Goud, Zilver, Uurwerken en Optiek - Speciaal adres voor GOUDEN VERLOVINGSRINGEN L geneesten ventfiaait de -futüL DIENS G. jOOSSE, St. Adriaanstraat, Goes. Loopv Bij ki Gemeenteraad van Vlissingen. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. DE STORM. DOET UW VOORDEEL BAT KOOPT BIJ ONS Uit de Provincie. Onderwijs. Predikbeurten. Openbare 20 groote in „DE ZE hebben al In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Wesseiing en Paap, beide met kennisgeving. Het adres van „Bethesda" inzake op tie van grond voor het ziekenhuis, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Bij hot voorstel om f 100 uit te trek ken voor de veldwachters der kringge meenten van den vleeschkeuringsdienst, meende de heer van Oorschot, dat het werk tot de taak dier menschen behoort, als zij niet genoeg verdienen, moeten zij maar bij hun resp. gemeentebesturen aankloppen. Spr. is tegen het voorstel. De heeren Andriessen en Berger voelen dil ook en laatstgenoemde wil geen pre cedent scheppen. De voorzitter zegt, dat cr reeds een precedent bestaat in den kring Oostka- pelle, het geldt hier vermeerdering van werkzaamheden en dat is nogal be langrijk. Het advies van het hoofd van den dienst luidde gunstig. De heer van Oorschot wijst er nog eens op, dat het alleen toezicht geldt in dienst tijd, do veldwachters moeien niet graven. Spr. gunt de menschen gaarne meer geld, maar rpet op deze wijze. De heer M. Laemoes zegt, dat het door anderen dan de gemeentebesturen wordt opgedragen. De heer de Meg acht een en ander een gevolg van het steeds meer opdra gen van uitvoering van wetten van hoo- gerhand aan de gemeenten. De dienst kan de kosten zelf betalen en spr. is dan ook voor het voorstel. De heer van Oorschot meent, dat het hier een vorm van uitvoering der wet is, was het aan iedere gemeente afzon derlijk opgedragen, dan was geen sprake van dit verzoek, evenmin als bij andere wetten, waarna do uitvoering aan de ge meenten is opgedragen. De voorzitter blijft cr "bij, dat het uit- breiding van werk is. De heer Borger zal niet tegen stemmen, maar is in principe tegen afzonderlijk honoreeren. De heer P. G. Laernoes wijst er op, dat het dikwijls van onder do gemeente moet gebeuren en het is nog maar f 15 f 20 por persoon. De heer Andriessen ziet er geen extra werk in. Het voorstel wordt aangenomen met 3 stemmen tegen, die der heeren van Oorschot, Poppe en Andriessen. De pverige voorstellen van de agenda werden alle zonder discussie aangenomen. Hierna werd de rondvraag gehouden. Prins Leopold van België en Prinses Astrid gaan een reis naar Ned.-Indië on dernemen. Het vertrek per trein naar Marseille, waar zij zich zullen inschepen op het s.s. „Insulinde" van den Rotter damschen Lloyd. bemanning van het mo- torvisschersvaartuig Philippine 37" verleen de terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet meer hereiken. Het vis- schers vaar tuig „Ierseke 30", dat inmiddels pas seerde, weigerde hulp te verleenen. Het is ten slotte aan de beman ning van de „Philippine 37" mogen gelukken het schip alhier binnen te brengen. Het sleeperschip „Friesland", schipper Dirk Schot, geladen met suikerbieten en gesleept door de motorsleepboot „Ideaal", is bij Dinlel door stormweer over vallen en gezonken. De bemanning, schipper Schot, diens vrouw en knecht, kon zich nog in de roeiboot begeven en is later door de motor sleepboot „de Dage raad" aan boord geno men en te Dintelsas binnengebracht. Het schip was afkomstig uit Stampersgat. een onderzoek van de zaken, waaronder nu reeds langen tijd telkens adressen bij den Raad inkomen en steeds weer voor kennisgeving worden aangenomen, zoo willen B. en W. opmerken, dat daarvoor de instelling eener vaste commissie voor verzoekschriften geen vereischte is, en benoeming van een of meer commissies ad hoe evenzeer dienstig zou kunnen zijn. Kleedingverstrekking aan be hoeftige schoolkinderen. In verband met een opmerking van "de Ver- eeniging „Kindervoeding", die voor ge meenterekening kleeding verstrekt aan be hoeftige schoolkinderen, wordt voorgesteld do daarvoor uitgetrokken som van f1300 voor 1928 te verhoogen met f 200, te vin den uit den post onvoorzien. Beheers verordening Reini ging s- en Ontsmettingsdiens t. In verband met de opmerkingen van de Comm. van Financiën en het antwoord van muziekgenot aan het publiek pas in de tweede plaats komt. Bovendien zou de gemeente in casu door inwilliging van het verzoek een precedent schepp'en, waarvan de consequenties nog niet te overzien zijn. De minderheid deelt dit laatste bezwaar, doch zij meent, dat het zou kunnen worden opgeheven door de gevraagde f250 per jaar niet uitsluitend aan de adresseerende vereemiging te ver leenen, doch eenzelfde som jaarlijks op de gemeente-begrooting uit te trekken, tenein de haar, onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden, pondspondsge wijze te verdeelen over soortgelijke mu- ziekvereenigingen als de adresseerende die in Middelburg gevestigd zijn on welke over het betrokken kalenderjaar een ex ploitatietekort zouden blijken te hebben, zulks ter beoordeeling van B. en *W. Dit lid meent, dat hier een bescheiden en aan een vast maximum gebonden hulp van gemeentewege gerechtvaardigd is, nu de Ned. Herv. Kerk. Drietal te Cliarlois (Botterdam), G. v. Ramshorst te Brammen, J. W. Swaan te Domburg en D. Tromp te Heerlen. Beroepen te Rijnsaterwoude, cand. Chr. de Bruin te Rotterdam. Te Lunteren (toe- zegg.) H. J. van Schuppen te Oudewater. Te Goudswaard (toez) E. H. Jonkers te Waspik Te St. Johanuesga (toez.) P. Schumacher, te Euleen, graafschap Bent- heim. Te Oudega en Kolderwolde, J. Kals- hoven te Ovezande en Driewegen. Bedankt voor Wassenaar, W. de Lange, te Woerden. Voor Loon op Zand, H. v: Eist te Reeuwijk hij Gouda. Aangenomen naar IJzendoorn, H. v. Eist te Reeuwijk. Koudekerke, 9.30 u. Da Ten Kate, fi Ds v. Empel. 'tZand, 10 u. Ds Reus, 2 m. Ds R. ten Kate, (Doopsbediening.) Chr. Evang. Gem. Rilland, Woensdag 9.30 en 2 u. Ds J. He- tebrij. Geref. Kerken. Geersdjjk, Woensdag 9.30, 2 en 5.30 u. d> Veder te Waddings veen. Oud Geref. Kerk. Colijnsplaat, 9.30 en 6 u. dhr de Nood, L. O. te Middelburg. Gratis logeeren. Door de po litie te Zutphen is aldaar zekere B. aan gehouden, vroeger te Lonneker woon achtig en waarschijnlijk uit Deventer af komstig, die in tal van plaatsen, hotel en caféhouders heeft opgelicht, door eeni- gen tijd hij hen te logeeren, góede ver tering te maken en daarna te verdwijnen zonder te betalen. De man is ter beschikking gesteld van den Commissaris van politie te Deven ter, die ook zijn aanhouding had ver zocht wegens oplichting. Storing in het treinverkeer. Gisterenavond ongeveer 6 uur is op de lijn van de .Z II. E. S. M. ter hoogte van BerkelRodenrijs vermoedelijk door den storm een beugel gebroken van een der electrische treinen, komende uit de richting den Haag. Door dit ongeval ontstond tegeljjk kort sluiting in het betrokken netgedeelte, zoo dat het niet mogelijk was den defecten tioin te verplaatsen. Het verkeer op de lijn ondervond hierdoor ernstige storing. De reizigers voor Rotterdam werden te den Haag en die voor den Haag wer den Je Rotterdam naar de lijn over Delft verwezen. Het is bij eenigszins krachtigen wind wel riskant, per electrische te reizen, hoewel het verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam over Delft zich .gisteren avond uitstekend heeft gehouden. Hiei was alleen geringe vertraging. Schipbreuken. Evenals acht dagen geleden heerschte op de kust een hevige storm, zij hel dan ook dat het niet zoo hard waaide als toen. De zee was evenwel zeer ruw Volgens te IJmuiden ingekomen bericht gaf het Grieksche stoomschip „Eugenia", van Rotterdam naar Amsterdam bestemd, alle maten, mooie modellen Zilveren Suikerschepje of luxe marmer Klokje cadeau. AANBEVELEND, De heer Poppe wijst op het z.i. on billijk straffen van een verpleegde in het Gasthuis en dat met drie maanden huis arrest en inhouden van geld. Spr. meent, dat het college van regenten den man' hadden moeten hooren. De heer de Ridder zegt. dat de man door 2 regenten is gehoord. De heer Poppe weet, dat de heeren de Ridder en de Baare met den man heb ben gesproken, maar acht dit geen af doend onderzoek. De heer de Ridder zou willen, dat een raadslid, alvorens zooiets in het mid den te brengen, aan alle kanten een tnderzoek instelde. De heer Poppe zegt, dat hij den vader van het gasthuis en den betrokkene hoor de, dus beide partijen. Hij vond geen aanleiding ook regenten te hooren. De voorzitter zegt een nader onder zoek toe. De heer Berger vraagt naar aanleiding van het aangenomen voorstel om f1200 beschikbaar te stellen voor onderwijs aan een slechthoorend kind, overlegging van een IJjst van kinderen, die door een of ander gebrek het onderwijs niet kunnen volgen. De heer Harts zegt te zullen trachten dit te doen. De openbare vergadering wordt daarop te half drie gesloten en gaat de raad over in eene zitting met gesloten deuren. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Commissie voor verzoek schriften. Naar aanleiding van het in hun handen om advies gestelde voor stel van de dames Weijl en de Graaf tot instelling van een Commissie voor ver zoekschriften, leggen B. en W. nogmaals over de vroeger door hen over deze ma terie aan de Ver. voor Nederi'. gemeenten opgevraagde bescheiden, uit welke blijkt dat Amsterdam de eonige gemeente des lands is, alwaar eene commissie, zoo- al's de voorstelsters bedoelen in het leven is geroepen. In dit verband vragen B. en W. zich af of het voor een gemeentel met een omvang en een bevolking als die van Middelburg nog wel noodig is een dergelijk nieuw instituut in het leven te roepen. Zij kunnen de noodzakelijkheid daarvan niet inzien. Zij meenen, dat de raad over deze aangelegenheid zelf in volle vrijheid zal hebben te beslissen, en onthouden zich daarom van een be paald advies. Mocht echter de bedoeling van het voorstel zijn om te komen tot daarvan door B. en W. betreffende de begrooting 1929 van den Reinigings- en ontsmettingsdienst stellen B. en W. voor in de beheersverordening van dien dienst art. 22 te wijzigen en de jaarlijlcsche afschrijvingen te bepalen als volgt: ge bouwen 2 pet., wagens en karren 5 pet., paarden, benevens tuigen, gereedschappen en stalbenoodigdheden 10 pet. Vergooding voor begraving afgekeurde slachtdieren. Naar aanleiding van het adres van de veldwach ters der 6 z g. buitengemeenten, om oen belooning voor het hun opgedragen be graven van afgekeurde dieren en organen, zeggen B. en W., dat deze veldwachters zich steeds zeer nauwgezet van dit werk kwijten en mede door hun ijver slinkt het aantal gevallen, waarin sterfte van slacht dieren achterwege blijft, voortdurend, het geen in het belang van de volksgezond heid en van de bestrijding van veeziekten moet worden geacht. Een belooning daar voor is dan ook alleszins gerechtvaar digd, te meer, waar de exploitatie van den dienst daarvoor ruimte laat en de onder havige werkzaamheden van de betrokke nen veel tijd vorderen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 100, pondspondsgewijze, ter zake van het onbruikb aarmaken, door middel' van begraving, van afgekeurde slachtdieren enz., uit te keeren aan die politiebeamb ten, die zich daadwerkelijk met het on bruikbaarmaken belast hebben. Subsidie-verzoek Arbeider s- muziekvereen. „Excelsior". B. en W. zijn eenstemmig van oordeel dat het verzoek van Excelsior zooals het is in gediend, niet voor inwilliging vatbaar is. De meerderheid wil daaraan nog toevoe gen, dat, zooals reeds meermalen door het college is kenbaar gemaakt, verleening van nieuwe subsidies, al ware het alleen reeds met het oog op den minder gunsti- gen toestand van 'de gemeentefinanciën, niet dan in uiterste noodzaak moet ge schieden, en dat het die noodzaak hier zeker niet aanwezig acht, dat de gemeente reeds met niet minder dan f 4000 per jaar het Middelburgsch Muziekkorps sub sidieert en dat als bedoeling van vereeni- gingen als de adresseerende in hoofdzaak voorzit het verschaffen van genoegen aan haar uitvoerende leden, terwijl het geven adresseerende vereeniging haar aantal contribueerende leden steeds ziet toene men en desondanks met een tekort blijft kampen, voornamelijk door de noodige aanschaffing van nieuwe instrumenten. Dat lid meent, dat de gemeente door aanvaarding van zijn denkbeeld, in zeke ren zin opvoedend werk zou doen. B. en W. stellen ten slotte voor afwijzend op het adres te beschikken. Rooien van hoornen. Voorgesteld wordt op verschillende plaatsen in en om de stad totaal 49 iepen en 10 andere hoornen of tronken te doen rooien. De boomen zijn allo kenbaar, daar zij gemerkt zijn 1 tot en met 59. De commissies van financiën en fabri cage vereenigen zich met het voorstel. Middelburg. Wij herinneren nog even aan de rede van dr v. d. Valk op Maan dagavond 8 uur in de Waalsche Kerk, over: De slang in het paradijs, een rede, die daar ze zich niet inlaat filet kerke lijke kwesties, voor iedereen belangrijk is. Goes. Zooals gisteren in ons blad is ge annonceerd, heropent de firma Van Melle vandaag haar vernieuwden winkel op de Opril Groote Markt. Zoowel van buiten als binnen beeft het pand belangrijke veranderingen onder gaan. De winkelpui is vernieuwd, van bin nen is de winkel zoowel muren als vloer met gekleurde tegels bekleed. Het geheel doet vroolijk aan. Alles ziet er frisch, mo dern en smaakvol uit. Architect van de verbouwing was de heer S. de Koning, de winkelinstallatie is uitgevoerd door de N.V. Mindeno's Tech nisch Bureau te Rotterdam, de heeren Schrijver en ILuijper verzorgden resp. met sel- en timmerwerk en schilderwerk, ter wijl de electrische geleiding is aangelegd door den heer F. Bal. Wemeldinge. De storm. Het vis- schersvaartuig „Ierseke 35", schipper Jas- perse, met nog aan boord 4 andere per sonen, heeft tijdens, den storm op de Oosterschelde zijn zeilen verloren. Het schip verkeerde daardoor in nood. De Geref. Kerken. Beroepen te Loosduinen "(2e pred. pl.) J. van Herksen te Hillegom. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Deventer G. J. Duyvendak te Bussum, W. J. Manger te Tiel en K. H. Wallien te Weesp. Aagtckerke. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor Ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk werden gekozen tot ouderling P. Westerbeke en tot diaken P. de Visser Pz. Geen emeritaat. De emeritaat- aanvraag van ds W. Goedhuis, predikant bij de Geref. Kerk te Eestrum (Fr.) is voorloopig niet verleend, omdat daar voor geen voldoende termen aanwezig geacht worden. Zending. Naar wijl Vernemen, heb ben de inkomsten van het Zendingsbureau te Oegstgeest, als gevolg van de Zendings- week, de f 100.000 overschreden. Beroepbaar. Door de Classis Heerenveen der Geref. Kerken is prae- paratoir geëxamineerd en toegelaten 'om te staan naar de bediening des Woords de heer B. E. van Buuren, te Ids'ken'hui- zen, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Geslaagd voor examen Staathuis houdkunde en Statistiek M. O. mej. A. C. de Koning te Bruinisse. Ned. Herv. Kerk. 1 Goes, ra. ds de Vries, nam. ds Stednz, av. ds Homburg (collecte Kinderz.org). Woensdag vm. ds. Homburg, nm. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Steonz, nm. ds de Vries. Ritthem, 9.30 u. Ds Tjebbes van Mid delburg, 2 u. Ds v. Oyen. ter hoogte van Kamperduin noodsigna len. De sleepboot „Drente" is van Nieu- wediep uit ter assistentie vertrokken. In middels is ook de reddingsboot „Doris Rijkers" van daar naar het in nood ver- keerend stoomschip vertrokken. Uit Den Helder vernemen wij nog, dat in den l'aten avond door het Rijkshaven kantoor S.O.S.-signalen zijn opgevangen van het Grieksche s.s. „Eugenia", dat op zes mijlen bezuiden Kijkduin in nood verkeert. Nader meldt men ons: Het Grieksche stoomschip „Eugeilia" is op de 'Zuider Haaks gestrand. De sleepboot „Drente" is in de nabijheid, terwijl de „Doris Rijkers" zal trachten de opvarenden te redden. De positie van het stoomschip is zeer gevaarlijk. Ook de reddingsboot „Brandaris" is uitgevaren en bevond zich tegen midder nacht in de nabijheid van het gestrande schip. De Kanaalvaart ten deele ge staakt. Tengevolge van den boven het Kanaal woedenden storm is de scheeps verbinding tusschen Calais en Dover ver broken. Op het traject DuinkerkenTilbury Londen wordt het scheepvaartverkeer nog gehandhaafd. Gisteravond is voor de haven van Dinteloord een schip geladen met sui kerbieten volgeslagen en gezonken. Schipper en knecht konden zich' nog tijdig redden door ia een roeiboot over te springen. Te Capelle is het schip van schip per S. uit Raamsdonkveer, dat geladen met zand in het Oude Maasje lag, aan gevaren en gezonken. De bemanning is gered. Ten gevolge van den storm trad gistermiddag omstreeks 5 uur een groote storing in op het electrisch net in het Gooi. Als indirect gevolg raakte een kabel defect in een deel van Amsterdam-Zuid. Dit stadsgedeelte was gedurende 50 mi nuten van electriciteit verstoken. Omstreeks 7 uur ;iwas de storing zoo wel in het Gooi als in Amsterdam weer verholpen. Juut Vrjjdag 1.1. en aan de aangericht, is met hevige opgestoken Oceaan komei teisterd. Londen ha den storm te tusschen ten worden Hooge de schepen z haven. Verse noodseinen booten van plaatsen zijn schepen te Het stooms waarvan zich het midden v- het Duitsche Lubeck te Het eerste nood verkeerd stoomschip dat meldde, de „Herrenwij in een West tusschen zwar sylvania" 'bev renwijk" ai kende was. De „Regina te kampen op de plaats „Transsylvani ontving herich noodig was. haar reis naar Later meldd „Estonia", dat renwij'k" had wrakstukken z Er zijn no Gisteren Hindenburg va 12 menschen fors" uit Uddc hout van Göt Frankrijk en gestrand. De gehee" Zaterdag zal het 25 jaa de heer Vil. als Hoofd de Geref. Grond functie trad. Daar de al die 25 jar noemde Sch geerde, zal dag feestelijk Voor de zeer deelneming, ond ziekte en na het innig geliefden CORNELL betuigen wij on Wed. C. VER 's-Heer Hendrik H ermede bet telijken dank vo neming na het gehetüen Man, Grootvader JANUS Uit We Souburg, 24 No Groote Abeel DE WILDE te Goes, zullen o des namiddags o Oostende te büE den heer C. SC ver' (roode en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2