Mazure vergunning hebben ver leend te Goes te gaan wonen. Voor ken nisgeving wordt aangenomen het verzoek der Koninklijke Nederlandsche Politiehon- denvereeniging om subsidie. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en de vacature-Cha- muleau (niet herkiesbaar) wordt met 5 stemmen en 1 blanco gekozen de heer M. Steijn Jr. Tot lid van het Burg. Arm bestuur wordt in de vacature-Lous (be dankt) gekozen de heer J. Hollemans met 5 stemmen, tegen ,1 op den medevoorge- dragene M. van de Pree. Het bekende adres van den Raad van Axel wordt op voorstel van. B. en W. voor kennisgeving aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1