DE ZEEDW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Uit de Pers. Het huisje aan den zeedijk Binnenland. FEUILLETON t te maken. Daarom is er, zeide hij, in de vergadering ook geen gelegenheid om er verder ovor te discussieeren. Van de zijde van den personeelsraad werd opgemerkt, dat deze beslissing bij het personeel teleurstelling zal geven. Er kend werd, dat het personeel niet het formeels recht heeft, doch betoogd werd, dat het personeel wel een moreel recht op een extra uitkeering heeft. Aan het hoofd der spoorwegen staat een be kwame directie; erkend moet evenwel wor den, dat de bekwaamheid en arbeidslust aan de zijde van het personeel niet min der zijn dan wat van het personeel ver wacht mag worden. Er werd gezegd, dat deze uitkeering zal worden opgevat als een fooi. Van de zijde van de directie werd daarop ontkend, dat hier van een fooi sprake zou zijn. Wij doen die uitkee ring zoo zeide de heer Kalff, in volle vrijheid, en zijl kan dus niet beschouwd worden als een fooi. De heer Kalft ont kende in den verderen loop der beraad slaging beslist, dat de directie tot haar besluit tot het doen van deze uitkeering gebracht zou zijn door het verzoek der organisaties. Naar aanleiding van het verzoek Van den personeelsraad, om de uitkeering slechts te verstrekken aan 'de georgani- seerden, zeide de heer Kalff, dat van in williging! van dit verzoek ook hierom geen sprake kon zijn, wijl deze uitkeering gedaan wordt uit vrijen wil van de direc tie, niet als antwoord op een verzoek, van de organisaties. Overigens zeide de heer Kalff, dat ook hem de ongeorgani seerden niet sympathiek zijn, hoewel het z.i. mogelijk is, dat sommige personeD onder de bestaande organisaties geen vorm van vereeniging vinden, welke over eenkomt met hun beginsel. Nederland en België. De Brusselsche berichtgever van het Hbld. meldt: De Belgische nota van antwoord op het rapport der deskundigen in zake een Nederlandsch-Belgisch verdrag zal in het begin der volgende week aan de Neder- landsche regeering; worden overhandigd. De tekst is thans klaar, doch die wordt nog eens door de technische diensten van het departement van buitenlandsche zaken nagezien. Aan de eerstkomende vergadering van den ministerraad op Maandag of Dinsdag ,a.s. wordt de nota ter goed keuring voorgelegd. Zij zal niet open baar worden gemaakt. Naar verluidt, legt de Belgische regeering er uitvoerig haar standpunt in uit en antwoordt zij op enkele bezwaren van Nederl'andsche zijde in verband met het Maasregiem en de verbinding LuikRotterdam geuit. Bevordering Onderofficieren. Bij ministeriëele beschikking is ter ken nis van de landmacht gebracht, dat te rekenen van 1 October j.l. voor bevordering tot sergeant-majoor de volg orde op de candidatenlijst wordt bepaald naar ouderdom als onderofficier en voor die tot adjudant-onderofficier naar den ouderdom in rang, met dien yerstande, dat voor bevordering tot adjudant-onder- officieradministrateur en adjudant-onder officier der militaire administratie alleen in aanmerking zal worden genomen de diensttijd als sergeant-majoor-administra teur, voor de bevordering tot adjudant- onderofficier-instructeur alleen de dienst tijd als sergeant-majoor-instructeur, voor bevordering tot adjudant-onderofficier vuurwerker alleen de diensttijd als ser geant-majoor-vuurwerker en voor bevor dering tot adjudant-onderofficier-pikeur alleen de diensttijd als opperwachtmees ter-pikeur. Bestelling van aangeteekende stukken. De reeds vroeger aangekondigde proef neming met bestelling van aangeteeken de stukken bij de geadresseerden aan huis, welke zou geschieden in de postale pro vinciale afdeelingen Dordrecht en Maas tricht, zal met ingang van 16 Januari a.s. plaats vinden. Het proefnemingsgebied zal voorts nog uitgebreid word:H met een groote plaats, waarvoor gekozen is de stad Utrecht. Als regel zullen de aangeteekende stukken in alle briefpostbestellingen wor den opgenomen. De uitreiking zal slechts geschieden tegen afgifte van een door den geadresseerde of zyn gemachtigde on derteekend bewijs van ontvang. Deze machtiging is ook noodig voor huisgeno ten. Indien afgifte niet mogelijk is, kan wor den verzocht het stuk weder in de vol gende bestelling op te nemen, tenzij het vóórdien wordt afgehaald. Godurende de proefneming zal aan de geadresseerden gelegenheid worden gege ven om de voor hen aankomende aan geteekende stukkon desveriangd van de bezorging aan huis uit te sluiten en zullen de aangeteekende brieven met een hoogere aangegeven waardo dan i 1000 van de uitreiking aan huis worden uit gesloten. Maximumgewichtvan post pakketten. In een nota naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot wij ziging van de pakketpost zegt de minister van Waterstaat voorloopig, te moeten afwachten hoe de verhooging van het ma ximum tot 7 K.G. zal werken. Zoodra de financieele omstandigheden zullen veroorlooven, dat ten aanzien van de P. T. T. met tariefsverlaging wordt verder gegaan, zal verlaging van liet port der binnenlandsche postpakketten mede een punt van overweging uitmaken. Strijd tnsschen gas en elec tric i t e i t. De gemeenteraad van Aar denburg heeft Vrijdag in spoedeischende zitting de gas- en electriciteitskwestie be handeld, daar 15 Dec. het aanbod vervalt van de Industriëele Maatschappij Mabeg aan de gemeente gedaan inzake even- tueele beëindiging der pachtovereenkomst en overname der gasfabriek-exploitatie. In die overeenkomst staat, dat de ge meente geen concessie mag verleenen voor het hebben, leggen of onderhouden van electrische geleidingen aan derden- Toen nu de P. Z. E. M. hiervoor con cessie vroeg, werd dit geweigerd, na op volging van een rechtskundig advies. De P. Z. E. M. kwam in hooger beroep b\j Ged. Staten, bij wie de rechtskundig advi seur uitvoerig de zaak van Aardenburg verdedigde, tenslotte voorstelde de P.Z,. E.M. een voorwaardelijke vergunning te verleenen voor één jaar. Dit geschiedde met verlenging voor het jaar 1928. Thans wil de P. Z. E. M. de vergunning defini tief hebben. Ged. Staten meenen dat bo venbedoeld artikel dit niet verbiedt, doch de Mabeg is een tegenovergestelde mee ning toegedaan, evenals de rechtskundige adviseur der gemeente. De Mabeg ver zoekt dan ook voor 1 Januari alle palen en electrische geleidingen op Aarden- burg's gebied te doen verwijderen, daar zij anders de pachtsom voor de volgende jaren niet betaalt. De vraag is hoe de gemeente moet handelen. Van de zijde der P. Z. E. M. en Mabeg zijn .thans] verschillende aanbiedingen gedaan, waar bij o.a. aan de gemeente Aardenburg door ieder f 5000 in totaal dus f 100.000 zal worden betaald, indien zjj zelf de exploi tatie der gasfabriek op z'ich neemt tot ontbinding der pachtovereenkomst besluit en de P. Z. E. M. in Aardenburg de vxije hand krijgt inzake electrische lichtleve- rantie. i I B. en W. voelen er echter weinig vóór hiertoe over te gaan, waar thans sinds 1914 reeds een exploitatie-verhes op de gasfabriek is geleden van ongeveer 40 duizend gld. Het nakomen der verplichtingen t.o.v de Mabeg is financieel voor de gemeente Aaxdenburg het meest verkieslijke. Na deze mededeelingen werd de pu blieke zitting geschorst en deze kwestie verder in besloten zitting behandeld. (M. C.) De Camp veersche toren.Mem schrijft aan de N. R. C.: De gemeente raad van Veexe heeft onlangs "besloten, aan rijk en provincie, subsidie te vragen voor een noodzakelijk gebleken restauratie van een deel van den bekenden Camp- veerschen toren. Het betreft het oostelijk stuk muur, opgetrokken van lage berg steen om de vijf lagen baksteen, met overbouw op gemetseld rondboogfries, dat het eenigst overgebleven "deel van den VAN MAANDAG 17 DECEMBER 1928. No. 67. Bijzonder hooger onderwijs. In verband met de beslissing van de Tweede Kamer inzake de Handels-hooge- school te Tilburg wijst „De Standaard" er op, dat er bij dit debat een onderschei ding gemaakt is, die ingaat tegen wat op dit gebied tot nog toe gebruik was en tegen wat ook in onze wetgeving is neer gelegd, om dan te vervolgen: We kennen in Nederland twee soor ten. van Onderwijs. Onderwijs dat van de Overheid uitgaat, Openbaar Onder wijs; en Qnderwijs dat aan het particu lier initiatief zijn aanzijn dankt, B ij z o n- der Onderwijs. Nu is er ten aanzien van dit laatste nimmer onderscheid gemaakt voor zoo veel de richting ervan betrof. Of een bijzondere school in het leven geroepen werd door Ned. Hervormden, Gerefor meerden, Lutherschen, lloomsch-Katholie- ken of door het Nut, dat deed alles niets ter zake. Voor de Overheid stonden ze alle gelijk. In de wijze van behandeling door den Staat viel geen verschil op te merken. Thans echter werd een nieuwe .on derscheiding geïntroduceerd. Er werd ge sproken van bijzonder onderwijs, dat een algemeen karakter droeg (Handels- hoogeschool te Rotterdam) en van con fessioneel handelsonderwijs (Tilburg). Het eerste mocht voor subsidie in aan merking komen, het tweede daarentegen niet. 'Derhalveneutraal bijzonder on derwijs waardig subsidie te ontvangen; Christelijk bijzonder onderwijs niet. Nu zien we niet over het hoofd, dat de voorgedragen onderscheiding beperkt werd tot het Hooger onderwijs, en al thans met name niet tot het Lager onderwijs werd uitgestrekt. Maiar er wer den toch ook klanken gehoord, die tot groote waakzaamheid manen. Een spre ker uit één der rechtsche g oepen, te genstander van de aangevraagde subsidie, sprak althans over het middelbaar en gymnasiaal onderwijs op een wijze, die ons allerminst geruststellend voorkomt. Hij zeide niet, dat daar de toestand te vergelijken was met het bijzonder hoo ger onderwijs, maar hij sprak wèl uit, dat het bij middelbaar en voorbereidend universitair onderwijs reeds „wat an ders" lag dan bij het Lager. Als dat „wat anders" zou heenwijzen naar de richting van de nieuwe onderschei ding tusschen neutraal en Christe- 1 ij k bij het bijzonder onderwijs, dan wordt het zaak om dubbel op zijn hoede te zijn. Wij zijn tenslotte verheugd, dat het Tilburgsche subsidie maar verworpen is. Omdat de zaak nu vanzelf principiëel aan de orde moet komen. De nieuwe onder scheiding, die thans gemaakt is gewor den, is van zooveel gewicht voor den verderen gang van zaken op onderwijs gebied, dat men beter doet de quaestie nu maar geheel opzettelijk aan de orde te stellen. Is die onderscheiding tusschen neu traal en C h r i s t e 1 ij k bij het Bijzon der Hooger Onderwijs 'te aanvaarden? Zoo ja, strekt zij zich misschien nog over andere vertakkingen van het onder wijs uit? Dat zijn toch vragen, .die op dieper- gaande behandeling aanspraak hebben dan mogelijk is bij eene bespreking terloops ter gelegenheid van de aanvrage van gelden voor een op zichzelf onbeduiden- den subsidiepost. Dit staat in elk geval vast, dat Mr Heemskerk den spijker boven op den kop sloeg, toen hij, in enkele woorden maar, den Minister onder het oog bracht, dat zelfs een Kabinet als dit thans niet ontkomen kon aan het indienen van een ontwerp tot wijziging van de Hoo- ger-Onderwijswet. door HUGO KINGMANS- 7) -o- Tot groote verbazing van Lia voer Mama aan tafel niet uit, toen zij ver klaarde, thuis te zullen blijven. Eerst dacht zij, dat Mama het niet goed gehoord had, omdat zij met Annie druk aan het praten was over den mode show. Maar dat bleek .een onjuiste mee ning te zijn, want even later vernam zij de vraag: „Dus je blijft thuis, van avond, Lia?" „Ja, Mama, ik ,heb wat hoofdpijn", loog zij. „Die zou in den schouwburg wel over gaan", meende Mevrouw. „Maar je moet het zelf maar weten. Ga nu niet te laat naar bed." Als Lia geweten had, hoe er bij de Van Zeggelens over haar excentriek-zijn den laatsten tijd gesproken was, dan zou zij begrepen hebben, dat Mama het best vond, dat zij niet medeging. Nu wist zij dat niet en kon zich alleen maar hier over verbazen, dat haar mededeeling zoo kalm werd opgevat. Intusschen was zij zeer dankbaar, dat HET KANAAL AXELSCHE SASSING- HULST. Dit onderwerp begint nu in breeden kring de aandacht te trekken. In de „N. R. Crt." van Zaterdag schreef de Zeeuwsclie „men" er een artikel over. De schrijver wijst er op, dat de Noord Nederlanders deze overzeesche bezittingen lang genoeg overgelaten hebben aan de nabuurschap van het makkelijk te be reiken België, om eens ernstig in den zak te tasten nu voor die menschen iets gedaan moet worden. Want uit de da gen van annexatie-actie weten we dat niemand in Nederland die Zeeuwsoh Vlamingen wil missen. „En dan, zoo zegt hij verder, is er voor mijzelf nog altijd een vreeselijfc nuch tere centenkwestie, een billijkheidsmotief te verbin len aan een extra-kanaaluitgave van het Rijk voor dat land. Want vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen ik heb er vroeger al eenige malen op gewezen heeft, de rijksschatkist aanzienlijke be dragen ontvangen van de vette polders ter plaatse waar eens breede stroomen waren. Maar het Rijk heeft er in de acht tiende en in de negentiende eeuw, waar in ze de opbrengst dier ingedijkte schor ren "binnenhaalde, niets, letterlijk niets gedaan voor het waterverkeer van de plaatsen en streken die vroeger over die stroomen hun verbinding met de wereld hadden. Daarom ook in dit geval nog even een herinnering: Zcoals zoo vaak in Zeeland is geldt ook hier weer: dat je je goed moet voorstellen dat het vroeger Anders was. Vooral daar bij Axel. In den Oostelijken oever van de Brakman is nog een on- noozel inhammetje, dat, op uren afstand van Axel gelegen, toch nog Axelsche Gat heet. Vroeger, d.w.z. in de achttiende eeuw en daarvóór drong, dat Axelsche Gat vér doior naar het Oosten, tot voorbij Axel, en eigenlijk tot aan Hulst. Tusschen Hulst en Axel is dat watergebied verzand in de achttiende eeuw. In 1789 en in 1790 is het land geworden door de stich ting van den Riet- en Wulfdijkpolder en van den Beoosten en Bewesten Blijpol- der. Waar die laatstgenoemde Polder grensde aan het water van het Axelsche Gat, werd een sluis gemaakt: de Axel sche Sassing. De daar binnenkomende schepen hadden dus gelegenheid om eerst te varen naar het een half uur verder gelegen Axel, en konden dus ook nog door een smaller water Hulst bereiken. In 1805 is echter die sluis gebarsten. En er was toen blijkbaar geen geld voor een nieuwe. Er werd tenminste een dam gelegd, wat o.a. tengevolge had, dat geen schip meer van de Schelde en het Axel sche Gat naar binnen jton varen. Axel en Hulst waren „droog gelegd", met de streek daarom heen. Natuurlijk hebben de Axelaars en Hulsten,aars van. toen geschreeuwd over onbillijkheid en achterstelling. Ze zijn echter gepaaid met beloften. Zelfs met een begin van een daad. Want toen dwars door de Westelijk zich steeds uitbreidende polders het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen werd ge graven, dat in 1828 werd geopend, ging men werkelijk ook halverwege, naar hei Oosten een zijkanaal graven. Daarmee was men in 1830 twee koloniën ver ge komen, tot aan Axelsche Sassing. On middellijk na het uitbreken van den Bel gischen opstand in dat jaar werden alle arbeiders van dat werk teruggehaald uit die zoo gevaarlijk dicht bij de grens ge legen plek. En ze zijn er nóóit teruggekomen. Het werd zelfs later nog erger. Oor spronkelijk stond dat Kanaal van Ter- neuzen over Sas van Gent naar Gent in één waterafvoer-verband met Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. En dus ook dat kanaalstampje naar Axelsche Sassing. Maar bij het verdrag van België van '42 werd bepaald, dat het kanaal zijn eigen waterafvoer zou hebben, en dat de water afvoer van de omliggende landen zou geschieden door twee waterleidingen, die aan weerszijden langs het kanaal zouden worden gegraven. Dat is gebeurd. Maar het gevolg was, dat het kanaalstompje ook. werd afgescheiden van het op een ander peil liggend, maar vlak achter de Sas sing liggende Axelsche Kreek. Doorvaart was dus niet mogelijk. Ook niet voor kleine schepen. het zoo gunstig voor haar afliep. Zij werd er zelfs wat vroolijker gestemd door en nam deel aan het verdere gesprek, dat aan tafel gevoerd werd, onderwijl het kamermeisje af en aanliep, om te bedienen. Met eenige verwondering keek Mevrouw haar tersluiks aan. Wat bezielde dat kind toch? In haar hart vond zij het jammer, dat Lia zoo was. Want al kon zij het beste met Annie opschieten, die in alles dacht en handelde als zij, wat het karak ter betrof, gaf zij toch aan de zachte inborst van Lia de voorkeur.- 'tWas wér kelijk jammer, dat het meisje zoo excen triek deed. Want zij had een aantrekkelijk gezichtje en kon best een goede partij doen. Enfin, dat was van later zorg. Als eerst Annie maar eens klaar was met Theo van Zeggelen. Daar zat niet veel schot in. Het werd nu waarlijk tijd. Zij gingen nu al meer dan een jaar met die familie intiem om. De ontstemming van vanmiddag over Lia deed er ook geen goed aan. 'tWas het verstandigst, dat zij maar thuis bleef. 'En dan moest Annie noodig eens een wenk hebben, om nog meer werk van Theo te maken. „Wat zit je in gepeins, Marie?" vroeg de architect, pudding nemend. „Dat ge beurt je ook maar zelden." „Ik dacht er over", antwoordde zg, Nog altijd vroegen de Axelaars en Hulstenaars om doortrekking van het kanaal. Maar de „Waterstaat" in Den Haag heeft hen toen verstandiger ge maakt. Die heeft hen in het midden der vorige eeuw voorgehouden, dat zoo'n ka naal véél minder waard was dan een weg. 11 n zoo is in 1851 aan het eind van het kanaalstompje een stevigen dam gelegd, als een symbool van definitieve afsluiting, terwijl de kanaalwenschers wer den afgeleid door de gelijktijdige aanbeste ding van het verbeteren en begrinden van de volgende aarden wegen: van Axel naar de Sassing en van Axel naar Terneuzen; en de béklinkering van den weg van Hulst naar Walsoorden. Die geschiedenis van, laten we het nu maar teleurstelling en niets ergers noe men, die geschiedenis motiveert toch ook wel een beetje dat er van rijks wege iets extra's worde gedaan voor de doortrekking van dat kanaal. Het economisch belang van dat kanaal zal makkelijk door de belanghebbenden kunnen worden aangetoond. Ik wil hier alleen wijzen op een natio- naal-economischen factor: De spoorwegen en een gedeelte der tramwegen in Z.-Vlaanderen O. D. zijn georiënteerd op België. De waterwegen en ook de verlenging der waterwegen, leiden naar de Wester Schelde, naar het „water", dat de wel wat slappe, maar toch ook de éénige geografische verbin dingslijn" van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland vormt. Niet alleen een lijn, maar een 1 ij m. De cohesie van heel Zeeland werd vroeger gevormd door het water als lijm." Uit de R.-K. Staatspartij. Gemeld wordt, dat de heer Prof. Ver aart uit het dagelijksch. bestuur der R.K. Staatspartij is .getreden, omdat ondanks het dringend beroep van het bestuur der R.K. Rijkskieskring-organisatie Den Haag, het dagelijksch bestuur der R.K. Staats partij niet tijdig vóór 15 Dec. heeft wil len vergaderen om een tweetal overschrijL dingen v,an bevoegdheid door het Cen traal College betreffende het toekennen van kwaliteitszetelste niet te doen. Zooals bekend is, wenscht prof. Ver aart geen vrijen zetel te accepteeren; ter wijl de R.K. arbeiderspartij de kwaliteits zetels voor zich opeischte. Uitkeeringen spoorwegpersoneel. In de Zaterdag gehouden bespreking van de directie der Nederlandsche spoor wegen met den personeelsraad heeft de directie, naar aanleiding van het ver zoek van do personeelsorganisaties om een halve maand extra loon met een minimum van 170, medegedeeld, dat zij bereid is te verstrekken een extra-uifkee- ring van zeven dagen "loon met een mi nimum van 30, aan allen die gedurende het volle jaar 1928 tot nu toe, onder het R. D. V. hebben gewerkt. Voor hen, die niet het volle jaar, doch slechts een gedeelte daarvan onder het R. D. V. verband bij de spoorwegen zijn werkzaam geweest, zal de uitkeering bedragen Vr daarvan voor elk vol' kwartaal. Aan hen, dia in los verband of onder arbeids contract hebben gewerkt, zal de volle uitkeering slechts worden uitbetaald, zoo zij' 280 dienstdagen hebben; zij' die onder dergelijk dienstverband minder dan 280 dagen zijn werkzaam geweest, ontvangen niets. Indien technisch mogeljjk zal de uitkeering uiterlijk 24 dezer worden uit betaald. Nader meldt men nog aan de N. R. Ct.; Bij de bespreking van den personeels raad heeft de directie medegflleeld, dat zij het overschot van de bedrijfsuitkomsten over 1928 begroot op f 11 millioen, waarvan f 1.825.000 ten bate van het personeel zal worden aangewend. Zij1 was bereid dit bedrag geheel voor de ax- tra-uitkeering te bestemmen, hetgeen dan zou neerkomen op een week extra-loon. De heer Kalff verklaarde dat de directie al sedert 1927 uitkijkt of, in verband met de bedrijfsuitkomsten, iets voor het personeel kan worden gedaan. Zij' is nu tot deze beslissing gekomen. Van formeel recht van de zijde van het personeel is z.i. geen sprake. De loonregeling is vastgesteld en de directie heeft niets goed „dat Lia vanavond een goede gelegenheid heeft, om eens over haar zonderling ge drag na te denken. Misschien verandert zij dan wel." Lia wilde een antwoord geven. Maar mijnheer Van Meersma, die, ten onrechte, meende, dat storm op komst was, voorkwam haar vlug, door op te merken, dat het bij Lia wel zou overgaan. Ieder meisje had dat op haar tijd. „Maar niet, als zij al een en twintig is", meende Mevrouw. „Overigens wil ik er nu heel niet over praten. Lia heeft mij wel begrepen." „Och, wat een gezeur toch", meende Annie ongeduldig. We mogen wel op schieten. Het is zeven uur. Wat japon zou ik aantrekken, Mama?" „Een, die je flatteert, kind. De blauwe zijden, dacht ik." „Precies mijn gedachte." „Kijk eens hier, twee zielen één ge dachte", spotte mijnheer, van tafel op staande, welk voorbeeld door de anderen werd gevolgd. Mama en Annie gingen zich verkleeden. „Zul je het straks niet eenzaam hebben kindje?" vroeg mijnheer Van Meersma op teederen toon. Hij hield zielsveel van zijn jongste 'dochter. „0, neen, Papa, 'kheb te lezen, 'k Blijf veel liever thuis dan uitgaan. En als u thuiskomt, kunnen wij praten." „Wat ben je ernstig, Lia. Kunnen we nu niet afmaken? Moet je soms geld hebben?" Lia maakte een afwerende beweging. „Welneen, Papa", zeide zij. „Hoe komt u daarbij? Laat ons vanavond maar pra ten." „Goed", zei hij berustend. „Later dan tien uur ben ik in ieder geval niet thuis. Het zal wel vroeger zijn." In een blauw-zijden avondjapon, die de armen geheel bloot liet èn zeer laag gedécolletteerd was, verscheen Annie spoedig in het salon. „Je ziet er uit, om te stelen, Annie" meende de architect. „Poeh", zeide zjj, met eenige minach ting in haar stem, „ik laat mij zoo gauw niet stelen". Een klein weinigje, maar niet veel stem miger gekleed, kwam Mevrouw van Meersma uit haar kleedkamer, diende nog een scherpe terechtwijzing in de eetkamer aan het kamermeisje toe, om dan in het salon te komen, waar Mijnheer lui in een fauteuil zat, gekheid makend met Annie, die in een beste luim was, wat anders wel eens te wenschen overliet. „Wat vervelend, dat jij nu niet mee kunt, Alex", zei Mevrouw. „Ja, kindje, daar is niets aan te doen. Zaken gaan voor", antwoordde htj. „Och, zaken zaken. Die mannen altijd met hun zaken", snibde zij. „Tut, tut, Marie, de zaken hebben ons gemaakt, wat wij zijn, vergeet dat niet", waarschuwde hij. Zij zweeg daarop. 'tWas waar. In het begin van hun trouwen hadden zjj maar juist een burgerlijk bestaan. In ieder ge val moest een gulden nog wel eens om gekeerd worden, eer hij werd uitgegeven. Het was alleen aan den voorspoed in het werk van haar man te danken, dat zij nu een zoo rijk bestaan had. Tóch hinderde het haar, op zulk een wijze, daaraan herinnerd te worden. „Je behoeft mijn woorden niet zoo tragisch op te vatten", zeide zjj daarom. „Je maakt mij niet wijs, dat die con ferentie niet uitgesteld had kunnen wor den." ,,'t Spijt mij voor je, dat ik van een ander gevoelen moet zijn", meende hg op drogen toon. Mevrouw ging er niet verder op door. Hij was voor haar als om een doekje te winden. Alleen in zijn werk trad hij zelfstandig op. Als daarin iets niet naar haar zin was, baatte verzet nooit. „Maar kun je dan niet in de pauze komen? Of bij de tweede of derde acte?" Lia keek Papa aan. Zou hij bezwijken? Hij zag niet, hoe zij op hem lette. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5