No. 54 Zaterdag 1 December 1928 43e Jaargang HENORIKSE S Co's BANK - GOES EEN BRIL EERSTE BLAD. J. GEENSE, GOUD ■v Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE TOESTAND VAN LAND- EN TUINBOUW. Buitenland. VOOR. Lange Vorststraat 49 GOES. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Staten-Generaal. T. FABERIJ DE JONGE - GOES D Irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: t 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Er zijln in de Tweede Kamer breed© beschouwingen gewijd aan den toestand van land- en tuinbouw. Een .^erbljjdend verschijnsel. Over de vraag of, zooals een der sprekers opmerkte, de boerenstand ials de ruggegraat van de maatschappij' moet worden beschouwd, kan verschil' van mee ning bestaan, wij meenen dat vroeger de middenstand als zoodanig werd aange duid vast staat in elk geval dat de toestand van land- en tuinbouw voor heel ons volk van beteekenis is. Het bekende Bijbelwoord, dat zelfs de Koning van het veld wordt gediend, heeft nog altijd zijne beteekenis niet verloren. In de Troonrede, men 'herinnert het zich, viel een opgewekte toon te beluis teren. „De toestand van l'and- en tuinbouw, zoo heette het daar, stemt tot erkente lijkheid." De Iandbouw-specialisten in de Tweede Kamer bleken hierover echter anders te denken. De heer Deckers b.v. opperde het ver moeden dat men zich by; het neerschrijven van dien zin wat al te veel heeft laten leiden door de gedachte dat het den land en tuinbouw goed moet gaan, indien de prijzen van den oogst goea zijn; maar dat men ook rekening dient te houden met de menschen die daarbij onmiddellijk betrok ken zijn, de landbouwers, tuinders en landarbeiders. Deze spreker wees er verder op, dat blijkens de gepubliceerde uitslagen van de landbouwboekhoudbureaux over 1927 1928 vele bedrjjven met verlies heb ben gewerkt en dat daarnaast een zeer groot aantal bedrijven wordt aangetrof fen, waar de boer niet een ©enigszins redelijke belooning heeft kunnen winnen voor zjjn arbeid. Vooral de pachters en zjj wier bedrjjf met een hypotheek belast was, hadden het volgens dezen spreker zwaar te verantwoorden. Ook de heer Weitkamp was ver van optimistisch gestemd. Hij klaagde er over dat het sociaal ge voel met den boer meestal miniem is, hoewel het overgroots deel dezer men schen werkt onder arbeidsvoorwaarden, waarvoor velen den neus zouden ophalen. Ondanks de officieele cijfers der boek- houdbureaux schrijft men in de officieele stukken: de toestand van land- en tuin bouw stemt tot erkentelijkheid. Gold het andere standen die voor dezelfde loonea moesten werken, dan zou er staan: de toestand der bedrijven is uiterst precair, .onhoudbaar, ellendig. Met kracht weersprak de heer Weit kamp de veelgehoorde opmerking, dat de boeren altjjd klagen. Wanneer men, aldus deze spreker, de Machten der boeren vergelijkt met de jerimiaden die men dag aan dag in 'de ambtenaarsbladen kan lezen, dan behoeft niemand over het geklaag der boeren ook maar iets te zeggen. Daar komt bij1, en juist dat doet zoo wonderlijk aan, dat uit de kringen, die beweren dat de boeren knorrende vet worden, zoo weinig aandrang is om van dat vet mee te profi- teeren en in het boerenbedrijf over te stappen. Het is juist andersom; men draaft en raast om een vaste Rijksbetrek king machtig1 te worden, men smeekt om opgenomen te worden in de gelederen van hen, die volgens velen in de diepste ellende verkeeren. Na dezen uitval keerde de heer Weit kamp terug naar de boerderij. De produc tie neemt ongetwijfeld sterk toe. De bruto- opbrengst van vele boerderijen is ver bazend hoog. Maar daarbij1 is veel schijnvertoon. Ont zaglijke massa's voeder- en meststoffen moeten worden aangekocht en ondanks dat moeten de prijzen zoo laag zjjn dat se ondanks hooge rechten en vrachten nog goedkoop er zjjn dan in andere lan den. Deze spreker kwam dan ook tot de conclusie dat het in geen land van Europa zoo slecht is voor den boer als in ons land. Dit laatste werd door den heer Hiem- stra niet toegestemd. Deze spreker meen de, dat de toestand der landbouwers in andere landen, Duitschland, Frankrijk, En geland en Amerika zeker niet beter is dan in ons land, maar hjj' gaf toch wel toe, dat de toestand althans voor een deel van den landbouw en met name voor de werkers in dat bedrijf te wen- schen overlaat. Een der volgende sprekers de heer Bierema wees er op, dat wanneer men den toestand van den landbouw, spe ciaal dien van den akkerbouw, vergeljjkt met dien van het vorige jaar, ongetwijr feld van een grooten vooruitgang kan worden gesproken. Daaruit volgt echter niet, dat daarmede het perspectief voor den landbouw, speciaal voor den akker bouw, beter of gunstiger zou zijn ge worden. De productie is geweldig opgevoerd de laatste jaren, maar dit beteekent voor den landbouwenden stand volstrekt geen on verdeelde winst. In dit verband werd o.a. gewezen op de moeilijkheden, die op dit oogenblik ondervonden worden in de sui kerindustrie. Met verbazing gewaagde deze spreker van een opmeiking van den Minister- President die gezegd had dat de prijzen van de akkerbouwproducten bevredigend zijn, waarbij deze zich beriep op het indexcijfer van 122. Het is mij, aldus de heer Bierema, een raadsel hoe iemand dat kan zeggen, wanneer men weet, dat het indexcijfer voor de productiekosten 164 bedraagt en dat de ambtenaren voor de vaststelling van hun salarissen uitgaan van een indexcijfer 170 voor noodzake lijk levensonderhoud. Hoe zou dan een indexcijfer van 122 dat de koopkracht van een groot deel der landbouwende bevolking bepaalt, bevredigend kunnen zijn? De heer Rutten was mede van oor deel, dat de buitenlandsche concurrenten die op alle manieren beschermd worden in veel gunstiger conditie verkeeren dan de Nederlandsche land- en tuinbouwers en veehouders. En hij vond bijval bij den heer v. U. Heuvel, die als zjjn oordeel uitsprak, dat de toestand van den landbouw veel te gunstig wordt gezien. Het jaar 1928 is ongetwijfeld veel gunstiger geweest dan 1927, maar zulk een vergelijking zegt op zich zelf niets. Wanneer men bekend is met de toestanden in den landbouw, dan weet men, volgens dezen spreker, dat de opbrengst behoorlijk is, maar dat de prjjzen van onderscheidene artikelen zeer laag zjjn. Wjj zouden nog meerdere aanhab'ngen kunnen doen, maar het bovenstaande is wel voldoende om te laten uitkomen, dat de stemming van de sprekers nu niet be paald optimistisch was. Trouwens Minister Kan zelf kwam er op wijzen, dat de veelbesproken zinsnede in de Troonrede allpen sloeg op het eerste gedeelte van 1928, maar dat de latera prjjzen in verhouding tot de productie kosten ver van hoog zrir>. Natuurlijk bleef het hierbij niet- Er werd in de Kamer niet alleen ge constateerd, dat het er slecht voorstaat met den landbouw, maar er werden ook tal van middelen aan de hand gedaan om tot verbetering te geraken. Daarover echter in een volgend artikel. Moord In een reohtnal. Gisterochtend zou voor de gezwore nenrechtbank te Praag het proces tegen den Albanees Bebi beginnen, die verleden jaar den eersten Albaneeschen gezant Ze- na Beg met een revolverschot doodde. Bij zijn verhoor maakte Bebi van zijn anti-Italiaansche gezindheid geen geheim. Hij verklaarde uitsluitend uit politieke overwegingen te hebben gehandeld. Na eenigen tijd van verhoor gelastte de pre sident een pauze van een kwartier. Op het oogenblik, dat het publiek zich ge reed maakte, de zaal te verlaten, sprong uit de banken van het publiek de knecht van den vermoorden gezant over de ban ken der journalisten, snelde op de estrade der rechtbank toe met een getrokken re volver en loste zeven schoten op Bebi, waarop deze onmiddellijk doodelijk getrof fen in elkaar zétkte. Daarna richtte hij zjjn wapen op den Italiaanschen journa list Del Vecchio, die in Praag het Gior- nale d'Italia vertegenwoordigt. Deze stond toevallig in gesprek met een der advo caten op de estrade. Hij werd zwaar in de rechterlong gewond. De dienaar van den gezant werd onmiddellijk gearres teerd, terwijl een paniek zich van het publiek meester maakte. De deuren van het gerechtsgebouw werden gesloten. Nie mand werd eruit gelaten en men be gon het publiek te visiteeren naar wapens. Het metaal-conflict In Duitsohland. Bij de onderhandelingen met den rijks kanselier verklaarden de metaalindustri- eelen zich bereid tot aanvaarding der grondslagen, welke de rijksregeering heeft vastgesteld met het oog op de bijlegging van het conflict in de ijzerindustrie. Zij gingen accoord met het voorstel van den rijkskanselier om een definitieve be slissing omtrent arbeidsloon en werktijd aan tainister Severing over te laten en verklaarden, dat zij na aanneming van dit voorstel door de arbeiders de bedrij ven terstond wederzouden openen. Het personeel zou voor zoover mo gelijk weer onmiddellijk te werk wor den gesteld met waarborging der oude rechten uit vroegere arbeidsovereenkom sten. De vertegenwoordigers der vakvereni gingen verklaarden, dat zij zich hun be sluit nog moesten voorbehouden tot na de op Zondagmorgen te houden bijeen komst hunner besturen. Zondagavond zou den zy het den rijkskanselier mededeelen. De Volkenbond en het suikervraagstuk. Het economisch comité te Genève heeft in zijn laatste zitting besloten een aantal deskundigen aan te wijzen voor de na dere bestudeering van het tot nu toe verzamelde studie-materiaal over het sui kervraagstuk. De deskundigen zijn thans aangewezen en hebben zich bereid ver klaard deze functie op zich te nemen. Het zijn dr Prinsen Geerligs uit Amster dam, de heeren F. O. Licht Co. te Maagdenburg en dr Mukusch uil Weenen. Deze heeren zullen het studiemateriaal nagaan en rangschikken. De rapporten dezer drie deskundigen zullen worden voorgelegd aan de eerst volgende zitting van het Economisch Vol kenbondscomité, die 9 Januari a.s. zal aanvangen en waarin Nederland vermoe delijk weer vertegenwoordigd zal worden door dr Nederbragt. De Bond der goddeloozen. De Bond der goddeloozen werd in sov jet-Rusland in 1923 gesticht en organi seerde tot dusverre in geheel Rusland 400 onderafdeelingen met ongeveer 250 duizend leden. Het doel der vereeniging is in deleden ook het laatste 6poor van godsdienst te verdelgen- De bond werkt met veertig an der© vereenigingen hand in hand, welke hetzelfde doel nastreven. Sinds 1923 verscheen het blad van den bond, „de Goddelooze" met een op laag van 20 000.000 exemplaren en boven dien werden 2.000.000 anti-godsdienstige hoeken verspreid De bioscopen, de com munistische scholen, de arbeiders-univer siteiten en alle ministerie staan den bond ter beschikking. Groote sommen gelds worden besteed om het atheïsme ook in het buitenland uit te breiden. Tien jaren bezetting. Heden is het tien jaar geleden, dat de geallieerde troepen het Rjjnland bin nentrokken. Ter gelegenheid der herdenking van dit feit publiceeren de Rjjnlandsche demo craten, evenals de Duitsch-nationalen, een manifest, waarin zij de spoedige ontrui ming van het bezette gebied eischen- Korte berichten. Kowno, de „voorloopige" hoofdstad van Utauen, was in den wereldoorlog een Russische vesting. Thans -zjjn de vestingwerken volkomen veranderd en in een modernen oorlog onbruikbaar. Daar om heeft 'de regeering er voor militaire doeleinden afstand van gedaan en de ge bouwen ter beschikking van het gemeente bestuur gesteld, dat er voorloopig dakloo- zen in onder brengt. Opnieuw is er in Frankrijk een vrouw, ditmaal wegens vergiftiging van haar man, ter dood veroordeeld. Zjj is binnen een week de vierde ter dood veroordeelde vrouw. Te Mainz zjjn gisteren op last van de Fransche bezettingsautoriteiten 2 be ambten en arbeiders van het rjjksbur- reau voor de vermogensbelasting in hech tenis genomen. De reden hiervan is nog niet hekend gemaakt, doch men neemt aan, dat de Duitschers van spionnage beschuldigd worden. Drie van hen zjjn intussch8n weer op vrjje voeten gelaten. De rechtbank te Berljjn heeft een boekhoudster, die ten nadeele van haar patroon geleideljjk 14000 mark had ver duisterd en tenslotte brand in het kan toor had .gesticht om de sporen van haar verduistering te doen verdwjjnen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het wordt meer en meer waarschijn lijk, dat de Decemberbjjeenkomst van den Volkenbondsraad ditmaal te Lugano zal gehouden worden, omdat Stresemann's doctoren het klimaat te Genève in De cember eenigszins gevaarlijk achten voor den pas "herstelden minister van buiten- iandschen zaken. De arbeiders der glasblazerijen in het bekken van Charleroi eischen een loonsverhooging van 20 procent. Indien de patroons vanavond niet toegeven, gaan zjj reeds morgen in staking. Vóór staking heeft zich 82 procent der arbeiders ver klaard. In het groot-hertogdom Luxemburg en de aangrenzende gebieden hebben gis teren gedurende het grootste deel van den dag sneeuwstormen gewoed. Het totaal aantal officiëel in Frank rijk ingeschreven werkloozen bedraagt 603 tegen 538 in de voorafgaande week. De toestand van den Engelschen koning is ©enigszins verbeterd, doch het gevaar is nog niet geweken. De werkloosheid onder de Engel- sche mijnwerkers is ontstellend groot. Op het oogenblik zijn bijna 300.000 hunner zonder werk en van deze 300.000 vor men niet minder dan 250.000 een perma nent overschot op de arbeidsmarkt. Met hun vrouwen en kinderen komt dit hier op neer, dat thans meer dan een millioen personen aan de nooddruft zjjn prjjsge- geven. Gemeld wordt uit Berlijn. De Rijks dag heeft de Duitsch-nationale motie vóór het voortbestaan van de technische nood- k hulp verworpen. met zuiver geslepen glazen, vakkundige bediening, fijnste modellen, nauwkeurige afwer king grootste collectie bil OPTICIEN 0MT Door geheel Zeeland aan huis te ontbieden. Eerste Kamer. In de Dinsdagavond te houden verga dering van de Eerste Kamer zullen 16 kleine wetsontwerpen aan de orde wor den jjesteld. Verder is de voorzitter voornemens, aan de centrale afdeeling vo-or te stellen in de afdeelingen te doen onderzoeken op "Woensdag 6 December een aantal wetsontwerpen, waaronder dat betreffende de vaccinatie. Oud-MInlstar Treub. Oud-Minister Treub is gisteren te 's-Gra- venhage ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag gehuldigd, o. m. door de aan bieding van een borstbeeld vervaardigd door de beeldhouwster jonkvrouwe Van Panhuvs. Wijziging L.O.-Wei In het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot wjjziging der wetten van 16 Februari 1923 en 30 Juni 1924 tot wjjziging van de L.O.-wet 1920 oefenen verscheiden leden, hoewel zij zich erover verheugen dat voorgesteld wordt, in den loop van 1929 op alle scholen een einde te maken aan het z.g. 48-stelsel, critiek op het h.i. onvaste beleid der regeering ter zake. Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen 3e vorige verlenging van par. 11 van art. LXIV der wet van 16 Febr. 1923 (betreffende het stichten van nieuwe bijzondere scholen). Andere leden betuigden hun instemming met dit voor stel- Verscheidene leden achtten het onbe grijpelijk, dat de minister die het voor- stel-Zjjlstra onaanvaardbaar achtte met het oog op de bosten, thans een regeling voorstelt, waarbij elke kostenberekening ontbreekt en dia, naar zjj meenden, veel meer zal kosten. Een vorsteljjk geschenk. In de gistermiddag in de hail van de Effectenbeurs gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van de leden der Vereen, voor den Effectenhandel, werd het Bestuur dier vereeniging met groote meerderheid van stemmen gemachtigd, om Binnenland. Algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting. Bijzonderheden over den moord te "Rot terdam- Spreken met Indië. Buitenland. Naar het einde van het metaal-conflict in West-Duitschland? Een moord in de rechtzaal te Praag. De Volkenbond en de suiker-industrie. uit 4e kas een bedrag van f 60.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van een reddingboot, welke zou worden aangebo den aan de Noord- en Zuid-Hollandschs Redding s -maatschapp jj. Spreken mot Indië. Hoezeer wel de telefoonverbinding met Indië in een behoefte voorziet en voor een snelle beslissing bij onverwacht op komende wedorzijdsche Jbe'angen van on schatbare waarde is, zegt het „Hbld.", werd 27 dezer nog eens duideljjk aange toond. De regeling voor de retourpostvlucht naar Indië in het begin van de volgende maand werd aanvankelijk telegrafisch met de Indische postadministratie opgenomen. Deze telegrammenwisseling leidde echter niet tot een dadelijk resultaat; er ble ven verschillende punten door misver stand en onvolledigheid onopgelost. De directeur van het departement van Gouvernementsbedrjjven in Ned.-Indië, ir de Jong, en het hoofd van den Indischen postdienst, de heer Milborn, hebben zich daarop telefonisch met den directeur- Eener aal der Posterjjen en Telegrafie, ir :amme, verstaan, met het gevolg, dat in een kwartier tijds op alle punten overeen stemming werd bereikt. Zoo effende over een afstand van 12.000 K.M. het gevleugelde woord den weg voor het gevleugelde vervoer. Gevolgen van de accijns- verlaging. „Ons Belang", het officieel orgaan van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, deelt mede, dat een „gezonde prijsverhouding" voor den borrel bij accijnsverlaging geacht wordt te zijn resp. voor: le, 2e en 3e klasse zaker f 0.25, f 0.20 en f0.10. Thans zijn in vele eerste klasse zaken de prijzen f 0.30 en f 0.25, in de tweede klasse zaken meest f 0.20 en ook wel f 0.25 en in de derde klasse café's f 0.20. Eenigs zins belangrijk zou dus de verlaging kun nen worden voor de volkszaken, n.l. onge veer vier cent minder. Maar er is nog niets vastgesteld. TWEEDE KAMER. Waterstaat. De Minister van Waterstaat de heer Van der Vegte had gisteren niet be paald een goeden dag. Er werd zoowel in de middag- als in de avondvergadering en van alle kanten vrij scherpe critiek ge oefend op dezen bewindsman, die te hoo- ren kreeg dat hij weinig doortastend op treedt, dat hij ten aanzien van de reorga nisatie van den rijkswaterstaat een half slachtige houding aanneemt, enz. Buitengewoon ontstemd toonden zich vele leden over het optreden van den Mi- Armbanden, Armbandhorloges, Colliers, Aanhangers, Heerenkettingen Vulpotlooden, Zegelringen, Mono- gramrlngen, Fantasierlngen, Ringen met diamant en brlllant, Brochettes enz. vindt U in Magazijn 30 Lange Kerkstraat 30 geëtaleerd en voor dadelijke afleve ring in keurige verpakking gereed. Telefoon 73.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1