Zaterdag 8 December 1928 43e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes HEHORIKSE&Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Effecten, Coupons - Alle Bankzaken. Buitenland. Binnenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredactaur: 4 R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. t Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersfO.OB Prijs der AdvertentfBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ef Bij abonnement belangrijke korting. Onze Christelijke vakbeweging. Boor het Christelijk Nat. Vakverbond wordt van 10 tot 20 December over 'tge- heele land een speciale propaganda-cam pagne gevoerd. Overbodig is zulk een actie helaas nog niet. Wel heeft de Chr. vakbeweging in den loop der jaren een grooten omvang ge kregen en is in verband daarmede haar invloed belangrijk toegenomen, maar het ideaal is nog volstrekt niet bereikt. Zeker, onze Chr. vakbeweging mag er zijn. Het ledental van het C.N.V. nadert de 60.000. tiet heeft een fonds voor uitkeering bij staking en uitsluiting waarbij pl.m. 20.000 leden zijn aangesloten. Het fonds tot bestrijding der tuberculose is in staat jaarlijks belangrijke bedra gen uit te keeren voor hulp en steun aan leden en huisgenooten van leden, die door tuberculose zijn aangetast. Uit deze enkele gegevens blijkt wel, dat de Christelijke vakbeweging waarlijk wel iets beteekent. En het blijkt ook daaruit, dat de Chr. vakbonden bij dreigende of reeds uitge broken conflicten meermalen het beslis sende woord hebben gesproken, terwijl ook ten opzichte der arbeidsvoorwaar den, der woningtoestanden en van de positie der werknemers in het algemeen, reeds veel kon worden bereikt. Maar wanneer we hiertegenover stel len de geweldige macht van den moder nen Bond en letten op het feit, dat dui zenden arbeiders van Christel, beginselen bij dezen bond zijn aangesloten, dan blijkt wel dat er nog veel te doen is overgeble ven en dat een propagandaactie inder daad nog wel noodig is. Van harte hopen wij dan ook, dat deze campagne aan het doel zal beantwoorden, ook in Zeeland. Er zijn ook hier nog tal van werk nemers, die niet- of die verkeerd georga niseerd zijn. Welnu, laten zij: zich in de komende dagen eens ernstig voor de vraag stel len, wat ten deze hun roeping is. Wij zijn bet met Ds Kersten eens dat de Overheid zich zoo weinig mogelijk met het maatschappelijk leven moet inlaten en dat de maatschappij; haar eigen leven moet regelen. Maar dat kan alleen wanneer daarvoor de noodige organen aanwezig zijn. Daarom in de komende weken óók in Zeelandop voor de Christelijke vakbeweging. Waakzaamheid plicht! Van vrijzinnige en socialistische zijde was men dan maar slecht te spreken over Minister Donner. Men erkende gaarne zijne goede eigen schappen, zijn werkkracht en voortva rendheid, maar men had tegen zijn optre den toch een zeer ernstig bezwaar, door den heer Kleerekooper aldus geformu leerd: „De minister heeft bij al zjjn werkkracht het nadeel van een conservatieve le vensbeschouwing, die met vooropgestelde formules staat tegenover sommige maat schappelijke verschijnselen, ook al bewe gen die zich in een richting welke van verheffing der menschelijke bewustheid getuigt." De heer Knottenbelt, liberaal, sloot zich hierbij aan. Deze spreker verklaarde zelfs niet zonder bitterheid aan het debat deel te nemen. Het ging hierbij over het huwelijks recht. En dan begrijpt men 'het wel. De minister heeft een conservatieve levensbeschouwing. Immers hij houdt nog altijd vast aan den ouden Bijbel die ten opzichte van het huwelijk beginselen be vat die hij niet wenscht prijs te geven. Hij staat met vooropgestelde formules tegenover de maatschappelijke verschijn selen, d.w.z. hij vraagt niet in de eerste plaats wat men in onzen tijd als wen- schelijk beschouwt, maar hij wenscht te handhaven de wet Gods. Niet de menschelijke rede is voor hem regel en richtsnoer, maar het Woord des Heeren. Of, zooals de heer Beumer het zoo kernachtig uitdrukte: tegenover de z.g. e i s c h e n van den t ij d, stelt hij d e n eisch van alle tijden, die eerbie diging van de Christelijke grondslagen van het huwelijk vordert. Wij mogen hot zien als een grooten zegen, dat een minister die zich op dit Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) standpunt stelt steun vindt bij de meer- deineid van het parlement. Moge dit zoo blijven. Hier dreigen groote gevaren. Als de rechtsche partijen in de min derheid komen, dan wordt ook inzake huwelijk en gezin de eisch van alle tij dein, de goddelijke eisch, op den achter grond geschoven om plaats te maken voor de steeds wisselende en verderfelijke eischen van den tijd. Dan worden de fundamenten zooal niet weggenomen, dan toch ondergraven. Dan wordt het roer radicaal omge gooid. Daartegen hebben we, straks ook met ons stembiljet, te waken. Van alle kanten wordt ons volk door de geestelijke stroomingen van dezen tijd bedreigd. Daarom: de dijken versterkt. En niets nagelaten wat kan meewerken om den eisch van alle tijden te doen eerbiedigen. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfeotle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Een nieuw flnanoiëel schandaal. Te Parijs is een nieuw financieel schan daal aan het licht gekomen. De bankier Rodel is gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van effecten ter waar de van 12 millioen franc. Ter voorkoming van den chemischen oorlog. In een vergadering der Engelsche vol- kenbondsvereeniging is voorgesteld, om ter verhindering van de chemische oor logen de groote chemische industrie te internationaliseeren. Tot dit doel zouden 'in de groote Duit- sche chemische industrie vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Italië opgenomen moeten worden, terwijl omge keerd in de Engelsche, Fransche en Ita- liaansche chemische industrie eveneens buitenïandsche vertegenwoordigers opge nomen zouden worden. De dranksmokkel in Amerika. In de haven van New-York zijn op nieuw belangrijke hoeveelheden alcoholi sche dranken aan boord van buitenïand sche schepen jn beslag genomen. Aan boord van een Fransch mailschip werden 1700 flesschen champagne, wijn en likeuren in beslag genomen en op een vrachtschip 112 kisten likeur. Klaar blijkelijk was een en ander voor Kerstmis bestemd. Dorau, de .commissaris voor de drank bestrijding In .de Vereenigde Staten, ver klaart in zijn jaarlijksch rapport, dat het alcoholverbod gefaald heeft, en dat bin nen enkele jaren de wet in het geheel niets meer zal uitwerken. Teneinde de wet eenigszins behoorlijk uit te voeren, zou jaarlijks een bedrag van ministens 300 millioen dollar noodig zijn. Het thans uitgetrokken bedrag is belachelijk klein in vergelijking met de bedragen, die voor het smokkelen van alcohol worden uitgegeven. Uit Canada wordt evenals uit Europa en Midden-Amerika, groote hoeveelheden alcohol gesmokkeld. Admiraal Bullard, de bevelhebber van de Amerikaansche kustwacht verklaarde eveneens, dat de maatregelen tot bestrij ding van het smokkelen onvoldoende wa ren. Wilde men dit afdoende bestrijden, dat zou op iedere f>00 meter een schip gestationneerd moeten worden. De onlusten In Columbia. Uit Sevilla in het Noorden van Colum bia, wordt gemeld, dat de stakers op da bananen-plantages soldaten aangeval len en ontwapend en verscheidene hunner gewond hebben. In de provincie Santa Martha is de staat van beleg afgekondigd. Nader wordt uit Bogota gemeld, dat stakende arbeiders van een der bananen plantages er "in slaagden 35 soldaten van een afdeeling, die was uitgezonden om de orde te herstellen, gevangen te zetten. De minister van oorlog verklaarde, dat het aan de communisten te wijten zou zijn, dat de staking e. revolutionnair karakter heeft aangenomen. De regeering zal echter alle maatregelen treffen, ten einde de rust zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het aantal stakers in Carta gena en Barranquilla wordt op "32.000 geschat. Uit Bogota wordt bevestigd, dat het tusschen de stakende arbeiders van de bananenplantage en regeeringstroepen tot bloedige botsingen is gekomen. Het lijdelijk verzet in Oostenrijk. De nationale raad heeft het regeerings- voorstel' inzake den toeslag aan de amb tenaren ongewijzigd aangenomen. Bij de debatten kwam het herhaaldelijk tot lawaaiscènes. Er vielen scheldwoorden en "het scheelde niet veel, of het was tot een vechtpartij' tusschen socialisten en groot-Duitschers giekomen. De minister van financiën stelde in het vooruitzicht, dat zoodra in het 'ko mende jaar de economische omstandig heden voor den staat verbeterd zouden zijn, nieuwe toeslagen zouden worden verleend. Het besluit van het parlement heeft onder het personeel' glroote verbolgenheid gewekt. Er wordt onder de ambtenaren niet alleen over verscherping van het lijdelijk! verzet gesproken, maar zelfs wordt door eenige groepen ambtenaren reeds het afkondigen van do staking over wogen. De ramp van de „Vestris". In hun verslag over de scheepsramp van "de „Vestris" zeggen de Britsche en Amerikaansche scheepvaartkundigen, dat het S.O.S.-sein om vier uur in den och tend van den 12den November had moe ten worden uitgezonden, n.l. zes uur voor dat dit sein werd gegeven. Zij critiseeren het gebrek aan behoor lijke organisatie aan boord van het schip, hetgeen tot gevolg had, dat men de red- dingsuitrusting niet in vollen omvang kon gebruiken. Korte berichten. Tengevolge van den aanhoudenden regenval is het water van het groote Wiirzjarv-meer buitengewoon sterk geste gen en zjjn groote oppervlakten land "en vjjf dorpen overstroomd. Het water staat in de huizen 1 meter hoog. De "be volking bevindt zich in grooten nood. Na eenige dagen van zwaren regen, die aan de gewassen belangrijke schade heeft toegebracht, is in de omgeving van Messina onverwacht sneeuw gevallen. De temperatuur daalde belangrijk. Ook de bergen van Calabrië zijn overvloedig met sneeuw bedekt. Naar de Hamburgsche bladen uit Iquique in Chili vernemen, is het Chileen- sche stoomschip „Quintero" na een bot sing met het stoomschip „America" ter hoogte van Punta .Paauica gezonken. Daarbij zijn 17 personen verdronken. De kapitein en een groot deel van de be manning zijn gered. Naar de directie van de Danziger Scheepsbouwwerf mededeelt, wordt ook daar overwogen personeel' te ontslaan. In de eerste helft van December worden 300 a 400 en vervolgens nog' 300 arbei ders ontslagen. Volgens de „Tem zijn tot nu toe 297 aanklachten tegicn de „Gazette du Franc" en de onderhoorige financieele maatschappijen bij de rechtbank inge diend. De Engelsche koning heeft gisteren geen1 rustigen dag gehad. Naar uit Tokio wordt gemeld, is men zonder bericht van het Japanscha oplei dingsschip „Oshoro Maru", dat met 100 kadetten aan boord uitgevaren was om aan de vlootrevue te Yokohama deel te nomen. Verscheidene schepen, zoeken naar het vermiste vaartuig. Commies bjj de belastingen. De C. N. A. B. meldt, ook, dat. de minister heeft bekend gemaakt, dat in 1929 geen examen voor commies bij de belastingen wordt afgenomen en dat dus de in 1928 geslaagden ook in 19.29 voor een benoeming in aanmerking komen. Inschrijvingsbiljetten voor aanbestedingen. Naar aanleiding van de vraag van het Eerste Kamerlid Fransen aan den mi nister van financiën, of inschrijvingsrijil- jetten voor aanbestedingen al dan niet .aan zegelrecht onderworpen zijn her innert men er de „Nieuwe Rotterd. Crt." aan, dat in Gemeenstestem no. 3J89 van 10 Maart j.l. is opgenomen de vol gende circulaire van dien minister, dd. 8 December 1927 aan de directeuren der registratie en domeinen gericht: „Bg openbarè verkoopingen, verpach tingen en aanbestedingen, gehouden 'door de ambtenaren der registratie en domei nen, is tot nn toe als eisch gesteld, dat de door gegadigden in te leveren in schrijvingsbiljetten gezegeld moeten zijn met formaatzegel. Naar mijne meening kunnen deze in* schrijvingsbiljetten echter beschouwd wor den als mededeelingen gericht tot de per* soon, die de openbare verkooping enz. houdt, welke mededeelingen als zoodanig niet aan zegelrecht zjjn onderworpen ook al houden ze een bindend aanbod in- In den vervolge behooren de ambtenaren derhalve geene gezegelde inschrjjvings- biljetten te vorderen. Hierop laat de Gemeentestem volgen: Blijkens een nader schrijven van ge noemden "minister, antwoord op een des betreffende vraag van een 'der directeu ren voornoemd, geldt dit voor alle in- schrijvingsbiljetten, dus ook die, welke niet gericht zjjn tot de .ambtenaren der registratie en domeinen. Uitvoer Zangvogels. Er schijnt zich, zoo wordt aam ,^H<et Volk" geschreven, do laatste jaren een internationale handel in Nederlandsche zangvogels te ontwikkelen. Alleen in de maand October j.l. werden via de douane kantoren Beek, Kranenburg en Venlo meer dan 12.000 in ons land gevangen zangvogels naar "Buitschland uitgevoerd, waaronder bjjma 6000 vinken, 1760 kneutjes, 1663 groenlingen en 560 put ters. Voorts leeuwrikken, sijsjes, goud vinken, geelgorzen en merels. Afzenders waren enkele handelaren te Apeldoorn, Heerenveen, Helmond en Til burg, De vogeltjes worden in massa op de vinkenbaan onder netten gevangen, waar- bjj; de wijfjes, die geen handelswaarde hebbsn, gemeenljjk dood geknepen wor den. j Gratisboeken. Het bestuur van den Nederl. Uitgevers bond verzoekt ons plaatsing van het vol gende: De Uitgeversbond heeft het vorige jaar de aandacht gevestigd op een wijze van aankondigen van boeken, welke niet door den beugel 'kan. Dezelfde practijk wordt voortgezet. Zoo worden in verschillende bladen en tijdschriften nu weer reeksen boeken aangekondigd, welke de verkooper geheel kosteloos aanbiedt. Een bestel briefje is daaronder gedrukt, waarbij men banden bestelf; een prijs is daarbij niet vermeld. Men verbindt zich dus tot het voldoen van een bedrag, waarvan men de hoegrootheid niet kent. Men is geneigd tot de bestelling over te gaan, daar de boeken heeten geheel kosteloos geleverd te wor den; men vergeet echter, dat de banden, het binden en een bijdrage in de „alge- meene onkosten" in rekening gebracht worden en dat die kosten in den regel vrij hoog oploopen. Dergelijke aankondigingen zijn misleidend, gaan althans in tegen de goede gebruiken, welke in de uitgeverij en in den boekhandel als regel gelden. Deze misstand is in nader onderzoek; het bestuur van den Nederl. Uitgeversbond vindt wellicht aanleiding daarop later te rug te komen. Binnenland. De herjjfc van maten en gewichten in 1929. De Tweede Kamer handelde de on- derwijs-begrooting af. Inschrijvingsbiljetten voor aanbestedin gen. Een vervalscher van credietbrieven ge arresteerd. Buitenland. De houding der ambtenaren in Oosten rijk. Een nieuw financieel' schandaal in Frankrijk. De aranfcsmokkel in Amerika. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is gisteren met de behandeling van de begrooting van On derwijs gereed gekomen. Niet zonder hartstocht werd gesproken over een meer pacifistische inrichting der geschiedenis boekjes, waartegenover de heer J. J. C- van Dijk (A.-R.) opmerkte, dat do ge schiedenis de feiten heeft te geren en dat men niet Gods leiding in de historie mag wegdoezelen, een betoog waarmede o-a. de heer Kersten zijn instemming betuigde. Bij de afd. Kunsten en Wetenschappen verdedigde de heer Zij Is tra (A.-R.) een amendement, om de subsidies voor het residentie-orkest en het Leeuwarder-or kest te schrappen. Dinsdag zal hierover worden gestemd. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Voor de benoeming van een hoofd van school A, vacature C. Hack, luidt de voordracht de heeren W. Hejjt, H. N- Everaars, en C. L. Hack, hoofd van de openbare school resp. te Veere, 'Oude Tonge en Zonnemaire. B. en W. stellen voor, de benoeming te doen ingaan op een nader door hen te bepalen tijdstip. Door het bestuur der Godshuizen worden voor twee vacatures, die met ingang van 1 Januari a.s. ontstaan door periodieke aftreding, aanbevolen de hee ren E. H. P. Feek, aftr„ en G. Mes, 'C. Boudewijnse, aftr., en. Mr J. F. van Deinse. Door B. en W. worden voor drie periodieke vacatures in de Commissie v. Toezicht op het L. O. aanbevolen de heeren G. Mes, aitr. en L. H. H. Parren, de dames J. G. G. de Cleijn Brem en M. M. Jungius en de heeren S. Brouwer en H. Bonnet. De aftredenden vertegen woordigen resp. de volgende categorieën: ouders van leerlingen der Bijz. scholen; onderwijzers der openbare scholen en hoofden der bijz. scholen. Voor lid van de Commissie van beheer en 'toezicht op de gemeentelijke sportterreinen wordt ter herbenoeming aanbevolen de heer L. J. Geers, die in 1929 ,aan de beurt van aftreding is. Door B- en W. wordt overeenkomstig het verzoek van het Burg. Armbestuur voorgesteld de subsidie over 1928 van f iOO.OOO alsnog met f4794 71 te verhoo- gen. De_ commissie van financiën ver- eenigt zich hiermede. Op 24 November publiceerden wij een voorstel om te besluiten tut het rooien van 49 iepen en 10 andere boomen. Thans deelen B. en W. mede, dat in de gemeente op een 2-ta.l stormdagen een aantal boomen is geveld, die natuurlijk in den aanstaanden verkoop zullen wor den begrepen. Het kwam hen bovendien na die stormdagen dienstig voor nogmaals een nauwgezet onderzoek in te stellen naar den toestand van verschillende boo men en daarbjj gebruik te maken van die voorlichting van den deskundige A. van der Have te Kapelle- Geheel in overleg met hem stellen B. en W. voor, alsnog 40 iepen, 15 populieren en één wilg te rooien. Voor de Raadsvergadering op Woensdag a.s. zijn de volgende stukken ingekomen: Het jaarverslag, de rekening over 1927 en de begrooting voor 1929 van de Mid- delburgsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen. Het bekende verzoek om adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Axel inzake verlaging der salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. Een afschrift van een adres door de gemeente IJsselmonde gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw inzake toepassing van art. 122a der gemeentewet. B. en W. stellen voor het adres van 10 bewoners van den tramsingel, waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1