No. 48 Zaterdag 24 November 1928 43e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes STORMSCHADE ONGEVALLEN BRAND LEVEN HENDISE& Go's BANK, GOES I. FABERIJ DE JONGE - GOES Alle Bank- en Effectenzaken. EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING VERZEKERING f3.- f 0.05 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EN NU AAN HET WERK. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Pers, Belangrijkste Nieuws. Ass. Mij. „de Nederlanden" van 1845. Geschenken van blijvende waarde Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHlilJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. Losse nummers Prijs der AdvertentlEn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Het algemeen begrootingsdebat is ach ter den rug. Er is daarbij veel en lang gesproken maar verheldering van den politieleen toe stand heeft het niet gebracht. Op de vraag of na de verkiezingen! in 1929 de terugkeer van een parlemen tair Kabinet mogelijk zal zijn is nog geen definitief antwoord gegeven. Wel is gebleken, dat de kans op een samengaan van, Roomsch en Rood al heel gering is. De Sociaal-Democraten hebben jaar en dag gevlast op de mogelijkheid om in alle eer en deugd met de R.-Katholieken een politiek huwelijk aan te gaan, maar de heer Albarda liet duidelijk doorschep meren dat hij alle hoop heeft laten varen. Hij stelde misschien ook onder den indruk van wat te Amsterdam gebeurde, waar de federatie van de S.D.A.P. aan hare vertrouwensmannen beslist verbood wethouderszetels te aanvaarden zulke hooge eischen, dat het duidelijk was dat op een samengaan niet meer wordt ge rekend. En dat was maar verstandig ook. De heer Nolens heeft toch niet eens, maar herhaaldelijk laten uitkomen dat hij van zulk een samenwerking niets goeds verwacht. Niet alleen omdat er omtrent vraagstukken van practischen aard, zoo als b.v. de ontwapening geen overeen stemming bestaat maar vooral ook omdat er een principieel verschil is en de R.K. Staatspartij zich stelt op den grondslag van de Christelijke beginselen. Hieruit volgt echter niet, dat nu de samenwerking van de rechtsche partijen zal worden hersteld. Wel werd over en weer de wensche- ljjkheid van ©en eensgezind optreden uit gesproken, maar verder kwam het ook niet. Er bleef een zekere gereserveerd heid die er niet minder op werd toen Dr de Visser, zij 'tdan in zeer algemeene termen, de mogelijkheid van een samen gaan met de liberalen in het debat bracht. Dat het nog niet alles botertje tot den boom is, bleek ook wel uit het feit, dat de heer Nolens niet onduidelijk op de mogelijkheid van een gereconstrueerd extra-parlementair Kabinet zinspeelde. Op de vraag hoe het straks zal gaan kan dus nog geen afdoend antwoord wor den gegeven. Wij zullen geduld moeten hebben totdat de stembus in 1929 ge sproken heeft. Er zijn er die dit als een belemmering voor den veikiezingsarbeid beschouwen. Wat moeten wij, zoo wordt gevraagd tot de kiezers zeggen, wanneer nog niet vast staat wat er straks gebeuren zal? Deze opmerkingen komen ons niet ge grond voor. Immers de vraag of de rechtsche sa menwerking al of niet zal worden her steld is per slot van rekening bij onzen propaganda arbeid van ondergeschikte be teek enis. De hoofdzaak bij: onze .actie op poli tiek gebied is toch niet, of de A.R. partij straks regeeringspartij zal zijn, maar wel op welke wijze het best de antirevolu tionaire beginselen kunnen worden ge diend. Dat is het eerste en het voornaamste. Het andere is van betrekkelijk onder- S ©schikte beteekenis, al mogen wij ook aarover niet te licht denken. Vergeten mag toch niet dat een Ka binet geheel afgezien van de wetten die tot stand komen, grootem invloed kan uit oefenen. De wetgevende arbeid is van belang, maar-het besturende werk is even eens van groote beteekenis. Denk slechts aan de benoemingen, de Zondagsdiensten, de maatregelen op so ciaal gebied enz. Een rechtsch Kabinet moge op wetg© vend gebied lang niet alles bereiken wat. het zelf zou wenschen, het kan toch ontzaglijk veel goeds bevorderen en veeil verkeerds tegenhouden. Vandaar dan ook dat onze voorman nen steeds getoond hebben hunne groote verantwoordelijkheid op dit gebied ten volle te gevoelen. Het betreft hier dus volstrekt geen on verschillige zaak, waar wij ons met en kele groote woorden vanaf zouden mo gen maiken of waarbij het partijbelang den doorslag mag geven. Maar voor onzen propaganda-arbaid maakt het niet het minste verschil of er straks al dam niet samenwerking zal zyn. De vraag waarom het daarbij gaat is alleen hoe da positie van de A.R. party kan worden versterkt, hoe de A.R. begin selen tot toepassing kunnen worden ge bracht, hoe het best kan worden bereikt het ideaal, zooals dat in het concept program van actie is omschreven: hand having van het gezag en bevestiging van het Christelijk gezinsleven. Om dit doel te bereiken is het noodig dat de A.R. partij over een zekeren in vloed beschikt. Dat is noodig als straks opnieuw een rechtsch Kabinet wordt ge vormd, het is niet minder noodig onder een extra parlementair Kabinet en het is nog veel meer noodig als onze Kamer fractie straks tot de oppositie mocht be- hooren. Er is dus alle reden om thans, nu de wintertijd is aangebroken, overal met kracht aan het werk te gaan. De omstandigheden zijn anders dan in 1922 en 1925. Maar omzie beginselen zijn dezelfde. En die beginselen, gegrond als ze zijn op het Woord van God zijn waard dat w© er voor strijden, met al da ons door God geschonken krachten. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Typhus-epidemie te Lyon. De typhus-epidemie te Lyon zijn zóó talrijk geworden, dat van een epidemie moet worden gesproken. Alleen in de hospitalen bevinden zich 260 typhus-lij- ders. Gelukkig blijven tot nog toe sterf gevallen uit en is het aantal nieuwe gevallen per dag afnemend. Maar men heeft toch den voorzorgsmaatregel ge nomen een 'der militaire hospitalen yoor de typhuslijders in te richten. Het spoorwegongeluk bij' Nlmburg. Een der Praagsche bladen wijt de eigenlijke schuld van het ongeluk aan de gebrekkige technische inrichting van het station Nimburg, waar de wissels, nog met de hand worden bediend, hoewel bet verkeer op het station zeer druk is- Een gerechtelijke commissie van onder zoek is ter plaatse aangekomen. Het ongeluk is weliswaar te wijten aan den machinist van den goederentrein, maar er wordt op gewezen, dat ofschoon Nimburg een zeer uitgebreid verkeer heeft er noodzakelijke electrische inrich tingen ontbreken. Had Nimburg een blok- stelsel met electrische bediening beze ten, dan had het signaal op onveilig gestaan en had de goederentrein niet kunnen vertrekken. De Engelsche koning. Het bulletin, dat gisteravond te acht uur werd uitgegeven, luidt: De koning had een rustiger 'dag. De temperatuur is lager. De aandoening van de long heeft zich niet verder uitgebreid. De koning is met Röntgenstralen ónder-, zocht- Financieel schandaal in Frankrijk. Bij de bespreking der begrooting in de Fransche Kamer gispte Auriol het gedrag van een ambtenaar van de re gistratie, die, in strijd met de foormeele hem verstrekte instructies, de aandeelen van een N. V., die op 1500 fres. had den moeten geraamd worden, op 25 fres. had geschat voor de heffing der registra tierechten. De ambtenaar was ontslagen, maar trad den volgenden dag in 'dienst der maatschappij. De minister antwoord de, dat hij een enquête gelast had. De verduisteringen, in deze zaak zouden 100 mill'ioem bedragen. Korte berichten. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische geleerden een internationale herdenkingsplechtigheid ter eere van Amundsen voorbereiden. Deze plechtig heid zal in December te Leningrad plaats hebben- Een negerstoker van het stoomschip „Vestris" heeft bij zijn verhoor verklaard dat een hoofdzakelijk met vrouwen en kinderen bezette reddingsboot drie voet boven het water is blijven hangen en by den ondergang van het schip met alle inzittenden de diepte ingetrokken is. De Koningin-Moeder. Gisteren heeft de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft en een 'krans gelegd op het graf van haar gemaal, wijlen Koning Willem 111. Mr P. J. Reymer. De toestand van den burgemeester van Hilversum, mr P. J. Raymer, is lang zaam vooruitgaande. Bet zal echter nog geruimen tijd duren, voordat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. Luchtvaart in Indië. De directie van de Kon. Nederl.-Indi- sche Luchtvaart Mij. in Den Haag deelt mee, dat er van den op 1 November j.l. geopenden Java-dienst reeds een zeer druk gebruik wordt gemaakt. Dit ont vangen berichten bljjkt, dat zoowel het van Batavia naar Bandoeng vertrekken de als het vandaar terugxeerende toe stel bijna voortdurend geheel bezet is. Steun v,oor emigratie naar Canada. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin, onder verwijzing naar een brief van den minister van 9 December 1927 inzake landverhui zing naar Canada, wordt meegedeeld, da,t de daarbij gegeven regeling ook zal gel den voor het jaar 1929, met dien ver stande, dat de geldelijke hulp aan de emigranten alleen zal worden verstrekt als renteloos voorschot. 'De emigratie centrale Holland in den Haag blijft met de uitvoering belast en is bereid, zich met de invordering van de voorschotten in Ca nada te belasten. De organen der arbeids bemiddeling zullen ter zake door den directeur 'van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling worden ingelicht. De minister verzoekt aan de gemeente besturen, hem vóór 1 December te be richten, of zij bereid zijn, hunne mede werking in voorkomende gevallen te veir- leenen. Is op dien datum geen bericht ontvangen, dan neemt de minister aan, dat het ^gemeentebestuur meent, in deze aangelegenheid medewerking niet te moe ten verleenen. Nieuwe weldadigheidszegels. In afwijking met de regeling van het vo rig jaar zal' de termijn van verkoop der nieuwe weldadigheidszegels eenigszin's worden vervroegd. In overleg, met de Centrale Propaganda- commissie voor den verkoop van weïda- digheidspostzegels is het verkooptydvak thans definitief vastgespeld op '10 Dec. 1928 tot en met 9 Januari 1929. V r ij'h e i d sbo n d. Tegenover de steeds meer opduikende geruchten dat mr D. Fock, zich beschik baar zal stellen voor een zetel in de Tweede Kamer, om als leider Van de frac tie op te treden, kan het V ader land uit de meest zékere bron melden dat deze allen grond misseü. EERSTE KAMER. Belasting nalatenschappen. Zooals wjj gisteren reeds meldden, werd het wetsontwerp inzake de belasting van nalatenschappen en schen kingen van Nederlanders-niet-ingezete- nen des Rijks met 2116 stemmen door de Eerste Kamer verworpen. Voor stemden de heeren: Polak, Lin- deijer, Moltmaker, Danz, Ossendorp, me vrouw PothuisSmit, De Zeeuw, Wibaut en Hermans (S.-D.), Briët (A.R.), v. d. Linde, De Jong (R.-K.), De Vos van Steen- wijk, Verkouteren, PoUema (C.-H.) en de voorzitter. Tegen de heeren: Gelderman, Rink, de Muralt, v. d. Bergh (V. B.), Janssen, Blom- jous, Michiels van Kessenich, HeerkenS Thijssen, De Wit, Steger, Dobbelmann, v- Lanschot, Fransen (R.-K.) v. d. Hoeven De Gijselaar, van Wassenaer van Cat- wijok, De Savornin Lohman (C.-H.) Slin- genberg, van Embden, Westerdijk (V.-D.) en De Veer (A.-R.) TWEEDE KAMER. Arbeid. De Tweede Kamer, thans weer Voorga zeten door Dr de Visser is gisteren met de Arbeidsbegirooting gereed gekomen. Er werd als naar gewoonte heel vee] gecritiseerd terwijl tal van wenschen wer den geuit. Een van die wenschen werd door Mevr. de VriesBruins (S.D.) omgezet in een motie ten gunste van organisatie van het geneeskundig schooltoezicht. Minister Slo- temaker de Bruine verklaarde, dat, als met de motie alleen werd betoogd het opmaken van een plan door de Regee ring, hij er geen bezwaar tegen had. Dinsdag zal er over worden gestemd. Hoofdstuk Arbeid werd goedgekeurd. Samenwerking van Chr, HIs- torischen en Liberalen. In verband met wat door Dr de Visser bij het begrootingsdebat over dit onder werp werd opgemerkt, schrijft het liberale „Handelsblad" o.m.: „Een samenwerken van de beide ge noemde groepen kan men zich op twee wijzen denkenzonder, of met ande ren. Voor de eerste zal echter gemeen lijk geen bjjzonder accoord noodig zyn; er bes'aat steTig oen zekere verwantschap tusschen C.-H. en Liberalen, vooral, maar niet alléén, op het stuk der economische inzichten. Zóó dicht kunnen ze elkaar soms naderen, dat wij, nu bijna acht jaar geleden, toen een bij uitstek nationale kwestio (die van de landsverdediging) bijzonder urgent was, onzen lezers geen bepaalde voorkeur bij de stembus hebben kunnen aanbevelen: Onze nationale ge voelens moesten toen overhellen naar de C.-H., onze liberale naar den Vrijheids bond. Maar "deze zekere verwantschap tusschen de twee is een natuurlijke en zou alleen dè.n in een accoord moeten worden gepreciseerd, wanneer het zou gaan om het gezamenlijk hereiken van een bepaald doel. Waarbij vanzelf aller eerst gedacht wordt aan het vormen van een Regeeringshaais. Maar er zijn tegen woordig slechts 11 C.-H. en 9 Liberalen in de Tweede Kamer; vóór deze 20 tot 51 aangegroeid zijn, moeten er politieke mirakelen gebeuren. Het is dan ook de tweede wijze van samenwerken geweest, die in grooter ver band, dus met anderen, welke Dr de Visser in beschouwing heeft genomen. Zou zulk een samenwerking wensche- lijk zijn? Uit nationaal oogpunt beschouwd waar schijnlijk wel, want zij zou zeker wel een tempering van partij-verlangens, dus een verflauwen van tegenstellingen en bijgevolg een versterkte nationale syn these meebrengen. Doch geen partij kan zich daartoe leenen wanneer het eigen wezen daardoor zou worden aangetast, wanneer ze van haar overtuiging, niet zoo maar op enkele concrete punten, maar wat haar diepste beginsel aangaat, een belangrijk stuk zou moeten offeren. En nu was het o.i. toch juist dè.t, wat dr de Visser van de Liberalen eischte- Er zijn in het Christendom, zoo merkte hij op, subjectieve en objectieve normen- Voor het aanvaarden van de eersten is een bepaalde belijdenis noodig e n d k t kunnen wij van de Liberalen niet vragen. Maar de objectieve nor men liggen buiten de sfeer der belijdenis; zij1 zijn, historisch, vastgegroeid in de zeden en de rechtsbeginselen van ons volk en in de opvatting van het gezag en die zouden de Liberalen moeten erkennen en willen handhaven. Zouden zij dat doen, dan zouden zjj niet 's men- schen wil, maar Gods wil, als agens erkennen ook in het Staatkundig leven en dus rechts thuis hooren en niet links. Dr De Visser wil, dat wij de Christelijke normen, die in ons volksleven zijn vast- Binnenland. De storm van gisteren. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Arbeid, N. en H. aangenomen.. Emigratie naar Canada in 1929. Buitenland. Typhus te Lyon. Schipbreuken tengevolge van den storm. De toestand van den Engelschen koning. sluit men nergens beter dan bij de Vraagt Inlichtingen bij het AGENTSCHAP gegroeid, zullen erkennen. Als historische producten. Goed. Dat kunnen en dat moe ten wij. Onvoorwaardelijk. Maar hij wil dat we die normen ook zullen handha ven en verdedigen. En dat kunnen wrj slechts onder voorbehoud. Onder dit voor behoud namelijk, dat niet de natuurlijke evolutie van ons volk zich van de nor men afbeweegt. Want gebeurt dat, dan is dat óók historie, en als zoodanig, als het wordende, precies even eer biedwaardig als het gewordene... dat immers óók eenmaal het wordende is ge weest. Wij moeten, wanneer we iets zien opkomen, dat we verkeerd achten, zeker trachten, het te keeren, maar blijft het desondanks groeien en wordt het einde lijk tot een nieuwe norm in het leven des volk, dan moeten wij het op vangen en zien te leiden, maar het als nieuw stuk Historie aanvaarden. Want het wezen van bet Liberalisme ligt in de erkenning van gestadige evolutie. En ziedaar nu de Rubicon, waarover dr De Visser ons wil zien heenstappen maar dien wij niet mogen overtrekken zonder een stuk van ons liberale wezen achter te laten. Wjj, Liberalen, willen, anders dan communisten, socialisten en staatssocialisten, niet maken, maar la ten worde n". En verder: „Laat ons dat eene voorbeeld noe men. Met de Christelijk-Historischen er kennen wij den Zondag niet slechts als socialen rustdag, doch ook als een Chr. dag van wijding. Maar het is onmisken baar, dat tien-, ja honderdduizenden in ons land er anders over zijn gaan den ken. "En daarmede moéten wij rekening houden en niet doen, alsof de Zondags- opvatting in ons volk nog "die was van anderhalve eeuw geleden. Hier is een stuk Evolutie, dat wij, persoonlijk, zeer betreuren, maar dat we als een histo risch feit hebben te erkennen en te aan vaarden. Dergelijke dingen scheiden ons stellig, principiëel, van de Chr. Historischen." Na er dan verder op gewezen te heb ben, dat samenwerking ook practisch niet mogelijk is, daar b.v. de Antirevolutionai ren aan zulk een combinatie niet mee zouden doen, besluit het H d b 1 d met te constateeren, dat wat Dr de Visser be oogde, niets anders is dan eenher senschim. 1 i yj 30 Lange Kerkstraat 30 ■pmHManmnwMMnn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1