No. 63 Woensdag 12 December 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Co's BANK-GOES Buitenland. Het huisje aan den zeedijk Belangrijkste Nieuws. FEUILLETON Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Te Zeeuw gen van de voorwaarden voor het men- schelijk leven, niet alleen gedurende den tijd,'dat men werkt, maar ook als men hui ten schuld niet meer werken kan, valt on der de roeping der Overheid. Vooral ook het verleenen van steun aan die maat schappelijke organisaties, welke hierin willen leven naar deze 'beginselen, opdat de Overheid zich weer kan terugtrekken". Het verdrag met België. De berichten over de werkelijke betee- kenis der besprekingen van de Commis sie voor Buiten1!. Zaken van cle Belgische Kamer in de vorige week, zeg|t het H d b l1., loopen sterk uiteen. Het communiqué over deze bijeenkomst l reeds te denken. Een nota aan de ederlandsche regearing' lag gereed, die een weerslag, bedoelde te zijn op de be sprekingen, die Belgische gedelegeerden hebben gehad met de heeren Rosenwald en Schönf'eld, nadat ir. Van Konijnenburg den weg voor deze onderhandelingen had geëffend. Wat er in die nota stond, heeft de heer Hvmans echter aan de leden der commissie niet medegedeeld, zoo wil men ons doen gelooven. „Le Peuple' verzekert, dat die mede- deeling achterwege bleef omdat de nota terstond moest worden verzonden. Dat lijkt ons een niet zeer aannemelijke ver klaring!. Meer spreekt er voor de onder stelling, die wij in een ander blad la zen, dat de minister niet zeker was van geheimhouding der door hem te verstrek ken mededeelingm. In elk geval mag men echter wel aannemen, dat de bijeenkomst van 1.1. Donderdag geen invloed hoege naamd heeft uitgeoefend op den inhoud dezer nota. Wat die vergadering dan wel' gedaan heeft? Mi ets, zegt de een, de zaak is nog in hetzelfde stadium als na de verwerping van het verdrag van 1925 door de Ne- derlandsche Eerste Kamer. Maar de ander („Le Peuple" bijv.) weet te vertellen, dat er in regeertng'skrmgen goede hoop is op een goede oplossing der moeilijk heden binnen afzienbaren tijd. Dat wj iets naders zouden hooren over den gang van zaken lijkt onder deze omstandigheden zeer onwaarschijnlijk. De vliegvelden In November. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maand Novem ber 1928 aangedaan door 338 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 218 militaire vliegtuigen van leger en marine, terwijl' 10 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er nog een aantal proef- en rondvluchten plaats. Het aantal aankomende, vertrekkende en transitopassagiers over November 1S28 bedraagt 411 (tegenover 255 in November 1927), terwijl aan goederen, post, enz., is vervoerd 52.100 R.G. (tegenover 32.500 K.G. in Nov. 1927). Waalhaven, de luchthaven van 'Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 181 verkeersvliegtuigen en door 50 militaire, terwijl er 16 speciale vluch ten (proef- en fotovluchten) met K. L. M.- machines plaats hadden, 98 vluchten mei Pander-vliegtuigen van 'de Rotterdamsche Aero-Club en 27 vluchten met particu liere vliegtuigen. Het aantal bezoekers bedroeg 920. Na de verkiezing van Dr Borms. In den gisteren, onder voorzitterschap van minister-president Jaspar gehouden Kabinetsraad, is langdurig van gedachten gewisseld over het resultaat der Antwerp- sche tusschentijdsche verkiezing. Besloten werd met de invrijheidstelling van Borms te wachten tot na de goedkeuring, Hoor den Senaat, van de door de Kamer reeds aangenomen clementie-wet, en zich tegen de aanvaarding van iedere motie, in het Parlement, ten bate ^an de vervroegde invrijheidstelling van den tot Kamerlid voor Antwerpen gekozen Vlaamschen po- litieken veroordeelde te verzetten. Bij het begin der zitting van de Kamer vroeg gisteren het lid der frontpartij, Her man Vos, de onmiddellijke invrijheidstel ling van Borms Jaspar zeide, dat de motie niet ontvankelijk was. Overigens is de invrijheidstelling van een veroor deelde een prerogatief der regeering. Hij verklaarde nooit de toelating van Borms te zullen dulden, waarop de Vlaamsch-nationale afgevaardigden den „premier" toeriepen, dat zij thans alleen om de invrijheidstelling van dr Borms verzochten. De rest, zei Vos, zal later wel aan de beurt komen. De Vlaamsch-nationale afgevaardigde voor Brussel, Staf Declercq, herinnerde vervolgens, aan de hand van het officiëele Kamerverslag, aan het gelijksoortig, vóór een "paar weken, door hem ingediend ver zoek op grond van het feit, dat aan Borms gelegenheid moest worden gegeven zjjn candidatuur te verdedigen. Volgens dit verslag, zeide Declercq, ging toen, op schier alle banken der Kamer, gelach op bij mijn verzekering dat Borms toch te Antwerpen zou worden gekozen. Thans lacht, niemand meer. Enkele honderden r'aarosche studen ten van de katholieke hoogeschool van Leuven hebben Maandagavond de over winning van de Bormslijst gevierd met het houden van een optocht, voorafge gaan door muziek en waarin de gilde- vaandels werden medegedragen. In den stoet figureerden spandoeken waarop stond te lezen: „Leve Borms 1" „Vlaanderen stemt amnestie". „Tachtig duizend kaakslagen aan België"! Dit laat ste was een citaat uit „Nation Beige", dat door de Vlaamsche studenten nogal lad rem werd overgenomen. Er werd door een paar .honderd Waal- sche studenten een tegen-manifestatie ge houden onder de kreten: „Weg met de boches, de flaminganten, de verraders, etc." Er werden verder stokslagen gewis seld, hetgeen de politie verplichtte in te grijpen. Weer een rede van Mussolini. Mussolini heeft Zaterdag in de laatste zitting der Kamer over de politiek een en ander gezegd. Deze Kamer, de 27ste, was volgens hem bestemd om in de geschiedenis be waard te blijven onder den naam van de „Constituante der fascistische revolutie". Sprekende over de verkiezing: van het volgende jaar- verklaarde Mussolini dat deze verkiezing niets gemeen zal heb ben met die van vroeger en die in andere landen. De verkiezingscampagne met haar gebruikelijke tooneelmatige mise en-scène zal geheel ontbreken. In Maart zal in iedere provincie door de perfecten één enkele redevoering worden gehouden, die het werk zullen uiteenzetten, door het regime verricht. Voor die verkiezing zijn 1000 menschen aangewezen, maar er zullen er slechts 400 worden gekozen. Tot dezen zullen niet behooren (aldus de Duce), degenen, die geruchten, kletspraatjes en laster lancee- ren en colporteeren en de volksmenners van iederen aard. De huidige Kamer telt 80 pet. fascisten; de aanstaande Kamer zal er 100 pet. tellen. De Kamer zal, zoo ging Mussolini voort, vrijelijk het werk der regeering kunnen bespreken, niet om haar omver te werpen, maar met het oog| op critiek en medewer king. Financieels schandalen. De advocaat en notaris dr Kurt Meller, een zeer gezien advocaat te Berlijn, is gearresteerd wegens bankbedrog op groo- te schaal. Tegelijk met hem werd te Lima, de hoofdstad van Peru, een Weensch dr in de staatswetenschappen, Ilutschnecker, aangehouden. Beide man nen hebben met een groote bende van falsarissen bijna alle Europeesche ban ken opgelicht voor bedragen, die in de millioenen loopen. Het bedrog, dat ja renlang geduurd heeft, werd ontdekt door den speurdienst der Deutsche Bank te Berlijn, die nauw samenwerkte met de Weenscbe politie. Talrijke arrestaties in Tsjecho-Slovakije, Duitschland en zelfs in New-York kunnen nog verwacht worden. Bij den Franschen Senaat is een ver zoek ingekomen om een vervolging in te stellen tegen Klotz, den vroegeren mi nister van financiën. Zooals gisteren ge meld, is Klotz, die in .den laatsten tijd groote speelschulden gemaakt had, op zijn eigen verzoek in een sanatorium voor zwakzinnigen opgenomen. De aanleiding voor de vervolging van Klotz is de afgifte van twee chèques zonder provisie: één van fres. 60.000, en één van fres. 125.000, tot betaling van een auto, van een waarde van fres. 21.5COO. Anderzijds zou Klotz de hand- teekening van een industrieel nagemaakt hebben op een wissel. Oorlogstoestand tusschen Bolivlë en Paraguay. Near gemeld wordt, bestaat er feite lijk een toestand yan oorlog tusschen Bo- livië en Paraguay. Bolivië heeft de be middelingsaanbieding van de naburige lan den van de hand gewezen. Naar de Associated Press uit Lima ver neemt, waren daar geruchten in omloop, dat Bolivië zijn leger gemobiliseerd heeft. Andere geruchten weer zeggen, dat slechts een gedeelte der strijdkrachten gemobili seerd is. Over de geheime zitting van den Vol kenbondsraad te Lugano waar men het in beginsel eens werd over het zenden van een telegram aan Paraguay en Bo livië wordt nog vernomen: Het telegram zal het karakter dragen van een advies aan beide regeeringen. Eenigerlei officiëel verzoek aan den Raad van den Volkenbond om zich met hét conflict in te laten, werd tot dusverre nog niet ontvangen. Volgens Belga drukt het telegram aan Bolivië en Paraguay het vertrouwen van Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. V Het Sociale vraagstuk. De heer H. Colijn, die de vorige week te Amsterdam een politieke rede hield, heeft thans ook te Utrecht het woord gevoerd. Werd te Amsterdam meer speciaal het Koloniale vraagstuk behandeld, in de ver gadering te Utrecht werd in het bijzonder aandacht geschonken aan „een tweetal aangelegenheden, die diep insnijden in de vraag wat het karakter der A.-R. partij moet wezen", n.l. het vraagstuk van de verhouding tusschen Overheid en maat schappij en de verhouding tusschen Over heid en religie. Wat het eerste punt betreft, de A.-R. partij moet, aldus spr., naar twee zijden front maken. Heeft zij aan de eene zijde weerstand te bieden tegen het streven der moderne de mocratie, die wortelt in de Fransche revo lutie, ze is in gelijke mate verplicht, zich te verzetten tegen een andere strooming in onze gelederen, die meent, dat de Overheid zich van elke actie op maatschappelijk ter rein heeft te onthouden en die predikt, dat het maatschappelijk leven te veel aan ban den is gelegd, de vrijheid te zeer is beknot en de verantwoordelijkheid van het indi vidu is verzwakt, 't Is die richting, welke ons beschuldigt, dat we zijn afgegleden naar het radicalisme. We zijn verplicht, tegenover de eene zoowel als de andere richting ons stand punt af te bakenen, willen we ons eigen karakter handhaven. Wat is dan het A.R. standpunt? Want het afwijzen van de beide richtingen al leen is niet voldoende. Het negatieve is nooit genoeg en vooral op dit terrein niet. Het is altijd onvruchtbaar en in het hij zonder op dit terrein. Wij moeten zeggen, wat we zelf willen, ons eigen beginsel stel len tegenover wat we afwijzen. Hierbij gaat de anti-revolutionair uit van enkele beheersehende gedachten. lo. dat de Overheid, om der zonde wil ingesteld, en dienaresse Gods zijnde, ais Zoodanig gehouden is het aardsche recht te bouwen met het recht Gods als richt snoer; 2o. dat de zonde, die op het maatschap pelijk terrein in de sfeer van de sociale verhoudingen tot openbaring komt, aan bestrijding door de Overheid niét onttrok ken is; 3o. dat in een gezond volksleven uit de maatschappij zelve verweer behoort op te 'komen tegen sociale ongerechtigheid; 4o. dat de Overheid,a 1 s ze optreedt, om in te grijpen in de sociale verhoudingen, dat zóó moet doen dat 'ze op de rijke varia tie in het maatschappelijk leven nauwkeu rig let en hierop acht geeft, dat het haar roeping is, uiteindelijk weer terug te tre den en haar taak over te geven aan de maatschappelijke krachten. Dat 'zijn de leidende A.-R. gedachten. Dat is het verschil met de moderne demo cratie, die in principe door de Overheid alles wil laten regelen. Dat is het verschil ook met degenen, die onthouding prediken en niet zien, dat de Overheid de roeping heeft, het recht Gods te handhaven in de zondige verhoudingen op sociaal terrein. Nu kan men lang spreken over den om vang, maar spr. wil dit naar voren hren- gen, dat in de A.-R. Partij, mits men uit gaat van de grondgedachten, die hij noem de, zonder verkettering, ruimte is voor verschil van inzicht. Bescherming van het zwakke, waarbor- door HUGO KINGMANS. 4) o Maar Lia was er van overtuigd Papa had zich tegenover haar wel eens in dien geest uitgelaten dat hij in zijn hart precies dacht, als zij. Papa hield ook niet van het fladderleven. Het liefst werkte hij maar- Aan uitgaan en pret ma ken had hij gruwelijk het land. Als hij maar' eenigszins kon, onttrok hij er zich aan. Maar dat gelukte niet steeds. Als Mama er op stond, moest hg wel mee- Als Papa toch eens anders optrad. Dan zou aan dit leven van al maar uitgaan en flirten wel een einde komen. Maar dat gebeurde natuurlijk niet. Papa had niets in te brengen. Hij had alleen ja en amen te zeggen. Lia vond het ver van manne- Ijk, hoe dolveel zj ook van Papa hield- Maar maai; hoe moest dat nu van avond? Zj wilde het stuk niet zien. In deze stad was de première. Maar elders was het al opgevoerd. Annie beweerde wel van niet en verklaarde, dat het da echte première was, maar zj wist beter. Zj had de critieken gelezen. En die ééne, die afkeurend was, was haar bijgebleven- Neen, zij wilde er niet heen. Eenmaal had zj een dergelijk stuk gezien. Was dót nu reine kunst, wat op 't tooneel werd vertoond? 'tWas onzedelijk. Zij had wel gemerkt, dat Papa, die naast haar zat, haar van terzijde had aangezien, 't Bloed was haar naar de wangen gestegen. En het was haar een raadsel 'geweest, hoe de menschen hadden kunnen applaudiseeren. Gelukkig had Pa thuis zijn afkeuring over het stuk uitgesproken. Mama had er niet veel op gezegd. Maar Annie vond, dat je ook te scrupulelus "kon zijn. 'tWas ten slotte maar tooneel. En het was niet de bedoeling het onzedeljke te verheerlij ken. 't Was nu eenmaal realiteit. En waar heid moest er zijn in de kunst. En nu zou, blijkens de recensie, die zij gelezen had, dit stuk weer iets dergelijks zijn. Zij' ging er niet heen. Alles -in haar kwam er tegen in opstand. Maar hoe zou zij er zich aan kunnen onttrekken? Mama zou er natuurlijk op staan. Zij had daareven; tot Annie gezegd: ik ga niet mee, doch dat was gauwer gezegd, dan uitgevoerd. Als het moest van Mama Hoe zou het toch komen, dat Mama zoo was? Zj was toch heel' anders op gevoed. Alsals z j eens vroeg naar Groot moeder te mogen gaan? Dan was zj in éénen uit dit leven. Die gedachte vervulde Lia zoo geheel, dat zij werktuigelijk opsprong en naar het raam liep. In de straat, tooh al stil, wandelde, nu het vroor, dat het kraakte, niemand. Al leen ratelde over de harde keien een wagen voorbij. Toen Lia terugkeerde naar den fauteuil was haar enthousiasme aanmerkelijk be koeld. Er was natuurlijk geen sprake van, dat haar verzoek zou worden toegestaan. Stel je voorMama zou meenen, dat zij dwaas was. En Annie noemde haar vast krankzinnig. Mama zou het natuurlijk niet willen. Zélf was zj in geen jaren bj Grootmoeder geweest, laat eens zien, zj was toen vijf jaar, dus was het zestien jaar ge leden. En briefwisseling werd er niet ge houden. Nog langen tijd had Mama een maal per jaar, met Nieuwjaar, een kort briefje geschreven. Maar "daarvan was de laatste jaren 'ook geen sprake meer. Mama wilde het liefst het ouderljfc huis maar heelemaal vergeten. Dat was toch niet in den haak. Grootmoeder schreef nu ook in lang niet m6er. Natuurljfc niet. Als er geen antwoord gegeven wordt, dan houd je vanzelf op met schrjven. Maar wat was het dwaas van haar, naar Grootmoeder te yvillen gaan. Tien tegen één wilde Grootmoeder haar niet eens hebben! Was het dan niet veel ver standiger, om er heelemaal niet over te reppen? Dan kwam er geen herrie ook. Een trek van groote teleurstelling ver scheen op het zachte, aantrekkelijke ge laat van het meisje in den fauteuil. Doch dat duurde piaar even. De oogen gingen weer lichten. Zj zou het tóch eens probeeren. 'tWas best mo gelijk, dat Grootmoeder het_goed vond. Zij was toch een Christelijk mensch. Het lag niet aan héér, dat zij met Mama ge brouilleerd was. Lia zag nog vóór zich het kleine huis je aan den zeedijk, waar zij zestien jaar geleden met Mama geweest was. 't Was toch een vriendelijk mensch, die Groot moeder. Zij meende het heel goed. Maar 't was Mama er te armoedig, dót was de kwestie. Het was er heel anders dan in het rijk gemeubileerde huis hier. 'tWas niet goed van Mama, vond 'Lia. Annie lachte er maar wat om. Die sprak van klein-burgerljk gedoe. Met zulke ach- terhoeksche menschen moest je geen om gang hebben. Die konden zich toch niet bewegen. En dan waren ze er nog Chris- teljk bj. Van die echte femelaars. Neen Annie vond, dat Mama heel verstandig had gedaan, met zich te brouilleeren. Stel VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers fO.QB Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Bezwaren tegen de wijziging der telefoon tarieven. De moord te Rotterdam. Het verdrag mét België. De P.H.-A.E.N. nog steeds te Erfurt. De Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer goedgekeurd. Buitenland. Financieele schandalen in het buitenland. Onrust in België na de verkiezing van Dr Borms. De ziekte van den Engelschen Koning. den Volkenbondsraad uit, dat de inci denten, die tusschen beide leden van den Volkenbond zijn ontstaan, geen ernstiger karakter zullen aannemen. Het telegram zegt verder, dat de Raad pr .niet aan twjfelt, of beide Staten zullen hun toe vlucht nemen tot de methodes, die in overeenstemming zjn met hun verplich tingen en die, onder de huidige omstan digheden het meest aanbevelenswaardig schjnen om met behoud van den vrede tot een regeling van hun geschil te komen. De ziekte van den Engelschen Koning. Hoewel de geneeskundigen in h©t bul letin v.an gister en ochtend konden zeggen, dat 's Konings krachten niet verder waren afgenomen, heeft de bezorgdheid, die er Maandag in het koninklijk gezin heersch- te, ook gisteren voortgeduurd. 'Het aanhouden van 3e hooge tempera tuur beteekent, dat de infectie blijft be staan en dat, hoewel de koorts riiet erger is, dus de toestand, wal de infectie be treft, niet is verbeterd. De toestand wordt uiterst ver ontrustend geacht. De prins van Wales is om achttien mi nuten over'tienen te Londen aangekomen, waar de hertog van York hem in het sta tion begroette. Een groote menigte, "die den prins met sympathie begroette, was getuige van zjn vertrek naar het paleis. Hij, is na zijn aankomst ten païeize naar de Koningin gegaan. De prins van Wales heeft den Koning een qogenblik gezien. Hoewel de Koning niet af wist van den terugkeer van den prins heeft hij dien terstond herkend en begroet. Ernstig vliegtuigongeluk. Een vliegtuig van de lijn KeulenBer- ljn is bj Letzlingen in den kreits Gar delegen bij een noodlanding in brand gevlogen. Van de vier inzittenden is er slechts één, een passagier, den dood ont komen. Tegen zes uur gistermiddag zagen de bewoners van Letzlingen een vliegtuig op ongeveer 100 M. hoogte voorbijgaan, waarvan de motor een ongewoon ge- druisch maakte. 'Plotseling helde het toe stel voorover en sloeg toen tegen den je toch eens voor, dat de verhouding goed was en Grootmoeder bier in huis kwam. 'Je zou je bj de kennissen on- sterfeljk belachelijk maken! Het was een koele, koude redeneering, waarmee Lia het maar niet eens kon zijn. Het deugde toch niet, dat Mama zich niet om haar Moeder bekommerde. Wat deed het er toe, dat ze wel niet arm, maar dan toch lang niet zoo rjk 'was als Papa? Dat Papa zooveel geld verdiende, was ook maar van de laatste vijftien jaar, al was hij dan altjd in goeden doen geweest. Hoe meer zij er over nadacht, hoe meer verlangen Lia begon te krijgen naar het kleine huisje, ginds heel ver weg aan den'voet van den zeedijk. Daar was het tenminste rustig. Daar gingen de menschen niet op theevisites, al den dag maar weer, om kwaad van de medemen- schen te spreken of te hooren ppreken. Daar waren geen schouwburgen en bios copen. Daar kende men niet de lauw warme danszalen en de begeerige blikken, die op je geworpen worden. Het was daar alles rust. O, zou het nu niet mogelijk zijn, daar eens een paar maanden heen te gaan? Kon zj er maar eens uit. "(Wordt Tervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1