No. 57 Woensdag 5 December 1928 43e Jaargang HEHDRIKSE&Co'sBAHK-EDES Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Staten-Generaal. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De gevolgen. Uit een brief van den correspondent van het „Handelsblad" te Boedapest blijkt, dat het aantal echtscheidingen in Hongarije onrustbarend toeneemt. In het jaar 1906 kwamen daar 57 echt scheidingen op de 100.000 gesloten huwe lijken voor; in 1916 was die verhouding 152 en thans is zij naar de minister van Staat Istvan von Bernath in het Hooger- huis verklaarde bijna verdriedubbeld. Terecht zag hij hierin een bewijs hoe diep Hongarije in moreel opzicht gezon ken is, een opvatting die door den minister van Justitie werd onderschreven. Als een der oorzaken van dit droeve ver schijnsel wordt door den correspondent genoemd de gemakkelijke huwelijksontbin ding die bet lichtzinnig verbreken van hu welijken in de hand werkt. Van wettelijke maatregelen verwacht hij echter niet veel, omdat ook de lichtzinnige huwelijken als een belangrijke factor moeten worden aan gemerkt. Natuurlijk is hier een wisselwerking. Als de Overheid het huwelijk niet meeï al's een goddelijke inistellin'g erkent, maar het beschouwt al's een soort contract, dat top el'k willekeurig oogenblik kan worden verbroken, dan is het noodzakelijk ge volg, dat daardoor lichtzinnige huwelij ken in de hand worden gewerkt. En naarmate de lichtzinnige huwelijken die met het Christelijk huwelijk al zeer weinig overeenkomst vertoonen toe nemen, wordt ook de drang om te schei den weer grooter. Het is de onverbiddelijke wet van-oor zaak en gevolg die hier werkt'. Intusschen is Hongarije in dit opzicht voor ons land een waarschuwend voor beeld. Ook hier is een "krachtig streven om de echtscheiding te vergemakkelijken, en de Christelijke huwelijksopvatting los te laten. Laat Hongarije voor ons een waar schuwend voorbeeld zijn. De goddelijke wetten worden niet straf feloos overtreden. De ziekte van den Engeisohen koning. Het. bulletin van gisteravond omtrent den toestand van den koning meldt, dat de verhooging van temperatuur, waar van in het namiddagbulletm melding werd gemaakt, bleef aanhouden. Dientengevol ge was de toestand minder wel. Overi gens bljft de toestand onveranderd. Als gevolg van de moeilijkheden, die gerezen zijn met betrekking tot het tee ltenen van staiatsstukken, is beslotten een commissie te benoemen, die namens den koning zal optreden. Deze commissie omvat den lord-kan- pelier Hailsham, den aartsbisschop van Canterbury, den hertog van York, den eersten minister en den lord-president van den ministerraad lord Balfour. De laatste keer, dat een dergelijke com missie werd benoemd, was in Maart 1925, toen de koning met zijn jacht een kruis tocht maakte op de Middellandsche Zee tot herstel van zjn gezondheid. De nood van den Dultsohen landbouw. De Duitsche rijksdag heeft gisteren de beraadslagingen over den noodtoestand van den landbouw ten einde gebracht. Namens de democraten verlangde "de afgevaardigde 'Tantzen een zakelijke po litiek, die boven de partijen, moet staan. De grondslag van den Duitschen landbouw is nog gezond, doch het gevaar voor het bestaan van den landbouw is nooit zoo groot geweest als tegenwoordig. Bijna alle landbouwproducten bewegen zich onder het peil der prijzen van de overige goe deren. Invoerrechten kunnen den land bouw wel niet helpen, doch Duitschland kan de invoerrechten niet afschaffen. Het is te hopen, dat er eens één tolgrens voor geheel Europa zal komen. De spreker .der Beiersche volkspartij verlangde, dat de productie van den land bouw zal toenemen in het belang van de handelsbalans, aangezien Duitschland op den duur niet van.schulden kan leven. Uit het stelsel van de beschermende rech ten kan geen schakel worden gemist De Beiersche volkspartij wenscht invoer rechten, welke den landbouw in staat stellen te leven. De sprekers der sociaal-democraten en der communisten verklaarden zich voor opheffing van de invoerrechten op vee voeder en verhooging van het belasting vrije contingent van bevroren vleesch. De minister voor de volksvoeding be antwoordde de verschillende sprekers en wees er op, dat een verhooging der in voerrechten niet het -gewenschfce resul taat zal opleveren. Van groot belang acht te hj de bevordering van de coöpera tieve beweging. Ook is 'het noodig, dat aan den landbouw billijke landbouwcre- dieten ter beschikking worden gesteld. Ten slotte werden de meeste moties naar de commissies verwezen. De moties der sociaal-democraten en communisten voor de verhooging van het contingent van bevroren vleesch, werden verworpen. Sneeuwmassa's. Do sneeuwval in Tirol is overal van zelden waargenomen hevigheid geweest. In Innsbrück ligt de sneeuw 40 k 50 c.M. hoog, in Seefeld 1.20 M. De voet gangers in Innsbrück verkeeren door de lawine van de daken in gevaar. Op den Hafelekar bereikte de sneeuw gisteren een hoogte van vier meter en het bedrijf van de kabelbaan moest stop gezet worden. Op de Mittenwaldbahn kon het verkeer gisteren slechts hervat worden, nadat mi litairen den weg vrijgemaakt hadden. Op den Arlberg zijn de ruimingswerkzaam heden in vollen gang. Het lijdelijk verzet der Oostenrijksche postmannen. De eerste dag van het lijdeljk verzet der Oostenrijksche P.T.T.-ambtenaren had een kalm verloop, maar heeft belangrijke storingen in het bedrijf veroorzaakt. Bj de telegrafie bedraagt het aantal storingen het drievoudige van het nor male aantal. De vertraging op de stations-postkan toren was zoo groot, dat de gisteravond vertrokken treinen de aanwezige poststuk ken niet vervoeren konden. De met het innen van postkwitanties belaste beambten verlieten gistermorgen de kantoren te half twaalf in plaats van om half acht. Dit tijdelijk verzet is de inleiding tot stakingsplannen tegen Kerstmis. Of het echter, bij niet-inwilliging van de gestelde eischen, eventueel tot een staking zou komen, staat vooralsnog te bezien. Ver geleken bij drie jaar geleden staat de regeering er heel wat sterker voor. Waar- schjnljk zouden bovendien de „Heim- wehren" zich in zoo'n geval niet buiten de gebeurtenissen houden. Op het Weensche hoofdpostkantoor sta pelen zich de onafgedane postzendingen reeds bij duizendtallen op. Dreigende oorlogsgevaren? Het is weer een beetje rumoerig in Frankrijk's binnen- en "buitenlandsche po litiek. Painlevé, de minister van oorlog, heeft in de Kamer verklaringen afgelegd over de sterkte van het leger. De ver houding tot Italië is eensklaps verscherpt- In de „Quotidien" heeft Pierre Bertrand de ongerustheid nog wat doen toenemen door "te vertellen dat Briand in zjn jong ste verklaringen in de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken een alarmee- rende mededeeling heeft gedaan met strikt verzoek haar geheim te willen houden. In duidelijke bewoordingen zegt Bertrand dat Jtalië op het oogenblik méér dan Duitsch land een gevaar voor Frankrijk vormt- Staat Frankrijk tegenover een werke lijk gevaar? Briand zou in zijn geheim gehouden verklaringen hebben gezegd dat Frankrijk een politiek van uiterste voor zichtigheid in acht moet nemen omdat er gevaren dreigen. Aldus zou Frankrijk staan tusschen zjn verdragsbelofte om te zullen ontwapenen en de werkelijke noodzakelijkheid te moeten bewapenen. De vraag is echter, of Briand zijn alarmeerende mededeelingen niet deed om de oorlogsbegrooting er gemak kelijker door te krijgen. De aardbeving in Chili. Volgens berichten uit Santiago be draagt het aantal ernstig gewonden bij de aardbeving in Chili 585. De overleven den in Talca ljden aan gebrek aan drink water. De militaire autoriteiten hebben overal noodkeukens ingericht. Op de kerk hoven zjn tengevolge van de aardbeving vele lijken aan de oppervlakte gebracht, waardoor het gevaar voor besmettelijke ziekten zeer is toegenomen. Het water van de rivier Cachapcal, dat voor de irrigatie diende, is door het bre ken van den stuwdam in de kopermijn van Teniente met vergiftigde stoffen ver mengd en vormt thans een ernstig ge vaar. Een groote opiichterszaak. Nadat al een paar dagen gezinspeeld was op onregelmatigheden, ontdekt bj de combinatie van financiëele onderne mingen, gegroepeerd om de „Gazette du franc" te Parijs is thans naar het Hdbld meldt, do bom gebarsten. Het justitiëele onderzoek heeft tengevolge dat wegens oplichting gearresteerd zjn de organisa trice van deze onderneming, Madame Ha- nau en haar echtgenoot Lazare Bloch- Uit de eerste bijzonderheden, die om trent de zaak bekend geworden zijn, is gebleken, dat men hier te doen heeft met een enorme zwendelarj, loopende over tallooze millioenen, die van het Fransche publiek in Parijs en in de pro vincie, vooral van kleine spaarders zijn afgetroggeld- Het echtpaar Bloch, dat in 1920 ge scheiden is, maar dat in zaken steeds is blijven samenwerken, is op zeer be scheiden voet begonnen. Ze waren oor spronkelijk beiden handelsreizigers. Mme Hanau heeft in 1925 de „Gazette du franc" opgericht, een eekblad, dat be doeld heette te zijn om den franc te ver dedigen. In werkelijkheid was het blad, en het financiëele persagentschap, dat er aan verbonden was, echter vooral bedoeld om de ondernemingen te lanceeren, die achtereenvolgens werden opgericht. Het systeem, dat Mme Hanau toepaste, is zoo oud als de wereld, althans als het crediet. Het bestaat in het toezeggen, en het aanvankelijk ook uitbetalen, van zeer hooge winst-percentages aan de deel- nemens. Hun werd een rente van 48 pCt. voorgesteld, die ook uitgekeerd Icon wor den, doordat steeds nieuwe naïvelingen toetraden, wier geld diende om hun voor gangers te betalen. Men moest zich ver binden om met de mededeelingen, die door de directie gedaan werden, genoegen te nemen, want de beursoperaties, waar mede de winsten behaald werden, moes ten geheim blijven. Deze zaak krijgt een "bijzondere betee- kenis in de eerste plaats door den om vang van de oplichterijen, die op hon derden millioenen geschat worden, in de tweede plaats door de personen en bla den, die er bij betrokken zjn. De „Ami du Peuple" noemt onder de eersten den senator Rio, oud-onderminister van de koopvaardij. Van de bladen is het bekend dat de „Quotidien" en de „Rumeur" hun beursrubrieken aan het agentschap „in- terpres.se" hadden verpacht. De resultaten van het onderzoek heb ben groot® opwinding gewekt in de krin gen der renteniers. Vooral in de provin cie iis het aantal slachtoffers groot. Te Rjissel, want de „Gazette du Franc" een filiaal had, werden de bureaux letter lijk belegerd en de politie moest ingrij pen om de oTde te herstellen. De geleden verliezen zijn enorm. Het aantal slacht offers loopt in de duizenden. Korte betichten. Ten gevolge van den dikken mist, welke in de .Hamburgsche haven en op de beneden-Elbe heerscht, is de scheep vaart volledig gestremd. Eenige uitgeva ren schepen zijn weder voor anker ge gaan. De Belgische ministerraad heeft een eerste subsidie van 10 millioen francs goedgekeurd voor de slachtoffers van de overstrooming. Bj Prisrend heeft een bloedige bot sing tusschen Albaneesche Katschaken en Joego-Slavische gendarmerie plaats ge had. Er moeten in totaal zeventien Kat schaken zjn gedood. Verscheidene gendar men werden gewond. Een ongepast adres? Het Tweede Kamerlid Bjlevéld heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de heer H. Eggink, majoor der militaire administratie, hoofd van het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden, een adres heeft gericht tot den raacl der ge meente Woerden, naar aanleiding van een besluit van dien raad in zake het sub sidie afin een bijzondere neutrale H.B.S. in die gemeente, in welk adres op herzie ning van dat besluit wo .at aangedrongen, onder opmerking: dat ondergeteekende meent er uw aan dacht op te moeten vestigen, dat hij als hoofd van het Centraal Kledingmaga zijn, behalve aan het vaste personeel daar van, aan een aantal gezinnen te Woerden, varieerende tusschen de plin. 50 en 120, werk verschaft; dat een .groot aantal daarvan, indien dat werk zou ophouden, ten laste van uw ge meente dan wel van de openbare lief dadigheid zoju komen; dat er van hoogerhand reeds geruimen tjjd een. streven bestaat vorenbedoeld werk te doen verrichten door instellingen, ressorteerende onder het departement van justitie dan wt>l op andere wjjze; dat het hem, zjj het ook met groote moeite, tot dusver is mogen gelukken te voorkomen, dat aan genoemd voornemen uitvoering werd gegeven; dat hij uit de door uw raad gevoerde onderwijspolitiek, speciaal in zake de H. B. S., den indruk heeft gekregen, dat het algemeen belang aan partijpolitiek wordt opgeofferd; dat het uw college daarom niet kan verwonderen, indien, mocht die indruk juist blijken, het ondergeteekende niet mo gelijk zou zijn, zijh medewerking te blijven verleenen aan dan wel zich in te span nen voor maatregelen in het belang' der gemeente Woerden of die harer inwo ners 2. Indien het antwoord op vraag 1 be vestigend luidt, acht de minister het ge oorloofd., dat een hooggeplaatst militair zijn waren of vermeenden ambtelijken in vloed aldus in het geding brengt, ten einde een druk uit te oefenen op de plaatselijke overheid tot het bereiken van een door hem gewenscht doel, dat op geenerlei wijze samenhangt met lands- en legerbepa- lingen? 3. Acht de minister een militair, die blijk geeft ten deze niet juist te kunnen onderscheiden, op dezen verantwoorde lijken. post zonder meer te handhaven? Nederland en België. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: In de Kamer, waarin Dinsdagmiddag verscheidene leden interpelleerden over de overstroomingen in Vlaanderen, heeft het 'Katholieke Kamerlid voor het arron dissement Antwerpen de Kerchove d'Exaerde, betoogd, dat een der oorzaken van, de huidige ramp gelegen is in de slechte afwatering van Vlaamsche polders via Nederland. Ingevolge het tractaat van 1839 moet Nederland voor het onder houd van de afwateringsgrachten Zorgen, maar dat gebeurt niet. Voor sommige streken is dit een kwestie van kapitaal belang en spr. kondigde dan ook aan, dat hj bij de aigemeene beschouwingen over de begrooting van 'buitenlandsche zaken dit vraagstuk nogmaals te berde zal bren gen. In strijd met wat verwacht werd, heeft da Dinsdag gehouden ministerraad zich niet bezig gehouden met het Belgische antwoord op de voorstellen van de Nederlandsche deskundigen betreffende de verbinding AntwerpenRijn qyer Neder land. Emigratie naar Canada. Naar aanleiding van een circulaire, wel ke de Emigratie-Centrale Holland aan 18 gemeentebesturen in de drie Noordelijke provincies heeft gezonden inzake de voor genomen emigratie van een beperkt aantal jonge landarbeiders naar Canada tegen liet a.s. vo'orjaar, heeft het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeidersbond een brief gericht aan al zijn getrokken leden met de opwekking, die emigratie in ern stige overweging te nemen voor hun kin deren, die aan de gestelde voorwaarden voldoen en die gezond en sterk zijn en den noodigen durf bezitten om in het verre land met energie te wenken aan da vestiging van een beter bestaan, daD ons land hun. ooit kan bieden. In den brief wordt verder nog medegedeeld, 'dat het in de bedoeling der Emigratie-Centrale Holland ligt, aan de ©migreerende perso nen gedurende drie maanden les te doen geven in de Engelsche taal. Burgemeester van Deventer. De burgemeester van Deventer, jhr. mr T. A. M. A. Humalda van Eysinga, heeft thans aan H. M. de Koningin met 1 Fe bruari a.s. ontslag gevraagd. Jhr. Ruys de Beerenbrouck Gemeld wordt, dat de toestand van jhr Ruys de Beerenbrouck, minister van staat en voorzitter van de Tweede Kamer, steeds vooruitgaande is. Inspecteur der burger wachten. Als opvolger van wijlen gepens. luit. generaal De Block, inspecteur der Burger wachten, zou, naar men meent te weten, ernstig in aanmerking komen oud-luit. generaal R. B. A. N. de Quay, voormalig commandant der derde divisie te Breda. C. W e r k h o v e n. f Gistermiddag is de heer Werkhoven, se cretaris van de S.D.A.P., te Bussum op 41-jarigen leeftijd overleden. Extra-uitkeering personeel Ned. Spoorwegen. Naar het „Hbld." meldt, heeft de Raad van 'Commissarissen de directie der Ned. Spoorwegen gemachtigd, aan het perso neel een (extra)-uitkeering te doen. Binnenland. De heer Werkhoven, secretaris van de S. D. A. P. overleden. Exfra-uitkeering aan het spoorwegper soneel? Hier en daar nog last van het hooge water. De gedragingen van een majoor te Woerden. Weer een verdachte van den moord te Rotterdam gearresteerd. Behandeling van de begrootingen van Onderwijs en Waterstaat in de Tweede Kamer. De IJm. 58 als verloren beschouwd. Buitenland. De nood van 'den Duitschen landbouw. Sneeuw in de bergstreken. Financiëel schandaal in Frankrijk. Het Tijdel jk verzet bij de Oostenrijksche posterijen. TWEEDE KAMER. De Onderwijsbegrooting. Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling van de begrooting voor On derwijs voortgezet. Een prettige dag was het niet voor den Minister. Van verschillende kanten weord zijn beleid vrij heftig becritiseerd. De heer A1 b a r d a (S.D.) betoogde, dat de minister vrijwel niets gedaan heeft om de onderwijisverslechteringen onge daan te maken. Spreker drong voorts aan op bevordering van het onderwijs in de Friesche taal. Mej. Westerman '(Lib.) juichte de voorzichtigheid van den minister toe ten aanzien van liet nijverheidsonderwijs. Zji vestigde de aandacht op- de aanstelling van te veel religieuze onderwijskrachten, waardoor leekenonderwijzers op wacht geld komen, en klaagde over oprichting van te veel kleine schooltjes. De heer Duymaer van Twist (A.R.) klaagde over de terzijdestelling van zjn nota betreffende de instelling van een leerstoel in de homoeopathie. Hij noemde de houding van den minister onwel levend, ongepast en ontoelaat baar. Spreker betreurde zeer het zijns inziens partijdige optreden van den minis ter die bepaalde stukken onthield aan de adviseerende colleges. De heer Oud (V.D.) sloot zich aan bj, den heer Albarda wat aangaat het onder wijs in de Friesche taal en betoogde verder, dat de minister bedroevend wei nig gedaan heeft om de bezuinigingsmaat regelen ongedaan te maken. Spreker criti- seerde de ongeregelde subsidieering van liet njverheidsonaerwjs. De heer dr M o 11 e r (R.K.) sloot zich ten deele aan bij de geuite klachten. De Minister heeft zich te veel door den Mi nister van Financiën laten remmen. Tegen onderwjs in het Friesch had spreker geen bezwaar, maar men denke dan ook aan andere streken. In Zuid-Limburg spreekt men Oost-Neder Frankisch, in Zeeuwsch- Vlaanderen West-Vlaamsch, Ook in de Saksische streken van ons land spreekt men een bepaalde taal. Verder drong spreker aan op vereenvoudiging van de spelling. De heer Zjlstra (A.R.) noemde als zijn groote grief, dat de minister is geko men met een voorstel tot herstel van den zeven-jarigen leerplicht zonder de leerlingenschaal voor de kleine scholen t6 verbeteren. De kosten van het nieuwe regeerings- ontwerp zullen allicht 3^2 millioen meer bedragen dan die van het initiatief-voor stel. Spr. acht het daarom onbegrijpelijk, dat dit initiatief-voorstel werd afgewezen onder do leus: Er is geen geld voor. Verder bepleitte spreker meer vrijheid van beweging, meer geestelijke vrijheid dus. Mej. Westerman blijkt niets geleerd te hebben door de geschiedenis van den schoolstrijd; zj komt weer met het ver haaltje, dat de pacificatie oorzaak is, dat het onderwjs zooveel kost. De schoolloka len kosten niet meer, of het openbare dan wel bijzondere zjn, de onderwjzers evm-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1