No. 46 Donderdag 22 November 1928 43e Jaargang 1ENDRIKSE Go's SANK - SOES THEE- T.Faberij de Jonge Buitenland. Ouden van daden PEPERMUNT Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Statenzaal. Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge woonten aan, waarvoor jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de gewoonte steeds mede te dragen. Het dage- lijksch gebruik van deze origineele pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename fijdpasseering. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Lepeltjes, Schepjes, Zeefjes, Kistjes en alle Zilver voor de Theetafel. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Breedsprakigheid. De bestriding der werk loosheid. De veer diensten. Twee ^middagen, een morgen en een avond hebben onze Statenleden deze week, onder leiding van den heer Com missaris der Koningin, vergaderd, .tenein de de belangen onzer provincie, wier vele aantrekkelijkheden mr Dieleman in een zijner redevoeringen nog eens weer heeft opgesomd, te. behartigen. Zooals het verslag dier zittingen ko lommen, ja zelfs pagina's in ons blad vulde, zou het ook nu weinig moeite kosten, om een zeer uitgebreid overzicht te geven. Maar wij willen in kort bestek slechts het voornaamste uit de langdurige debatten releveeren en belichten- Dat de zitfjng Dinsdagmiddag niet be ëindigd kon worden, is zeker aan die leden te wijten, die vooral in het begin, te veel en te lang hebben gesproken. Wat is er vaak over een aan de orde Kan behandeling zijnd onderwerp door ver schillende sprekers precies hetzelfde ge zegd. Meermalen hebben we het gehoord: „ik lean me in hoofdzaak bij den vorigen spreker aansluiten", of: „de vorige spre kers hebben me het gras voor de voeten weggemaaid" (wat een lid de geestige interruptie ontlokte: ga dan maar hooien), maar intusschen werd dan toch maar even zoo vroolijk de speech voorgelezen, die thuis was opgesteld- Ook het nut van het door ons geconsta teerde feit. dat over één en hetzelfde onderwerp (b.v. de schoolartsen) door 3, 4 leden eener fractie, het woord moet worden gevoerd, ontgaat ons. Kan er in sommige fracties niet wat beter het werk verdeeld worden? Het komt ons voor, dat deze vraag, niet het minst voor do A.-R en C.-H. fractie bevestigend moet worden beantwoord. Er kan in onze Staten, naar het ons voorkomt, nog wel wat economischer worden gewerkt. De financiën der provin cie denk aan de verblijfkosten, welke zeker die laatste avondvergadering tot een dure hebben gemaakt en aan het'Opstellen en drukken der notulen zullen er wel b(j varen. Een vraag, waartoe men onwillekeurig komt, is deze: waartoe dienen toch de afdeolingsvergaderingen Zeer vele malen komt het voor, dat in het openbaar nog eens wordt herhaald, wat van te voren ook reeds in de afdeelingen is gezegd- Maar nu ter zake. Al direct vroeg de bestrijding der werk loosheid, waarover Ged. Staten enkele mededeelingen deden, de aandacht. De grief van den heer Overhoff (soc. dem.) was, dat Ged. Staten aanvankelijk te wei nig hierover hadden verteld en inder daad bleek uit de allerlaatste mededee lingen van Ged. Staten, dat ze in dit opzicht meer hadden gedaan, dan uit hun eerste mededeelingen viel op te maken. Maar die aanvankelijke terughoudend heid van Ged. Staten was zooveel als bescheidenheid, zei mr van Dusseldorp. Een verklaring, waarom Jtoch even gela chen werd. Juist is natuurlijk, dat bestrijding van werkloosheid in de eerste plaats taak van Rijk en Gemeente is. Wat de provincie in eigen huishouding in dezen kan doen (b.v. provinciale werken laten uitvoeren in een tijd, waarin veel werkloosheid heerscht) mag ze vanzelf niet nalaten, maar overigens kan ze al niet veel meer doen dan zonder de autonomie der gemeenten in het gedrang te doen komen bij de gemeentebesturen aandringen op het nemen van maatregelen voor werkverschaffing, opdat de werkloozen geen gang naar diaconie of armbestuur hebben te maken, op toetreding tot het werkloosheidsbesluit 1917 (waarin vele Zeeuwsche gemeenten schandelijk nalatig of weigerachtig zijn), en op meer mede werking bij de uitvoering der Landaxbei- derswet. Ook eenige aandrang op de polder- en waterschapsbesturen, die nog lang niet alle op sociaal gebied uitblinken, om wat meer mede te werken aan de bestrijding der werkloosheid, is wel noodig. Misschien gaat er nog een circulaire in dezen geest van Ged. Staten uit. De Zeeuwsch-Vlamingen maakten han dig gebruik van deze gelegenheid om te bepleiten aanleg van het kanaal Axelsche Sassing—Hulst en verlaging van de ta rieven op de Provinciale booten. Over het eerste hoorden we van Gede puteerde Staten niets. Op het laatste kwam men ook b(j de begrooting terug en toen vernamen we, 'dat Ged- Staten ook van het nut hiervan overtuigd zjjn, maar. dat da Minister van Waterstaat hier ook stem in het kapittel heeft. Deze heeft er het advies van de z.g.n- vlascommissie (die echter volgens een der Zeeuwseh-Vlaamsche Statenleden aan den overkant niet het algemeene vertrou wen geniet) over gevraagd. Er is dus hoopl Dhr Wallien wilde nog een stap verder gaan en bepleitte het overdoen van "den Prov. Stoomb'ootdienst op de Wester Schelde aan het Rijk, zulks op grond van de nieuwe Wegenwet. Deze bootdiensten brengen n.l. de verbinding tusschen wegen voor doorgaand verkeer tot stand. Ged. Staten waarschuwden er echter voor deze diensten geheel' uit handen te geven. Dan zal alles geregeld worden ook de Zondagsdienst, vanuit Den Haag. De veerdiensten legden ook nu weer beslag op een groot deel Van den ver gadertijd. We leven nu eenmaal in een waterland. Zoo wilden Ged. Staten f 100.000 beste den aan verbetering van. den momenteel zeer slechten steiger te Stavenisse. Maar ofschoon het lid van Ged. Staten, de heer Van Rompu, als gewoonlijk vinnig van zich afbeet, nu men den moed had met de bootcommissie van meening te verschillen, is deze post toch aangehou den. De meerderheid der ProV. Staten Vilde, vóór dit geM werd uitgegeven, de moge lijkheid van een veerdienst tusschen Zie- rikzee en Stavenisse overwegen en vroeg daarover een rapport van den Prov. hoofd ingenieur Van Schouwen zou dan een deel van het verkeer via Stavenisse, Tho- len (dank zij de brug) naar Bergen op Zoom geleid kunnen worden. De heer Van Rompu noemde dit' idee wel dwaasheid, gezien de z.i. Veel te hoo- ge kosten, maar de meerderheid die zeer groot was nam dit niet voetstoots aan en hield de zaak aan. Over het veer KortgeneWól'faart'sdijk is ook veel gezegd. De ingezonden stuk ken in de bladen1 hebben toch' eenige uit werking gehad. Van niet één Statenlid hebben we een goed woord gehoord over de bediening aan dat veer. Het was alles critiek 'en zelfs de heer Van Rompu 'deed niet de minste moeite, de veerlieden 'in bescherming te Hemen. Sterk is naar voren gekomen "de wensch ami dit veer niet langer te verpachten, maar rechtstreeks door de provincie te ex- ploiteeren en dan meteen den toestand aldaar zóó te verbeteren, dat aan de vele klachten een einde komt. Het idee van provinciale exploitatie en een voor- stel-Sonke, om den veerdienst vroeger tie doen beginnen en later te doen eindigen, werden om prae-advies naar Ged. Staten gezonden. Besloten is tot den bouw eener nieuwe b'oot. Is deze straks in de vaart, dan gaat de tegenwoordige motorboot dienst doen op het veer VeereKamperland. Dit is in ieder geval een flinke verbete ring. Maar stellig mag verwacht worden van de bootcommissie, dat ze de door verschillende Statenleden geuite klachten grondig onderzoeke. Blijken ze juist te zijn, dan moet daar krachtig worden in gegrepen. Ook zoolang het veer Kortgene Wolfaartsdijk niet door de provincie geëxploiteerd wordt, moet het aan rede lijke eischen voldoen. (Slot volgt.) De dood van Loewenstein. De tragische dood van den Belgischen bankier Loewenstein heeft voor de vis- schers uit Calais, die zijh lijk opvischten, een aangenaam slot- De schoonzoon van den verongelukten bankier de heer Con vert is Donderdag te Calais geweest en heeft de bemanning van de visschers-' schuit, die het stoffelijk overschot van Loewenstein naar de haven bracht ver schillende geschenken ter hand gesteld, voor een gezamenlijk bedrag van 125.000 francs. Hierdoor zijn de schipper en zijn maat in staat hun schip onmiddellijk in vollen eigendom te verkrijgen, waarmede ze voortaan voor eigen rekening zullen wer ken. Het vraagstuk der amnestie in België. De politieke malaise in België, teweeg gebracht door de amnestiekwestie, blijft volgens het „Vad." aanhouden en is se dert vorige week blijkbaar nog toegeno men. Niet alleen kon in den jongs ten ministerraad geen eensgezindheid onder de Vlaamsche en de andere leden van het kabinet Ja'spar worden bereikt, maar de liberale groep, op een drietal Vlaamschgezinde afgevaardigden na, wil zelfs van het voorstel-Janson-van de Vjj,- vere niets meer weten. De voortzetting van het openbaar debat gistermiddag in de Kamer bracht niet de minste opluchting. Van de zijde van het publiek was er weer zeer groote belangstelling, maar de Kamer zelf was op verre na niet voltallig. Van Cauwe- laert herhaalde de argumenten, welke pleiten voor amnestie aan de politiek veroordeelden en zeide zich te kunnen vereenigen met verdaging van het terug geven van de burgerrechten aan de tot be trekkelijk geringe straffen veroordeelde ac tivisten tot na de verkiezingen van 1929; dit, ten einde te voorkomen, dat zij even tueel candidaat gesteld worden en in Kamer of Senaat zouden komen. Alleen gratie voor de leiders van het activisme en amnestie voor de anderen zei hij, zal de opinie in Vlaanderen tot bedaren brengen en 't vertrouwen in 't recht her stellen. De ontploffing te Vincennes. Door de ontploffing in de munitie fabriek van Vincennes bij Parijs zijn hon derden arbeiders en arbeidsters werkeloos geworden. Slechts door een wonder heeft de ramp niet nog meer slachtoffers ge maakt, want in de nabijheid van de plaats des onheils bevindt zich een opslagplaats van honderden millioenen lonten, welker ontbranding de geheele kardoezenfabriek zou hebben opgeblazen. Paris-Soir geeft in verband met de ont ploffing te Vincennes de meening van een ongenoemden hoogeren ambtenaar weer, volgens wien het onmogelijk is, dat een kist met slaghoedjes, enkel door te vallen, zou ontploffen. Hij is tot de con clusie gekomen, dat een der kisten mis schien voor een ontploffing is voorbereid. Deze meening, volgens welke de ramp aan misdadig opzet toe te schrijven zou zijn, is ook aan Poincaré medegedeeld. Sombere vooruitzichten in Oostenrijk. Do Neue Freie Presse vraagt zich af of er in da Oostenrijksche metaalindustrie een ernstig conflict dreigt. De commu nistische Rote Fahne heeft reeds gespro ken van een ttlgemeenen aanval op de metaalbewerkers. Voorloopig is de toe stand zoo, dat men nog slechts te doen heeft met een paar belangrijke, doch op zichzelf staande werkstakingen. De ar beiders van de machinefabriek Krause hebben het werk gestaakt, omdat de firma aain de machines contróletoestellen heeft laten bevestigen om de vlugheid, waar mee gewerkt wordt, vast te stellen. De arbeiders willen van die hinderlijke con trole niets weten en eischen, nu zij toch staken, meteen maar looms verhooging. Voorts staken er 450 werklieden op de telofoonfabriek Berliner om hooger loon te verkrijgen. De vereeniging van fabri kanten heeft verklaard, dat zij weigert over een nieuwe regeling der loonen te onderhandelen, zoolang deze beide stakin gen niet zijn bijgelegd. Dat is de alge meene aanval, waar het communistische blad vam spreekt. In de eerste helft van November is intusschen het aantal werk kraan met 15.000 vermeerderd. Luchttransport 'bij de spoorwegen. Om bijtijds voorbereid te zijn op de concurrentie van het transport door de lucht, zijn de Engelsche spoorwegmaat schappijen te rade geworden, aan het parlement vo'or de inrichting van vlieg- diensten machtiging te vragen. Wanneer de bevoegdheid er toe ver leend is, zullen de sporen, naar verluidt, ■er niet dadelijk gebruik van maken, maar men overweegt toch reeds de inrichting van vliegdiensten voor het snelle vervoer van bederfelijke goederen. Inmiddels i.s de vexeischte wetgevende maatregel reeds bij het parlement ingediend. Teveel artsen in Oostenrijk. Voor 1929 zün aan de Weensche uni versiteit 11-245 studenten ingeschreven waarvan 5000 voor de litteraire en. filoso fische faculteit, 2900 voor de juridische en 2700 voor de medische. Men begint zich ernstig ongerust te maken over een teveel aan artsen in Oostenrijk. Aan bet einde van 1924 telde men in geheel Oostenrijk 7169 artsen, van wie er 4051 te Weenen gevestigd waren- In Mei van dit jaar waren die cijfers 8041 en 4591, d.w.z. in drie en een half jaar een vermeerdering van meer dan 12 pCt. De Weensche artsenvereeni- gingen houden zich reeds met dit nete lige vraagstuk bezig. Voor 11.245 studenten, waarvan hier boven sprake was, telt de Weensche uni versiteit 205 professoren, 156 assisten ten, 39 lectoren en 400 privaat-docenten. Korte berichten. De Oostenrijksche bondspresident heeft ongeveer duizend telegrammen ont vangen van invaliden en invalidenver- li H111>7 TONNEMA'S CONFECTIONERY WORKS eenigingen nit het heele land, waarin zij protesteeren tegen het uitblijven van ©en geldelijke bijdrage ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de republiek. Zij verklaren, dat de slachtoffers van den oorlog nog altijd honger lijden, hoewel de vrede nu al tien jaar geleden gesloten is, en ro-epen de hulp in van den bonds president. Dinsdagochtend om vijf uur werden de bewoners van Beuthen door een ster ken aardschok, die tien seconden duurde en de meubelen deed schudden, uit den slaap gewekt. Vooral bet noordelijk ge deelte der stad heeft veel geleden. Men onderzoekt, of het gebeurde moet worden toegeschreven aan het instorten van oude mijngangen in de omgeving. ïn de nabijheid van Petersburg id met groote plechtigheid een nieuwe cel- lulosefabriek geopend, waarin negen hon derd arbeiders werkzaam zijn. Het is de grootste fabriek van dien aard in de Sovjet-unie en zij zal uitsluitend werken met sovjet-Russische grondstoffen. Het volgende jaar zullen de coöpe raties te Moskou 165 nieuwe magazijnen en 335 winkels openen, voornamelijk in de arbeiderswijken. Te Moskou zal een nieuwe rijwiel» fabriek gebouwd worden, die jaarlijks 120.000 rjwielen zal afleveren. De Engelsche regeering had een groot plan ontworpen, om op ruime schaal landverhuizers 'uit Engeland naar Cana da te zenden. Canada zou de kosten, die op 10 millioen pond sterling geraamd waren, dragen. Uit Ottawa wordt thans gemeld, dat de Canadeeschè regeering het plan na ampele overweging verworpen heeft. Bij de gasmaatschappij Mossach te München heeft gisteren een groote, bui ten opgestapelde kolenvoorraad doorzeil ontbranding vuur gevat. Ondanks de po gingen van verscheidene afdeelingen der brandweer, is men er nog niet in ge slaagd den brand meester te worden. De in brand geraakte voorraden zouden meer dan 100.000 centenaars bedragen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Nan- sen het thans eens is geworden met dr Eckener en met hem een overeenkomst heeft gesloten voor een gezamenlijke ex ploratie in het Noordpoolgebied met een luchtschip van het Zeppelin-type. Naar het Berl. Tageblatt uit Bochum verneemt, heeft de regeeringspresident v. Arnsberg medegedeeld, dat het Maerki- sche werkgeversverbond besloten heeft tegen 30 Nov. 11.607 arbeiders uit te sluiten. Een medisch bulletin, gisteravond uitgegeven, zegt, dat de Koning van En- Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine in de Tweede Kamer aan het woord. De Belgische Kamer over de kwestie Ne derlandBelgië. Wijziging der gemeentewet. Het Kon. Ned. Landbouw-comité over de telefoontarieven. Conflict aan enkele groentenveilingen. De houding van mr Zimmermann in Nov. '18. Buitenland. De amnestie-kwestie in België. Teveel artsen in Oostenrijk. Dreigende economische conflicten in Oos tenrijk. geland aan eon lichte verkoudheid Ijjidt, vergezeld van eenige koorts en het bed houdt. Er is geen reden tot ongerust heid. i Wijziging van de telefoontarieven. Het Kon. Nederl. Landb'.-Comité heeft in zijn advies over de voorgenomen her ziening van de rijkstelefoointarieven in de eerste plaats de noodzakelijkheid van streeknetten bepleit, waardoor de aanslui ting aan het telefoonnet grootere waarde verkrijgt, dank zij het veelVoudiger ge bruik, dat van lokale gesprekken kan wor den gemaakt en door het verminderen van de tijdroovende interlokale gesprekken. Voorts heeft het comité aangedrongen op verruiming van de openstelling van 'de telefoonkantoren ten plattelande en wat de tarieven betreft opgemerkt, dat 20 cent voor afstanden tot 15 K.M. nog te hoo'g is en de sprong van 3 cent voor lokale gesprekken op 10 cent voor gesprekken over korten afstand (tot 7i/3 K.M.) te groot is. Ten slotte heeft het cofnité aangedron gen op het laten gelden van het laagste grondbedrag (f24) voor het platteland en op "het terugbrengen van de vergoeding per 100 M. voor aansluitingen buiten het minimumtariefsg;ebied tot f 1 per jaar. Voorts wordt het onbillijk genoemd voor kust- en grensgemeenten, dat zonder meer met een straal van een zeker aantal kilometers wordt gewerkt. Nederland en België. De commissie voor buitenlandsche za ken van de Belgische Kamer hield Woens dag onder voorzitterschap van baton Tib- baut, den Kamerpresident, een vergade ring, welke gedeeltelijk gewijd was aan de betrekkingen met Nederland. Verschei dene leden drongen er "bij1 den rapport eur oud-ministerpresident Poullet,, op aan, dat hij van den minister van buitenlandsche zaken zou trachten te vernemen,welke de juiste stand der onderhandelingen' thans is. Raemdonck, katholiek afgevaar digde voor Sint Nicolaas, verklaarde het niet geheel eens te zijn met het ont worpen. Belgische kanaalplan Antwerpen Moerdijk. Daar minister Hijmans niet aanwezig was, werd besloten de discus sie ook wat het regime der Zeescheid© betreft, niet verder door te drijven en over acht dagen een gezamenlijke verga dering te houden met de commissie van den Senaat, welke vergadering door Hij mans zal worden bijgewoond en zoo goed als uitsluitend aan het Nederlandsch Belgisch vraagstuk zal zijh gewijd. De houding van Mr Zimmermann in November 1918. In de „Voorwaarts" en „Het Volk" wordt de ook door ons gepubliceerde Verklaring van mr Zimmerman afge drukt omtrent het onderhoud, da.t hij op 9 November 1918 met de socialistische ZEER LAGE PRIJZEN. LANGE KERKSTRAAT 30, GOES.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1