No. 65 Vrydag 14 December 1928 43e Jaargang BONNEN PDROL bij HENDRiKSE Cos BANK - SOES Denkt er aan! EERSTE BLAD. (ZWARE SHAG) HEBBEN PUBBELE WAARDE TOT 31 DECEMBER 1928 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Korte berichten. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. ve Zeeuw ATADOR Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Niet opwekkend. Het behoeft niet al te zeer te verwon deren, dat niet weinigen by het overzien van het politieko strijdperk de schrik om het hart slaat. Want er is veel, dat benauwend werkt en dat er toe zou kunnen leiden, den moed te verliezen. Wat een verdeeldheid is er by hen, die tegenover de heillooze beginselen der revolutie het Evangelie stellen. Wij tellen, om ons nu slechts tot de Tweede Kamer te bepalen 13 Anti-revo lutionaire leden, 11 Chr. Historischen, 2 Staatkundig Gereformeerden en 1 lid van de H. G. S. Wanneer al deze groepen in één hecht verband marcheerden, wat zouden ze dan een geweldige kracht kunnen ontwikke len. Hoe groot zou dan hun invloed zijn. Samen vormden ze dan de op één na sterkste groep. Er zou onder alle om standigheden met hen gerekend moeten worden. Veel van wat nu onbereikbaar schijnt, zou dan mogelijk blijken. Maar nu doet zich het droeve verschijn sel voor, dat deze groepen niet alleen gescheiden optrekken, maar dat ze, soms zelfs zeer scherp, tegenover elkaar staan. Wanneer men bijv. de Handelingen der Tweede Kamer van de laatste jaren na gaat, dan zal men daarin geen rede van een der Staatk. Geref. afgevaardigden vin den, waarin de A.-R. party niet_ wordt aangevallen. Het is alsof er aan die zyda een .voortdurend zoeken is naar wat ver deelt, en een zelfstandig optreden van de S. G. P. rechtvaardigen kan. De linkerzijde geniet daarin- De liberalen, die sinds lang de greep op de massa hebben verloren, hebben er niet het minste bezwaar tegen dat door deze tweedracht de kracht der Prot- Ch*. partijen wordt gebroken. En Socialisten en Communisten, die voor niets zoo beducht zijn als voor een krachtige en eendrachtige rechterzijde, die in staat is hunne revolutionaire plannen te verijdelen, zy juichen het toe- Het is koren op hun molen. Wat kunnen zij nu meer en beter wen- schen, dan dat do belijders van den Christus in onderlingen stryd hunne krachten verteeren? De kans, dat zy met of zonder de R. Katholieken achter de Regeerings-tafel zullen plaats nemen, mag dan al gering zyn, van veel meer belang is voor hen, dat een sterk rechtsch bewind, dat kan waken voor de handhaving van de Chr. grondslagen van ons volksleven, op deze wijze onmogelijk wordt gemaakt. En daarbij komt nog iets anders. Het groote gevaar bestaat, dat op deze wijze met name by de jeugd de geestdrift gedoofd wordt, en dat de jongeren zich reeds bij' voorbaat van de politiek af- keeren. Als hen dag aan dag het zomdemregister van de A. R. partij en de Chr. Hist. Unie wordt voorgehouden, en zy' zien dan dat de mannen die als publieke aan klagers fungeeren nooit opbouwenden ar beid verrichten, maar in negativisme hun kracht zoeken, dan is het geen wonder, dat zij voor zulk een politiek weinig gevoelen. j Het is dan ook wel verklaarbaar, dal er beljjders zijn, die zich aan den staat kundigen strijd onttrekken en dat er an deren zyn, die in moedeloosheid neer zitten, omdat ze het voor hun oog en zien, dat op deze wijze alles wat na veel strijd verkregen werd, verloren dreigt te gaan. En moedeloosheid verlamt. Niet alleen hen, die zich daaraan over geven, maar ook anderen, die vooraan hebben te staan in den strijd en die daar bij behoefte hebben aan den warmen steun en de bezielende geestdrift van anderen. Let men daarbij op de geweldige actie die met name door de S. D. A. P. wordl ontwikkeld, welke partij, gesteund dooi de millioenen van de moderne arbeiders beweging, een geweldige propaganda voert en niet minder op de gevaarlijko actie van "hen, die door hun dwepen met een religie van eigen maaksel, op pervlakkige naturen in verwarring trach ten te brengen, dan is het waarlijk geen wo-nder, dat er soms aarzeling Is en 'dat de kracht van velen schijnt te verslappen. Niet opwekkend is het beeld, dat het politieke strijdperk vertoont. Maar juist daarom kan het zoo uit nemend werken, kennis te nemen van het dezer dagen hij- Kok te Kampen versche nen Gedenkboek der A.-R. partij, dat zoo kostelijk medicijn en zoo versterkend voedsel bevat voor hen, die dreigen in te zinken. Morgen hierover meer. De toestand van den Engelschen Koning. Reuter verneemt dat in weerwil van het feit -dat de operatie succes heeft gehad, de bezorgdheid voor het leven van den koning in paleiskxingen voortduurt. De groote zwakte, ofschoon natuurlijk en verwacht als gevolg van de beproeving der operatie, veroorzaakt groote ongerustheid. Deze zwakte was een der ernstige overwegin-' gen, welke bij de doctoren gewicht in de schaal legden voordat zij tot de operatie overgingen. De eerstvolgende dagen zullen uitwijzen of de koning al dan niet sterk ge noeg is om de zwakte te boven te komen. Het feit, dat de koning het iets heter maakt, 24 uren na de operatie, is wel be moedigend. Het feit, dat de uitputting niet grooter werd, is een goed teeken. Borm's verkiezing ongeldig verklaard. Een kamercommissie, bestaande uit een Katholiek, twee liberalen, een frontist, drie socialisten, heeft de verkiezing van Borms ongeldig verklaard. Het onderzoek der mogelijke geldigver klaring van de verkiezing van den liberaal Baelde werd tot Dinsdag uitgesteld. Intusscben gaan de pro- en contra- manifestaties in verband met het Ant- werpsch referendum voort. Gisteren kwa men ook de Luiksche studenten aan de beurt; ze hielden een straatbetooging met spandoeken, waarop onder meer te lezen stond: „Borms aan de galgl" Ze droegen verder een stroopop mede, die Borms verbeeldde met 'n pickelbaube op bet hoofd en een dolk in de borst. Naast ontelbare felicitaties ontving Borms in de gevangenis ook brieven met doodsbedreigingen. Chlneesche zeeroovers. Twintig mijlen ten Zuid-Westen van Pass Rock werd een Chineesch stoom schip door 6 piraten overvallen, die in Hongkong als gewone passagiers aan boord gekomen waren. De piraten werden daarbij door 5 leden der bemanning ge steund. De kapitein, een Zweed en de ove rige officieren werden gebonden. Het stoomschip werd door de piraten naar een eiland gebracht, waar nog 200 piraten aan boord kwamen, die alles, wat waarde bad, roofden. Den passagiers alleen werd een waarde ontroofd van ruim 10.000 gulden. De verkiezingen In RoemenfS. Voor zoover de uitslagen der verkiezin gen bekend waren, zijn gekozen: Van de regeeringspartij 365 leden, libe ralen twaalf a veertien, van de coalitie Jorga-Averescoe vijf of zes, van de Magy- aarsche partij zeven of acht leden. Het is thans zeker, dat het arbeiders- en boerenblok, d. i. de communistische orga nisatie, alsook de anti-semitische liga, met ledige handen van dezen stembusstrijd thuiskomen. In het geheele land zullen de communis ten zoo wat 'n 35.000 stemmen hebben ver kregen. Briand, Stresemann, Chamberlain. De eerste bespreking tusscben de mi nisters van buitenlandsche zaken van En geland, Duitschland en Frankrijk heeft gisteren te Lugano plaats gehad. Of dit onderhoud den toestand belang rijk veranderd heeft, dan wel de droevige waarschijnlijkheid versterkt heeft, dat de Duitschers zonder eenige tastbare winst naar Berlijn moeten terugkeeren, daar over tast men geheel in het duister. De Franschen en Duitschers zijn beiden erg terughoudend over den inhoud van het gesprokene, waarbij Briand, zooals al tijd, weer heel wat optimistischer is. Bolivia en Paraguay. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt is een groot aantal gewonde Boliviaan- sche soldaten te Porto Suarez aangeko men. Onder de gewonden bevindt zich ook de commandant van fert Vanguar- dias in "de nabijheid waarvan die eerste gevechten tusschen Bolivianen en Para- gueezen plaats gevonden hebben. In Bolivia melden zich nog steeds tal- ry-ke vrijwilligers v-oor het leger, en pok Paraguay treft zijn maatregelen in verband met den ernst van den toestand'. Paraguay beweert, dat Bolivia troepen en oorlogsmateriaal concentreert langs de grens. De Romeinsche bladen melden uit Sulrnona, dat meer dan 100 kub. meter aarde van den berg Penna met groot ge raas in het dal is gestort, tien huizen van. het dorp Villa Santa Maria bedel vende. Onder do bevolking ontstond' een paniek, een meisje verbrandde, vier per sonen werden zwaar, vélen licht .gewond- Er loopen nog meer huizen gevaar, daar de aardmassa nog niet tot stilstand.' is gekomen. In het tweede kwartaal van d't jaar zyn er "in Frankrijk 100.680 huwelijken gesloten, dat is 6222 mepr dan in de zelfde periode van verleden jaar. Ook het aantal echtscheidingen is toegenomen maar in. mindere mate- Het aanial typhusgevajlen te Lyon is tot 2300 gestegen, het aantal sterfgeval len tot 80. Naar uit Santiago de Chili gemeld wordt, zijn in de steden Constituoion, Par- ral en Rancagua opnieuw aardbevingen gevoeld, wslke het instorten van vele door de laatste groote aardbeving reeds beschadigde huizen ten gevolge hadden- Een groote menigte do-ode vis-schen in de bocht van Constitution wijst er op, dat de aardbeving van zee uit opgekomen is. Naar uit Moskc gemeld wordt, woedt op de Zwarte Zee een zware storm. De verbinding tusschen Odessa en Se- bastopol is onderbroken. De Russische draadlooze stations hebben verscheidene .S.O.S. seinen opgevangen. Burgemeesters. De burgemeester van Zwijndrecht de heer Doorn is zeer ernstig ongesteld. Men vreest -het ergste. Notariaat. Bü Kon. besluit is aan R. Burning, op zijn verzoek, met ingang van 30 A-pril 1929 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Stadskanaal. Naar Indië. Jhr Mr Dr A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die als voor zitter van de Vereeniging Koloniaal Insti tuut te Amsterdam benoemd is tot regee- ringsgedelegeerde op het te Batavia te houden Pacific iScience-congres zal in het begin van April naar Indië vertrekken en omstreeks einde Juli in Nederland terug zijn. Encephalitis en inenting. In de week van 2 tot en met 8 Dec. '28 werd afgeleverd: door de entstof in richting te Amsterdam koepokstof voor 1697; door die te Rotterdam voor 232 en door die te Groningen voor 1 persoon. Totaal voor 1930 personen. In de week van 2 tot en mét 8 Dec. 1928 zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van 'het Staats toezicht .op de volksgezondheid gekomen. Stichting Sonneheerdt. Tot directrice van het Chr. Blindente huis „Sonneheerdt" te Ermelo is benoemd met ingang van 1 Januari a.s. Mej. E. 't Engelbronner, vroeger directrice van het Internaat van het Chr. Lyceum te 'Zeist. Goes. In verband met. de a.s. feestdagen zal de wekelyksche marktdag in plaats van des Dinsdags, gehouden worden op Maandag 24 Deo. 1928 en Woensdag 2 Ja nuari 1929. Vllsslngeil. Gistermiddag werd alhier ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Prov. Comité Zeeland van den Chr. Nat. Werkmansbond een herdenkingssa menkomst gehouden. De voorzitter, ds Os- sewaarde, -opende op gebruikelijke wijze de vergadering. Aanwezig waren 17 afdee lingen. Verder waren aanwezig de heer Nanuyzen, bondsvoorzitter, A. Broen, bondsagent en T. Stok, afgevaardigde van het Prov. Comité in Z.-Holland, J. J. Kerkmeijer, mede-oprichter van het co mité. t De voorzitter riep allen aanwezigen een hartelyk welkom toe. Een blik in het ver leden overtuigt ons dat het werk van onzen Chr. Nat. Werkmansbond niet ijdel' is geweest. Soli deo Gloria is de toon van ons hart. De secretaris, dhr C. Joziasse dit Mid delburg 'gaf een kort overzicht van de werkzaamheden in een kwarteeuw ver richt. Al het werk spreekt van zegen. De afdeeling Vlissingen vereerde het comité met een prachtig bloemstuk. Eveneens een prachtige bl'oeme imand van den ring Wal cheren. Het verslag van den secretaris memo reert: In de maand April 1903 werd het Comité opgericht met 11 afdeélingen. Thans is het. uitgegroeid tot ruim 30 afdeelingen. Enkele afdeelingen gingen weer verloren. Niettegenstaande dit bleef het getal' stationair. Vooral door medewer king van ds de Visser, ds Buinink en an deren kwam veel1 tot stand. Vooral het werk van den tegenwoordigen voorzitter, ds Ossewaarde, wordt zeer gewaardeerd. Zeeland zag een der zijnen in het hoofd bestuur opgenomen. De heer Janse uit VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertenf'IBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Behandeling van de begrooting van de fensie en koloniën in de Tweede Kamer. De Gemeenteraad van Goes behandelt de begrooting voor 1929. Het Kerstvliegtuig naar Indië van Er furt vertrokken. De stoombootdiensten op de Wester- Schelde. Aardbeving op Oost-Sumatra. Belangrijke mededeeling in den gemeen teraad van Krabbendijke over "de gasvoor- ziening van Zuid-Beveland. Poging tot broedermoord te Aal'zum bij Dokkum. Bulienland. Conferentie van Briand, Stresemann en Chamberlain. Verkiezingen in Roemenië. Borms verkiezing ongeldig verklaard. De ziekte van den Engel'schen koning. Kans pp oorlog tusschen Bolivia en Paraguay. Biggekerke is daar als zoodanig op1 zyn plaats. Een telegram van hulde werd gezonden aan ds De Visser uit Middelburg, die he den juist 25 jaar als predikant te Mid delburg werkzaam is. Vervolgens werden door afgevaardigden en genooüigden ge- lukwenschen uitgesproken, waarna de ge wone werkzaamheden werden voortgezet. Des avonds werd in de Groote Kerk een Openbare samenkomst gehouden, welke goed bezocht was. Door ds J. F. Osse waarde werd het openingswoord gespro ken, terwyl door ds J. A. Raams van Kloetinge, de feestrede werd gehouden over het onderwerp: „Geen brood alleen". Het slotwoord werd gesproken door ds J. S. Hartjes te Vl'issingen. De zangvereen. „Hoopi op Zegen" zong een 5-tal liederen. Kioellngs. Vanmorgen is de heer I. V. d. Kreke, reiziger bij de firma Massee te Goes, wonende alhier, tusschen Krabben dijke en Kruiningen (bij: het z.g'.n. Luxem burg) door tot heden nog onopgehelderde ■oorzaak met zijn motorfiets in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor hij zóó ernstig aan het hoofd werd ge wond, dat hij, na verbonden te zijn door dr Nieuwenhuijse van Kruiningen, per ziekenauto, naar het Gasthuis te Goes moest worden vervoerd. Zijn toestand laat zich naar wy vernemen, momenteel' niet ongunstig aanzien. Auto en motorfiets werden beide be- ischadigd. De politie stelt een onder zoek in. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „Cloeting's Gemengd Koor" zal qtp 2en Kerstdag a.s. des middags 2 uur in de daarvoor door H.H. Kerk voogden beschikbaar gestelde Ned. Herv. kerk 'n uitvoering plaats hebben. Ondeï meer zal worden uitgevoerd de cantate „Geeft Gode Lof" (Jubilate Deo) door Leo Mens, tékst van J. Pelser; voor koor, so praan en Tenorsolo, piano, strijkorkest en orgel. Een eere-comité is voor deze gele genheid samengesteld bestaande uit Mevr. E. F. LenshoekDusséidorp'; Mevr. W. Z. WoudaBoerma; Burgem. Zandee: Ds J. A. Raams en dhr Chr. Kloosterman. Ver dere bijzonderheden worden volgende week per advertentie bekend gemaakt. Krabbendijke. Donderdagavond verga derde de Raad der Gemeente. Afwezig met kennisgeving "de heer Van T Leven. Na mededeeling van goedkeuring van en kele besluiten uit de vorige vergadering worden ,op voorstel van B. en W. en kele loopende leeningen voor het grond en gasbedrijf geconverteerd en daarvoor nieuwe leeningen aangegaan. De begroo tingen dier bedrijven worden daarmede in overeenstemming gebracht. Ook de be grooting der gemeente over bet dienst jaar 1928 wordt als gevolg van het vo- rengaande gewijzigd. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad lid te worden van een op te richten afdeeling der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, Een tweede sup pletoir "kohier op de belasting op de honden wordt vastgesteld. Vervolgens ver leent, de raad een garantie aan de N.V. Waterleiding voor een te leggen leiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1