Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. De Holland Indië-zender, de grootste or.i roepzender, waardoor 'het mogelijk za] zijn in Ned.-Indië de stem van "het moederland te hooren, is gereed ge komen. Zendlampen en modulatielampen van den Philips-Omroep-HollandIndie- zender te Huizen. Sr. uit Goes, was door ongesteldheid ver hinderd tegenwoordig te zijn. De voorzitter van het Comité, de heer M. de Nooyer uit Breda, las 1 Joh. 6, waarna hij in een hartelijke toespraak het gedenkteeken overdroeg aan de fa milie. Namens de familie sprak Ds A. M. Donner, emerituspredikant te 'sGra- hage, woorden van dank voor de waardeering;, die sprak uit de stichting van dit monument voor den persoon en arbeid van wijlen zijnen broeder Ds J. H. Donner. Namens het Bestuur van de vereeiiiging tot Christelijke Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland, waarvan "de Stichting „Vrederust" uitgaat, sprak de voorzitter, dhr J. J. C. v. Dijk. Wij, zoo sprak hij, als medearbeiders in het werk der Barmhartigheid, hebben voor de herinne ring aan Ds Donner zulk een monument niet noodig, daar deze arbeid, welke zijn levenswerk was, ons de herinnering aan zijn persoon dagelijks levendig houdt. Doch opdat ook zij, die na ons komen, dezen stoeren arbeider in Gods Koninkrijk mogen gedenken, is dit gedenkteeken op gericht. Hij liet zingen Ps. 89:8, waarmede de plechligheid was afgeloopen. Hierna was er gelegenheid het monu ment te bezichtigen. Het geheel is uitge voerd in een combinatie van metsel en natuursteen en in zeer sobere lijn gehou den. In het opgerichte hardsteen staat ge beiteld Johannes Henricus Donner. V.D.M. 17 Nov. 1867—10 Dec. 1927 Breda. Nieuwdorp. Vrederust. „Die den Zoon heeft, die heeft het leven." 1 Joh. 5:12 a. Deze laatste woorden werden door den overledene even voor zijn tragisch ver scheiden gesproken op het graf van den 2en voorzitter van bovengenoemde VeT- eeniging Ds N. M. de Ligt te Middelburg. Het gedenkteeken werd ontworpen door den architect F. J. Verwoerd uit Breda en uitgevoerd door M. J. Scheffelaar, aan nemer te Bergen op Zoom. Wegen in Zeeland. Ter aan vulling van wat wij gisteren hieromtrent meldden, diene nog het volgende: Aangevraagd wordt: f 40.000 voor ver betering van het gedeelte van den Rijks weg Middelburg-Goes-Kapelle; f 225.000 voor de verbetering van den Rijksweg bij den spoorwegovergang bij 's-Heer Arends- kerke; f 125.000 voor verbetering van eenige vakken van den Rijksweg Terneu- zen-Belgische grens; f 500.000 voor aanleg van den weg Kapelle-Noordbrabantsche grens. Een oplichter. Dezer dagen kwam in het café van de familie L. te Sas van Gent een persoon die zich voor stelde als gewezen soldaat-kommies die gedurende de mobilisatie ook meermale- ten huize van de familie L. was geweest en die men ook als zoodanig herkende. Hij gaf voor aan de stijfselfabriek te Sas van Gent dien dag examen te hebben gedaan voor bedrijfsleider en uit ongeveer 50 sol licitanten te zijn benoemd. Hij moest nu een 'kosthuis hebben en vroeg of hij bij de familie L. in den kost kon komen. De man had het vertrouwen weten te winnen en men besloot hem in den kost te nemen. Nadat het middagmaal was gebruikt, vroeg hij eenig geld te leen, voorgevende dat hij de heeren die hem met de verkre gen betrekking feliciteerden, wilde tractee- ren. Men gaf hem f 10, waarop hij vertro' om niet terug te keeren. Twee dagen nadien trok hij onder ge leide van een rijksveldwachter, die hem had aangehouden, omdat hij ook elders er door zijn praatjes was in geslaagd goed- geloovige lieden voor geld op te lichten, weer door de gemeente Sas van Gent, het geen aan de familie L. niet ontging en waaruit zij begrepen dat oo'k zij de dupe waren geworden van 's mans praktijken. De man is heden (Dinsdag) ter beschik king van de Justitie gesteld. 's-Gravenpolder. Maandagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr D. Joziasse. Een schrijven was ingekomen van den Inspecteur der Posterijen, dat wederom een verzending der poststukken kan plaats hebben om 10.30. Besloten wordt lid te worden van de vereeniging Nederl. Ge meenten. Met algemeene stemmen woTdt besloten een voorschot te verleenen aan „Eigen Erf" te Goes voor het stichten van een plaatsje ten behoeve van L. van Liere. Aanvrage wordt gedaan om ontheffing voor lichamelijke oefening. Herbenoemd wordt tot lid van het Burg. Armbestuur Joh. de Koster met 4 stem men, terwijl A. Bakker 2 stemmen op zich vereenigde. Herbenoemd wordt tot lid der commissie van toezicht op het L. O. dhr D. Joziasse met 3 stemmen. Dhr M. L. Dekker verkreeg 2 stemmen, 1 blanco. Begrooting B. Armbestuur wordt goed gekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 8899,19 met een post onvoor zien groot f 772,60. Daarna gaat de vergadering over in be sloten zitting. Heropend zijnde wordt het verzoek van den politiebond om de jaar wedde van den Gemeenteveldwachter te brengen van een minimum van f 1600 tot een maximum van f2400 voor kennisge ving aangenomen. Bij de rondvraag zegt dhr Verhulst, dat hij een opgave heeft ontvangen van den secretaris over het kolengebruik in de openbare school. In 1924 was gebruikt voor f53.90, 1925 f81.05, 1926 f85.90, 1927 f 107,75. In 1924 en 1925 waren zeker de kolen goedkooper. Hieruit blijkt, als er geen maatregelen genomen worden, waar voor wij een volgend jaar staan. B. en W. zeggen zooveel moge c maat regelen genomen te hebben. Hf' gt ook, dat op 1 November het hoofd dei .obool in 't bijzijn van een getuige en eenige kinde ren verwenschingen beeft gericht aan bet adres van een lid van den gemeenteraad, die in den rand besproken had bet te laat aangaan der school. B. en W. zeggen toe hem eens terdege op zijn plicht te zullen wijzen. Het is bovendien strafbaar volgens art. 98 der politieverordening te 's-Gra venpolder. Dhr Van Liere vraagt nog naar de waterleiding van de onderwijzerswo ning. Uit niets is gebleken dat indertijd besloten is het water hem gratis te geven. Daarna sluiting. Wolfaartsdijk. Maandagavond werd al hier een pro^agandavergadering gehouden van de Gereformeerde vereen, voor drank bestrijding. De vergadering was wel zeer slecht bezocht, maar toch hebben de sprekers met gloed den hoogen ernst van de drankbestrijding bepleit. Het samen zijn) stond onder leiding van den heer J. v. Wuijckhuijse. Als eerste spreker trad op de heer H. Schuitmaker uit Goes. Allereerst ontwikkelde hij het beginsel der solidariteit en schetste daarna in schrille kleuren de groote ellende van het drankmisbruik en van het geregeld drank gebruik. Na de pauze voerde de heer M. de Borst uit Goes het woord over het onderwerp: Hellemacht en Christen plicht. Hij zette uiteen, hoe de drank ellende in den loop der historie hoe lan ger hoe grooter geworden is, zoo-dat er thans een toestand heerscht zoo droe vig, als nog nooit te voren geweest is. Met duidelijke voorbeelden teekende hij, hoe het matigheidsstelsel onhoudbaar is om daarna aan te dringen op geheelont houding. Vervolgens zette hij in het kort den grondslag van de Geref. vereeniging van drankbestrijding uiteen. De heer Feij uit Middelburg sloot het samenzijn met dankgebed. Wissenkerke. Maandag vergaderden de gemeenteraden van Wissenkerke, Kort- gone, Colijnsplaat en Kats tot het vaststel len eener verordening ingevolge de Vleeschkeuringswet. Na enkele op en aan merkingen door verschillende sprekers werd de verordening vastgesteld, waar door geheel N.-Beveland een 'keurings kring geworden is met als keurmeester dhr Haak, veearts te Kortgene. De moord te Rotterdam. Dank zij de uitgebreide en onvermoeids recherche van de politie schijnt lang zamerhand de geheimzinnige en vreese lijke moord op den heer Lans tot klaar' heid te zullen komen. Uit hetgeen reeds gemeld, heeft men reeds begrepen, dat de compagnon-pro curatiehouder van O., toen hij voor den tweeden keer gearresteerd werd, al heel nig kans had, weer op vrije voeten te zullen komen en wel omdat hij voor oen belangrijk bedrag aan geld der firma heeft verduisterd en deze verduisteringen fn verband worden gebracht met den moord. Hoewel er nog geen definitief resultaat is, kan thans toch worden gemeld, dat er enkele sterke aanwijzingen 'in ver zameld, waardoor de procur aouder van O. in een wel zeer benar positie is geraakt. Immers uit het eenvoudig oombineeren van nuchtere feiten, dus niet meer van vermoedens, schijnt zijn kans, "m ook wat het afschuwelijke misdrijf reft, geheel vrij-uit te kunnen gaan, steeds geringer te worden. Het is alsof het net om dezen ver dachte langzamerhand wordt dichtgetrok ken, zonder dat hij daar iets tegen vermag en de „Msb." meent dan ook te mogen zeggen, dat er binnen enkele dagen heel wat meer klaarheid in deze geruchtma kende zaak zal zijn, dan men tot voor kort kon vermoeden. Of hierdoor het mysterie geheel zal worden opgelost, zoodat de dader defini tief kan worden aangewezen, is echter nog niet met zekerheid te zeggen. Tot de sterke aanwijzingen behoort het gedrag 'van verdachte van O. na den moord. Ongeveer 14 dagen voor den moord had de heer Lans het voornemen te kennen gegeven door een accountant, die zich/elf bij hem aanbeval, een onderzoek in de boeken te laten instellen. De be doeling van dit onderzoek zou geweest zijn, bij het 5-jarig bestaan der N. V. een uitvoerig rapport aan de aandeel houders te kunnen overleggen. Nauwelijks was deze deskundige met zijn onderzoek begonnen, n.l. ongeveer drie dagen voordat het drama zich af speelde, of de heer Lans werd vermoord. Wij meldden reeds, dat de Haagsche recherche heeft gedregd. Dit geschiedde in het Ververschingskanaal bij Schevenin- gen en het resultaat wasdat er sleu tels gevonden werden die op het hek in het slot bij de zaak van "de firma de Haas aan de Admiraliteitskade pas sen en door 'de echtgenoote van van t)., nadat de moord was geschied, daar in het water zouden zijn geworpen. Van O. moet, zoo vernemen wij voorts, een ongunstig verleden hebben en zon de verduisterde gelden voor minder oorbare doeleinden noodig hebben gehad, daar hij van zijn salaris wel kon leven. Er zijn tenslotte nog andere aanwijzin gen tegen den procuratiehouder in ver band met den moord. De aangehouden procuratiehouder v. O. is gisteren den geheelen dag gehoord. Hij zegt zijn geheugen te hebben verloren en zich niets meer te kunnen herinneren. Op de meeste vragen blijft hij dus het antwoord schuldig. Dit maakt het onder zoek naar de aan den dag gekomen en door hem ook grootendeels toegegeven malversaties in de boeken niet gemakke lijker. Merkwaardig moge in verband met de geheele zaak nog genoemd worden, dat de procuratiehouder den dag na den moord een afdoende regeling omtreiri het in stand houden van ae N. V. de Haas Jr.'s Handelsmaatschappij aan de weduwe van den heer Lans heeft voorgesteld, terwijl zij de aandeelen welke haar man in de N. V. had, alsdan verzilverd zou krijgen, zoodat van O. verder als hoofd der firma zou optreden. Dr van Ledden Hulsebos, politie-schei- kundige te Amsterdam is, op verzoek van de Rotterdamsche politie thans be zig met chemische onderzoekingen betref fende den moord. Postroof. Door het personeel van het spoorwegpostkantoor ingericht in den trein, die 9 dezer te 8.15 van Antwer pen naar Rotterdam is vertrokken, is bij de opening van de brievenmaal van Ge nua station voor genoemd spoorwegpost kantoor geconstateerd, dat de inhoud daarvan slechts uit oud papier bestond, waaronder een Italiaansche courant. Bedoelde brievenmaal behoorde uitslui tend brieven met aangegeven waarde uit Ned.-Indië te bevatten, welke met het s.s. Johan de Witt te Genua zijn aange bracht. Nog van Antwerpen uit kon de Italiaan sche postadministratie telegrafisch met de vermissing in kennis worden gesteld. Ook verder zijn door den Nederlandschen post dienst. de voor een dergelijk geval noodige maatregelen getroffen. Van den Italiaanschen dienst kwam be reids telegrafisch bericht in, dat de ver zending van den postzak uit Genua op regelmatige wijze heeft plaats gehad. Het onderzoek duurt voort. De ramp van de Salento. Gistermorgen is te Noordwijk aan Zee een lijk aangespoeld. Vermoedelijk is dit het lijk van den kapitein van de Salento. De broer van den kap. is eenigen tijd geleden te Noordwijk geweest en heeft toen verklaard, dat zijn broer bij zich moest hebben een zilveren sigarettenko ker en dat hij een gouden snijtand in de onderkaak had en verschillende gou den ringen, waaronder een ring met ini tialen. Alles klopt, behalve de ring met initialen. Ook is er gistermorgen te Katwijk aan Zee nog een lijk aangespoeld. Vleeschvergiftiging. Te Al phen aan den Rijn zijn eenige personen na het gebruik van vleesch, dat zij ge kocht hadden van den koopman M. al daar, onwel geworden, zoodat genees kundige hu'p moest worden ingeroepen. De dokter constateerde vleeschvergiftiging. De politie heeft een onderzoek ingesteld. In verband met deze gevallen van vleeschvergiftiging werd door de Rijks politie pl.m. 25 pond ondeugdelijk vleesch in beslag genomen. Uit het bacteriologisch onderzoek dat werd ingesteld, is reeds gebleken, dat het vleesch besmet was met paratyphus-bacillen. 'De toestand der patiënten die van het vleesch gegeten hadden, is beterende. Aan het actieve optreden d^r politie is het te danken, dat niet meer van het gevaarlijke goedje in de magen van goedgeloovige koopers kon verdwijnen. De „Nieuwe Z or gelicht? Vrijdag 23 Nov., in den stormnacht, die zooveel menschenlevens heeft gekost, ver ging in het Volkerak de bietentjalk „Nieu we Zorg", waarbij een geheel gezin, be staande uit man, vrouw en drie kinderen, het. leven liet. Het was zoo goed a!s zeker dat de opvarelnden zich tijdens deze ram'p in de kajuit bevonden en door het water wer den verrast. Het vaartuig diende dus zoo spoedig mogelijk te worden gelicht, ten einde de slachtoffers althans een pas sende begrafenis te bezorgen. Hot drama, reeds zoo droevig, omdat het bij een weinigje welwillendheid der sleepbootkapiteins niet zou zijn gesdhied, is echter bepaald weerzinwekkend gewor den door hetgeen zich nadien heeft voor gedaan. De Assurantie-Mij. wetend dat berging van het schip meer zou kosten, dan dit waard is, liet het vaartuig liggen, wel wetende, dat Waterstaat hiervoor zou moeten zorgen, daar de tjalk de vaart belemmerde. Veertien dagen lang is er getalmd en gesjacherd over de waarde en de lading van het schip en trachtte zoowel de een als de ander het zaakje van zich af te schuiven. En om de dooden bekommerde men zich niet, doo- den tellen blijkbaar niet meer mee. Vandaag zal men er eindelijk toe over gaan de jjalk te lichten, en zullen de lijken worden geborgen. Schip gestrand. Door den storm van Donderdag j.l. strandde te Workum een met steenen beladen schip. Door een paar Workumer visschers wer den de vrouw en kinderen van den schip per met groote moeite van boord ge haald. Daar het schip thans groot ge vaar loopt te zinken, is men bij kalme zee begonnen de lading in kleinere vaar tuigen over te brengen. Noodlottige plager ij. Gister middag werd te Leiden de 37-jarige B., die eenigszins gebrekkig is, door eenige personen nageroepen. Hij maakte zich daarbij driftig en bracht een hunner, den 45-jarigen T., met een mes een steek in den buik toe. De getroffene werd in het Ziekenhuis opgenomen. B. werd in ar rest gesteld. Een razzia op wielrijders zonder plaatje. Rijksambtenaren heb ben te Kerkrade in vereeniging met poli- tie-agenten en marechaussees, jacht ge maakt op wielrijders, wier rijwiel niet van een belastingplaatje was voorzien. De buit liep naar de honderd. Alle in be slag genomen rijwielen werden naar het belastingkantoor gebracht, wijl er geen plaatje aan was bevestigd, evenals de rijwielen van hen, die het plaatje in den zak of om de hand droegen. Na betaling van een nog al uiteenloopende boete, konden de eigenaars hun rijwiel uitzoeken en weer meenemen. De grootste sleepbootreis. Zondagmiddag zijn twee sleepbooten van den Internationalen Sleepdienst L. Smit Co. in de haven van Maassluis terug gekeerd, na een groote, zware sleepreis met het Engelsche marinedok, dat naar Singapore is gebracht. Het zijn de sche pen „Zwarte Zee", kapitein B. 'tHart en „Humber", kapitein J. v. d. Hoeven. De burgemeester dezer gemeente was de eerste die aan boord stapte en den ka pitein en de bemanning het welkom toe- wenschte in het vaderland. De bemanning der schepen bevond zich in uitnemenden welstand. De belangstel ling der bevolking was bijzonder groot. Aan weerszijden van de haven was het zwart van de menschen, die met gewuif en gejuich uiting gaven aan hun enthou siasme. Schip vergaan? Te Zandvoort is op het strand een flesch aangespoeld, waarin een briefje gesloten was, met de volgende mededeeling: s.s. Edith, Ship swamped Sunday. Distress signal not answered. (Noodsignalen gegeven, niet beantwoord. In de boot gegaan. Jac. Damu). De rest van de mededeeling was onleesbaar, doordat het papier met olie doordrenkt was. Het briefje was gesloten in een olijfoliefleschje, 't welk door de politie in beslag is genomen. De moeilijkheid is nu, dat niet valt op te maken, we'ie Zondag bedoeld wordt en waar het in nooT zijnde schip zich bevond. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er zeven maatschappijen be staan, die een stoomschip „Edith" in de vaart hebben. D'eze maatschappijen zijn in Engeland, Schotland, Zweden en in de Vereenigde Staten gevestigd. Aan de vertegenwoordigers van "de be trokken maatschappijen in Nederland ii afschrift gezonden van het briefje. Procedure in kanton, gerech' zaken. Verschenen is het voorloopig versla,, over het wetsontwerp houdende bepalii gen betreffende de procedure in "kanton gerechtzaken. Volgens dat verslag werd vrij algemet verklaard, dat men zich met deze wij/, ging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering wel kon vereenigt Eenige leden waren van meening, dat niet ver genoeg gegaan was ten opzichte v; de zaakwaarnemers. De wetgever trei ten aanzien van dit punt niet slech repressief, doch ook preventief op. 7, zouden er de voorkeur aan gegeven he' ben, indien de bevoegdheid om als g' machtigde in kantongerechtszaken op 4 treden ware beperkt en de stroom va rechtzoekenden naar jongere advocaten candidaten-deurwaarders ware geleid. Een lid achtte het onjuist, dat de kantonrechter slechts de bevoeg'h'U 1 wordt gegeven beroepszaakwaarnemer niet als gemachtigde toe te laten en niet ook hen, die slechts een enkelen keer als zaakwaarnemer optreden, zonder daa.i v n nu bepaald een beroep te maken. Ir 't algemeen kan zich dit lid niet vereeni gen met uitbreiding der bevoegdheid var den kantonrechter. Eenige leden hadden bezwaar tegen de geopende mogelijkheid, dat een bepaal de zaakwaarnemer bij het éine kantonge recht niet, bij het andere wel wordt toe gelaten. Intensiever tuinbouw. Op initiatief van den burgemeester, den heer G. Kootstra, werd gisteren te Gorin- chem opgericht de Vereen. Centraal Proef- tuinbedrijf voor Gorinchem en 'Omstreken, met '442 leden. Zij beoogt den aanleg en de inrichting van een proeftuin te Go rinchem, waar de cultures, welke elders succes opleverden, zullen worden aange bracht en waar het demonstratie-materiaal geleverd zal worden voor cursisten en le den der vereeniging. Het doel is, de welvaart te "doen toenemen in de Al blasserwaard, de Tielerwaard, de Vijfhee reulanden en het Land van Heusden en Altena, door intensiever beoefening van den tuinbouw. Het terrein, waarop de vereeniging werkzaam is, omvat 23 gemeenten en heeft een oppervlakte van 45.000 H.A. De suikercampagne. Donderdagmorgen zijn in de suikerfa briek e„De Zeeland" te Bergen op Zoom de laatste bieten versneden, zoodat het einde van de campagne spoedig 'te ver wachten is. Morgen zal de campagne de finitief zijn geëindigd. In totaal z'jn ruim 155.000.000 K.G. suikerbieten versneden. Programma van Woensdag 12 Dec. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitz. 11.0011.30 Korte Ziekendienst. 12.391.45 Con cert. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.30 7.39 Engelsche handelscorrespondentie. 7.308.00 Causerie over Pluimvee teelt door J. Sluis. 8.00 Concert in Enschedé. Spr.Ds H. Meulink, J. J. Drost, Chr. Harmonie, Soli Deo Gloria, Strijkorkest, Chr. Mannenkoor, Chr. Gem. Koor, Chr. Vrouwenkoor. HILVERSUM, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. '12.152.00 Concert. 2.393.00 Cursus leerbewerking. 3.004.00 Maak het zelf. 4.005.00 Lezing over: Tiet Oude Egypte. 5.45 6.15 Landbouwhalfuurtje. "6.157.15 Concert. 7.157.45 Gezontlheidshalf- Uunje. 5.05 Concert door het Omroep orkest. 10.00 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.29 Gramofoonmuziek. 12.20 Bal- ladenccncert. 12.59 Gramofoonmuz. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Her denkingsdienst voor zeelieden. 4.20 Licht klassiek concert. 5.05 Orgelbespe ling. 7.05 Schubert-liederen voor ba riton. 8.05 Kwartet. 10.40 Balla- denconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 —2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trio concert. 8.5011.20 Concert. LANGENBERG, 469 M. 10.35—14.15 Oude en nieuwe Kerstmuziek. 11.30 Mechanische muziek. 12.351.59 Or kestconcert. 5.055.50 Vocaal en instrum. concert. 7.298.15 Concert. 8.20 Hannes Ruch herdenking. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. Zee- sen 1689 M. 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 „Christgeburt", kerstspel. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Concert. 8.35 Gramofoonmu ziek. 8.50 Concert i. d. Dierentuin van Antwerpen. R a d i o N. S. F. Kon aan het eind van 1927 worden medegedeeld, dat bij de Nederlandsche Seinto-estellen Fabriek (Ra dio N. S. F.) te Hilversum de duizendste arbeider was aangenomen, thans wordt ons bericht, dat een dezer dagen reeds de vijftienhonderdste zijn intrede heeft gedaan. In één jaar tij ds is het aantal arbeiders (beambten meegerekend) dus met 50 pet. gestegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6