No. 51 Woensdag 28 November 1028 43e Jaargang HENDRIKSE SCo's BANK - BOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Storm en Overstroomingen. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Ambtenaars-salarissen. ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Enkele weken geleden, hebben wij onze verwondering uitgesproken over het feit, dat er na de jongste salarisverhooging in sommige ambtenaarskringen zoo weinig van tevredenheid bleek, terwijl toch in vergelijking met het particulier bedrijf de ambtenaren, ook wat het sialaris betreft in een bevoorrechte positie verkeeren. Nu wij echter nadere gegevens omtrent de tot stand gekomene herziening onder de oogen kregen, kunnen wij niet ont kennen dat de ontstemming die in som mige kringen tot uiting kwam, wel eenigs- zins verklaarbaar is. Neem b.v. de onderwijzers. Het gevolg van de nieuwe regeling is, dat de oudere ongehuwde onderwijzers, aangezien zij wat het aantal periodieke verhoogingen betreft met de gehuwden gelijk worden gesteld, niet onbelangrijk vooruitgaan, maar dat de jongeren en de gehuwden van de technische herziening niet of zoo goed als niet profiteeren. Zoo gaan b.v. de ongehuwde onderwij zers met f50 per jaar vooruit, maar deze vooruitgang wordt in meerdere ge vallen meer dan ongedaan gemaakt door de bepaling, dat voor de ongehuwden een aftrek van 3 pet. wordt toegepast. Het gevolg is dat velen slechts enkele centen per maand meer ontvangen, ter wijl anderen alleen op peil kunnen blij ven door de bepaling dat niemand door de nieuwe regeling achteruit mag gaan. Ook hij oudere onderwijzers en hoof den van scholen schijnt dit voor te ko men. Gezien deze feiten, kunnen wij: er in komen dat velen zich teleurgesteld ge voelen. Er waren verwachtingen gewekt. Een niet onbelangrijk bedrag werd beschik baar gesteld. En als men dan ziet dat tal' van hoo- gero ambtenaren met salarissen van f5000 a f6000 hun salaris met f400 èi f 500 zien stijgen, terwijl anderen met betrekkelijk lage salarissen slechts met moeite op peil kunnen blijven of practisch in salaris achteruitgaan, dan is de ont stemming niet geheel onverklaarbaar. Deze regeling is een vrucht van ge pleegd overleg. Maar, naar thans blijkt, niet bepaald een kostelijke vrucht. Het beoogde doel: rust te geven aan de salarisactie is door dit overleg niet bereikt. Antwerpen nog steeds zonder water. Antwerpen zit nog altijd zonder drink water, daar de waterleidmgsgebouwen bij Waelhein onder water staan. Deze toe stand kan nog wel enkele dagen duren. Natuurlijk brengt het feit, dat de kraan tjes niet meer werken, een 'heele hoop moeilijkheden in het leven der groote stad Verschillende fabrieken, die met drinkwa ter werken, worden met stopzetting be dreigd. De bewoners, die nog een pomp bezitten, zijn thans de rijksten; zij stellen hun over vloed ter beschikking van de anderen. Overal ziet men meiden, knechts, dames en heeren met emmers sjouwen om „bron nen" te vinden. Ondertusschen doet de genie alle pogin gen om de dijkbreuken langs de Nethe, welke de overstrooming van de waterlei ding-gebouwen veroorzaakten, en die ook den weg Antwerpen-Mechelen onbruik baar maakten, te dichten. Wanneer zij daarmee gereed zal zijn, is niet te bereke nen, te meer, daar, naar thans gemeld wordt, zich twee nieuwe doorbraken heb ben voorgedaan. Men vreest, dat Antwerpen tot Vrijdag bet leidingwater zal moeten missen. De Noordpoolreis van de Zeppelin. Naar uit Berlijn wordt gemeld, hebben aan de besprekingen over het gebruik van het luchtschip „Graf Zeppelin" voor het Noordpool-onderzoek ook prof. Wegener en de bekende geograaf Enck deelgeno men. De vereeniging voor het Poolonderzoek gaf den wensch te kennen om de reizen, die oorspronkelijk in 1929 zouden plaats hebben, 'n jaar uit te stellen, aangezien nog veel voorbereidend werk moet worden verricht. Een Wolff-telegram meldt nader, dat de onderhandelingen reeds tot een resultaat hebben geleid. De ludhtscheepsbouw-Mij. Zeppelin heeft zich n.l. 'bereid verklaard, de „Graf Zeppelin" in 1930 ter beschik king te stellen van de internationale ver eeniging voor Poolonderzoek-met-behulp- van luchtschepen voor twee Poolreizen te gen een passende vergoeding der kosten, aan deze reizen verbonden. Bomaanslag in een scheepvaartschool. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is in de BraziMaansche scheepvaartschool tijdens een cursus, welke ook door den Amerikaanschen marineattaché werd bij gewoond, een bomaanslag gepleegd, waar door verscheidene marine-officieren en ook de commandant van de school gedood werden. De Amerikaansche attaché is ernstig ge wond. Het gebouw van de school werd ernstig beschadigd. Duitschland en de schadevergoedings commissie. Het bericht uit Fransche bron, volgens hetwelk men voornemens zou zijn de des kundigen voor de schadevergoedingscom- missie door de Commissie van Herstel te laten benoemen, is, naar de Duitscbe bla den uit politieke kringen vernemen, niet in overeenstemming met den tekst der Ge- neef sdhe overeenkomst van 16 Sept., die uitdrukkelijk de aanwijzing der deskundi gen door de afzonderlijke regeeringen voorzag. Wanneer de andere regeeringen hun deskundigen door de Commissie van Herstel willen laten benoemen, kan Duitschland dit niet beletten. Voor Duitschland is de beslissende factor, dat de Duiitsche deskundigen benoemd worden zonder dat de Commissie van Herstel in vloed op de werkzaamheden der deskundi gen mag hebben. Natuurlijk mogen voor de besprekingen ook slechts vertegenwoordi gers der 'bij de Geneefsche besprekingen betrokken mogendheden in aanmerking komen. Het is voor Duitschland onmoge lijk, te berusten in de deelneming van des kundigen van andere Staten. Incident in den Poolschen Landdag. In de wandelgangen van den Poolschen Landdag te Warschau heeft gistermiddag afgevaardigde Polackiewicz d;en Oekrain- schen afgevaardigde Chrucki in het ge zicht geslagen. Het incident verwekte heel veel opschudding. De zitting van de commissie voor de be- grooting die aan dit incident vooraf ging, was reeds uiterst rumoerig geweest. Afge vaardigde Domski hield een rede, waarin hij o.a. de politiek van 'generaal Skad- kowski, minister van binnenlandsche za ken, bestreed. De stemming werd door deze rede erg opgewonden. Generaal Skad- kowski bracht de gemoederen echter wat tot bedaren, door Domski op humoristi sche wijze van antwoord te dienen. Toen Domski zich uitsprak tegen de uitbrei ding van de politie, riep een afgevaardig de van het regeeringsblok, 'dat ook de be volking zich heeft uitgebreid, waarop Domski antwoordde: wilt ge wellicht be weren, dat de zuigelingen reeds in de luiers beginnen te stelen? De rede, die ver volgens door den Oekrainer Chrucki werd gehouden, veroorzaakte weder heel wat rumoer in de zaal. Toen Polackiewicz Ghrucki interrumpeerde, schold deze hem voor gendarme uit. Polackiewicz voelde zich hierdoor beleedigd. Na de zitting wachtte hij Chrucki in den wandelgang op en gaf hem na een korte woordenwisse ling twee oorvijgen. Droogmaking van de Isabella-polders. De oommissie voor de overstroomingen in de provincie Oost-Vlaainderen heeft in heit ^gouvernementsgebouw te Gent een vergadering gehouden, waar de middelen overwogen, zijn om over te gaan tot droog legging der Isabeltapolders aan de Neder landsche grens, welke geregeld door over- stroomingen worden geteisterd. Deze overstroomingeaa zouden het gevolg zijn van de verzanding van den Braakman in Zeeuwsch-Vlaian deren. De werkloosheid in Duitschland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in den tijd van 1 tot 15 Nov. gestegen van 671.000 tot 805.000, dus met 20 pet. Voor een gedeelte heeft daartoe bijgedra gen bet stopzetten van het buitenwerk in den landbouw, en het bouwbedrijf en aan verwante bedrijven. Voor een 'gedeelte speelt daarbij; ook de uitsluiting in bet Noord-West-Duitsche industriegebied een rol. De koning van Engeland. De toestand van den Engelschen koning is onveranderd. De Prins van Wales heeft zioh uit Tamganjika aan den eerste-minis- ter getelegrafeerd, dat hij en zijn broeder, de hertog van Gloucester, zoo spoedig mo gelijk zullen terugkeeren. Dit besluit heb ben zij op eigen initiatief genomen. Zij' zijn niet teruggeroepen. Van officieele zijde weerspreekt men echter het bericht, dat Prins George uit West-Indië zou terugkeeren. Korte berichten. Uit Vigo wordt gemeld, dat daar in de baai twee visschersvaartuigen met elkaar in botsing zijn gekomen. Het eene schip zonk: de kapitein en twee man verdronken. Uit Dar-en-Sa'lam wordt gemeld, dat de prins van Wales te Sabati in Xan- ganjikas vijf leeuwen geschoten heeft. De grootste van deze was van kop tot staart gemeten bijna 2.9 M. lang. Te Dodoma ontving hij. de opperhoof den ,uit het geheele Tanganjika-gebied. De gouverneur overhandigde hem uit naam van zijn gebied een diamant van 8Vk karaat uit de mijn van Maboeki. De politieke toestand in België was in verband met bet onoplosbare amnestie- vraagstuk Dinsdagochtend weer zoo ge spannen, dat zelfs de door de ministers ge- inspireerde bladen den val van het kabinet Jaspar zoo goed als onvermijdelijk achtten en wisten te melden, dat gedacht werd aan vervroeging der verkiezingen, welke in plaats van April reeds einde Januari zou den worden gehouden. Naar de „Voss. Zeitung" meldt, zijn bij de stedelijke spaarbank te Rüstringen belangrijke verduisteringen ontdekt. Door 'de manipulaties van den directeur moet de spaarbank een schade berokkend zijn, die waarschijnlijk meer dan 1 millioen be draagt. De verliezen moeten slechts voor een klein gedeelte zijn .gedekt. Stijgende Spoorwegontvangsten. De maand October blijkt voor de Nederl. Spoorwegen een bijzonder gunstige maand te zijn geweest. De ontvangsten voor reizigers bedroe gen in die maand f 227.431,52 meer dan in dezelfde maand in 1927. Voor de hoofden bagage, briefport, goederen en diversen be droegen de meerdere ontvangsten resp. f 2590,28, f 22,000, f 678,290,24 en f .114.540,34. Alleen het vervoer van leven de dieren en lijken bracht f 27.605,87 min der op dan in October 1927. In totaal bedroeg de meerdere geschatte ontvangst f 1.017.246,51 meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Over de eerste 10 maanden van dit jaar overtreffen de ontvangsten, die over de zelfde periode met een bedrag van f 10.207.819,41. De conferenti inzake statistiek. Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst heeft aan den minister van finan ciën, voorzitter van "den raad van minis ters gevraagd: I. Kan de regeering mededoelen, waar om in de afvaardiging van Nederland naar de op 26 November 1928 te Genève gehouden conferentie inzake economische statistiek, noch als gedelegeerde, noch als toegevoegde leden, deskundigen uit het practische zakenleven zijn benoemd? II. Is het de Regeering bekend, dat de Nijverbeidsraad op ruime deelname van niet-ambtelijke Nederlandsche gedelegeer den aan die conferentie heeft aangedron gen? III. Is de Regeering niet van meening, dat de onderwerpen, die door de confe rentie zullen worden behandeld, vangroot gewicht zijn voor het bedrijfsleven in Nederland? Actie voor Zondagsrust. Na overleg door de Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van Zondags rust met verschillende landelijke organi saties is dezer dagen opgericht een Cen traal Comité ter bevordering van Zon- dagsTust. Dit Comité beoogt „bevordering van de samenwerking van de aangesloten vereenigingen in den strijd voor het genot van den vrijen Zondag voor allen, werk zaam in ambt, beroep of bedrijf." Tot dit Comité zijn de volgende orga nisaties toegetreden: Christelijk Nationaal Vakverbond, Chr. Nationale Werkmans bond, Ned. Chr. Werkliedenverbond „Pa trimonium", Roomsch-Katholieke Midden- standsvereeniging, „Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, Vereeniging „De Kon. Ned. Middenstandsbond", Vereeni ging van. den Chr. Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand in Nederland; Comité voor Zondags-rust van de Chr- organisaties in publieken en semi-publie- ken Dienst in Nederland en de Ned- Vereeniging tot bevordering van Zondags rust. Van andere vereenigingen wordt nog een toezegging verwacht- Voorloopig treedt als voorzitter op Jhr Mr G. C. von Weiier en als secretaris de heer Th. H. van Oost Sr., Kaapscho Plein 165, Den Haag. DE DOODENLIJST. Wij laten hier de droeve doodenlijst volgen van de slachtoffers, die de stor men der laatste dagen hebben geëischt: De tjalk „Noordster", gezonken bij; Ter schelling 12 S.s. „Malmö", gestrand bij Ameland 3 Schip gezonken bij Hardinxveld 2 Stranding van de „Christian Michel- sen" bij Hoek van Holland 3 Ramp van. de „Salento", bij; Zand- voort 32 Een der IJmuider redders overleden 1 De „Nieuwe Zorg" bij Steenbergen 5 Totaal 58 De jtoestand langs de Vecht. Het water in de Vecht is noig gestegen. In de geheele streek is een waterstand bereikt, die tot dusver ongekend was. Tusschen Nieuwersluis en Loenen is van den Mijndertschen dijk niets, meer te zien. Het water stroomt met kracht den polder binnen en heeft daar ongeveer 60 huizen in bet water gezet, zoodat de bewoners zich op hun zolders moesten terugtrekken. Zoowel ta Loenen als te Nieuwersluis en Breu'kelen staan enkele straten geheel blank. Op verschillende plaatsen langs den Rijksstraatweg stroomt het water over den weg. Militaire politie van het de pót politietroepen Nieuwersluis, zoomede een groot aantal burgers trachten door het slaan van scboeiïngen en het aan brengen van nooddammen het water te keeren, terwijl de dijk op de zwakste punten met zakken .zand wordt versterkt. Nu de elementen tot bedaren zijn ge komen, hoopt men een doorbraak te voor komen. Wat niet wegneemt, dat de toestand der Vechtdijken, vooral als de was nog mocht aanhouden, critiek blijft. Een gedeeite van de kade langs de Kromme Mijdrecht weggeslagen. Uit Zevenhoven wordt gemeld, dat gis termiddag omstreeks 12 uur de kade langs de Kromme Mijdrecht over een lengte van 10 a 12 meter is weggeslagen, waardoor het water met kracht in de gecombineerde Noordsche Buurter en Voordijksche pol ders stroomt. In deze polders staan geen huizen. i Verder zal men met zakken zand en cement trachten het gat te dichten. Uit Ridderkerk. Te Ridderkerk was gisteren de toestand niet ernstiger geworden Indien de storm niet weer opsteekt, zullen de kaden, die echter slecht zijn, 't water kunnen houden. Het water in de woningen is echter ge stegen. Dit moet worden verwijderd door het electrische gemaal. Het gemeentebestuur van Ridderkerk heeft de bevolking weer kunnen voorzien van drinkwater. De autobrandspuit der gemeente beeft n.l. het bassin in den watertoren volgepompt, zoodat er, hoe wel met weinig druk, weer drinkwater was De levering, van electriciteit door Dor drecht is weer begonnen. De industrie-, bedrijven werken thans weer. De water schade voor de bevolking is aanzienlijk. Uit den Gelderschen Achterhoek. De hoop van ingelanden uit Schipbeek- en Berkelwaterschap, dat zij nu eindelijk verlost zouden zijn van den overlast van bet water, is helaas niet in vervulling gegaan. Den geheelen zomer door hebben meer dan 100 werkloozen aan de ver hooging van de dijken gewerkt. Over een lengte van pl.m. 20 meter is er een gat geslagen in den pas 'herstelden dijk, waardoor de boordevolle Bolsbeek al bet overtollige water door het gat kon jagen. Thans is het gevaar voor de landen op Overijselsch gebied voorloopig geweken- maar die aan de zijde van het water schap van Bexkel, dus in het Geldersche, zijn over een oppervlakte v.an duizenden hectaren overstroomd. Zelfs tot bij Losser staan thans de landerijen blank, zijn en kele wegen onder water gezet en vloeit het water reeds de huizen binnen en nog steeds stroomt het met donderend geweld door het gat. Groote schade is er toegebracht aan den buitenstaanden hooi oogst en de ingekuilde aardappelen en het werk van een half jaar, waarvoor meer dan flCOOOO was uitgegeven, is op eenmaal .totaal ongedaan gemaakt. Ook. in de buurt van LosserDeone- kamp hebben weer groote overstroomin gen plaats gevonden. Daar is het riviertje de Dinkel buiten zijn oevers getreden. Ook verder in den omtrek van Denekamp en Losser staain de landerijen, blank. Binnenland. Storm en boog water. Enkele dijk breuken. De vaccinatie-dwang weer voor een jaar opgeschort. De randbouwbegrootinigi in de Tweede Kamer. De toestand van den Westkapelschen zeedijk. Buitenland. Antwerpen iiQg steeds zonder water. Bomaanslag te Rio de Janeiro. Duitschland en de schadevergoedings- kwestie. In den Poolschen Landdag worden oor vijgen, uitgedeeld. Ook in Overijsel heeft men last van het hooge water. Door het booge water te Windesheim en omgeving staat de weg van het dorp naar het station voor een gedeelte blank en is hij niet meer be gaanbaar. Het water staat al in enkele woningen, welke door de bewoners zijn verlaten. Ook zijn vele landerijen over stroomd, waardoor enkele boerderijen ge heel door het water omringd zijn. De stand van het water is in langen tijd niet zoo hoog geweest. De Maas wast niet meer. De Maas, die sedert gistermorgen 2 c.M. ge wassen was, is te Maastricht verder sta- tionnair gebleven. De stand is 3.46 M. Uit België wordt geseind: Maas te Luik stationnair, zijrivieren vallend. De R ij n b 1 ij f t wassen. Uit Arn hem wordt gemeld, dat de Rijn onrust barend blijft wassen. Gistermiddag werd 70 c.M. was genoteerd en van den Bo- ven-Rijn werd een was van 173 c.M. gemeld. Schipbreuken. Op het strand te Workum werd giste renmorgen een goederenschuit aangetrof fen van de Mij. tot Uitv. van Zuiderzee werken. Bij onderzoek bleek niemand meer aan boord te zijn. In de kajuit bevonden zich nog eenige kleedingstuk- ken en de resten van een maaltijd. Ge vreesd wordt, dat de opvarenden omge komen zijn. De „Nieuwendam", een klein mo tortankschip, varende in beheer bij de Stoomvaartmaatschappij „Noordzee" met zwavelzuur van de zwavelzuurfabriek te Amsterdam is op 19 November uit Fre- derikshaven (Denemarken) vertrokken met bestemming Amsterdam. Het scheepje had allang binnen kunnen zijn, maar er is geen enkel bericht van ontvangen. De Christian Michelsen. De Zondagavond onder de gemeente 's-Gra- venzande aangespoelde lijken zijn die van den Nederlandschen zeeloods C. Spuy en van den stoker Hystad. Het lijk van den zeeloods is naar Vlissingen over gebracht om aldaar te worden begraven. De Salento. Vermoed wordt, dat het grootste gedeelte van de bemanning in de kajuit is geweest. Zij hebben er niet meer uit gekund en zijn verdron ken. Het zal waarschijnlijk nog wel eeni ge dagen duren, voordat een onderzoek op bet schip zelf kan geschieden. In België. Te Antwerpen is de schade groot. 'Op het zoogenaamde 'Sint Anneken sloeg bet water in groote massa's over de dijken. De bewoners van Sint Anneken, wier huizen onder water liepen, en die, zoo als gemeld, zich in het holle van den nacht door de vlucht moesten redden, konden eerst in den morgen, toen het tij gevallen was, weer in hun huizen terugkeeren en constateeren, welk een groote schade 'de watersnood had aan gericht. Door hard werken is men er in ge slaagd den onderdijk bij St. Anneken te versterken; bovendien was de vloed gis ternamiddag niet zoo boog als in den vorigen nacht. Het verkeer tusschen Antwerpen en Oost-Vlaanderen via St. Anna was zoo goed als geheel gestremd; ook het spoor weg-verkeer lag geheel in de war. Maar niet alleen te Antwerpen heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1