No. 49 Maandag 26 November 1928 43e Jaargang BISTEVAES3 KENDRIKSE Go's BANK - GOES in Wij op len 28 ii. waarde) EN Co. EERSTE BLAD. Buitenland. 5UPP05IT0FMA Storm en hoog water. c9^égge/mf>s9abak Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN in ïren m len ren ■aakft* elen ION Dit nummer bestaat uit 2 bladen. <£)e 27atuui?heffiebbep Dr. h.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door kele nog HEID odellen. 1 ,f -V- •i. *c v k 1 f. i. i t Pt f -1 T~ V. :?pxr lit te geven door :rdam. temming met de est. rniging voor den en aangevraagd, ng, alsmede een tratiekantoor de ndergeteekenden rges, Expediteurs nplaats bij voor- Bekendheid met en met volledige ckring. vergezeld v. d. bl. te Goes. D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummersfO.OB Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Op den goeden weg. Het is een algemeen bekend feit, dal de StaaHk. Geref. partij zich tot nu toe op het standpunt heeft gesteld, dat de Overheid zich van alle inmenging in hel maatschappelijk leven. Er zijin echter verschijnselen die er op wijzen, dat men dit standpunt gaaf verlaten. Er is althans een begin van fcente ring. Het trok de aandacht dat de heei Kersten toen hij het in de Kamer had over de roeping van de Overheid mei betrekking tot do heiliging van den Zon dag, deze zaaJk ter sprake bracht niet bij do bespreking van het algemeen re geeringsbeleid, maar bij: de afdeeling Ar beid. De Overheid, aldus de heer Kersten, heeft hier een roeping, zij: treedt hiei op een terrein waar God zelf haar roept Als Gods wet eischt dan is de Overheid geroepen overeenkomstig die wet haai- bepalingen en wetten te stellen. Vandaar dat Spr. van de Regeering maatregelen vroeg om door middel van de wetge ving de Zondagsrust van hen die in loon dienst arbeid verrichten te bevorderen. Hiermede is dus erkend, dat de Over heid tot ingrijpen in het maatschappelijk leven bevoegd is. Dat ziji hier als die naresse Gods een, roeping heeft te ver vullen. Dat is precies hetzelfde wat ook van Antirevolutionaire zijde steeds betoogd is Er is de laatste jaren dank zij mede het optreden van de Christelijke partijen veel verbeterd. Maar de tijd ligt toch nog niet zoover achter ons, dat er op het terrein van den arbeid schreiende misstanden heerschten, misstanden die be stendigd werden, daar de Overheid zich plaatste op het liberale onthoudingsstand- punt. Daartegen is toen mede van A.R. zijde krachtig geageerd. De Overheid werd gewezen op haar taak -en roeping. Als dienaresse Gods mocht zij het niet werkeloos aanzien, dat de sociaal-zwak ken werden verdrukt. Zij werd gewezen op hare roeping om een einde te maken alan allerlei ver keerde toestanden en om ordenend en regelend op te treden. Het zelfdoen werd steeds op den voor grond gesteld. Het particulier initiatief werd de eere gegeven die het toekomt. Maar van de Overheid werd geëischt, dat ziji het zwakke zou beschermen, dat zij het recht zou bestellen, dat zij, zooals Ds Kersten het uitdrukte overeenkomstig de wet Gods hare bepalingen en regelen zou stellen. Er is tusschen de Antirevolutionaire opvattingen en die vain den leider der Staatk. Geref ten aanzien van de sociale taak der Overheid nog, een groot ver schil. Toch hobbetn we met genoegen dit op treden van Ds Kersten gezien. Zoo komen we op den goeden wegl Groote onrust in Bulgarije. De verklaring van den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken Boerof, dat hij legen de Macedoniërs onmachtig was om op te treden, heeft groote ontstel tenis verwekt. De leider der Macedoniërs, Miöhailof, heeft de regeering medegedeeld, dat hij het doodvonnis van verschillende leden van het kabinet in handen heeft. Naar aanleiding van deze mededeeling zijn troepen naar Sofia gezonden en verwacht men, dat elk oogenblik de staat van beleg zal worden afgekondigd. Twee nieuwe politieke moorden zijn ge pleegd in Chaskow, waar op het oogenblik de Bulgaarsche bond van officieren zijn congres houdt. Evenals in het Macedonisch comité, is ook onder de reserve-officieren en onder officieren een tegenstelling te constatee- ren. Er zijn twee stroomingen. Een is voor de huidige regeering en voor het drieman schap Liaptsjef, Volkof en Michailof en de andere groep is voor Tsankof en zijn rich ting. Toen in den nacht twee afgevaardig den uit Sjoemen, Apostolof en Popof, die in het bijzonder een scherpe critiek op ge neraal Volkof hadden geoefend, de zitting verlieten, werden zij door twee personen gevolgd. Toen zij voor hun huis kwamen werden zij aangesproken en werd hun ge vraagd, of zij afgevaardigden van het con gres waren. Op hun bevestigend antwoord trokken de achtervolgers een revolver en losten schoten op beide afgevaardigden. Popof was onmiddellijk dood. Apostolof trachtte te vluchten, maar werd door een hem nagezonden kogel doodelijk getroffen. De daders werden onmiddellijk gearres teerd. Het conflict in de Duitsche metaal industrie. Voor het arbeidsgerechtshof te Duisburg is 'Zaterdagochtend de behandeling in hooger beroep over de geldigheid van de scheidsrechterlijke uitspraak over de loo- nen der metaalbewerkers bij -de N. W. groep in het Roergebied begonnen. In eerste instantie is de uitspraak, naar men weet, niet rechtsgeldig verklaard. Na een beraadslaging, die ongeveer twee uur duurde, heeft de voorzitter van het arbeidsgerechtshof dr Kramer het volgen de vonnis geveld: Ten gevolge van het beroep der be klaagden wordt de uitspraak van het ar beidsgerechtshof te Duisburg d.d. 12 Nov. in dien zin gewijzigd, dat de klacht ver worpen en de klagers veroordeeld wor den de kosten te dragen. Het bedrag wordt op 1 millioen mark bepaald. De werkgevers gaan nu hunnerzijds in beroep hij het Rijksarbeidsgerechtshof te Leipzig. Hei broodgebrek in Zuid-Rusland. Volgens privé-beric'hten uit Zuid-Rus- land blijkt het nijpend broodgebrek, het welk al veel weg heeft van een hongers nood, toegenomen te zijn. De bevolking kan nog maar brood 'krijgen op brood kaarten en nroet zich dikwijls tevreden stellen met onappetijtelijke surrogaten, zoo ze al niet wordt afgescheept met appels en beetwortels. Het treurigste is, dat de bevolking van Odessa dag in dag uit zwaar beladen graanschepen naar het buitenland ter ex port mjiet zien vertrekken, zoodat het licht te hegrijpen valt, dat de hongerende me nigte een formeel gevecht heeft aangebon den met de matrozen. Sterke escadrons, in allerijl uit Moskou gerequireerd, trachten de razende menigte in bedwang te houden. De plaatselijke roode garde krijgt gere geld versterking van cavalerie en infante rie uit het Noorden. In Odessa zelf verwacht men als zeer aanstaande een algemeenen anti-commu- nistischen opstand. Hef Vestris-onderzoek. De chef-machinist van de „Vestris" heeft voor de commissie van onderzoek verklaard, dat de ondergang van het schip te wijten is geweest aan het feit, dat de negerstokers hun post verlieten, waardoor de vuren gedoofd werden en de pompen niet konden werken. De chef-machinist verklaarde nog, dat de „Vestris" voor onbepaalden tijd drij vende had kunnen blijven, indien de sto kers aan het werk waren gebleven in plaats van in paniek naar het dek te vluchten, ondanks de gegeven bevelen. Hij verklaarde, dat de schepen ruimschoots tijd gehad zouden hebben om te hulp te komen. Korte berichten. De typhus-epidemie te Lyon breidt zich uit! Het aantal ziektegevallen be draagt meer dan 450; drie gevallen heb ben een doodelijken afloop gehad. Onbekend gebleven vandalen hebben te Berlijn den „boetedag" niet beter weten door te brengen dan met grafschennis op de Joodsche begraafplaats te Köpenick. Vijf graven zijn geheel vernield. Volgens de Daily Mail is het nieuwe Engelscbe luc*htschip R 100 thans vrijwel voltooid en zal het spoedig zijn eersten proeftocht van Howden, in Yorkshire, naar Gardington, in Bedfordshire, doen. Daarna gaat het naar 'Canada. Hetzelfde blad verzekert dat voor het drijven van de motoren geen benzine meer gebruikt zal worden. Men neemt op het oogenblik in het geheim allerlei proeven. Groote belangstelling is in 'heel Italië gewekt door een arlikel, door Mussolini in een dagblad geschreven, over den trek der plattelandsbevolking naar de steden. Dege nen, die vein het platteland naar de steden trekken en waarvan lijsten zijn aangelegd, zullen worden uitgenoodigd naar het plat teland terug te keeren, tenzij zij in de ste den vast werk hebben gevonden. Naar uit Peking gemeld wordt, is de toestand aldaar sinds de zetel der regee ring naar Nanking verplaatst werd, zeer achteruit gegaan en begint hij op een chaos te gelijken. Er is gebrek aan levens middelen en brandstoffen en zelfs de ge goeden hebben hieronder te lijden. De tram weigert, nadat de eischen tot betaling voor het vervoer van soldaten werden afgewe zen, geld in ontvangst te nemen, zoodat ieder voor niets van de tram gebruik kan maken. Te Berlijn zijn in de laatste' dagen een groot aantal gevallen van dip'hteritus geconstateerd. De autoriteiten hebben de sdholen gesloten; de meeste gevallen zijn niet van ernstigen aard. De regeering van Griekenland besloot den militairen diensttijd tot 14 maanden te beperken. Lindbergh is op zijn vliegtocht van Tampico naar de Vereenigde Staten over tijd. Eenige Amerikaansche vliegtuigen zijn Zondagmorgen naar de grens van Texas vertrokken om Lindbergh te zoeken, daar men gelooft, dat 'hij nabij de grens een noodlanding heeft moeten maken. Uit verschillende plaatsen van ons land, evenals uit het buitenland, komen be richten over schade, door den storm en het hooge water der laatste dagen aan gericht. Ook het aantal schepen, dat op zee vergaan is of in nood verkeert, is weer groot. Te Rotterdam is het water Zaterdag avond verbazend hoog geweest. Op den Noord-Blaak had het de boo- menrij bereikt; op de Oester kade stond het tot het plantsoen, zoodat de tram lijnen 4, 7 en .10 haar eindpunt niet meer konden bereiken. Ook uit andere .plaatsen wordt hoog water gemeld. Vooral Maassluis schijnt ernstig last van hoog- water te hebben gehad. De Zaagpolder overstroomd. Uit Krimpen aan de Lek wordt gemeld, dat de Zaagpolder Zaterdag door den hoogen waterstand is overstroomd. Het vee kon nog gered worden. Persoonlijke ongelukken hebben er, voor zoover kon worden nagegaan, niet bij plaats gehad. Op Urk. Het Zuiderzeewater is door den Westelijken storm zoo hoog opge zweept, dat bijna viervijfde van het eiland blank staat. Het laatste jonge vee is bij tijds op stal gezet kunnen worden. Gat in een dijk geslagen. Een groot gat is geslagen in den Zuiderzee dijk ten Oosten van het dorp Midsland op Terschelling. Men is bezig het gat te dichten. Onge veer 50 arbeiders zijn daarbij aan het werk. Ook de polderdijk aan de Zuidzijde van het eiland Terschelling wordt bewaakt. Het water staat tot den kruin van den dijk. Op Ameland kon de dokter Zater dag niet van Nes naar Hollum wegens het hooge water op den weg. Het Wes terduin wordt door den vloed geteisterd; er zijn groote brokken weggeslagen, zoo dat een doorbraak daar ter plaatse niet tot de onmogelijkheden behoort. Twee personen verdronken. Zaterdagavond zijn te Klazinaveen de ar beider Kuilc en zijn 14-jarige dochter van een vonder gewaaid. Beiden zijn ver dronken. De vader had zijn dochter uit de avondschool gehaald. Te Maastricht. Bij het noodweer, dat zich Vrijdagavond boven Maastricht en omstreken ontlastte en waardoor de streek drie kwartier in donker zat, is te Wolder een schuur omgewaaid en terecht gekomen op een huis, bewoond door acht personen. Er zijn geen per soonlijke ongelukken voorgevallen. Op den hoogien kanaaldijk is een kruin uit een boom gewaaid en door een dak van een woning, even boven een bed blijven han gen. De bewoners waren juist opgestaan. In het Park Hertenkamp, op den weg naar Borgharen, zijn veel boomen om gewaaid. In Borgharen ging dit nood weer vergezeld van donder en .bliksem. De Maas is 96 c.M. gewassen. Schipbreuken. De stranding van deHeinrieb P o d e u s". Om ongeveer half drie Za terdagmiddag is het Duitsche s.s. „Hein- rich Poddeus" ongeveer 4 mijl ten Zuiden ontvliedt bet deuM-ie stadsgewoel om in de eenzaamheid van bosch.veld of heide.de stem van de natuur? te beluisteren., Zyn pyp is z'n beste vcind en geen sigaar? of sigaret kan dit cjenot vervanQen.Hy wenscht echter? tabak die „in orde" ia en rookt daarom de zachte van Zandvoort bij hoog water gestrand. De reddingsboot van Zandvoort ging om streeks half 4 in zee en kwam nabij het schip, vanwaar een lijn werd uitgewor pen; 23 der opvarenden gingen in de reddingsboot. Hierbij geraakte de kok te water, doch hij werd weer opgevischt. De kapitein en de stuurman weiger den het schip te verlaten. Bij eb zal het waarschijnlijk droog komen te liggen. Het is overigens onbeschadigd. Op hot strand staande, kan men dui delijk gezagvoerder en stuurman op de brug zien loopen. De boot moet bij laag water te bereiken zijn. 'Verwacht wordt, dat sleepbooten zullen trachten haar vlot te krijgen. De bemanning was vol lof over de wijze w? arop het radiostation Schevenin- gen bijstand in den nood had verleend en over de energie van de Zandvoort- sche reddingsbrigade, welke zich bijzon der heeft onderscheiden. Ongeveer 40 Zandvoortsche burgers hebben aan het reddingswerk medegeholpen. De Malmö- Het Zweedsche schip Malmö, dat door de sleepboot Oceaan van de firma Doecksen gesleept werd, begon tijdens het stormweer zoo hevig te werken, dat men het schip niet meer kon houden.' Er was niemand meer aan boord. De bemanning, bestaande uit 14 personen is met groote moeite gered door de Hollumer reddingboot. De Oceaan heeft een veilige ree gezocht in het Ameland- scbe Gat. Nog een schip drjjvende ge vonden. Ten N.-Westen van de Eier- landsche gronden drijft een houtboot stuurloos rond. Het is niet bekend, of zich nog mensohem aan boord bevinden. Gewonde schepelingen. In de haven van Nieuwediep is binnengekomen de Duitsche sleepboot Fairplay 14, welke onderweg was met den lichter Peter- Shopp, die een deklast hout vervoerde van Cuxhaven naar Zaandam. De beide schepen werden bij Callantsoog door het noodweer overvallen, tengevolge waar van de sleeptros is gebroken. De Fair play 14 is toen naar Nieuwediep ge stoomd; de Peter Shopp is voor anker gegaan. Aan boord van dit vaartuig wer den tengevolge van de zware stortzeeën en het slingeren van het schip drie van de opvarenden gewond; namelijk de stuurman, de kgk en een lichtmatroos. De kok is tamelijk ernstig aan hoofd en beenen gewond. Aan boord van de sleep boot werden de stuurman en de eerste machinist gewond. Bij aankomst te Nieu wediep werden de vijf gewonden naar het ziekenhuis vervoerd. Aan boord van den lichter bevinden zich nog 3 personen. Er zal getracht worden het schip binnen te brengen. De Eugenia gestrand. Op den zeedijk te Helder is gestrand het Griek - sche stoomschip Eugenia. Aanvankelijk lag het schip met den kop recht op den dijk; onder het achterschip was nog diep water. Door den sterken vloed en den golfslag werd evenwel in den namiddag het achterschip omgezet, zoodat de Euge nia thans vrijwel pver de geheele lengte op de steenglooiing van den dijk geboeid zit. Men zal trachten de Eugenia vlot te brengen. Het schip zit daarvoor niet bepaald gunstig. Voorzoover is na te gaan Binnenland. De storm en het hooge water. Groote scha de. Verschillende schipbreuken. Dijken doorgebroken. Polders, dorpen en ge deelten van steden overstroomd. Nog meer storm verwacht. Lafhartige bandietenstreek te Ulven'hout De postvluchten naar Indië. T.b.c.-bestrijding bij rundvee. Buitenland. Gespannen toestand in Bulgarije. Het conflict in West-Duitschland. Broodgebrek in Zuid-Rusland. maakt het schip thans geen water. De ge heele bemanning is naar boord terugge keerd. i I i J Veilig binnengebracht. De bot ter Hoorn 14 is Vrijdag bij Enkhuizen door den storm overvallen. Het vaartuig kreeg averij en heesch de noodvlag. De sleepboot Afina Frater is ter assistentie uitgevaren en heeft tijdens den storm het vaartuig te Enkhuizen binnengebracht. Zaterdagmorgen te half twaalf is de motorreddingboot „Tnsulinde" van Oost- mahorn met averij te Delfzijl binrengeloo- pen. Zij had aan boord vijf Duitsche lood sen, die zij gered heeft van het nabij Bor- kum gestrande stoomschip „Hagfors". De schipbreuk van de Herren- wyk. Volgens een nader bericht van het Deensche stoomschip Estonia heeft dit 19 opvarenden van het gezonken Duitsche stoomschip Herrenwyk aan boord. Van het wrak van het schip is tot nu toe niets meer gezien. Nog meer schipbreuken? Za terdagnacht zijn in de Oostsneep noodsei nen gezien. De reddingsboot „Brandaris" is uitgevaren, om een onderzoek in te stellen, doch $ij is onverrichterzake te ruggekeerd. Ds bemanning heeft op de plek, waar de noodsignalen waren waar genomen, niets gevonden. Het Finsche s.s. Baltic rapporteerde, dat zich op 20 mijl Z.W. van Haaksvuur- schip een onbekende met hout geladen schoener, waarschijnlijk van Noorsdhe na tionaliteit, in nood bevond. De schoener dreef steeds meer in de richting van de kust. De Baltic kon door den storm on mogelijk hulp verleenen. Een Noorsch stoomschip ge strand 3 personen, w.o. een V1 is- singsche loods, verdronken. Weer heeft Hoek van Holland een scheepsramp médegemaakt, die slachtof fers heeft geëischt- De 2292 ton metende Noorsche stoomboot „Christian Michel- sen" is tegen 7 uur gisteravond op den derden strekdam geslagen en bij de red ding van de bemanning zijn drie man te weten de Vlissingsche loods, een matroos en een stoker verdronken. De „Tel." meldt nog: De sleepbooten konden wegens het woelige weer niet uitvaren, doch terstond werd de reddingboot „Presid. van Heel" onder bevel van kapitein Slis gereed ge maakt. Geen oogenblik aarzelde de dap pere bemanning om zich naar buiten te wagen in de kokende zee. Worstelend met de golven naderde de „President van Heel" het doel. Voortdu rend werden van boord van de „Christian Michelsen" nog vuurpijlen afgeschoten. Herhaaldelijk werd de reddingboot door geweldige golven teruggeslagen en zeer lang duurde de strijd met de branding, voor men er in slaagde buiten de pieren te komen. Langzaam naderde men ten slotte toch het schip in nood. Een moment was de reddingboot er vlak bij, maar toen sloeg een venijnige golf haar weer terug en moest opnieuw door handig manoeuvree ren gepoogd worden den Noor te na deren. i i Een half uur duurde dat spel. Toen keerde de reddingsboot terug. De loods- commissaris seinde: „Heb schipbreuke lingen aan boord; drie man vermist; ka pitein en tweede machinist aan boord gebleven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1