No. 67 Maandag 17 December 1928 43e Jaargang zr> BESTEVAER DRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.- Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 (f Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. Samenwerking met liberalen. Mr S. van Houten, de bekende liberale staatsman, die nog steeds met belangstel ling het politieke leven volgt, bespreekt in het „Handelsblad" de door Dr de Vis ser ter sprake gebrachte samenwerking met de liberalen ter vorming van een parlementair Kabinet. In een daarna gevolgd persgesprek werd de bedoeling van dit denkbeeld verduide lijkt in dien zin, dat niet in de eerste plaats gedacht was aan de liberalen als partjjl, maar aan liberale personen, religieuse naturen, met wie zou kunnen worden samengewerkt op den grondslag van de Christelijk nationale beginselen. Dit denkbeeld heeft in liberale krin gen weinig instemming gevonden en ook Mr van Houten moet er niets van hebben. Hij vermoedt, dat de bedoeling van Dr de Visser is om op deze wijze den steeds toenemenden buiten-kerkelijken stroom te keeren door staatsbemoeiing in algemeen Christelijken zin, wat z.i. zal leiden tot begunstiging van de kerkge nootschappen. En dat keurt hij alf, zooals hij ook nog steeds betreurt de „wijziging in 'het van Overheidswege betaalde onderwijs". Men had moeten vasthouden aan de echt liberale leus: voor neutraal geld, ook neutraal onderwijs, een leus die naar onlangs nog gebleken is ten opzichte van het Hooger Onderwijs ook door anderen dan liberalen aanvaard wordt. Na deze opmerkingen komt Mr van Houten tot zijne politieke conclusie en zegt: Dr De Visser wenscht liberale „chris tenen" te bewegen met zijne partij samen te werken. Ietwat vleierij vinden wij zelfs in het onderhoud met den heer Hans. Ik citeer woordelijk uit een van Dr De Visser's antwoorden, volgens den heer Hans: i „Och, zei hij met een zucht en waar in toegenegenheid trilde, ik zie zoo vele brave menschen, ook aan de linkerzijde, ik zie er menigeen, die veel beter is .dan ik." Ook van liberale zijde is neiging tot samenwerking doch slechts op politiek gebied en hier komt het op overeen stemming op dat gebied aan. En in dien die overeenstemming bestaat, past daarop geen heel of half kerkelijke, maar slechts de liberale vlag. Zij is im mers slechts uiterljjk bewijs der poli tieke .overeenstemming." De voorslag van Dr de Visser, die zou wenschen, dat de liberalen den basis der Christeljjk-nationale beginselen zouden aanvaarden, wordt dus ook door Mr van Houten, evenals door de toonaange vende vrijzinnige bladen, afgewezen. Iets anders viel trouwens ook niet te verwachten. Men kan toch in redelijkheid niet van een partij eischen, dat zij hare beginselen zal prijsgeven. Maar juist daarom is ons de voor slag van Dr de Visser, van wien toch niet kan worden verwacht dat hij zich met inhoudlooze frasen ophoudt, nog steeds niet recht duidelijk. De ziekte van den Engelschen koning. Zaterdag zijn twee nieuwe dokters, spe cialiteiten op het gebied van Röntgenolo gie en electriciteit, bij het consult in het paleis geroepen. Het bulletin van Zaterdagavond zegt: De Koning heeft een rustigen dag gehad met eenigen slaap. Ofschoon de polsslag regelmatig blijft en de koort thans ge ring is, duurt de uitputting voort. Men heeft besloten bestratings therapie toe te passen. Geen borrels meer in den Rijksdag na 9 uur 's avonds. De voorzitter van den Duitschen Rijks dag Loebe heeft aanleiding gevonden om voor de nachtzittingen van den Rijksdag een bij zond eren maatregel te treffen. In het Seniorenconvent werd van communis tische zijde geëischt, dat het rijksdag- restaurant tijdens de nachtzittingen geen geestrijke dranken meer zou mogen ser veexen. Tiaar niemand in het Senioren convent zich tegen het voorstel verzette, heeft de voorzitter verordend dat in het restaurant na 9 uur 's avonds geen bor rels meer geschonken mogen worden. De verordening heeft geen betrekking op bier en wijn. Bolivia en Paraguay. De regeering van Bolivia heeft een tweede telegram van antwoord aan den Volkenbondsraad doen geworden. Dit moet een zeer scherpen toon tegen Paraguay aanslaan. De Volkenbondsraad heeft in geheime vergadering eenigen 'tijd hier over beraadslaagd. Bolivia zegt in het telegram, dat het zijn, door het Volkenbondspact aanvaarde verplichtingen tot vreedzame regeling van geschillen, zal nakomen. Bolivia vreest echter nieuwe incidenten, waartegen het zich vooreerst waarborgen verschaffen moet. Paraguay heeft onverwacht en zonder reden en met schending van de bepalingen der artt. 10 en 13 van het Vol'kenbonds- verdrag een aanval gedaan op Bolivia, waarvoor wij het plechtig voor den Vol kenbondsraad aanklagen. Nadat Paraguay zijn strijdkrachten ge concentreerd heeft en zijn generalen staf vooruitgeschoven heeft tot een punt, dat zeer dicht bjj de aianrakingslijn der mi litaire voorposten van beide landen ge legen 'is, is het logisch op nieuwe bot singen, bedacht te zijn. Hoewel officiëel de oorlog nog niet is verklaard tusschen Bolivia en Para guay, is de strijd tusschen beide landen reeds losgebroken. De Bolivianen zijn slaags geraakt met de troepen van Para guay in het grensgebied van Chaco en hebben de Paraguyanen verslagen. Zj hebben .verder het fort Boqueron in bezit genomen. Ook Jtiet fort Roja Silva is door de Boliviaansche troepen na hevige gevechten genomen. Verder zouden vlieg tuigen de Paraguyaansche posities heb ben gebombardeerd. In geheel Bolivia heerscht een oorlogs zuchtige stemming. Maar ook in Paraguay, dat tot dusver zjn kalmte heeft bewaard, is de opwin ding groot. Alle mannen van 18 tot 28 jaar zjn onder de wapens geroepen. Er heerscht een opgewonden stemming en men zal niet voor den oorlog terug deinzen. Terwjjl het grootste deel van de jour nalisten en staatslieden Lugano reeds had verlaten, werden de o verbij venden Zon dagavond laat opgeschrikt door een nieuw telegram van Bolivia. De regeering van Bolivia deelt thans aan den Volkenbond mede, dat, wat zj verwacht had, inderdaad is gebeurd. Op nieuw hebben troepen van Paraguay af- deelingen van Bolivia aangevallen, waar uit een bloedig treffen ontstond. Ter ver vulling van haar internationale verplich tingen brengt de regeering van Bolivia dezo nieuwe feiten ter kennis van den Volkenbondsraad. Dramatische slotzitting van den Volken- bondsraad te Lugano. De Volkenbondsraad heeft tot slot nog een spannende openbare zitting gehouden over de klachten van den Duitschen Volks bond in Opper-Silezië. In het begin ging alles rustig, totdat plotseling Zaleski een felle rede vol beschuldigingen tegen den Duitschen Volksbond afstak. Hij: beschul digde de leden van dezen bond van hoog verraad en beweerde, dat hun klachten alle ongegrond waren en alleen waren in gediend om den toestand in Opper-Silezië te vertroebelen. Stresemann, die zich merkbaar opwond, kon het nu niet meer uithouden, onder brak de rede met een heftig: „onge hoord" en sloeg jnct den vuist op tafel. Na de vertaling van Zaleski's rede impro viseerde Stresemann, die volkomen in zjn recht was, een felle rede als antwoord op Zaleski, die hier en daar op het grove af was. Stresemann verklaiarde, dat hij de rede van Zaleski slechts beschouwde als een uiting van haat jegens de Duitsche min derheden in Opper-Silezië. Ten slotte gaf Stresemann de plech tige verzekering, dat de Volkenbond een groot deel van zjn aanzien zou verliezen indien de Volkenbondsraad mocht blijken in te stemmen met de opvattingen van Zaleski over de bescherming der minder heden. Stresemann findigde zijn improvisatie, die een diepen indruk op alle aanwezigen maakte, met'de slotwoorden, dat hj thans na het optreden van Zaleski, eischen moest dat de Volkenbondsra'ad in zjn a.s. zitting, dus in Maart, een princi- pieele discussie zal houden over het ge- heele vraagstuk van de bescherming der minderheden. Briand trachtte Stresemann te kalmee- ren en zei, dat de openbare meening in geenen deele zou mogen denken, da,t de Volkenbond zich aan zijn verplich tingen van de bescherming der minder heden zal willen onttrekken. Briand sprak over de heilige rechten der minderheden, die bij den Volkenbond steeds in veilige handen zijn. Alle klachten der minder heden moeten door den Volkenbond mi nutieus onderzocht worden. Onder de rede van Briand zat Strese mann voortdurend goedkeurend te knik ken. Zaleski daarentegen keek hoe langer hoe benauwder, doch gaf geen enkel ant woord. De openbare vergadering werd onder groote opwinding van de talrijke aan wezigen gesloten. Men ging uiteen onder den indruk, dat Stresemann als overwinnaar nit den strijd is getreden. Chamberlain is reeds uit Lugano naar Londen vertrokken. Briand wordt van avond of ten laatste morgenochtend te Parijs terugverwacht. Stresemann zal ver moedelijk eerst Woensdag vertrekken. Tegen Kerstmis. De naderende Kerstmis geeft dit jaar in Rusland aanleiding tot een bijzonder krachtige campagne tegen de kerk en haar feestdagen. Te Petersburg is hel nu zoover, dat de fabrieksarbeiders voor stellen, in plaats van de Kerstdagen, in Januari een paar dageD vrijaf te geven. De volkscommissaris van landbouw heeft het vellen van dennebosschen, voor de Kerstmisviering, verboden. Sneeuw. In het gebied van den midden-Rjn is veel sneeuw gevallen. Op de bergen is de sneeuw in zoo groote hoeveelheden gevallen, dat op het Westerwald en den Hundsruck een sneeuwlaag van 30 c.M. ligt. De temperatuur bedraagt 5 graden onder nul. Boven het vasteland en boven het Kat tegat en de Oostzeekust woedt een zware sneeuwstorm met een zeer krachtigen wind, zoodat stormseinen gegeven moes ten worden. De stoombooten kregen groote vertraging. Tengevolge van het opwaaien van sneeuw is ook het treinverkeer onregel matig. Op het eiland Fuenen moest de treinen loop gedeeltelik stop gezet worden. Ook telefoon en telegraaf ondervinden grooten last. Zonderlinge toestanden In een gemeente raad. In. den gemeenteraad van Neu Branden burg in Mecklenburg-Strelitz is het eenige communistische lid voorzitter geworden- Hij bad zichzelf candidaat gesteld en was gekozen daar de andere partijen geen candidaten gesteld hadden. De vergade ring, waarin Schmidt, die behalve "raads lid, ook lid van den Landdag is, de lei ding had genomen, na-- een rustig ver loop, totdat het tot een stemming kwam en de overige leden de zaal verlieten waardoor de vergadering wegens gemis aan het vereischte quorum gesloten moest worden. De „Cellio". Zooals men weet, is men er niet in geslaagd, de „Celtic", het passagiers schip van de White Starlijn, dat bij den ingang van de haven van Cork aan den grond liep, vlot te brengen, en is men thans bezig- "het schip te ontladen. Vol gens bericht uit Cork aan de „Times" helde het schip onder een hoek van tien graden naar bakboordzijde over en ver meerderde het gevaar met het uur. De ladingxvan de „Celtic" waarvan een groot deel door het water is beschadigd, bestaat uit maïs, graan en appelen. Bij vloed stijgt het water in een der ruimen tot 25 voet hoogte en zelfs hij laag tij bevindt zich naar schatting nog 6000 ton water in het schip. Men vreest, dat het water de „Cel tic" op den top van de rots, waarop zj gestrand is, zal werken, in welk geval een poging om haar vlot te krijgen, de reeds aangerichte schade slechts kan ver- grooten. Wordt de zee ruw, hetgeen thans blijkbaar het geval is, daar de werkzaam heden aan boord moesten worden ge staakt, dan vreest men, dat het schip dat thans reeds kraakte, zal worden uit eengeslagen. De „Celtic" heeft groote pech gehad, omdat het juist de laatste keeT zou zijn, dat zij Cork zou aandoen en daarna zou varen op de route BelfastNew-York. De „Celtic" weid tijdens den oorlog als troe- pentransportscbip gebruikt, waarbij zij 2 maal werd getorpedeerd. De wapensmokkelarij voor Hongarije. De Weensche socialistische Arbeider Zeitung zegt, dat de Hongaarsche wapen- smokkalaars den laatsten tjd zeer roerig spaart zyn heel en vermijdt alles wat z'n stemorgaan in gevaat? kan brengen Hy wenscht de ,meest zachte tabak die slechts vecu ^eygbaat? is,tabak die niet bcandiop den tong en toch qeueic? is,- zjn. Het blad vermoedt, dat de aanhan gers van aartshertog Albrecht plannen tot een staatsgreep smeden. Zo o als te verwachten was, maken de Tsjechoslowaksche bladen van de ont dekking dezer smokkelarij een dankbaar gebruik om weer eens alarm te slaan tegen H-ongarije's geheime wapening. Zij eisohen volledige opheldering van dit nieuwe geval, dat een nieuw be wijs is van de wapening van Hongarije, „dat zijn buren bedreigt, overal spion nen onderhoudt en aan vervalsching van geld en stukken nog niet genoeg heeft". Korte berichten. Te Luneburg hebben bj het begin der gemeenteraadszitting omstreeks 200 communisten een belonging voor het raadhuis gehouden, dat zj trachtten te bestormen. Hun poging mislukte, daar een sterke politiemacht in het gebouw aanwezig was, die de betoogers met sa bel en gummistok verjoeg. Nadat tegen den Franschen es-sena tor Klotz wegens bedrog en valschheid in geschrifte een arrestatiebevel was uit gevaardigd, was zijn verblijf in het krank zinnigengesticht van Suresnes niet langer mogelijk. Hij zal naar de ziekenafdeeling der gevangenis van Fresnes worden over gebracht. In St. Etienne heeft 'n lievige brand gewoed, waardoor 3 huizen volkomen in de ascli zjn gelegd- De materiëele schade wordt geraamd op ongeveer 10 millioen francs. Tweede Kamer. WijzigingLago r-0 nderwijswet. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging der wetten van 16 Februari 1923 en 30 Juni 1924 tot wij ziging van de lager-onderwijswet 1920, verklaart de Minister v-an Onderwijs, Kun sten en "Wetenschappen, erkentelijk te zijn voor de betuigde waardeering van zijn streven om vóór bet verstrijken van den daarvoor in de wet van 30 Juni 1924 ge stelden termijn een einde te maken aan de door die wet opgelegde beperking van het aantal onderwijzers, wier jaarwedden uit 's Rijks kas aan de gemeenten en de schoolbesturen worden vergoed. De vraag of bet aanbeveling verdient „de salarissen der onderwijzers volkomen op peil te brengen", alvorens bet onderwij zerskorps uit te breiden, meent de Minis ter ontkennend te moeten beantwoorden. Het landerhavisge ontwerp heeft geen an der doel behalve verlenging van den werkingsduur van par. 11 dan op bet voetspoor van betgeen is geschied: le. door -de vervroegde wederinvoering van 'bet 7e leerjaar en 2e. door de ver vroegde wederinvoering van de 7-:':irige leerverplichting, thans den laatsten stap te doen, om te komen tot herstel van wat in 1924 ter wille van destijds noodig geachte bezuiniging tijdelijk werd afgenomen van de regeling van ons lager onderwijs. Inderdaad zullen, indien dit wetsont werp het Staatsblad bereikte, eerst de wachtgelders behooren te worden her plaatst, alvorens aanspraak kan worden Binnenland. Nieuwe spoorwegtrajectkaarten met 1 Ja nuari a.s. Uitkeering aan het spoorwegpersoneel. Prof. Veraart uit het Bestuur der R. K- Staatspartij getreden. Groote brand te Helmond. Buitenland. De toestand van den Engelschen koning. Maatregelen in België tegen het geknoei met zaaizaad en pootgoed. Oorlog tusschen Bolivia en Paraguay? Sneeuw in het buitenland. Heftig debat 'in de slotvergadering van den Volkenbondsraad. gemaakt, op Rijksvergoeding voor nieuwe leerkrachten, zooals reeds werd medege deeld in de Memorie van Antwoord be treffende de Onderwijsbegrooting 1929 Lager 'Onderwijswet inzake 't herplaatsen van wachtgelders in voorbereiding. Voorontwerp-Landbouwarbeidswet. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid beeft inzake het voorontwerp-land- bouwarbeidswet, dat door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij den Raad aanhangig is gemaakt, het advies gevraagd van de commissie, welke een on derzoek zal instellen naar den toestand van de landarbeiders en naar de middelen, welke kunnen worden aangewend om in dien toestand verbetering te brengen. Ge durende de behandeling van dat vooront werp is het lid van den Hoogen Raad van Arbeid, mej. mr C. Frida Katz, aan de commissie toegevoegd. De genoemde com missie -zal tot de behandeling van het voor ontwerp in Januari worden bijeengeroe pen. - j Nieuwe trajektkaarten der Nederl. Spoor wegen. Met ingang van 1 Januari 1929 worden op de Nederlandsche Spoorwegen nieuwe trajektkaarten ingevoerd, welke slechts één maand geldig zijn. De geldigheid kan ingaan op eiken dag (dus niet meer alleen op den lsten eener maand). De prijs bedraagt per tariefkilometer: eerste klasse f 1.08; tweede klasse f0 84; derde klasse f 0.60, met opwaartsche af ronding van de prijzen op gebeele guldens en met een minimum van f 9, f 7, f 5, resp, voor 1ste, 2de en 3e klasse. De waarborgsom bedraagt f 1 voor elke klasse. Een trajektkaart wordt onmiddellijk na inlevering der aanvraag gereed gemaakt en afgegeven, indien de geldigheid denzelf den dag -aanvangt; indien de geldigheid la ter ingaat, mag de kaart niet eerder dan op den eersten -dag van geldigheid afgege ven worden. Model en formaat zijn vereenvoudigd. Verdiende huldiging. Men schrijft uit Sabang d.d. 24 Novem ber aan V.D.: Het mag1 wel aan een gelukkig toeval worden geweten, dat Hr. Ms. nieuwe tor- pedobootjagers De Ruyter en Evertsen, die juist de Nederlandsche vlag in vreem de havens hadden vertoond, te Sabang ontmoetten de sleephooten Rpode Zee en Witte zee, op' de thuisreis, nadat zij met andere Nederlandsche sleephooten het groote Engelsche marinedok voo-r Singa pore hadden afgeleverd. Hierdoor toch verkreeg de luit. ter zee der le klasse H. Ferwerda, divise-commandant der ja gers, de gelegenheid of, zooals hij zeide was hem het voorrecht be schoren, deze ontmoeting1 eenigszins plechtig te herdenken. De kapiteins Pers- son en Verschoor waren uitgenoodigd om in den voormiddag aan boord van Hr. Ms De Ruyter te komen. Bij de valreep- wer den zij ontvangen 'door den divisie-com mandant van Hr. Ms. Evertsen ven naai het achterschip' geleid. Aldaqr verzamel den zich officieren, -onderofficieren en manschappen van Hr. Ms. De Ruytei „voor den boeg" en hield de commandant een 'kernachtige toespraak, waarbij hij de beide gezag,voerders huldigde voor hun geleverden arbeid en gel'ukwenschte met den uitslag. „Wij, die de vl'ag in verschil lende werelddeelen en landen hebben ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1