No. 53 Vrijdag 30 November 1928 43e Jaargang BONNEN A.C. VAN DER REST HENDRIKSE& Do's BANK-DOES EERSTE BLAD. Denkt er aan! Buitenland. Binnenland. BelangriJkste'Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. (ZWARE SHAG) HEBBEN DUBBELE WAARDE TOT 31 DECEMBER 1928 NOG 4 DAGEN en het je SINT NICOLAAS A. C. VAN DER REST, ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.—' Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. V Verminderd gevaar? Bij de behandeling van het vaccine- ontwerp, 1.1. Dinsdag in de Tweede Ka mer, werd van verschillende kanten ge tracht de voorstelling te wekken, dait de gevaren der vaccinatie thans al zeer ge ring zijn, daar het aantal encephalitis- gevallen den laatsten tijd betrekkelijk klein was. Op grond van de cijfers kwam b.v. Mevr. de VriesBruins tot .de conclusie, dat de algemeene vaccinatie-toestand sterk is achteruitgegaan, waardoor het gevaar om pokken te krijgen grooter is gewor den, terwijl het enoephalitisgevaax ver minderde. Deze redeneering is van zekere opper vlakkigheid niet vrij te pleiten. Uit niets blijkt, dat het gevaar om pokken te krijgen grooter is geworden. Ge vallen van poikziekte kwamen niet voor. En daartegenover staat vast, dat het encephalitisgevaar niet is verminderd. Misschien is het, omdat er een groot verschil kan bestaan tusschen het aantal porties afgeleverde entstof en het aantal verrichte vaccinaties, zelfs grooter ge worden. Dit is niet precies na te gaan. Maar in elk geval bleef net aantal encephalitisgevallen naar evenredigheid ongeveer gelijk. In elk geval zijn ook in 1928 reeds weer een viertal kinderen tengevolge van encephalitis na inenting bezweken. Men kan dus niet zeggen, dat het ge vaar verminderd is. Landbouw-fabalijes. Op een andere plaats in dit blad is melding gemaakt van een onde bóeren- fabel die door den heer Ru.tten in de Tweede Kamer wtrd verteld. In dezelfde vergadering werd ook door den heer v. d. Heuvel op een fabel, maar van minder onschuldig karakter de aan dacht gevestigd. Als een staaltje van de wijze waarop van Soc.-Democ.ratische zijde de boeren bevolking wordt voorgelicht, wees de spreker op een vlugschrift uitgegeven van wege de S.D.A.P. onder den titel „Prole tariërs van het land ontwaakt" en waar in ,o.m.4gezegd werd: „Maar door bijna alle landarbeiders en door vele kleine boeren en pach ters wordt gebrek geleden. Dat is he laas de harde bittere waarheid. En het pijnlijkste is nog wel, dat deze armoede niet noodig is. De op brengst van den Nederlandschen bodem is zoo groot, dat ieder volwassen wer ker f 2000 per jaar zou kunnen krij gen, wanneer die opbrengst ook in derdaad aan de werkers ten goede kwam. Uit den aanhef, waarin de boerenbe volking wordt opgeroepen te ontwaken, zou men kunnen opmaken, dat het Ka merlid W. v. d. Sluis die dit moois onderteekende, van meening is, dat de {ilattelanders hun tijd met slapen en suf- en doorbrengen. Voor hem is dat te hopen ook, want als dat niet het geval is, dan zullen fa beltjes als hier werden opgedischt zeker niet veel indruk maken. De Soc.-Dem. propagandist stelt de zaak al heel eenvoudig voor. Hij wil den eheelen opbrengst van den bodem onder e volwassen, werkers verdeelen. Ja,als dht kon 1 Maar onze boeren zijn pienteT genoeg om zich door zulke roode fabeltjes niet van streek te laten brengen. Zjj weten heel goed, aat uit de op brengst ook de hypotheekrente betaald moet worden; dat de verpachter eerst het zijne moet hebben, dat er water schapslasten betaald moeten worden; dat er van de opbrengst een vrij groot be drag afgaat voor machines, kunstmest, .veevoeder enz. De positie van vele landarbeiders en kleine boeren en pachters is ver van ideaal. En dat er getracht wordt daarin verbetering te brengen, 'is uitnemend. Maar de roode hoeren moesten onze boeren toch liever niet met zulke fa beltjes aam boord komen. ;De ziekte van den Engelsohen koning. De Koning heeft gisteren een rustigen dag gehad met nu en dan een weinig slaap. Voor het overige is de toestand on veranderd gebleven. De berichten zijn minder zorgwekkend. Do patiënt krijgt meer rust en de infectie wordt in bedwang gehouden. Het schijnt dat de hertog van Gloucester nog in het geheel geen bericht over de ziekte van zjjn vader heeft gekregen. Hij is op een jacht-expeditie en toen men het laatst van hem vernam, bevond hj'I zich bij Abercorn, in Rhodesië. Dit is on geveer 960 K.M. van Dar-es-Salaam en er is geen spoorwegverbinding, zoodat zelfs indien het bericht den hertog bereikt, het voor hem niet mogelijk geacht wordt Dar-es-Salaam bijtijds te bereiken om den Prins van Wales, zijn oudsten broer, naar Engeland te vergezellen. Hef amnesfiedebat in tie Belgische Kamer. Over het debat in de Belgische Kamer vernemen wq nog: De Kamer heeft gisteren na een dis cussie welke drie weken geduurd heeft de wetsartikelen om bepaalde delicten en misdrijven tegen de veiligheid van Staat, gepleegd tusschen 1914 en '1918, te laten verjaren, aangenomen. Dit gebeurde te midden van een onbe schrijfelijke verwarring welke op een hef tige Fransche rede van den Vlaamsch-Na- tionalen afgevaardigde van Roeselaere- Thielt en den gewezen frontsoldaat van Severen volgde. Van Severen zeide o.a.: Heden maak ik gebruik van een taal, die mij1 vreemd is. In werkelijkheid is het de taal van een yjjandeljjfcen staat, dien wij bestrijden en ik spreek ze nu om de on waarheden, die men rondom de activisten heeft opgestapeld te vernietigen. Herhaal delijk werd spr. door Brusselaars en Wa len, af en toe ook door Vlaamsch socia listen of katholieken geïnterrumpeerd, vooral' toen hij' zeide het eens te zijn met de Vlaamsche soldaten die over den Yser trokken en zich aan 'de Duitsche troe- en gevangen gaven om in aanraking te unnen komen met de Vlaamsche activis ten in het bezette gebied. De minister president Jaspar zeide niet te kunnen aan vaarden dat soldaten die overliepen naar den vijand, verheerlijkt werden in 'deze Kamer. Een zeer verwarde discussie ontstond over het ingediend voorstel der commissie en do regeeringsamendementen. Niemand bleek nog goed te begrijpen waarover het ging, Art. 1 van het commissie-ont werp, dat de clementie uitbreidt tot alle oorlogsdelicten, woekerhandel, enz. inbe grepen werd verworpen met 101 tegen 48 stemmen en 18 onthoudingen. De tekst van de regeering, alleen politieke delicten betreffende, .werd aangenomen met op staan en zitten bljVen. Dit was ook het g'eval met de andere artikelen en de re- geeringsdepartemeriten. De volgende week Donderdag zal in tweede lezing over het geheel worden gestemd. Het ligt in de bedoeling der regeering het wetsvoorstel ton spoedigste door den Senaat te l'aten goedkeuren. On middellijk daarop zal Borms in vrijheid worden gesteld. Het conflict in de West-Duiieche metaal' industrie. Het Duitsche Kabinet zal' waarschijnlijk vandaag bijeenkomen om zich met de be trokken partijen in West-Duitschland bezig te houden met de vraag hoe bijlegging van het metaalconflict mogelijk 'is. De rijksregeeringi hecht er het groot ste belang aan, dat er eindelijk een einde komt aan het conflict in de ijzerindustrie, waarvan de gevolgen niet slechts voor de industrie, maar ook voor andere be- roepstakken steeds rampzaliger worden. Er is thans sprake van het benoemen van een zoogenaamd opperscheidsge- rechtshof, dat zou trachten een "-nieuwe loonregeling te vinden, die voor beide partijen verbindend zou zijn om het con flict uit de wereld te helpen. Tot leider vg,n het scheidsgeredhtshof zou dr Si mons, voorzitter van het Rijksgerecht te Leipzig, worden benoemd. Tevens bestaat echter het plan om be paalde personen van gezag uit te noo- digen om ais bemiddelaars tusschen pa troons en arbeiders op te treden, nadat de twee partijen zullen hebben verklaard zich met de voorgestelde personen te kunnen vereenigen. Men zal trachten om zoo mogelijk een bespreking te hebben met de vertegen woordigers van de vakbeweging en de be drijfsleiders. In deze bijeenkomst zal even eens onderzocht worden wat tot bijlegging van het conflict; gedaan kan worden. ZORGT, DAT GE UW NIKKELEN TABAKSDOOS EN HOUTEN PIJP ONTVANGT lKZBBHn5E32E3EE i&mrmmsmn De bouw van een nieuwe Zeppelin beraamd. Volgens een mededeeling van Kommer- zienrat Colsman, zullen er binnenkort par ticuliere middelen beschikbaar gesteld worden, om vóór 1930 een nieuwe Zep pelin te voltooien. Het was noodig^ zeide hij' verder, niet alleen in Baden, maar ook in het Zuiden van Frankrijk en in Spanje in de buurt van Sevilla havens voor luchtschepen in te richten, opdat men na een lange reis daar kon landen. Ook voor het verkeer van Amerika naar Egypte was een tran sito-haven te Sevilla onmisbaar. De oensuur in Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat ettelijke honderden journalisten een adres tot de regeering hebben gericht, waarin zij af schaffing van de censuur op de bladen verlangen. Mocht dit voorloopig niet mo gelijk zijn, dan wordt verlangd, dat de censuur ten minste zoo uitgeoefend zal worden, dat de bladen hiet onnocdig las tig gevallen en incidenten en onrechtvaar digheden vermeden ^rden. Vooral wordt er op aangedrongen, dat de censuur sneller zal werken, aangezien het thans dikwijls voorkomt, dat artikelen dagen lang blijven liggen. Ook mogen couranten niet verantwoordelijk worden gesteld voor het afdrukken van artikelen, die te voren door de censuur zijn goed gekeurd. Primo de Rivera heeft hierop geant woord, dat onder een buitengewone re geering een voor-censuur ook voor de pers zelf de beste vorm is, om aan de regeering invloed op de pers te verze keren. De censuur is noodig, opdat aan de lezers onnoodige opwinding'bespaard zal blijven en de regeering zelf niet voort durend zaï worden gestoord. Overigens zeide Primo de Rivera dat maatregelen voor een sneller werken van de censuur zullen worden genomen. Korte berichten. In geheel Italië is een sterke 'daling van de temperatuur ingetreden- Aan de kust bjj Genua is sneeuw gevallen. TJit andere streken wordt onweer gemeld. Voor de haven van Napels heerscht nood weer. Het heeft den geheelen dag in het Zui den van het Zwarte Woud flink ge sneeuwd. In het gebied van den Feldberg ligt reeds 50 c.M. sneeuw, en het vriest er vier tot vijf graden. Naar uit Spalato wordt gemeld, woedt er sinds 24 uur in het noordelijk gedeelte van de Adriatische Zee een or kaan, die een buitengewone snelheid be reikt. Woensdag zijn op den Spaanschen spoorweg tusschen Lilla en Valencia nabij1 het dorp Musleta twee treinen op elkaar geloopen- De beide locomotieven en zeven wagons werden ernstig beschadigd. Twee en twintig reizigers werden gewond, van wie acht ernstig. Gisteren is de gewone watervoor ziening van Antwerpen weder aangevan gen. In de Duitsche pers deelt graaf Lubbert van Westfalen als voogd van prins August van Hohenlohe-Oehringen mede, dat deze bij besluit van de recht bank van Kassei wegens verspilling onder curataele is gesteld en dat hij niet voor de door den prins gemaakte schulden kan opkomen. In het mj'nbekken van Luxemburg is een communistische centrale ontdekt. Een vijftig Italiaan sche communisten zijn uit het land gewezen. De pas verschenen statistiek toont een schrikbarende toeneming aan van noodlottige ongelukken in de Londensche straten ten gevolge van het autoverkeer. Dienvolgens zijn in het op 39 September geëindigde kwartaal 309 menschen ge dood, o.w. 282 door motorrijtuigen. Tach tig vonden hun dood doordat zij, achteloos den rijweg overstaken. Zondag is op het strand van Dun- geness, in het Engelsch graafschap Kent een blok kurk gevonden, waarop met krijt was geschreven „Nungesser, Coli, Westelijk Azoren, breedte(een onlees baar gedeelte) vragen leeftocht." De „Petit Parisien" verneemt uit Lyon, dat daar opnieuw 21 typhuslijders in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Ook zjjn weer enkele patiënten gestorven, zoo dat het aantal slachtoffers der epidemie thans 16 bedraagt. Te Bonn zijn op een bouwwerk bij de stedelijke kanaalwerken uitgegraven aardmassa's ten gevolge van den aan houdenden regenval in beweging geko men, waarbij drie arbeiders werden bedol ven. Eén van hen werd gedood, de bei de anderen werden gewond. Volgens mededeelingen van het Geo logische Comité te Moskou is in de buurt van Tchikichliara in de Kaspische Zee een onderzeesche vulkaan ontdekt, die op een kilometer van de kust groote hoe veelheden gas en petroleum uitwerpt. Een van die 4 dagen is een Zondag, zoodat U nog slechts enkele dagen hebt om Uw geschenken in orde te maken. Bovendien moeten de cadeau tjes ingepakt worden als surprise, zoo dat U niet beter kunt doen dan spoe dig bij ons te komen. Een rijke sorteering Eau de Cologne, Parfum, doozen Zeep, Vaporisateurs, Soheerartikelen, Mondwaters en tal van andere artikelen geschikt voor Sint Nicolaas-Cadeaux 1 Ass. APOTHFKER, Lange Kerkstraat - GOES - Telef. 168 Trajectkaarten Nederlandsche Spoor wegen. Meermalen is geklaagd over de om slachtige manier, waarop tot dusver het reizend publiek zich het bezit van tra jectkaarten der Ned. Spoorwegen kon ver- J zekeren. Voor houders dezer kaarten en voor hen, die er in de toekomst gebruik van denken te maken, zal het ongetwijfeld een verheugend bericht zijn te vernemen, dat na 1 Januari een totale verandering in de uitgifte wordt gebracht. Op het oogenblik worden deze kaar ten nog gereed gemaakt door het hoofd bestuur der centrale controle te Utrecht, dat daartoe van ieder station de ver schillende aanvragen vóór den 15den der Binnenland. Vreeselijke moord te Rotterdam. De Tweede Kamer nam de begrooting van Justitie en Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan. Nieuwe regeling voor den verkoop van tra j ectspoorkaarten. Belangrijke gift voor de Utrechtsche Universiteit. De electrificatie van de middengroep onzer provincie. De dader van den moord te Sluis bekent. L f- i I Buitenland. De amnestie-kwestie in 'de Belgische Ijamer. De ziekte van den Engielschea Koning. Bemiddeling in het West-Duitsche me- taafconflict. maand in zijn bezit moet hebben. Deze afdeeling retourneert de kaarten weer naar de stations waar ze den aanvragers bjj het begin der maand ter band wor den gesteld. Met ingang van 1 Januari echter zullen de bewuste biljetten door het personeel van alle stations worden uitgeschreven, meldt het ^"Hbld.", terwijl bovendien de geldigheid van de trajectkaart eiken wille- keurigen dag van de maand kan ingaan. Dit maakt noodzakelijk, dat alleen nog maar trajectkaarten worden afgegeven, die een maand geldig zijn, b.v. van den 17e tot en met den 16e. Wordt een kaart gevraagd voor on middellijk gebruik, dan kan de reiziger erop rekenen, dat hij nog denzelfden dag het biljet in handen krijgt. Bovendien, en dit is van groot belang voor hen, die geregeld op trajectkaarten reizen, kan men het yerzoek indienen tot maandelijksche verstrekking van een zoodanige kaart, waardoor het om de dertig dagen aanvragen overbodig wordt. Heeft men een dergelijk verzoek inge diend, dan vindt men dus b.v. iederen twaalfden van 'de maand zijn trajectkaart aan het station gereed liggen. Een trajectkaart moet na Januari wor den aangevraagd aan datgene van de beide eindstations, dat gelegen is in- of het meest nabij de woon- of verblijfplaats van den aanvrager. Men kan ze ook verkrijgen bij de reisbuieaux, die tot afgifte bevoegd zijn, terwijl uit breiding der beschikbaarstelling nog wordt overwogen. Nu ligt het voor de hand, dat, wan neer ieder tot 1 Januari wacht alvorens zijn aanvrage in te dienen, de stroom niet verwerkt kan worden. Daarom hoopt men, dat het publiek de tegemoetkoming, die in dezen maatregel opgesloten ligt, zal weten te waardeeren door er toe mede te werken, dat bij de invoering geen moeilijkheden worden ondervonden. Het indienen van het aanvraagformulier, eeni- ge dagen vóór de 'kaart gebruikt moet worden, is daarom zeer gewenscht. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat de nieuwe trajectkaarten, die met ingang van 1 Januari aangevraagd worden in aansluiting aan een tot en met 31 Dec. geldige kaart, reeds van 28 Dec. af ver krijgbaar zullen zjjn tegen inlevering van dé oude, in welk geval het nieuwe bil jet onmiddellijk geldig is. Aflevering van koepokentstof. In de week van 18 tot en met 24 November werd afgeleverd: door de ent stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1095 personen, door die te Rotter dam voor 135 pers., door die te Gro ningen voor 1 persoon, totaal voor 1231 personen Overeenkomst met de K. L. M. De Tweede Kamer heeft zonder debat goedgekeurd het Wetsontwerp, waarbij f200.000 wordt aangevraagd als deelne ming in het kapitaal der K. L. M. ter bevordering van het postvervoer naar Ned.-Indië. De nieuwe Rijksleening. De Tweede Kamer heeft zonder debat en zonder stemming aangenomen het Wetsontwerp tot het aangaan van een geldleeuiug ten laste van het Rijk tot een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1