1.1. MUM JE IinOF' Gebrs. VAN DE VREEDE N.V. P. SLUIS' BAKMEEL Voor de Jeugd. WIE VOORTAAN IETS WIL WIE IETS WIL MAKEN IN WIE IETS HEEFT TE WIE BEGINNEN GAAT MET V GEVESTIGD TE GRONINGEN. 4/2y0 PANDBRIEVEN 99°/. In stukken'van f 1000.f500.— en f 100. p; Zegt TTIoeder, wanneer m de familie tiaar uraagt .<3 iv.' waaruan ze zulke heer- VHjke oliebollen, bakt J pk gebruik nooit a anders dan ,as N.V.KQQPMAN5'MEELFABRIEKEN-LEEUWARDEN Engrosverkooper: Firma GEBR. DUVEKOT, Goes. Te koop bij inschrijving ANT0INE MES, Gortstraat I 324, MIDDELBURG is UW ADRES bij AANKOOP of REPARATIE van een PIANO of ORGEL Gelden beschikbaar 21 zieke Olmen. Abonneert U op dit Blad Veevoeder en Krachtvoeder-artikelen Graan- en Meelhandel GOES Telefoon No. 307 Leg boven op de puddingmassa een beboterd vetvrij papier en bind de kom dicht met een perkament of met een doek, die goed vochtig gemaakt en met meel bestrooid is. Natuurlijk kan men voor dit alles een warmen puddingvorm nemen, maar dan krijgt men niet den „echten" ronden vorm van pudding. Kook de plumpudding in een groote pan met ruim kokend water gedurende 6 18 uur. Laat de pudding bekoelen en bewaar hem in de kom tot Kerstmis. Maakt men de pudding eenige weken te voren, dan hebben de ingrediënten veel beter gelegenheid den smaak van elkaaT aan te nemen, waardoor het geheel lek kerder wordt. Moet eindelijk de pudding op den kerst- disch verschijnen, kook "haar dan nog twee uur, totdat de warmte tot binnen in is doorgedrongen. Open den vorm of de kom, laat de pudding even uitdampen, en stort haar op een grooten, goed ver warmden schotel. Garneer de pudding met een paar takjes hulst met roode besjes. Wil men de pudding brandende binnen brengen, dan maakt, men een klein gat boven in de pudding, giet hierin wat rum en laat dat meteen langs de zijkanten van de pudding loopen. Zorg dat de schotel goed droog en heet is, anders brandt de rum niet. Steek, vlak vóór de pudding gediend zal worden, de rum aan en breng de pudding bran dende binnen. Presenteer een flinke hoeveelheid saus bij plumpudding, b.v. warme citroensaus* Berliner bollen. 500, gram (1 pond) tarwebloem, 150 gram (172 ons) boter, 3 eieren:, 50 gram gist, geraspte citroenschil, 31/2 d.L. melk, vruchtenmar- mel'ade, boter, reuzel. Bereiding: Het meel wordt op een plank gelegd, in een tuiltje daarvan worden de eieren en "de gebrok kelde gist gedaan en alles vermengd. De lauwe melk wordt langzaam er door ge kneed, zoo ook de boter en "de geraspte citroenschil. Het deeg moet daarna ruim 1/4 uur op een lauwe plaats rijzen, wordt vervolgens Hink heen en 'weer gegooid op de plank en moet dan oenieuw 1/4 uur rijzen. Vervolgens wordt het in bal letjes verdeeld, elk balletje pla'gedrukt en daarop wat marmelade gesmeerd. Deze deeg'schijven worden twee aan twee met de randen op' elkaar gedrukt, blijven eerst nog wat rijzen en worden dan in half boter, half reuzel, aan beide zijden bruin gebakken. Daarna met poedersuiker be strooien. (Rott.) Kroten. Precies een uur koken I Hoewel in sommige steden de groente boer deze gekookt verkoopt, zoodat z,e alleen maar geschaafd en gestoofd behoe ven te worden, kan men ze in onze omge ving alleen rauw krijgen. Nu leert men op kookscholen en in kookboeken: kook tijd drie uren. Probeer het echter eens op de volgende manier: Zet de kroten op met ruim koud water en breng ze aan den kook. Kijk, zoodra ze koken, op de klok en laat ze precies één uur hard koken. Niet langer en niet korter. Als dat uur om is, moet men de kroten direct in koud water dompelen en afpellen. Vergeet men ze en 'koken ze dus iets langer, dan moeten ze drie uur koken. Een verklaring hiervan ge- Ven kunnen wij niet, maar heusch. vol gens 'deze methode zijn de kroten goed gaar. Verpakte artikelen. In „Voeding en Hygiëne" lezen we: De „ouderwetsche" kruidenierswinkels, waar allerlei „losse waren" in bakken en trommels in voorraad werden gehou den en voor de oogon van den kooper uitgewogen werden, verdwijnen meer en meer. Wij herinneren ons niet met zekerheid in welke „branche" men begonnen is met den verkoop van door den fabrikant verpakte waren; het is mogelijk, dat de cacao fabrikanten het initiatief hebben ge nomen. Bussen cacao, voorzien van eti ketten, bedrukt met den 'firma-naam van den fabrikant, zijn wellicht reeds in win kels verkocht, voor wij op dergelijke din gen meenden te moeten letten. De fabrikanten van allerlei waren zijn dat voorbeeld gaan volgen. Wat heel na tuurlijk is. Elke verkochte bus, elk ge leverd pakje is een reclame voor den fabrikant. Zoo zijn thans in verpakten toestand in een zeer groot aantal winkels voorhan-, den: boter, margarine, bak- en braad vetten, kaas, verschillende meelsoorten, en andere graanproducten, misschien nog meer waren. Ja, er zijn winkels, waarin men uitslui tend verpakte levensmiddelen vindt. De vraag rijst, of deze verandering in de wijze van winkelhouden ook een ver betering is. Het antwoord op die vraag blijkt af te hangen van het standpunt van hem, die het antwoord geeft. De consument moet met deze veran dering wel zeer ingenomen zijn. Hij weet van welke fabriek of groothandel de waar is, die hij koopt en de fabrikant of groot handelaar, die verpakte waren onder eigen firma-naam levert, zal in zijn eigen belang hebben te zorgen, dat de door hem, al thans onder zijn verantwoorde'ijkh p, ver pakte waar aan alle eischen voldoet, die er aan- worden gesteld. De consument weet voorts da-t die wa ren' machinaal zijn verpakt, dat ze eenmaal uit de fabriek, of werkplaats, waar hef verpakken heeft plaats gehad, gekomen niet meer met de handen van handelaren en hun personeel in aan raking zijn geweest en geen kans meer hebben gehad met stof en vuil' in aan raking te komen. Dit is een belangrijk hygiënisch) voordeel. Wel' weet de consument niet wat de ware hoeveelheid is van de waar, waar van hjj een flesch, een 'pot of een pak heeft gekocht, maar wij twijfelen niet of de wetgever zal aan dit nadeel van de verpakte waren te eeniger jijd een einde maken. Andere nadeelige zijden .zien wij niet aan het stelsel der verpakte waren, zoo lang wjj dit beschouwen met het oog van den consument Beste jongens en meisjes. Dat was een heel pak van m'n hart toen ik de vorige week de prijzen had toegekend. Want dat is altijd een heel lastig werkje. Er waren slechts enkelen die liever wilden ruilen. Nu, dat komt in orde en ik hoop er voor te zorgen dat ruilen in 'dit geval geen huilen be- teekent. Ik hoop nu maar, dat allen te vreden zijn en dat zij, die teleurgesteld werden, den moed niet opgeven. Het raadsel voor de grooteren hebben de meesten kunnen raden, maar er was er toch maar één die ze allemaal had gevonden. Er waren verschillende neef jes en nichtjes die er meer dan tien hadden, maar ze hadden toch nog één vergeten. Dat was trouwens ook een moeilijke. Ik heb zelf de naam van dien vogel óók nooit gehoord. En nu zijn de gedachten van de meesten natuurlijk al weer bij den winter, 't Eerste begin hebben we al gehad en in Friesland is men naar ik las al aan 't schaatsenrijden geweest. Zoover zijn we hier nog niet, maar wat niet is kan komen 't Beste is intusschen maar vporzich-tig te zijn en ook als het flink gaat vriezen niet te gauw op het ijs te komen. IJs kost menschenvleys, zegt een oud spreekwoord en zoo is 't ook. Er gaat geen winter voorbij of men hoort van ongelukken die meestal aan onvoorzich tigheid te wjjten zijn. Maar laat ik nu eerst de briefjes be antwoorden Krabbendjjke. „Sleutelbloempje". Je prijsje mag je wel ruilen hoor. Ja, je rapport moet de volgende keer nog wat beter. Is je opstel voor de J. V. goed geslaagd, het was zeker wel een griezelige geschiedenis? „Fazant". Je bent wel lang weggebleven, maar j-a, als je uit bent kun je natuurlijk niet meedoen. Ben je prettig uit geweest? W olphaartsdjjk. „Prins Maurits". Wat ben jij druk in de weer geweest. Jongens, die wat voor hun Moeder over hebben, z'jjra. altijd flinke jongens en zo-o één ben jjj er ook, geloof ik. „Rood borstje". Dat is een flink voornemen van je om altijd mee te blijven doen. Ik 'had heelemaal niet gedacht, dat je rood haar had, want Roodborstje zegt toch niet, dat je rood haar moet hebben. „Winter koninkje". Dat is een mooi boek, hé, echt leuk van die £reta met dat snuif doosje. Wat heb jjj veel van St.-Nicolaas gehad. Schrjjf je de volgende keer weer zoo'n langen brief? Oostkapelle. "W. L- Je brief was nu best op tijd, maar de vorige keer te laat. Ik wil ze liefst voor Woensdag avond hebben, anders heb !k haast geen tjjd meer om ze te beantwoorden. Terneuzen. „Tuinman". Ben je nu weer heelemaal beter, en mag je ook alweer naar school? Ja, dan heb je veel tijd om de raadsels te zoeken, maar pret tig is het toch niet. 's H. H. kinderen. „Het Viertal". Ja, dat is heel droevig nu jullie je Moe der verloren hebt, ik begrijp heel goed dat de meisjes nu niet meer zooveel tijd hebben, om mee te doen. Wel gefeliciteerd met Joh.'s verjaardag. „De Gebroeders". Ja hoor, van die album, dat komt wel in orde, ze liggen allemaal klaar. Dat vindt Marien zeker wel prettig, nu hij er ook een heeft. 's-H. Arendskerke. „Leesgraag". St. Nicolaas heeft mij gelukkig nog niet vergeten. Wat leuk, dat je Zus die brie ven altijd brengt. De album kan nog wel geruild. Koudekerke. „C. Huijsman". Dat was een meevallertje voor 'ie, vooral nu je er niet op gerekend had. Je mag d® album nog wel ruilen. Colijnsplaat. „Bakkerinnetje". Dat is prettig, dat de album zoo goed te pas komt. .Wat heb jij een leuke dingen gehad, 'k Kan me echt voorstellen, dat het jaarfeest gezellig is geweest. Zwart oogje". Nu, de Sint heeft jou ook niet vergeten hoor. Was je niet nieuwsgierig toen die mand binnengebracht werd, wat er wel voor jou in zou zitten? K o r t g e n e. „Pietje Amperse". Dat is prettig, weer een nieuweling; er kunnen er nog wel meer bij hoor. Zou je ook niet een schuilnaam nemen De raadsels had je wel goed. Gapinge. „Boterbloem". Wat leuk, dat jullie een pop hebben gekregen, nu gaan jullie zeker een heeleboel kleertjes voor haar naaien. Heeft ze al een naam? „Bijdehandje". Dat was zeker 'n fijn feestI Zijn die portretten mooi geworden? Je moet er mij ook maar een sturen. Nog wel gefeliciteerd met den verjaardag van je broer. St. Laurens. „Rozeknop". Heelemaal goed was je raadsel niet, maar 't scheelde toch niet veel. Ja, 't heeft hier ook wat ge vroren. Kan je al schaatsenrijden? Goes. „Gladiolus". Prettig dat je lap nu af is hé, waar gaan jullie nu aan be ginnen? „Talbot". Wat had je het adres er keurig opgeteekend; een lYt vind ik qpk een mooi cijfer hoor. „Fiat". Ja, de volgen-de keer zullen het waarschijnlijk weer boekjes zijn. Jij had aan de Sint maar om een doosje met kleursel moeten vragen. „Mignon". In de kerk heb ik je niet gezien, maar wel op straat toen de kerk uit was. Was Ceacilia er ook niet bij? „Ceacilia". Dat is leuk, dat St. Nicolaas zoo goed aan je gedacht heeft, aan mij ook; hij heeft me lang niet vergeten. „Vox Humana". Jij schreef ook al, net als je zusje, dat er fouten in het raadsel waren, maar dat is toch niet zoo, de andere nicht jes en neefjes hebben het tenminste wel gevonden. „Goudblondje". Wat een snoe zig postpapier vind ik dat; je moet er maar zuinig op zijn, want als je aan mij aldoor van dat mooie papier stuurt is 't zoo op. „Zonnestraaltje". Dat was lekker geld hé, maar jij hebt het toch zeker echt. Nu doe je zeker direct je pantoffels aan, als je in de sneeuw gespeeld hebt. 's-H. Arendskerke. „Elfje". Je briefje was wel wat laat, maar 't kan net nog. Ik dacht eerst dat je het postpapier terug wou geven, maar 'k begreep het al gauw. Je vindt het zeker wel jammer dat de sneeuw nu weer weg is. 's-H. H.k i n d e r e n. „Madeliefje". En jij hebt ook al zoo van de sneeuw genoten. Ja, met Kerst is het wel gezelliger, maar om binnen te blijven is toch zoo heel erg niet. W 01 f a a r t s -d ij k. „Leeuwtje". Pret tig dat je -de album zoo goed kon gebrui ken; ja hoor, als ik eens in W. kom, kom ik je vast opzoeken. Oudvossemeer. „Ulist". 'tIs jam mer dat je de kranten kwijt was; in 't ver volg er maar beter op passen hoor. Jij vindt het geloof ik ook al prettig met kerst een witte wereld. Je hadt maar één vogel verkeerd. Hier volgen de raadsels. I. Voor de grooteren, Mijn geheel bestaat uit 41 letters. Een 7, 37, 38, 17, 18, 41 is een ouder wetsche stookplaats. Met 4, 21, 6, 36, 25, 9, 24, 36 hebben alle kinderen vacantie. Een 1, 27, 35, 11 is een vogel. 8, 29, 14, 30 is niet heden. 34, 6, 10, 20 is een getal. Een 16, 33, 2, 22, 25 is een zuidvrucht. Een 31, 40, 10, 15 vindt men aan zee. Bij Valkenburg zijn 12, 6, 39, 26, 8, 32, 22. Weldoen is een 23, 5, 19,13, 28. II. V-oor -de kleineren. Mijn geheel bestaat uit 20 letters en is een bekende versregel. 15, 19, 14-, 20, 10, 2 is nog geen geven. Wollen 9, 3, 11, 8, 17, 1 komen nu goed van pas. 7, 16, 18, 4, 2 in zee doet men in den winter niet. De sneeuw 13, 3, 11, 12 nu de velden Een 19, 14, 5, 6 duurt lang. Vele groeten van TANTE DOLtlE. Zooals op het Januari-blad van onzen kalender 1928 werd vermeld» worden door ons twaalf etiketten beschikbaar gesteld, welke vanaf heden franco worden toegezon den door ons hoofdkantoor Weesperkarspel, naontvangst van F, 0.10 in postzegelsi Pluimvee- en Vogelvoeder- fabrieken - Weesperkarspel. Haken Breien Kruissteek Steelsteek Platsteek e.d. Lussenwerk Guimpe Borduur- of Smyrnawerk Stoppen Mazen of te Merken Kelimwerk of Imitatie-Smyrna Kunstbreien Doorstopwerk of Filet Raffia Hardangerwerk of Frivolité Terieriffe, Richelieu of Schaduwwerk vindt al het benoodigde tegen de laagst mogelijke prijzen in het <ptn* De Bank geeft uit: Onze Pandbrieven komen in aanmerking voor belegging van gelden Lvan de Rijkspostspaarbank en de Rijksverzekeringsbank. De D irectie: M. BROUWER. Mr. Dr. R. KOPPE, F. J. BOLT. L" V ZELFRIJZEND op het Fort De Ruijter, met 13 Aren Grond. Ongezegelde biljetten vóór Don derdag 27 December 1928, n.m. 2 uur bij Ontvanger Registratie no. 2 en Domeinen te Middelburg, Lange Noordstraat L 127, die nadere in lichtingen geeft. Aanbiedingen en opgaaf worden U gaarne gratis toegezonden. Vakkundige voorlichting. Voordeelige aanbiedingen, j Studie-instrumenten steeds voorradig. L_ I op solide le hypotheken. Rente vanaf 43/8 en 4x/3 Bij voorkeur op lan derijen en in bedragen vanaf f 15.000. Br. E 960, Adv. Bur. BETCKE. Beursplein 14, Rotterdam. Te koop bij Inschrijving: 25 zware Olmen, aan de Dreef, en Biljetten in te leveren vóór 28 December a.s. ten kantore van den Directeur van „de Wilhelminapolder", ■vlet deze maken wij bekend dat wij de Alleenvertegenwoordiging voor Zuid-Beveland op ons hebben genomen van de Voor te leveren alle soorten BLOEM en AFVAL PRODUCTEN. Tevens al onze bekende soorien aan sterk concurreerende prijzen Beleefd aanbevelend. Uw dw. dn.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 7