Binnenland. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken De voorzitter deelt mede, dat aan dr Iluese onder eenige voorwaarden ver gunning is verleend om achter de rooi lijn een garage aan de Trompstraat te bouwen. W oningbouwvereenigingen. Hierbij komt in behandeling het voorstel van de fin. commissie inzake het waar borgfonds voor tekorten. De voorzitter deelt mede, dat de huurschuld voor woningen aan het Pie- ter Jasperseplein reeds gestegen is tot f 528. Onder de schuldenaars komt voor iemand, die van kroeg naar kroeg loopt, vechtpartijen organiseert, dan beboet wordt, enz. Hier moet krachtig ingegre pen worden. Dhr v. Vloten verdedigt het voorstel der fin. commissie. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich hierover nog zullen beraden en in overleg met den accountant van het verificatie-bureau van Ned. gemeenten en de fin., commissie nadere voorstellen zullen doen. Deze zaak komt dus Later nog aan de orde. Dhr Buis deelt nog mede, dat de bouwvereeniging, waarvan Spr. secretaris is, krachtig werkt, om .huurschuld aan gezuiverd te krijgen en niet zonder suc ces. De voorzitter prijst in het bij'zon- der de activiteit van „Ons Streven Toelagen aan kweekelingen. Dhr C r u c q stelt voor in plaats van twee kweekelingen twee vaste leerkrachten aan te stellen. Met Sept. 1929 zou dit toch mogelijk zijn, daar dan andere bepalin gen in werking treden. De v o o r z. wil deze kwestie eerst eens met den inspecteur bespreken, want er zit meer aan vast. Goedgevonden. Steun aan uitgetrokken werk- 1 o o z e n. Dhr Buis (s. d.) hoopt, dat ook in Goes hiervoor nog eens een post zal worden uitgetrokken. Doorloopende openstelling van telefoonkantoren. Dhr Buis vraagt hoe het staat met de medewerking van andere gemeenten. De voorzitter kan daar niet op ant woorden. Dhr v. Vloten wil onderzoeken, of Goes geen onevenredig groot gedeelte in de kosten betaalt. Betalen andere ge meenten te weinig of hebben particu lieren hun steun verminderd? De secretaris zegt, dat men op een vergadering in dezen zomer van de stich ting het billjjk vond, dat, nu het Rijk wat van deze uitgaven voor zijn rekening neemt, de particulieren daarvan zouden profiteeren. Bedrijven. Dhr v. Vloten brengt ter sprake de opmerking der fin. com missie over het grondbedrijf. De voor zitter antwoordt, dat B. en W. deze opmerking in studie zullen nemen. Gasbedrijf. De voorzitter merkt op, dat met de verlaging van den gas- prijs van 10 op 9 cent, verband houdt eon gewijzigde reductie voor grootver bruik. Dhr v. Vloten zegt, dat de fin. com missie daarvan geen kennis heeft gekre gen. De voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk was. De cijfers zijn pas gisteren binnengekomen. Dhr v. Poelgeest wil liever over gasprijsverlaging spreken na de vaststel ling der rekening. Maar zulk een voor stel is dit jaar uitgebleven. Spr. meent, dat de verbruikers reeds in de winter maanden van de verlaging hadden kunnen profiteeren. Nu baseert men de prijsver laging op 'een begrooting, maar dat zijn slechts cijfers "in de lucht. Spr. conclu deert echter uit de rekening '27, dat de prijsverlaging mogeljjk is. Dhr Crucq merkt op, dat de gas- commissie de voorgestelde verlaging ook niet baseert op de begrooting. Ze wil de verlaging liefst met 1 Januari doe ingaan. Dhr Eckhardt zegt, dat de electrici- teit in de lucht hing. Gesproken werd van een combinatie van gas en electri- citeit, maar nu daarvan niets komt, kon het voorstel niet langer uitblijven. Het voorstel tot gasprijsver- laging werd "hierna z. Ji- st. aan genomen. Dhr v. Vloten merkt op, dat vroeger de "winst uit het gasbedrijf zoo klein mogelijk en nu zoo groot mogelijk wordt geraamd. Vroeger kon men dus alleen meevallers hebben, thans zijn tegenval lers mogelijk. De begrooting voor het gasbedrijf wordt z. h. st. aangenomen, evenals de andere bedrijfsbegrootingen. Kapitaaldiens t. Verbetering Stationsweg. De fin. commissie maakt bezwaar tegen het nieuwe duur dere plan en wil het eerste plan hand haven. De voorzitter dringt aan op aan neming van het nieuwe plan. Het is mooier en doelmatiger. Dhr van Vloten meent, dat we nooit een mooi entree tot onze stad zul len krijgen, zoolang die kleine huisjes er staan. De klachten gaan nu in hoofdzaak tegen de wegbedekking en die wordt ook door het eerste plan beter. Dhr Simons acht deze verfraaiing niet bepaald noodig. Dhr v. Poelgeest acht een "breedte van 7 M. van den rijweg noodig. Het voorstel van B. en W. (het nieu we plan) wordt aangenomen met 9 te gen 3 stemmen. (Tegen dhrn v. Vloten, Hollestelle en Simons). Standplaats voor auto's. Dhr Simons wijst er op, dat de autobus sen des Dinsdags van 'de markt worden geweerd en nu staat het er op dezelfde plaats vol met particuliere auto's. Zijn er geen garages in de stad? De vele auto's belemmeren het verkeer. De voorzitter noemt dit een moei lijke kwestie. Vele menschen in de stad plaatsen 's Dinsdags auto's en fietsen op de openbare straat. Er is eigenlijk ruim te te kort in Goes voor deze doeleinden. Het vorig college van B. en W. wilde het de menschen niet al te lastig maken. Maar B. .en W. willen de zaak nogeens onder het oog zien. Hiermede is de begrooting afgehandeld. Een salariscommissie. liet voorstel van de fin. commissie om een commissie in f" stel len teneinde een vergi 'kend onderzoek naar de sal issen in te stellen, wordt aangeno men met 8 tegen 4 st (vóór dhr v. Melle, Goedbloed, Vermaire, v. Vloten, Ilollestelle, Simons, v. Poelgeest en v. d. Does, tegen dhrn Buis, Crucq, Eck hardt „en Potter). In de volgende ver gadering zal deze commissie worden be noemd. De begrooting wordt hierna met alg. st. aangenomen. W erkverschaffing. Dhr Buis (s. d.) zegt, dat er schijn van willekeur bestaat bij de te werk stelling. Er wordt aan Raadsleden gevraagd: kan ik niet te werk gesteld worden? Dit moet aan de commissie overgelaten worden. Maar dan moet aan de commissie een leiddraad of reglement gegeven worden, waarbij met het inkomen gerekend wordt. Verder is het wenschelijk, dat de men schen weten op welke basis ze zullen werken. Er zijn er, die jiiet eens weten hoe groot hun loon zal zijn. Verder vraagt spr. of ook bij regenverlet doorbetaald wordt. Dit acht spr. ge- wenscht. Ten slotte wil spr. een loon voor goe de grondwerkers bij productief werk be palen van 42 cent per uur. (45-urige werkweek). Voor niet-productieve werken zou het loon van f 15 k f 16 kunnen golden. Dhr v. Vloten acht het moeilijk een inkomengrens aan te nemen. Men moet rekenen met de grootte van het gezin. Dhr Buis: Er moet natuurlijk gerekend worden met het kindertal. Dat doet men ook in andere gemeenten. Laat de Raad een basis vaststellen. Dhr v. Vloten: het inkomen is zeer wisselvallig. Dhr Eckhardt: de werkloozen kun nen zich aanmelden ten Stadhuize en bij de organisaties. Dhr Crucq bepleit ook een reglement of regeling. Dhr v. Poelgeest vindt het onver standig hier regelen en verordeningen te maken. Het best is het aan de commissie over te laten. In een groote stad kan een reglement noodig zijn, hier niet. De voorzitter zal de opmerkingen van den heer Buis in de commissie ter sprake brengen. Het is heel lastig het in komen der menschen te bepalen. Dhr Buis wil den schijn van onbil lijkheid wegnemen. Dhr Eckhardt wijst er op, dat vo rig jaar ook goede grondwerkers meer loon hebben gekregen. Spr. wil de loon- -qeüng aan den Directeur van gemeen de orken overlaten. Het voorstel-Buis inzake de loonrege ling wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen (voor dhrn "Buis en Crucq). Rondvraag. Dhr Cruca vraagt naar de plannen voor de tuinbouwschool. De voorzitter antwoordt, hiervan absoluut niets te weten. Spr. wenscht. de heeren hierna het beste met de jaarswisseling. Dhr Eck hardt doet dit wederkeerig den voor zitter namens den Raad. Hierna sluit de voorz. te ruim half tien de vergadering. Opschorting van den vacclnat -plicht. Volgens het Voorloopig1 Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp hou dende verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie vervat in de wet van 11 Februari 1928, hadden verscheidene le den met groote bezorgdheid van den in houd van dit wetsontwerp1 'kennis ge nomen. Vooreerst werd betreurd, dat de finitieve wettelijke regeling van den vac cinatieplicht bij eventuee'e ainneming van dit ontwerp weer wordt uitgesteld. Eenige leden, die reeds bezwaren had den ingebracht tegen de eerste opschor ting van de verplichting, waren van oor deel, dat zich sedert dien niets heeft vooigedaan, dat zou kunnen leiden tot de opvatting, dat deze bezwaren O' geheven of verminderd zijn. Integendeel, het sprong, naar hun gevoelen, in het oog, dat er thans nog minder reden voor de opschorting bestaat dan een jaar ge leden. Sommige leden spraken de vrees uit, dat hernieuwde schorsing allengs leiden zou tot definitieve oiheffing van de ver plichting. In het laatste geval was de kans groot, dat ons land weer bezocht zou worden, door de pokken-ellende, welke Ijet tegenwoordige geslacht niet kent. Zij achtten het vooral bedenkelijk, dat het aantal gevaccineerden thans ree'ds zoo sterk gedaald is. Nog sterkere daling leidt tot de mogelijkheid van een epide mie. Deze leden drongen er op aan, dat de Regeering reeds nu voorzorgen zou treffen om mogelijk gevaar te voorko men en haar maatregelen niet zou op schorten, opdat een epidemie ons niet overval] e. Enkele leden verklaarden hun stem aan het ontwerp te zullen geven, omdat vacci natie in enkele gevallen een doodelijken afloop heeft gehad. Middelburg. Daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld door de „Bataafsche" werd Woensdagavond in de uitverkochte Schuttershofzaal, door de afd. „Patrimo nium", alhier, de „Petroleumfilm" ver toond. Nadat in groote trekken door een ambtenaar van de Maatschappij het .ont staan van petroleum was behandeld, wer den wij verplaatst in het bedrijf in Ned.- indië. In ae eerste 4 acten werd ver toond het opsporen van bronnen midden in de oerwouden, en kon men een in druk krijgen van den geweldigen arbeid, die verbonden is aan de winning. Inte ressante beelden werden gegeven van da bewerking der ruwe petroleum, het ma ken van parafinekaarsen, het maken en vullen der blikken en vaten, de export middelen; en dit alles verhoogd dooi prachtige natuuropnamen. Het tweede ge deelte verplaatste de aanwezigen in het dessa leven, de volksfeesten, waarbij me nige opname den aanwezigen een gullen lach ontlokte. Tevens werd een over zicht gegeven van de sociale maatregelen der Bataafsche. Kerken en scholen en hospitalen, gebouwd voor de geëmploy eerden, de weningvoorzioning en de ge weldige kantoren en fabrieken. Dit alles werd verduidelijkt door dhr Jansen, die het geheele bedrijf uitnemend bleek te kunnen toelichten. Welk een belangrijke industrie die voor 60 pCt. uil het Nederl. kapitaal bestaat, dit bleek te meer uit de mededeeling, dat 80 mill, belasting in Nederland belaa'd wordt. De voorzitter dankte de Bataafsche voor de welwillendheid, eveneens dm spreker,' en het applaus der aanwezigen bewees hoe men genoten had. 'tWas een schitterende avond. Na de pauze kwamen een drietal spreu ken op het doek, die opwekten om den arbeid van „Patrimonium" te steunen, en zich als lid op te geven. Rllland-P^tb Gisteren vergaderde de Raad voltal.ig. Inzake de voorziening in de vacature van hoofd der school te Bath rapporteert de voorzitter omtrent een onderhoud aan het Departement van Onderwijs. De Minister blijft in het al gemeen den eisch stellen van benoem baarheid van een R.K. wachtgelder. De bezwaren hiertegen van de ouders en van den Raad zijn in den breede uit eengezet. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat hiermee nog rekening zal wor den gehouden. Verder do-et de voorzitter enkele mededeelingen omtrent een onder houd met den Inspecteur der Volkshuis vesting inzake de voorgenomen onteige ning in het belang der volkshuisvesting. De Tnspecteur bepleitte een breeder plan. Wethouder Van Boven kan hiervoor wel vo-efen, het heeft groote voordeelen om de uitbreiding voor een reeks van jaren vast te leggen. De voorzitter toont aan, dat het voorstel van den Inspecteur voor deel biedt, ook al zou men het plan geleidelijk uitvoeren. Het plan moet ech ter reëel zijn en geen schijnvertooning. De heer David is van óonleel, dat de familie Ooms thans wellicht tot overleg bereid zou zijn, terwijl de heer Van de Sande een soortgelijke inlichting ver strekt omtrent een ander eigenaar. Aan gezien de voorzitter hedenmiddag een conferentie heeft met een der eigenaren over deze zaak, wordt dit punt nog aan gehouden. 'Het adres van den Raad der gemeente Axel betreffende de salarisrege ling voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers wordt voor kennisgeving aan genomen. Evenzoo een adres van den Raad der gemeente IJsselmo-nde inzake toepassing van art. 122a der Gemeente wet. Met algemeene stemmen wordt be sloten toe te treden als lid der op te rich ten afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. In de verordening o-p de heffing eener belasting als bedoeld bij art. 242c der Gemeentewet wordt een wijziging aangebracht. Een adres van J. Nieuwenhuijse en J. Blok Jz. Jr. betref fende ruil van gro-nd wordt hangende de onderhandelingen over aankoop aange houden. De leegstaande loka'en der open bare lagere school te Rilland worden afgestaan vo-o-r het houden van êen kin- deruitvo-ering. De begrooting voor "het gas bedrijf wordt gewijzigd. Besloten wordt to-t het aangaan eener geldleening groot f 14612.34 ter converteering van een vijf tal annuïteitsleeningen ten behoeve van het gisbelrijf>To't onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt geko zen de heer P. Bruijnzeel. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt herbenoemd de heer W. M. Moree. Daarna gaat de Raad in co- mite. A. Rovers te Kape'Ie wo-rdt in zijn bezwaarschrift tegen zijn aanslag in scboo'ge'd niet ontvanke'ijk ver', laard we gens overschrijding van den rec'ameter- mijn. Het sunnletoir kohier der honden belasting wo-iMt vastgesteld. Bij de rond vraag betoogt de heer Van 't Leven de wenscheüjkheid o-m den ontvanger der belastingen niet meer zitting te do-en hou den ten Raadhuize, maar in de school. Verschillende leden sluiten zich hierbij aan. De voorzitter deelt mede, dat B. eh W. een .regeling voor het gebruik der leegstaande schoollokalen hebben ter hand genomen en daarbij met het gespro kene rekening zullen houden. De heer Blok bepleit eenige tijdelijke verbetering aan den Langendijk, met name aan den zijkant van den weg. In verband met de overname door het Riik wordt hier over verschillend geoordeeld. Weth. Deur- loo acht het .geld weggooien. De voor zitter meent, dat met geringe kosten hier niet veel te bereiken valt, doch zegt over weging toe. De heer Blok is eveneens niet voor groote uitgaven, doch acht dat afsteken wel resultaat zal hebben. Daarna sluiting. Sehore. Woensdag vergaderde de Raad der gemeente. Met kennisgeving afwezig dhr Bruijnzeel. Ingekomen: een dankbe tuiging van W. Rijn, volontair ter ge meentesecretarie alhier, voor de aan hem verleende gratificatie; van Ged. Staten goedkeuring gro-ndverkoop gemeenteput. Het verzoek van den raad 'der gemeente Axel omtrent herziening salarissen bur gemeester, secretaris en gemeente ontvan ger werd voor kennisgeving aangenomen. Up het verzoek van de Kon. Ned. Politie- hondenvereeniging om een subsidie van f 10 werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Benoemd tot afgevaar digde naar de vergadering Waterleiding Z. Beveland le. dhr J. G. van Nieuwen- huize, 2e. W. Karelse. De begroot.ing Ge zondheidscommissie 1929 werd gewijzigd. De begroeting keuringsdienst voor vee en vleesch 1923 werd gewijzigd over een p-ost in uitgaaf wegens ziekte van den hulpkeurmeester groot f<810 (hij Irage voor de gemeente Sehore f 45.33). Benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht o-p het L.O. dhr G. Zoeteweij Jr. Besloten werd een geldleening aan te gaan voor herlegging straten enz. in de ko-m der gemeente groot f 251X9, aflosbaar in 20 jaar. Het suppl. kohier hondenbelasting werd vaslgesteld op f7.50 met 3 ha'fjnar- lijksche aanslagen. Bij de rondvraag vraagt dhr Zo-eteweij een gas'antaarn bij de woning van J. Dorrepaal meer naar de straat te plaatsen. De voorzitter zal hiero-ver correspondeeren met den gas- directeur. Dhr Bierens wijst op minder aangename toestanden die zich zouden kunnen voorloen bij noods'achtingen. De voorzitter licht het een en ander toe en zegt, dat de beide sflagers in deze ge meente door een contract zijn gebonden. KapeMti. Op uitnoodiging van de bestu ren der Personeelvereeniging „Eureka", de Werkliedenvereeniging en de Ver. Zie- kenhuisverpleging werd in het lokaal „Obadja" een vergadering gehouden, waarvan de leiding berustte bij dhr A. v. d. Have om te bespreken de toetre ding, eventueele aansluiting a'.s vereeni ging, bij hel. opgerichte Ziekenfonds Zu.d- en Noord-Beveland der Mij tot bevor dering der geneeskunst. Dhr A. v. d. Have besprak in korte trekken de bedoeling van dit fonds, om daarna enkele bezwaren tot toetreding naar voren te brengen gn in onderlinge bespreking te geven. Dr Pfeiffer ontvouwde in den breede doel en streven. Bezwaren werden aan gevoerd omtrent het vaststellen van de loongrens voor Goes en het platteland. Voor het platteland werd dit inkomen als te hoog geraamd. Ook vond men de vastgestelde contributie te hoog, voor al voor de inkomens van f 750 en min der, aangedrongen werd op een klasse stelsel. Dr Pfeiffer zegde toe de geopperde bezwaren in nadere overweging te geven. Besloten werd binnen korten tijd een afdeeling te vormen en alsdan een ver. op te richten. Reeds enkele personen gaven zich als lid op. Deze vergadering werd druk bezocht. Op initiatief van de Oudercommissie der openbare school werd onder voor zitterschap van dhr M. Glas Jbz. een ouderavond gehouden, die zeer druk "be zocht was. Dhr C. Drinkwaard, hoofd der school, hield een leerrijke lezing, over „Kin derlectuur". Dhr B. de Jonge droeg een prozastukje voor in Zeeuwsch' dialect. Dhr J. Wondergem, onderwijzer, droeg voor: „de Japansche Steenhouwer". Mej. Rottier, onderwijzeres, zong enkele num mers, die zeer in den smaak vielen. Het strykje, dirigent dhr C. A. de Keij- zer, verleende weiwiliende medewerking. Dhr H. Wolzak te Goes, (filiaal Gold- schmeding) stelde gratis een piano ter beschikking. Herkozen werden de be- bestuursleden Mevr. A. G. van der Have Lucier en de heeren M. Glas Jbz, en H. Eversdijk. In de plaats van de heeren B. de Klerk en A. van Wingen, welke niet meer 'in aanmerking wenschten te komen werden gekozen de heeren A. J. v. Liere en A. D. Snoep. Nu volgden nog enkele voordrachten van ouders, waarop de voorz. met een kort woord deze gezellige bijeenkomst beëindigde. Oudelande. Gisterenavond hield de afd. van het „Groene Kruis" haar tweede vergadering in dit jaar welke doo-r 38 leden werd bijgewoond. In zijn openings woord herdacht de voorz. de nagedach tenis van Dr Folmer te Driewegen, die een belangrijk aandeel had in de oprich ting dezer afd. De begrooting 1923 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f512 waarbij werd medegedeeld, dat door de gemeente het subsidie van 150 op f 75 is gebracht, terwijl aan het Burg. Armbestuur, hetwelk f 100 bijdraagt, ook om verhooging is verzocht. Tot het na zien der rekening werden benoemd C. Boeij en M. de Broekert. De comm. tot het nazien der 'verpl. art. vond alles net en zindelijk; doch sommige art. be hoeven reparatie. De aftr. bestuursleden D. Meulenberg en A. Remijnse, resp. voor zitter en secretaris werden herkozen. In de vacature-L. Looij werd gekozen P. van Schaik. Wemeldinge. Het zeilschip „De goede verwachting", schipper de Haas van Ber gen op 'Zoom, geladen met suiker, liep op den berm en bleef zitten. Met sleep boothulp werd het schip afgetrokken. Bij onderzoek bleek het schip een beschadigd roer te hebben bekomen, waardoor de reis onderbroken werd. Gewacht word op orders of het al of niet overgelader zal moeten worden. lerseke. De oesterverzending is niet als ze wel geweest is. De verzending naa- Engeland is minder dan gewoonlijk. We' licht is dit een gevolg van ruw weer en sneeuw, dat altoos remmend werk". Hadden we tot heden iedere maand ee i surplus boven 1927, als 'tniet verande' zal .December achterblijven. De oude tuinbouwvereeniging „E. M. M." is nieuw leven ingeblazen. O der leiding van den Rijkstuinbouweonsu- lent, dhr v. d. Plassche, te Goes, wei 1 'n voorloopig bestuur gevormd, bestaam uit dhrn W. Poley, voorzitter; A. Slabbe- koorn, secretaris; C. Kosten, penningmec- ter; L. Bom en Alarinus Buteijn, con- missarissen. Nu overal de tuinbouw to' neemt is ook alhier schitterend resultaai te verwachten. Kassen en warenhuizen verrijzen Sis paddestoelen uit den grom Anvpmulden De officiëele opening va: de nieuw gebouwde vischbal zal a.f Maandagmiddag circa 2.30 plaats vinden Ongelukken. Te Horn werden de slager K. en de arbeider K., beiden al daar woonachtig, door een vrachtautc overreden. Met ernstige kwetsuren wor den de slachtoffers naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Te Tzumma- rum is de 6-jarige de V. door en nood lottig toeval te water geraakt en verdron ken. De 14-jarige R. uit Zwartsluis, wien de vorige week op het schip van zijn vader een been werd afgekneld, is in het ziekenhuis te Sneek aan de gevolgen over leden. Alleen op reis! Met den och tendtrein kwam Maandag te Belgrado een zevenjarig Russisch meisje aan, dat de heele reis van Moskou naar de Servische hoofdstad alleen gemaakt had. Het doel van het kind was haar ouders te vinden. Het meisje was n.l. in de Krim geboren en toen het twee maanden oud was door de ouders, die gevlucht waren, bij haar grootmoeder achtergelaten. De grootmoe der nam het kind later mee naar Moskou. Daar vernamen zij door bemiddeling van het Roode Kruis, dat de ouders van het kind zich te Belgrado gevestigd hadden. Het kind ging daarop den 4den December uit Moskou op weg naar Belgrado en kwam den lOden te Belgrado aan, waar het inderdaad haar ouders op het aange geven adres vond. Het kind droeg een bordje om den hals met. haar naam en het adres harer ouders. Haar bagage bestond uit een kartonnen doos, waarin zij eet waren en haar poppen had meegenomen. Aardbeving op Oost Su matra. Naar de Deli Crt. meldt is Maan dagmorgen te Brastagi en Kabangjana om 11 u. 15 een aardbeving gemeld, die een minuut duurde. Alles kraakte, maar er is geen schade gemeld. Op hetzelfde oogenbiik werd een zeebeving geconsta teerd tusschen Nias en Sibolja, waardoor het s.s. „Zwaardekroon" van de Kon. Paketv. Mij. in hevige trilling kwam. Aanranding. In het Haagsche Bosch is eergisteravond een dame door een man aangerand en bewusteloos gesla gen. De juffrouw, de 29-jarige J. de N., uit de Boekhorststraat, kreeg een wond6 boven het oog en voorts nog eenige lichte kwetsuren. Zij kon van den dader slechts een vaag signalement opgeven. Lijk aangespoeld. Aan het strand ter hoogte van Kijkduin is giste ren wederom een lijk aangespoeld, dat vermoedelijk afkomstig is van het Itali- aansche stoomschip Salento. Op het rech terbeen zijn de woorden Arno Sabella ge- tatouëerd. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: een leerplichtig kind gedurende den schooltijd arbeid laten verrichten: P. B Kamperland, f 10 of 10 d.; te Kloetinge met een auto harder rijden dan 20 K.M. per uur: W. M. J. L. M., Breda, f 1 of 1 d.; als schipper een rijkskanaal beva rende op zijn schip niet zijn naam hebben- J. N., Rotterdam, A. J. H., Antwerpen, f 3 of 3 d.; als schipper een rijkskanaal beva rende geen reglement van dit kanaal aan boord hebben: J. d. R., Rotterdam, f2 of 2 d.; met een auto zonder noodzaak rijden over een rijwielpad: E. F. H. C., Eind hoven, f 7.50 of 5 d. De doodslag te 's-H e r t o g e n- b o sc b. De rechtbank te 's-Hertogenboseh heeft behandeld de moordzaak in den Uilenburg te 's-Hertogenbosch, waar de arbeider N. D. in den nacht van 19 op 20 October E. Thijssen met een mes doodge stoken heeft. Verdachte gaf toe dronken te zijn geweest. Hij had den bewusten avond dertig glazen bier en borrels ge dronken. Thuis komende kreeg hij een slag op het hoofd, er ontstond een vecht partij. Bij het verhoor heeft hij bekend Thijssen gestoken te hebben, doch nu ver klaart hij, dat dit best kan zijn, maar dat hij er zich niets van herinnert. Het O. M. acht bewezen dat verdachte de daad geph-egd heeft. Hij heeft reeds tien veroordeelingen achter den rug. Het O. M. eischt wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend, zeven jaar ge vangenisstraf. De verdediger vroeg, opmerkende dat verd. vermoedelijk eenigszins uit nood weer heeft gehandeld, een. lichtere straf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6