Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Ingezonden stukken ander© polders onder Nieuw- en St. Joos- land worden gerooid. Van de boomen aan den Noordweg bij St. Laurens hebben wij reeds melding ge maakt, doch het polderbestuur zal wel tot nieuwe aanplanting overgaan. Maar een deel van de prachtige groep boomen in de Rijkebuurt onder Seroos- kerke zal dezen winter voor goed ver dwijnen. Einde der suikercampagne. De suikercampagne aan de Beetwortelsui- fcerfabrieken in West-Brabant loopt reeds ten einde. Omstreeks het einde dezer week (8, 9 of 10 December) loopen die campagnes af te Steenbergen, Roosendaal en Bergen op Zoom. We8tkapelle. Maandagmiddag had al hier in het gemeentehuis de officiëele opening plaats van het gemeenteslacht huis door den burgemeester. Aanwezig waren de Raad met den Secretaris, het hoofd van den Keuringsdienst „Oostka- pelle", de heer Geldof, de gemeente-op zichter, de heer Neugenbauer, en de aan nemer, de heer J. Dekker. De burgemeester van Oostkapelle, voorz. van den kring „Oostkapelle", was verhinderd tegenwoordig te zijn. Nadat de burgemeester de aanwezigen had welkom geheeten, ging spr. nog even de voorgeschiedenis na. Het groote plan, dat allereerst aan den Raad was voor gelegd, kon niet doorgaan, omdat daar aan te veel risiooi voor de gemeente was verbonden. Ook het tweede plan, een noodslachthuis, bracht te veel bezwaren, zoodat men eindelijk gekomen was tot het bouwen van een klein slachthuis, wat zou moeten dienen voor noodslacht- plaats en voor slagers, die niet financiëel krachtig genoeg waren, hun slachthuis in te richten in overeenstemming met de eischen der wet. Spr. bracht dank aan den gemeente opzichter voor het opmaken van het plan en den aannemer voor de keurige af werking. Ook den heer Geldof bracht spr. dank voor zijn adviezen. Hij achtte dit slachthuis gebouwd in het belang van het algemeen, niet alleen voor deze gemeente, maar ook voor de steden, die haar vleesch mede uit deze gemeente betrekken. Spr. hoopte, dat de burgerjj de door de gemeente genomen moeite op prijs zal stellen, waarop hij het slachthuis voor geopend verklaarde. Daarop nam de heer Geldof het woord. Spr. verzekerde, dat de keuringskring „Oostkapelle" den goeden wil van West- kapelle in dezen op pi-ijs zal stellen. Het slachthuis is ingericht voor een klein aantal personen, maar spr. meen de, dat bij een goede tydsverdeeling bij het slachten, het gebouw in een ware behoefte zal kunnen voorzien. En dat zal best gaan, indien streng de hand gehou den wordt aan de verordening. Spr. hoop te, dat in deze publiek en slagers zullen willen medewerken, en wenschte de ge meente geluk met de opening van dit slachthuis. Daarna begaf men zich naar het slacht huis, waar de heer Geldof verschillende inlichtingen gaf omtrent den dienst van de verschillende vertrekken. De opbrengst van de collecte voor het „Roode Kruis" bedroeg alhier f 11.17. (Belangeloos bericht.) Sint Laurens. Bevolking gedurende de maand November 1928. Ingekomen: K. Dingemanse, landb.kn., A 103, uit Middelburg; J. Maas, mach. ter koopvaardij, B 142d, uit Koudekerke; H. J. A. J. Geul, 3. b., B 167 uit Schiedam Vertrokken: J. M. C. van den Berge en gezin, off. der inf. van B 155 naar Mid delburg. Oudelande. Gisteravond werd alhier in de stampvolle gerneenteherberg de film vertoond welke de ziekten en insecten en haar bestrijding liet zien op land en tuinbouwgebied. Deze vergadering werd gehouden door de oud-Ieerlin'gen van land- en tuinbouwcursussen. Om even 7 uur werd de vergadering geopend door dhr A. W. Buteijn. Deze riep de talrijk aanwezigen een hartelijk welkom toe. In zonderheid de heeren der „Defa Mij." en da heeren Stevens en v. d. Plasschej, land- en tuinbouwconsUlent. Spr. hoopte dat deze film zal medewerken tot een betere en doelmatige bestrijding van ziek ten op allerlei gebied. Nu ging men over tot het verfoonen der film. Duidelijk liet ze zien de steen- brand bij tarwe, fusarium (sneeuwschim- mel) bij rogge, tarwe, haver, enz. en de strepenziekte bij gerst. Vervolgens weiden de proefvelden en proeven vertoond wel ke met „Uspulun" ontsmet zijn.. Het re sultaat was duidelijk waar te nemen, fn beeld werd gebracht de „natte" of onder dompelingsmethode met Uspulun Univer sal en „droge" veel eenvoudiger methode met „Uspulun Droogontsmetter". Ten slotte de reusachtige fabrieken met de uit gebreide .laboratoria, waar alles nauw keurig wordt gecontroleerd. De tuinbouwfilta liet zien: schurft en tnóniïia bij appels en peren, en haar bestrijding. De wormstekigheid, de winter- vlïnder, spinselmotten, enz. Door doelma tige bestrijding ook hier beter en mooier fruit, dus hooier geldelijke opbrengst. Ten slotte liet men zien de verdelging van ratten en muizen door Zeilo-pasta en Zel'io-korrels. Met een kort woord sloot de voorzitter deze uitnemend geslaagde Ver gadering. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand November 1928. Ingekomen: J. A'brahamse van Kapelle naar Nieuwendijk C 84; B. G. Netelenbos van Roermond naar den Biesweg A 91; A. C. Polderman van Geervliet naar den Biesweg A 102b; A. Daane van Kapelle naar Nieuwendijk G 96; M. W. Houte kamer van Rotterdam naar Nieuwendijk C 111; A. Baas van Kapelle naar Hooge- etraat A 44; C. Heijstek en gezin van Krui- ningen naar Postbrug C 48; W. J. van Gink van Dordrecht naar Kanaaldijk G 41; P. Kriekaart en gezin van Kruiningen Sluisplateau G 79; A. C. Koopman van Zandvoort naar Wilhelminastraat B 114. Vertrokken: J. Kaaijsteker naar Kat- tendijke, Dorpsstraat; J. ten Hoeven en gezin naar Terneuzen, Steenkoplaan 110; Ca. Zegers naar Kapelle, Dijkwelsche Zandweg; E. Korstanje naar Rotterdam, Matthenesserweg 429b; J. W. Drost naar Zutfen, Rijkenhagen 9. Met ingang van 9 December a.s. is dhr J. W. Looijmans, halte-chef alhier, overgeplaatst naar Tilburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beverwijk (hulppr.) Joh IJzerman te Heemskerk, Te Doorn, D. M. Vermet te Balk. Aangenomen naar Ede, J. E. Klomp te Oldebroek. Bedankt voor Schelluinen, D. Plantinga te Linschoten. D s A. J. P. B o e k e, Ned. Herv. pred te Schoorl, die het beroep naar Rottevalle aannam, heeft zich bij nader inzicht ge noopt gezien, op dat besluit terug te ko men en zal de ambtsbediening aldaar dus niet aanvaarden. Geref. Kerken. Beroepen te Anjum, A. H. Piersma te Sleen. Aangenomen naar IJmuiden, R. J. v. d. Meulen, hulppr. aldaar. Bedankt voor Arnhem, J. Gillebaard te Zeist. Voor Anna Jacoba-polder, Spijke- nisse en Zandvoort, R. J. v. d. Meulen, hulppr. te IJmuiden. D s M. J. G. J. van d e P o IL f Ds M. J. G. J. van de Poll, predikant Her Ned. Hervormde gemeente te Bunnik, is Zondagochtend tijdens den dienst op den kansel in elkaar gezakt en zonder tot be wustzijn te rijn gekomen des middags overleden. De overledene, die 54 jaar is gewor den, is 30 jaar predikant geweest. Hij heeft achtereenvolgens gestaan te Moer- capelle, Hendrik-Ido-Ambacht, Elburg en sinds 1917 te Bunnik. Beroepingswerk. De veree- niging voor Evenredige Vertegenwoordi ging in de Nederduitsch Hervormde ge meente te 's-Gravenhage beveelt met het oog op de beide te vormen drietallen van predikanten ter voorziening in de vaca tures ds Vermeer en dr Joh. de Groot, de navolgende, op het grostal voorkomende predikanen met aandrang aan: voor de vacature ds A. J. A. Vermeer: ds J. van Dorp, Enschedé, ds D. van der Most van Spijk, Geesteren, ds A. Trouw, Heemstede; voor de vacature dr Joh. de Groot: ds J G. Franck, Eelde, ds G. H. Steijn, Leeu warden en prof. dr G. C. Wagenaar, Leeuwarden. Veldprediker D. Wölfing. Op 81-jarigen leeftijd is gisteren te Ber lijn de vroegere veldprediker D. Wölfing gestorven. Hij had bijna 44 jaar als mili tair geestelijke in het Pruisische leger ge diend. Sedert het einde van den wereldoorlog was hij gepensioneerd. Laag geestelijk peil.Menschrijft aan de Rotterd., dat te Petten (N.H.) vorige week Zondag de dienst in de Ned. Herv. Gemeente niet doorgaan kon, omdat er, belialVe 'den koster, slechts 1, zegge één, kerkganger was! Het geestelijk peil van het Modernisme wordt door zulk een feit wel geteekend, Te dezer plaatse is vanwege de Vereen, tot Verbreiding der Waarheid een Evan gelisatie .opgericht. Kerkelijke verkiezingen. Bij do Ned. Herv. gemeente te Roosendaal zijn gekozen: de heer P. Vermeulen tot kerkvoogd en tot notabel de heer A. P. Donsen, beiden rechtzinnig. Door deze verkiezing is nu het geheels college van Kerkvoogden en Notabelien rechts, wat een unicum is in de kerke lijke geschiedenis van Roosendaal. Ds 'J. C. Schuil er, die, als be kend, tot herstel' van gezondheid vier maanden in Gstaad in het Berneroberl'and heeft verblijf gehouden, zal, naar de Ne der! verneemt, vandaar den 27sten De cember a.s. met zijn echtgenoote, die hein gedurende zijn ziekte heeft verpleegd, in den Haag terugkomen. Emeritaat. Ds I. J. Vasseur, predikant van de Vrij Evangelische ge meente te Veendam, vroeg brj' zij!n kerken raad tegen 1 Jan. a.s. ontslag aan. Grafsteen Ds Donner. Maan dag 10 Dec. a.s. nam. 2 uur zaT op het .graf van wijlen dr J. H. Donnef op de stichting „Vrederust" te Bergen op( Zoom, in leven predikant bij de Geref. Kerk van Breda en voorzitter van de vereen, tot Ghr. verzorging van krank zinnigen "in Zeeland, een gedenkteekeü worden onthuld. Beroepbaar. Door de Classis Heerenveen der Geref. Kerken is na prae- paratoir examen beroepbaar verklaard de heer B. E. van Buuren, Theol. cand. te Eelderwolde bij Groningen. Snelle groei. De Geref. Kerk van Eindhoven mag zich den I'aatsten tijd in een buitengewonen groei verheugen. Reeds werd bij herhaling het kerkgebouw vergroot, terwijl 's morgens dubbele dien sten worden gehouden. Thans is besloten over te gaan tot den bouw van een noodkerk, terwijl tot het beroepen van een hulpprediker zal worden over gegaan. Als .een bewijs hoe snel hier de groei is kan dienen, dat onlangs van den kan sel werd medegedeeld, dat 76 nieuwe leden waren ingekomen. Oostkapelle. Herbenoemd in de Ned. Herv. Kerk tot ouderling A. Maljaars en benoemd J. Poppe iqplaats van C. Back, die wegens ouderdom zich niet meer beschikbaar stelde. Herbenoemd tot dia ken J. de Pagter en benoemd J. de Vis ser Jz. inplaats van J. Poppe, die tot ouderling werd benoemd. Benoemd tot onderwijzer aan de R.K. bijz. school te Heinkenszand met in gang van 20 Dec. den heer P. B. Hamel te VTissingen. Het bioscoopbedrijf onder worpen aan de bepalingen van de Zondagswet. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van R. U., bioscoophouder te Leiden, die door den kantonrechter al daar was veroordeeld tot f 1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op den Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven; de bioscoophouder was echter van meening, dat hij zich al leen aan de bepalingen der Bioscoopwet te houden had. De Hooge Raad heeft hiermede beslist, dat het bioscoopbedrijf, evenals andere openbare vermakelijkheden, onderworpen is aan de bepalingen van de Zondagswet. EEN OUDE WENSCH VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. „Het meest verwaarloosde en meest ver wijderde district van ons land". Bij de behandeling van de Waterstaats- begrooting heeft de heer Kortenhorst (R.K.) het opgenomen voor wat hjj noem de „het meest verwaarloosde en meest verwijderde district van ons land", voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de interpellatie, die ik dezen zomer gehouden heb, zoo zeide hij, besprak ik een eeuwenouden wensch van Zeeuwsch- Vlaanderen, om n.l. een kanaal te krijgen van Hulst naar Axel. De beloften, die in den loop der eeuwen aan dat district zjn gedaan, zijn ontelbaar. Naar aanlei ding van de toezeggingen van den Minis ter-President kon men verwachten, dat het nu wel zoo ver zou zjn, dat, al zou er dan nog geen post op de begroo ting worden uitgetrokken, wat wel het meest gewenschte zou geweest zijn, toch de mededeeling zou komen, dat binnen afzienbaren tijd dat kanaal er komen zou. Het ligt er al, maar het moet worden uitgegraven, zoodat het bruikbaar wordt. Daardoor worden gebieden ontsloten, die daarop wachten om zich meer intensief aan land- &n tuinbouw te wijden. Wanneer men nagaat, welke motieven in den loop der jaren zijn aangevoerd om dat kanaal niet te graven, dan mo gen wij Waterstaat den lof niet onthou den, dat nu weer een nieuw argument gevonden is. Ik weet niet of er een speciale afdeeling aan het Departement bestaat, die ingenieuze argumenten moet vinden om Kamerleden zoet te houden. Misschien doet de Minister het persoon lijk. Thans verschijnt de commissie-Patijn op dit terrein. Die oommissie hebben wij nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen gekend. Daaromtrent zegt de Memorie van Ant woord: „Wa.t het Kanaal AxelHulst betreft, kan worden medegedeeld, dat voor de verkeersvoorziening in deze streek ook aan den aanleg van tramwegen aan dacht moet worden geschonken en dat over een en ander het advies van de Commissie voor het Vervoervraagstuk (Commissie-Patijn) behoorde te worden gevraagd." Ja, Mijnheer de Voorzitter, dan begint het er op te lijken, alsof het vervoer wezen er niet is voor het publiek en voor de streek, maar omgekeerd het pu bliek en de streek worden dienstbaar gemaakt aan de belangen van het ver keer. Ik begrijp, dat men graag ziet, dat aan de tramwegmaatschappijen uitbreiding wordt gegeven, als het verkeer dat eischt, maar in het verleden is daarvan nooit in die mate sprake geweest. Ik zou dus zeer gaarne van den Minister willen we ten wat hij kan toezeggen; niet of prin cipieel het kanaal er komt, want bij mijn interpellatie ging het niet over de vraag, of het kanaal er al dan niet zou komen, maar over de vraag of de bijdrage van de streek groot genoeg zou zijn om ook van den kant van het Rijk iets te doen. Ik heb toen gezegd, dat de normale bij drage van 25 pet. in de kasten voor die streek te hoog zou zijn, en toen heeft de Minister-President toegezegd, dat hij met zijn ambtgenoot zou overwegen (dus met dezen Minister) in hoeverre die bijdrage in dit bijzondere geval zou kun nen worden verlaagd. Ik kan nu den Minister mededeelen, dat belanghebbenden binnen 14 dagen bij elkaar komen, en dat op de dagorde staat de quaestie van de bijdrage van de streek in de kosten van dat kanaal. Het bedrag van 10 pet., dat ik bij mijn interpellatie heb genoemd, schijnt hooger te kunnen worden gesteld. Ik zou nu aame van den Minister willen weten, oe hoog dat percentage moet worden opgevoerd, zoodat belanghebbenden er op kunnen rekenen, dat aan de eischen van de Regeering is voldaan." Het antwoord van den Minister die hedenavond aan het woord komt, hopen wij te zijner tijd mee te deelen. Ongelukken. Te Eindhoven is Za terdagavond een 7-jarig meisje bij het oversteken van den weg door een vracht auto overreden. Aanvankelijk liet de toe stand van het kind zich niet ernstig aan zien. Later is het kind echter aan de gevolgen overleden. In den trein tus- schen Rotterdam en Den Haag is Zon dagochtend ongesteld geworden en over leden de heer M. R., gepensionneerd hal techef bij de Nederlandsche Spoorwegen te Eindhoven. Te Heemstede werd een 38-jarige loopknecht uit Haarlem door een auto aangereden. Hij bekwam een levensgevaarlijke hersenschudding. Maandagmorgen is een arbeider te Heer len, die bezig was met den aanleg van de lichtmasten op het station te Venlo, door den stroom levensgevaarlijk getrof fen. Zondagavond viel zekere v. d. B. te Mierlo-Hout, terwijl hij bezig was met houtsnijwerk in een mes, hetwelk hem in den buik drotng. Direct werd over brenging naar het Gasthuis noodig geacht. De patiënt is nog niet buiten gevaar. Te Huissen (bij Arnhem) is Zaterdagnacht de arbeider H. uit Angeren door een auto overreden. Nadat de ongelukkige overgebracht was naar het Ziekenhuis te Huissen is deze kort na aankomst aldaar overleden. Te Someren passeerde Za terdag een tractor met twee aanhangwa gens. Een 41/2-jarig meisje werd door een der aanhangwagens overreden en op slag gedood. In de suikerfabriek te Vierverlaten (Gron.) is een werkman uit Pasop, door een hefboom getroffen en achterover geslagen, waardoor hij een ernstige "hersenschudding bekwam. Zijn toestand is bedenkelijk. Een li/s-jarig kind te Hengeloo (Geld.) is Zaterdagmor gen achter de woning in een beek ge vallen en verdronken. Gevaarlijke poeders. Naar de „B. Z." meldt, zijn 6 personen, die een medische voordracht hadden bijgewoond, onder ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Tijdens de voordracht, die gehouden werd door een geneesheer, lei der van een instituut, had de compagnon van den dokter, den filmregisseur Jacobi eenige poeders overhandigd voor zijn ze nuwen. De 6 personen, onder wie ook de filmdiva Elga, Brink bevond, hadden kleine hoeveelheden van deze poeders ingeno men en zijn daarop ziek geworden. Bij het onderzoek in het ziekenhuis bleek, dat de inwendige .organen ernstig verbrand waren, zoodat alle patiënten in het zie kenhuis opgenomen zijn. Brutale inbraak te Arnhem De Arnhemsche recherche heeft een in braak ontdekt in een heereahuis aan den Jansbuitensingel, dat alleen des zomers bewoond is. De inbrekers, die zich aan de achterzijde van het huis toegang verschaf ten, zijn vermoedelijk' in hun werk gestoord en hebben verschillende zaken achtergela ten. Zij hebben echter tijd gehad om een ouderwetsche brandkast te forceefen en daaruit verschillende dingen van waarde weg te nemen. Hoeveel1 wordt vermist, is nog niet bekend, omdat de eigenares uitstedig is. De inbrekers hebben de brandkast open gebroken door een van de zijplaten los te wringen. In de slaapkamer van de be woonster hebben zij op haar bed uitgerust en op de waschtafel een tabakspruim ach tergelaten. In de gang' van het huis hebben zij een maaltijd gebruikt, waarvan nog een paar kadetjes over waren, met hel papier waar op het adres van den bakker staat. Voorts zijn een paar ledige zakken en een krom mes gevonden. De alarmsignalen hebben zij af kunnen zetten en vernield. Toch zijn zij ver moedelijk gestoord en toen op de vlucht gegaan. Het vergaan van de IJM. 325. De bemanning van den trawler IJM. 325 „Gloria", die op de Noordzee is vergaan, ist gistermorgen met de postboot van Har- lingen naar IJmuiden vertrokken. Omtrent het vergaan van 'het schip vernemen wij het volgende: De „Gloria" was Zaterdag uit IJmuiden vertrokken, 's Nachts omstreeks vier uur begon het schip plotseling over te hel len. Het was waarschijnlijk lek gestooten. In alle haast moest de bemanning van boord gaan. Zij, die in de kooi lagen, had den geen tijd zich te kleed en en moesten ia nachtgewaad in de reddingboot sprin gen. Allen wisten van boord te komen, echter met achterlating van al hun bezit tingen. In de reddingboot roeiden zij naar het vuurschip Terschellingerbank, waar zij werden opgenomen. Lieberman. De Tel. meent, dat ^vellicht vandaag of morgen reeds uit Helsing'fors het bericht kan komen, dat Liebermann weer op vrije voeten is ge steld. Mocht inderdaad door den hoogsten Finschen rechter beslist worden, dat Lie bermann niet wordt uitgeleverd, dan, aldus het blad, moet die uitspraak toch wel vreemd aandoen. Ons, Nederlanders, bevredigen kan zoo'n beslissing moeilijk. Finland schijnt niet tot uitlevering ver plicht te zijn tegenover Janden, waar mede het geen uitleveringstractaat heeft. Doch hiermede is toch zeker niet gezegd, dat men op ons verzoek niet kan uitle veren. Uiterst vreemd doet dan ook het advies van twee Finsche hoogleeraren aan, dat Liebermann niets op zijn kerfstok heeft, dat hem in aanraking zou kunnen brengen met den Finschen strafrechter, wanneer hj een der handelingen, waar waarvan de Nederlandsche justitie hem verdenkt op Finsch grondgebied had ver richt. Tenslotte is hem zooveel ten laste ge legd van de ernstige bedriegeljke bank breuk tot de lichtste verduistering toe, met alle nuances daartusschen. Zou niets daarvan in Finland strafbaar zijn en zou ook op niets ervan aanhouding staan? Het 'komt ons op het eerste gezicht vreemd voor. ZANDVOORT. Steeds meer vraagt men zich af of zich mogelijk nog lijken aan boord van de „Salento" bevinden. Het raadslid Pernes heeft een onderzoek ten deze van Regeeringswege gevraagd. Hedenmorgen bevonden zich nabij de „Salento" een sleepboot met een sloep. Van het strand af kon echter niet wor den nagegaan wat het doel van dit bezoek was Vermoed wordt, dat duikers een on derzoek zullen instellen. Naar gemeld w^rdt zijn in den afge- loopen nacht tusschen Scheveningen en Katwjk drie ljjken aangespoeld. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met de lijken van schepelingen behoorende tot de bemanning van de „Salento". HEERLEN. Gisteravond omstreeks half 7 zijn drie gemaskerde personen binnen gedrongen b\j den landbouwer Mennes te Hoensbroek. Zij dreigden den landbou wer met een revolver en ëischten geld. De boer was hiervan echter niet gediend. Voor geen klein gerucht vervaard, sloeg hij er op los en wist de brutale indrin gers naar buiten te werken. De mare chaussee uit Hoensbroek Jieeft een pn- derzoek ingesteld, ook naar soortgelijke gevallen te Heerlerheide en te Geleen. DEN BURG (Texel). Naar gemeld wordt is de geheele bemanning van den Noor- schen schoener Hoydal, "Hie 25 Novem ber op de Terschellinger kust strandde, door een Duitsch schip opgepikt en te Bremerhaven binnengebracht. Reeds op 30 November zjjn do schepelingen naar Bergen (Noorwegen) waar zij thuisbehoor- den, vertrokken. NEW-YORK. Het Kellog-paot zal Woens dag in den Senaat worden behandeld. LONDEN. Gedurende den nacht heb ben de artsen geen nieuw bulletin om trent den gezondheidstoestand van den Engelschen Koning gepubliceerd. De art sen zijn na gisteren niet in het paleis teruggekeerd. Een later bericht meldt, dat de Ko ning een kalmer nacht heeft doorgebracht,. Desniettemin blijft de ongerustheid om trent de werking van het hart voortbe staan. De lichte verbetering gisteravond vastgesteld bleef tot nu toe op bevre digende wijze gehandhaafd. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Middelburg, 8 December '28. Mijnheer de Redacteur, Aangezien het voor velen Uwer lezers van groot belang is, de onderstaande correspondentie te weten, zoo verzoek ik u namens velen opname als ingezon den stuk in uw blad- Bij voorbaat veel dank! Hoogachtend, VAN ARENTHALS. Middelburg, 6 November 1928. Aan het Bestuur van de Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. Mjjne Heeren, Daar het zich laat aanzien, dat tegen de volgende campagne, door de Regeering nog niets zal gedaan zijn om ons op het gebied van do bietsuiker-fabrica tie gelijk te stellen als b.v. in Frank rijk, zoo vraag ik U of er bjj U al stem men zijn opgegaan of plannen bestaan, om onze bieten naar elders te verkoopen en de fabriek stil te leggen. Mochten niet alle bieten bunnen gele verd worden aan Spoor- o'f groot-vaar water, zoo konden die 'toch door "bevrien de fabrieken geruild of verwerkt worden. Hetgeen ik hier vraag woont in de har ten van zeer velen doch velen van die zeer velen staan dikwijls niet geheel vrij om de koe bij de horens te vatten. Ik vraag beleefd uw antwoord, zoo mogelijk spoedig, om desnoods verder te zien, om te voorkomen, dat men er zich later van tracht af te maken 'dat het te laat was door te zeggen, dat er reeds werken en inkoopen gedaan zijn die niet toelaten stil te liggen. Inmiddels hoogachtend, (get.) VAN ARENTHALS. Krabbendijke, 27 November 1928. Den Heer J. J. van Arenthals te Middelburg. WelEd. Heer, Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 6 Nov. j.l. waarbij U verzoekt, U mede te deelen of er bij het bestuur plannen bestaan, om onze bieten naar elders (Frankrijk) te verkoopen en de fabriek stil te leggen, deelen we U mede, dat U onzes inziens, waar U, naar we hebben vernomen, sterk geïnteresseerd is bij den aam-(ver-)koop van bieten naar Frank rijk, daardoor wel een oogenblik de belan gen der fabriek hebt voorbijgezien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 10