No. 61 Maandag 10 December 1628 43e Jaargang c®e Ambtenaar* BESTEVAER Krachtvoeders en Schrale Huid HEKORIKSE&Co's BANK - GOES Parol bij Rawe EERSTE BLAD. N.V.VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" H.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEEIAND" heeft by zijn vaak zoo eentonige ao. beid behoefte aarz een smakelijke pyp tabak,- maai? tabak,die dooi? haai? aangename geut? Z12 stemming vei?betet?t en zn geest veefrischt,- de doop iedereen getroemde Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland V Bedrlegelijk en Ijdel. V Onbegrijpelijk, te GOES Buitenland. ve Zeeuw Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. van de 1927 werden, in den loop van dit jaar in België slechts 145.275 geboorten ge boekt, wat de jaren 1915 tot 1919 uitgezonderd het laagste cijfer is se dert i860. Het bedraagt 4GC8 minder dan over 1926 welk totaal ook nog met 4355 kleiner was dan dat van het jaar 1925- In 1901 werden nog 200-077 geboorten ingeschreven. Het geboortecijfer per 1000 inwoners is aldus gevallen van 29.42 in 1921 op 20 ongeveer in de jaren 1922 tot 1925 19.04 in 1926 en 18.29 in 1927. Het is een der laagste van Europa. De verschrikkingen van den gasoorlog. In een rede voor voorstanders van den Volkenbond te Londen heeft Lord Halsbury de meening verkondigd, dat in een vo'genden oorlog waarschijnlijk een geheel nieuw gas zou gebruikt worden, waarmee de bevolking van Londen in twaalf uur t y d s ge dood zou kunnen worden. Hij be rekende, dat hiervoor niet meer dan 42 ton gas noodig zouden zijn. De eenige mogelijke waarborg tegen het gevaar was het dreigen met re presailles. Een ander land diende te we ten dat, indien het eei. poging doet om Londen te vernietigen, Engeland weder- vergeldingsmaatregelen zou nemen. Dan zouden er twee landen vernietigd wor den. Dat is, meende Halsbury, de eenige manier om de beschaving te redden. Prof. Gilbert Murray betoogde, dat de eenige bescherming tegen de mogelijk heden van een chemischen oorlog hierin bestond, dat men de groote scheikundige industrieën van de wereld internationa liseerde. Er zouden Engelschen, Fran- schen en Italianen in den raad van be heer van de Duitsche fabrieken moeten zitten, zoodat deze nooit als een oorlogs- instiument te gebruiken waren. De vraag, of hierdoor verhinderd kan worden dat de fabrieken door een oorlogvoerende re geering in beslag worden genomen roerde men niet aan. Het parlementslid Ammon noemde de voorstellen om het gebruik van bepaal de oorlogswapens en chemische stoffen te verbieden, volkomen nutteloos. Zoo dra de vijandelijkheden uitbraken, zouden de verbodsbepalingen geen zier meer waard zijn. Het lijdelijk verzet bij de posterijen te Weenen. Het ljdeljk verzet der beambten bij post, telegraaf en telefoon te Weenen is door een vergelijk beëindigd. De beamb ten ontvangen 39 pet. van de geëischta loonsverhooging, alsmede verscheiden kleine toelagen en concessies. Daar dit voor de ca. 39.000 beamb ten een totale doonsvermeerdering van over de 4,000,009 schelling 'sjaars be- teekent zal onverwijld een vexhooging van de begrooting van posterijen, telegraaf en telefoon worden ingediend. Het „Gazette du Frano"-schandaal. By voortgezette huiszoeking in de bu reaux van de „Gazette du Franc" te Parijs werden in de geldkast 350.000 francs in banknoten gevonden en in be slag genomen. De politieke directeur van de „Gazette du Franc", Audibert, is ziek geworden. Het bestuur der Fransohe journatisten- vereeniging heeft besloten hem voor haar raad van discipline te ontbieden. Uit de provincie worden nog de vol gende verliezen gemeld: Filiaal Straatsburg 4 millioen; filiaal Avignon 1 millioen; filiaal Epernay 6 millioen; filiaal Tours 3 millioen. Paul Hersant, advocaat van den be stuursraad van de „Gazette du Franc" is gearresteerd. Men denkt het tekort van de krach niet te kunnen vaststellen vóór 3 ii 4 weken wegens den overvloed van de do cumenten en de verwarring, die in de boekhouding heerscht. Dr Borms tot Kamerlid gekozen. Dr Borms, de leider der activistische beweging gedurende den oorlog, de man die in, 1919 ter dood veroordeeld werd en sedert dien in de gevangenis van Leuven opgesloten is, is door het 'kjo- zerskorps van Antwerpen tot Kamerlid gekozen. De uitslag luidt als volgt: Dr Borms 46.313 stemmen, Bael'de (libe raal j 26.023 st.; Van Exterghem (offi cieels communist) 1.385 st., De Trotzki-ist 1.684 st. Bovendien zijn er 28 931 blanco stem men uitgebracht. Borms komt echter niet in de Kamer. Hij is niet verkiesbaar en bovendien heeft hij verklaard, dat hp niet naar de Kamer zal gaan. Zijn plaatsvervanger Hendricx is eveneens niet verkiesbaar. Korte berichten. Volgens de laatst verschenen wo ningstatistiek zijn er op het oogenblik ,in het Duitsche rjjk 390.000 woningen, die rijp zijn voor afbraak en 2 millioen overbevolkte woningen. Het aantal ge zinnen dat op eigen woningen wacht, bedraagt ongeveer li/j millioen. Voor het opperste gerechtshof te Moskou is Vrijdag een proces tegen der tig ambtenaren van het volkscommissa riaat van verkeerswezen beëindigd. De beklaagden stonden terecht wegens om koopbaarheid, valschheid in geschrifte en andere ambtsmisdrijven. Drie zijn vrij gesproken. De hoofdschuldigen kregen 10 jaar gevangenisstraf, de anderen van 1 tot 8 jaar. Volgens het jongste verslag van het Engelsche ministerie van pensioenen, trek ken nog altijd 1,584,850 menschen Brit- sche oorlogspensioenen of toelagen. In het vorige jaar is het aantal begunstig den weer verminderd ten gevolge van het overlijden van 27.000 personen en het hertrouwen van 2500 weduwen. Het totaal aan pensioenen dat verleden jaar betaald is, beliep ruim 57 millioen, een vermindering met ruim 3 millioen in vergelijking met 1926. In Los Angeles (Californië) heerscht een influenza-epidemie. Negen en zeventig personen zijn reeds overleden, terwijl ge durende de eerste zeven dagen van deze maand 3559 gevallen werden geconsta teerd. Na hevige nachtvorsten in Schot land zijn Zaterdag de eerste flinke sneeuwbuien in Engeland gevallen. Op de Schotsche Hooglanden ligt reeds een halve voet sneeuw- Verwacht wordt, dat Londen ook zijn eerste portie zal krijgen. De president der V. S. heeft het congres geadviseerd tot verhooging van de voor den bouw der beide reuzen onder zeebooten benoodigde 10.609.000 dollar tot 1.3.300.000 dollar. In het plaatsje Neidenstein in Ober- franken, dat slechts uit 12 buizen bestaat, woedt eer, hevige mazclepidemie- Tot nu toe zijn 5 kinderen ia den ouderdom van 1/2 tot IV2 jaar overleden. Er is een staking uitgebroken aan de glasblazerijen van Merxem, waar ook verschillende Nederlanders werkzaam zijn- De plat-glasfatricatie te Merxem ligt geheel stil, en alleen op de flesschen- afdeeling wordt nog gewerkt- In het district Kentsjezero, in de autonome Karelische republiek, zyn ge neeskrachtige bronnen ontdekt, welker water diverse inwendige kwalen, als maag-ontsteking enz., alsmede rachitis, in korten tijd zou doen genezen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.- Losse nummersfO.OS Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Weer een opzienbarende arrestatie in de moordzaak te Rotterdam. Groote verduistering te Arnhem. De begrooting voor 1929 van het wegen fonds. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. De overstrooming bij Barendrecht. Buitenland. Het lijdelijk verzet der postmannen te Weenen beëindigd. Het financieel schandaal in Frankrijk. De toestand van den Engelschen koning. De Volkenbondsraad vergadert. Dr Borms tot lid der Belgische Kamer gekozen. 1 ""HHBHBSHSBHB» Da storm en het Nederlandsch-Belglsch verdrag. Over dit onderwerp schrijft de Ant- werpsche correspondent van de „Maas bode": In de Belgische bladen worden thans de storm en de ongelukken, welke deze veroorzaakte op de vaar-wegen van Bel gië naar den Rijn, weer aangehaald als argumenten van het Belgisch standpunt inzake het AntwerpenMoerdijk-kanaal. Een heel lijstje van schepen wordt op gesomd, die in^ het Hollandsch Diep, het Hellegat en zeifs in den Steenbergsche Vleit (1) zijn vergaan of zoodanig in nood geraakten, dat zj assistentie moes ten vragen en daarvoor reddingspremies betalen, variëerende tusschen f 2009 en f 12000. De vluchthavens van Dintel, Zy- pe en Anna Jacobapolder waren, aldus de bladen, zoo volgepropt, dat vele sche pen geen plaats meer vonden en in open water moesten wachten. Dit alles moet .dienen om aan te too- nen, dat de huidige weg van Antwerpen naar den Rijn niet „de beste, de vei ligste en de meest geschikte is", gelijk bijvoorbeeld het Antwerpsche scheepvaart blad „Neptune" tracht te doen. Intusschen: wanneer men zich in de Belgische pers plaatst op de verplichtin gen van 1839, zooals de „Neptune" en andere bladen, dat blijkens de aangehaal de woorden doen, dan blijkt het vol gende: België kan aan Nederland slechts ver wijten, dat het zjjn weg naar den Ryn maar ten deele verlegd heeft door de afdamming van het Kreekrak by Woens- drecht. Daardoor immers hebben de sche pen van Antwerpen naar den Rijn niet meer het Kreekrak en de Oosterschelde te volgen, doch wel de Westerschelde en het kanaal van Zuid-Beveland, terwijl de rest der route dezelfde gebleven is als in 1839. Nu zijn al de ongelukken, welke door de Belgische pers worden aange haald, gebeurd op het oude traject van den vaar-weg, terwyl geen enkel is gesig naleerd op de route Westerschelde enz., dus op den nieuwen weg door Nederland aangeduid bij de afdamming van het Kreekrak en waarin Nederland zag een „even goede, veilige en gesóhikte weg", een standpunt, dat, gelijk men weet, niet door België gedeeld wordt. Wanneer derhalve in da Belgische pers de jongste ongelukken, die zich niet voor deden op het verlegde gedeelte, gebruikt worden om het Belgisch standpunt te verdedigen, dan komen de bladen met die ongelukken waarlijk met ongelukkige argumenten aandragen. 24.000 H.A. nieuwe cultuurgrond van N.-Hol!and naar Ameland. Naar het „Vaderland" verneemt heeft de wakkere strijder voor uitbreiding van cultuurgrond en aanwending van het stadsvuil voor den akker, de heer Wieber- dink te Goor, een adres aan den minister van Landbouw gericht. Het adres staat in verband met een uit breiding van het Noordzeekanaal tusschen de Hembrug en de brug te Velzen. Door deze uitbreiding over een lengte van 14.000 M., en breedte van 50 M. en een diepte van 12 M. wordt 8.400.000 kub. M. grond verkregen. Die grond heeft nog geen bestemming. Naar aanleiding van het optreden van den heer L. de Visser, die in de Tweede Kamer stemming vroeg over de uitgaven voor het Koninklijk Huis, wordt aan de redactie van „Het Volk" gevraagd, waar om ook de socialisten niet voor dit voor stel stemden. In antwoord daarop zet de heer Al- barda uiteen, dat het inkomen van de Kroon bij de Grondwet geregeld is en dat het dus geen zin zou hebben, tegen der gelijke posten te stemmen. Hy besluit zyne beschouwingen aldus: „Wie tegen hoofdstuk I der rjks- begrooting stemt, met de bedoeling om het inkomen der Kroon niet toe te staan, maakt dus een ijdel gebaar. Neen, hij, maakt een bedriegelijk ge baar, waarmee de goê-gemeente in den waan moet worden gebracht, alsof het inkomen van de koninklyke familie bij de begrooting kan worden vermin derd, terwijl hij zelf weet, dat dit al leen by een grondwetsherziening mo gelijk is." En verder: i 1 i „Het optreden van den heer De Vis ser op 29 November 1.1. was dus een demagogische schynvertooning, waar mee geen enkel belang der arbeiders klasse gediend werd en die voor ern stige be.angen der arbeidersklasse zelfs lang niet ongevaarlijk was. Wy laten van zulk een bedriegelijk en gevaarlijk optreden gaarne de twijfel achtige 'eer aan hem alleen." Wy hebben met genoegen van deze opmerkingen kennis genomen. Ze geven toch aanleiding voor de ver wachting dat de Soc.-Democraten hunne tactiek grondig zullen wijzigen. Als men in anderen afkeurt het ijdel en bedriegelijk gebaar en het geven van een demagogische schynvertooning, dan mag toch zeker worden verwacht dat de Soc.-Democraten niet zullen voortgaan met het doen van beloften ten opzichte van bet staatspensioen en het stellen van eischen inzake medezeggenschap en na tionale ontwapening, op welke beloften en eischen, hoe goed ook misschien voor de propaganda, ten volle toepasselijk is: ijdel en bedriegelijk; demagogische schyrn- vertooning. Eenigen tijd geleden hebben wij er op fewezen, dat de heer Kersten bij' de ehandeling van de begrooting van Arbeid in beginsel1 erkende de roeping deer Over heid om <jp maatschappelijk gebied rege lend op te treden. De Overheid, zoo merkte hij op, is ge roepen overeenkomstig de wet Gods hare bepalingen en wetten te stellen en in verband daarmede werden dan ook maat regelen gevraagd om de Zondagsrust van hen die in haar dienst arbeiden te be vorderen en de ontwrichting van het gezinsleven tegen te gaan. Dat is alvast iets. Daarmede is de stelling, dat de Over heid op maatschappelijk gebied geen taak heeft, losgelaten. Maar veel verder dan deze pdncipieele uitspraak heeft de leider der S. G. P. het dan ook niet kunnen brengen. Als vreesde hij, dat hij met deze uit spraak toch nog te ver was gegaan, voegde hij daaraan onmiddellijk een waar schuwing toe om met voorzichtigheid op te treden, de maatschappij zooveel moge lijk haar eigen leven te laten regelen, en niet het geheele maatschappelijk leven te reglementeeren. Hierbij werd echter de grens zóó nauw getrokken, dat zelfs maatregelen ter be teugeling van misstanden in de huis industrie werden veroordeeld. Toch wel een verbazingwekkende uit spraak. Het is toch algemeen bekend, dat er op dit gebied verschrikkelijke misstanden voorkomen. En als dan de Overheid het hare wil doen om daarin verbetering brengen, dan keurt de heer Kersten zulk een optreden reeds by, voorbaat af. Geern wonder, dat de heer Smeetnk over deze verdediging van het oud-libe rale systeem zijn verwondering en af keuring uitsprak. worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking Specialiteit In GR0NDN0TENK0EKJES GOES - Telef. 162 „Republiek van dieven, verraders en moordenaars." Uit zijn ballingsoord te Brussel, waar Léon Daudet, de leider der royalisten, zetelt, sedert hy door een list de Santé- gevangenis verliet, schrijft hij zyn dage- lyksch hoofdartikel in de „Action Fran- <;aise". Het schandaal der „Gazette du Franc" heeft hem thans een artikel in de pen gegeven, dat bovenstaand opschrift draagt, zoodat de lezer vooruit weet, waar de schryver heen wil- Daudet somt de „schandalen" op, die zich binnen enkele maanden in de Fran- sche republiek hebben afgespeeld: le. het gebeurde te Pons, waax een Camelot du Roy tijdens een botsing naar aanleiding van de onthulling van een borstbeeld van Combes- door de gendarmerie werd „ver moord"; 2e de zaak der Quai d'Orsayj waarbij Philippe Berthelot, „een bekende schurk", secretaris-generaal van buiten- Iandsche zaken, die den tekst van hel geheime Fransch-Engelsche aceoord aan Hearst, den pro-Duitschen agent in Ame rika, heeft uitgeleverd; 3o- de zaak van de „Temps" waarhij is gebleken, dat dil blad door de Sovjet-regeering is gekocht; 4e- de zaak van de jury der Seine, dis den moordenaar van een Italiaansch fas cist tot een belachelijk lage straf veroor deelde- Daudet twijfelt niet, of al deze cor ruptie is het begin van het einde der republiek. De Volkenbondsraad te Lugano. Lugano staat geheel in het teeken van de zitting van den Volkenbond, welke vandaag begint. Men krjgt den indruk, dat het een groote internationale con ferentie betreft terwijl het toch maar om de gewone periodieke raadszitting gaat- De groote, luxe-hotels, aan het meer zyn tot de laatste plaats bezet. De be langstelling van de internationale pers is buitengewoon groot. Men rekent op 150 h 300 journalisten, die de zitting zullen bjwonen- De bekende staatslieden Briand, Stre- semann en Chamberlain zyn reeds gear riveerd- Geheel Lugano ïs in vlaggentooi. 1 Lltwinof's broeder. Litwinof, de bekende leider van de buitenlandsche politiek der sovjet-unie, heeft een broeder, die specialiteit is in het namaken van banknoten. Hij heeft reeds eenmaal gevangenisstraf des wege ondergaan en wordt thans, wegens recidive, door de politie, weder gezocht. Litwinof is inmiddels een actie begonnen, om te bereiken, dat zjjn broer (die zich wellicht in het buitenland in veiligheid heeft gesteld) van het sovjet-burger schap vervallen zal worden verklaard Spoorwegongeluk In den ElzaS. Wolff meldt uit Colmar, dat er gister morgen om kwart over zes, tengevolge van den mist een goederentrein nabij het station Sundhofen op een boemel- trein is gelo-open. De boemeltrein kwam uit Neu-Breisach. De machinist van den goederentrein is gedood en twintig reizigers zijn ver wond- In het ziekenhuis te Cohnar moeten verscheidenen van hen reeds gestorven zyn- Onder die gewonden zijn vier kin deren. Afnemende geboortecijfers. Blykens een officiëele statistiek over

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1