Binnenland. Wij kunnen slechte hopen, dat het Uit de Provincie. meentebesturen en verenigingen, maar anderdeels ook aan het feit, dat tal van incnschen qp het platteland, die geheel gelijk gesteld kunnen worden inet landar beiders, van deze wet geen gebruik kun nen maken. Daarom vraagt spr. of de Minister bereid is een wijziging van de Landarbeiderswet te bevorderen, in dien zin, dat deze ook geldt voor keuterboer tjes enz. De heer Ament (R.K.) acht het van overwegend belang, dat de gelden, welke zijn uitgetrokken voor den land- en tuin bouw, zoo goed mogelijk worden besteed. Hoewel ook spr. een voorstander is van goed land- en tuinbouwonderwijs, wil hij er toch voor waarschuwen om niet te overijld te werk te gaan met de oprich ting van deze scholen, vooral in daarvoor nog niet rijpe centra. Hij verklaart zich voorstander van het behoud van de 3- jarige cursussen op die scholen. Wat de buitenlandsche voorlichtings dienst aangaat, zou spr. den Minister wil len aanmoedigen, om in dezen dienst moer eenheid te brengen. De heer B i e r e m a (Lib.) is van meening, da.t wanneer het klimaat hier te lande niet verandert, het niet te verwach ten is, dat in de toekomst de opbrengst der gronden hooger zal worden dan zij in dit jaar is geweest. De opbrengsten, welke dit jaar in den landbouw zijn verkregen, zijn als maxi maal to beschouwen. De verhooging van de productie in den landbouw is naar sprekers oordeel te danken aan het ge- bruik van synthetische stikstof en hij vindt het van groot belang', dat deze kunstmatige stikstof thans aan de landbou wers gefeverd kan worden voor prijzen, welke zelfs lager zijn dan die voor den oorlog, aangezien het voor een Zeer groot gedeelte daaraan is te danken, dat de prijzen der producten niet behoefden 'te worden verhoogd. Tocih zijn de prijzen van de akkerbouwproducten niet bevre digend, aangezien het vroeger bestaan heb bende evenwicht tusschen 'deze producten en die van de nijverheid geheet is ver broken. Spr. acht voorts uitbreiding van ons af zetgebied noodzakelijk, waarvoor we een goed functionneerende buitenlandsche voorlichtingsdienst moeten hebben. Verder dienen de producenten alle aan dacht te wijden aan de kwaliteit van de producten; het mag b.v. niet meer voor komen, dat een onzer consulenten in En geland naar hier moet komen met de Macht, dat tal van kisten met Nederland- sdhe landbouwproducten in ondeugdelijken toestand aan de markt zijn gebracht. Spr. is verder erkentelijk voor den steun, welken de Minister verleent aan een betere opleiding in het landbouwbedrijf en hij hoopt, dat de Minister in die richting zal doorgaan, opdat we binn.en niet al te veel jaren in alle deelen van ons land, waar daaraan behoefte bestaat, zullen kunnen overgaan tot oprichting van land en tuinbouwscholen, waardoor de land bouw op een beter peil zal worden ge bracht. De heer Van der Sluis (S.-D.) be spreekt de belemmeringen, welke onze ex port in Amerika ondervindt en spr. zou er op willen aandringen, dat het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te dezen aanzien zeer actief zal worden Hij behandelt daarna de verdeeling van de opbrengst van den Nederlandschen bo dem en wijst er op, dat er op het platte land nog duizenden en duizenden zijn, dia in allerellendigste omstandigheden verkee- ren, terwijl er zoo talloos velen zijn, die absoluut niets met den landbouw te ma ken hebben, maar die toch het grootste gedeelte van de bodemopbrengst in hun zak steken. Spr. is van meening, dat de Minister te dezen aanzien meer had kunnen doen. In de eerste plaats dient, de Pachtwet gewij zigd te worden. Een der eischen voor dez-j wijziging is, dat aan de pachters het recht wordt verleend op vergoeding van achter gelaten verbeteringen, welke vergoeding niet mag worden uitgeschakeld. Ook moet een goede regeling bestaan voor de opzegging van de pacht, terwijl verder aandacht moet worden gewijd aan de pachtsom. De tegenwoordige pachten zijn -veel te hoog. De heer R u 11 e n (R.-K.) acht in de eerste plaats noodig algemeen en eenvou dig practisch landbouwonderwijs. Zonder onderwijs is het onmogelijk voldoende ken nis en begrip te verkrijgen van bet boeren bedrijf. Spr acht -het tempo van oprichting van nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen een erge teleurstelling. De zeer talrijke aanvragen van plattelandsgemeenten be wijzen dat het in dit opzicht aan mede werking van het platteland niet ontbreekt. De heer Van den Heuvel (A.-R.) heeft bewaar tegen de wijze, waarop de heer Van der Sluis de boerenbevolking voorlicht. Spr. citeert uit een brochure van het Kamerlid van der Sluis, getiteld: „Land- bouwproletariërs, ontwaakt" en hij vraagt, of er geen maatregelen getroffen kunnen worden, opdat het platteland van dergelijke voorlichting bewaard blijve. Voorts zegt spr. van meening te zijn, dat moeilijkheden in den landbouw geenszins door een herziening van de Pachtwet uit den weg zullen kunnen worden geruimd. Ook moet men niet vergeten, dat een gewijzigde pachtwetgeving niet anders tot stand kan komen dan door wijziging van ons Burgerlijk Wetboek, en verder, dat een zoodanige wettelijke regeling dan ook zal gelden voor streken, waar behoorlijke toestanden bestaan, en waar de pachters goed worden behandeld. Spr. wil daarom den minister te dezen aanzien tot groote voorzichtigheid manen. Hij wijst er verder op, dat de twee eenige middelen, die den landbouw kun nen helpen, zijn: bescherming van den landbouw op een of andere wijze tegen buitenlandsche concurrentie en een wijzi ging van onze handelspolitiek. Voorts hoopt spr., dat de minister zijn ambtgenoot van Waterstaat er van zal weten te overtuigen, dat het water de grootste vijand van den landbouw is en (lat het funest is, dat steeds weder op nieuw tal van landen verdrinken, zonder dat daartegen afdoende maatregelen wor den getroffen. Ten slotte sluit spr. zich aan bij den aandrang om meer gelden beschikbaar te stellen voor het lager landbouwonderwijs, terwijl hij zich verheugt over hetgeen de minister doet voor het tuinbouwonderwijs. Hierbij vraagt spr. nog, -dat geen neutrale school zal worden gegeven aan streken, waar reeds door bijzonder onderwijs vol doende in de behoefte wordt voorzien. De heer Vos (R.-K.) betoogt, dat onze voorlichtingsdienst zich ten behoeve van een grooter afzetgebied steeds zal moeten weten aan te passen aan veranderde om standigheden. Ook is uitbreiding van de zen dienst in het buitenland in hooge mate wenschelijk, vooral ten opzichte van land en tuinbouw. De heer L o v i n k (C.-H.) dringt er bij den minister op aan om de bestrijding van het mond- en klauwzeer met kracht door te zetten en hij zou gaarne zien, dat daarvoor een alleszins deskundige werd aangewezen. Spr. herinnert voorts aan een artikel van den heer Schilthuis in de Nieuwe Ro-tterd. Crt. over zieke van uit Amerika naar hier gezonden gerst en hij vraagt, of reeds bekend is, welke de oorzaak van die ziekte is geweest. Vervolgens dringt spr. aan op een on derzoek door een Staatscommissie naar de toestanden in den landbouw en naar de maatregelen, waardoor in die toe standen verbetering zal kunnen .worden gebracht. Deze commissie zal haar on derzoek tot over de grens moeten uit strekken, met het oog op een goeden' landbouwvo-orlichtingsdienst. De heer v. S a s s e v. IJ s s e 11 (R.-K.) betoogt, dat de boeren slechts weinig rente van hun geld ontvangen, en wel ongeveer 2 k ^1/2 pet., zoodat er zeer zeker geen sprake kan zijn van uitbuiting der pachters. Wanneer zou worden overgegaan tot wijziging van het pachtstelsel, zou spr. het daarbij billijk vinden, dat aan de pachters een recht op schadevergoeding zal worden verleend en dat voor de ver pachters een regeling voor het eindigen van de pacht wordt getroffen. De heer Eb els (V.-D.) zegt, dat het eenige, wat naar zijn oordeel kan worden gedaan ten behoeve van een betere pro ductie, is, dat de verschillende land bouworganisaties internationaal zich ver eenigen om te trachten tot een regeling te komen- De Minister moet voorts de pogingen om de internationale belemmeringen voor den uitvoer weg te krijgen, krachtig steunen. Spr. dringt aan op uitbreiding van onze buitenlandsche voorlichtingsdiensten. Ten slotte wil hij bjj de herziening van het pachtstelsel een zoodanige rege ling dat de pacht in overeenstemming wordt gebracht met de waarde van den grond. Dhr ffintermans (R.-K.) vraagt of het departement ten aanzien van onze export wel voldoende geoutilleerd is en of het niet gewenscht is, om in den ex port verbetering te brengen door samen werking met de verschillende organisa ties en met groote exporteurs. Het ambte lijke element moet daarbij zooveel moge lijk worden vermeden. De heer B r a a t (platt.) merkt op, dat de minister niet genoeg kan doen om het landbouwonderwijs te bevorderen. Hij dringt aan op krachtige bestrijding van het mond- en klauwzeer. Hoewel spr. vrijhandelaar is, is hij toch van meening, dat tegenmaatregelen moe ten worden genomen tegen den invoef uit het buitenland. Wanneer dat niet ge schiedt, zal onze landbouw ten onder gaan. Er is op gewezen, dat de pach ten te hoog zijn, maar spr. wil er op wijzen, dat de belastingen veel te hoog zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Kan, zegt met het oog op het late uur zeer kort te kunnen zijn. Spr. merkt op, dat gedurende de laat ste 3 jaar de .gelden welke voor den landbouw beschikbaar zijn, met ongeveer 30 pot. zijn verhoogd, terwijl de uitgaven voor de andere departementen met onge veer 18 pet. zijn verminderd. De minister zou gaarne meer consu lenten aanstellen, maar deze quaestie stuit af op financieele overwegingen. Ove rigens zal zooveel mogelijk contact wor den .gehouden met het buitenland. Ten aanzien van den export, vooral naar Amerika, zegt spr., dat hiji hieraan alle aandacht zal wijden. Wat het pachtvraagstuk betreft zegt spr., dat een voorontwerp bij de organisaties aanhangig is gemaakt en dat hij hoopt spoedig met een voorstel te dezer zake te kunnen komen. Het pacht vraagstuk moet echter niet worden ge forceerd. De waardeering voor het land- en tuin bouwonderwijs is voor spr. een steun om op den ingeslagen weg voort te gaan. Wat de toestanden van de landar beiders aangaat, is spr. van oordeel, dat deze quaestie meer bij: het Departe ment van Arbeid tliuisbehoort. Intusschen zal hij de aandacht van zijn ambtgenoot op deze quaestie vestigen. Hierna wordt de vergadering geschorst tot heden 1 uur. Het Luchtverkeer. In een nota van wijziging met betrek- king tot de begrooting van Water&taaK worden met het oog op de uitvoering van de Luchtvaartwet, waarvan de in werking-treding thans binnenkort is te verwachten gelden uitgetrokken voor een luchtvaartdienst. Deze dienst zal worden belast met het algemeen toezicht op de veiligheid van het luchtverkeer, met de uitvoering van werkzaamheden in het belang van de veiligheid en de regelmaat van het luchtverkeer, alsmede met ad ministratieve werkzaamheden van het De partement van Waterstaat met betrekking tot de luchtvaart- Aan het hoofd van den- dienst komt te staan een hoofdambtenaar met den titel van directeur van den lucht vaartdienst. De jaarwedde van den direc teur zal worden bepaald op f 5600f 6500 Winkelsluitingswet. De Nederl'. .Vereen, van Christelijke Kan toor en Handelsbedienden heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend, waar bij zij haar instemming' betuigt met de indiening en de strekking met het wetsont werp tot regeling der winkelsluiting. Vooral met een beroep op de bevorde ring van Zondagsrust door sluiting der winkels op Zondag en de overmatig lange arbeidstijden der winkelbedienden, wordt op spoedige behandeling' van het wetsont werp1 aangedrongen. Arbeidsduur der winkel bedienden. De Nederlandsche Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden heeft onder haar leden-winkelbedienden een eenvoudig onderzoek ingesteld naar den arbeidsduur en wat daarmee samenhangt. Het resultaat van dit onderzoek is neergelegd in de memorie van toelichting op het door de Vereen, bij de Tweede Kamer ingediende adres inzake de winkelsluiting. Gegevens werden ontvangen van 722 winkelbedienden, werkzaam bij 78 onder nemingen. Uit het onderzoek blijkt, dat de over- groote meerderheid der winkelbedienden (ongeveer 70 pet.) langer dan 55 uren per week werkt. In meer dan de helft der winkels wordt langer dan GO uren per week gewerkt. Uit het onderzoek blijkt verder, dat in het winkelbedrijf het tegendeel van een vrijen Zaterdagmiddag bestaat. In twee derde deel der winkels wordt op Zaterdag langer dan 10 uur gewerkt. In ongeveer een derde deel van het aantal der win kels wordt op Zaterdag zelfs langer dan 12 uur gewerkt. De kortere werktijden, n.l. die tot en met acht uur, komen, oven- als de overmatig lange (meer dan 12 uur), voor in de winkels met betrekkelijk weinig personeel. Gevraagd werd ook, wat de winkelbe dienden doen als er geen koopers in den winkel aanwezig zijn. Uit de antwoorden bljjkt, dat 634 van do 722 bedienden geen wachttijden kennen. Als er geen klanten in den winkel zijn, zijn er al lerlei andere werkzaamheden, waarmee het personeel bezig is, 161 bedienden, werkzaam m 27 za ken, hebben jaarlijks een vacaritie van een week, twee-derde deel' van het aan tal bedienden heeft jaarlijks meer dan een week vacantie. Geen of vrijwel geen vacaritie wordt gegeven in de kleinere zaken, die met weinig .personeel werken. Vergeleken bij een soortgelijk onder zoek, vijf jaar geleden door dezelfde ver- eeniging onder haar leden ingesteld, blijkt de arbeidsduur over de geheele lijn te zijn toegenomen. Alleen de vacahties 'zijn gunstiger geworden. Onregelmatigheden bij' grond aankoop te Eindhoven. Bij geruchte wordt vernomen, dat een opzichter van gemeente-werken te Eind hoven, die tot taak had gronden voor de gemeente te koopen, daarbij niet al te consciëntieus te werk is gegaan, en der den van de gemeentelijke plannen op bedekte wijze op de hoogte zou gesteld en daaruit voordeel zou getrokken heb ben. Deze ambtenaar is 6 dagen met ziekenverlof gestuurd, maar heeft thans weer zijn werkzaamheden hervat- Ook de politie is er mee gemoeid. Het „Eindhovensch Dagblad" schrijft over deze zaak: Er is dezer dagen aan het licht ge komen wij beschikken over voldoende betrouwbare gegevens om er melding van te maken dat bij den aankoop van perceelen voor rekening van de gemeente frauduleuze praktijken zijn gevolgd, die Groot-Eindhoven voor duizenden hebben benadeeld. Deze praktijken bestonden o.m- hierin, dat de eigenaars van gronden, waarop de gemeente het oog had laten vallen, door personen, die van deze plan nen op de hoogte waren, werden ingelicht en o verge naald een zeer hoogen prijs te vragen. Kwam de koop tot stand en dat geschiedde als regel, ondanks die hooge prijzen dan kregeD deze perso nen hun deel van de winst als belooning voor hun kostbare inlichtingen. Een beambte bij gemeente-werken, die als fusschenpersoon optrad bij deze laak bare handelingen, heeft althans gedeelte lijk reeds toegegeven, dergelijke beloonin gen te hebben aangenomen, doch ook andere personen, die direct of indirect bij' het gemeentebestuur betrokken zijn, moeten deel hebben aan deze duistere geschiedenis. In ieder geval zal aan onze hoogste stedelijke autoriteit voldoende feiten-ma teriaal verschaft worden om een nauw keurig justitioneel onderzoek zonder aan zien des per&oons te wettigen. schandaal een minder groote uitgebreid heid zal blijken te hebben dan het zich laat aanzien. De Schelde-fantasie en h&ar gevolg. Het fantasie-verhaal der Telegraaf over de kanalisatie der Schelde is door de Amerikaansche bladon als doodernstig op gevat. Hun fantasie, zegt het Vaderl., heeft dezo fantasie nog wat fantastischer gemaakt en wie het nog niet weet, kan dan nu lezen, dat het hezoek van het Belgische kroonprinselijk paar aan Ned.- Indië een der eerste tastbare resultaten 'van heit verdrag is. En dat dezer dagen Koning Albert waarschijnlijk naar ons land zal komen om ons volk te be danken voor de edelmoedige gastvrijheid welke 2.000.000 Belgische vluchtelingen tijdens den oorlog hebben genoten een kleinigheidje, voegt een blad, niet wij, er hij, dat al dien tijd vergeten is. Personeele belasting. Het Tweede Kamerlid, de heer Kamp- schoër heeft gevraagd: Kan de minister mededeelen of een ontwerp tot herziening der classificatie der gemeenten voor de personeele belas ting, volgens de verwachting door Zijn Excellentie uitgesproken op 2 December 1927 in de Tweede 'Kamer (Handelingen blz. 809) zoo tijdig zal worden ingediend, dat deze herclassificatie op 1 Januari 1929 in werking kan treden? De Aardenburger Gasthuis kwestie. De voorzitter van het Bur gergasthuis te Aardenburg, de heer C. van den Broecke, heeft aan den heer W. J. van Vooren, den R.-K. regent, waarover nu reeds bijna twee jaar pro cessen loopen, een schrijven gericht, waar bij hij nogmaals verzekert, den 'heer van Vooren nimmer als regent te zullen toe laten tot de vergaderingen, omdat hij blijft bij zijn overtuiging, dat, de benoe ming van dezen onwettig heeft plaats gehad. Hij zet uiteen, dat het niet tegen den persoon van den heer van Vooren gaat, van wien hij aanneemt, 'dat hij destijds te goeder trouw in de vergadering wilde binnen komen. Waar thans aan hem kennis is gegeven, dat hij niet als regent kan worden toegelaten, zal een hernieuwd binnentreden wel degelijk door den voorzitter worden beschouwd als wederrechtelijk en opzettelijk. De zeewering op Schouwen. Tengevolge van den jongsten storm zijn aan het Noorderstrand van Schouwen alle voorduinen (aanwas van 6 jaar), bene vens alle rijshoutschermen en een gedeel te van den duinvoet, weggeslagen. De zee wering om het eiland heeft zeer veel geleden. Te Noordwelle js een groote verver- schingstent van de voorduinen wegge slagen en in stukken en brokken aan den dijk te Scharendijke gedeeltelijk aan gespoeld. Door den hevigen storm heeft de dijk van den polder Gouweveer en Zelke het zwaar te verantwoorden gehad. Zaterdag morgen werd geconstateerd, dat 160 vierk. M. Vilvoordsche steenglooiïng was uit geslagen en Zaterdag kreeg door hoog water en ruwe zee de hovenberm het te kwaad, waardoor een gat werd veroor zaakt van 7 M. lang en 3 M. diep. Hoewel dag en nacht tot Maandagochtend met een ploeg werkvolk gewerkt werd om dit gat met zandzakken te dichten, werden Maandagmiddag per omroeper 2GO werklieden te hulp gevraagd. Tijdens den storm van Zondag op Maandag zijn er in het buitenbeloop van den zeedijk van den cal. Vl'ietepolder aan de N.kust van N.-Beveland groote gaten geslagen, waardoor ongeveer 2000 'krib. meter grond verloren is gegaan. Het bui tenbeloop was dezen zomer verzwaard. Door noodbeslag van kramwerk en rijs hout zal getracht worden meexdere schade te voorkomen. (M. G.) Goes. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer T. van Heel de commissie voor de Economische spijs- uitdeelinig. De secretaris-penningmeester, de heer T. Faberij de Jonge, bracht verslag uit. Kon deze in het vorige verslag spreken van een bijna niet geëvenaarde kalmte in de bedeelingen, in het laatste wintersei zoen was dit anders gesteld. Door het vroeg invallen van de vorst werd niet, zooals gewoonlijk, op tweeden Kerstdag met de bedeeling een aanvang gemaakt, maar moest daarmee reeds op 22 Dec. worden begonnen. In het begin van den winter bracht het uitzoeken van peulvruchten niet veel loon in handen der bedeelden, aangezien er veel uitgezochte erwten uit 'het buitenland wer den ingevoerd. In verband met deze beide omstandig heden besloot het Bestuur alleen te bedee- len hen, die daartoe een aanvraag indien den. Van deze aanvrage werd een zeer ruim gebruik gemaakt. In totaal zijn uitgereikt 9718 porties warme voedzame spijs tegenover 9320 porties in het vorige dienstjaar. De bedee ling werd voortgezet töt en met 31 Maart. De rekening over 1927/'28 wijst aan een ontvangst van f 1928,7614, een uitgaaf van f1695,8114, alzoo een goed slot van f 232,95. De commissie dankt allen, die haar met him bijdragen en giften steunden en blijft deze instelling in de weldadigheid der bur gerij ten zeerste aanbevelen. De rekening werd nagezien door B. en W., die mede ter vergadering waren, en in orde bevonden. Rllland-Bath. De stormschade. Als vervolg op ons bericht van Maandag j.l. over de schade welke door den storm van Zondagnacht aan den dijk van den Hoogerwaardpolder alhier, is toegebracht, zij nader nog gemeld, dat de dijk over zyn geheele lengte Is bedreigd. Twee groote en een aantal kleine gaten ma ken het gevaar voor doorbreken groot. De polder is in 1910 ingedijkt en bestaat uit honderden H.A. vruchtbaar bouwland, welke gevaar loopen verloren te gaan wanneer een dergelijke storm met hoo gen watervloed zich mocht herhalen. Er wordt dan 00k met alle macht gewerkt. De gaten worden voorloopig met zakken zand aangevuld om doorbraak te voor komen. Ook in den Zimmermanpolder dreig de reeds Zaterdagavond een gat in den dijk te ontstaan, wat gelukkig bij tij dige versterking kon worden voorkomen. Het water aldaar stond tot boven aan den kruin van den dijk, en was slechts enkele p.M. lager dan op 12 Maart 1906. Gelukkig is in de laatste jaren deze dijk over zijn geheele lengte verzwaard. An ders was zeker het water over den dijk in den polder geloopen. In de haven van den Zimmerman polder spoelden ongeveer een half mil- lioen R.G. suikerbieten, die op het ha venplateau lagen; in de haven der ge meente geschiedde iets dergelijks. Gisteravond had aan de „Drie Haas jes", alhier een aanrijding plaats tus schen de autobus van J. F. O., alhier, en een vrachtauto van B. uit Woensdrecht. Van de auto vail B. werd een voorwiel verbrijzeld, terwijl de auto van O. licht werd beschadigd. Hansweert. Door den Deurwaarder is gistermiddag namens een bergingsmaat schappij beslag gelegd op de goederen boot „Rijn en Schelde 8". In Dordrecht was het schip op een krib gevaren en had het de schroef verloren. Thans ligt de boot hier aan de ketting. Te Lillo is tengevolge van den storm Ijet schip „Maria" geladen met suikerbieten vol geslagen en gezonken. De bemanning kon gered worden. Souburg. De Noord-Westerstorm van Zondag op Maandag heeft hier ook aan zienlijke schade berokkend. Eenige telefoonpalen aan den spoorweg werden tegen de vlakte geslagen, waarvan een terecht kwam op den juist passeeren- den trein, waardoor een vertraging van ongeveer 20 minuten in den dienst ont stond. Een achttal aan elkaar gebouwde zwem- hokjes aan het kanaal gingen de lucht in, om eenige tientallen meters achter den dijk te worden neergesmakt. Bruinisse. Zondagnacht is aan den dijk, juist op de plaats waar de electriciteits- kabel is doorgegraven, belangrijke schade aangericht. Genoemde kabel is geheel blootgespoeld en ter plaatse is een niet on belangrijk gat ontstaan. Ook verderop aan het pas voltooide verzwaringswerk is aan zienlijke schade berokkend. Philippine. Tengevolge van den hevigen storm, waaide het dale van de woning van den landbouwer van O. in en viel onder hevig gekraak naar beneden. Enkel de vrouw was binnenshuis, die onder de val lende steen terecht kwam en door hulp van buiten uit haar netelige positie moest worderi bevrijd. De vrouw is aan verschil lende lichaamsdeelen erg gekwetst en moest onder medische hulp worden ge steld. 1 1 UIT HET LAND VAN AXEL. Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat uit: Het land van Cadzand, het land van Axel en het land van Hulst. De godsdienstig^ richting van de bewoners van dit gewest is nogal uiteenloopend. Zoo vindt men in het land van Cadzand meer de moder ne richting, Roomsch-Katholieken en 'n weinigje Gereformeerden en oud-Gerefor meerden, en is deze streek wat de poli tieke richting betreft, vrijzinnig. Het land van Axel daarentegen is or thodox. Bloeiende Gereformeerde kgrken, orthodoxe Hervormde kerken en oud-Ge reformeerden worden daar gevonden en de bevolking is dan ook overwegend Rechts. Het land van Hulst is voor 95 pCt- Roomsch-Katholiek. De grensstrook is in alle drie genoemde landstreken katholiek, wat voornamelijk zijn oorzaak vindt in het naburige katho lieke België. Van oorsprong is de bevolking ook nogal verschillend. Men vindt er fami lies van Spaansch-Fransche en Waalsche afkomst, terwijl voornamelijk aan de gren zen het zuidelijk bloed goed merkbaar- is. Toch vindt men hij het Protestantsch gedeelte der bevolking het stoere Calvi nisme, de gehechtheid aan de voorvader lijke zeden, en den bodem, waarop men geboren en getogen is. Over het algemeen is do bevolking zeer gehecht aan het Huis van Oranje: al wordt Zeeuwsch- Vlaanderen veeltijds vergeten, de bevol king vergeet nooit zijn Koningin en Vor stenhuis. Wanneer men van 'de overzijde ons gewest wil bezoeken en een buitenland sche reis niet aantrekt, stapt men te Hansweert, Hoedekenskerke, Borssele of Vlissingen op de boot die de passagiers over de thans bekende Honte of Wester - schelde voert. Deze booten zijn in exploi tatie bij de provincie; alle jaren moet bij dien veerdienst veel geld bijgepast, wat door het Rijk voor 80 procent wordt ver goed. Was dit niet het geval, dan zou de communicatie van dien aard zijn, dat in den hedendaagschen tijd van mede leven geen sprake meer kon zijn. Wanneer men naar Zeeuwsch-Vlaande-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6