DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. VAN HOOGER ORDE. Gemengd Nieuws. FEUILLETON EINDE VAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1928. No. 69.. TWEEDE KAMER. De R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg. JDe debatten over de Onderwijsbegroo- tiH werden gisteren voor een goed deel beheerscht door de voorgestelde subsidie van f 10.000 voor de R.-K. Handelshooge school te Tilburg. Ter toelichting van deze zaak het vol gende: In 1913 is aan de Nederlandsche Han delshoogeschool te Rotterdam een bijzon dere school opgebouwd op een vrij weten schappelijk beginsel, subsidie verleend. Artikel 34 van de begrooting vraagt voor dit jaar zelfs f 61.000. Niemand had daar bezwaar tegen. Het Rijk geeft geen hooger handelsonderwijs en wettelijk is dat niet geregeld. Naast deze school in een handelscen trum, is er in het centrum van het in dustriegebied te Tilburg een R.-K. Han delshoogeschool gesticht, waarvoor thans een subsidie van f 10.000 gevraagd werd Maar nu kreeg men de poppen aan het dansen. Tegen subsidie aan een z.g. neutrale school, waar met God en godsdienst niet gerekend wordt, had niemand bezwaar, maar subsidie voor een R.-K. inrichting, neen dat mocht niet. De heer T i 1 a n u s (jC.-H.) wees er op, dat de Chr. Hist, steeds een afwijzend standpunt hebben ingenomen tegen de subsidieering van bijzondere hooger on derwijsinstellingen. Zij vragen volledige vrijheid van die instellingen. Gaat men daarentegen sübsidieêren, dan zullen voorwaarden moeten worden gesteld, die bij de wet moeten .worden geregeld. Zij wenschen ook de wetenschap niet aan een dogma te binden. Op dien grond bestaat er voor spr. onderscheid tusschen een niet- confessioneele school als die te Rotterdam en een confessioneele school als die te Til burg. De verbijzondering van ons volksleven dient niet verder doorgevoerd te worden. Bovendien is de subsidie te hoog in ver houding tot die van de Vrije Universiteit en van de R.K. Universiteit te Nijmegen. De Kamer staat hier voor een ernstige beslissing. De minister doet beter, door dit punt terug te nemen. Dhr Lingbeek (H.G.S.) bestreed eveneens de subsidie-aanvraag. Reeds hebben de Roomschen het meeste profijt getrokken van de Hooger onderwijswet van dr Kuyper, doordien zij een ton subsidie krijgen voor de R.K. Universiteit te Nij megen, terwijl de Vrije Universiteit te Amsterdam blijft tobben. Wil men iets doen voor het Hooger onderwijs, dan is het herstel van onze theologische facul teiten aan de landshoogescholen het eerst aan de beurt. De heer M o 11 e r (R.K.) had de onge lukkige uitdrukking^ dat de wetenschap niet gebonden mag zijn aan een dogma, niet verwacht uit den mond van een man als de heer Tilanus. De wetenschap is gebonden aan de waarheid, aan de Christelijke waarheid en aan iedere an dere waarheid. Komt de man der weten schap bij zijn onderzoek daarmede in strijd, dan blijkt hij zich te hebben ver gist en gaat hij voor die waarheid terug. Spr. vraagt met hetzelfde recht als de heer Lingbeek aan elke openbare uni versiteit een volledig ingerichte katholieke theologische faculteit met staatsgeld. Waarom alleen een protestantsche theo logische faculteit? SpT. ontkent en blijft ontkennen $en eigen protestantsch ka rakter der natie. Dat is er nooit ge weest. Er is wel een gereformeerde over- heersohing geweest. De heer Van Wijnbergen (R.K.) constateert, dat de overheid ten onzent tot dusver zelf geen hoogere handelsscho len heeft opgericht. Er zijn twee bijzon dere handelshoogescholeri, één te Rotter dam en één te Tilburg. De heer Tilanus noemde de laatste _een confessioneele school, die opmerking heeft spr. uit den mond van een secretaris van den On derwijsraad verbaasd. Onze wet kent geen 130) Naar het Engelseh. Ik verbeeldde me, dat ik John dit hoor de zeggen, terwijl hij bij me stond, met zijn hand op mijn schouder. John zelf, geheel verschillend van dat, wat daar zoo stil voor me 'lag; schoon, als alleen de dood wezen kan, veel jonger, wel twintig jaar jonger, dan hij er dezen morgen uitgezien had. Vaarwel Johnl Vaarwel gij, die meer dan een broeder voor mij zijt geweestl 'tls maar „voor een poos". Terwijl ik daar zoo zat en dacht hoe vreedzaam de handen neerlagen, nog ge vouwen, hoe zacht de uitdrukking was van den gesloten mond en hoe vreemd het geheele gezicht leek op het kleine) gezicht van Muriel, dat ik had zien rus ten in dezelfde diepe ru3t op dezelfde peluw raakte iemand mij aan. Het waa mevrouw Halifax. au er lan openbaar of b'jzonder onder wij?. Wij hebben twee bijzondere han- deishoogescholen, één in het noorden, één in het zuiden. Tegen de laatste komt thans verzet. Maar bij de voorbereiding van de oprichting van deze laatste is alle steun en medewerking ondervonden van de Handelshoogeschool te Rotterdam en bij de opening van deze school is sympathie betuigd door alle richtingen. Sinds dien zijn 14, 15 maanden verloo- pen en is de goede verstandhouding tus schen de instelling te Tilburg en de an dere hoogeronderwijsinstellingou blijven bestaan. Het allereerste bezwaar tegen deze inrichting wordt vernomen uit de:.e Kamer. Spr. betreurt, dat op die wijze de indruk zal worden gewekt, dat weer voor de zooveelste maal onze zuidelijke provinciën, Noord-Brabant en Limburg, bij de noordelijke worden achtergesteld. De heer Z ij 1 s t r a (A.-R.) bestrijdt de beschouwingen van den heer Tilanus, vol gens wien het verschil van levensbeschou wing door de overheid niet moet wor den geëerbiedigd bij het universitair on derwijs. De wetenschap is een souvereine le venskring met zijn eigen wetten. Zij ont vangt haar inhoud niet van de overheid. De wetenschap moet één zijn; die eenheid is ondenkbaar zonder dieperen grondslag. Zeker 'is een subsidie van f 4000 voor de Vrije Universiteit gering in vergelijking met een subsidie van f 10.000 voor deze Handelshoogeschool. Maar daaruit volgt alleen, dat de overheid haar houding te genover de Vrije Universiteit zal hebben te herzien. Overigens huldigt de A.-R. partij zeer zeker den protestantschen grondslag onzer natie. De heer Oud (V. D.) motiveert de stem zijner partijgenooten tegen het sub- sidievoorstel. De vrijz.-dem. maken on derscheid tusschen het lager- en middel baar onderwijs eenerzijds en het hooger onderwijs anderzijds. Te Rotterdam 'heeft men te doen met de vrije markt; terecht heeft de staat- dus dit onderwijs gesteund, maar de Hooge School te Tilburg heeft een ge heel ander karakter. De heer Zandt (S. G. P.) vraagt zich af of we onze kinderen nog aan de Vrije Universiteit mogen toevertrouwen, daar deze meer en meer afwijkt van de grond slagen der Belijdenis. Des te minder reden is er om Rome te verrijken. Van den echten Calvinist mag men niet verwach ten, dat hij zulk een streven met staats geld zal bevorderen. Spr. stelt zich aan de zijde van hen, die een theologische faculteit aan de staatsuniversiteit hebben bepleit. Deze zal de studenten moeten onderwijzen in de Gereformeerde Belijdenis. De heer A1 b a r d a (S. D.) betoogt, dat de pacificatie op lager-onderwijsgebied niet de verplichting inhoudt, tot pacificatie op ander onderwijsgebied. Het is niet wenschelijk, dat daaromtrent ten aanzien van het hooger onderwijs een incidenteele beslissing wordt genomen. De heer van Wijnbergen heeft een zeer slecht element in het debat gebracht door zijn tegenstelling tusschen het Noorden en het Zuiden. Rotterdam ligt werkelijk zoo ver niet van Noord-Brabant, dat de jongelui uit die provincie alleen te Til burg zouden kunnen studeeren_en niet te Rotterdam. Spr. ziet geen réden om deze school te subsidiëeren. De heer v. Wijnbergen: De school te Rotterdam krijgt wel subsidie- De heer Albarda: Dat is geen con fessioneele school. Die wensch ik geen subsidie uit de staatskas te geven. De heer Visscher (A.-R.) betoogt, dat de gereformeerde wetenschap in En geland, Nederland en de Vereenigde Sta ten een protestantsche cultuur heeft doen opkomen. Zelfs het katholicisme heeft hier te lande den gezegenden invloed daarvan ondergaan. In dit opzicht draagt Neder land nog heden ten dagen het merkteeken van het protestantisme op het voorhoofd- Het karakter der universiteiten is ge heel gewijzigd. Zij gaan meer en meer op een complex van vakscholen gelijken. Spr. staat sympathiek tegenover het stre ven het herstel daarvan in den geest der middeleeuwen of der reformatie te bevor deren door regeeringssteun. Maar dan moet dit niet incidenteel geschieden maar door een herziening der ^Hooger Onder- wijiswet. De minister neme dus dezen post terug en kome met een herziening der Hooger-onderwijswet waarin ook deze materie is geregeld. Daarbij zal hij op sprekers sympathie kunnen rekenen- De heer S ch o k k i n g (C.-H.) zegt, dat de Chr. Historischen altijd onderscheid hebben gemaakt tusschen het lager, het middelbaar en het hooger onderwijs. Wij wenschen niet een verder doorgevoerde splitsing in ons volk dan noodig is. Zegt men: de handehhoogeschool te Rotterdam is een bijzondere, dan is te overwegen, of de overheid deze zal heb-- ben over te nemen. Het protestantsch ka rakter onzer natie is er nog. Daar genie ten allen van, die zijn voor geestelijke vrijheid. Wij leven in de sfeer der re formatie die ons de geestelijke vrijheid do-et hooghouden en die niet wil dat het onderwijs aan onze universiteiten gebon den is aan een dogma. De Minister van Onderwijs, de heer Waszink, vraagt zich af, of het wel op den weg van het Kabinet ligt, om te komen met een voorstel tot alge- meene herziening van de Ho-oger-onder- wijswet. De heer Heemskerk (A.-R.)Nuwèl, nu dit voorstel is ingediend. De Minister: Het is nu toch wel gebleken, dat er zooveel verschil van meening lyervoor is tusschen de ver schillende partijen, dat zulk een voorstel niet te verwachten is van een extra-par lementair Kabinet. Spr. kan niet voldoen aan "het verzoek van den post van f 10.000 subsidie voor de R.K. handelshoogeschool te Tilburg in te trekken; ondanks het feit dat spr. volkomen zekerheid heeft over !het lot van dit voorstel. Het handelshoogeronderwijs is weste lijk niet geregeld. Desondanks heeft men destijds geen bezwaar gemaakt tegen het Rotterdamsche subsidie. Men behoeft dus geen wettelijke regeling af te wachten om dit subsidie te voteeren. Uitsluitend op grond van het praecedent van de Rot terdamsche handelshoogeschool heeft spr. dit subsidie voorgesteld om geen onbil lijkheid te scheppen, waar beide scholen in precies dezelfde omstandigheden ver- keeren. Hierna kwam het artikel in stemming. De heer Heemskerk motiveert zijn stem vóór dit artikel, op grond van de billijkheid, nu de bijzondere handelshoo geschool te Rotterdam, die niet op een bepaald beginsel berust, wèl subsidie ge kregen heeft. De minister heeft het echter hun, die voor dit subsidie zullen stem men, zoo moeilijk mogelijk gemaakt, daar hij weigerde de consequentie te trekken dat nu ook yoor de universiteiten, die op een bepaald beginsel steunen, de sub sidie zal moeten worden geregeld. De heer Tilanus (C.TI.) motiveert zijn stem tegen het artikel en verklaart, de zaak zoo zakelijk mogelijk te hebben bezien. Het artikel wordt verworpen met 45 tegen 34 stemmen. Voor: de katholieken en de anti-revolutionnairen, behalve de heer Visscher. Avondvergadering. Waterstaatshegrooting. In de avondvergadering werd de behan deling van de Waterstaatshegrooting voortgezet. Van de langdurige debatten, waarbij de meest uiteenloopende punten ter. spra ke kwamen, vermelden we alleen het volgende. De heer Bakker (C. H.) drong aan op beperking van de diensten op Zon dag bij de spoorwegen, waartegen de heer Oud (V. D.) zich krachtig verzette. De heer Duymaer v. Twist ver klaarde zich tegen het rijden van extra- treinen op Zondag, waardoor aan het personeel de Zondagsrust wordt ont nomen. De heer S m e e n k (A. R.) erkende, dat de kwestie van het rijden' van treinen op Zondag een uiterst moeilijk vraag stuk is. Er is in den loop der jaren ten aanzien van de Zondagsdiensten bij verschillende bedrijven veel verbeterd, maar spr. heeft met leedwezen gecon stateerd, dat in de laatste jaren het aan tal treinen op Zondag weer is toegeno men. De minister verdedigt dezen Zon dagsdienst met de opmerking, dat het publiek anders' meer gebruik zal gaan maken van autobussen, maar daarmee is de minister er geenszins af. We hebben hier te doen met een principiëele kwes tie en het is de plicht van een over heidsbedrijf in deze het goede voorbeeld te geven. Voorts hoopt spr. evenals de heeren Bakker en Hermans, dat de mi nister zal kunnen bevorderen, dat aan de billijke eischen van het spoorwegperso- neel inzake een 'uitkaeringi in eens spoe dig zal1 worden tegemoetgekomen. Ook zou spr. het pens i o en vraagstuk voor het trampersoneel graag zien geregeld. De heer Z an dt(S.G.P.) keurde de hou ding van den minister af, die in strijd met Gods gebod treinen op- Zondag en zelfs extra-treinen op den dag des Heeren laat, loopen. Dat is in strijd met de H. Schrift en spr. Rad zulks niet van dezen minister verwacht. Hij betoogt voorts, dat ook aan do autobussen verboden moet worden om op Zondag te rijden. Spr. diende een mo'tie in waarbij de Ka mer als haar oordeel uitspreekt, dat op1 Op den Muiderstraatweg heeft een ernstig auto-onge luk plaats gevonden. Een van Amsterdam komende auto raakte op het gedeelte waar de rails van de Gooische stoomtram over het onbe strate gedeelte van den weg loopen, van den straatweg en te water. Twee der inzitten den werden zwaar gewond, terwijl een derde minder ern stig werd gewond. Een zwaar gewonde passagier werd weg gedragen. Hoe zij hier kwam, weet ik niet; noch hoe zij het aangelegd had om weg te komen van haar kinderen; ook niet, hoe zrj, die in geen weken geloopen had, haar weg hierheen gevonden had, in het donker, geheel alleen; ook niet, welke kracht, bijna bovenmenschelijk, haar hielp om daar zoo te staan, zooals zij deed, rechtop en kalm naar hem ziende - ziende, gelijk ik deed. „Hij lijkt zoo sprekend vindt ge ook niet, Phineas?" de stem was zwak en zacht, niet onderbroken door snikken- „Hij heeft mij eens gezegd, in gevalin dit geval hij liever niet wilde, dat ik zou kpmen om naar hem te zien maar ik kan het zoo gij ziet." Ik gaf haar mijn plaats en zij zat brj het bed. Wel tien minuten of langer ble ven wij daar zonder een woord te wis selen. „Ik geloof, dat ik iemand aan de deur hoor. Broeder, wilt gij de kindereybin nen roepen." Guy, geheel verslagen, knielde neer naast zijn moeder en smeekte haar, toe te staan, dat hij haar naar huis bracht- „Dadelijk dadelgk, mijn zoon. Gij zijt zeer goed voor me maar je vader. Kinderen kom binnen en zie naar je vader". Zij kwamen allen om haar heen schreiend; maar zij sprak zonder een traan. „Ik was een meisje, jonger dan een van jullie, toen ik het eerst je vader ont moette. De volgende maand zouden we 33 jaar getrouwd zijn geweest. Drie en dertig jaar." Haar oogen werden droomerig alsof haar verbeelding haar terugleidde langs al dien tijd; haar vingers bewogen zich werktuiglijk op en neer, over haar trouw ring. „Kinderen wij waren zoo gelukkig. Hij was zoo goed; hij had mij zoo lief- Nog meer dan dat, hij maakte me zoo goed dat was het waarom ik hem zoo lief had. O, wat is zijn liefde voor mij ge weest van het begin afi Kracht, hoop en vre&e; troost, hulp in nood, heerlijk in voorspoed. Hoe niijn leven gelukkig en volmaakt werd hoe veel meer ging ik me zelf achten, omdat hij mij tot de zijne had gemaakt 1 En wat hijj was kinderen niemand, dan ik, zal ooit al fijn goedheid kennen, niemand dan hij zelf, wist, hoe lief ik je vader heb gehad." Haar stem werd bijna onhoorbaar maar zij bedwong zich en weer klonk zij klaar en helder, als de natuurlijke stem van de moeder. „Guy, Edwin, gij allen, gij moet nooit je vader vergeten. Gij moet doen gelijk hij wilde en leven als hij leefde in alle opzichten. Gij moet hem liefhebben en elkander liefhebben. Kinderen, gij zult nooit iets doen, dat je beschaamd zal doen worden om je vader te ontmoeten." Zij kuste hen allen haar drie zoons en haar dochter, een voor een; en dan zag zij rond naar iTog een kind maar zij glimlachte: „Hoe blij zal haar vader zijn haar weer te hebben, zijn eigen, kleine Muriel." „Moeder! lieve moeder! kom mee naar huis", fluisterde Guy, bijna snikkend. Zijn moeder boog zich over hem, gaf hem nog een kus hem, de liefste van al haar kinderen en herfiaalde„Da delijk, dadelijk! Nu, gaat allen heen. Ik wil even alleen bleven, alleen met mijn man." Toen wij weg gingen, zag ik haar naar Zondag alle openbare middelen van ver voer behooren stil te staan, en waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, om de daartoe noodige stappen te ondernemen. De motie werd niet voldoende onder steund, zoodat zij geen punt van beraad slaging kon uitmaken. Kerstboomen op stations en straten. In een aantal Duitscbe steden worden sinds enkele jaren in de Kerst week of ten minste op de Kerstdagen op openbare plaatsen electrisch verlichte kerstboomen opgericht. Dit jaar zullen te Miinchen twee kerstboomen prijken. In verschillende Beiersche steden zullen dit jaar ook kerstboomen op de stations wor den opgericht. Dit zal o.a. het geval zjjn te München, Garmisch-Partenkirchen, Mit- tenwald, Berchtesgaden, Rosenheim, enz- Auto in brand. Gisteren is te Rijnsburg een auto van den bloemist G. v- d. Eijkel, in brand geraakt. De auto was geladen met vaten, deels ledig, deels gevuld met benzine. Toen de 18-jarige J. van den Eijkel de motor van de auto aanzette, ontstond een vonk, die in aan raking kwam met benzine, welke uit een der vaten lekte. In minder dan geen tijd stond de auto in lichte laaie, met het gevolg, dat de met benzine gevulde vaten uit elkaar sprongen- Dit had weder ten gevolge, dat de nabij gelegen woning van den heer J. Star in brand geraakte. Met emmers water en een slang op de water leiding heeft men weten te voorkomen, dat het huis een prooi der vlammen werd. Een gedeelte van het dak en een partij op den zolder opgeslagen groenten is verbrand, terwijl het gebouw veel wa- terschade kreeg. De jongen, die den mo tor had aangezet, geraakte eveneens in brand- Zijn vader duwde hem in een sloot waardoor de vlammen werden gedoofd-. Hij kreeg in hoofdzaak aan een zijner handen eenige vrij zware brandwonden- De auto met den inhoud brandde ge heel uit. De schade van een en ander wordt geschat op f 1500. Verduistering in dienstbe trekking. De koopman in margarine van S. te Rotterdam, heeft aangifte ge daan, dat de reiziger van B. een bedrag van ongeveer f 1300 heeft verduisterd. Van B. was z.g.n. stadsreiziger en was o.a. heiast met het innen van posten. Om particuliere schulden te dekken, heeft hij gedurende de laatste twee jaar stelsel matig geld van de geïnde bedragen ach tergehouden en steeds heeft hij de oude tekorten gedekt met geld, dat hij pa3 had ontvangen. Hij is aangehouden en opgesloten. Ontrouw postbeambte- Een brievenbesteller van het postkantoor te Berlijn-Wilmersdorf heeft zich ter beschik king van de justitie gesteld. Hij beweerde een bedrag van 10.800 mark te hebben verduisterd. Waarschuwen tegen 'auto- vallen. De rechtbank te Keulen heeft dezer dagen een automobilist, die door te roepen: „pas op, auto-val!" andere auto mobilisten had gewaarschuwd tegen de lagen der verkeerspolitie, tot een boete veroordeeld wegens „grober Unfug". (Grof, onbehoorlijk gedrag.) Een advocaat schrijft nu aan de Köln. Ztg. dat deze veroordeeling in strijd is met een beslissing in hooger instantie, n.l. van het Keulsche gerechtshof, welke in eén dergelijk geval een autorijder heeft vrijgesproken op grond, dat een waarschu wing tegen een auto-val neerkomt op een aanmaning, de verkeersvoorschriften in acht te nemen en mitsdien niet onbehoor lijk is. Boevenstreek- Bij een dikken mist, die het uitzicht belemmerde, reed Woensdagavond een heer uit Leeuwarden, die alleen in zijn auto zat en uit de richting Meppel kwam, op den rijksweg nabij het Steenwijker pompstation boven op een paar dwars over den weg liggen de denneboomen. Door den schok en tevens verward in de takken, slingerde de auto heen en weer, doch bij kon zonder ongelukken tot staan gebracht worden. De nog jonge dennen waren' uit een in de onmiddellijke nabijheid gelegen bosch gehaald. Nauwelijks stond de auto stil, of drie kerels kwamen le voorschijn en sprongen, zeker met weinig goede be doelingen, op den wagen toe. De be stuurder van de auto greep ter verdedi ging zijn motorsleutel. Juist op dit kritieke bet bed gaan „John, John!" De zelfde woorden, met welke zij naar hem toegegaan was, jaren geleden, op den dag, dat ze verloofd werden. We deden de deur dicht. We zaten allen op de trap; misschien enkele mi nuten, misschien uren. Buiten noch bin nen sprak iemand niets verroerde zich. Ten slotte ging Guy zacht naar binnen- Zij was nog op dezelfde plaats naast het bed, maar zij lag er half op, gelijk ik haar gezien had, toen ik de deur sloot. Haar arm had zij geslagen om den hals van haar man; haar gez'icht had zij in de peluw gedrukt, dicht bij zijn haar. Zij konden in slaap zjjn geweest zfrj beiden. Een van haar kinderen riep haar, maar zjj antwoordde niet en zij bewoog zich niet. 1 Guy nam haar op zeer teeder; zijn moeder, die geen steun over had, behalve hem zijn moeder een weduwe. Neen Gode zij dank! zij was nu geen weduwe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5