Onze Kleeding. No. ÊÉT Land- en Tuinbouw Blouses Dit nuri Indien gij huidlijdende zijt weest dan verstandig en bestrijdt de ziekte direct, voordat uw gelaats- of an dere lichaarnshuid vernield wordt. De Krakam-Kuur, d.w.z. een gelijktijdig ge bruik van Krakam Huidzeep en Krakam Huidzalf, met het opvolgen van enkele wenken, is de eenige methode om de zieke huid weer normaal te doen func- tioneeren. De geneeskrachtige uitwerking zal elke huidaandoening doen verdwijnen en hergeeft de huid hare vroegere gaaf heid en kleur. Krakam Huidzalf en Krakam Huidzeep zijn producten van jarenlange ervaring der meest bekwame huiclspecialisten en wor ken genezend bij alle vormen van Ec zema, Uitslag, Puisten, Roode Neus, Schurft, enz. r Krakam Huidzalf heeft een verrassend goede uitwerking op de huid en reeds na het gebruik van één tube is Uw uiterlijk veel verbeterd en zal het Uw omgeving opvallen in hoe 'n korten tijd Uw huid verschoond is van alle ont sierende huideuvels. Monsters der wetenschappelijk samen gestelde artikelen van het Laboratorium „Krakam" te Utrecht zijn bij onderstaande drogisten verkrijgbaar tegen f 0.10 per tube Fa. Gebrs. Mulder te Goes; W. Kooman te Wemeldinge; fa. A. van Overbeeks Leunis te Terneuzen en 't Yerseksche Warenhuis te Ierseke. gevaardigde bracht verslag uit van het behandelde in de prov. vergadering. Veere. Gisteren vergaderde de gemeen teraad voltallig. De voorzitter sprak een woord ter nagedachtenis van Dr v. d- Hamme die ruim 27 jaar in onze ge meente als dokter werkzaam is geweest, van den heer A. Volkers, die gedurende 41 jaar de gemeente heeft gediend als lid van den raad en als wethouder en van den heer A. I. Contant, die vele jaren als brandmeester heeft gefungeerd Inge komen is een schrijven van eenige be woners van de Markt, die hun ongenoe gen te kennen gaven over de afsluiting der rioleering aldaar. Met den storm van j.l. is het zeewater ook in hun woning en tuin gekorhen. Zjj hebben door die minder goede afsluiting wel schade ge leden. B. en W. zullen zorgen, dat die afsluiting in do beste orde zal worden gebracht- Ook werd er om schadevergoe ding gevraagd door een bewoner. Dit verzoek werd in handen gesteld van B- en W. om advies. Een schrijven van de Kon. Ned. politiehond-vereeniging om subsidie, werd voor kennisgeving aan genomen. Eveneens het schrijven Axel over regeling van de salarissen van Bur gemeesters en Secretarissen Een srhry- ven over het geven van gelden in rente loos voorschot aan emigranten naar Ca nada door het Rijk. werd goedgekeurd- Het bekende adres van do gemeente IJs- selmonde wordt gesteund. Het bestuur van "het Godshuis bericht dat het 't salaris van Binnenvader en -moeder ieder met f 100 heeft verhoogd- Dit werd goedgekeurd met 4 voor en 3 st- tegen. Het verzoek van het bestuur der Chr. school om golden voor benoo- digd meubilair werd toegestaan. Ook wera gevraagd voor 4 kinderen die ter school gaan en in Veere hun middagmaal ge bruiken moeten om financiëelen s'teun daarvoor. DiL werd in handen gegeven van B. en W. Do klokkenmaker bericht, dat het carillon ten spoedigste zal worden hersteld. De burgemeester deelt den raad mede, dat oproeping is gedaan voor brug draaier en inner der laad- en haven gelden dezer gemeente- Er zijn drie solli citanten n.l. P. Geldof, J. Franke en J. Herders. De voorzitter stelt voor om eerst een brugwachter te benoemen. Dhr J. van Beveren stelt voor om voor een jaar te benoemen- Dit werd verworpen. Nu we. benoemd als brugwachter dhr J. Herders met 5 stemmen- Voor het innen van laad en havengelden werd dezelfde benoemd ook met 5 stemmen- Nu werd vastgesteld de Instructie voor gemeente geneesheer. B. en W. stellen voor een oproeping te doen voor gem.-geneesheer en stellen voor het salaris te bepalen op f300. Ook zal de te benoemen geneesheer dit ook voo-r het Godshuis zijn. Dit zal gevraagd worden aan dat bestuur. Ook werd een kleine wijziging aange bracht in de politie-verordening. dat met geld spelen op den openbaren weg is verboden. Daar de ambtenaar van den Burg. Stand overleden is, wordt in diens plaats benoemd burgemeester Bujjs Bal lot, als bezoldigd en als onbezoldigd dhr F. J. Castel. Ook werd ter sprake ge bracht, ,daar het onderhoud van enkele gemeente-gebouwen groot is, of het niet beter was deze te verkoop-en. Genoemd werden de burgemeesterswo ning en die van 't hoofd der o.l. school, de voormalige dokterswoning, en van de Politie. Dhr Jac. van Beveren is tegen verkoopen van woningen van de gemeen te, vo'oral die van den burgemeester. Hot voorstel van B en W. om ze te verkoo pen werd ,in stemming gebracht. Beslo ten werd om drie stuks te verkoopen en die van den Burgemeester niet. Ook deelt de voorzitter mede, dat voor het ophalen van vuil enz. zich twee per sonen hebben opgeceven Dhr C. de Buck voor f194 en L Vermeulen voor f350. B. en W. stellen voor het te gunnen aan den laagsten inschrijver. Aldus besloten. Ten laatste komt de verbetering van den weg naar den Langendam in bespreking De kosten zullen plm- f400 bedragen. Dhr van Beveren is tegen in orde brengen- Hij zag liever, dat in eens een goede straatweg werd aangelegd. Dhr F- J- Cas tel zegt, dat er veel vervoer van bieten heeft plaats gehad De weg kon het hou den- Voor de minder goede keien zullen betere worden aangebracht. De financi- ëele toestand laat een nieuwen weg niet toe. Besloten werd, om hem weer in orde te brengen. De voorzitter dankt aan het einde den raad voor de aangename samenwerking in dit jaar en wenscht den raad een gelukkig oudejaar toe. Terneuzen. Als tweede spreker voor het Comité voor Chr. Winterlezingen in het winterseizoen 1928-1929 trad Donderdag avond in de Nederl. Herv. Kerk op Ds J. H. F. Remme, Nederd. Herv. pred. te Am sterdam. De samenkomst werd namens het comité geopend door den heer de Bruijne, waarna Ds Remme zijn zeer talrijk gehoor bepaalde bij den profeet Jeremia, voor welke lezing hij tot onderwerp gekozen nad: Jeremia, de profeet des ouden Ver- bonds, of: Een tegen allen. Er gaat, aldus spr., een machtige en boeiende bekoring uit van de levensgeschiedenis der dienaren van God, zooals ons deze in de heilige Schrift zijn bewaard gebleven. Ook het le ven van den profeet Jeremia is vol van spannende gebeurtenissen en bizondere leidingen. Hij kwam in een tijd welke zich kenmerkte door een groote mate van val- sche gerustheid, zoowel bij koning als volk Tegen deze afwijking van don rechten weg heeft Jeremia zijn boodschap gebracht. Hij toch was geroepen om uit te rukken en af te breken, om te verderven en te verstoren. God had hem gekend en geheiligd, en den volken tot een profeet gesteld. Telkens en telkens weer heeft hij zijn waarschuwing en bedreiging van straf doen hoo) i; en de plaats die hij daarbij innam wc ls van één tegen allen. Men bespotte en .naadde hem, maar zijn roeping is hij immer ge trouw gebleven. En hij stond als type van Christus, Die in den meest volstrekten zin staan zou als Een alleen, verlaten zelfs door den Vader. Jeremia's leven is een treffende prediking geweest van de waar heid welke besloten lag in zijn naam: de Heere verwerpt. De 3de winterlezing zal D.V. op 17 Ja nuari 1929 worden gehouden door Ds J. G. Rullmann, Geref. pred. te Wassenaar. Zakagenda's. Wij ontvingen verschillende zakagen da's over het jaar 1929. Allereerst de bekende mooie agenda van de Rotterdamsche Lloyd waarvan Hendrikse Co.'s "Bankiers- en Effectenkantoor te Goes de vertegen woordiging voor Zuid- en Noord-Beve land heeft. Een mooi en zeer practisch boekje, in sterken band, verguld op snee, handig en doelmatig. De inrichting is wat betreft de plaat sing der cijfers enz. een wéinig anders dan het vorige jaar. Maar deze veran dering is geen verbetering. De zakagenda van den Raad van Arbeid te Goes is iets grooter en bevat meer bijzonderheden, omtrent pos terijen, verzekeringswetgeving enz. Ook een handig boekje. Verder ontvingen we nog de bekende zakagenda, uitgegeven door gn ten bate van het T. B. C. Fonds „Draagt elkanders Lasten", afd. van het Chr. Nat. Vakverbond. Deze agenda bevat een groot aantal bijzonderheden omtrent de Chr. vakbeweging en heeft tevens dit voordeel, dat de baten ten goede komen aan de tuberculosebestrijding. EEN ERNSTIGE WINTERZIEKTE. Over Diphtherie en Snot en Kwakzalvers middelen. Feitelijk ben ik met de beschrijving dezer ziekte wel wat laat en had ik er al eenige maanden eerder over moeten spreken- Er is echter zoo geweldig veel te bespreken, dat de kans vaak moeilijk wordt en dan pakt men aan wat het meest voor de hand ligt. Er komt nog bij, dat het zeer moeilijk is zich geheel in te denken in de eischen die de lezers hebben. Dit viel me vooral op bij deze ziekte. We zijn de laatste jaren zoo ge weldig doordrongen van het nut der in entingen tegen deze ziekte en er ia zoo veel over geschreven in binnen en buiten land, dat ik min of meer het idee kreeg dat iedereen de ziekte wel kende "en dat het een minder belangrijk onderwerp zou zijn. Nu achteraf zie ik dat ik me leelyk vergist heb, en krijg ik hoopen brieven van menschen, die blijkbaar van deze ziekte nooit een beschrijving gelezen heb ben en er geheel vreemd voor staan. Dat is geweldig jammer want als er een lee- lijke, schadelijke ziekte is dan is het deze en als er een ziekte is, waartegen we met succes kunnen inenten, dan is het ook deze. Verder is deze ziekte wetenschappelijk zoo interessant omdat zij ons aan de gevreesde menschenpokken doet denken, hoewel zij daar toch in de practijk weer weinig mee te maken heeft. Zelfs voor niet kippenhouders is het diphtherie pok ken probleem ook nog interessant, vooral waar we in den laatsten tijd sterk ver hoogde belangstelling zien voor deze ziek ten, die verband houden met menschen ziekten. Als een van zulke ziekten heb ik al de pluimvee tuberculose besproken en een ander voorbeeld op dat gebied dat op het .oogenblik weer in allerlei vak- bladen en zelfs in de groote pers zeer I in de mode is, is de z.g. bacil van het zT.g. besmettelijk verwerpen der runderen. Misschien ga ik daar toch nog wel 1 eens over praten ,want door al deze eigenaardige vondsten in den laatsten tijd komt de diergeneeskunde steeds meer naar voren bij de gezondheids- en ziek teleer van den mensch. laten de diphtherie zelf bepalen. Ik wil eerst even vertellen dat dit vreemde woord dat we echter allen als* „diphtheritis" kennen, van het Grieksche „diphthèra" afkomt, wat „vlies" beteekent- Het is dus een ziekte, waarbij zich vliezen, en wel gele, in de keel en den mond vormen, die vaak tot verstikking aanleiding gaven. Nu is de geneeskunde gewoon de naam eener ziekte aan te duiden door den Men heeft ncodlg voor Model A 2 M. 6 90 c.M. br. of 2.50 0.70 M. br. Model B 2.50 M. 4 90 CM. br. Bewerking: a. De voorschouder rimpelt men pl.m. 5 keer in, 1 C.M. uit elkaar, op een lengte van 13 c.M. b. Schouders en zijnaden dichtstikken, by dunne etof Engelsche naden, anders naden openstryken en de rafel omstikken. c. De zakjes worden op de zelfde manier gedaan als een gepassepolleerd of geboord knoopsgat, al leen stikt men voor een zakje twee lapjes meer. In een der vorige rubrieken hebben we daar een speciale rubriek van gemaakt. d. In den onderkant een zoom maken van 5 c.M. breed. id - - _.J I 1°^ 3» 19. O 6a. s%. a h. De mouw by het Inzetten op het schou- derteeken uit laten komen, aan den voorkant vloei end inzetten, dan lnstikken en fyn omnaalen of omsteken. Patr. 4 f 0.50 maten 424446 en 48. écTsZ t 6PAEVKWT.J 13 e. Wanneer n. de blouse open en dicht wil dragen wordt fe. spilt met een lapje of vestje afgewerkt. Men knipt het volgens teekening, legt het op den goeden kant der blouse, stikt ln het midden tweemaal door met een opening van een halve c.M., aan den onderkant toe laten loopen, dan ln het midden inknippen en het vestje naar binnen halen, waar het los biyft hangen, afwerken met een smal zoompje. f. Het kraagje knipt men dubbel. De buiten kanten stikt men langs den kant door en keert het kraagje om. Nu stikt men het kraagje aan langs hals en belegstukjes of vestje geiyk, waarna de hals aan de binnenkant met de hand overge- zoomd wordt, de naadjes worden eerst netjes opengestreken. g. De naden van de mouwen dichtstikken. daarna een manchetje aanzetten van 5 c.M. br. dubbel knippen dus 10 c.M. br. en 26 c.M lang, plus naden. De manchet kan men over el kaar of tegen elkaar laten sluiten (zie voorbeeld). uitgang „itis" bijv. stomaitis—mondontste king, gistritigmaagontstaking, enteritis— darmontsteking. Zoo zou dus diphtheritis beteekenen ontsteking der vliezen wat groote nonsens is. want niet het vlies is ontstoken, doch dit is juist een gevolg van het ziekteproces. Vandaar dat men de ziekte „diphtherie" behoort te noe men en niet „diphtheritis". De kippc-m- houders spreken meestal van snot, een erg vies klinkend woordje, maar dm. heusch nog zoo gek niet is, want in het beginstadium zijn de kippen net of ze geweldig verkouden zjjn en loopt het voel hen uit neus en oogen Later vormen zich dan de gele vliezen pas en soms zitte- deze alleen maar in de luchtpijp zood men ze niet eens ziet en de kip stik' zonder dat men de verschijnselen opge merkt heeft. Hoe 'de pluimvee houder de ziekte zien, kan men uit de volgend-, brieven, die ik dagelijks krijg, ervarer Een lezer uit Zevenhuizen schrijft mii „Een paar weken geleden warejj de kip pen wat snotterig, maar nu is het ern ware zieke bo»l en gaan er zeer vele: dood." Deze lezer vond dus de snotterig' kippen niet ziek, doch spreekt pas van een ziekte als ze sterven Dit vindt mei- heel vaak onder de pluimveehouders, zó'' zelfs, dat een oud kippenhouder mij o* een lezing over pluimveeziekten eens ver klaarde: „Zoo'n snotje" dat moeten all- kippen doormaken. Zoo iets bij wijze van kinderziekte zeker. We zullen wel spoe dig zien, dat zoo'n snotje meestal he: begin is van véél ellende en schade en we er direct bij moeten zijn Een ander schrijft: ,,Ik stuur u een doode kip vooi onderzoek '1 is snot "of diphtherie, doch het verschil van die fwee is voor mij nie* goed te onderscheiden. Ik zou graag de middelen aanwenden ter genpzing of voor koming daar alle middelen door mij aan gewend uit do vakbladen van pluimvee falen, wat voor mij verbazend teleurstel lend is, want het kost geld voor niemen dal". Voor mij is hei veel teleurstellender dat een lezer van mijn artikelen gebruik maakt van kwakzalversmiddelen, en ook tevens bl"kt hieruit, wat ik ook zoo vaak betreur' dat pluimveebladen ad ertenties opnemen van kwakzalversmiddelen en daardoor hun lezers veel schade bezor gen. De schade zit n.l. hierin, dat de menschen hun geld aan deze middelen verknoeien en dat ze. wat nog veel erger is, verzuimen de juiste maatregelen te nemen en dus de ziekte voortwoekert en nog ifeel meer schade doet Dit zien we uit bovenstaande brief duidel':k De schrij ver zegt verder: ,,Tk heb er al zes hen nen afgezonderd .die h»t hebben en nu zijn er al zooveel, dat ik geen kans zie het daarmee te keeren Ik heb 225 kip pen, waarvan 190 jonge en van de hen nen is volgens opgaaf hnt hok te klein (aha, hier komt al een klein aapje uit- de mouw). Ik zou nu eens oen m-'dde] van u wenschen 'te vernemen, dat n;et faalt, want met al mijn lezen in de pluim - veebladen zit ik steeds in de zieke kip pen. De artikelen, door u gegeven, houd ik met graagte bij, om de andere geef ik niemendal". Erg vriendplijk voor mij. dat is zeker, en ik hoop dat mijn advies het goede ver trouwen niet geschokt heeft, hoewel de andere artikelen, toch beusch ook wel de aandacht waard zijn. Zelf heb ik gruwelijk het land aan alles, wat er taai uitziet, en ik geef meer om een gezellig, leerzaam kletspraatje, dan een droog zeer geleerd betoog, dat ik zelf niet eens 'kan lezen. Voortzetting in het volgend» artikel Dr TE HF.NNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's aan de redacti" wor den ingezonden. Postzegel voor antwoord insluiten. De Jongeren en de Landbouworganisaties. Het Hoofdbestuur van d»n B. V. G- (Bond van Vereen, van Oud leerl. L.VV.C. in Zeeland! schrijft aan de leden: Op do laatste Algemeene vergadering der Z. L. M. zeidn de voorz.. Mr P. Diele- man, dat er zoo weinig jongeren aan we ig waren. Jammer genoeg was dat zoo. Mogelijk, dat een onzer vraagpunten voor dezen winter, aanleiding heeft ge geven, deze opmerking te maken. Wij veronderstel'en echter, d-t de Kring en Afdeelingsvergaderingen wel trouwer door bovengenoemde groep worden be zocht De jongerenbeweging in Zeeland heeft vooral dezen winter daar een taak. In alle afdeelingen der Z. L. M. zal binnenkort ter sprake komen, de herkies baarheid der Hoofdbestuursleden der Z. Landb- Mij. Het voor en tegen der verplichte af treding is reeds in het Hoofdbestuur der Z. L. M. besproken. Het lijkt ons niet verkeerd er op te wijzen, dat naar onze meening dhr Welle- man in zijn v o o r sterker stond alleen, dan al de andere heeren in hun tegen samen. Let wel, wij pleiten er niet voor, om dat vermoedelijk de vader van deze ge dachte een der meest ontwikkelde leden is van onzen bond, doch omdat het ons om diverse redenen voorkomt, te zijn in het belang van onzen Landbouw en van het Vereenigingswezen. In hei belang van de goede zaak dus. Laten onze leden zich tijdig op de hoogte stellen en present zijn om het te verdedigen, met klem en overtuiging, met waardeering en achting ook voor het huidige hoofdbestuur. Wij jongeren, zijn vooral hier zoo nauw bij betrokken, omdat het is een zaak der toekomst. Daarom als één man opgetrokken voor dit doel. Burea Tel.: Rei F Firma F. ZIJ, ZEEUW' DE NO( NENDE V s Mr S. staatsmai ling het in het „I ser ter met de parlement In een de bedoel lijkt in plaats ge party, religieuse worden van de Dit dei ;en wein !r van H Hy vei Dr de Vi steeds Btroom t< in aigeme leiden to nootschap En dat nog steed van Over Men echt libe: ook neutr onlangs het Hoog' dan liber Na dez Houten tc zegt: Dr De tenen" te te werken in het oi Ik citeer Visser's Hans: >,Och, in toege brave m ik zie .dan ik. Ook va samen werl gebied en stemming dien die daarop ge< slechts d mers sle< tieke .over De voo zou went basis der zouden aa Mr van Hc vende vrij: Iets anc verwachter niet van beginselen Maar ji slag van niet kan met inho steeds nie De ziekte Zaterdag cialiteiten gie en ele< paleis ger Het buil De Koning met eenige regelmatig ring is, di heeft beslc passen. Geen borr De voor: dag Loebe voor de n; een bijzon het Seniore tische zijd restaurant geestrijke c veeien. Da

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 10