Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. dig dat de salarissen van de betrokken ambtenaren verlaagd worden, gezien het werk dat zich steeds uitbreidt. Weth. Poppe meent, dat onze gemeente er toch niets rnee opschiet, daar dit alleen geldt voor de uitzonderingsgevallen. Dhr Maas spreekt er zjjn verwondering over uit, dat dit een voorstel van B. en W. in zijn geheel is, en niet van de meerder heid van B. en W. omdat er van zekere zijde uit dit college altijd op bezuiniging wordt aangedrongen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Tot lid van de commissie van toezicht op het L.O. wordt herbenoemd dhr C. Brand. Als leden der comm. tot het nazien der rekeningen der Bijz. school worden be noemd de hoeren Poppe, Maas en Brand. Van de heeren J. Maljaars Wz. en Z. Maljaars was o.a. een verzoek ingekomen om ontheffing van schoolgeld voor den tijd dat zij geen kind meer op school hadden. Dhr v. Nieuwenhuijzen vraagt of het geen verschil maakt dat de kin deren van hierbodoelde adressanten op onwettige wijze de school hebben ver zuimd. De voorz. antwoordt dat dit geen verschil maakt, waarop ook hiervoor ont heffing wordt verleend. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten om enkele wijzigingen aan te bren gen in de begiooting voor 1929. Ged. Staten achten den post uitgetrokken voor den gemeenteveldwachter f 100 te laag en meenen dat het minimum niet minder dan f 1200 moet bedragen. De voorz. zegt dat de jaarwedde van den gemeenteveld wachter thans f 1100 bedraagt en hij nog recht heeft op twee 2 jaarlijksche verhoo gingen van £50 en hij dus in 1933 op zijn maximum van f 1200 zou zijn. Ged. Staten zijn van meening, dat £1200 nood zakelijk is. Dhr de Kam meent, dat wij voor het zelfde geval staan als verleden jaar, toen de veldwachter vroeg om zijn jaar wedde direct op het maximum te brengen, met dit verschil, dat wij er thans wel eens toe genoodzaakt konden worden. Hij wil het liever vrijwillig geven dan gedwongen. Meerdere leden sproken zich in dezen geest uit. Weth. Janso meent, dat Ged. Staten de minimumjaarwedde f 1200 willen hebben, zoodat de veldwachter nog wel eens aanspraak zou kunnen maken op zijn twee verhoogingen. De voorz. zal dit er dan bij vermelden. Met alg. stemmen wordt besloten de jaarwedde van den gemeenteveldwachter te bren gen op f 1200, met dien verstande, dat hij geen aanspraak meer kan maken op zijn verhoogingen, maar dit het maximum is. Hierna sluiting. Donderdagavond werd alhier in de Chr. School een ouderavond gehouden welke goed bezocht was. De leiding1 be>- rustte bij den voorz. van het Schoolbe stuur, dhr Adr. de Kam. Door het hoofd der School, dhr P. Cornelisse werd een referaat gehouden over het 7e leerjaar. Spr. wil de leerplicht buiten beschou wing laten, maar het 7e leerjaar bezien van zijn paedagogische zijde. Het kind bezit door het 7e leerjaar meer levens vreugde; het blyft een jaar langer kind.. Het heeft .een betere voorbereiding voor het latere leven, zoowel ideëel als prac- tisch. Met een opwekking tot de ouders om met de onderwijzers samen te werken om het '7e leerjaar vruchtbaar voor de kinderen te doen zijn besloot spr. zijn referaat. Hierop volgde een drukke bespreking. Daarna werd het werk der leerlingen bezichtigd, hetwelk algemeen voldoening wekte. Ds Douma sloot dezen goed geslaagden ouderavond met dankgebed. Grijpskfirke. Donderdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de vereen voor Win terlezingen op Ds Vossers van Serooskerke met een Ipzing over Dr A. Schweitzer. Na ingeleid te zijn door Ds J. F. Osse waarde ving spr. zijn lezing aan met hot veelzijdig ontwikkelde en rijkbeg'aafde ka rakter van Dr Schweitzer in het licht te stellen. Vervolgens stond spr. stil bij de jeugd van dezen grooten man, die een zeer sober en eenvoudig karakter droeg. Als kind wilde Dr Schweitzer in niets van de andere dorpsjongens onderscheiden zijn en naar hij, zelf later vertelde niets smartte hem meer dan wann'eer hij als boven hen staande werd aange zien. Reeds in zijn jeugd bezat. hij. een groote mate van ernst en een .diep -gevoel van modelijden, die zijn jonge jaren niet zoo blij en onbezorgd hebben doen zijn als bij andere kinderen. Toch was zijn jeugd een gelukkige. Als student volgde hij 3 faculteiten, zoo dat zijn wetenschappelijke opleiding ook zijn buitengewone begaafdheid kenmerkte. Op 21-jarigen leeftijd viel de beslissing over zijn levenskeuze: „Niet eigen eer nastreven, maar zichzelf offerend geven in( 'twerk van Jezus", dat werd fcijn doel. Al zijn eer en aanzien op 30-jarigen leeftijd prijsgevend, ging hij (de professor) in de medicijnen studeeren, terwijl zijn vrouw in de ziekenhuizen werkte. Alzoo toegerust vertrok deze pionier naar Lambarene om daar te midden van de negers der wildernis de helpende hand te bieden aan wie ziek zijn naar lichaam en z'iel. Moeilijk waren .de omstandigheden waaronder nu 15 jaar lang is gewerkt. Maar door Gods genade is deze heldenfi guur staando gebleven en leefde- hij zijn leven van dienende liefde. Met een op wekking dezen man te steunen in het gebed eindigde spreker zijn. lezing. Deze avond mag .goed geslaagd hoeten. Alleen was 't jammer dat niet no-g meef bezoekers aanwezig waren. Koudekerks. Dinsdag 27 Nov. was het 25 jaar geleden dat te dezer plaatse een afdeoling van het Nederl. Werklieden verbond Patrimonium werd opgericht. In verband daarmede is op Donder dagavond 29 Nov. een vergadering der afdeeling met genoodig.len gehouden. De voorzitter, dhr De Rijke, wees er in z'p openingswoord op, dat ook Patrimonium den strijd voert tegen de ontbindende machten, die de menschelijke samenle ving verwoesten; maar alle heil verwacht van de goedertierenheid Gods eft van Zijne liefde tot de menschen; de erken ning daarvan brengt vrede en geluk. De Burgemeester sprak daarna over- Waarom Christelijk sociaal georganiseerd? Spr. wees eerst op de Gilden, welke naast veel goeds, toch de fout aankleef den dat zij het bedrijfsleven in te enge banden sloten. De Fransche revolutie ruimde da.t Gildenwezen op-, omdat men vrij wildo zijn van eiken band. Toen na de Fransche revolutie handel en bedrijf zich horstelden, hebben de sociaal zwak ken, de arbeiders, op vreese-lijke wijze ondervonden, waartoe zulk een vrijheid voert. Het Liberalisme 't welk toen den toon aangaf, zag- meed oogenloos toe. Zoo was immers de gang der natuur; het kloine dier wordt 'n prooi van het groote dier. Volkomen logisch dus dat de kleine monsch ook niet tierde. Zeker, er waren ook wel menschen die meevoelden met do armen Er werd particulier zdlfs veel nood geleenigd, maar dat de arbeider rechten had en de Overheid hier een roe ping had werd niet verstaan. Bilderdijk', Da Co-sta, Heldring, Groen van Prins- torer hebben hun stom verheven tegen deze toestanden, fel en aanhoudend. De arbeiders zijn langzamerhand begon nen zich te organisee-ren, maar op z.g. neutralen grondslag. Ook Klaas Kater is lid van zulk een organisatie geweest, maar voelde zich telkens weer be-zwaard zo-odat hij- zijn lidmaatschap opzei en even later Patrimonium oprichtte. Patri monium dat het Woord Gods en lie tra dition onzes volks als betrouwbare grond slagen voor de maatschappelijke samen leving aanvaardde. Het Woord van God dat ook zijn beteekenis heeft vo r hert sociale leven is oorzaak dat o< hier van -geen absolute neutraliteit kan spro ken worden. Wie dat Woord ei ennen als het hoogste gezag, brengen eigen wil en vermogen tot dienstbaarheid. Wie dat Woord niet erkent, keert er zich hoe lan ger hoe feller te^en e-n vindt in de-n klas senstrijd het middel om door zoo Ttkan evolutie, doch zoo 'tmo-et door revolutie 'n betere maatschap! ij te vormen. Ds Kruijswijk van Vlissingen sprak ver volgens over de kracht vaa Patrimonium dat heel het protestantsche volk dat Gods Woord erkent als richtsnoer voor het geheele leven heeft gepoogd te ver eenigen. Verder dat Patrimonium geen tegenstelling aanvaardt -tusschen rijken en armenmaar ze allen roept tot de ge hoorzaamheid aan Gods Woord op de plaats waar hij staat, e-n ten derde i? dit do groote kracht van Patrimonium dat hot de belijders van den Chrislu? er de oogen voor "heeft geopend dat Christus ook in het Sociale leven heer- n moet jil's Koning. - Ie sprekers wezen op- den ze-gen, dat ons volk nu de revolutie al verder doorwerkt, organisaties bezit als Patrimo nium en Chr. Werkmansboni welke te gen de revolutie het Evangelie stellen. Het was een goede avond. Het valt te "betreuren dat niet meerderen geko men waren. Centrale Hengstenkeuring te Goes. De Prov. regelingscommissie voor de nmr-denfokkerij, die de keuring regelt en merkte over de verschillende groe pen op: Groep' I, tweejarige hengsten kleine maat, goede collectie, waarbij goede a.s. vaderpaarden. Groep II, tweejarige hengsten groote maat, zeer goede collectie, waarvan veel verwachting is voor de toekomst. Groep III, driejarige hengsten kleine maat, even voldoende collectie. Groep IV, driejarige hengsten groote maat, een collectie met voldoende kwali teit, enkele zware paarden. Groep V, vier- en vijfjarige hengsten, kleine maat, een uniforme, goedsoortige collectie hengsten, met opvallende goede typen en evenredig beenwerk. Groep VI, vier- en vijfjarige hengsten groote maat, goede klasse vaderpaarden met gespierde, grove beenen. Groep VII, oudere hengsten kleine maat, een vrij goede collectie hengsten. Groep VIII, oudere hengsten groote maat, vrij goede vaderpaarden met in doorsnede goed grof beenwerk. Voor het eerst, voor zoover de commis sie bekend, behoort de kampioen-hengst in eigendom aan een dame toe. Kring Walcheren der Z. L. M. Vrijdagmiddag hield de Kring Walche- ren der Z.L.M. een niet druk' bezochte vergadering op de bovenzaal der Sociëteit St. Joris onder voorzitterschap van den he-er jhr P. J. Bo-ogaert, die in het bijzon der we'kom heette den algemeen-en secre taris der Z.L.M.den heer ir J. Siebenga. Spr. herinnerde vervo'gens aan het ver lies, dat de kring ge-loden heeft door liet O-verlijden van den heer P. Melis Kzn. e-n den secretaris den heer J Dom misse. Spr. meent de verdienst' van deze heeren niet in den hreede be hoeven aantoonen, het is alom ekend wat zij in hot b-e'ang van den landbouw en der Z.L.M. deden. Hun werkzaamheid en vriendschap zal steeds in aangename herinnering blijven voortleven. Bij de ingekomen stukken was er een van het gemeentebestuur van Middel burg, waarin wordt geantwoord op het verzoek het opwaaien van papieren, waardoor de paarden meermalen schrik ten, te voorkomen. Bericht wordt, dat aan het verzoek zooveel mogelijk zal wor den voldaan. Do voorzitter deelt mede, dat voor de kosten van den strijd op de botermarkt van de 14 afdeelingen te samen f 109.50 is ingekomen, terwijl de kosten hebben bedragen f 109.7U tot f 109.80 en dus zo-o goed als gedekt zijn. Thans marcheert de markt weer goed, al komen er nog wel wat te weinig boerinnen. Naar aanleiding van een schrijven van den heer J. Langebeeke, dat h'j zijn be noeming tot secretaris-penningmeester van den kring aanneemt, wenscht de voorzitter hem als zoodanig welkom in de vergadering. Van het dag. bestuur der Z.L.M. is bericht -ontvangen dat punt 6 van de agenda voor de algemeene vergadering, dat inzake de verkiezing van hoofdbe stuursleden voorloopig wordt teruggeno men, gezien de amendementen die e-r op zijn ingediend en waaro-ver men eerst praeadvies wjl uitbrengen en dan nog eens aan de afdeelingen wil toezenden. Het amendement komt daarop neer, dat hoofdbestuursleden voor 3 jaar zouden worden gekozen en hoogstens eenmaal kunnen wo-rden herkozen. De voorzitter deelt ten slotte mede, dat de heer C. Franse inplaats van wijlen den heer P. Melis Kz. tot lid van het dag. bestuur der Z. L. M. is geko-zen en ho-o-pt, dat de heer Franse tal van jaren als zoo-danig in het belang van de Z.L.M. werkzaam zal mogen zijn. Hierna kwam aan de orde het voorstel om art. 6 van het huish. reglement van den kring, betreffende de samenstelling van hel dag. bestuur zoo te wijzigen, dat o-ok de leden van het hoofdbestuur der Z.L.M. daarin ambtshalve zitting heb ben. Op het oogenblik zal daardoor het aantal leden van het dag. bestuur van 5 o-p 7 komen. De heer Franse verdedigt dit voorstel gaarne. De heer W. de Buck ziet daarin me menleel geen bezwaar, maar vraagt of dit in de toekomst niet het geval zal zijn als he-t bijv. 9 of 11 wordt. De voorzitter zegt, dat er 4 hoofdbe stuursleden zijn, dus in theo-rie zaL het maximum 9 zijn, in de praktijk echter minder, omdat leien van het dag. kring- bestuur ook mcerma'en lid van het hoofd bestuur der Z.L.M. zijn. Op vragen van don heer Castel zegt de voorzitter, dat die leden -o-o-k stemrecht zullen hebben en dat het geen ko-sten met zich brengt. Hot voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De voorzitter deelt nog mede, dat in de des m .-rgens gehou len best uursverga dering de heer L. Maas als lid van het dag. bestuur is herkozen en de heer J. B-o-sselaar is gekozen in de plaats van wijlen den heer Melis. Verv gons kwam ter ta'el de kringbe gro-oting vcor 1929, aanwijzende een cindcjler van f 511 met een post o-nvoor zien van f35.45. De po-st subsidie aan de vereeniging „Hippos" stelde het be stuur voor terug te brengen van f 25 o-p f 15, mo-de o.ndat voor de veulenkeu ringen van de vereeniging oo-t nog f 10 is uilgotrjkken. De heer Castel betreurt het zeer, dat o-p dezen po-st beknibbe d wor It. Het is moei lijk het ledental op peil te houden en voor iedere f 5 of f 10, die van de in komsten afgaat moet een of twee medail les minder wo-rden gexocht en men wil juist zooveel mogelijk medailles geven aan dieren die er vo-or in aanmerking komen. Waar men in Walcheren met de paardenfokkerij in de goede richting gaat stolt spr. vo-or de po3t op f25 te handhaven. De vo-orzitter zegt, dat het voorste) niet vo-orspruit uit gebrek aan waardee ring vo-or de vereeniging, maar uit drang tot bezuinigen. De heer Castel vertrouwt, dat alle af deelingen doen als Veere en trachten nieuwe leden te werven vo-o-r de Z.L.M., dat komt to-oh ook de kringkas ten goede. De voorzitter zegt, dat er toch niet veel leden bijkomen. De heer Franse meent, dat het op den weg der landbouwers zelf ligt o-m Hippos te steunen. De heer Castel zegt, dat over het algemeen de Walchcrsche boer niet veel om de paar denfokkerij geeft en liet is juist het stre ven van Hippos om daarin verbetering te brengen. Bij stemming verklaren zich 10 leden voor en 10 leden tegen f 25 en twee stemmen blanco,, waarop de voorzitter mededeelt, dat het bestuur alsnog bereid is de p-o-st op f25 te houden, waarvoor de heer Castel dank zegt. Bij den p-o-st van f 10 voor de jaarlijk sche pluimveetento-onstelling te Middel burg, vraagt de heer M. Kleinepier of daaro-p niet kan worden bezuinigd e-n of die tentoonstelling niet meer voor de ex port werkt dan voor het nut. De heer E, Verlare meent, dat men met de f5 aan de V.P.Z. de pluimveeteelt voldoen de ste-unt. De po-st wordt met 14 tegen 3 stemmen gehandhaafd. Hierna werd de begroeting z. h. st. go-edge-keurd. De beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering gaf geen aanleiding lo-t besprekingen. Bij de rondvraag zeide de heer Franse evenals in de ho-ofdbe- stuursvergadering, dat hij de functie van den he-er Melis in het dag. bestuur der Z.L.M. slechts schoorvoetend heeft aan genomen, maar hoopt, dat hij daar in het belang van de-n landbouw kan werk zaam zijn. De heer Verlare vroeg of de Z.L.M. voldoende actief inzake de misère in de suikerindustrie is. De heer Siebenga meent, dat er o-p het oogenblk na de interpellatie in de Twee de Kamer niet veel aan te do-en is, maar het dag. bestuur is paraat, ook al is het verdoold in zijn meening over Ie te nemen maatregelen. Hierna werd de vergadering gesloten. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te M.dJeluurg wer den gisteren de navolgende zaken be- ïandeld: M. van B., 23 jaar, J. de N., 38 jaar, J. van B., 21 jaar, en W. van B., 31 jaar, allen visscher en wonende te Arnemui- len, verdacht van slrooperij van aardap pels te Wissenkerke, op 21 September 1.1. Eisch voor ieder een geldboete van 20 of 20 d. h. G. van B., 51 jaar, J. G„ 30 jaar en C. G., 55 jaar, allen van beroep visscher en allen wonende te Arnemuiden, ver lacht van heling van aaidappelen, die door misdrijf waren verkregen. Eisch voor ieder een geldboete van f 20 of 20 d. h. J. A. P. V., 20 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van opiichiug door op 25 Mei 1.1. te Middelburg bij de firma Gerritzen een getypt briefje af te geven, waarop vermeld stond, dat zijn vader voor de somma van f 42.50 zou instaan, jn waarop verdachte voornoemde firma oewogen heeft tot afgifte van een heeren- costuum en hoed. Eisch 6 maanden ge vangenisstraf. A. D., 37 jaar, landbouwer te Ga- pinge was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens over treding van de Leerplichtwet werd veroor deeld tot een geldboete van f 10 of 10 d. h. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. J. J., 24 jaar, bankwerker te Axel, thans in voorarrest, verdacht van diefstal van een rijwiel ten nadeele van J. R. Binkhout te Terneuzen, op 27 Oct. 1.1. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. J. van W., 51 jaar, werkman te Hoek, thans in voorarrest, verdacht van verduis tering van een geldsbedrag van f22.40, welk geld hij als baas van een firma had ontvangen om dit uit te keeren aan eenige werklieden. Eisch 2 maanden en 2 weken gevangenisstraf, met aftrek voor arrest. Op verzoek van den verdediger om verdachte's invrijheidstelling, wordt verdachte door de Rechtbank in vrijheid gesteld. J. S., 33 jaar, landbouwer te Philippine' veidacht van dieLtal van een twee.al dui ven ten nadeele van A. van der Vinnen te Philippine, op 19 September 1.1. Eisch f25 of 25 d. h. K. M., 18 jaar, koopman, te Breda, in voorarrest, verdacht van diefstal van baal- zakken, koperen kranen, enz., ten na deele van J. A. Colpaert te Rilland-Bath, op 6 Mei 1.1. Getuige Colpaert, wonende te Rilland- BatU, verklaarde uit zijn schuur een paiiij zakken te hebben vermist, benevens eeni ge andere goederen. Ve:dachte door den President onder vraagd zegt, eenige stukken zakken 'te hebben me legen o-men, die aan den weg lagen. Verier ontleent hij diefstal te heb ben ge,deeg 1, waarna de Griffier ver dachte s verklaring afgelegd voor den Rechtercommissaris, voorezst. waaruit b.ijkt, dat verdachte de tjds bekende den diefstal van de verscliiLenle voorwerpen te hebben gepleegd. President: Waarom komt U op die be kentenis terug? Verdachte: ik heb ze niet medegeno men, mijnheer. Presid-nt: Je bent al meer veroordeeld? Verdachte: Ja, mijnheer. De Officier van Justitie acht het ten laste griegdc bewezen en eischt een ge vangenisstraf van 3 maanden. Le verdediger van verdachte, Mr Kegge, advocaaf te Goes, vindt de straf veel te zwaar. De verklaring bij den Rechtercom missaris afgelegd, is niet door verdachte geteekend. Volgens verdediger is er geen onkel bewijs van schuld, en zal verdachte ook wegens gebrek aan bewijs moeten worden vrijgesproken. J. C. Sch., 20 jaar, schipper te St.- Annaland, was in verzet gekomen tegen ©en vo-nnis van de Rechtbank, waarbij hij wegens oplichting werd veroordeeld tot. een gevangenisstraf van 2 maanden. Eisch vervallen verklaring van het verzet. P. A. E., 22 jaar, slagersknecht te Middelburg, verdacht van diets'al van een portefeuille met inhoud ten nadeele van C. Flipse te Middelburg op 27 Juli 1.1. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. A. M., 39 jaar, wed. K. te Serooskerke (S.) verdacht van art. 250 Wetb. v. Str. te Serooskerke (S.) in 1928. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij de slager J. M. F. te Koude- kerke wegens overtreding van de Waren wet werd ontslagen van rechtsvervolging. Eisch vernietiging vonnis van den Kan tonrechter f 25 of 25 d. h. J. M. van der M., 44 jaar, schrijver te Rijswijk was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes waarbij hij wegens over- tr. van de Motor- en Rijwielwet (als be stuurder van een motorrijtuig met het rijtuig over een weg rijden, terwijl dit niet is voorzien van een spiegel) werd ver oordeeld tot een geldboete van f 1 of 1 d. h. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. H. G., 61 jaar, koopman te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van art. 437 Wetb. Str. (als opkooper in hel door hem gehouden register niet onverwijld aanteekcn'ng fnu le.i van alle door hem gekochte goederen) werd ver oordeeld tot een geldboete van f 59 of 1 maand hechten's. Eisch bevestiging von nis van den Kantonrechter. J. L., 26 jaar, werkman en S. P., 24 jaar, werkman, beiden wonende te Dom burg, waren in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij zij wegens overtr. van de Motor- en Rijwiel vet (als bestuur der van een rijwiel daarmede rijlen over een weg op zoodanige wijze, dat de vei ligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht) werden veroordeeld ieder tot een geldboete van f23 of 20 d. h. Eisch bevestiging vonnis van den Kant nrechter. Uitspraak in alle zaken 14 Dec. a.s. Het auto-ongeval op den Vlis- singschen weg. Zooals men zich nog wel zal herin neren vond in den namiddag van 6 Juli 1.1. op den Vlissingschen weg ter hoogte- van de \boele een ernstige autoaanrij- ding pla..t-, waarbij een Marinematroos, die met zijn meisje aldaar liep te wan delen, door een auto, die met groote snolheid kwam aangerc-den, worden ge grepen, en daarbij zoodanig lichamelijk letsel bekwamen, dat zij in een zieken huis ter verpleging moesten worden op genomen. Gisteren had zich als verdacht van deze aanrijding en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel voor de Rechtbank te Middelburg te verantwoord n, de 24-jarige chauffeur A. K. te Vlissingen. Verdachte was verschenen. De doktoren Koch en Buskop als des kundigen gehoord, leggen verklaringen af omtrent, den aard van de verwondingen, die de aangeredenen opliepen. De deskundige Visscher, leeraar aan de Ambachtsschool te Middelburg, be vestigt het door hem uitgebracht rapport, omtrent den toestand van de auto waar mede de aanrijding plaats vond. Volgens dat rapport was de voetrem verwaarloosd en niet in orde. Ook de stuurinrichting deugde niet, daarin was te veel speling. Verdachte merkt hierbij op, dat de rem moet zijn defect geraakt door hot ongeval. Vóór de botsing was de rem goed. Zatei dagavond, zegt verdachte, heb ik nog met de auto gereden en toen man keerde er niets aan. De deskundige even wel merkt op, dat dit niet juist kan zijn, omdat de constructie van de rem niet goed was. Getuige de Voogd, matroos te Vlissin gen, verklaart op 6 Juli 1.1. te hebben gewandeld op den Vlissingschen weg met zijn meisje. We liepen links van den weg, richting Middelburg, zegt getuige. Hij zegt van de aanrijding zelf niets af te weten. Toen hij bij bewustzijn kwam, lag hij in een ziekenhuis. Getuige, Leynse legt een g lijkluidende verklaring af als de vorige get. Op een vraag van den President, waar om zij niet rechts van den weg liepen, zegt getuige, dat dit te gevaarlijk was met het oog op de tram. Get. zegt nog steeds last te hebben van duizelingen. De getuige Rozemond zegt met zijn auto rijdende op den Vlissingschen weg, door verdachte's auto te zijn ingehaald. Hij zegt geen signa e.i te h b en g hoo.d, wal de President doet opmerken, dat bij vroeger anders 'had verklaard. De getuige Heijboer te M dd-lburg en diens vrouw zeggen in de a ito van Roze mond te hebben gez.-te.i. Zij radzn roe ts langs den weg, vlak langs de tramlijn met een j-aart van ongeveer 30 K.ÏI Zij zagen een paartje loopen links van den weg. Toen hen een auto passeerde (de auto van verdachte) boord in zij sig nalen geven. Van te voren haddon zij de. niet gehoord. De passeerende auto lrid een flinke ^aart, het leek wel of er een vliegmachine voorbij vloog. Verdachte zegt hierop: ik reed ongeveer 70 K.M. omdat ik haast had. Getuige Heijboer heeft de aanrijding zelf niet gezien, doch zag twee menschen op den weg liggen, zijn vrouw echter zegt te hebben gez'en, dat de wandelaars door het linkerspatbord van de auto wer den gegrepen en tegen den weg geslin gord. De getuigen Bukviel en Rom-rijn bei den te Middelburg, leggen nog verklarin gen af over de groote vaart, waarmede de auto van verdachte de auto van Ro zenmond passeerde. Van de aanrijding zelf hebben zij niets gezien. Verdachte door den President onder vraagd, zegt, dat hij opdracht had iemand uit Goes te halen, die krankzinnig was geworden. Hij had haast en had de auto in zijn macht. Verdachte zag het paart ie foopen, gaf signalen en verminderde vaart. De wandelaars verlieten evenwei net pad en kwamen den straatweg opge- loopen, tengevolge waarvan hij ze aan reed. De President maakt verdachte opmerk zaam, dat hij beweert zoo'n haast te heb ben gehad, doch dat hij vóórdat hij weg reed nog een partij biljart had gespeeld, terwijl de auto voorstond. De-«Officier van Justitie aan het woord komende, zegt, dat gezien den smallen rijweg, en gelet op de omstandigheid, dat er menschen op den weg liepen en er een auto moest worden gepasseerd, verdachte veel te hard heeft gereden. Er wordt over het algemeen in Zeeland slecht gereden, zegt de Officier. Hij eischt een maand hechtenisstraf. Verdachte merkt nog op, dat er ruimte genoeg was, doch men er niet voor kan waken, wanneer personen onverwachts den weg opkomen. Verdachte zegt zich volkomen onschuldig te gevoelen. Uitspraak 14 December a.s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 10