PU ROL Binnenland. Slaten-Oeneraal. Uit de Provinci@r Kerknieuws. WIJZIGING DER TELEFOONTARIEVEN. Bezwaren van den Kon. Neder!. Middenstandsbond. Het algemeen hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft aan het hoofdbestuur van do Posterijen, Te legrafie en Telefonie een adres gezon den, waarin hot z(jn bezwaren kenbaar maakt tegen de voorgestelde wijzigingen in de voorwaarden der tarieven van den rijks-localen en interlocalen telefoondienst. Adressant is van meening, dat door de voorgestelde wijzigingen het belang van de gebruikers niet zal worden ge diend en kan dan ook nu reeds vast stellen, dat bij invoering dier wqzigin- gon vooral de belangen van hen, die een middenstandsbediigf uitoefenen, finan cieel niet gering geschaad zullen worden. Het bestuur heeft de nieuw voorge stelde tarieven getoetst aan de bestaan de en is daarbij tot de navolgende ver schillen gekomen: Het grondbedrag of abonnement van het voorgestelde tarief varieert tusschen f24 en f28 per jaar; dit bedraagt bij het bestaande tarief f 35 tot f 80 per jaar. Nemen wo nu allereerst de netten met niet meer dan 50 aansluitingen en nemen we hierbij aan, dat deze abonné's 3 locale gesprekken per dag voeren, dan betaalden deze bij het oude tarief f35 zonder meer, bij het nieuwe f24 voor abonnement, plus 3 gesprekken daags, het jaar gerekend op 313 werkdagen, is dus ca. 940 maal 3 ct. is f28.20 of totaal f 52.20. Bij netten met 100 tot 300 aansluitin gen is het oude tariefabonnement f45, het nieuwe vermoedelijk f 30, aannemen de, dat deze abonné's 5 locale gesprek ken daags voeren, dan zullen deze per jaar hebben te betalen 1565 maal 3 ct. is f 46.95 plus f 30 abonnement, is in totaal f76.95. Zelfs al zouden de locale gesprekken slechts 1 cent kosten, dan nog zouden de abonné's volgens deze berekening duur der uit zijn. Voor een middenstandsbedrijf is het aantal gesprekken in de berekening aangenomen, toch zeker niet te hoog. Een speciaal bezwaar zal het nieuwe tarief bovendien nog voor vele winkel bedrijven (in 't bijzonder zaken in le vensmiddelen) opleveren, doordat, waar slechts de uitgaande gesprekken berekend worden, waarschijnlijk meerdere klanten den winkëlier zullen verzoeken, hen ge regeld op een bepaald gedeelte van eiken dag telefonisch op te roepen om orders te noteeren; op deze wijze heeft de klant dus het gesprek niet te betalen, doch wel de winkelier, ook in het geval dat de klant niets te bestellen heeft. Voor het interlocale tarief zijn er eenige voordeelen voorgesteld, doch deze be sommen zeer weinig, omdat daarbij de afstanden te klein zijn genomen; er wordt n.l. voorgesteld een tarief van 10 cent over een afstand van 71/2 K-.M. en ver der zal nog worden overwogen, een ta rief van 35 cent voor afstanden van 15 tot 35 K.M. Adressant verzoekt ten slotte voor den handel het gebruik van de telefoon niet duurder te maken dan het thans reeds is. Mochten er wijzigingen ingevoerd wor den, dat ze dan strekken allereerst om den dienst der telefonie nog meer te perfectioneeren en in do tweede plaats om door werkelijke verlaging der 'tarie ven het gebruik er van te verruimen. grond. De schroef brak. Het toestel maak- te nog een sprong van 60 M., waarbij het verscheidene boomen omtrok en bleef toen brandend op den grond liggen. Da delijk snelden voorbijgangers ter hulp. Een van de passagiers, de heer Hermann uit Ohligs, scheen vrijwel ongedeerd, doch was van den schrik zoo goed als zjjn bezinning kwijt Van den tweeden pas sagier vond men het lijk op korten af stand van het toestel. Dörr, do vlieger, en zijn mecanicien, waren op hun zitplaat sen in de vlammen omgekomen. Het ter rein werd afgezet en de post, die niet door "de vlammen vernield was, in vei ligheid gebracht. De overlevende passagier werd naar het ziekenhuis van Gardelegen overge bracht, waar bleek, dat hij er inderdaad met eenige geringe kwesturen aan armen en handen en aan het hoofd af was gekomen. Korte berichten. Volgens de laatste officiëele mede- deeling bedraagt het aantal werkloozen in Engeland 1.350.800, d.i. 44.705 minder dan een week te voren, maar 201.152 meer dan een jaar geleden. De studenten van de Berlijnsche hoogeschool voor lichaamsoefeningen heb ben besloten opnieuw de staking te pro- clameeren, daar volgens hun meening de door den Senaat getroffen besluiten niet aan hun wenschen voldoen. Het aantal ingeschreven werkloozen in Denemarken is in de afgeloopen week met 828 gestegen tot 50.875 tegen 62.200 gedurende dezelfde periode in het vorig jaar. De bevolking van de Noorsche stad Drontjem moest eergisteren bij referen dum beslissen of de stad haar tegen woordige, algemeen bekende naam zou behouden of wel de historische naam Ni- daros zou aannemen. Met groote meer derheid van stemmen sprak de bevolking zich voor het behoud van den tegen- woordigen naam uit. Gisterochtend is te Oedenburg en omstreken een aardbeving gevoeld, die verscheidene seconden duurde en van een onheilspellend gerommel gepaard ging. In enkele huizen werden de meu belen van hun plaats geworpen. "NEDERLANDSCHE KUNSTSCHATTEN NAAR LONDEN. Gisterenmiddag werden de schilderijen, die per s.s. „Batavier" naar Engeland zullen worden gebracht, om daar op de Londensciie Tentoonstelling te worden geëxpo seerd, aan boord gebracht. De kostbare lading ter waarde vaa 12 millioen gulden wordt aan boord geheschen. if. Het Kerstvliegtuig naar Ned.-lndië. Naar uit Erfurt gemeld werd, stond het vliegtuig P.H.-A.E.N. gistermiddag half- vijf nog steeds op de plek der noodlanding en zal de Fokker-machine dus eerst he denochtend naar Erfurt verder kunnen vliegen. Personeel van de Lufthansa ver leent hulp. Wij vernamen dat niéts aan het vliegtuig is beschadigd. De bemanning van het vliegtuig P.H.- A.E.N. heeft de directie der K.L.M. opge beld uit Gotha, mededeelend, dat zij aldaar op een bouwland om 11 uur 30 Amster- damsche tijd hebben moeten landen, daar zich op den vleugel een ijslaag van zeven cM. dik had afgezet. Het toestel heeft in het geheel geen averij gekregen en er wor den thans terstond maatregelen genomen, om het dichtstbijgelegen vliegveld van Er furt te bereiken, om van daar uit, zoodra nieuwe ijszetting niet meer gevreesd be hoeft te worden, den tocht voort te zetten. De ijsvorming heeft tweeërlei gevolgen. In de eerste plaats, dat zij het gewicht van het toestel buitengewoon verzwaart, en in de tweede plaats, dat zij het oppervlak van den vleugel dusdanig wijzigt, dat het draagvermogen «van nadeeüg wordt be- invloed. IJsvorming op vleugels is een zeer zeld zaam verschijnsel, dat bij do K.L.M. tot dusver slechts één maal is waargenomen. Naar gcsmeld wordt is het vliegtuig bij de landing (deze geschieddd'op een aard appelveld) niet beschadigd. 't Is niet onmogelijk, dat de P.H.-A.E.N. reeds heden verder vliegt, wanneer hot ijs van de vleugels verwijderd zal zijn. Uit Erfurt (een groot vliegsfation) zijn hulpkrachten naar de plaats der noodlan ding vertrokken. De lieer ir Stephen, directeur der Fok kerfabriek te Amsterdam, wien het H d b 1. om eenige inlichtingen vroeg in verhand met de noodlanding van het Kers'tvlieg- tuig, verklaarde, dat het hoogst zelden voorkomt, dat ijsvorming plaats vindt, 'f Is een gevolg van snol veranderende weersomstandigheden. Wanneer op de vleugels ijs is gevormd, wordt het toestel natuurlijk steeds zwaarder en tenslotte „op den grond gedrukt". Geldleening van f42 millioen. In het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleen:ng ten laste van het Rijk, merken eenige leden op, dat 'het Rijk den laatsten tijd te ver gaat door nagenoeg alle te beleggen gelden voor zich op te eischen. Dientengevolge kunnen de gemeenten niet slagen langs denzelfden weg de noodige gelden te verkrijgen en moeten die een be roep doen op de geldmarkt en overgaan tot publieke emissie. Deze leden wenschten een redelijke verdeeling van de beschik bare gelden, zoodat ook de gemeenten daarvan een behoorlijk gedeelte zouden kunnen verkrijgen. Afwezige Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer, de 'heer van Wijnbergen, was gisteren wegens plotse linge ongesteldheid verhinderd in de ver gadering aanwezig te zijn. Ook de heer Su- ring was door ongesteldheid verhinderd TWEEDE KAMER. Stemmingen. In de vergadering van gisteren kwam na de regeling der werkzaamheden aan de orde de stemming over de amende menten-Zijlstra en -Langman op onder- artikel 206 van de Rijksbegrooting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1929. Het amendement- Z ij 1 s t r a, om geen subsidie toe te staan voor het pensioen fonds voor het Residentie-orkest en voor het orkest te Leeuwarden, werd verwor pen met 48 tegen 38 stemmen. Voor: de A. R., R. K. (behalve dr Moller) en de heeren Weitkamp (C. H.) en Braat (P. B.), Kersten en Zandt (S. G. P.). Het amendement-L a n g m a n, om geen subsidie toe te staan voor het pensioen fonds voor het Residentieorkest, werd aangenomen met 45 tegen 40 stem men. Voor: de A. R., de R. K. (behalve dr Moller), de C. H. (behalve de heeren Snoeck Henkemans en de voorzitter) en de heeren Braat .(P. B.) en Lingbeek (H. G. S.), Kersten en Zandt (S. G. P.) Hoofdstuk VI der 'Rijksbegrooting voor 1929 werd daarna z. h. s. aangenomen. Vervolgens werd behandeld het wetsont werp tot nadere regeling van de belegging van gelden van R(jks fondsen en -instel lingen Do stemming over dit ontwerp zal a.s. Vrijdag plaats hebben. Financiën en Waterstaat. Het verdere deel1 van 'den middag Werd gevuld met algemeeae beschouwingen over de begroeting van Financiën, waarbij zooals te doen gebruikelijk is, allerlei wenschen en verlangens naar voren wer den gebracht. Zoo kwam, om maar iets te noemen,, da heer Staalman (V.D.) op tegen da personeelo belasting op bedrijfsloka- liteiien van den handeldryvenden mid denstand, in 't bijzonder van koffiehuizen en restaurants. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) kwam op tegon de schatting der vermogensbelasting naar de verkoopwaar de van onroerende goederen. Dit systeem werkt zeer onbillijk, vooral als de be treffende perceelën gunstig gelegen zijn, b.v. bij een groote .stad. De grondbe lasting belast den land- en tuinbouw te hoog. De heer Fles kens (R.K.) wees pp 't verkeerd optreden der belastingambtena ren bij de controle op de dividend- en tantièmebelasting. Zij nemen vaak kennis van een groot aantal gegevens, die met de zaak niets te maken hebben. Do beer Smeenk (A.R.) bepleitte verbetering van do positie der belasting- kommiezen en drong er op aan, dat hun positie nader bezien wordt in het geor ganiseerd overleg. Dhr Kampschoër (R.K.) wenschte herziening der klassificalie der gemeenten voor de personeele belasting. De jongste wijziging heeft verplaatsing van lasten ge bracht van de groote steden naar het platteland. De heer Braat (P.B.) bepleitte af schaffing van den geslachtsaccijns en den suikeraccijns. Spr. heeft gelezen Tiet rap port van de interdepartementale suiker- commissie. Hem is daarbij gebleken hoe ondeskundig daarin is geoordeeld. De mi nister make dit rapport publiek; 65 mil lioen haalt de minister uit de landbouw producten door accijnzen en grondbelas ting. Daartegenover wordt voor de boe ren niets gedaan. Menschen met 15 k 18 gulden weekloon moeten nog 25 k 30 gulden personeele belasting betalen. De ,haw J. ter Laan (S. D.) merfete op, dat de heer Braat wel zeide dat 65 millioen belasting niet moet worden ge heven, maar hij verzuimde aan te geven, waarop dit geld dan wel moet worden gevonden. De heer Braat: Veertig procent van de ambtenaren naar huis! Do vergadering werd daarna geschorst. Avondvergadering. In de avondvergadering werd na afdoe ning van ehkel'e kleine ontwerpen, de behandeling van de Waterstaatsbegroóting voortgezet. De Minister van Waterstaat zette zijn rede voort. Hij erkent de wen- schelijkheid van een pensioenrege ling voor het tramwegperso neel. Er is op het oogenblik echter geen geld beschikbaar om deze zaak thans te regelen. Wat de door den1 heer Krijger ge- wenschte tariefsverlaging betreft, zegt spr., dat de directie der Spoorwegen haar aandacht op deze quaestie gevestigd houdt. Het oogenblik voor een verdere verlaging is tLaas evenwel nog niet aange broken, want men mag niet tot verlaging overgaan, wanneer men geen zekerheid heeft, dat die verlaging geen nadeelige invloeden zal uitoefenen. En zoodanige zekerheid hebben we nog niet. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Duymaer over de belem mering van de scheepvaart door spoor wegbruggen, zegt spr. toe, gaarne nog eens te zullen nagaan, oï misschien hier en daar een betere regeling voor het openstellen der bruggen zou bunnen wor den gevonden. Wat de onbewaakte overwegen gaat, merkt spr. op, dat de toestand nie) veranderd is in vergelijking met het vorige jaar. Tot dusver hebben we bij de over wegen dit jaar 18 dooden te betreuren, tegen 17 in het vorig jaar. Overigens is spr. gaarne bereid nog eens te over wegen, of er nog iets kan worden gedaan tot verhooging van de veiligheid op de onbewaakte overwegen. Hierna komt spr. aan de quaestie van een halve maand extra salaris aan het spoorwegpersoneel. De directie heeft medegedeeld, dat dat geld thans niet beschikbaar is, maar zij heeft zich bereid verklaard, om de mogelijkheid van oen( extra-uilkeering onder het oog te zien in dien zin, dat één week extra zal worden uitbetaald. Naar aanleiding van de opmerkingen over den Zondagsdienst, zegt spr., dat bij de vaststelling; van de dienst roosters zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de wenschen van het perso neel om naar de kerk te kunnen gaan. Over de Zondagsheiliging sprekende, wenscht spr. den indruk weg te nemen, als zou hij onderschreven hebben de op vatting, dat de Zondag de eenige uit gaansdag voor ons volk zou zijn. Wanneer verder de heer Smeenk zegt, dat we ,op het gebied der Zondags- treinen terrein aan het verliezen zijn, zou spr. den heer Smeenk willen vragen, waaruit zulks blijkt. Immers het aantal Zondagstreinen is thans niet anders dan in 1925. Overigens is spr. van meening, dat er van een absolute Zondagsrust geen sprake kan zijn, zoolang we daarvoor geen goedo wettelijke regeling hebben. Wel' heeft spr. zich steeds verzet te gen verdere uitbreiding van den Zon dagsdienst. Bij de artikelen merkte de heer Krij ger (C.H.) op, dat do exploitatie van. het veer over het Zijpe aan de R.T.M. is opgedragen alleen echter voor zoover dit veer is een schakel m het trambedrijf. Meer komt aan de R.T.M. niet toe. De Minister antwoordde, dat er tus schen de exploitanten van beide veren steeds een goode verstandhouding be stond, Toen echter de exploitant van het voetveer een aanvraag indiende om ook toestemming te krijgen voor een auto- busveor, heeft de tram gebruik gemaakt van de in het, contract verleende be voegdheid, om alleen, in de haven te komen. Spr. heeft do quaestie in onderzoek en hij hoopt, dat spoedig een betere op lossing van het veorvraagstulc 'ter plaatse zal worden gevonden. De heer Brautigalm (S.D.) wees er bij de 10 0 d s g e 1 d e n op, dat Terneuzen thans gebukt gaat onder de Belgische loodsgelden, en spr. drong er bij: den mi nister op aan, ten deze spoedig een be slissing te nemen ia voor Terneuzen gunstig en zin. De Minister zeide deze zaak te zul len brengen onder de aandacht van zijne ambtgenooten, dien het aangaat. Centrale A.R. Kiesvereen. te Goes. Gisteren hield do A.-R. Statencentrale te Goes een flink bezochte vergadering onder leiding van dhr P. A. Schwartz- Door den heer Hommes te Nieuwdorp werd verslag uitgebracht van de te Utrecht gehouden vergadering van het Centralen Convent, welk verslag tot geen bespreking aanleiding gaf. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, speciaal wat betreft den „lijstaanvoerder". Een bepaald be sluit werd echter met genomen, in ver band met het feit dat spoedig het advies van het Centr. Comité kan worden ver wacht. Tot opzichter bij de Gem- werken te Eindhoven is benoemd de heer S. P. Oud te Warder, oud-leerling van den cur sus voor waterbouwkundig opzichter te Goes. Droog Duivendijke. De eenige houder van een vergunning te Duivendijke (Sch.) wenscht die niet te continueeren. Van 1 Januari a.s. zal deze gemeente droog liggen. Nieuwdorp. Toen 'gistermorgen de chauffeur D. W. met groote snélheid met eert ledige vrachtauto reed, raakte de stuurinrichting onklaar, waardoor hij het beheer over zijn auto verloor. Hoewel hij krachtig remde, kon hij niet ver hinderen, dat de auto in de sloot terecht kwa.m. Voor de auto uit liep een Arne- muidsche vischvrouw. Deze werd aange reden en kwam in de sloot terecht. Aan hoofd, arm en been verwond, werd zi) door een passeerende auto naar den dok ter gebracht, waarna zij, na voorloopig verbonden te zijn, naar huis werd ver voerd. De chauffeur was ongedeerd. De auto was zeer gehavend en werd met moeite op het droge gehaald. De A.R. Kiesvereen. hield gister avond haar jaarvergadering, waarin hel 25 jarig bestaan werd herdacht. De secr. de heer J. J. de Jager, gaf een overt Dooa 3Ö-60 ea 90 ct. Tub« 80 cL. Bii Apoüi. en Droaictca zicht van het leven 'der vereen. 'De voor zitter feliciteerde in het bijzonder den heer de Jager, die van de oprichting af het secretariaat had waargenomen, met dit iubilé en dankte hem voor al den ar beid door hem voor de vereeniging ver richt en bood hem namens haar een klein aandenken aan. De penningmeester deed rekening en Verantwoording. De aftredende bestuursle den Chr. Melse, Joh. Sandee en C. Steke- tee werden herkozen. Afgev. naar het Prov. Comité werd C. Fraanje, naar de Centr. Goes C. Fraanje, J. Hommes en C. Minderhoud. De heer Hommes deed verslag van de Centr. vergaderingen en van het C.C. De wijze van candidaatstelling gaf aan leiding tot bespreking. Als sectie-commissarissen werden be noemd P. de Kok Jz. en J. Sandee Lz.. De verblijdende mededeeling kon wor- den| gedaan, dat oud-min. v. Dijk voor de kiesvereen. zou optreden. Nog een paar sprekers zouden worden aange zocht. De heer Joh. Sandee eindigde met dankzegging. Schore. Maandagavond hield de steen- kolenvereeniging „Tot Gemak en Voor deel" haar jaarvergadering. Aanwezig 30 leden. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat er een batig saldo is over 1928 van f231.29, waaronder de in de bergplaats aanwezige steenkolen- Over '28 zijn verkocht 1400 H.L. steenkolen. De aftredende bestuursleden E. Potter Azn en M- Joosse werden herkozen. Het ver voer voor 1929 werd bij inschrijving ge gund aan den laagsten inschrijver dhr A. van der Borgt voor 9 cent per H.L* en het opscheppen en afdragen aan C. Stroosnijder voor 6 cent per H.L. Een bode kon wegens gebrek aan sollicitaties voorloopig niet worden benoemd. Amemutdfin Dinsdagavond vergaderde alhier de afdeeling van „Vrederust", on der leiding van haar voorzitter dhr V. de Graaff. Na bespreking van enkele punten in 't belang der afdeeling, bracht dhr A. Dingemanse verslag uit over de gehouden vergadering in 't voorjaar te Middelburg. In de 2 vacatures van bestuursleden van A. Mesu en *C. v. Waarde werden geko zen P. v. Belzen en C. de Jager. Voorts worden drie namen van sprekers genoemd om in Januari 1929 voor de afdeeling op te treden. B(j de wed. J. de Noojjer, Lang straat, alhier, werd dezer dagen een be drag aan geld vermist. De .politie doet onderzoek. Hoek, Na 'teten van hoofdkaas hebben zich bij de leden van hot gezin van Van T- alhier ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan, zoodat direct genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men ons mededeelde, zijn de pa tiënten, die er in den beginne zeer ern stig aan toe waren, thans aan do beter hand. Soortgelijke gevallen hebben zich in den laatsten tijd in onze gemeente meer voorgedaan. Nede. Herv. Kerk. Beroepen te Lemelerveld, Y. Alkema, cand. te Sneek. Te Oud-Beijerland, Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Aangenomen naar 'e-Gravenhage, Is. Voorsteegh te Gouda. Bedankt voor Asten c. a. (N.-Br.), H. van Reken, cand. te 's-Gravenhage. Voor Wouterswoude, J. Ronge te Hoog-Blok- land. Kerkvoogdij en Raad van Beheer. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Finsterwolde (Gr.), die geen overeenstemming verkregen heeft met den raad van beheer, blijkt f27.000 schuldig te zijn aan dien raad. Preekbeurten. De heer E. Broekeman, cand. te Oudesehild (Texel), verzoekt te berichten, dat hij zich beschik baar stelt voor preekbeurten in de Ned. Herv. Kerk. Diaconale vergadering. Op 4 Januari zal te Utrecht een diaconale vergadering, uitgaande van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, plaats "hebben, waar de heer D. G. P. Mullaard, voorzitter 'der Ned. Herv. dia conie te Arnhem, zal inleiden: „Tot welke personen moet de zorg der diaconie zich uitstrekken?" en de heer D. Schneider, secretaris der Ned. Herv. diaconie te Delfshaven: „Voorschotstelsels". Arnemufóen. Zaterdagavond werd een vrije stemming gehouden voor twee va cant komende notabelplaatsen in de 'Ned. Herv. kerk alhier. Er moesten twee can- didaten gestemd worden, welke gerang schikt werden op "Tijst 1 en 2. Uitgebracht werden 96 stemmen, waar van op beide lijsten 15 verschillende persoonsnamen voorkwamen. Daarvan verwierf op lijst no. 1 de heer M. Krij ger 23, Jac. de Nooijer Jzn 15, C. v. d. Ketterij Kzn 10 en C. v. d. Ketterij Lzn 9 stemmen. Öp lijst no. 2 verwierf L. Kraamer Jzn 20, Jac. de Nooijer Jzn 19 en C. v. d. Ketterij Kzn 15 stemmen. De andere personen verwierven op heide lijsten minder stemmen dan voorgaande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2