DE ZEEUW DERDE BLAD. Winterhanden Win-fcervoe-ten Schrale Lippen Ruwe Huid Uit de Pers. Uit den Goeschen Raad. /VjKGE.NEZJNG '-V' DOOK Doos30*60'9Qct.Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten. VAN ZATERDAG 15 DEC. 1928. No. 66. Gebrek aan moed. Wij lezen in de „Standaard": De communist in de Tweede Kamer twain met eenige moties sommigen Ka nerleden een moeilijk oogenblik bezorgen. Rij stelde voor om het premievrij pensioen e herstellen. Nu had men mogen ver wachten, dat de twee Kamerleden, die de Staatkundig Gereformeerde Partij verte genwoordigen, voor deze motie hun stem «raden uitbrengen. Zij konden geen bezwaar ontleenen aan den persoon van den voorsteller. Want zij hebben hun successen te danken aan den steun van de linkerzijde, van vrijzinnig, socialist en communist. Zij zijn tegen verzekering, tegen het be talen van premiën om zich van Staats wege op den ouden dag een pensioen te verzekeren of een uitkeering bij invalidi teit. En dit uit beginsel. Wij beoordeelen de juistheid van dit beginsel thans niet. Wij merken alleen op, dat 'het had moeten leiden tot een steunen van de motie. Maar dit durfden zij toch niet aan. Om de financieele gevolgen misschien? Werkte hier kiezersvrees? Hoe het zij, deze Kamerleden onttrok ken zich aan hun plicht om te stemmen en dus voor hun 'beginselen te getuigen, door zich uit de vergaderzaal te verwijde ren. Zij werden gevolgd door het Christe lijk Historisch Kamerlid Ds Langman. Na afloop van de stemming, toen het gevaar van de lucht was, keerden Ds Ker sten en Ds Zandt ih de vergaderzaal schoorvoetend terug, met gejuich door de Kamer begroet, omtrent welks beteekenis men niet behoeft te raden. De Kamer weet den moed, om voor een beginsel te staan, te waardeeren. Maar zij heeft geen waar deering voor een gebrek aan moed, als dit maal aan den dag trad. En wij moeten zeggen: daaraan heeft zij gelijk. Getuigen is uitnemend. Maar men moet voor de consequentie durven staan. En de daad voegen bij het woord. Anders wordt aan het getuigenis alle kracht ontnomen. Gemeentebegrooting. Over de salarissen. Een booze burge meester. Geen bezuiniging. Goedkooper gas. Een Raadslid, dat zoo grof mogelijk optreedt. Goes heeft zich niet gestoord aan het verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat via Ged. Staten tot de Gemeentebesturen "kwam, om de be- meente-begrooting zoo mogelijk op den tijd, voorgeschreven in de Gemeente wet te behandelen. Middelburg, Vlis- singen, Terneuzen, enz., ze zijn er al weken geleden mee klaar gekomen. Goes bleef de traditie getrouw en behandelde half December de gemeente-begrooting. Het mag zich zulks ook wel permitteeren, want het is, naar het Goesche Comité tot bespoediging der electrificatip laatst schreef: „een der weinige vooruitgaande steden van Zeeland". Jammer, dat de begrooting aan de orde kwam, op een dag, dat de burgemeester zwaar verkouden was en zich maar moei lijk verstaanbaar kon maken. En bij wilde nog wel zooveel zeggen I Immers de finan ciële commissie had het aangedurfd, neen niet te komen of te raken aan, maar slechts te wijzen naar de salarissen van het gemeente-personeel. Ze wilde wat ook met groote meerderheid is aangeno men een commissie zien benoemd, die, neen geen salaris verlaging, tot doel had, maar tot taak had, een bestu deering van de salarissen in gemeente dienst in vergelijking met andere gemeen ten en met particulieren, teneinde daarna de vraag te overwegen of herziening der salarissen gewenscht was. Volgens den beer Simons waren er ook eenige onderlinge onbillijkheden geconstateerd. Men kan over de salariskwestie denken, zoo men wil. Wij hebben enkele jaren geleden, toen destijds daarover in volle hevigheid de strijd woedde, onze meening gezegd, en gevoelen geen lust, om die ieder jaar te herhalen. Onze lezers ken nen die wel. Men kan ook van oordeel zijn, dat er over de salarissen in den Goeschen Gemeenteraad in de laatste ja ren genoeg gepraat is en daarbij opmer ken, dat daden uitgebleven zijn. Maar bet geeft toch geen pas, om over een dergelijk voorstel en over een uiterst kal me toelichting zich zoo boos te maken, als de Burgemeester Donderdagmiddag deed. Het spijt ons het te moeten zeggen, maar zoo nu en dan (we denken b.v. ook aan de tuinbouwschool) moest onze bur gemeester werkelijk over wat meer zelf- beheersching beschikken. Gelukkig, dat onze Raadsleden deze deugd meestal wel bezitten, anders zouden er wel eens hef tige kibbelpartijtjes losbranden. Waartoe dient toch de èn bij de stoe- penkwestie èn nu weer geuite be wering, dat gansche groepen particulieren van hoog tot laag, met de belasting-aan gifte hebben „gescharreld" en veel te weinig belasting hebben betaald? De burgemeester maakt zich door der gelijke uitingen heusch niet meer popu lair onder de burgerij. Integendeel, zulke uitlatingen prikkelen velen en doen a'licht schade aan den eerbied voor de dragers van het gezag. zijn partij in erfpacht is? Wij meenen, dat iemand, die zoo op treedt, zichzelf in de eerste plaats bla meert. En natuurlijk ook zijn partij-, als deze zulk een onbehoorlijk optreden niet laakt. K. J. A. G. Baron Col lot d'Es- cury. Vandaag wordt dhr K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande zeventig jaar. Dit feit, zegt het Hdbl. zal' velen in de kringen van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding in den lande belang inboezemen, want de heer Collot behoort tot degenen, die onwaardeerbare diensten hebben bewezen aan het agra risch organisatiewezen in ons land. In de eerste plaats was het mede aan zijn bemoeiingen te danken, dat op 20 October 1900 de Alg. Ned. Zuivelboncl (F. N. Z.) werd opgericht; van de op richting af is hij bestuurslid geweest en volgde in April 1901 den heer G. J- Bieleman op als voorzitter van deze later zoo machtig geworden organisatie. Deze functie heeft hij twintig jaar lang' tot 15 Januari 1921 bekleed, toen hij werd opgevolgd door dr F. E. Posthu- ma. Zijn groots verdiensten voor den F. N. Z. zijn erkend door zijn benoeming to-t eerelid. 'Voorts heeft de heer Collot in eigen provincie een belangrijke rol gespeeld op het gebied der landbouworganisatie; in het bijzonder zij genoemd zijn werk voor de totstandkoming en instandhouding van de coöperatieve beetwortelsuikerindustrie1. S'edert de oprichting in 1899 is hij voor zitter van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent de éérste in ons land. Van het Nederlandsche Rundvee Stam boek is de heer Collot d'Escury jaren lang vice-voorzitter geweest; na zijn af treden in 1907 werd hij tot lid van verdienste benoemd. Nog steqds is de heer Collot lid van het permanent en uitvoerend comité van den Internationalen Zuivelbond, benevens voorzitter van de afdeeling Nederland van dien bond. Van de verdere functies van den zeven tigjarige, die sedert 1893 burgemeester is van Hontenisse, noemen wij nog zijn rent meesterschap van bet kroondomein Hulst, hetwelk hij eveneens reeds sedert 1893 waarneemt. De groot'e verdiensten van den heer Collot zijn op andere wijze erkend door zijn benoeming tot Officier der Orde van Oranje Nassau en der Huisorde van Oranje, benevens to-t ridder van het Le gioen van Eer, officier der Kroonorde van België en commandeur in de orde van Leopold II van België. De pakketboot „Celtic" met 254 passagiers aan boord is op de rotsen van de haven van Queenstown (Ierland) gestrand. Merkwaardig is, dat er zich 27 schip breukelingen van de „Vestriss" aan boord bevinden. Bovendien ze waren niet ter zake en had een der Raadsleden om bewijs ge vraagd dan had de Burgemeester het antwoord schuldig moeten blijven, want men mag natuurlijk in 't openbaar geen na men noemen. Werkelijk, het valt te be treuren, dat iets dergelijks nu weer is -voorgevallen. Dat de burgemeester voor zijn ambte naren opkomt, is in zekeren zin te prijzen. Zeker te verklaren. Het kost inderdaad' moeite het is een al-gemeene ambte naarskwaal voor iemand nit de amb tenaarswereld, om te dulden, dat een bui tenstaander zich met de toestanden en verhoudingen aldaar ook maar even inlaat. En toch zijn de gevallen aan te wijzenbij Rijk zoowel als bij Gemeenten dat personen, die objectief tegenover de amb tenaarswereld staan, daar soms na krach tig ingrijpen beduidende reorganisatie en versobering hebben weten tot stand te brengen. Zooals g'ezegd, zal er dan nu een z.g.n. salaris-commissie uit den Raad wor den benoemd. Dat is althans het resultaat der iet-wat warme debatten. Een ander voorstel van de financieele commissie, o-m n.l. het presentiegeld der Raadsleden voor de avondvergaderingen af te schaffen, Werd met 8 tegen 4 stem men verworpen. Bij een andere gelegenheid, n.l. toen ze voorstelde om voor de verbetering van den Stationsweg een plan te nemen, dat f4000 goedkooper was, dan het door B. en W. aanbevolene, kreeg- de fin. commis sie heel'emaal geen steun uit den Raad De meerderheid hup-pelde heel gemakke lijk over deze f4000 heen, al ware- het een peulschilletje en alsof andere straten niet met zulk een bedrag aardig op te knappen zouden zijn. De ware bezuinigingsstemming zat er niet in! Dat belooft weinig goeds, als straks een voorstel mocht 'komen tot den bouw van een -gemeentelijke badinrichting. Zulk een voorstel is in het kleine Goes met z'n 9000 inwoners, ook al rendeerde een particuliere onderneming niet, heelemaal niet ondenkbaar. Het wordt dan de S.D. A.P. al heel gemakkelijk gemaakt, om te 'komen met een voorstel tot gemeentelijke schoolbaden. Let maar opl Men maakt zichzelf en anderen zoo gauw wijs, dat de gemeente hier en daar een taak heeft. Zie maar naar de nacht telefoon. Het is zeker voor bestrijding vatbaar, dat hier een groot belang; voor de gemeente-huishouding bij- betrokken is. Toch subsidieerde Goes flink en nu het Rijk de kosten wat verminderde, gaat men precies den verkeerden weg op en vermindert men de bijdragen van parti culieren, terwijl deze er in de eerste plaats belang bij hebben en de gemeente hier toch zeker hoogstens aanvullend mo-et optreden. Maar subsidie vragen aan de gemeente is zoo gemakkelijk 1 Een aangenamer bericht is wel, dat de gasprijs met 1 Januari a.s. van 10 op 9 cent gebracht wordt. Het Goesche gas is werkelijk niet duur. Nu nog een vast rechttarief, igascommissiel De werkverschaffing is ook weer voor elkaar gebracht. Goes komt er, wat het. bedrag aan uitgaven betreft, gelukkig veel goedkooper af dan b.v. Middelburg. En het gelukt onzen Directeur van Gemeente werken meestal zulk werk als object van werkverschaffing te vinden dat waarde voor de stad heeft. Bovendien is er een 1 commissie waarin (en daarvoor zij B. en W. hulde gebracht ook vertegenwoor digers van de Besturenbonden zitting, heb ben gekregen waarin alle aangelegen heden van werkverschaffing worden be sproken. Wij zouden hiermede ons overzicht kun nen besluiten, maar willen er nog op wij zen, dat alle Raadsleden op waardige wijze aan de debatten hebben deelgeno men op één na. En die eene was dhr Van Poelgeest (v.b.), een man, die naar zijn eigen zeggen, niet aan politiek doet!II De manier, waarop hij de beide recht- scbe wethouders persoonlijk beleedigde, raakt kant noch wal. Wij kennen wel Ge meenteraden, waar zoo iets niet zoo kalm zou worden opgenomen. „Het is zoo grof mogelijk," zei de heer Goedbloed, een kwalificatie, die nog veel scherper kon zijn. Deze vertegenwoordiger van den Vrij heidsbond schijnt het nog maar niet te kunnen verkroppen, dat zijn partij in Goes haar rol heeft uitgespeeld en dat onze stad nu twee rechtsche wethouders heeft. Denkt hjj heusch, dat de wijsheid bij Goes. Voor de Vereen, voor Uhr. Win- terlezïngen sprak gisteravond de heer S. Stemerding uit Rotterdam over: „De zin voor waarheid in onzen tijd". Na een inleidend woord van den heer Bastmeij-er werd het woord gegeven aan den spreker. Onder waarheid, aldus Spr., verstaat men de geldigheid van een denkinhoud. Axioma's worden als waarheden aange nomen en al wat daaruit bewijsbaar is vo-or waar gehouden. In 't gewone leven noemt men waar, wat met de voorstel ling overeenkomt. Spreker toont met voorbeelden aan, dat men niet van het voorgestelde zeker is, en dat men o-ó-k niet weet waf de wer kelijkheid is. Maar indien dan de voorstelling niet mocht overeenkomen met de werkelijk heid dan zou men deze harmonie nog logisch kunnen verklaren. Maar ook deze logische zekerheid is niet betrouwbaar. Volgens het rationalisme kan men met de rede de werkelijkheid leeren kennen. Door voorbeelden bewijst spreker, dat dit niet zoo- is. Op zede-lijk gebied noemt men iemand waar, als de taal van zijn lippen overeen komt met zijn daden. De kunstenaar noemt men waar als zijn kunstwerk doorvoeld is en niet be dacht, als hij zichzelf geeft. Waar moest ook wezen wat met de aesthetische en zedelijke normen harrm> nieert. Die normen zijn in verschillende tijden en op verschillende plaatsen anders. Er moet zijn een vaste norm. Dat is God. In Hem is de absolute waarheid; Hij is de Waarheid. De snaren van ons hart resoneere-n nog zwak op den klank der Goddelijke waarheid. Indien dat niet zoo- was dam zou-den we 'tschoone niet kunnen smaken, de Godsgedachten niet begrijpen en het goede zou geen weerklank vinden in ons geweten. Spreker besprak toen den zin voor waarheid in onzen tijd. Ofschoon hij er kende, dat er veel verruwing en afval was in onze dagen, toch wil hij niet mee jerimieeren met hen, die het tegenwoor dige zoo slecht en het voorbije zoo goed vinden. Dat is niet Schriftuurlijk en niet ver standig. Hij wil het goede zoeken en zoo moge- lijk -opwekken om dat goede in onzen tijd te benutten en te leiden. 'Er is meer waarheid ten opzichte van het aesthetische. Spreker to-o-nt aan, dat de kunst in vergelijking van vroegere tijden meer waar is. En ook dat de houding van de Christe nen tegenover de kunst meer waarach tig is. De kunst is gevaarlijk, -o-mdat het volle Ook in het godsdienstige meer oprecht- gevaarlijk is. Ziet dan ho-e gij: v-oorzichtelijk wandelt, maar laat ons niet vergeten, dat de kunst ons verfijnt, en vatbaar maakt voor hoo- gere inwerking. Verder besprak de referent het gevaar van de suggestie der publieke opinie. Hij liet door verschillende voorbeel den zien, dat men zich daar tegenwoordig meer van emancipeert. In de kleeding, meer waarheid. Min der leugen van vleierij. Minder schijn, meer werkelijkheid. Minder oogendie-nst. Woensdagnacht brak een hevige branduit in de kapitale boerderij van den heer Krijns te Schimmert. In deze boerderij, welke eigendom is van Graaf 'Marchant d'Asembourg, kwamen 26 runderen en 80 Varkens in de vlammen om. KERSTGEDACHTEN. De wereld werd moede van wachten, De donkerte daalde zoo zeer, Zij stierven, de verre geslachten. Maar nimmer verrees hun de Heer. Hij moest en Hij zou eenmaal komen, Vervullen de wereld met licht; Men zag Hem in schijnsels en droomen, Maar nooit nog Zijn vxoolijk gezicht. Moest dan alle wijsheid verzinken, Het menschdom in nacht ondergaan, Eer men "Zijn gestalte zag blinken, Zijn stem aan den hemel zou staan? i I I iLJ Daar kwam Hij, de wondere Koning, Als kindje van vleesch en van bloed, Vorst des hemels, uit heerlijke woning, God uil God, als de Heiland begroet. I lllül Maar uit donkere diepe ravijnen Spoog de slang haar verdervend venijn Mocht de Redder der wereld verschijnen, Zonder strijd zou Zijn zege niet zijn. Zou de Booze den Losser verwinnen? De wereld vergaan in zijn nacht? Maar wat menschdom en hel mocht ver- v zinnen, Zijn werk werd in glorie volbracht 1 J. P. VERGOUWEN- Ook in het godsdienstige meer oprecht heid, s-oms zeer pijnlijke en schrijnende openhartigheid. Minder verbalisme, min der vormendienst, maar vooral onder jon geren meer zoeken naar God, hoewel op verkeerde wegen. Wij, die dit zien zijn geroepen tege moet te komen en leiding te geven. God is de Waarheid. Hij heeft lust tot waarheid in bet binnenste. De leugenaar is een kind van den vader der leugenen. Een iegelijk, die uit de waarheid is, boort de stem van den Goeden Herder. Zend, dan Heere Uw licht en Uw waar heid, dat die ons leide. Hoedekenskerke. In de Donderdagmid dag gehouden vergadering van de Land- bouwvereeniging „Onderlinge Hulp" al hier bleek uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester onder meer dat over het afgeloopen jaar voor een be drag van f 28.211,8414 aan kunstmeststof fen was aangekocht. Het ledental der vereeniging bedraagt thans 173. Alle ge leverde kunstmeststoffen voldeden na on derzoek door het rijkslandbouwproefsta tion te Maastricht aan de daarvoor gestel de eischen. Het. bestuur kwam zes maal bijeen, ter bespreking van verschillende aangelegenheden, de belangen -der veree niging betreffende. Dhr W. G. Groenewege aan -de beurt van aftreding werd als zoo danig met alg. stemmen herkozen. Het baalgeld werd voor 1929 bepaald op 12 cent voor de gewone balen en 9 cent voor de balen waarin chili wordt aangevoerd met een gewicht van 75 K.G. De kas sloot met een voordeelig saldo van f 28,21, waarbij komt de over 1928 gekweekte rente ad f 79,18. Hansweert. Benoemd tot gemeenteveld wachter te Lochem de heer J. A. Kley- beuker, marechaussee alhier. Colijnsplaat. Woensdagmiddag verga derde de raad der gemeente. Afwezig dhrn Flipse en de Regt. Het bekende schrijven van Axel werd voor kennisgeving aangenomen evenals het adres der gemeente IJsselmonde. Aan den heer J. van den Berge Kz. werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als klokluider en klokkenist. De in structie voor klokluider en klokkenist werd herzien. Des Zondags behoeft niet meer te worden geluid. Benoemd werd tot klokluider-klokkenist de heer G. de Waard met 3stemmen tegen 1 stem op G. van Gilst Jz. en 1 op H. J. Haartsen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd in de vac. A. D. Snoep, de heer W. Adriaanse. Tot lid der G. van T. op 't L. O. werd herbenoemd de beer M. J. Contant. Een verzoek van J. van Gilst om ver booging van zijn jaarwedde als haven meester werd in handen gesteld van B. en W. tot nader onderzoek. Op een verzoek van den Nieuw-Noord- bevelandpolder om een bijdrage van f 50 in de kosten van onderhoud van den Mid denweg werd op voorstel van den heer A. de Pree met 4 tegen 1 stem besloten f 25 toe te staan met ingang van 1 Januari 1929, tot wederopzeggens toe en onder voorwaarde, dat de weg in goeden staat zal worden gehouden. Z. h. st. werd toegestaan een verzoek van H. J. Haartsen om een hoefstal te mogen plaatsen in de Voorstraat voor per ceel A 138. Op voorstel van B. en W. werd besloten een gratificatie van f 25 toe te staan aan eik der beide gemeentewerklie den voor overwerk bij het uitdiepen van de haven. Bij de rondvraag komt de heer Verburg met de klacht, dat de machinisten bij het G. E. B. des morgens dikwijls te laat be ginnen, waardoor dan te laat stroom wordt geleverd. Hij vraagt maatregelen hierte gen, desnoods met inhouding van loon. B. en W. zullen deze klacht onderzoeken. Nieuw- en St. Joosland. Woensdag avond hield de afdeeling van het Groene Kruis een algemeene vergadering. Slechts 16 leden waren tegenwoordig. De begroo ting voor 1929 werd vastgesteld op f 239. De jaarwedde van den magazijnmeester bode werd wederom bepaald op f 50. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. K. Mesu, J. Baas en P. Baurdoux. Om de kosten te dekken van een nieuwe „lig- tent" die blijkt goed te voldoen, zal de le den een lijst worden aangeboden voor het geven van een vrijwillige bijdrage. De af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 9