DE ZEEUW DERDE BLAD. HET ADRES A. WIL KING Zoeklichtjes Uit de Provincie. Treurige gevolgen van de overstroomingen veroorzaakt door den storm. Een triestig tafereeltje in de Vechtstreek bij Nieuwersluis. Om door de kamer te kunnen loopen zijn overal planken gelegd, terwijl de kachel op een blok hout is geplaatst. VAN ZATERDAG 1 DEC. 1928. No. 54. DE ELECTRIFICATIE VAN DE MIDDENGROEP. Gisteren meldden wij reeds, dat Ged. Staten aan de Prov. Staten voorstellen het besluit tot den bouw van een eigen centrale voor de middengroep in te trekken en thans te besluiten tot overname van het bedrijf der Sociétè Anonyme te Vlissingen. Zij refereeren zich daarbij aan een schrij ven van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. en een rapport van den heer H. Lohr, directeur van de P.G.E.M. te Arn hem, die bereid is bevonden, zoo ge- wenscht in de Statenzitting van 21 Dec. a.s. de noodige inlichtingen te verstrekken Drie mogelijkheden zijn onder de oogen gezien: voorziening uit eigen centrale, overneming van het bedrijf der S. A., voor ziening door stroom van haar in te koo- pen, terwijl daar nog bijkwam het denk beeld van een lid der Staten om de con cessie aan de S. A. te verleenen voor stroomlevering. De Raad herinnert er ver der aan, dat hij, toen aandeelhouders der S. A. het voorstel van de commissarissen om het bedrijf voor f 2.000.000 te verkoo- pen hadden verworpen, schreef, dat het hem leed deed, dat dit middel, om tot de meest logische oplossing van het vraag stuk der electrificajie van de Middengroep te 'komen, niet heeft mogen slagen. Nu deze oplossing weder tol de mogelijkheden behoort, zal het geen verwondering wek ken, dat de raad haar in beginsel en dus afgescheiden van de voorwaarden van overneming de voorkeur geeft. Alleen het platteland met alleen een centrum als Goes brengt mede, dat de centrale groote ge deelten van den dag met geringe belasting loopt en bij den bouw van een eigen cen trale was getracht daaraan te gemoet te komen door den bouw van kleinere ma chines. Hoe geheel anders wordt het, als m'en dooT overneming van de Centrale te Vlissingen ook de stroomvoorziening van Middelburg en Vlissingen te verzorgen krijgt. Geeft de Raad dus in beginsel aan aankoop der centrale te Vlissingen verre de voorkeurboven de stichting van een eigen centrale, de voorwaarden van aan koop zijn niet van dien aard, dat hij op grond daarvan tot een ander inzicht komt. Zooals reeds vroeger gemeld hebben de deskundigen van beide zijden de commer- cieele of bedrijfswaarde per 1 Jan. 1928 op f2.750.000 geschat. Voor uitbreiding der ketelcapaciteit, magazijnvoorraad, over drachtskosten, gelden gebracht op kapi taalrekening na 1 Jan. 1928, komt daarbij f 448.400, totaal dus f 3.198.000 of rond f3.200.000. Als men aanneemt, dat het bruto-overschot voor de P.Z.E.M. gelijk zal zijn aan dat van de S. A., dan kan een saldo worden aangenomen van f 83.000. Daarbij mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat het over te nemen per soneel ambtenaar wordt en de P.Z.E.M. voorloopig f25.000 voor pensioenbijdrage moet rekenen. Daarbij moet ook gerekend worden op de tariefsverlaging ingevolge het nieuwe contract met Middelburg. De ontvangsten zullen rond f20.000 verminderen, doch gemeend wordt, dat dit door uitbreiding van debiet zal worden gecompenseerd. Dit wordt ook van de verlaging der tarieven te Vlissingen verwacht. Tegenover 'deze factoren staan echter ook omstandigheden, die een gunstigen invloed zullen hebben. De S. A. heeft toch een belangrijk contract met de Schelde ge sloten, met de werking waarvan in het 'bo venstaande geen rekening is gehouden. Mede door dit contract wordt verwacht, dat de vermindering der inkomsten door tariefsverlaging zal worden geneutrali seerd. De Raad meent, dat de bedongen koop prijs, hoe hoog ook in vergelijking met vroeger genoemde bedragen, geen onover komelijk bezwaar is tegen de overneming van het bedrijf. Bij overneming der cen trale wordt voor de eerste 6 jaar te sa men een winst berekend van f 359.450 en bij bouw van een eigen centrale een verlies van f 29.000, alzoo een verschil van rond f388.000, waarbij dan nog niet is gere kend met een normale toeneming van het debiet te Middelburg en Vlissingen. Daar bij komt nog dat de S. A. op enkele punten nog is tegemoet gekomen, als steun in de zorg voor het pensioen van het personeel, dat nu 55 jaar of ouder is, en het niet ten laste brengen van de P.Z.E.M. van reeds door de S. A. verleende pensioenen. In de nieuwe stroomleveringscontracten door de S. A. gesloten zijn geen bepalin gen, die door de P.Z.E.M. niet zijn na te komen. De Raad geeft toe, dat het groote sprongen zijn wat de overnemingssom be treft, in 1923 f 1.200.000, in 1927 f2.000.000, en nu de genoemde som, maar het is verklaarbaar; in 1923 zat de S. A. met de moeilijkheid van den lagen fran- kenkoers, in 1927 waren de omstandig heden veel verbeterd en was ook de tram baan verbeterd, al had die door haar ver laagd tramtarief haar aantrekkelijkheid verloren, maar daartegenover was het stroomleveringsbedrijf sterk vooruit ge gaan. Het is de overtuiging van den Raad dat de bedrijfswaarde van de S. A. zal stijgen door de vele vraag naar electrici- teit, en als dan ook nu niet tot overneming wordt besloten, dan acht de Raad de kans om ooit tot overeenstemming te komen uitgesloten. Komende tof ■hid; r het vraagstuk, wordt er op gewezen, dat de Centrale steeds is vergroot, doch dat het op den duur noodig zal zijn het machine- vermogen uit te breiden. Het nieuw ge bouwde schakelhuis is echter berekend op afgifte van een aanzienlijk grooter vermo gen dan in de centrale thans beschikbaar is; de gebouwen, de netten en de tram zijn goed onderhouden en de tram volkomen bedrijfswaardig. Liever ware het den Raad geweest zoo het trambedrijf niet be hoefde te worden overgenomen. De P.Z.E.M. stelt zich de exploitatie van een dergelijk bedrijf niet ten doel en treedt daarmede op een gebied, dat het hare niet is en waarop zij voor moeilijkheden zal komen te staan. De S. A. heeft echter be zwaar gemaakt, haar bedrijf met uitslui ting van de tram over te dragen en de pogingen om de tram buiten de overdracht te houden zijn niet geslaagd. De overne ming van het trambedrijf is dus een con ditio sine qua non. Het streven zal er echter op gericht zijn, zich van de exploitatie van het trambedrijf weer te ontdoen. Na uitvoerig de bezwaren tegen inkoop van stroom te hebben uiteengezet welke door de 3 deskundigen prof. Feldmann en de heeren Lohr en Streefkerk ten volle worden onderschreven, o.a. omdat men bij exploitatie van een eigen centrale veel vrijer staat dan bij het verleenen van concessie aan de S. A., wijst de Raad er op, dat op een enkele uitzondering na alle electriciteitsbedrijven van eenige beteeke- nis in ons land in handen zijn van de over heid of van lichamen, op welker gestie de overheid overwegenden invloed oefent, waardoor men de zekerheid heeft, dat de winsten, hetzij den verbruikers ten goede komen of althans ten bate van het, alge meen worden aangewend. De Raad kan niet inzien, dat men er financieele voor- deelen mede zal behalen als Zeeland op dezen regel een uitzondering maakt. Zooals uit zijn mededeeling blijkt, voor ziet de Raad, dat de electrificatie der Mid dengroep als geheel, bij overneming der centrale te Vlissingen, geen offers van de Provincie zal vorderen, en hij kan hier aan toevoegen, dat in het bijzonder de heer Lohr de toekomst nog veel rooskleuriger inziet. Maar aan den anderen kant zal men de S. A. niet bereid vinden, de voorziening van het nog niet geëlectrificeerde gedeelte van de Middengroep aan de hand eener prov. concessie zonder offers van de prov. op zich te nemen. Men mag juist het beste gedeelte der provincie niet aan het verzorgingsgebied der P.Z.E.M. onttrekken. Het zou trou wens in strijd zijn met het beginselbesluit van 1917. voor Manufaoturen Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST HetkanaalHuls tA x e 1 s c h e S a s s i n g. Door het bestuur van de ver- eeniging tot bevordering van den aanleg van een kanaal van Hulst naar de Axel- sche Sassing, worden, in verband met een haar gestelde vraag op Zaterdag 8 Dec- a.s. te Axel afgevaardigden van belang hebbende gemeente- en polderbesturen bijeengeroepen teneinde het gevoelen dier afgevaardigden in te winnen over de mo gelijkheid tot het bijeenbrengen eener bij drage in de kosten van het eventueel te graven kanaal. Het Bestuur heeft onlangs naar aanleiding van een over dat onder werp gehouden conferentie met de Perma nente Vlascommissie als haar meening te kennen gegeven, dat haar 'n bijdrage uit de streek ten bedrage van 20 pet. der op 3 millioen gulden geraamde kosten billijk en ook mogelijk voorkwam. Voor den vrede. Deze week hield Mej. M. van Goeijen op verschil lende plaatsen in onze provincie een lezing met lichtbeelden in het belang der actie voor den vrede. Het leed van den wereldoorlog, aldu3 spr., is toch zeker reden om te ijveren voor den .rede. En dit doen zoovelen. dat doet de Jeugdige Vredesactie, dat doet Genève, dat doen de kerken, ieder op hun wijze. Spr. herinnert aan de oorlogsjaren en zegt dat men op moet passen dat ons nageslacht niet meer in zulk een hel komt Al is Nederland dit maal er buiten ge bleven, dan is er een volgende maal, ge zien den volkenbond, 99 pet. kans, dat het er in betrokken wordt. Maar afgescheiden daarvan, de strijd voor den vrede gaat in het belang van de geheele menschhei'd. ^Hierna heeft mej. van Goeijen een zeer groote reeks van lichtbeelden vertoond, alle betrekking hebbende direct of indirect op den oorlog. Zoo zag men o.a. de ver pleging van vluchtelingen en kinderen, o.a. in de familie van spreekster, maar later werd een, reis in beeld geprojecteerd door de familie van Goeijen in 1919 ge maakt met een motorboot door de oor logsgebieden van België en Frankrijk. De verschrikkingen van den krijg, de ver woestingen, de ellende, alles werd in woord en beeld nog eens weer scherp belicht. Ten slotte kwamen wij in gedachten bij Verdun en daar vond spr. gelegenheid om fyj de graven van 25.000 Amerikanen, mede uit hun naam nog eens met groote kracht op te wekken, alle krachten te mobiliseeren voor den vrede. Deze inte ressante rede en tegelijk reisbeschrijving werd overal met een dankbaar applaus beloond. Goes. Gisteravond hield de A. R. Kies- vereeniging in de Chj. Bewaarschool haar 63-ste Jaarvergadering. De secretaris, do heer W. L. B. J. Dekker, moest in zijn verslag melding maken van een kleinen teruggang van het aantal vrouwel. leden. De penningmeester, de heer J. Laport, begon zijn boekjaar met een nadeelig sal do van f 119.06 en zal het straks kun nen afsluiten, als alle schulden betaald zijn, roet een tekort van plm. ,f 70. Spr- wekte de leden op, dit tekort spoedig aan te zuiveren. In deze vergadering achtte ook de voor zitter, de heer N. J. Bastmeijer, den tijd gekomen om met het oog op zijn hoogen leeftijd af te treden. Zijn vele verdiensten werden gememoreerd door den secretaris en den heer B. C. Sliggers. Beiden legden er den nadruk op, dat de A. R. Partij en de Goesche Kiesvereeniging veel aan den heer Bastmeijer verschuldigd zijn. Op voorstel van het Bestuur werd de heer Bastmeijer onder applaus tot eere-voor- zitter benoemd, waarna hem staande werd toegezongen Ps. 134:3. De heer Bastmeijer bracht dank voor de woorden hem toegesproken en de'ze genbede, hem toegezongen, dankte in de eerste plaats God, den Iieere, Die hem in staat had gesteld iets voor de A.-R. Partij te mogen doen cn verzekerde, dat hij wel de leiding uit handen gaf, maar zich niet losmaakte van den arbeid der kiesvereeniging. De aftredende Bestuursleden, de heeren R. Buitenhuis, W. L. B. J. Dekker, en B. C. Sliggers, werden bij acclamatie her kozen, evenals de afgevaardigden naar Centrale en Prov. Comité. Tot voorzitter werd .gekozen dhr R. Zuidema, en tot bestuurslid in de vacature-Bastmeijer dhr A. de Jonge Nz. Tevens sprak in deze vergadering de heer Mr P. Dieleman uit Middel burg een politieke rede uit. Spr. wees op de politieke malaise, die er tegenwoor dig heerscht, op de bezwaren, die er in derdaad aan het politieke leven kleven, en op den feitelijk beginselloozen tijd, waarin we leven. Zuivere politiek is echter 'bevordering van het algemeen welzijn. Ze is niet egoïstisch. Ze gaat uit van bepaalde rich ting, van een levensbeginsel. Wij, Anti-Revolutionairen, vangen bij onze beschouwing over het staatkundig leven aan met het geloof in God en gaan niet uit van phantasieën. Er staat geschre ven en er is geschiedt Dat is onze grond slag. We hebben ons te wachten voor bet conservatisme en het radicalisme. Wij zijn niet revolutionnair, ook niet contra-revolutionair, maar anti-revolutio nair. We moeten zoeken naar wat de Chris tenen verbindt, en betreuren de onnoo- dige splitsing in onzen tijd, maar we handhaven tegenover allerlei paganisti- sche factoren de Christelijke grondslagen van den Staat. De antithese is niet uitgevonden, maar ze i s er Ze loopt niet tusschen het per soonlijk gelooven en niet-gelooven, maar over de vraag: erkent ge voor het staats leven als uitgang. ».n wil en het Woord van >j' i chAijke rede, een tegenstelling, die zelfs mannen als Cort v. d. Linden en S. van Houten er kennen. Sprekende over de a.s. verkiezingen, hoopte spr., dat we weer zullen krijgen een parlementair kabinet, gedragen door een grondprincipe en een krachtige volks vertegenwoordiging, een kabinet dus met regeerkracht. Na nog uiteengezet te hebben het ka rakter der volksvertegenwoordiging, de A.-R. opvatting over het kiesrecht, de beteekenis van het Calvinisme voor het staat- en volksleven, eindigde spreker met te wijzen op de zware taak, niet het minst op het sociaal terrein, voor do A.-R. partij. Dhr Zuidema beëindigde deze welge slaagde, maar niet druk bezochte jaar vergadering met dankgebed. Hansweert. Benoemd tot commies le Iel. de commies te water T. Verhaegen, alhier. Gistermorgen had een aanvaring plaats tusscheo de schepen „Johanna" en „Mawa" waarbij laatstgenoemd schip belangrijke schade aan het achterschip bekwam. Het schip kon échter "de reis voortzetten. Gistermorgen is nabij Hoedekens- kerke het schip „Nothung" omhooggeva ren en blijven zitten. Tegen hoogwater zal het schip-vermoedelijk vlot komen. Ver moedelijk is het schip gebroken. Een pompboot is in de nabijheid. De sleepboot „Aloys" is gistermor gen' nabij Walsoorden omhooggevaren en blijven zitten. Gisternamiddag over den vloed is do boot vlotgekomen, en heefl de reis naar Dordrecht voortgezet. Veerc. Donderdag werd ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer W- vim den Ilamme, gedurende ongeveei een kwart eeuw arts en gemeente-genee-j- heer te Veert; en Vrouwepolder en secre taris der Gezondheidscommissie te Veere. Het gemeente-bestuur van Veere, de Voorzitter en leden der genoemde com missie, verschillende collega's en vrienden waren aan de groeve. Dr Weyland dankte namens de familie voor de vriendschap', het vertrouwen en den steun welke de overledene en de familie in zoo ruime mate' van autoriteiten, collega's en vrien den mochten ontvangen en voor de be langstelling aan dit graf. (M. C.) Domburg. Donderdagavond had alhier de tweede lezing in dit zevende seizoen plaats van de „Winterclub Domburg", in het lokaal „Rehobdfh". De voorz., dhr L. J. van Voorthuy- s e n, trad als spreker op en behandelde het onderwerp: „een en ander óver oud- Domburg". Hij begon met op te merken, dat hij ditmaal niet, zooals de beide vo rige malen, zijn toehoorders lange reizen zou laten maken, naar Spitsbergen, het land van Sjef van Dongen, en naar Con- stantinopel, maar ditmaal „thuis"- zou blijven en het een en ander vertellen over Domburg-zelf, en wel voornamelijk o^et het oude Domburg en de Nelralennia's. Achtereenvolgens behandelde/ hij den naam, het ontstaan, do prentafbeeldingen en de geschiedenis der plaats, de oude buitenplaatsen als St. Jan ten Heere, Dui nenburg, Westhove, "Duinbeek, Berken bosch, de villa's gebouwd in de vorige eeuw, 16 in getal, en wat er bekend is van den naam, de altaren en den dienst van de heidensche godin Nehalennia. Vele oude kaarten en prenten van Dom burg, de oude zilveren beker der gemeen te, alsmede verschillende charters, waar onder het alleroudste van Graaf Floris IV waarin doze in 1223 aan de stad F s» De deftige, hoogstaande, liberale N. Rott. Crt. heeft met haar relletje tegen Minister Donner, vanwege diens partij dige notarisbenoemingen, toch een leelijke pijp gerookt. Deze week bij de beh.udeling van Justitiebegrootingen werd rog wel even over de benoemingen gesproken, maar er was niemand, die het voor het liber blad opnam en'den Minister van partij.i g- heid durfde beschuldigen. Van de lange akte van beschuldiging bleef niets, maar dan ook niets over. De Minister, die zich door deze leu genachtige campagne, zooals vanzelf spreekt, diep gegriefd gevoelde, stond fier en frank voor de Kamer en verklaarde in gemoedc volkomen overtuigd te zijn, dat hij zich nooit aan partijdigheid bij be noemingen had schuldig gemaakt. En er was niemand, die het weersprak. Er was niemand, die ook zelfs maar twijfel opperde. Intusschen en dat is wel diep treu rig heeft de N. R. Crt het niet noo dig geoordeeld openlijk te erkennen, dat zij door hare publicaties de eer en den goeden naam van den Minister had aan getast en openlijk aan Minister Donner hare excuses aan te bieden. Voor den Minister is dit niet zoo erg. De modderspatten op zijn kleed gewor pen, deren hem niet. Maar van een blad als de Nieuwe Rot terdammer had ik toch wat anders en wat beters verwacht. OPMERKER. 'burg stedekeuren verleent (de oorspronke lijke zijde van hs:t zegel zit er nog aan), lagen ter tafel en werden gedurende do pauze bezichtigd. Met lichtbeelden werd een en ander toegelicht. De vice-voorzit- ter, Dr B. Vaandrager, dankte na. afloop dep spreker in zeer waardeerende be woordingen voor het gebodene, ook na mens de talrijke aanwezigen. Westkapclle. Het mag verwacht wor den, dat bij goed weer nog vele belangstel lenden een kijkje zullen gaan nemen aan den Westkapelschen dijk om uit eigen aanschouwing zich van de aangerichte schade te overtuigen. Zij zullen dan aan da meest beschadigde plaatsen marechaussee aantreffen, die hen zal verzoeken niet te dicht bij de werken te komen. Dit is niet gedaan, omdat er iets te verbergen valt, maar alleen omdat de te werk gestelden geen hinder zullen ondervinden en niet over de aangebrachte zakken zand zal worden geloopen. Intusschen zal het ieder vrij staan op de duinen ter plaatse te'klim- men om vandaar af de schade in oogen- schouw te nemen en de herstellingswerken te volgen. Donderdagavond gaf het fanfare corps „Oefening kweekt Kunst" in het „Koffiehuis" alhier een uitvoering. Aan de zaal, welke geheel gevuld was, was een feestelijk cachet gegeven. Het muziekgezel schap vierde zijn 20-jarig bestaan. Bij de opening van deze bijeenkomst herinnerde de voorz. aan den tijd van vóór 1908, toen Westkapelle nog geen muziek- vereeniging bad. Spr. bracht hulde aan de oprichters voor hun initiatief en volhar ding. Verder deelde bij mede, dat de di recteur van bet gezelschap een jubileum- marsch voor deze gelegenheid bad gecom poneerd. Hij stelde den ijver en de toewij ding van den heer L. Minderhoud Pz., het eenige lid, dat van de oprichting af had meegespeeld, als voorbeeld voor de jonge ren en hoopte, dat „Ooefening kweekt Kunst" onder de tegenwoordige leiding nog vele jaren zou kunnen oefenen. Daarna nam de burgemeester, do beer mr Woldringh van der Hoop, het woord, die met den wethouder B. Louwerse, als vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur aanwezig waren. Spr. sprak waar deerende woorden over bet werken en streven en over de prestaties van do jubi- leerende vereeniging; bij hoopte, dat ze nog lang zou bestaan en bood namens het gemeentebestuur een groote zilveren .me daille aan. Daarna werd een 8-tal muziekstukken gegeven. No. 1 van het programma de jubileum- rnarsch werd op verzoek 'bij de finale an dermaal uitgevoerd. Een warm applaus viel de uitvoering van elk muziekstuk ten deel. Den beer P. de Rooy, muziekonderwijzer te Vlissingen, komt zeer zeker een woord van lof toe voor zijn ijver om dit gezel schap op zoo hoog peil t8 brengen. Ook gisteren brachten de tram en auto's vele belangstellenden naar de ge meente, om een kijkje te nemen bij de toe- gerichte schade aan den Westkapelschen dijk. Blijkbaar zagen deze met groote in teresse, hoe de stoere Westkapelsche dijk werkers met groote kennis van het hun opgelegde werk, ijverig bezig waren om de schade zoo vlug mogelijk en afdoende te herstellen. Oo8tkapelle. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad voltallig. Op een verzoek van de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart om subsidie, of om als lid toe te tre den, werd afwijzend beschikt. Een verzoek van het gemeentebe stuur van IJsselmonde om adhaesie te be tuigen aan een adres inzake art. 122 a der Gemeentewet wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Raad der gemeente Axel' om mede aan te dringen bij Ged. Staten op verlaging van de salarissen, van burge meester, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor om hierop afwijzend te beschikken. Dhr Brand 8't bet niet noo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 9