No. 62 Dinsdag 11 December 1928 43e Jaargang §P1 JROL HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD, Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. D irecteur- H oof dredacieur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.- Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Een mager program. Met instemming maakte de heer Smeenk bij de behandeling van de begroe ting van Arbeid gewag van de uitspraak van den heer Kersten, dat de maatschap pij zooveel mogelijk haar eigen leven moet regelen. Maar, zoo voegde hij daaraan toe, hoe wil de maatschappij tot regelen komen indien er niet in die maatschap pij is een organisatie? En wat doet nu de heer Kersten voor de schepping en ontwikkeling van organisaties uit de maatschappij opkomende? Wat doet de heer Kersten om een toestand voor te bereiden, waardoor metterdaad, in dien de maatschappij tot die ontwik keling was geraakt, de Overheid eeni- germate zou kunnen terugtreden? En wat was toen het antwoord van den leider der S. G. Partij? Dit: de staking verhinderen. Men zal moeten toestemmen, dat dit al een heel mager program is. Louter negatief. Het gaat over de vraag hoe de maat schappelijke krachten tot ontwikkeling, kunnen worden gebracht, zoo dat het sociale leven meer en beter beantwoordt aan den eisch van het Woord Gods, en de Overheid meer en meer kan terug treden. En dan durft de leider van een partij zich er af te maken met het nietszegj- gende louter negatieve: stakingen ver hinderen. Alsof daarmee de sociale vragen zijn opgelost! Er zijn sociale nooden. De zonde heeft ook op dit gebied hare verwoestende werking gedaan. Er zijn sociale misstanden die om ver betering roepen, en die, wanneer het Christelijk volksdeel zijne roeping niet blijkt te vets taan, den weg effenen voor de revolutie. Maar juist daarom maakt het zulk een diep treurigen indruk, wanneer op de vraag, wat hij wenscht te doen om te komen tot maatschappelijke organisaties die den weg tot verbetering kunnen ef fenen, zich op deze lichtvaardige wijze van zoo ernstige zaken afmaakt. De heer Kersten wenscht niets te doen. Geen inmenging van de Overheid. En evenmin maatschappelijke organisatie. De aanhangers van het oud-liberale laat-maar-waai en-systeem zien zulk een optreden met groot genoegen. En socialisten en communisten die ons volk willen rijp maken voor da re volutie en die daarom niet gaame zien een gezonde ontwikkeling van het maat schappelijk leven, vinden het prachtig en juichen het toe. Maar wie ernst maakt met deze din gen en van oordeel is, dat de Christen zich niet met dergelijke negatieve Uit spraken van het zoo diep ingrijpende en "hoog ernstige maatschappelijke vraag stuk mag afmaken, kan dit optreden van den leider der S. G. P. niet anders dan betreuren. V Een te zware elscft. Wanneer men den heer 'Kersten voor houdt dat hij door zijn afwijzen van alle Overheidsbemoeiing en zijn tegengaan van de Chr. vakbeweging, van de ont wikkeling van uit de maatschappij voort komende organisaties, tegenover de so ciale nooden een louter negatief stand punt inneemt, dan stemt hij; dat volstrekt niet toe. Als het b.v. gaat om de verzorging van invaliedem en ouden van dagen dan wijst hij er op dat hij geenszins de ellendigen aan hun lot wil overlaten. Van sociale wetten wil hij niets weten. Sociale organisaties beschouwt hij: als uit den booze. Als er op dit gebied iets gedaan moet worden, dan is er de Kerk, die hier een roeping heeft te vervullen, maar voor dat nog de Kerk aan de vervulling van die roeping toe is, zijn er natuurlijke banden (kinderen en familieleden) die verplichtingen opfeggen om te verzorgen in tijden van nood. Volkomen juist. Maar bij het poneeren van dergelijke stellingen, mag de werkelijkheid niet uit het oog worden verloren. En de werkelijkheid is een ieder kan dit in zijn omgeving nagaan "dat in vele gevallen de kinderen weinig of niets kunnen doen om hunne behoeftige ouders te verzorgen. Stel, daar is een oud echtpaar, dat niet '"Ineer kan arbeiden. Ze z'ijn "oud en op. Het werken gaat niet meer. Ze kunnen in hunne behoeften niet meer voorzien. En nu zijn er kinderen, maar die heb ben zelf de grootste moeite het hoofd boven Vater te houden. Het inkomen is gering en de uitgaven zijn vele. En als ze nog in staat zijn om ten koste van groote opofferingen iets vooi de ouders te doen, dan zal het toch altjjd zoo weinig zijn dat de afgewerkte oudjes daardoor niet van armoede Wor den gevrijwaard. Welnu, waar de omstandigheden zoo zijn, gaat 't dan aan, om te zeggen, zoo als de heer Kersten schijnt te meenen, dat zij zich lichtvaardig van hun plicht afmaken Wie zoo optreedt geeft blijk nog nooit den nood van een deel en waarlijk niet het minst werkzame deel, der bevolking te hebben gepeild. Het is voor wie rijk is en geens dings gebrek heeft, heel gemakkelijk zoo te spreken en tegen de sociale wetgeving en de maatschappelijke organisaties te fulmineeren. Maar den arme klinkt het in de ooren als een bespotting. 0 Ruwe Huid Schrale Lippen Dooie» 30-60 «d 90 cl- Tübe 00 cv Bi) Apoth. «n Drogisten De Raadszitting te Lugano. De politieke besprekingen te Lugano waren gisteren voornamelijk van tweeërlei aard. In de eerste plaats had men de con versatie tusschen het driemanschap Bri- and, Chamberlain, Stresemann. Daarnaast had men een groote activiteit van den Italiaanschen onderminister van buiten- landsche zaken, Grandi. Wat de eerste besprekingen betreft, Bri- and bezocht Chamberlain en daarna had laat in den namiddag een bespreking tusschen Chamberlain en Stresemann plaats, terwijl bovendien alle 3 staats lieden hun eigen pers ontvingen en ver klaringen over de Puitsch-Engelsch-Fran- sche kwesties aflegden. Chamberlain en Stresemann bespraken vrijwel uitsluitend de bekende verklaring van Chamberlain in het lagerhuis over den door Engeland ontkenden rechts grond voor de Duitsche vordering tot on middellijke ontruiming van het Rijnland. De besprekingen moeten heel interes sant zjjn geweest en zeer vriendschappe lijk, doch Stresemann en Chamberlain hebben elkander natuurlijk allerminst overtuigd. Briand en Chamberlain hebben beide tegenover hun pers zich zeer optimistisch uitgelaten en gedaan, alsof zij zich heele- maal niet bewust zijn van de bestaande ontstemming in Duitsche kringen. Dit lijkt veel op struisvogelpolitiek. Nieuwe schandalen. Reeds een tiental dagen was bekend, dat de Fransche oud-minister Klotz, se nator van het Somme-departement ge dwongen was zjjn intrek te nemen in een krankzinnigengesticht. Zoo niet zijn hersenen dan toch zijn zaken waren lee- lijk in de war. Althans, zijn geestesver- mogens laten de bladen niet in groote ongerustheid. Sommige deelen mede, dat na een korte rust de heer Klotz wel weer gezond zal zijn. Andere nemen er eenvoudig een loopje mee. Als aanleiding van deze krankzinnig heid, wordt door de geheele pers het uitgeven van cheque's zonder dekking genoemd en men verneemt tevens wat de „chronique scandaleuse" al jaren ver telde, dat de heer Klotz een 'speler was. Men kan zich begrijpen welk een op zien deze nieuwe catastrophe in het par lementair leven verwekt. De 23-jarige Lucien Weill, administra teur van het „Institut financier Est" te Straatsburg, is zichzelf gevangen komen geven, onder aangifte, dat zijn onder neming failliet is. Zijn geassocieerde, de Hongaar Gurfeni, is op de vlucht gegaan. Er is een. passief van 4 of 5 millioen francs. De triomf van Dr Borms. De officieele uitslag van de Zondag j.l. te Antwerpen gehouden tusschentijd- sche Kamerverkiezing is: Communisten 5698 stemmen; Bormslijst 83.058 s't.; li beralen 44.410 st.; blanco en ongeldig 58.052. "Brussel is van deze Antwerpsche uit spraak werkelijk geschrokken. De nationalistische „Nation Beige" schreef: „De verrader Borms is verkozen tot volksvertegenwoord'"er van 'Antwer pen. Hij werd verkozer met verpletteren de cijfers, die voor zich zelf spreken met de brutaalheid van een vuistslag in het aangezicht van al de Belgen. Die 80.000 stemmen van Borms (er zijn er nog veel méér) zijn 80.000 kaakslagen op het aangezicht van België." En zoo gaat het voort. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft „De uitslag der kiezing van 9 Decem ber is eene vlek op de eer van Antwer pen. Men is beschaamd het neer te schre ven dat tien jaar na den Februaridag van 1918, toen wig, de activisten van de straat vaagden ondanks de Duitsche bajonetten, de handlanger van Berlijn 69.000 stemmen zou behalen. Men heeft gelegenheid geschonken aan alle ongure elementen om hunne verach ting voor België uit te drukken. Daar staan we schoon tegenover het buitenland, daags vóór de Tentoonstel ling van 1930. En daar staan we schoon tegenover gapsch België met onzen gekozene, die méér stemmen haalt dan de katholieken in 19251" Kalmer en zakelijker is de toon van de Brusselsche „Standaard", het orgaan van dr van Cauwelaert: „Deze kiezing is, zegt het blad op duidelijke wijze geweest een protest tegen de manier, waarop de eerste minister zgn woord heeft laten verbreken inzake amnestie, een protest tegen den minister van justitie, die zijn belofte om Borms in vrijheid te stellen vóór de bijeenkomst der Kamers heeft miskend en een kaak slag voor do liberale partij, wier hoog hartigheid de meest toegevende men- scben op onuitstaanbare wijze voor de borst heeft gestooten. En zoo de heeren Jaspar en Janson de juiste maat willen kennen van de verontwaardiging welke hun houding heeft teweeggebracht, dan moeten ze bedenken, dat ook vele duizen den, welke op aandrang der partijleiders, blanco gestemd hebben, er over het alge meen over denken, .zooals de kiezers, welke minder kieskeurig zijn geweest in de uiting van hun gevoel. Wat in Antwerpen gebeurd is, zou trouwens het geval geweest zijn in al de arrondissementen van het Vlaamsche land." De toestand van den Engelschen Koning 'hoogst ernstig. Het bulletin van 8 uur 45 gisteravond meldt: De Koning had een rustigen dag. De koorts houdt aan, ofschoon zij niet zoo hoog is als Zondagavond. Ze is toe te schrijven aan een terugkeer in zekere mate van de algemeene infectie; welke nood zakelijk de kracht van het hart beïn vloedt. Volgens een later telegram wordt de toestand verontrustend geacht. Het gif uit de long heeft zich elders naar bet lichaam .verspreid en bedreigt het hart. Verleden week konden de doctoren mel den, dat de infectie gelocaliseerd was en dat de toestand van den Koning be ter was, maar nu is de toestand om gekeerd en het vergift, dat uit de loog voortkomt, heeft zich door de andere dee len van het lichaam erspreid en het hart ernstig -aangetast, De stranding van do Celtic. De pogingen om de Celtic vlot te krij gen zijn tot nog toe vruchteloos gêble- ven. "Het schip zit vast op de rotsen ongeveer 390 M. ten Z. van Kaap Ro ches. Men meent te weten, dat het schip, ofschoon het water op sommige plaat sen 12 voet hoog staat, niet in onmid dellijk gevaar verkeert. De bemanning blijft op haar post. 27 schipbreukelingen van de Vestris bevinden zich aan boord van de Celtic, die in het geheel 87 eerste klasse-, 48 tweede klasse en 119 derde klasse-pasisa- giers heeft. Nader wordt gemeld: De passagiers zgn aan land gebracht, terwgl de bemanning op het schip is gebleven. Het schip zit„hoog en droog" op de rotsen en heeft een groot gat bij de machinekamer. Korte berichten. De Duitsche Rijksraad heeft het voorstel tot verhooging van 3en suiker- accijns goedgekeurd. De verhooging be draagt, 10 mark. n.l. van 15 tot 25 mark voor een dubbelen centenaar. Deze ver hooging van den accijns blijft slechts zoo lang van kracht als de gemiddelde koers gedurende een kalendermaand aan de beurs te Maagdenburg niet boven 21 mark v-oor ruwe suiker stijgt. Bij de verkiezing voor den gemeente raad van Stuttgart hebben de socialisten tien zetels gekregen (vroeger 7), de com munisten verloren 600 stemmen, hand haafden echter hun vier mandaten. De Duitsch-nationalen verloren 3 van hun 7 zetels, de democraten 2 van hun 6 zetels, de Duitsche Volkspartij 1 van haar 4 zetels. Het centrum won 1 zetel, terwijl de partij v-oor volksrecht en christ.elijken volksdienst elk voor het eerst een zetel kregen. De opkomst der kiezers bedroeg 52.78 pCt. De de jongste stormvloeden is van het duin van Helgoland 13.000 vierkante meter weggeslagen. De Fransche ministerraad besloot, dat zijn leden zich voortaan zullen ont houden van deelneming aan congressen en banketten van polilfcke partijen. In Macerata (Italië) is een tamelijk heftige aardschok geregistreerd en ook door de bevolking waargenomen. Schade is echter niet aangericht. Het gewest Limburg der S.D.A.P. Een breuk. In de Zondag voortgezette vergadering van het gewest Limburg der S.D.A.P. is' het, naar de N. R. Crt. meldt, tot een definitieve breuk gekomen tusschen hen, die meenen, dat de vakbeweging de over hand over de partij zou krijgen, en an deren, die deze meening niet zjjn toege daan. De heer v. d. Ploeg had in de ver gadering van 25 Nov. als zijn meening te 'kennen gegeven, dat het gewest Lim burg der S.D.A.P. niet de candidaten mag stellen voor de Tweede Kamer, die het wenschte; dat het gewest integendeel can didaten werden opgedrongen (o.a. de heer Vliegen), van wie het niet meer gediend was; dat het gewest voorts evenmin zgn eigen bestuurders mag kiezen, en dat tenslotte aan het gewest werd opgedra gen, de conclusies van een rapport uit te voeren, welke niet door het gewest waren geaccepteerd. In de Zondag voortgezette vergadering bleek, dat het partijbestuur der S. D. A. P. niet van meening was veranderd. Het jaarverslag1, uitgebracht door den heer Bulten, -werd door de vergadering met 19 tegen 15 stemmen verworpen. De heer Bulten is toen in de middagzitting niet meer verschenen. Alle andere vrien den van den heer v. "d. Ploeg' hebben achtereenvolgens bedankt voor de be stuursfuncties, zoodat tenslotte alleen de heer Paris, uit Maastricht, overbleef. De heer Oudegeest, voorzitter der S.D. A. P., die ook ter vergadering aanwezig was, deelde mede, dat de bestrijding van hetgeen de heer Van der Ploeg voorne mens is te doen, zal worden gevoerd door den heer Lindeyer, thans te Goes, en den heer Hof, den vroegeren propa gandist voor Limburg van de S.D.A.P., thans te Amsterdam. Ter beschikking van de gewesten Zeeland, Brabant en Limburg heeft het partijbestuur f 7500 uitgetrokken. In een interview met Limburgs,che bla den heelt de heer Van der Ploeg vetr- klaard, dat hij niet zal bedanken voor zijn lidmaatschap van de Provinciale Sta ten van Limburg en van den gemeente raad va.n Heerlen, hetgeen ook zijn vrien den niet zullen doen. Zij zijn van mee- ning, dat de kiezers, die hen in de be sturende lichamen hebben gebracht, nog achter hen staan. Onregelmatigheden bij de R o o s en d aal s c'h e gemeente bedrijven. Vrijdag Heeft te Roosendaal een raads vergadering plaats gehad ter behandeling van het rapp'ort uitgebracht door de com missie van onderzoek inzake de eventueel gepleegde onregelmatigheden aan de ge meentebedrijven. Direct na opening der vergadering te 10 uur ging de raad over in comité gene raal, welke zitting tot kwart over twaalf duurde. Daarna werd besloten dat aan den heer J. Payens, directeur der Gemeentebedrij ven een schrgven zal worden gericht, waarin hem zal1 worden verzocht vóór 1, Januari a.s. ontslag te nemen. Binnenland. De extra uitkeering aan het spoorweg personeel. Overdracht grafmonument wijlen ds J. H. Donner. Vergadering over de kanaalplannen HulstAxel. Breuk in het gewest Limburg der S. D. A. P. Onregelmatigheden te Roosendaal en Eindhoven? De moord tc Rotterdam. Het Kerstvliegtuig HollandIndië ver trokken. Het moest echter een noodlan ding maken. Buitenland. De toestand van den Engelschen koning zeer ernstig. De Volkenbondsraad te Lugano. Nieuwe financiëele schandalen in Frankrijk. Corruptie van wethouders, raadsleden en ambtenaren? Het Eindhovensch Dagblad bevatte de vorige week een zeer ernstige 'beschuldi ging aan het adres van een aantal raads leden, die van corruptieve handelingen werden beticht. Er werden geen namen ge noemd. Deze beschuldiging werd eenige dagen later echter weer ingetrokken. De „Meijerijsche Courant" van gisteravond bevatte echter een -brief, die door een inge zetene van Eindhoven aan het gemeente bestuur moet zijn gezonden, welke brief in een, de vorige week gehouden, geheime zit ting van den raad zon zijn behandeld. In dezen brief worden beschuldigingen van corruptie geuit, gericht tot eenige gemeen teraadsleden, wethouders en ambtenaren, die misbruik zouden hebben gemaakt van hun wetenschap en hun positie in verband met het uitbreidingsplan van de gemeente, door den aankoop van gronden, die in het uitbreidingsplan betrokken zijn. In -den gepubliceerden brief worden geen namen genoemd. Naar verluidt ko men in den bii'ef, in bedoelde geheime zit ting behandeld, de namen van de beschul digden wel voor. De gemeenteraad besloot in de gister avond gehouden zitting, tot het benoemen van een commissie van onderzoek naar de juistheid der beschuldigingen. Ook de politie zou, naar „Het Volk" ver nam, deze zaak in onderzoek hebben. Gouverneur "Rutgers op Moengo. Do nieuwe gouverneur van Suriname, dr Rutgers, heeft een reis gemaakt naar het 'belangrijkste industrieele bedrijf van Suriname, de bauxiet-mgn de Moengo-, welker directeur, ir. Owen S. de Munnick, een reeks feestelijkheden had georgani seerd. Bij die gelegenheid kwam de gouver neur in aanraking met de Boschnegars, die allermerkwaardigste groep der Suri- naa.msche bevolking. De kapiteins van dicht bij Moengo gelegen dorpen maak ten op Moengo den landvoogd hun op wachting. Werkgevers en werknemers. Op Zaterdag 1 dezer heetft ten 'kantore van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers opnieuw een bespreking plaats gevonden tusschen vertegenwoor digers van dit Verbond en vertegenwoor digers van- het N.V.V., het R.K.W. en het C.N.V. Nadat men met leedwezen kennis had genomen van de afwijzende beslissing van den minister van arbeid, handel en nij verheid op1 het gemeenschappelijk: verzoek, dat de regeering de vragenlijsten van 'het Internationaal1 Arbeidsbureau aan de meest representatieve organisaties van werkgevers en arbeiders om advies zo-u 'Sturen, kwam het vraagstuk van het voor komen van ongevallen ter sprake. Daarbij wisselde men meer uitvoerig van gedach ten over de mogelijkheid om door het in het leven roepen van commissies de vei ligheid in de ondernemingen te bevor deren. Deze bespreking zal- in een vol gende bijeenkomst worden voortgezet. De e x t r a-u it'keering voor het spoorwegpersoneel. Naar het „Hbld." verneemt, zal de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1