No. 58 Donderdag 6 December 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Co's BANK-BOES r /roedische controle MIDDELEN TOT VERBETERING. Buitenland. Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welke onder voortdurende medische contröle staat van Dr. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. Losse nummers f3.- f 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 4 Bij abonnement belangrijke korting. In de Tweede .Kamer bij de behan deling van de Landbouwbegrooting werd niet alleen geconstateerd, dat de toestand van land- en tuinbouw te wenschen over laat, maar er werden van verschillende kanten ook middelen aangegeven, die tot verbetering kunnen leiden. Zooals dat wel meer het geval is, wa ren ook nu de politieke dokters niet bepaald eenstemmig. Wij zullen niet al de recepten die werden voorgeschreven, hier afdrukken, maar we willen van de adviezen, die ver strekt werden toch de voornaamste ver melden. De heer Deckers, om daarmee te be ginnen, bepleitte met kracht een spoe dige oplossing van het pachtvraag- stuk. Tevens echter werd door hem aangedrongen op uitbreiding van de cul tuurgronden om daardoor te komen tot een verlaging van de grondprijzen. Maar daarnaast, zoo meende hij, is nog iets anders noodig. Voor een verder opvoeren van de productie van land- en tuinbouw is verruiming van het afzet gebied een eerste voorwaarde. Ten op zichte hiervan hebben niet alleen de pro ducenten een taak maar ook de Regee ring, die voor een behoorlijken voor lichtingsdienst heeft zorg te dra- gen. Dat dit niet steeds voldoende wordt gevoeld is, naar de heer Deckers betoog de, nog onlangs gebleken, toen een com missie werd ingesteld inzake den eco- nomischen voorlichtingsdienst, waarin geen enkele vertegenwoordiger van den georganiseerden land- en tuinbouw een plaats heeft gevonden. De heer Weitkamp, een der volgende sprekers, verklaarde van wettelijke maat regelen weinig direct voordeel te ver wachten. De hoofdoorzaak van de misère is toch, dat de landbouw op de prij zen zijner producten niet den minsten invloed kan uitoefenen, terwijl juist de prijsbepaling der producten de zaak is, waar alles om draait. Toch zou de Regeering hier wel iets kunnen doen. Land- en tuinbouw ljjden ongemeen onder de protectionisti sche maatregelen van het buiten land en daarom zou spr. wenschen, dat daartegen maatregelen werden genomen. Hij voegde hieraan echter onmiddellijk toe, dat maatregelen in deze richting op heftigen tegenstand zouden stuiten. Het sociale gevoel met den boer is gering. Wanneer hier buitenlandsche industrie- arbeiders komen om de loonen te druk ken, worden ze fatsoenlijk de grens over gebracht, maar dat boeren en landar beiders voor bespottelijk lage loonen moe ten werken, wordt door velen als een vanzelfheid geaccepteerd. Verder pleitte ook deze spreker voor krachtdadigen steun aan het ontgin ningswerk om te voorzien in de be hoefte aan cultuurgrond. Wat de pachtkwestie betreft, maande de heer Weitkamp tot voorzich tigheid. De verpachter is geenszins een onnut meubel in onze staatshuishouding. Zéker, er zijn wel slechte verpachters, maar daartegenover staan vele anderen, die slechts weinig of geen rente maken van het in den grond gestoken kapitaal. Het instituut van de pacht, aldus spr., is dienstig om duizenden nijvere men- schen zonder veel kapitaal aan een zij het sober bestaan te helpen; als het kapitaal zich aan den landbouw ging onttrekken, zou de toestand voor velen zeer donker worden. Geheel anders oordeelde de heer Hiem- stra, die van de verpachters niets dan kwaad wist te vertellen en die eigenlijk slechts één oplossing ziet, de socialis tische: de grond aan. de gemeenschap te brengen en daarme» het monopolie van de tegenwoordige bezitters te breken. Bewijzen voor dit dogma werden door dezen spreker niet aangevoerd. De heer van Voorst tot Voorst bezag de zaak weer van een anderen kant. Hij ziet in het landbouwonderwijs het fundament van een bloeienden en op de hoogte van den tijd zijnden land bouw, en het spreekt dan ook vanzelf, dat hij op uitbreiding van dit onderwijs met kracht aandrong. Daarnaast echter achtte hij noodzake lijk, dat zorg wordt gedragen voor uit breiding van het afzetgebied door verruiming van de exportmogelijkheden, die verkregen zou kunnen worden door een strenge controle op de uit te voeren producten. Spr. betreurde het, dat de Regeering blijk geeft de groote beteekenis van deze zaak niet in te zien en dat de herhaalde waarschuwingen uit Amerika door het Departement in den wind werden geslagen. De heer Bierema meende de malaise in den landbouw hieraan te moeten ïoe- schrijven, dat het evenwicht tusschen de prjjzen van de landbouwproducten en de prijzen van de producten der industrie verbroken is. Het verbreken van dat even wicht heeft tengevolge, dat een groot deel van de landbouwende bevolking een onvoldoende belooning ontvangt voor ar beid en kapitaal. In dit verband werd bepleit internationale samen werking, om te komen tot een regu- larisatie, een aanpassing van de produc tie aan het verbruik, voorzoover dat in dên landbouw mogelijk is. Voorts achtte ook deze afgevaardigde het noodig de grootste aandacht te schenken aan het vinden van nieuwe afzetmogelijkheid; waarvoor het noodig is, dat aan onze landbouwvoorlich ting s d i e n s t niets ontbreekt. In tegenstelling met den heer v. d. Sluis, die van een herziening van het pachtstelsel groote verwachtingen koes tert, kwam de heer v. d. Heuvel er op wijzen, dat hij tegen een herziening wel geen bezwaren heeft, maar dat hij niet gelooft, dat zulk een herziening zou be- teekenen een opruiming der agrarische moeilijkheden. Het zal altijd blijven een zeer bescheiden hervorming. Zal er verbetering komen, dan moet naar het oordeel van dezen afgevaar digde het lager landbouwonderwijs krachtig worden bevorderd, terwijl er ver der maar twee afdoende middelen zijn: óf onze bedrijven door een bepaalde po litiek te beschermen èf door wijziging van onze handelspolitiek door voor keursrechten onze producten in het buitenland, waar de landbouwers in veel gunstiger omstandigheden verkeeren, te beschermen. Dit laatste werd door den heer Lo- vink niet zonder meer onderschreven. Voor zoover mijne informaties gaan, zoo verklaarde hij, is ook in de landen, waar de bescherming van den landbouw toe gepast wordt, de toestand, ik zal niet zeggen slechter, maar in geen geval beter. Vandaar dan ook, dat door hem op een ernstig onderzoek voor deze zaak werd aangedrongen. Zooals men ziet, het oordeel en het advies van de heeren deskundigen was volstrekt niet eenparig. En 't behoeft dan ook niet te verwon deren dat de Minister zich zooveel mo gelijk op de vlakte hield en er zich in hoofdzaak toe bepaalde te laten uitko men, dat hjj van goeden wille is, om de positie van land- en tuinbouw zoo veel mogelijk te verbeteren. Vliegdemonstratie te Sofia door een Hollandsohen vlieger. Uit Sofia wordt geseind: Een Fokkervliègtuigi met een "Holland sohen bestuurder bemand is hier uit Boe karest aangekomen en volbracht boven het .vliegveld bij Sofia voor een groot gezelschap, waarbij vertegenwoordigers van den Koning, den minister van Ver keer en dien van Oorlog), een vliegdemon- stratie, waarbij hij een reeks acrobati sche toeren in de lucht te zien gaf. Tegen den middag»vloog de machine boven de hoofdstad op geringe hoogte en vertoonde dezelfde kunststukjes, die de levendige nieuwsgierigheid der voorbij gangers verwekten. Talrijke menschen in de straten volgden langen tijd de presta ties der Hollandsche vliegers. Wereldtentoonstelling in Antwerpen 1930. De landen, die reeds hebben toegezegd officieel aan de wereldtentoonstelling van Antwerpen te zullen deelnemen, beginnen, het eene na het andere, hunne deelneming flink voor te bereiden. Reeds heeft Engeland zijn plaats geko zen en zélfs belangrijke grondwerken la den uitvoeren. Van hun kant hebben Ita lië, Nederland, Frankrijk, Griekenland en Noorwegen afgevaardigden ter plaatse ge zonden, om zich het noodige terrein Voor hun wederzijdsche afdeelingen te doen voorbehouden. Anderzijds houdt men zich druk bezig met het inrichten der tentoonstellingen en prijskampen, van land- en tuinbouw. Ook hiermede wil' men iets grootsch ver wezenlijken. De meeste dezer land- en tuinbouw-manifestaties zullen Iriternatio- naal zijn en met congressen gepaard gaan. De werken ,op het terrein der tentoon stelling vorderen flink. Zoo juist werd het bouwen van het feestpaleis (3100 vierk. M.) aanbesteed, terwijl andere aan bestedingen zullen volgen. De aardbeving in Chili. Volgens het laatste officieele bericht zjjn bij de aardbeving in Chili 250 per sonen om het leven gekomen, terwjjl het aantal gewonden 600 bedraagt. Op het schiereiland Alaska is gister nacht een hevige aardschok gevoeld, die twee seconden duurde. Schade schijnt daardoor echter niet veroorzaakt. De terugkeerend8 Engelsche prinsen. De Italiaansche regeering stelt een extra trein ter beschikking van den prins van Wales, wanneer hjj met een kruiser te Brindisi aan is gekomen. Een losse locomotief zal voorop rijden en de trein die uit drie salonrijtuigen bestaat, zal met een maximumsnelheid naar Calais gaan, zonder Rome en Parijs aan te doen. Te Calais zal, naar men verwacht, een torpedojager den prins aan boord nemen. De hertog van Gloucester is te Boe-" lawajo aangekomen 'en legt den afstand van 2380 K.M. naar Kaapstad af in een extra trein dien de Zuid-Afrikaansche re geering voor hem in gereedheid heeft laten brengen. De over8troomingen in België. De Standaard bevat de volgende klacht: „Hoe dikwijls is er op gewezen, dat de organisatie van het Roode Kruis van België in handen is van franskiljons, die niet in staat zijn zich in het Vlaamsch uit te drukken of de Vlaamsche menschen te verstaan. Zoo geworden ons thans uit de zwaar geteisterde gewesten van Oost-Vlaanderen talrijke klachten, dat het al Fransch js wat van het Roode Kruis komt. Erger, de verpleegsters en onderzoek sters kennen geen Vlaamsch. Het is weer eens Brussel op zijn ellendigst." Aan een overzicht van hetzelfde Roode Kruis js het volgende ontleend: Te Waelhem zjjn nop 115 huizen over stroomd. Te 'Duffel st m nog 100 hui zen onder water. Te Moerzeke is 'de toestand bijzonder njjpend. Meer dan 3000 inwoners verblij ven nog in hun woningen, die alle nog door het water overstroomd zijn. Een groot gedeelte der bevolking kon weg gevoerd worden en het Roode Kruis heeft slaapzalen ingericht te Baesrode, een na burige gemeente. Te Grembergen wordt de hulpverleening verzekerd aan 3000 overstroomden. Daar het twee jnaanden duren zal eer het water weg is getrokken, voorziet men dat een gedeelte van de bevolking naar elders zal moeten overgebracht worden. Te Dendermonde en te Zele .werden reeds maatregelen getroffen om vluch telingen te herbergen. Engeland en de ontruiming van het Rijnland. In parlementaire en officieele regee- ringskringen te Berljjn is Chamberlain's verklaring van Maandag in het Lagerhuis, volgens welke Duitschland juridisch geen recht op de ontruiming van het Rijnland zou kunnen doen gelden, omdat het b.v. met zjjn herstelbetalingen nog in gebreke was gebleven, met verwondering en 'be vreemding ontvangen. Men wijst er in de eerste plaats op, dat Chamberlains ver klaring in flagrante tegenspraak is met het antwoord van Churchill, die, op een vraag in het Lagerhuis op 8 November of de ontruiming verband hield met de her stelbetalingen, stellig antwoordde: Neen. De Duitsche regeering zal de uiteen zetting van den 'Rngelschen minister in elk geval met de meeste beslistheid wra ken en ingeval Chamberlains verklaring eigenlijk slechts ten doel had om een druk op de rijksregeering uit te oefenen, in de richting van concessies of tegenpres taties voor een vervroegde ontruiming, dan kan reeds nu als vaststaande aan genomen worden, dat de rijksregeering stellig weigeren zal het recht op ont ruiming te verbinden aan eenige con cessie, welke dan ook, in het vraagstuk der herstelbetalingen. De opvatting van Chamberlain is in strijd zoowel met de letter als met den geest van de verdragsbepalingen, met de eigen interpretatie van de drie deelheb bers aan de bezetting, met de meening van alle 'juristen van naam, in Duitsch land zoowel als jn het neutrale buiten land en het .allermeest met de letter en den geest van de verdragen van Lo carno. Weer een aardbeving in Bulgarije. Een nieuwe, vrjj hevige aard- PEPERMUNT beving is gevoeld te 'Tsjirpan, waar de muren der meeste huizen, welke op de ruïnes der aardbeving van het voorjaar werden gebouwd, scheurden. De verschrikte bevolking, bracht den nacht onder den bl'ooten hemel door. Korte berichten. Volgens de „Herald Tribune" heeft president Coolidge in den Senaat te ken nen gegeven, dat hjj het zeer op prijis zou stellen, wanneer het Kellog-pact nog in zijn ambtsperiode zou worden aangeno men en hem ter onderteekening kon wor den) voorgelegd. Zondag was een echtpaar uit Mun- chen, ondanks het zeer ongunstige storm achtige weer, een skitocht gaan doen in da Beiersche Alpen. Zij zijn niet terugge keerd en vermoedelijk door een lawine be dolven. Bij werkzaamheden aan 'de pompin- stallatie van een prise-d'eau voor de wa terleiding van Berlijn is een filter in aan raking gekomen met de electricitei-tslei- ding. Alle arbeiders werden door den eler.trischen stroom getroffen, waardoor twee arbeiders op slag werden gedood en vier anderen ernstig werden gewond. Uit Dexheim (Rhein-Hessen) wordt geméld, dat bij' de spaar- en voorschot bank aldaar een tekóxt van'25000 mark is .ontdekt. De officier van justitie te Mainz heeft een onderzoek ingesteld. In de gemeentekas van het plaatsje Druis (Rhein-Hessen) is een tekort van ïuim 20.000 mark vastgesteld. Gisteren werden te Lyon 25 nieuwe fyphusgeval'lem gemeld. In totaal zijn er nu 2102 gevallen bekend, waarvan er ech ter slechts 280 onder de 600.000 inwoners vani Lyon voorkomen; de rest bevindt zich in de omgeving. Het aantal dooden bedraagt tot dusver 3. Op het station Zyradow is een naar Warschau rijdende trein tengevolge van een verkeerden w'issefetand op ,een an deren gloed eren trein gereden, waarbij1 ze ven wagens werden vernield en de loco motief zwaar werd beschadigd; drie goe derenwagens werden geheel in elkaar ge schoven. De machinist .werd gedood, twee beambten kregen lichte verwondingen. De wisselwachter werd in hechtenis geno men. Gistermorgen heeft een brand het grootste gedeelte van de Morasia- Honv boker en Marienthalèr Ijzerfabrieken te Hombok (Moravië) verwoest. De schade bedraagt meer dan vier millioea kro nen. De jongste typhoon olpl de Philippij- nen heeft 392 slachtoffers geëischt. Er zijn een honderdduizend personen, die door hongersnood getroffen zijn. De scha de wordt op 25 millioen dollars ge schat. Binnenland. Ernstige auto-ongelukken te 'Muiden -en te Midden-Beemster. De beruchte stalen brug le Bergen op Zoom. De onderwijs-begrooting in de Tweede Kamer. Een veilingsgebouw te Torneuzen. Een tabaksconcern gaat sigarenwinkels oprichten. Buitenland. Weer een aardbeving in Bulgarije. Duitsche beschouwingen over Chamber lain's rede. De Oostenrijksche bondsraad heeft den christelijk-socialen afgevaardigde Mi- klas bij derde stemming met 94 tegen 26 stemmen en 91 onthoudingen- der so cialisten tot bondspresident gekozen. De „Graf Zeppelin" heeft gisteren een nieuwen proeftocht gemaakt. Te Hamburg is gisteren het proces begonnen van honderd door de giffcgas- catestrofe van 20 Blei 1.1. benadeelde personen tegen den Hamburgscben staat. De uitspraak is op1 11 December a.s. vastgesteld. Volgens een bericht uit Moskou ne men de overstroomingen in Zuidelijk Rus land aan. de mond van de Wolga be langrijke afmetingen aan. In de laagvlakte staat het water 2 M. boven normaal'. ,Met één stem meerderheid is de eerste lezing van een wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf door het Engelsche Lagerhuis aangenomen. Encephalitis na inenting. In de week van 25 November tot en met 1 December 1928 zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van 't Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. Inschrijving® biljetten. voor aanbestedingen. Het Eerste Kamerlid Fransen heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat onder de ontvangers der registratie en domeinen geen eenstemmigheid bestaat omtrent de verplichting van het al of niet zegelen van insehrijvingsbiljet-ten voor aanbestedin gen? Is de minister niet van meening, dat daaromtrent 'bij bovengenoemde ontvan gers geen verschil van opvatting behoort te zijn? Wil de minister mededeelen of inschrij vingsbilj etten voor aanbestedingen al dan niet aan zegelrecht onderworpen zijn? Kortegolf-omroepzender te Huizen. Het Tweede Kamerlid Suring heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat te Huizen (N.-H.) door den Philips Omroep fiolland-lndië een kortegolf-omroepzender wordt gebouwd, welke binnenkort zal zijn voltooid en welke, met een primaire ener gie van 130 kilowatt, de bestaande om- roepzenders te Hilversum en Huizen vele malen in sterkte zal overtreffen en een der sterkste omroepstations ter wereld zal zijn? 2. Is de minister bereid, mede te deelen onder welke voorwaarden door hem tot het bouwen van dezen omroepzender machtiging is verleend, waar toch volgens artikel 3 der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) reeds voor den aanleg van een dergelijk station een mach tiging van den minister van waterstaat wordt vereischt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat artikel 3ter van voornoemde wet het ver- l'eenen van een machtiging tot het doen van uitzendingen aan genoemde vennoot schap Philips Omroep Holland-Indië ver biedt, aangezien de beschikbare zendtijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1