Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. schoolhoofd en den inspecteur, indertijd tijdelijke leerkrachten benoemd, omdat on der de sollicitanten er geen waren, die zij voor een vaste benoeming durfden voordragen. Zjj stelden nu den Raad voor, waar de tijdelijke leerkrachten goed vol deden, deze voor vast te benoemen. „Daar doe ik niet aan mee", zei de heer Paul. „De Raad heeft immers in die tijdelijke benoeming geen zeggenschap gehad? Naar mijn meening waren er onder de sollicitanten nog wel meer bekwame dames. Bovendien zegt art. 36 der L. 0.- wet, dat een voordracht, indien maar eenigszins mogelyk, meer dan één naam moet bevatten." De voorzitter trachtte te betoogert, dat B. en W. niet anders konden handelen en moesten afgaan op het advies der autoriteiten. Ze zouden voortaan "in ge vallen als deze alle betrekkelijke stuk ken overleggen, maar meer konden ze niet toezeggen. Toch was de heer Paul en waar schijnlijk hij niet alleen niet bevre digd. Onder protest legde hij zich bij deze handelwijze neer. Het andere geval betrof het Gasthuis. Dhr Jeronimus .was nu de bezwaarde. En ietwat eigenaardig waren het nu dezelfde sociaal- en vrijzinnig-demo craten van daar straks, die nu vergoe- lijklen, wat het Bestuur der Godshuizen had gedaan. Dat Bestuur had besluiten genomen en uitgevoerd, die veel geld kostten, (zoo als een belangrijke verbouwing, het voor- uitloopen op het Kon. Besluit inzake vrije dagen voor het personeel, enz.), zon der den 'Raad er in te kennen en kwam nu met een suppletoire begrooting. Zoo gaat het wel al te gemakkelijk naar het oordeel der heeren Jeronimus en Vertregt en ook van den voorzitter. Een Gemeenteraad heeft schoon gelijk, als hij er tegen opkomt, voor voldongen feiten gesteld te worden. Van dergelijke onaangename verrassingen houdt een Ge meentebestuur zeer terecht niet. Een schrijven zal dan ook aan het Bestuur der Godshuizen gezonden wor den, waarin gevraagd wordt den Raad steeds tijdig te willen kennen in uit gaven, die de begrooting belangrijk over schrijden. De Raad had nog iets anders te be richten aan het adres van datzelfde Be stuur. Het trok de aandacht, dat het aantal weezen in het Burger Weeshuis zeer gering is en de uitgaven dienten gevolge per wees abnormaal hoog. En dat in Middelburg, waar men het geld zoo goed kan .gebruiken! Naar do heer Mes zei en z\jn medc- deelingen ondervonden geen bestrijding zijn er momenteol in genoemd wees huis maar drie M'burgsohe wee/.en, waar van één zijn eigen kost verdient en twee bij familie zijn onder te brengen. Het zou wel interessant zijn to vernemen, hoeveel deze drie .weezen de gemeenschap per jaar kosten I Nu is aan deze kwestie nog een in teressante historische bijzonderheid ver bonden. Indertijd heeft oen weldadige stadgenooto een groot kapitaal gelega teerd, om uit de rente daarvan do wce- zonverpleging te financieren. Nu is het billijk en rechtvaardig, dat do weezen, die er nog zijn, daarvan in de eerste plaats profiteeren, maar óók moet vast staan, dat het Bestuur der Godshuizen het rostant voor andere doeleinden (Gast huis, Oudeliedonhuis, enz.) mag ge- bruikon. Nog een ander historische kwestie kwam aan de orde, n.l. de vraag welke bestemming de oude vleeschhal in het Stadhuis, thans als veilingsgebouw in ge bruik, straks zal krijgen. Er werden en kele ondeugendheidjes in dit verband uit gesproken, als er een Ratskeller met ver gunning of oen toonkamer van de ge meentebedrijven van te maken, dit tot resp. ontsteltenis van do heeren v. tl. Weel (drankbestrijder) en Mes (midden stander), maar een serieus voorstel kwam er nog niet. Met de bezuinigingsfractie was het droe vig gesteld. Tot twee keer toe stemden de heeren tegen elkaar in. Eén keer zelfs over een voorstel, dat geld kostte, n.l. het geven van vergoeding aan de veldwachters voor het toezicht bij het begraven van afgekeurd slachtvee. Dhr Jeronimus stemde hier vóór en dat niet tegenstaande de klemmende contra argu menten van de heeren Den Hollander en Van der Feltz. Hij deed het echter, omdat Vlissingen deze vergoeding oMc geeft 1 De Raad stond verbaasd van deze argumentatie I Bij het voorstel inzake de subsidie aan het Arbeidersmuziekkorps vonden de hee ren elkaar weer terug. Daar waren ze beiden tegen, niet'egens'aande Vlissingen verschillende muziekkorpsen sub idi ert. Besloten is, dat het Mid lelburgsch Mu ziekkorps zijn flOOl subsidie uit de ge meentekas blijft trekken en de, andere korpsen op een houtje mogen hijten. De leden van eerstgenoemd korps krijgen ver goeding voor hun arbeid, die der andere moeten hun tijd en nog geld toe geven. Billijk lijkt deze toestand voor den objec tieven buitenstaander allesbehalve. Maar Middelburg is nu eenmaal een hislori-che stad. Men is bang in historisch gegroeide toestanden in te grijpen. Den lezer liet oordeel, of dit steeds te verdedigen is. Een historisch gegroeid ding is ook de U. L. 0.-school voor jongens. Zeer te recht wees de heer den .Hollander er echter op, dat hier wel eens overwogen mag worden of deze moet blijven voort bestaan. Men heeft haar 'kunstmatig in 'tieven gehouden, door er jongens uit de zevende klassen .van andere scholen in onder te brengen. Gemeente- en rijkskas zfjn er goed voor! Wolfaartsdijk. Donderdagavond hield de vereeniging „Landbouw en Veeteelt" een vergadering. Uit het verslag van de mus- schenbestrijding bleek, dat er in totaal waren ingeleverd in totaal 1692 musschen, waarvoor als premie aan de verschillende inzenders werd betaald f 33.84. Vastgesteld werden de statuten voor de nieuwe veree niging, welker naam zal zijn „Coöpera tieve aankoopvereeniging „Landbouw en Veeteelt", zoo-dra de bestaande vereeniging is omgezet. In de plaats van H. van Iwaarden die niet herkiesbaar was is tot lid van de commissie tot nazien der reke ningen benoemd H. Minnaard. Alle andere verkiezingen werden uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering der nieuwe ver eeniging, die gehouden zal worden in den loop van de maand Januari. lerseke. Gisteravond vergaderde hier de ring Zuid-Beveland Oost van Jongelings- vereen. op Geref. Grondslag. Dhr lm. - Smallegange van Krabbendijke leverde een inleiding over „de Jeugd en de publieke vermakelijkheid" en schetste o.a. de geva ren van schouwburg en bioscoop. Ilij wees er ons op om in alles de eere Gods te zoeken. Als reserve-inleiding werd ten gehoore gebracht „de beteekenis van de Chr. reli gie voor het maatschappelijk leven", van dhr Jb. Kloosterman Jzn. van Goes. Ge wezen werd op de beteekenis -daarvan in ons maatschappelijk leven en op onze be ginselen in tegenstelling met die van onze tegenstanders. Het voorstel tot vorming van een ring- kas, om voor -de zwakke vereen, de auto- buskosten te verminderen, werd verwor pen. De vergadering was vrij goed bezocht. De laatste stormen hebben voor do mosselkweokers ve-el schade veroor zaakt. Veel mossels zijn door storm en vloed weggeslagen. De prijs is dientenge volge met 40 k 50 cent per ton naar boven geloopon. Momenteel worden prima qualiteit mossels verhandeld voor f 1.70 per ton, voorheen fl.20f 1.30. De vergadering der vereeniging voor Geref. Lager onderwijs was tamelijk be zocht. (25 leden). De aftreden le bestuurs leden K. Venlevillo en J. Sinlce werden hcrtoozen. Dhr Fh. Bom vroeg eenig-o inlichtingen over verbouw der school. Het bestuur heeft in die richting! reeds stap pen gedaan. DA', zal verandering volgen. Ook andere in'iohtingen worden den vra gers gegeven. Met wcnschen van anleren zal rekening worden gehouden. Daarna werd do vergadering door ds B. Meijer met dankzegging gesloten. Kapalle. Daartoe uitgenoodigd vanwege het Comit'é voor Chr. Winterlezing'en-trad in de Geref. Kerk te Kapelle;-Biczelingë op Ds Kamsteeg van 's H. Hendrikskin doren met het onderwerp- „De legende van de Wandelende Jood". De spreker werd ingeleid door den voorzitter van hot Comité dhr ;F. P. de Graaf. Do opkomst was bevredigend. Met aandacht werd de spreker beluisterd. Arnemultlen. Donderdagavond vergader de alhier de A. R. kiesvereeniging. Na behandeling der ingekomen stukken hield de voorzitter dhr v. d. Graaff een cau serie over Kerk en Overheid. Had spr. een vorig maal gehandeld over Petrus Datheen, die alles wilde door de kerk; nu behandelde spr. het tijdvak, dat de staat over de kerk heersehte. Dit was het standpunt van Oldenharneveld. Daarom ook alles in één kerk, vandaar de vervolging der contra-Remonstranten, De Overheid van Holland en Utrecht was overwegend Arminiaansch. Jn 1591 wilde Oldenharneveld zijn kerk wet invoeren. Prins Maurits liet Olden harneveld eenigen tijd zijn gang gaan. Wil lem Lodcwijk wees Maurits op het gevaar Maar eerst toen Oldenharneveld aan Pr. Maurits militaire hulp vroeg, gingen hem de oogen open, en weigerde hij dit na scherpe resolutie. Dit beteekende feitelijk een binnenlandschen oorlog- Nu trad Mau rits op last der algemeene staten hande lend op en wenjen Oldenbarnevelt en de zijnen gevangen genomen, en op last dier staten een Synode bijeengeroepen- Hier ziet men het verderf al doordrin gen. Niet de kerk, maar de staten roepen een Synode bijeen. Dit is in strijd met de Geref- belijdenis. Op die Synode wordt de Remonstrant in het ongelijk gesteld. Toch heeft het beginsel: dat de over heid over de kerk zou lieerschen nog lang stand gehouden. De vervolging der Afgescheidenen onder Willem. I kwam uit hetzelfde beginsel voort dat Oldenbarne- veld dreef in 1617. Op deze leerzame inleiding volgde nog eenige bespreking. Zierikzee. Vrijdagavond kwam de AR- Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer W. den Boer. De vergadering was flink bezocht- Nadat dhr G. b;j de Vaate vers-lag had uitgebracht van de o-p 7 Doc. j.l. gehouden Centrale van A. R. Kiesvereen. te Zie rikzee, verkreeg dhr W. de Kam het woord, die een improvisatie hield over het Koloniale Vraagstuk. Hij behandelde dit vraagstuk aan de hand van het boek van d :r Colijn „Kolo niale Vraagstukken van Heden en l\Ior gen." Spr. wees o-p de belangrijkheid van hot vraagstuk, op den ernst van het. -vraagstuk en de moeilijkheid. IJij besprak allereerst: De InJandsche beweging en stond daarna uitvoerig stil hij de staatsinrichting van Indië, zooals die niet- en zooals die wél behoort te zijn. Hy herinnerde daarbjj aan de uit spraak van den heer Treub, die het ge schrift van dhr Colijn een daad noemt. Bij het punt: De Inlandsche beweging, wees hy met nadruk op het destructieve nationalisme, dat zich openbaart in het vereenigingsleven van de Vereen. Boedi- Oetomo (Schoone streven) en dat van de Sarekat Islam e.a. Ook wees hij op den communistischen invloed welke niet zon der beteekenis is, ook al is liet commu nisme in Indië geen zelfstandige bewe ging. Het Communisme, aldus spreker, tracht verwarring te stichten bij anderen en weet dat het in troebel water goed vis-schen is. Voorts wees hij er op. dat Inland sche beweging onder bepaalde omstandig heden gevaarlijk kan worden en gaf daar voor nader de motieven aan. Met betrekking tot het punt Staatsin richting concludeerde hij, dat naar het oordeel van den lieer Colijn, de alge meene koers die tot dusver gevolgd wordt dient te worden gewijzigd en in het be staande niet mag worden herust. Ten slotte wees hij in een peroratie op de zedelijke roeping, welke Nedeiland tegenover Indië heeft- Ook voor Indië is het, aldus referent, adventstijd. Christus gaat langs de groote heilwegen. Op deze met aandacht aangehoorde uit eenzetting volgde ,een aangename bespre king, waarna dhr van As de vergadering met dankgebed besloot. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hijilaard, G. H. 'J. Bonke te Olde Lemmer. Te Gerkes'klo-oster, J. Broe- kema te Oudeschiild (Texel). Te Harlin- gen J. T. Berkel te Scho-onebeeik. Te Nieuw Stadskanaa', P. H fstede te NoorJ- wijlcerho-ut. Te Winterswijk, A. G. Kloots te Roderwolde. Te Surhuisterveen, M. Onnes, cand. te Leiden. i Aangenomen naar Lunteren, H. J. van Schuppen te Oulewater. Bedankt voor Brandwijk, H. J. v. Schup pen te Oude water. Geref. Kerken. Tweetal te Nederhorst den Berg, 'D. Broer Jr., cand. to Andijk en 1. Uroe- nenberg, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Hasselt, J. Maaskant te Echten. Middelburg. De Vereeniging van Vrijz. Herv. alhier heeft gisterenavond met al gemeene stemmen tot voorganger be noemd ds H. J. Kastein to Gro-otebroek. Goes. Kerbouw. Verschillende bla deh wisten fe melden, dat de kosten van het bouwen eener nieuwe Geref. Kerk, meubileering en centrale verwar ming inbegrepen de som van f 75.000 niet te boven mogen gaan. Uit de beste bron kunnen wij verze keren, dat deze meledeeli-ng geheel on juist is. Reeds bij de allereerste plannen die uit den aard der zaak oen zeer voor loopig karakter droegen is met een belang rijk hoogcr bedrag rekening gehouden, en do nu reeds ontvangen giften en toe zeggingen z,ijn van dien aard, dat kerke raad en bouwcommissie niet aan het hiorbo-ven genoemde bedrag gebonden zijn. Kapelle. Gekozen als ouderling in de Ned. Herv. 'Kerk J. Ossewaarde en als diaken P. v. d. Vliet. Beroepbaar. Na afgelegd prae- paralo-ir .examen voor de classis Woer den der Geref. Kerken is met algemeene stemmen beroepbaar verklaard cand. J. Oussoren te Woerden. Kerk en school. Te Leeuwarden heeft de Kerekraad der Geref. Kerk, naar aanleiding van een gehouden Kerkvisi tatie, de zaak besproken van hot verhand tusschen Kerk en School. Er was n.l. gevraagd, op welke wijze de Kerkeraad er zich van overtuigde of er aan de Scholen, waar de gedoopte kinderen der Gemeente werden onderwezen, onderricht werd gegeven zooals de afgelegde Doop belofte dat eïscht. Ondersteld werd, dat het met het onderwijs in orde zou z'ijn. Maar officieel weet de Kerkeraad toch van niets. Geoordeeld werd, dat zulks niet mocht blijven voortduren. "Daarom wordt nu contact met cle Schoolbesturen gezocht. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, n.m. ds Steinz H. 0000") av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries Koudekerke, 9 30 uur Ds ten Kate, 7 uur Ds Blaauwendraad van Vlissingen. (Jeugddienst.) 't Zand, 10 uur Ds Hartjes van Vlissingen. 2 uur Ds ten Kate, doopshediening. Geref. Kerken. Geersdijk, 9 30 en 2 uur ds Douma van Oostkapelle- 5.30 uur leesdienst. Kapelle. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats-examen Ned. Letteren mej. M. M. Huvers te Utrecht eerder woonachtig te Kapelle. Te Goes werd Donderdag en gis teren afgenomen het examen voor huis bezoekster voor de Tuberculosebestrijding Geslaagd zijn de volgende zusters: G. Vermeijden te Wissenkerke, A. IJsebrant te Breskens, C. M. Krello te Goes, S. H. de Raad te Krabbendjjke, Eerw. Zr. Pa- cifique te Aardenburg, Eerw. Zr. Andrea te Hulst, allen van den Cursus in Zee land van de Prov. Z. V. t. b. d. Tu berculose. 1 candidate werd afgewezen. Verder slaagden voor het Praktisch deel de zusters Noordegraaf 'te Strijen en Kok te Utrecht. De examencommissie bestond uit Dr van Gils, secret.-penningm. der N. C. V., Dr Putto, Inspecteur der Volks gezondheid, Mr Zaaijer te Goes, Mej. Deet- man, Prov. Huisbezoekster en den Cons, bureau arts Hoorweg. Vloekverbod aan scholen. De afdeeling Doetinchem van Volksonder wijs heeft het bestuur opgedragen te protesteeren bij B. en W. tegen liet feit, dat in opdracht van het gemeentebestuur gedrukte plakkaten aan alle openbare scholen zijn afgegeven met opschriften tegen het vloeken en met de bedoeling, dat deze in de lokalen worden opge hangen. Men achtte deze maatregel volkomen overbodig voor scholen en grievend voor de leerkrachten. Ook de oudercommissies zijn voorne mens een protest bij het dagelijksch be stuur in te dienen. Dekoster als hulpprediker. „Die Wartburg" meldt, dat in Bessara- bië er voor 125 dorpen met bijna 63.000 leden der Protest. Kerk maar 12 predikan ten zijn, zoodat elk 610 gemeenten met samen 240012.000 leden te ver zorgen heeft. Bovendien liggen deze ge meenten ver uit elkaar, soms 40 to-t 50 K.M. en zijn de reizen moeilijk. De pre dikant kan practisch niet vaker dan een keer of vier k zes de gemeenten bezoe ken. En zoodoende is in Uessarabië prac tisch de koster de hulp van den predikant geworden; hij leest 's Zondags een prrek voor de gemeente, neemt een groot deel van den prodikantsdienst waar en groeit allengs uit tot hulpprediker. Hierdoor is onder de kosters een beweging gegroeid. Zij hebben dezen zo mer reeds een congres van twee dagen gehouden en formuleerden daar een pro gram voor de organisatie van het kosters ambt, in dier voege, dat ieder „volledig bevoegd" koster de Wornerschool te Sa- rata of het gymnasium doorloop-en moet hebben en dan daarna een practisch exa men voor het eigenlijke ambt af te leggen hoeft. De „Wartburg" voegt hieraan toe, dat doze ontwikkeling in elk geval dit goede heeft, dat niet alleen do gemeen ten verzorgd worden, maar bovendien ook, waar de predikanten staatsambtena ren zijn, een stand van onafhankelijke geestelijke arbeiders op deze wijze bezig is te ontstaan. Groote brand te Stampersgat. Een entrepot van de suiker fabriek „Dinteloord" in lichte laaie. Gisterenavond te circa 6 uur verbreiddo zich in West Brabant het gerucht, dat de groote Coöp. Suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat in brand stond. Bij nadere informatie bleek het gerucht juist. De brand woedde in het groote suiker- entrepot A, dat geheel gevuld was met zakken suiker. Te ongeveer zes uur bemerkte het per soneel, dat de vlammen sloegen uit dit entrepot, dat naast de verpakafdeeling van de tabletten suiker is gelegen. Het vuur is blijkbaar ontstaan in den in dit entrepot aanwezigen papiervoorraad, welke in een hoek was opgestapeld en heeft zich daarna aan de zakken suiker medegedeeld. Oogenblikkelijk werd alarm gemaakt en begon het personeel der fabriek, die in volle werking was, het 'blusschingswerk. Het bleek evenwel, dat het voorhanden blusc'hmateriaal niet voldoende was, waar om de brandweren van Roosendaal, Oud- Gastel, Dinteloord en Steenbergen werden gewaarschuwd. Van deze plaatsen toog de brandweer met spoed naar de plaats des onheils en tegen acht uur werd het vuur van alle zijden bestreden. Doordat zich een dikke rook ontwikkel de, was van vlammen niets meer waar te nemen. Het entrepot was van binnen ech ter een vuurzee. Men hoopte, dat de muren en de zolde ring, die van gewapend beton zijn, stand zullen houden, daar anders de voorraden op de verdieping eveneens een prooi der vlammen zullen worden en dan het gevaar, dat de brand zich zou uitbreiden grooter zou worden. Op het oogenbij k van het verzenden van dit bericht, ging bet blusschingswerk nog steeds door. Er was een overgroote belangstelling van het publiek. Hedenmorgen meldt men ons: Te half elf was het gevaar geweken. De betoncon structie is tegen het vuur bestand geble ken, zoodat de brand alleen in het bene dengedeelte heeft gewoed. De bovenver dieping en zolder zijn gespaard gebleven. In het verbrande gedeelte was 25 miljoen K.G. suiker opgeslagen. Onveilig Oost-Brabant. Roofpogingen, aanrandingen en dergelijke boosdoenerijen, komen in Oostelijk Noord- Brabant in die mate voor, dat het vermoe den gewettigd is, dat een goed-georgani- seerde dievenbende dit deel der provincie tot haar operatieveld gekozen heeft. Tal van plattelandsbewoners zijn er reeds de dupe van geworden. Wanneer men even nagaat waar de „heeren" tot nu toe op be zoek zijn geweest, dan behoeft het niet te verwonderen, dat men er van overheids wege over gaat denken, om tegenover die inbrekersmacht, versterkte politiemacht te gaan stellen, want het getal nachtelijke in braken wordt zoo groot, dat de politie daartegen op het oogenblik'absoluut mach teloos staat. Bijna geen plaats werd ge spaard en 't eene geval is in brutalen op zet en uitvoering al erger dan het andere. Dit bleek o.m. uit den brutalen roof-over- val te Oploo, waarvan den dader(s) jam mer genoeg door de politie niet gevonden zijn, maar dat bleek ook uit de nachtelijke inbraken to Boekei, Mill, Oss, Heesch, Uden en verschillende andex-e plaatsen. Ze gaan tegenwoordig op stap soms ne men ze een auto mee trappen hier of daar een ruit in, ontzetten deuren of ra men, verzetten brandkasten als blokken- doozen, nemen wat er te nemen is, doen zich te goed zoolang de voorraad strekt aan eieren of andere versterkende spijzen, en gaan al fuivende op zoek naar geld. Ze trekken van plaats naar plaats en maken het de politie niet gemakkelijk. Uit overtollige brutaliteit stelden ze in de genoemde plaatsen, een gedupeerde, met hun voornemen tot inbraak in kennis. De politie werd gewaarschuwd. De omge ving werd tot vier uur 's nachts bewaakt en toen bij het krieken van den morgen de politie 't niet meer noodig vond nog langer te surveilleeren en dus vertrok, sloegen de schurken, zoodra het erf v,eilig was, hun slag. Kan het erger? Uit de geheele ma nier van werken is gebleken, dat de dieven met de plaatselijke toestanden zeer goed op de hoogte zijn. In het dorpje Heesch zijn verleden week zooveel bewoners het slachtoffer geworden, dat men op St. Ni- eolaasmorgen in groepjes naar het politie bureau stapte om de politie van een dozijn inbraken, met diefstal, in kennis te stellen. In één straat werd op een zestal plaatsen ingebroken, waarbij men hier en daar den durf heeft gehad, vertrekken, waar de be woners in een bedstede sliepen, te door snuffelen. De politie-ambtenaren, de corpsen uit de omliggende plaatsen werken samen, bewa ken ook des nachts de omgeving, doch tot op heden heeft nog geen arrestatie plaats gehad. Fraude bij een coöperatie. Voor eenigen tijd deden geruchten de ronde, dat de N.V. „De Nederlan Ische Meubelfabrieken" gevestigd aan de Wei- marstraat te Den Haag in financiecle moei lijkheden verkeerde. Inderdaad bleek dit juist te zyn en na korten tijfd werd het faillissement van genoemde vennootschap uitgesproken. De directeur van do Nederlandsche Meu belfabriek is de heer G. A., tevens di recteur van de Coöperatie „De Tijd" v. a. Zoowel door den persoon van den di- teur als door verschillende onderlinge transacties bestaat er een nauw© belan gengemeenschap en samenwerking tus schen de Meubelfabriek en de Coöperatie „De Tijd". Toen het faillissement van. eerstgenoem de zaak uitgesproken was, oordeelde de curator het noodzakelijk ook het faillisse ment van „do Tyd." en van den heer A. aan te vragen. Daar het vermoeden van fraude be stond werd een accountant aangewezen om een minitieus boekenonderzoek in te stellen. Hoewel dit nog niet ten einde is, heeft de accountant éen voorloopig rapport in gediend, waarin hy aantoont hoe er in de boeken der Coöperatie „De Tijd" ge knoeid is. Verschillende posten, «welke geboekt behoorden te zijn, komen niet voor in de boeken, terwijl er op andere punten bedragen weggeradeerd zijn. Op grond van dit voorloopig accoun tants rapport heeft de curator een klacht ingediend bij de justitie tegen den heer A., terzake van bedriegolijke bankbreuk ten nadeole van De Tijd. De politie heeft den heer A. in zijn woning aangehouden. Na een kort ver hoor is hij in verzekerde politiebewar'ng gesteld. De aangehouden© gaf verschil lende van de hem ten laste gelegde feiten toe. Hoe groot het tekort is, kan nog niet worden opgegeven. Aan de activa ont breekt een bedrag van f 40.000. Maar hier staat tegenover dat er verschillende goederen gekocht zijn, waarop de politie beslag heeft kunnen leggen. De benadeelden zijn hoofdzakelijk per sonen, die bij „De Tijtd" de z.g. spaar- zegels kochten. Een begeerd baantje. Ge meld wordt dat zich voor de functie van administrateur van het Pensioenfonds voor de grafische vakken niet minder dan circa 700 sollicitanten aangemeld heb ben. Er is een speciale commissie be- noe-md, welke de sollicitaties zal onder zoeken en daaruit een voordracht zal op maken. D r ij f ij s op de Zuiderzee. Op de Zuiderzee is veel drijfijs, waarvan de visscherij belemmering ondervindt. Brand. Gistermorgen ontstond te 's Hertogenbosch brand in de sigarenfa briek van de firma Knüvers, gevestigd in een onbewoonbaar verklaarde woning. Het fabriekje brandde geheel uit; 500.0,.0 sigaretten en alle tabalk gingen verloren. Niets is verzekerd. Het overstroomde gebied te Barendrecht. Sedert de door braak in den nacht van 25 op 26 Nov. 1.1. heeft plaats gehad in den Zuidpolder- schen Achterzeedijk, veitocnt de 437 II.A. groote Zuidpolder nog vrijwel hetzelfde beeld. Stond er aanvankelijk gemiddeld plm. 1.50 M. water, door uitloozing via duikers is het water zooveel gedaald, dat er in den polder nog plm. 1 M. watei staat. In do woningen staat het water nog van 25 tot 50 c.M. Het electrisch poldergemaal heeft nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2