Dinsdag 27 November 1928 43e Jaargang HEKDRIKSE&Co's BANK - GOES T.FABERII DE JONGE-GOES EERSTE BLAD. Naaigarnituren Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. DE STORM. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Onze uitvoer naar indlë. In „Stemmen des Tijds" bespreekt Prof. Diepenhorst de klachten over het ver flauwen van onze economische betrek kingen met Indië. Het is naar hij opmerkt waarlijk geen wonder, dat de alarmklok geluid wordt. De cijfers wijzen het uit, dat het profijt tot dusver getrokken van de heenvaart, die pnze producten naar Indië bracht iu gevaar is. Sinds het begin dezer eeuw is de totaal invoer in Nederlandsch-Indië belangrijk gestegen. Bedroeg de invoer in 1903 pl.m. 180 millioen gulden, in 1926 was het invoercijfer geklommen tot 856 mil lioen gulden. Een belangrijke vooruitgang, ook al houdt men rekening met de waardever schillen sinds den grooten oorlog. Er is in Indië een steeds toenemende behoefte aan Europeesche artikelen en het ligt dan ook voor de hand dat ver schillende landon zich met groote energie op de Indische markt hebben toegelegd. Hierbij doet zich echter het veront rustende verschijnsel voor, dat Nederland steeds meer als leverancier van. Insu> linde verdrongen wordt. Gedeeltelijk is dit een gevolg van den oorlog welke de verbinding tusschen moe derland en koloniën verbrak, met het gevolg dat Japan gebruik maakte van ae gelegenheid om een groot afzetgebied te veroveren. Hiermede is echter niet alles verklaard. Dit blijkt wel hieruit, dat andere Euro peesche landen, die zeker niet in gunsti ger conditie verkeerden kans zagen hun export naar Nederl.-Indië belangrijk te vermeerderen. Terwijl het percentage van den totalen invoer van meerdere landen belangrijk vooruitging, daalde het aandeel van Ne derland van den totalen invoer van 33.2 pet. in 1913 tot 17.8 pet. in 1926. Terecht zegt Prof. Diepenhorst, dat het een beschamende positie is waarin het moederland zich tegenover zjjne koloniën bevindt. De vraag is echter wat gedaan kan worden om tot verbetering van den toe stand te geraken. De schrijver wijst in dit verband op drie mogelijkheden, n.l.: a. intensieve be studeering en bewerking der Indische markt, waarbij handel en industrie aan Ja pan een voorbeeld kunnen nemen; b. overplaatsing van Nederlandsche m- dustriën naar Indië, waarvan echter niet teveel verwacht mag worden en c. in grepen door de Overheid waardoor de economische eenheid tusschen moeder land en koloniën weer wordt hersteld. Vooral het laatste punt heeft naar Prof. D. meent volle actualiteit, en verdient grondige bestudeering. Hierbij mag niet het specifiek Neder landsche belang den doorslag geven. Ook met Indië's schatkist en de Indische belan- gen moet worden gerekend. Maar de eco nomische zelfstandigheid van Nederland en van Indië mag niet op de spits wor den gedreven met verdoezeling van de waarheid, dat tusschen beide een nauwere gemeenschap bestaat die èn van de Neder landsche èn van de Indische regeering bijzondere maatregelen en offers kan vor deren. De schrijver eindigt zijne interessante beschouwingen die zeker volle aandacht verdienen met de uitspraak van Mr Ger ritsen in zijn „De weivaart van Indië": „Dat wil Nederland de overwegende posi tie, die het in Nederlandsch-Indië tot dus ver gehad heeft en gelukkig nég heeft, blijvend behouden, bet er op bedacht moet blijven, dat zijn aandeel in het Indische bedrijfsleven overwegend is, al thans niet achterstaat bij het aandeel, dat vreemde voiken daarin hebben. Want ons gezag in -Nederlandsch-Indië steunt niet cp de kracht onzer wapenen; het steunt op het goede werk, dat wijt daar verrichten door het tot ontwikkeling bren gen van het aan onze zorgen toever trouwde gebied. Wanneer wij nu ons werk voor een groot deel door anderen uit handen laten nemen, dan verzwakken wij noodwendig de basis, waarop ons gezag rust. Uitge sloten is het, dat Nederland staatkundig de leiding in Nederlandsch-Indië kan blij ven houden, wanneer het economisch, dus in het bedrijfsleven, de leiding ver loren heeft." Antwerpen zonder water. In de Maandagavond gehouden Raads zitting deelde de burgemeester van Ant werpen mede, dat tengevolge van een Zon dagnacht voorgekomen dijkbreuk de drinkwatervoorziening in de heele stad is gestoord. Met behulp van 150 geniesolda ten is onmiddellijk aangevangen bet pomp station te Waelhem te herstellen, waar mede eenige dagen zullen verloopen. Het is reeds zeker, dat voor aanstaanden Vrij dag geen gewoon drinkwater kan worden verkregen. Door een proclamatie van het gemeentebestuur en door de pers zal den inwoners ernstig op bet hart gedrukt wor den het uit regenputten of op andere wijze verkregen water niet ongekookt te drinken en zoo zuinig mogelijk te wezen met het geen men heeft of kan krijgen. Spanning! tusschen Griekenland en Turkije Daar de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland opnieuw slechter zijn ge worden, heeft de Grieksche regeering haar gezant in Angora, Papas, last gegeven de onderhandelingen, die tot het sluiten van een vriendschaps- en arbitrageverdrag •tusschen beide landen gevoerd werden, af te breken. De Grieksche regeering is van meening, dat de verhouding tusschen de beide landen van dien aard is geworden, dat van een opschieten der besprekingen op het oogenblik geen-kwestie kan zijn. De verscherping van de reeds lang be staande meeningsverscbillen, die in hoofd zaak de politiek betreffen, welke Grieken land ten aanzien van de Turken in West- Thracië volgt, waar de regeering stelsel matig de Mohammedaansche reformatie- actie tracht te weren, vindt haar oorzaak in het rapport, dat de voorzitter van de Turksche delegatie bij1 de gemengde uit- wisselingscommissie aan de Turksche re geering heeft uitgebracht; hij beweert daar, dat de Turken in Thracië onmen- schelijk worden behandeld en worden on derdrukt. Er verschenen heftige artikelen tegen Griekenland in de Turksche pers, hetgeen weer tengevolge heeft gehad, dat een Turksch afgevaardigde uit Thracië door dé 'Grieksche autoriteiten heimelijk werd gearresteerd als verdacht van anti- Grieksche propaganda. Daar Venizelos vreesde, dat zijn politiek ten opzichte van het Oosten in gevaar wordt gebracht, liet 'hij de besprekingen afbreken. De diplomatieke vertegenwoordiger van Italië tracht mee het conflict te sussen In politieke kringen verluidt echter, dat Venizelos, nu 'het verdrag van Lausanne tot dusver geen resultaten heeft opgele verd, van plan is het geheele complex van Grieksch-Turksche kwesties voor den Vol kenbond te brengen. Een gemeenteraad gearresteerd. De gemeenteraad van de stad Tokio zou op bevel van den minister van justitie ge arresteerd zijn. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat de autoriteiten in de gemeentekas een tekort van 10 millioen yen zouden hebben ontdekt. Onder de ongeveer negentig ge arresteerden zouden zich vele bekende Ja- pansche politici en economen bevinden. Het conflict in de West-Dultsche metaal industrie. De drie metaalbewerkersbonden hebben een gemeenschappelijken brief geschreven aan den werkgeversbond, waarin zij, on der verwijzing naar de uitspraak door het Landesarbeitsgericht, de opheffing der uitsluiting en 'de onverwijlde heropening der bedrijven eischen, terwijl zij de werk gevers verantwoordelijk stellen voor alle schade, welke uit het niet voldoen aan de zen eisch mocht voortvloeien. Korte berichten. In alle kerken in Engeland is Zon dag gewag gemaakt van de ziekte van den Koning en zijn bijzondere gebeden voor zijn spoedig herstel opgezonden. Chamberlainr de minister van bui- tenlandsche zaken en zijn gezin zijn van de reis naar Amerika, die hij tot herstel van zijn gezondheid had ondernomen, te Londen teruggekomen- De minister zag er veel beter uit, dan toen hiji vertrok. In het Reichsgesundh ei t sbl att deelt dr Dornedden mede, dat er een jaar ge leden 11.761 menschen, o.w. 2832 vrou wen, in Duitschland aan de kost kwamen met kwakzalverij'. Per 10.000 inwoners is er één kwakzalver en per 100 geneeshee- ren 27. Een vergelijking met vroegere sta tistieken wijst uit, dat de kwakzalverij sterk toeneemt. De Duitsche Admiraal Scheer is bi} een bezoek aan vrienden in Mark Red- witz (Beieren) tengevolge van een hart verlamming overleden. In 1916 werdhjj •opperbevelhebber der vloot. Na het uit breken der revolutie heeft Scheer den dienst verlaten. Hij was de aanvoerder van de Duitsche vloot in den slag bij Jutland (Skagerrak) op 31 Mei 1916. In den Argentijhschen staat Tucu- man zijn gevallen van pest geconstateerd. Er worden twee sterfgevallen gemeld. De politie van Marseille heeft de vijf bandieten gearresteerd, die dezer dagen drie 'bankloopers overvielen en een der bankloopers doodgeschoten hebben. Ook twee helers zijn gearresteerd. De Engelsche Koning heeft gisteren geen rustigen dag gehad, doch de pleuris heeft zich niet verder uitgebreid. De pa tiënt blijft op krachten. De doctoren zijn naar het Paleis teruggekeerd. Weldadigheidspostzegels. Van 10 Dec. 1928 tot 9 Januari 1929 worden op alle kantoren der posterijen weldadigheidspostzegels verkocht ten bate van den Nedprlandschen Bond tot Kinder bescherming. De zegels bestaan uit 4 soor ten met een frankeerwaarde van 1 Y, 5, 7 Yi en 123-4 cent. De verkoopprijs van deze zegels is resp. 2Yi, 8, 10 en 16 cent. De zegels dragen de beeltenis van Ne derlandsche ontdekkers, n.l. 1 Y> cent beel tenis van J. P. Minckelers; 5 cent beeltenis van H. Boerhave; 7 ka cent beeltenis van Prof. H. A. Lorentz; 12 V? cent beeltenis van Chr. Huygens. De geldigheidsduur is onbeperkt. Gesprekken met Ne d-I n d i Vermoedelijk met ingang van 8 Januari a.s. zal de openstelling plaats vinden van den telefoondienst NederlandNeder landsch-Indië. Gesprekken kunnen dan op alle telefoonkantoren en stations in Neder land worden aangevraagd Algemeens Rekenkamer. Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van de Algemeen® Rekenkamer in Neder- landsöh-Indië de heer W. N. J. M. Al- lard, thans tijdelijk lid van dat college. Prins Hendrik te Hoek van Holland. Gistermiddag heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan het gestrande stoom schip Christian Michelsen te Hoek van Holland. Daarna heeft hiji zich naar het hotel Amerika begeven, waar de schip breukelingen zijn ondergebracht. De Prins heeft allen de hand gedrukt, waarna de heer Dirkzwager, consul van Noorwegen, den dank van de bemanning betuigd heeft voor de te Hoek van Holland ondervon den behandeling en in het bijzonder voor het moedige werk, dat de mannen van de reddingboot verricht hebben. Per auto is de Prins naar Den Haag vertrokken. De heer C. F. Jas, commissaris van Rotterdam heeft Prins Hendrik bij' zijn bezoek aan de Christian Michelsen en hotel Amerika vergezeld. Eindhovens gas directeur onts lagen. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Eindhoven op voordracht van .B. en "W., kennis genomen hebbende van het rap port der commissie uit 'den raad, die de taak had een onderzoek in te stellen naar vermeende onregelmatigheden in het gas bedrijf, met algemeene stemmen besloten om den directeur ,de heer J. J. G- WilL lekens met ingang van heden te ontslaan- Deze directeur stond zeer hoog aan geschreven vanwege zijn groote capaci teiten. Voorts zijn bij deze glascorruptie nog eenige mindere ambtenaren "betrokken, omtrent wier lot door B. en W. nader beslist zal worden. Een mistsein. Op den Westha- vendam te Bresfcens is een mistsein te werk gesteld, gevende elke halve minuut één langen stoot vaar 2 seconden. Middelburg. De gisteren gehouden win- tercollec-te heeft opgebracht f 1844.41. N. en St. Joosland. Gisteren had alhier in den bocht bjj het gemeentehuis een botsing plaats tusschen de personenauto van dr de W. en de vrachtauto van C. R. te Nisse. Dr de W. komende van zijn woning moest recht door rijden bij' dien bocht toen juist uit de richting Mid delburg de vrachtauto kwam die de rich ting Goes moest nemen. De auto van dr de W. werd toen door de vracht auto in de rechterflank aangereden. Beide auto's hadden belangrijke schade. De vrachtauto kon niet op eigen kracht ver der. Iemand die in de vrachtauto naast den chauffeur zat had zijn knie niet ern stig bezeerd. Westkapelle. Hoog water. Alhier stond het water Zondagavond hij vloed zoo hoog, dat het hier en daar over den dijk vloeide. Zware golven met hun schuimende koppen beukten de kust bij den Noordwester dan ook zoodanig, dat de gevolgen Maandag duidelijk te zien waren. Grillig verspreid lagen langs den geheelen dijk honderden bazaltsteenen. Op verschillende plaatsen is de schade n>og toegenomen. In het Zuiden zijn twee enorme gaten, langs den dijk. zijn verschei dene palen uit het staketwerk gerukt. Het ergste heeft de zee wel haar macht doen gevoelen ten noorden van den „IJze ren toren". Daar zijn gaten aan den dijk toegebracht van ongeveer 2 a 3 M. diepte en een oppervlakte van enkele duizenden M2. Het water vloeide Zondagnacht tot ■op den kruin van den dijk, ja zelfs op enkele plaatsen er over. Den geheelen Maandag werd op verschillende plaatsen gewerkt, in het noorden tot 's avonds ongeveer 11 uur. Of er ook schade is toegebracht onder het beloop van 'den dijk kon nog niet vastgesteld worden. Vrouwepolder. Bij de Oranje-Zon is een strook ter breedte van acht meter van het duin weggeslagen door de zware zeeën. Zlerlkzee. Gistermiddag werden por om roeper een 200-tal arbeiders gevraagd, om behulpzaam te zjjn aan Ólen zeedjjk bij het z.g. „Stelletje", die in gevaarlijken toestand verkeert en waaraan ook Zater dag reeds werd gewerkt. DE TRAGEDIE VAN DE SALENT0, De bemanning verdrinkt voor de oogen der toeschouwers. Men seinde gisteravond uit Zandvoort: Het is thans, Maandagavond, vrijwel zeker, dat geen der opvarenden van het Italiaansche stoomschip „Salento", dat Zondagmorgen na twee dagen voor de Nederlandsche kust te hebben ge kruist, doch tengevolge van den storm niet kon binnenkomen op de kust ge worpen werd, levend den vasten wal zal bereiken. Wij hebben reeds gemeld, hoe de red dingboot na herhaalde pogingen het schip te hereiken, is omgeslagen en hoe een der oudste leden der bemanning Piet de Visser hierbij het leven heeft verloren- Het lag in de bedoeling des middags te ongeveer twee uur bij gunstiger tij met de reddingboot van Zandvoort opnieuw te trachten kde „Salento" te bereiken.' Doch ook dit bleek niet mogelijk. Toen werd getracht op andere wijze verbinding met het schip te krijgen. Drie militaire vliegers cirkelden omhet steeds dieper zinkende vaartuig en trachtten een lijn er op te werpen. Doch ook dit mocht niet baten. Het bleek niet mogelijk de „Salento", die niet verder dan ongeveer drie honderd meter van de kust zit, te bereiken. En tegen "den avond, bij het vallen van de schemering, werd besloten de redding booten naar IJmuiden en Zandvoort te rug te zenden. De zee bleef ruw, de wind stak opnieuw op en het was onbegonnen werk, nog eens, nu in de duisternis, te trachten bij' het schip te komen. Door" kijkers zag men de bemanning of al thans een gedeelte van haar in de ka juit van den kapitein, die nog gedeeltelijk boven water uitstak. De menschen waren nog in leven, stonden echter voor de helft in het koude zeewater. En in de verte zagen zij den vasten, veiligen wal zagen ook, dat de reddingbooten werden ingehaald.Hun radeloosheid was groot zooals bleek uit de tcekens, die zij gaven- Een der Italianen klom op de brug Hij zat aan een touw, doch de golven waren sterker en plotsweggeslagen is hij En tegen zes uur zjjn reeds drie lijken aangespoeld. Er was nog leven aan boord. Voorbe reidingen werden getroffen om de schip breukelingen gedurende den avond en den nacht door middel van vuurpijlen in Binnenland. Verslag van de vergadering van het Centralen Convent. De gevolgen van den storm en het hoog'e water in 'binnen en "buitenland. De bemanning van het Italiaansche stoomschip Salento bij Zandvoort ver dronken. Memorie van 'Antwoord op de Water- staatsbegrooting. Prins Hendrik te Hoek van Holland. Buitenland. Spanning tusschen Griekenland en Tur kije. Antwerpen zonder water. hun landstaal moed in te spreken en de hoop niet op te geven. Docher is weinig hoop meer op hun behoud. Slechts een wonder bijna zal deze zeelieden ver van hun land kunnen redden. Aan de firma L. Smit te Rotterdam werd gevraagd en verkregen, dat de sleepboot „Noordzeo" den Waterweg zou uitvaren en trachten het schip van pit zee te naderen. Tegen elf uur gisteravond zou de sleep boot den Waterweg uitstoomen. Om de positie van het schip aan te geven zouden zoeklichten worden opge steld, wier stralen, elkander ter hoogte van het wrak zouden kruisen. Intusschen werd voortdurend getracht seinen met het schip te wisselen. Met het seinlicht werd door middel van Mos- se-teekens aan de schipbreukelingen ge meld, eerst in het Engelsch en later in het Italiaansch, dat er een sleepboot op komst was en dat men moed moest houden. Intusschen werd ook assistentie ge vraagd en verkregen van de „Doorus Rijn kers" uit Den Helder. Naar medegedeeld werd, zou ookdeze uitvaren. Men ver wachtte echter de aankomst van de boo ten pas ver na middernacht. De bemanning van de „Salento" be staat uit ongeveer 40 koppen. De doorbraak bij Barendrecht. Zooals gisteren reeds gemeld, is het water van de Oude Maas in de polders bij Barendrecht geloopen. De bewoners van de betrokken polders en dorpen hebben een angstigen' Zondag en Zondagnacht gehad. Gedurende den nacht waren 'velé polderbewoners op den dijk gebleven, teil- einde eventueel® maatregelen 'te treffen. Eerst is de dijk doorgebroken bij den Koedood, waardoor het water van de Oude Maas met een. ontzettende kracht den Jan Gerritsepol'der binnenstroomde. Terstond werden de alarmklokken geluid, •opdat ieder op zijn post zou wezen. Een goed half uur later, het zal om trent bij half vier in den morgen ge weest zijn, werden de bewoners van den Zuidpolder gewaarschuwd bun woningen te verlaten, daar de Achterzeedijk word bedreigd. Het duurde niet lang of de mare deed de ronde, dat de Achterzeedijk over een lengte van 60 h 70 M. door da kracht van net water was weggeslagen. Met geweldige kracht stroomde het water den Zuidpolder binnen. De bewoners wa ren gewaarschuwd en hadden nog "bijtijds hun lijf in veiligheid kunnen brengen, maar van het vee kon niet veel gered worden, zoodat heel wat paarden, koeien, varkens, etc. zijn verdronken. Vele wonin gen staan tot aan het dak in het water. Ook zijn minstens negen duizend mud aardappelen verloren gegaan. Troosteloos is de aanblik van het 700 a 800 bunder overstroomde land. Op den dijk treft men groepjes aan, die met weemoed staren naar hun have en goed. GROOTE VOORRAAD. GOUD' EN ZILVERHANDEL.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1