PU ROL [muTax1eb-„ iissiSH Jluive scfvtale fluid Wat er deze week voorviel. HetZeeuwsche hoekje. Het Vrouwenho'ekje. Voor de Jeugd. Doos tegen Verstopping dan ook den laatsten tijd in ruimere mate dan aanvankelijk vrijstelling verleend. On der deze omstandigheden is de regeering bereid te overwegen of niet de tijd geko men is voor eenige wijziging dezer bepa lingen; de minister is echter niet bereid een voorstel te doen tot het intrekken dier bepalingen. We hebben een week achter den rug, die ons lang heugen zal. Een week na den storm van Vrijdag 16 November be gon de wind weer op te steken, om nu op nog krachtiger wijze gedurende enkele dagen zich te doen gelden. Zooals te vreezen was, is geschied. Tal van stfhepen verongelukten aan onze kust of op onze binnenwateren, verschillende dijken konden geen weerstand bieden aan het door den bulderenden storm hoog opgezweepte water, zoodat uit verschil lende deelen van ons land, evenals uit uit het buitenland, moest worden gemeld, dat vruchtbare polders zijn ondergeloopen, veel vee is verdronken en groote hoe veelheden veldvruchten ^jn verloren go- gaan. i Droevig is ook, dat alleen in ons land hij de Novembcr-stormcn 58 menschen het leven hebben gelaten. Onze provincie is genadig bewaard voor ernstige rampen, al was de toestand b-v. Maandag j.l. te Westkapelle, Itilland-Bath en bij Zierikzee kritiek. Maar in vele stre ken is de schade en de nood groot. Daar stond weer de mensch, die van zichzelf zulke hooge gedachten heeft, machteloos tegenover de woedende ele menten. En het was alleen de Almachtige God, Die redding kon brengen en de stormen kon stillen. Maar of deze predi king door het menschdom in zijn geheel zal zijn verstaan, zal wel zeer te betwij felen zijn. Wel is ook deze week weer gebleken, dat nood leert bidden. Ontstellend waren ook do berichten om trent den lafhartigen overval op een ouden man te Ulvenhout, die aan de hem toegebrachte verwondingen overleed en den vreeselijken moord pp een fa brieksdirecteur te Rotterdam. Tot welke huiveringwekkende daden kan de zoude den mensch toch voeren I Van den arbeid der Tweede Kamer va.lt te rolevecren, dat do vaccinat.iodwang weer mot. een jaar is opgeschort (al was er in dc Kamer een liberale dokter, die de ouders wilde dwingen hun kinderen in hun eerste levensjaar te doen vaccineeren) en dat enkele hoofdstukken der begrooting, O'.a. dat van landbouw, zijn afgedaan. Aangaande de electrificatie der mid dengroep van onze provincie is nu we derom een voorstel van Ged. Staten ver schenen. Zij stellen nu voor het besluit tot het bouwen van een eigen centrale voor 'die groep in te trekken en de be staande Vlissingsche centrale over te ne men. Zou er dus nu eindelijk licht voor de middengroep komen? Moge straks de strooimprijs niet al te zeer tegenvallen I In Duitschland is het nog steeds bet conflict in de JVost-Duitsche metaal industrie, dat de aandacht bozig; houdt. Van regeeringswego is men nu doende, bemiddelingspogingen in het werk te stellen. De Belgische Kamer is nu klaar ge komen met de behandeling der amnes tie-kwestie. Straks krijgt de Senaat de beurt, om zich uit te sproken. In Engeland was het de ziekte van den Engelschen koning, die de aandacht van zeer velen gespannen hield. Momen teel is de toestand niet verontrustend. Rustig is het in alle landen van ons werelddeel niet. In Rusland schijnt door het tekort aan voedsel iets te broeien, in Bulgarije heerscht een gespannen toe stand, in Roemenië is de binnenlandsche politieke situatie ook allesbehalve rustig, terwijl in "Portugal deze week weer eens een complot ontdekt is. Rust en vrede zullen in deze bedee ling wel nooit ten volle heerschen. Een herinnering aan den jongsten oorlog. (1914-'18.) Het gebeurt niet vaak, lezer, dat ik in deze rubriek geschiedenis behandel. Maar ditmaal wil ik het dan eens doen, al zal ik niet verder in de historie terugtreden dan 10, 11 jaar. Dat valt dus nog wel mee. We leven in een jaar van herdenken. De gebeurtenissen van 1918 worden ons weer op allerlei wijze voor den geest ge bracht: het sluiten van den wapenstil stand, die een eind aan den vreeselijken oorlog maakte, het uitbreken van de re volutie in Rusland, de verandering van bewind in Duitschland, de vlucht van den Duitschen keizer naar ons land, de revo lutie-zucht bij de S. D. A. P., de vergis sing van Troelstra (in dit verband worden nu, na tien jaar van de Telegraaf en den1 oud-burgemeester van Rotterdam, mr Zimmermann, weinig verheffende mede- deelingen gedaan), het oprichten van Bur gerwacht en Vrijwillige Landstorm, enz- Allerlei herinneringen worden weer opge- frischt. En dat is zeker noodig, want veler geheugen is niet al te sterk en het was toen een buitengewoon leerzaam jaar. Ja, we vergeten zoo gemakkelijk. Wie denkt er.nog aan de vier bange oorlogs jaren, die gelukkig voor ons land maar mobilisatiejaren bleven. Maar mobilisa tie-jaren. En toch, wat is er ook in ons land toen door velen ellende en ontbering doorgemaakt- Hoe werden we zij het dan in Zeeland misschien het minst met de voeding gerantsoeneerd. Wat een opofferingen moesten we ons getroosten! en springende lippen Oooten 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. co Drogisten Ziekenkosfjes. Als de eetlust ontbreekt, en als tóch het eenige middel om de verloren krach ten weer terug te brengen is: „goed eten" jadan staat de verzorgster van den patiënt dikwijls voor een moeilijke taak. Ze mag vooral de maaltijden niet ma ken tot een telkens terugkomende kwel ling voor den patiënt: immers, het voed sel, dat niet met plezier wordt opgeno men, heeft wat vertering betreft, een veel geringere kans dan de gerechten, die onder den invloed van een dpgewekte stemming naar binnen gaan. Ze zal dus rekening moeten houden met de voorkeur van den zieke, en dat wel zonder het zenuwstelsel al te krach tig te prikkelen, toch den lust tot eten te voorschijn roepen. Het aromatische van een verfrisschend vruchtensap; het stimulecrende van een geurig kopje thee of wel van een krachtig kopje bouillon; de prettige smaa.k-afwis seling, die nu eens het stokje vanille, dan weer het mee-afgetrokken stukje ci troenschil of pijpkaneel aan een „zoet- hapje" kan mecdeelen; de pittige invloed, dien de toevoeging van enkele druppels' Maggi's Aroma aan verschillende veel gebruikte gerechten geeft het zijn alle hulpmiddelen, die in de ziekenkeuken niet kunnen worden gemist. Afwisseling te brengen in de dagelijks voorgeschreven voedingsmiddelen is een van do voornaamste eischen bij de zie kenverzorging. Het geklopte ei, dat ver velen gaai als het altijd met suiker wordt toegediend, zal minder kans hebben om tegen te staan wanneer het ter afwisse ling eens met een tikje zout wordt klaar gemaakt en liefst ook met eenige drup pels Maggi's Aroma. Het verlangen van den herstellenden patiënt gaat dikwijls uit naar iets harti- gers dan de papjes, de soepjes en de pu- réétjes, die hem zoo „flauw" voorkomen. Ook voor dergelijke gerechten maakt de toevoeging van een ietsje Maggi's Aro ma een groot verschil in de smakelijk heid. Geklopt ei: 1 eiVa theelepeltje zout; 5 druppels Maggi's Aroma. Klop het ei met liet zout tot wit fen geel een gelijkmatig geheel vormen, roer er tenslotte de Maggi's Aroma door. Vermeng desverkiezende het ei met koude of warme gekookte melk, maar zorg er in "het laatste geval voor, dat door flink roeren het ei niet kan schif ten. Griesm eel soep: 3 d.L. (VsL.) ko kend water; 1 Maggi's Bouillonblokje; 1 afgestreken eetlepel griesmeel; .1 eierdooi er, 1 lepel gekookte melk. Breng het water aan de kook, strooi er roerende de griesmeel in en laat die (nu en dan roerende) gaarkoken (onge veer 10 minuten), laat in de kokendë soep het bouillonblokje oplossen. Klop den eierdooier, roer er de melk door en breng het mengsel over op een soepbord, er onder voortdurend roeren de heete soep bij gietend. In verband met de komende St. Nico- laasdagen geven we nog onderstaand re cept voor Borstplaat. Op 2 ons suiker neemt men niet meer dan 50 gram (Vs ons) water (melk kan ook, doch is niet bepaald aan te raden) Onze mannen en jongens, die jarenlaïfg aan hun gezin en werkkring onttrokken waren, hebben wel den zwaarsten tol moeten betalen- Ik geloof, dat de burgerij in haar geheel het zich toen veel te wei nig 'heeft gerealiseerd, welk een offer onze zoolang gemobiliseerden toen heb ben gebracht. We hebben in Zeeland meer dan in menige andore provincie iets van de el lende van den oorlog gezien. In onze provincie kwam in 1914 de groote stroom van vluchtelingen uit België. Het beleg van Antwerpen was hier duidelijk hoor baar. En toen later aan het Westfront de loopgraven-oorlog in z'n vreeselijke een tonigheid enkele jaren' achtereen woed de, dreunden dag en nacht onze huizen van den donder der kanonnen. Vanaf de Walchersehe kust viel menig keer een gevecht waar te nemen tus schen oorlogsschepen of vliegmachines der gealliëerden en de kustbatterijen der Duitschers. En hoe werden we verschil lende malen verontrust doordat vliegma chines der oorlogvoerende mogendheden hetzij een enkele, hetzij een groot aantal, over onze Zeeuwsche steden en dorpen vlogen en ook wel eens door een nood lottige vergissing bommen neerwierpen, die soms alleen materiëele schade aan richtten, maar helaas ook een enkele maal tot gevolg hadden, dat er dooden en gewonden vielen. Nogeens, we vergeten zoo gemakkelijk- Hebben we misschien wel ooit goed geweten, in welke gevaren wij Zeeuwen in het bijzonder, in die oorlogsjaren heb ben verkeerd? Ik betwijfel het. Zoo zal het wel weinig bekend zijn, dat de Duitsche legerstaf in 1917 een en een stukje boter, laat dit roerende koken en draait, als de massa goed kookt het gas heel laag, waarna men de massa al roerende nog 4 minuten laat pruttelen. Dan neemt men de pan van het vuur, blijft kloppen en roeren, totdat de groot ste hitte er af Is en mengt er dan de een of andere essence door. Een flesch- je essence is nagenoeg voor 8 ons sui ker. Doet men er de essence eerder door, dan verslaat do smaak. Als de essence is toegevoegd, gaat men door met roeren en kloppen tot de pap dik begint te wor den. Vooraf maakt men de ringen nat en legt die op een bakblik om de stroop als die dik genoeg is, snel in de vormen te gieten. Te dikke pap maakt harde borstplaat, is ze te dun, dan vloeit ze uit. Wil men chocolade borstplaat, dan moet men op elk ons suiker 1 theelepel cacao nemen, die dadelijk moet meeko ken. Voor koffie-borstplaat voegl men in 't begin geen water, maar koffie-extract toe. Enkele wenken. Hardnekkige vlekken op geëmailleerde pannen kan men verwijderen door te wrijven met grof zout, bevochtigd met azijn. Is er een handvat, haak of knop van uw parapluie losgeraakt, of van een lem met uit het handvat van een mes? Vul het gat in het handvat met zwavelpoeder Maak de metalen punt van de parapluie- stok of het uiteinde van het lemmet rood gloeiend en druk het zóó in het met zwavel gevulde gat van het handvat. Als het koud is jgeworden, is het keihard en stevig. Zure melk is dikwijls een goed mid del om roestvlekken uit wit goed te halen. Inktvlekken kan men verwijderen uit een eikenhouten schrijfbureau met behulp van een penseel waaraan verdund zoutzuur, dat men er op laat inwerken. Daama boent men de vlek met water en zeep na, totdat deze verdwenen is- Daarna moet men de kleur bdjbeitsen en flink in de was zetten. Beste Jongens en Meisjes, Het was een heel getal briefjes dat ik deze week had te lezen en te beantwoor den. Bijna alle neefjes en nichtjes vroe gen wat nu toch wel het geheim was waarop 1fc gezinspeeld had. Nu ik zal jullie geduld maar niet langer op de proef stellen. Tot nu toe werden meestal grootere of kleinere boekjes be schikbaar gesteld. Maar dat giaan we nu eens anders doen. De beste oplos'seirs krijgen nu een rinsicht-album, een foto album of iets van dien aard. En daar 'tnu juist St. Nicolaas is, worden er ook nog wat meer prijzen dan gewoonlijk uitgereikt. De volgende week komt de uitslag in da krant. Er zijn en dat vind ik erg prettig ook weer enkele nieuwe neefjes en nich tjes bij gekomen. Ik hoop dat ze trouw mee zullen doen, en niet voor de eerste do beste moeilijkheid op de vlucht zullen gaan. Ik heb de raadsels maar niet moei- lijld gemaakt deze keer, want ik denk dat jullie geen van allen veel tijd zult hebben. „Vol verwachting klopt ons hart." Ja, zoo gaat het in deze dagen. Toch denk ik dat er heel veel kinderen zullen zijn die als gevolg' van de overstroomingen:, niet veel van St. Nicolaas zullen ontvan gen. Wat een ellende moet dat toch zijn als 't water de huizen binnen stroomt en de menschen moeten vluchten. En voel erger is nog' wat we dezer dagen hebben kunnen lezen, hoe tal van schipbreukelin gen, vaak na een bang lijden, zijn omge komen. Wat kunnen de winden toch een gewel dige kracht ontwikkelen. Maar ook, wat is flink doordacht plan heeft ontworpen van een mogelijken inval in Zeeland. De Duitschers waren bevreesd, dat de Engelschen, teneinde de duikboot-basis sen te Oostende en te Zeebrugge te ver nietigen, en in de onmogelijkheid ver- keerende aan de buitengewoon versterk te Belgische kust te landen, langs de Schelde in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden binnenvallen en de kust en het front der 4e armee in de rugzijde zouden over rompelen. Van toen af dagteekent de voor bereiding van hetgeen de Duitsche mili taire overheid Fall „K" heette: het ont werp van een inval in Zeeland. Eerst werd in dit geval K door de Duitschers gezorgd voor een stevige ver dedigingslijn langs de Hollandsche-Belgi- sche grens, tusschen de kust en de Schelde: loopgrachten, schuilplaatsen, mi trailleuse-nesten, batterij-stellingen, enz. Tot heden toe kan men op vele plaat sen nog de sporen dezer verdedigingslijn waarnemen. Twee legerdivisies waren voor het „ge val K.": een te Brugge en een te Loke ren. Voeg daarbij vijf afdeelingen brug genbouwers, ongetwijfeld bestemd voor het overzetten der troepen over de Schelde. Te midden van het offensief in Vlaan deren, den 19 April 1918, te 8 uur *s mor gens, telefoneert Ludendorff aan gene raal von Lossberg, hoofd van den leger staf der 4e armee, dat het noodzakelijk is een divisie op le stellen nabij de Hol- landsche grens. Wat dan ook gedaan wordt- De vrees voor een Engelsche lan ding in de Schelde bleek toen wel erg. Den 23 April, een weinig na midder nacht, doet er zich een feit voor, dat God de Heere groot en machtig, dat zelfs die winden Hem gehoorzaam zyn I Nu jongelui, ik hoop dat jullie verwach tingen niet al te zeer teleurgesteld zullen worden. Hier volgen nu eerst de briefjes. Oostkapelle. „W. L." Je brief was nog op tijd hoor. Ja, het is een heel werk als je zooveel raadsels tegelijk op moet schrijven. Het is voor jou ook gemakke lijker, als je ze om de twee weken in stuurt. „Schuilvink". Je hebt het wel erg druk, nu je zooveel avonden uit moet, dan schiet er niet veel tijd meer over. Ik was heel tevreden over je brief. „Klaver bloem". Ik kan begrijpen, dat het een mooi gezicht was, die hooge zeeën. Je vroeg naar m'n naam, nu, die staat hier onder en het adres weet je toch ook wel? Azijn was goed hoor. Oudeland e- „Moeder's jongste". Wel gefeliciteerd met je verjaardag. Leuk, dat je die raadsels ingestuurd hebt, ik zal ze eens gauw plaatsen. Als je die juf frouw Z. eens ziet, moet je het maar eens vragen. Koudekerk e- „C. Huijsman". Dank je wel voor de ansicht, dat was een mooie hé, maar ik zou toch niet graag in zoo'n storm willen zijn en jij? Wolphaartsdijk. Je bent hartelijk welkom hoor. Je naam is heel goed er is al eens eerder een „Roodborstje" ge weest, maar dat is weer weggevlogen. Ik vond je briefje juist gezellig. „Winter koninkje". Natuurlijk mag jij ook mee doen, ik vind het heel prettig en je schuilnaam kan best. Je raadsels waren ook goed. „Leeuwtje". Dat is nog eens een flink voornemen. Ja, ik vind het altijd erg prettig, als jullie lang meedoen. Doe de groeten aan je broer. Fijn, dat ik de volgende Keer een lange brief krijg. St. Laurens. „Rozeknop". Dat was dom van me, hé? maar je wist toch wel, dat ik jou bedoelde. Dat portret, daar zal wel niet veel van komen, denk ik. Middelburg. „Blauwlentertjo". Schrijf ik je naam zoo goed? Ik vind hem wel mooi. Bij ons is gelukkig geen schade aangericht. Nieuw dorp. „Bloemenmeisje". Ja, lezen is altijd gezellig, je vindt het zeker wel fijn, om iedere week een boek van de bibliotheek te krijgen. „Mulderinnetje" Het verhaal schiet aï op hoor, maar ik weet niet precies hoe lang het nog duurt. Volgende keer schrijf je me zeker weer een iangeren brief, hé? „Dagbloem" en „Wilde Wingerd". Je zusje is nu nog wel wat klein om mee te doen, maar als ze naar school gaat en heeft leeren schrijven, zal het misschien wel gaan. C o I ij n s p 1 a a, t- „Bakkerinnetje". Die voordrachten ken ik niet. Je bedoelde zeker een „Kerstcantate"? Ja, dat kan wel mooi zijn. Over je geheimen zal ik niets schrijven hoor. „Zwartoogje". Wat een leuke dingen maak jij, je hebt het er zeker wel druk mee- Ik ben echt nieuws gierig, hoe ze het allemaal vinden. Gap in ge „Boterbloem". Ik vind, dat je wel mooi kunt schrijven, het kan best dat je een prijsje krijgt. Dat is zeker wel leuk van dat feestje. „Bij de handje". Prettig, dat jullie nu om de 14 dagen schrijven. Nou het heeft hier ook ge stormd, hoor. Wanneer hebben jullie dien wedstrjjd? Meliskerke. „Groenrok". Jy bent ook welkom in onzen babbelhoek hoor. Wat een leuke naam heb jij, je hadt de raadsels goed opgeschreven. 's-H. H. K i n d e r e n. Madeliefje. Prettig dat je er ook weer bij bent. Nu blijf je toch weer trouw meedoen, hé? 't Is 't beste dat je met de grooten meedoet. „De Ge broeders". Jullie briefje heb ik den vori- gen keer niet gehad, maar nu waren ze er allebei. Ik zal eens voor jullie kijken, misschien dat ik nog wel een voordracht heb- Krabbendijke. „Tulpje". Wat pret tig, dat jij ook een prijs kreeg, maar nu heb je nog niet geschreven wat het was- Dat voor je Moeder vind ik ook heel Ludendorff's vrees schijnt te rechtvaardi gen: de Engelsche vloot onderneemt een aanval op Oostende en Zeebrugge. Die op Oostende mislukt, maar in Zeebrugge wordt de havengeul versperd en een ge deelte van de „Pier" opgeblazen. We hebben er van gehoord 1 In het Duitsche Krijgsarchief moet zich een plan bevinden der ontworpen ver richtingen in Zeeland. Deze kaart omvat Brugge, Gent, Antwerpen en het Zuide lijk gedeelte der eilanden Walcheren en Zuid-Beveland. Deze aanvallen moesten uitgevoerd worden door vijf co lonnes. De eerste zou vertrekken uit Knocke naar Cadzand. Zij zou uit twee afdeelin gen 'bestaan, waarvan de eene op Re- tranchement zou aanrukken, langs de vaart Brugge-Sluis en de andere langs Moerkerke, Middelburg (in Vlaanderen), Heille, Zuidzande op Breskens. De derde, verzameld te Maldegem, Eekloo, en Ertvelde (2e ruiterij-afdeeling) is on derverdeeld in vier afdeelingen. De eer ste zou van Maldegem naar Sluis op rukken, de tweede van Balgerhoeke naar Oostburg en Cadzand, deze twee detachementen zouden dan de kust vol gen; de derde zou van Caprijcke over Watervliet en IJzendijke Breskens be reiken; de vierde van Ertvelde over Bou- chaute naar Hoofdplaat. De vierde colonne, verzameld tusschen Gent en Dendermonde, zou als volgt verdeeld wor den: een pantsertrein op de lijn Gent Ter Neuzen; een detachement dat uit Saffelaere over Sas van Gent naar Ter Neuzen zou trekken; een gelijkloopen- de expeditie zou zich naar de brug van Sluiskil begeven; een ander zou van Lo- 60ct. leuk. „Waterlelie". Waren jullie niet bang dat het dakraam kapot zou slaan? Ja, winkels kijken is nu echt gezellig, maar 't is toch nog moeilijk om wat moois uit te zoeken. „Luistervink". Je oplossin gen waren goed, jammer dat je zoo wei nig wist te vertellen. 's II eer Arendskerke. „Betsy". Dat is alweer een nieuw nichtje; Ik zal jou ook maar het welkom toeroepen. Je hebt de raadsels ook goed opgelost. „Lees graag,." Ja, als je het groote raadsel ook op kunt lossen mag je het natuurlijk wel inzenden, dat vind ik uitstekend. Misschien dat je dan later ook met de grooteren mee kunt blijven doen. „Elfje". Dat was lang geleden dat ik een briefje van jou heb gehad. Als je geen tijd heb kan het natuurlijk niet, maar nu; gaat het wel weer hé. Goes. „Leergraag". Ja, je briefje was de vorige week te laat, in 't vervolg maar beter oppassen. „Gladiolus." Prettig dat je het raadsel nu met zoo moeilijk vond. Is je verstellap ne'tjes geworden. „Talbot en Fiat". Jullie hebben zeker wel een 10 voor teekenen. Dat moet je me toch eens schrijven. „Boschviooltje." Ja dat is een echt gezellige tijd, met al die feesten Jammer dat je het groote raadsel niet heb kunnen vinden, j,Erica." Wat kun jij al een mooie dingen maken zeg; daar zullen ze wel erg blij mee zijn. Ja, ik vind het nu ook leuk om in de stad te koo^ pen. „Mignon." Is de hoofdpijn nu weer heelemaal beter? Dat was niet prettig' hé? Je vond het zeker wel fijn dat je mee mocht naar dieuitvoering'. „Caecilia." 't Hinderde niets, dat je de raadsels alle- bei tegelijk ingestuurd hebt; ik weet dan toch dat ze goed zijn. Ja de brief van Mignon was wel' langer. „Vox Humana." Dus je bent niet ziek geweest; nu gelukkig maar. Ik weet niet of ik die raadsels plaatsen kan, want ze zijn wel wat erg moeilijk. „Goudblondje." Ja, 'tis nu een drukke tijd, vooral als jo zelf wat maakt. „Zonnestraaltje." Je briefje was wel wat laat, maar 'tkon nog net. Volgende keer wat vroeger hé. Ja, vier spaarpotten zou ik ook wel kunnen gebruiken. Hier volgen de raadsels: I. Voor de grooteren: Mijn geheel' bestaat uit 26 letters. Iedere soldaat hoeift op z'n tijd de 7. 24, 9, 23, 26. Een 4. 12. 2. 17. 16. is een muziekin strument. Een 14. 8. 6. 22 is een riiet begeerd geschenk. 18. 5. 15 kleeft. Een 10. 8. 25. 19 van duiker kan niet kloppen. Met een 1. 16. 5. 11 kan men varen. Een 10. 20. 3 is de woonplaats van een konjjn. 8. 13. 21. 24 is een meisjesnaam. II. Voor de kleineren: Mijn geheel' bestaat (fit 19 letters. 9. 16. 11. 12. 4. 18 zjjn lekker warm aan de banden. De 6. 14. 2. 10 moet heet gegeten wor den. Een 5. 7. 12. 2. 8 is een lengtemaat. Een 3. 13. 19. 4. 8 is een boom van den Libanon. Een 1. 17. 15. 7 is g'een heer. keren over Exaerde, Moerbeke en Axel naar Tcrneuzen gaaneen derde van Lokeren over St. Niklaas, Hulst naar Ossenisse; een tweede pantsertrein zou van Dendermonde naar Terneuzen rijden. Een vijfde colonne zou per trein van Dendermonde naar Capellen (bij Ant werpen) vervoerd worden; vanwaar zij zich langs den dijk der Ooster-Schelde (spoorlijn Bergen op "Zoom—Middelburg) naar Goes zou begeven. Zoodra deze colonne het eiland zou bereikt hebben, zouden de verscheidene detachementen der 4e colonne de Schel de moeten oversteken tusschen El* lewoutsdijk en Baarland. Weinig heeft het dus gescheeld, of Zee land zou het tooneel geworden zijn van geweldige krijgsverrichtingen. Zie, als we dit lezen, stijgt er, als het goed bij ons is, een danktoon uit ons hart op rot onzen God, Die ons in dien han gen tijd zoo genadig heeft behoed voor gevaren, die wij niet eens ten volle kenden. Maar we mogen toch en biermede wil ik besluiten óók wijzen op de groote waarde van onze weermacht, die toen zo^ duidelijk aan het licht getreden is en waarop toen en 'later zoo terecht de aandacht is gevestigd. Het is toch niet onbekend, dat de be lagers van onze neutraliteit destijds o.m. hierom van een aanval op ons "land heb ben afgezien, omdat er met onze weer macht als factor in den toenmaligen vol- kerenstrijd inderdaad viel te rekenen. We vergeten zoo gemakkelijk 1 LTJCTOK.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6