No. 06 Zaterdag 15 December 1928 43e Jaargang HEHQRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. V Verleden en heden. Buitenland, Binnenland Staten-Generaai. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Uit den Middelburgschen Raad. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3. Losse nummersf0. P Pij s der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. D irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. Van Schrift en Historie spreekt het pas verschenen gedenkboek der Anti-re volutionaire partij. Het handelt over de groote beteekenis der Anti-revolutionaire beginselen voor heel het leven. En wie zich daarin ver diept, die waagt het niet zich onverschil lig en slap aan te stellen, maar die vraagt van Zijn God genade om voor die beginselen te strijden, te arbeiden, te offeren en als het moet te Ijjden. Dit boek spreekt ook van de historie- En de historie is altijd leerzaam. Wie zich verdiept in de geschiedenis van de Anti-revolutionaire partij, die komt al heel spoedig tot de ontdekking, dat er niets nieuws is onder de zon en dat als er thains reden is om te klagen, dit vroe ger nog veel meer het geval was. Hoe zag het er uit in ons land, nu ongeveer een eeuw geleden? Toen waren daar mannen, enkelingen slechts, als Bilderdijk en Da Costa, die wel het gevaar van de revolutie-beginse len zagen, en daartegen streden, maar die van het A. R. standpunt nog slechts een flauw besef hadden. Toen was daar Groen van Prinsterer, die nadat hij met het liberalisme gebroken had, wel begeerde met het volk Gods kwalijk behandeld te worden, maar die, vóór hij aan de vrij making van ons volk, aan de uitleiding uit het liberale diensthuis kon beginnen, eerst jaren van zijn leven moest gewen om, onder veel onverstand en misver stand de Anti-revolutionaire beginselen bloot te leggen. Van een welgeorganiseerde en goed ge fundeerde A.-R. partjj was toen nog geen sprake. Er kon .alleen van de A. R- richting worden gesproken. De richting, die zooals de heer Colijn schrijft, de revolutie-denkbeelden ziet als een vrucht van geweld, van stelselmatig ongeloof; de richting die het verwerpen van ,God. en Zijn Woord beschouwt als de hoofdoorzaak der revolutionaire ge beurtenissen zoowel wat de toekomst be treft, als wat. het verleden aangaat, de richting, die Gods onveranderlijke ordi nantiën in den door den tijd vereischten vorm tot gelding wi! brengen op het staatkundig terrein- De Antirevolutionaire richting was er- Maar geen Anti-revolutionaire partij- Goed beschouwd stond Groen met en kele trouwe vrienden, meest eenvoudigen in den lande alleen. De weinige geestverwanten, op wie hij meende te mogen rekenen stelden hem telkens weer teleur. Indien ooit, dan was er toen roden om den moéd te verliezen en den strijd die hopeloos scheen, op te geven. Maar Groen, al kende hij ook zijn moe- deloozo oogenblikken. "hij was óók een mensch en niets menschelijks was hem vreemd wist van geen wijken. „Dat ik vertere, indien ik slechts nuttig ben", luidde zijn zinspreuk en dat woord was voor hem geen ijdele klank- De felle tegenstand van de liberalen, waarvan velen meenden dat tegen dezen antirevolutionairen kampioen alles geoor loofd was, kon hem evenmin ontmoedigen als de ontrouw van velen op wie hjj meende te mogen rekenen. De strijd, dien hij voerde, was een heilige strijd en hij bezweek niet, omdat hij aangedaan had de geheele wapenrus ting Gods. „Hij hield zich vast, als zien de den Onzienlijke." Wanneer we den toestand van thans vergelijken met dien uit Groen's dagen, wanneer we de moeiten en de teleur stellende ervaringen van Groen van Prin- sterer plaatsen naast die van dezen tijd, dan hebben we zeker geen reden om te klagen en den strijd te schuwen. Veeleer het tegendeel. Ziende op de historie is er reden te over om gehoopt tot dankbaarheid, met bezieling deel te nemen aan den staatkun digen strijd die ook nu nog is een strijd om de beginselen. Moge van het geloof, de liefde en de trouw, die mannen als Groen bezielde en tot groote dingen in staat stelde, ook in onze dagen iets worden gevonden. Dan zal de komende stembusstrijd, hoe dan ook de uitslag moge wezen, een gezegende, een Godverheerlijkende strijd zjjn. "V* Zeeuwsch-Vlaanderen. 't Begint te dagen voor Zeeuwsch Vlaan deren. Het is niet meer, wat het soms scheen te zijn, een vergeten gewest. De vraagstukken die daar leven begin nen in wijden kring de aandacht te trek ken. Regeering en parlement beginnen zich ook om dit deel van de Provincie Zee land te bekommeren. 'tGaat wel langzaam, maar er begint tocb eenige actie te komen. Het vraagstuk van bet kanaal Axelsche Sassing-Hulst, volgens ter zake kundigen een levenskwestie voor deze omgeving, is nog wel niet tot een oplossing gebracht, maar de zaak is dan toch in studie. Hetzelfde geldt ook van de Schelde- verbindingen. Langzaam begint de gedachte door te dringen dat de bewoners van dit deel van Zeeland niet langer aan hun 'lot mogen worden overgelaten en dat de bevordering van de belangen dezer streek, ook door verlaging van de veertarieven, tevens be duidt de bevordering van bet landsbelang. Het 'begint te dagen. Vooralsnog echter moet hier de nadruk op het woordje begint vallen. De morgenstond is er nog niet. Aan de ingezetenen zelf de taak om te voorkomen dat Zeeuwsch-Vlaanderen weer opnieuw in 't vergeetboek zou raken en dat de zaken waarom het hier gaat niet onder de rapporten van studeerende amb tenaren en commissies worden bedolven. Wij van onzen kant zullen gaarne de actie die in deze richting ontwikkeld wordt, naar vermogen steunen. De ziekte van den Engelschen Koning. Het bulletin van gisteravond kwart over 8 over den toestand des koning meldt: De koning heeft een ietwat onrustigen dag gehad en de algemeene toestand is niet zoo heel bevredigend. De pols blijft echter vast. Prins George is gistermorgen hij zwaren mist aan boord van den pantserkruiser „Durban" te New-York aangekomen. Gis teravond 11 uur vertrok bij vandaar aan boord van de „Berengaria". De Raadszitting te Lugano. Gistermiddag heeft Dr Stresemann een bezoek aan Briand gebracht, met wien hij een uitvoerig onderhoud had. Vervol gens hebben de beide Ministers zich naai Chambexlain begeven, waarop een be spreking van ruim atiderhalf uur volgde. De ministers hebben alle tusschen de drie mogendheden hangende vraagstukken ernstig besproken en beoordeeld. De indruk bestaat, dat alle deelnemers aan het onderhoud de noodzakelijkheid hebben erkend, dat een oplossing vooi deze vraagstukken en een practische weg daartoe moet worden gevonden- De be sprekingen liepen over de ontruiming van het Rijnland en de benoeming der 'com missie van deskundigen, terwijl het vraag-' stuk der schadevergoeding meer op den achtergrond is geraakt, omdat men deza besprekingen aan de daarvoor in aanmer king komende instanties wil overlaten. Te Lugano neemt men aan, dat er ge legenheid zal zijn voor een korte bespre king tusschen de ministers van buiten landsche zaken, bij welke gelegenheid ook beslist zal worden, of en in welken vorm een gemeenschappelijke mededeeling ovei het verloop en den uitslag der besprekin gen zal worden gepubliceerd. Een aardschok. In het noordelijk deel van den Eiffel is een aardschok, die sterk gevoeld werd, waargenomen. Dit duidt er op, dat de aardschok aan vulcanische oorzaken is "toe te schrijven. Schade werd in het district Düren ner. gens vastgesteld. In het stadstheater ont stond een zekere paniek, doch het pu bliek kon spoedig weer gerust gesteld worden. Ook in verschillende zalen 'der stad; waar 'Voordrachten gehouden werden, werden de toehoorders onrustig- Eenige angstige personen poogden de uitgangen te bereiken. In de in den Eiffel gelegen plaatsen Kreuzau, Maubach en Heimbach was de aardschok zoo sterk, dat de huizen ston den te schudden en zware meubels ver schoven .werden. Wapenzending ontdekt. Woensdagmiddag werden te Weenen in zes kisten, die door bemiddeling van de Donau-Scheepvaartmaatschappij naar Boe dapest zouden worden vervoerd, onder- deelen van machine-geweren ontdekt, ter wijl op den vrachtbrief stond aangegeven, dat do kisten ruwe oliemotoren bevatten. De ontdekking geschiedde, doordien bij het verladen .een der kisten beschadigd werd, zoodat men den inhoud kon zien. Daarop werden op last van de douane ook de overige kisten uitgeladen, onder zocht en in beslag genomen. De kisten, welke met de letters M. W. gemerkt waren, waren door de Ween- sche expeditie-firma Blum Popper ter verzending aangeboden. Als afzender was een fabriek van motorrijwielen gedecla reerd. Deze fabriek werd door de dou ane opgebeld, doch kon geen bevredigen de verklaring geven. De kisten worden voorloopig door de politie in bewaring gehouden. Korte berichten. De Fransche Kamer heeft de begrooting in haar geheel met 160 tegen 120 stem men aangenomen. De ontvangsten zijn geraamd op 45.415.131.743 frs. de uitga ven op 45.369.183.9G6 frs. Er zou dus een overschot zj]n van 45.947.777 frs- In geheel Spanje heerscht groote koude. Uit vele landstreken komen "be richten over grooten sneeuwval. De Fransche Kamer heeft een wets ontwerp aangenomen, volgens hetwelk ieder lid van de Kamer of van den senaat, die een post als directeur of als leider van een industriëele, handels- of finan- ciëele onderneming bekleedt of een post als directeur of redacteur van een finan cieel blad aanneemt, zijn ontslag' moet nemen. De griepepidemie in de Vereenigde Staten breidt zich nog steeds uit. In het geheel zjjn thans 300.000 personen aangetast. Behalve de gew ">ne scholen zijn thans ook enkele univer .ueiten gesloten. Men verwacht, dat de epidemie, die voor al in het Westen fier Vereenigde Staten heerscht, ook naar New-York zal over slaan, In het Noorden van. den Kaukasus is een uit negen personen bestaande film expeditie in den afgrond gestort en om het leven gekomen. Te Aken is een aardschok gevoeld, die vjjf seconden duurde. De aardschok is ook te Düsseldorf en te Keulen waar genomen. Uit Neuruppin in Brandenburg wordt gemeld: Een zekere Paul Koeppke, uit deze plaats afkomstig, die reeds gedu rende 13 jaren ófficiëel vermist werd, en voor in den wereldoorlog gesneuveld gold is tot groote verrassing van zijn vrouw, die met haar kinderen te Lichtenberg woont, teruggekeerd. Koeppke is in hooge mate oorlogsinvalide. De postvlucht naar Indië. De directie der Kon. Luchtvaartmij heeft van de bemanning van het vlieg tuig de PH-AEN een telegram ontvangen, meldende, dat het gisteren om 14.05 u. pl. t. te Boedapest is aangekomen. Alles is in orde. Benoeming professoren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond benoemd tot hoogleeraar in de algemeene en practische geologie en petrologie aan de universiteit aldaar dr H. A. Brouwer, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond benoemd tot hoogleeraar in de zoögeografie aan de universiteit aldaax dr L. F. de Beaufort, directeur van het zoölogisch museum. Landbouwhoogeschoo'l Bjj Kon. besluit van 12 December is C. A. L. Smits van Burgst te 's-Gra- venhage, wederom tijdelijk benoemd tot entomologisch adviseur bij het Instituut voor Phytopathologie, verbonden aan de Landbouwhoogeschool te WageUingen. Worden de borrels niet goed koop e r? Er gaan geruchten, zegt het „Vaderl." die zeggen, dat het publiek waarschijn lijk niets van de accijnsverlaging profi- teeren zal. De zaak zit „zoo: er is in wording een bond van alle bij het distilleerba- drjjf betrokken zaken en inrichtingen, brouwerijen incluis, m.a.w. een poging om tot een drankmonopolie te komen. Indien het doel wordt bereikt, krijgen we een éénheidsborrelglas en een een- heidsborrelprijs, met de bekende differen tiatie van de in rangen verdeelde hotels, restaurants en koffiehuizen. Het plan is verder, de thans bestaan de prjjzen te handhaven en de inrichtin gen, waar lager .verkocht wordt, eenvou dig te dwingen tot den vastgestelden prijs, door hun bij weigerachtigheid eenvoudig de drankleverantie af te snijden. Naar wij vernemen zal Horecaf op een algemeene vergadering a.s. Dinsdag te Utrecht haar standpunt in deze bepalen. De voorstanders van den Bond zetten mede een ethisch motief voorop. Ze wil len namelijk voorkomen, dat door accijns verlaging het drankgebruik weer zóu kun nen toenemenl Verder rekent men, dat verlaging van prijs per borrel met 5 ct. onvoordeelig zou uitkomen, daar de verlaging van den accijns maar 3 ct. per borrel bedraagt. Minder dan met 5 ct. verlagen kan men moeilijk en daar om zal men de 3 ct. liever maar zelf in den zak steken. De tijden zijn toch niet best. De Kamerverkiezingen. De leden van het centraal college, aan gewezen door het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, hebben zich gewend tot den voorzitter en den secre taris van het centraal college, tevens voorzitter en secretaris van het bestuur der R.-K. Staatspartij, naar aanleiding van de passage in het beredeneerde verslag der vergadering van het jentraal col lege, hetwelk zegt, 'dat d'e middenstands zetel bedoeld .is voor Zeeland. Gelukstelegrammen. In de maand October werden 13.890 gelukstelegrammen verzonden, bestemd voor het binnenland en 428 voor het buitenland. Uit het buitenland en de bin- nenlandsche srheepsstations werden res pectievelijk 328 en 71 gcluks tel grammen ontvangen. De Belgische kroonprins en kroonprinses naar Oost-Indië. Aneta seinde uit Medan: De passagiers van "de Insulinde waren buitengewoon opgetogen over de inne mende en zeer eenvoudige wijze van om gang van het Belgisch kroonprinselijk paar. Beiden namen ,deel aan dekspor- ten, aan de bals en aan het Sint-Nico- laasfeest, bij welke gelegenheid de passa giers Arabische „geschenken aanboden, ook voor het te Stockholm achtergebleven prinsesje, hetgeen prinses Astrid tot tra nen toe bewoog. De kapitein van de Insulinde kreeg een uitnoodiging om, nadat het kroonprin selijk paar van zijn reis teruggekeerd zal zjjn, een bezoek 'te brengen aan het paleis te Brussel. Waarschuwing voor emigratie. Gemeld wordt: de werving van emi granten is weer in vollen gang. Voor een ieder waarneembare kenteekenen van de groote bedrijvigheid der wervers zijn de tallooze, dikwijls zeer verlokkende ad vertenties. Dat bovendien sterk gewerkt wordt door persoonlijke bezoeken, waar- bjj mondeling inlichtingen worden gege ven, die niet te controleeren zijn, daar van bemerkt het publiek in Nederland weinig of niets.' De directeur van de Ned. Vereeniging „Landverhuizing" vindt hierin aanleiding om een ieder, die emigratie overweegt, dringend in zjjn eigen belang te raden, toch géén besluit te nemen, vóór dat althans ook inlichtingen pn raad zijn ge vraagd aan het Informatiebureau dier ver eeniging, Bezuidenhoutscheweg 97, 's-Gra- venhage. Dit bureau verstrekt pijn inlichtingen geheel belangeloos en kosteloos. TWEEDE KAMER. Diverse wetsontwerpen. Voor gisteren met de behandeling van de begrooting werd voortgegaan, kwamen eerst enkele kleine wetsontwerpen aan de orde, w.o. tot wijziging der Ongevallenwet 1921 en tot wijziging der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. De bedoeling van deze wetswijziging was, om duidelijk in de wet te laten uitko men, dat personen, die bij wijze van werk verschaffing arbeid verrichten, verzekerd moeten worden. Reeds bij de behandeling van de wets wijziging in den zomer van dit jaar is er in de Kamer op gewezen, dat de redactie van sommige artikelen niet gelukkig was De praktijk heeft dat ook aangetoond, doordat in'strijd met de bedoeling van de wet verzekering Van tal van andere perso nen geëischt werd. Het schijnt, zegt de „M a a s h o d e", dat men aan het Departement van Arbeid niet beschikt over een goed jurist. Dat bleek ook nu weder. Het geval is te merkwaar dig oia het hier niet eens te vermelden. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de defensie- begrooting en do wijziging der land- en tuinbouwongevallenwet. De postvlucht naar Indië. Fabrieksbrand in Stampersgat. Buitenland, De toestand van den Engelschen koning weer ongunstiger. Conferenties te Lugano. Een aardschok in Duitschland. Om te bereiken, dat zuiver tot uitdrukking zou komen, dat slechts zij, die bij wijze van werkverschaffing arbeid verrichten, onder de wet zouden vallen, had de Minister de volgende ingewikkelde redactie voorge steld: „Indien een privaat persoon, een pu bliekrechtelijk lichaam, een vereeniging, stichting of vennootschap, hetzij met, het zij zonder subsidie van Overheidswege bij wijze van werkverschaffing personen te gen genot van een geldelijke uitkeering werkzaamheden' doet verrichten, en die personen ingevolge artikel 1 verzekerd zonden zijn, indien zij die werkzaamheden in een onderneming in loondienst ver richtten, wordt die privaat persoon, dat publiekrechtelijk lichaam, die vereeniging, stichting of vennootschap voor de toepas sing dezer wet ten aanzien dier werk zaamheden geacht in een onderneming een verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen, worden de vorenbedoelde personen geacht die werkzaamheden in loondienst te ver richten en wordt de geldelijke uitkeering als loon in den zin van artikel 5 be schouwd". Voor een gewoon mensch is daar niet uit wijs te worden en het kon zoo veel een voudiger, zooals de heer Beumer duidelijk aan de hand van tal van wetsbepalingen aantoonde. Hij stelde daarom voor het ar tikel als volgt te redigeeren: „Voor de toepassing van deze wet wordt ieder, die bij wijze van werkverschaffing te werk is gestelcj en daarvoor een gelde lijke uitkeering geniet, geacht den hem op gedragen arbeid te verrichten in loon dienst van dengene, die het werk ver schaft". Tegen het door hem gehouden betoog viel niets in te brengen. Het was zoo Zui ver en klaar en maakte de zaak zoo een voudig. dat de Kamer met hem meeging en de Minister eindigde dan ook met over neming van deze redactie, waarmede zijn wetswijziging, of zouden we moeten zeggen die van den heer Beumer, was aangeno men". Defensie. Daarna werd de behandeling van de defensie-begrooting voortgezet. Tegenover de heeren van Dijk (A.-R.) en Tilanus (C.-H.) die met kracht tegen ver zwakking van de weermacht waarschuw den, stonden de heeren van Zadelhoff (S.-D.), Oud (V.-D.) en L. de Visser (Comm.) die, het gaat tegen de verkiezin gen, geweldig met de ontwapeningsvlag paradeerden. De heer v. Zadelhoff zou in- plaats van een minister van Defensie, wil len hebben een minister van Liquidatie. Hiermee is het streven van de z.g. ont- wapenaars duidelijk gekarakteriseerd. Eenzijdige nationale ontwapening zou inderdaad leiden tot liquidatie van ons volksbestaan. Dinsdag worden de algemeene beschou wingen voortgezet. De Raad komt voor zijn rech ten op. Een duur weeshuis. Historische toestanden. Een agend? met veel benoemingen en verder een groot aantal, maar niet bij zonder belangrijke voorstellen. En, zoo als het dan wel meer gaat, ging het ook nu: het werd vrij laat, eer alles den hamer was gepasseerd. Tweemaal moest de Raad voor zgn eigen rechten opkomen. Het eeno geval was zoo: B. en W. had den aan school G, in overleg met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1