No. 59 Yrydag 7 December 1928 43e Jaargang BONNEN HENORIKSE SCo's BAWX - GOES EERSTE BLAD. Denkt er aan! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. (ZWARE SHAG) HEBBEN DUBBELE WAARDE TOT 31 DECEMBER 1928 Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Rusland ais voorbeeld. In de „Tribune", het bekende comma1 nistische orgaan, wordt Rusland ook wat betreft de huwelijkswetgeving aan andere landen ten voorbeeld gesteld. Herinnerd wordt aan het internationale congres voor sexueele hervorming in Juli 1S28 te Kopenhagen gehouden. In dit congres trad o.m. als spreker op een professor aan de universiteit te Kiew die in een „zeeT interessante voor dracht" de moderne wetgeving der Sovjet-Unie belichtte. Hij legde er den nadruk op, dat deze wetgeving een heele reeks van „sexueele misdaden" over boiord heeft geworpen, die in de strafwet geving van andere landen nog bestaan, o.a. echtbreuk, concubinaat, sodomie, bloedschande, prostitutie enz. De Sovjet-staat, zoo werd betoogd, stelt iedere samenleving van man en vrouw gelijk met een in de staatsregis- ters ingeschreven huwelijk. Daarom kent men daar niet het probleem der z.g. buitenechtelijke kinderen en ongehuwde moeders. Met groote belangstelling, zoo wordt verder gemeld, werd deze voordracht aan gehoord en tenslotte werd in een resolu tie vastgesteld, dat de Sovjet-unie het eerste en het eenige land is, dat van alle landen het sexueele probleem op de meest juiste wijze heeft opgelost, en dat deze wetgeving ook in andere landen als voorbeeld kan dienen. Rusland heeft dus officieel, gelijk trou wens bekend was, met de Christelijke hu welijksbeginselen gebroken en de sociaal democratische beginselen aanvaard. Wij wijzen nu niet op de namelooze ellende die hiervan, met name voor vrouwen en kinderen het gevolg moet zijn eh ook reeds is. Wij herinneren alleen, dat ook in dit opzicht, de eischen van .Gods Woord met voeten worden getreden. Dat hier een brutaal en stelselmatig pogen is om het Christelijk huwelijk, en als gevolg daarvan het Christelijk gezins leven radicaal te vernietigen. In Rusland ziet men de toepassing van de anti-Christelijke revolutionaire theoiriën in de praotijk. Hel hierboven genoemde congres stelt Rusland ten voorbeeld. Wij; hebben er geen bezwaar tegen. Maar dan als waarschuwend voor- beeld. V Nog een voorbeeld. In het po-pul air-wetenschappelijk bij voegsel van „Het Volk" kwam onlangs een artikel voor, waarin het opvoedings systeem der Oostenrjjksche socialisten wordt geteekend. Een der voormannen in die beweging heeft als zijne meening uitgesproken dat inzonderheid het gezin door den so ciaal-democraat moet worden tegenge staan. Waarom? Wel om de heel eenvoudige reden, dat het gezin, ook het arbeidersgezin, in d§n grond der zaak een zuiver kapitalisti sche instelling is. In het gezin heerscht het gezag. Daar is de vader die het gezag hand haaft. Dat is de onderdrukker. En daar zijn ook de slachtoffers van het gezag, de onderdrukten: moeder en kinderen. Welnu, om aan die gezags-idee een einde te maken moet het gezin worden vernietigd. De kinderen moeten leeren he>t ouderlijk gezag te weerstaan. Nu is wat deze Oostenrijksche dok tor leert volstrekt niet nieuw. Het is de leer van de sociaal-democratie die ook in ons land wordt gehuldigd. Het verschil is alleen, dat men het hier als regel wat minder duidelijk zegt. Komt men er rond voor uit, wat eigen lijk de eisch en de beteekenis is van het socialistisch beginsel, dan zal dat met name de Christelijke arbeiders af schrikken. Daarom wordt er bij het optreden naar buiten wat water in den rooden wijn gedaan. Maar principieel verschil is er niet. Ook in ons land gaat de strijd van de sociaal-democratie tegen het gezag en het gezin. De bijeenkomst van don Volkenbondsraad. Dr Stresemana, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken zal zich van avond naar Lugano begeven, om aldaar deel te nemen aan de aanstaande zitting van den raad van den Volkenbond. Ook Briand en Chamberlain zullen daar komen In Berlijn sche politieke kringen ziet men met spanning de aanstaande beraad slagingen tegemoet. Niet de beraadslagin gen, die op de agenda staan, maar de beraadslagingen, die buiten de zittingen tusschen de in aanmerking komende mi nisters van buitenlandsche zaken zullen worden gehouden over de kwestie van het herstel en de ontruiming van het Rijnland. Men heeft overigens te Berlijn nog steeds geen antwoord ontvangen op de jongste Duitsche memorie, zoodat nog steeds niet vaststaat, door wie de leden der nieuwe commissie van deskundigen zullen worden benoemd, hoe deze com missie zal worden samengesteld en wan neer zij zal bijeenkomen. Engeland en de gasoorlog. In het Engelsche Lagerhuis vroeg het lid der Arbeiderspartij Kenworthy, of de Engelsche regeering voornemens was het Protocol van Genève, dat het gebruik van gifgassen in den oorlog verbiedt, te ratifioeeren, in verbatad met de omstan digheid, dat het Protocol reeds door Frankrijk, Italië, Rusland, Duitschland, en ongeveer dertig andere staten geratifi ceerd is. Locker Lampson antwoordde, dat het gifgasprotocol tot nog toe slechts door zes naties geratificeerd is, waaronder zich Duitschland niet bevindt. Zooals Cham berlain reeds op 18 Juli in het Lagerhuis mededeelde, is de Britsche regeering niet bereid het protocol te ratificeeren, zoolang niet alle andere onderteekenaars daartoe bereid zijn. Bomaanslag in een 'dagbladdrukkerij te Lemberg. Uit Lemberg wordt gemeld, dat gister middag op de drukkerij van het dagblad Slowo Polskie, een regeeringsgezind dag blad aldaar, een geheimzinnige bomaan slag heeft plaats gehad, welke nog niet kon worden opgehelderd. Bij den direc teur van het blad werd door een kruier een pakje bezorgd, dat er als een ge schenk uitzag. Toen de directeur het pak je wilde openen, volgde een ontploffing, waardoor het interieur van het bureau geheel vernield werd en allo vensterrui ten van het gebouw sprongen. Er ontstond een begin van brand, dat door de brandweer echter spoedig kon worden gebluscht. De directeur werd gewond aan gelaat en handen. Verdere persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Aardschokken in Calabrië. De Piccolo meldt uit Calabrië, dat al daar Woensdag te 16.29 uur twee hevige aardschokken gevoeld zijn. De bevolking heeft de huizen 'in de steden verlaten en zich in de straten verzameld. Materiëele Bchade werd tot dusver niet aangericht- Communieten-actie in Columbia. Volgens een particulier telegram heb ben in Columbia 9000 plantage-arbeiders die sinds half November staken onder communistische leiders de steden Santa Marta, Cienaga, Sevilla en Aracataca be zet. Er moet een opstand uitgebroken zgn van stakende arbeiders der bananen plantages, welke een ernstig karakter draagt. Ongeveer 9000, volgens andere berich ten 12.000 arbeiders, die sedert midden- November staken, moeten onder commu nistische leiding zich van 4 steden heb ben meester gemaakt, die zjj bezet hou den. De arbeiders zouden' zijn opgehitst door communistische propagandisten uit Mexico- De stakers, die slechts primitief bewa pend zjjn, moeten zich op verschillende plaatsen verschanst hebben. De planta ges zijn overal vernield. Tusschen regeeringstroepen en stakers hebben reeds talrijke botsingen plaats ge had. Uit New-York wordt gemeld, dat ook Amerikaansche regeeringsambtenaren als gijzelaar worden vastgehouden. Dit zou wellicht tot een ingrijpen der Ver- eenigde Staten aanleiding kunnen geven. De staat van beleg over dit gebied is afgekondigd. Daar de stakers de telefonische en te legrafische verbindingen hebben doorge sneden, worden slecht3 weinig berichten omtrent de onlusten ontvangen. V.esmokkeiarij aan de Nederlandsch- Duitsche grens. De Pruisische minister van landbouw heeft in antwoord op een vraag in den landdag verklaard, dat klachten over vee smokkelarij aan de Nederlandscbe grens hem herhaaldelijk aanleiding hebben ge geven in overleg met de rijksregeering TADOR maatregelen te nemen ter verscherping der bewaking aan die grens. Te zamen met de rijksregeering zal nogmaals worden na gegaan, of nieuwe maatregelen noodzake lijk en uitvoerbaar zijn. Ontploffing in een fabriek. Gisteren had in een fabriek van anti septische middelen bij de Oostrivier te New York een geweldige ontploffing plaats. Vier personen werden gedood, zes gewond; vijftien personen worden vermist. De oorzaak van. de ontploffing is nog on bekend. Tot op een afstand van honderden meters sprongen de ruiten der huizen. Ambulances van zes hospitalen en politie- reserves zijn in allerijl naar de plaats des onheils gezonden. Echtscheidingen in Hongarije. In het parlement is een interpellatie gehouden, waarin de aandacht der re geering gevraagd wordt voor het onrust barend stijgend aantal echtscheidingen. De minister van justitie, Pesthy, ver klaarde, dat 79 pet. van alle echtschei dingen werden uitgesproken ter oor- zake van kwaadwillige ver'a'ing: het bewijs voor het feit, dat kwaad willige verlating aanwezig is, wordt gemakkelijk genoeg ^eleverd, omdat een getuigenverklaring n twee personen, dat de echtelieden reeds sedert zes maan den gescheiden leven, voldoende is. De echtscheiding heeft men in Hongarije zoo gemakkelijk gemaakt, dat buitenlanders zelfs naar Boedapest komen om zich te laten scheiden. Zedelijk verval. De „Roode Courant", een te Moskou verschijnend bolsjewistisch blad, vertelt, dat er op het bureau van den burgerlijken stand te Moskou een jonge werkman en een meisje verschenen, die zich in het „trouwboek" wilden laten inschreven. Zooals men weet, zjjn de huwelijksforma liteiten in 'Rusland zeer eenvoudig ge maakt. Toen de jonggehuwden het bureau ver lieten, ontstond tusschen beiden een klei ne woordenwisseling, die, terwijl ze in de tram stapten, erger werd en eindelijk zulke afmetingen aannam, dat zjj bei den besloten om onmiddellijk te schei den. Zij gingen terug naar het bureau van den burgerlijken stand en verklaar den aan den desbetreffenden ambtenaar, dat zij „wegens karakterverschil" het hu welijk niet langer wenschten bestendigd te zien. De ambtenaar nam het boek der echtscheidingen en registreerde daar de ontbinding van het huwelijk, dat een half uur te voren gesloten was. Geen belastingverhooging in Amerika. In zijn jaarrapport over den economi- schen toestand van Amerika deelt de se cretaris voor de schatkist, Mellon, mede, dat de inkomsten in het op 30 Juni ge- eindigde fiscale jaar slechts 3 pet. bene den het totaal bedrag van het vorig jaar zijn gebleven. In zijn begrootingsbericht voor 1930 deelde president Goolidge mede, dat er weliswaar geen onmiddellijke vooruitzich ten bestaan op een verdere vermindering der belastingen, doch dat de algemeene toestand gunstig is en d'at met een klein overschot rekening gehouden kan worden. Belastingverhooging zal niet plaats vin den. De nieuwe Bondspresident van Oostenrijk. Miklas, de nieuwe Oostenrijksche bonds president werd den 15den October 1872 te Krems aan den Donau geboren. Na beëin diging van zijn universitaire studie werd Miklas leeraar op een reeds middelbare eu hoogere scholen en was ten slotte rector van het gymnasium te Horn. Sedert 1920 is hij voortdurend lid ge weest van den Oostenrijkschen nationalen raad. Sinds 1923 is hij president van dien raad. Als zoodanig heeft hij zich aller achting weten te verwerven. De aardbeving in Zuid-Chiii. De Chileensche legatie te 's Gravenhag'e deelt mede, dat zij1, nopens de jongste aardbeving, het volgende officieele bericht ontvangen heeft: Talca en Constitution zijn bijna geheel verwoest. Chilian, San Fernando en Cu- rico en1 de kleinere plaatsen in de om streken hebben belangrijke schade geleden. Tot op heden tel'de men 250 dooden, 600 zwaar gewonden en vele licht gewonden. De regieerin'g zond onmiddellijk hulp- treinen en de marine transporten met manschappen. Dinsdag waren reeds de spoor- en telegraaflijnen hersteld. Met den wederopbouw van de stad Talca is men met groote voortvarendheid begonnen. Volgens de wet kan de herbouwin'g alleen plaats vinden met gebouwen van gewapend beton bestand tegen aardbevin gen. De geheele geteisterde streek staat on der militair regime; ofde en discipline worden op prachtige wij'ze gehandhaafd. De oeconomische gevolgen der uitsluiting in West-Duitschiand. De gevolgen van de uitsluiting in de metaal-industrie van W est-Duitschland waren in een te Duisburg gehouden ver gadering van den bond van kleine win keliers een onderwerp' van bespreking. Er werd op gewezen, dat vele zaken "tij dens de uitsluiting bijna niets te doen hadden, zoodat zij nu hun verplichtingen niet meer kunnen nakomen. In een adres wordt geëischt, dat rijk en staat middelen tot steun aan de bedrijven, die het zwaarst geleden, hebben, ter beschikking zullen stellen. Korte berichten. In het Oost-Pommersche grensdis trict Butow zijn in "den loop van het jaar niet minder dan 18 branden uitgebroken, welke voor het meerendeel aan brand stichting te wijten waren. "Gisteren heeft voor de rechtbank te Stolp' het geheele gezin van den landbouwer Ringnewski uit Radensfelde terecht gestaan, beschul digd van brandstichting. Ringnewski werd tot 3 jaar, zijn zoon, zijn schoonzoon en een arbeider elk tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Naar men uit Weenen meldde, duurt het Tijdelijk verzet bijl de posterijen voort. Het heeft reeds ernstige gevolgen, vooral ten aanzien van drukwerken en aang.etee- keude stukken. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat een vrachtauto, waarop zes arbeiders van hun werk huiswaarts keerden, tusschen twee rangeerende treinen is bekneld ge raakt. Vier arbeiders konden zich red den door nog intijds van de auto. af te springen; de twee andere zijn om het leven gekomen. Naar uit Moskou gemeld wordt, is het .water 'in de Wolga-Delta nogmaals gestegen. In totaal zijn thans ruim 2000 huizen geteisterd. De verbindingen wor den met behulp van vliegtuigen onder houden- In een kindertehuis worden 12 kinderen vermist- Da Belgische Kamer heeft het wets ontwerp op de amnestie in tweede lezing aangenomen. Binnenland. De Tweede Kamer weigert subsidie voor de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Belangrijke diefstal te Woensel. Prinses Juliana naar Indië? Buitenland. Veesmokkelarij aan de Nederlandsch- Duitsche grens. Ontploffing te New-York. De schade van de aardbeving in Chili. Bomaanslag te Lemberg. De a.s. vergadering van den Volken- bondsraad. Communistische actie in Columbia. Gisteren is een boerenwoning te Schwartzenberg tengevolge van een ont ploffing 'otaal vernield. Niemand werd ge dood, een echtpaar liep brandwonden op, vier gezinnen zijn dakloos. Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt aan zijn blad: De gezamenlijke vergadering van de commissies van buitenlandsche zaken in Kamer en Senaat, gisteren gehouden on der voorzitterschap van Magnette en Tib- baut, de presidenten van Senaat en Ka mer, werd bijgewoond door minister Hij mans. Deze gaf een uiteenzetting van het Nederlandsch-Belgische vraagstuk en 'ïad het na een kort historisch overzicht hoofdzakelijk over de verbinding van Ant werpen met den Rijn en de scheepvaart op de Schelde. Het betoog van den minis ter kwam hierop neer, dat de door Ne derland voorgestelde verbinding Antwer- pen-Rijn door middel van een kanaal, uitmondend in het reeds vroeger ver zande Hellegat, onmogelijk kan worden aanvaard. Voor wat de Westerschelde be treft verklaarde de minister, dat geen nieuws te melden valt en op dit gebied geen stap vooruit kan worden gedaan. Herhaaldelijk was sprake in den loop van de gedachtenwisseling, welke op de ministerieele uiteenzetting volgde, van het Be'gische antwoord op de Nederiandsche voorstellen inzake de scheepvaartverbin ding Antwerpen-Rijn. Dit antwoord was echter aan de leden der commissies niet medegedeeld, waarbij als officieele reden werd opgegeven dat het zonder verwijl aan dè Nederiandsche regeering zou wor den gezonden en dus toch niet meer te wijzigen was. De ware reden bleek echter wel te zijn, dat voor indiscreties vanwege sommige leden der oommissie werd gevreesd. De Luiksche senator Digneffe verdedig de de Waalsche industrieelen tegen het verwijt dat zij een willig oor zouden leenen aan de Nederiandsche stelling in zake de waterverbinding. Dit verwijt, zei- de hij, is grootendeels overdreven. De socialistische senator de Brouckère be toogde van zijn kant dat men nadruk dient te leggen op het feit, dat België geen bevoorrechting van Antwerpen eischt ten nadeele van Rotterdam. De welvaart van een dezer havens beteekent niet den ondergang der andere. Betere verbindin gen tusschen beide zouden integendeel de welvaart en den bloei van beide be vorderen. De meeste leden bleken na afloop der vergadering van oordeel te zijn, dat het Nederlandsch-Belgische vraagstuk prac- tisch nog steeds ongeveer in hetzelfde stadium verkeert als bij de verwerping van het verdrag door de Nederiandsche Eerste Kamer, en Nederland sedert dien vrijwel geen concessies heeft gedaan die als tegemoetkoming aan het Belgische stand punt kunnen gelden. Het Loodswezen. Aan de Memorie van Antwoord betref fende de Defensie-begrootingl is het vol gende ontleend: De vraag ot het juist is, dat de over wegingen betreffende het overbrengen van den dienst van het loodswezen naar het departement van waterstaat tot het besluit hebben geleid, den thans bestaanden toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1