Gemengd Nieuws. i Berl loods C. Spuij te Vlissingen ter aarde besteld. Al» dragers deden leden van het per soneel van het loodswezen dienst, ter wijl de overige aanwezige leden de lijk koets volgden, die eerst door de stad langs het kantoor van het Loodswezen reed. De kist was gedekt door de vlag' van de Nederlandsclie Loodsen Sociëteit terwijl verschillende kransen, w.o. van den Directeur van het Loodswezen, de Nederlandsche Loodsenvereeniging en de Loodsen Sociëteit werden mede gevoerd- Op het Kerkhof waar veel belangstel lenden aanwezig waren, nam bij de ge opende groeve de directeur van het Loods wezen, kolonel Arntzenius, mede namens het geheele personeel het woord. Spr. betuigde ook namens den minister van Defensie, den- directeur-generaal en den directeur te Harlingen deelneming met het verlies en las een telegram voor van het consulaat generaal van Noorwegen) waarin eveneens deelneming wordt be tuigd. Nadat velen, o.w. de burgemeester van Vlissingen bloemen in hei graf hadden gestrooid, dankte eon zoon voor de eer den overledene bewezen. Heinkenszand. Woensdagavond gaf de Clir. Zangvereeniging „Ons Genoegen" on der leiding van haar Directeur, dhr Wol zak, een concert in de Ned. Herv. Kerk- Ds van Kooten opende deze uitvoering met gebed. Door de zangvereeniging wer den vele zangstukjes op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De heer Wol zak gaf ook nog een paar solo-nummers met orgelbegeleiding ten beste. Bij de slui ting spoorde Ds v. Kooten aan tot aan sluiting bij de Zangvereeniging, hetzij als lid of als begunstiger. Het kerkgebouw wa.s tamelijk goed bezet. Wolphaartsdijk. Woensdagavond gaf do Zangvereeniging „Looft den Heer" een uitvoering in het kerkgebouw der Nederl. Herv. Gem., onder leiding van dhr M. ]P. Ventevogel, directeur. Mej. M. Bareman zorgde voor orgelbegeleiding. Een 17-tal liederen werd op zeer verdienstelijke wij ze ten gehoore gebracht. Gezien het min der gunstige weer, was het kerkgebouw flink bezet. Na afloop van do zanguitvoering werd er in de kerk een radio-toestel geplaatst met twee luidsprekers, ten einde de uit zending uit de Zuidsingelkerk te Assen op te vangen," waar o.m. Ds H. P. Stegen- ga, vroeger predikant alhier, zou spreken. Voor deze gelegenheid was veel bezoek. Dit deel van den avond is echter to taal mislukt, daar er letterlijk niets te verstaan was, zoodat de een na don ander het kerkgebouw verliet. Souburg. Donderdagavond vergaderde de ant.i-rev. kiesvereen. in de school met den Bijbel. De voorzitter, dhr J. Suuir- mond, opende op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een inleidend woord over j de verkiezingen. In 1925 verkreeg rechts de meerderheid met 54 zetels. Colijti werd kabinetsformateur. Hij bracht de financiën op een gezonde basis. Het kabinet Colij-n moest echter wijken en we kregen ten laatste een extra-parlemen tair kabinet, dat niet steunt, op een parle mentaire meerderheid. Spr. eindigde met te wijzen op onze roeping in de naaste toekomst op de plaats, waar ons God gesteld heeft. Hierna behandelde het bestuurslid W. Suurmond „Het program van Actie voor de verkiezingen 1929". In hoofdzaak kon men zich daarmede vereenigen. Besloten werd 20 Dec. opnieuw te vergaderen. Het bestuurslid B. Koole eindigde met dankzegging. Krabbendijke. Gisteren werd door no taris J. J. van Dijke van Kruiningon pu bliek verkocht het woonhuis van C. J. Bergs, alhier. Hoogste inschrijver was M. Franke alhier voor f 1635. Kooper de heer Verbrugge te Waarde voor f 1680. Oudelande. A.s. Maandagavond zal hier in de gemeenteherberg vanwege de ver- eeniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouw-cursussen een filmvoorstelling gegeven worden. Men zie de advertentie in dit nummer. lerseke. Woensdagavond hield de Zang vereeniging „Excelsior" alhier haar 35e jaarvergadering, waarin door den oud- oprichter-directeur De Dreu een overzicht van de geschiedenis der vereeniging werd gegeven. Spr. herinnerde er o.m. aan, dat toen Excelsior haar ondergang nabij- was, wijlen dhr Rietveldt de Hondt de ver eeniging in korten tijd weer 'tgt bloei bracht. Het jaarverslag vermeldde, dat het ledental gelijk was gebleven, dat er een flink batig slot was, en dat er 2 uit voeringen waren gegeven. Als bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen de heeren J. van És en I. Poelman, en ge kozen de heeren E. Poelman en K Everse- Er werden een tweetal toepasselijke liede ren gezongen. Onder het gebruik van cho colade en gebak werd er een groot aantal voordrachten aangehoord, waardoor het middernachtelijke uur aanmerkelijk over schreden werd. Kapelle. "Het Ziekenfonds te Kapelle kwam gisterenavond bijeen iu het lokaal Obadja. De voorz. dhr M. van Liere, heette de opgekomenen welkom. Naar aanleiding der notulen maakte dhr H. Eversdijk de opmerking, dat besloten was het reglement te wijzigen in anderen geest. Niet dat brj hoogen leeftijd geen uit- keering kon plaats hebben, maar wel bij invaliditeit- De aftredende bestuursleden werden herkozen. De voorzitter bracht verslag uit als afgevaardigde van de vereeniging Wijk verpleging. Deze vereeniging mag zich in vooruitgang verheugen ook wat het finan- ciëele betreft. In de groote iridustrie-centró wordt het waschgoed op een zware proef gesteld. De kleeding, de gordijnen, alles heeft het hard te verduren. Toch v/eten de huisvrouwen het waschgoed keurig schoon te houden. Bij de bespreking om weder als vorige jaren f 25 te voteeren voor 1929, werd besloten, dit niet te doen en zal de ver. Wijkverpleging hiermee in kennis gesteld worden. Ook de uitgaven waren voor de eigen vereeniging niet gering te noemen- Besloten werd om de wintermaanden de contributie voor de leden te doen uit betalen. Do uitkeering aan de leden bij eventueele sterfgevallen werd van f 15 gebracht op f25. Na een drukke bespreking werd tot toe lating van dhr A. C. Kooman, oud-likl der vereen, besloten. Dhr Walrave kon niet toegelaten worden. Hiema sluiting. De Werkliedenvereen. alhier kwam in vergadering bijeen onder voorzitter schap van dhr M. Willeboer. De voorzitter deelde mede, dat dhr J. van Overloop, die 26 jaar bestuurslid der vereeniging is geweest, met het oog op zijn leeftijd heeft bedankt als bestuurslid. Ook dhr J. Paauwe bestuurslid gaf reeds bij' de vorige verkiezing een wenk om voor deze functie niet meer in aanmerking te willen komen. Den heer van Overloop werd dank ge bracht voor het vele aan de vereeniging bewezen, ook is hjj een tijdlang voorzitter geweest. Ook dhr Paauwe, bestuurslid, heeft in al deze 26 jaar getoond het goede voor de vereeniging te willen zoeken. Herkozen werd het aftredend bestuurs lid dhr H. Toolens en gekozen de heeren M. Bom en Mart. Baijens in de vacatures J. van Overloop en Jb Paauwe. Wissenkerke. Vertrokken: Marinus Cor nells Mol naar O.- en W.-Souburg; L. S. M. Mol naar Kortgene; C. van der Hart, hakkersknecht naar Waarde; Jo- han Joseph Nooijens, letterzetter naar Vlissingen. Ingekomen: Dames Machiel van Hulst, bakkersknecht uit Rotterdam; JohannaCa- tharina Flipse, dienstbode uit Middelburg. Terneuzen. Donderdagmorgen kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Bij de ingekomen stuk ken kwam ter sprake "het adres van het gemeentebestuur van Axel, houdende ver zoek adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente ingezonden ver zoek aan Ged. Staten, om 11e salarissen der burgemeesters, secretarissen en ont vangers te verlagen. Dhr van Cadzand kan niet meegaan met het voorstel van B. en W. om dit adres voor kennis geving aan te nemen; hij wil adhaesio beluigen, wijst op de z.i. hooge salari- eering en acht verlaging wel noodig. Ook Chr. Colsen acht in sommige gevallen verlaging gewenscht. Dhr. v. Aken merk) op, dat over 't algemeen de salarissen in ons land te hoog zijn. Dhr Hamelink is van ander gevoelen; hij kan zich ver eenigen met het voorstel van B. en W. Hij vindt het echter vreemd, dat dooi geen der heeren over deze kwestie bij de begrooting is gesproken. Toen was het z.i. daarvoor de juiste tijdl Wat Axel wil, heeft naar spr.'s meening wel vooi sommige plaatsen beteekenis; veelal heb ben in kleinere gemeenten de Burgemees ters geen volle dagtaak. Zijn advies zou in dezen zijn om door samenvoeging van gemeenten hierin de oplossing te brengen. De voorzitter merkt op, dat Axel een uitzonderingsgeval is. Naar alle waar schijnlijkheid zullen Ged. Staten niet tot verlaging overgaan, nu in vele gemeen ten de belasting iets naar beneden kan. Bovendien is de regeering doende om diverse ambtenaren-salarissen naar bo ven te brengen. Als veranderingen en bezuiniging noodig is, dan heeft z.i. dhr Hamelink een juisten weg gewezen. Na enkele zaken van minder algemeen belang, volgt stemming over het voor- stel-de Bruijne, om de rij boomen in de Nieuwstraat langs de huizen te rooien. Dit voorstel wordt aangenomen, zoodat aan de eene zijde van deze straat de boomen zullen weggenomen worden. Als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. te Sluiskil wordt met al- gemeene stemmen benoemd dhr J. J. Kaan. Vervolgens komt in behandeling: voor stel van B. en W. tot goedkeuring van de begrooting van het B. A. dienst 1929. Dhr Hamelink merkt op, dat het z.i. fou tief is, om bij het opmaken van ,een begrooting daarop vast te stellen een uit te keeren gratificatie. Z.i. is het werk, verbonden aan het secretariaat, niet zóó omvangrijk dat deze gratificatie noodig is. Dhr Bedet betoogt echter, dat er juist een zeer omvangrijken arbeid aan ver bonden is. Bij stemming over het voor stel- B. en W. staken de stemmen. Bij de rondvraag spreekt dhr de Bakker over leveringen welke geschieden door niet-ingezetenen. Door den Wethouder van publieke werken wordt deze zaak zeer uitvoerig toegelicht, waarbij blijkt, dat alles geheel in orde is, en de ingezetenen, waar dit mogelijk is en de prijzen zulks toelaten, den voorrang genieten voor ge- meente-Ieveranciën. Dhr Bedet spreekt over den zeer hoo gen waterstand met den storm van vo rige week, en vraagt een kleine inlichting over den toestand der kaaimuur. Uit de toelichting hierop blijkt, dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. ge had heeft en de toestand volgens des kundigen allerminst gevaar oplevert. Gisteravond werd een openbare ver gadering gehouden van de Antirev. Kies vereen. in „Ons Huis". De voorz., dhr D. Scheele, opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Na korte bespreking wordt besloten om uit te noodigen oud-Minister Van Dijk en den heer Schouten (laatstgenoemde komt ook te Oostburg) om dezen winter voor de kiesvereeniging op te treden. Daarna gaf de voorz. aan den heer H. R. J. v. d. Veen de gelegenheid om zijn referaat te houden over Beginsel en Cultuur. Naar aanleiding van de be handeling hierover door Mr J. A. de Wilde, hield de referent een keurige le zing, eerst stilstaande bij onze beginselen, en de grondslagen ervan, daarna bij den burgerstaat en de overheid. Verder behan delde spr. de problemen in een niet Chrisfelijken staat en stond stil bij de cultuuxstaten der oudheid. Wat de cultuur betreft, volgt Mr de Wilde de lijn van Dr Bavinck in zijn werk over Wijsbegeerte. Spr. toonde aan hoe onze beginselen zich verhouden te genover de cultuur, behandelde Jabal en Tubal en de ontwikkeling der cultuur en wees op den stroom der ongodsdienstige cultuur. Komende tot de hedendaagsche cultuur, beantwoordde spr .de vraag, hoe we zeK daar tegenover staan als wonende in een Christenland. Spr. waarschuwde tegen het streven van sommigen, dat de overheid den Zon dag als specifiek christelijk aan anderen op zou lcgcen. De dragers van het over heidsgezag hebben te regeeren als antire volutionair, doch te rekenen met de ge-, aanlheid der bevolking. Aan de bespreking werd door 7 hee ren deelgenomen. De vergadering was goed bezocht. De mede uitgenoodigde vrouwen waren echter niet aanwezig. Op verzoek van den voorzitter ging de referent voor in dankgebed. J De heer De Moll hield dezer dagen een demonstratie op het Landgoed Leeuwen- steyn te Vught in het wichelroede loe pen. Met behulp van een hazelaarstakje kan hij ondergrondsche waterbronnen op sporen- Een eigenaardig verschijnsel doet zich bij dozen heer nog voor. De heer De Moll heeft namelijk een groot gezwel op den rechterschouder. Door het beoefe nen van deze sport vergroot het zich ge durende het „loopen". Weer een nieuwe oplich terstruc. Eenige weken geleden ver voegde zich hij een caféhouder in de Veerlaan te Rotterdam een heerachtigo meneer, die zeide, Hagenaar te zjjn, wo nende Laan van Meerdervoort 308 en kwam informeeren als vertegenwoordiger van ,de Engelsche regeering of de café houder, die er tevens een logement op na hield nog veel vorderingen had op Engelsche zeelui. Hij vertelde erbij, dat hij als inspecteur was aangesteld om dat hij de verschillen de logement- en café-houders na te gaan, opdat dezen niet de dupe zouden worden van hun goed vertrouwen ten opzichte van Engelsche schepelingen en vroeg en verkreeg verlof om de boeken van den caféhouder in te zien. Toen het bleek, dat de man in totaal nog voor een vrij hoog bedrag te vorderen had, toonde de meneer zich nobel en menschlievend. 'tls wel erg, zei hij, maar ik zal er voor zorgen, dat u dat geld ten spoedigste uitbetaald krijgt, hetzij van den Engel- schen consul, hetzij' van den Staat der Ne derlanden. Hebt u een gezegeld papier, dan kunnen we het officiëel opmaken. De logementhouder had dit echter niet waarop de nobele kerel zeido: „Dat is niet erg, zorgt u ervoor, dat u het over twee dagen hebt, dan kom ik wel terug. Twee dagen later verscheen hij prompt op tijd, maakte het officiëele stuk op en informeerde intusschen belangstellend hoe het met de zaken ging en hoeveel men- schen de logementhouder kon bergen. Zoowat twintig. Is je zaak altijd vol? Nee, meestal heb ik maar de helft bezet Nou, ik belast me met het onderbrengen van militairen voor de Oost, weet u wat, ik zal u regelmatig 12 menschen sturen, beloofde de hupsche meneer. Zooveel goedheid was met recht dank waard vond de logementhouder en toen de meneer hem bij het afscheid nemen vroeg of hij niet de vijf gulden welke Voor de registratie noodig waren meteen wilde betalen, voldeed hij grif aan dat verzoek. Met de belofte, dat de zilvervloot nu spoedig binnen zou komen, ging de in specteur de deur uit. Toen de logementhouder na een week niets meer gehoord had, schreef hij' een brief naar den meneer, die gezegd had van Veer te heeten, doch kreeg dit epistel als onbestelbaar terug. Bovendien is thans gebleken, dat de Engelsche regeering zich niet bemoeit met het crediet, dat logement- en caféhouders aan hun zeelui geven. Diefstal. In het landloopershotel "Regels" te Eindhoven is van een gast des nachts £300 en .een horloge gestolen. De verdacl hotel logeei dronken ii droeg het nog fö2 in V1 e Lekkerland personen v tiging vooi deugdelijke daar afkon en naar U zocht te w gevaar voo Bra: bende ge politie heel gearresteen maanden h gepleegd lie stichtingen leider van richting on 3 Begin! I Uw da I qoec L De Berl va De Duits als eon vri worden be dan ook karakter ©e omwc-ntelin zich zulks maatschapp jaar gelode huidige. Door dei Bnrlijnscho slochts do voor don 1 had aan a aan ontvanj zingend vo, ernstig zwi rend volk. Het Duits vaak denke door de wo sterke figm noodig zijn, leurgestelde landsche ve het groote Voor mij li schiet. Toon de ontijdig en in alle krii zellig verke zorg en on lende van vermaak, w muziek en wassenen v den oorlog gere geslacl de ouderen verteld. Alh leven vol s sing en te ven. Van dwaï noch jong niet langer Met oude men in dier veel overboi den. De int opgevoedhei zijn een cul maatschappe Toegegeve gala uniform ruchtige oor loren. Maar Schillerhemc salon evenir moesten enk dat men uit bouwereerdh voordat mea zelschapskrir Het zijn de de hoogste ieder is daa Opvallend heeft afsede men zu die in de malige kei-ze ten lande Of vroegeren traite" op <f< zij moeten slacht er an Met von D typische Bei zijn gastvrij zijn oude gel malde>, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6