No. 45 Woensdag 21 Novamher 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Co'sBANK-GOES EERSTE BLAD. VAN HOOGER ORDE. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. it verschil is nciëele resul- m: f 1616.60. 1025. f 1507.5b. f 905.20. sdsel en licht schil per kip ir kip fO.10. dat ondanks gezondheids- verminderde, de benzine- or verlichting E HENNEPE.' ■effende, kun- ingezonden. sluiten. D Irecteur- H oofd redacteur R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers f 0.0S Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Wat zegt Gods Woord? In zijn debat met den heer Kersten heeft de heer Schouten in tweeden ter mijn nog enkele opmerkingen gemaakt, die waard zijn, dat daaraan volle aan dacht wordt geschonken. De heer Schouten herinnerde aan wat hij' reeds eerder had opgemerkt, dat de antirevolutionaire partij beoordeeld moet worden naar haar program van begin selen en dat in haar program nooit of te nimmer in vollen omvang belichaamd is geweest Art. 36 der Nederlandsche Ge- „Waar het nu overigens in deze zaak ten principale op aankomt is .dit: Als Gods Woord vordert, dat de Overheid moet overgaan tot het uitroeien van ket terij en valschen godsdienst en tot het ternederwerpen van het rijk van den anti christ, dan hebben wij daarvoor te buigen. Maar uit onzen kring is herhaaldelijk, niet slechts in de laatste jaren, maar gedurende 50 jaren, in het licht gesteld, dat naar het inzicht, dat wij in Gods Woord hebben, deze eisch niet op Gods Woord is gegrond. Daarover loopt al jaren de discussie met op dit punt andersdenkenden. Nu is dit het merkwaardige, dat de heer Kersten, die van deze zaak maakt het centrale punt in zijn bestrijding van de antirevolutionnaire partij, noch in het orgaan van de Staatkundig-Gereformeerde Party, noch op eenige vergadering, noch in eenig geschrift, noch in eenige rede voering over dit alles beheerschende punt in dit geding gesproken heeft. Zyn beroep tegenover ons gaat tot op de Gereformeerde vaderen, maar het gaat van de Gereformeerde va deren niet terug op de Hei- li ge S c h r i f t. Dit zeer belangrijke punt, waaraan van onze zyde in de laatste 25 jaren een diepgaande studie is gewijd, waarover veel literatuur bestaat, xs door den heer Kersten nog nooit in thetischen of criti- schen zin behandeld. Als men hierin ziet zyn centrale stel ling ook tegenover een andere party, dan moet men toch dit aangelegen punt in discussie brengen. Zoolang dat betoog niet gegeven wordt, moeten wy' het stand punt innemen, dat degene, die zich uit sluitend beroept op de Gereformeerde va deren, ten slotte niet bereid is princi pieel de zaak onder de oogen te zien." Wat hier gevraagd werd is recht en billyk. Voor het Woord hebben wy: te buigen. En Ds Kersten, inplaats van steeds op hoog en toon de antirevolutionaire par tij te veroordeelen en zyn eigen volgelin gen wanneer zy nadere inlichtingen vra gen hardhandig in den hoek te zetten, deed beter met nu eens duidelijk te ma ken dat zyn gevaarlyk drijven, inderdaad in overeenstemming is met de eischen van het Woord Gods. V Een pracilsohe vraag. De heer Schouten besloot zyn repliek met een vraag te stellen, die met name door hen die tegen de door de A.R. party gevolgde gedragslijn bezwaren heb ben, wel ernstig onder de oogen mag wor den gezien. De heer Kersten aldus de heer S. heeft niet nader aannemelijk gemaakt „wat dan onze gedragslijn moet zijn op politiek gebied. Naar den mensch ge sproken is het uitgesloten, dat degenen, die van onze levensovertuiging zijn, ooit tot meerderheid op het gebied van de Staatkunde geraken. Wat moeten wij nu doen, zoolatLg de toestand zoo Is? Moeten wijt het stand punt innemen van het radicalisme? Zoolang wij niet voor de volle 100 pet. in wetgeving en bestuur onze beginsel- oVertuiging belichaamd kunnen zien, stel len wij ons vierkant in de oppositie, weigeren wij alle verantwoordelijkheid en weigeren wij alle daadwerkelijke mede werking om in de richting van het tot gelding brengen van onze beginselen iets te doen? Dit is het standpunt van den heer Kersten, van de Staatkundig-Gereformeer de Partij. Dat standpunt achten wij vol strekt onjuist, omdat het met zich brengt, dat wij niet in staat zouden zijn, zoo lang wij niet over de meerderheid be schikken, op het terrein van wetgeving en bestuur medeverantwoordelijkheid te dragen voor de ontwikkeling van het Staats- en het maatschappelijk leven in de richting, door onze beginselen ge- eischt." Dit zyn vragen waarvan mien zich maar niet met een paar groote woorden mag afmaken. Het is heel gemakkelijk voor een par ty, alleen maar te critiseeren en te ge tuigen. Maar naarmate een party grooter wordt, heeft zij: ook een grootere verantwoor delijkheid te dragen. En mag zy dan de gelegenheid die haar geboden wordt om te bewaren en te bouwen, om de doorwerking van de revolutiebeginselen tegen te gaan en van de eigen beginselen althans iets in prac- tyk te brengen, zonder meer ongèbruikt laten voorbijgaan? Wy zouden deze vraag niet gaarne zonder meer bevestigend beantwoorden. Intusschen is hier verschil van meening moe .Jaar dat behoeft toch geen reden te zyn om elkaar te verketteren en de A.R. party, onder aanmoedigend handgeklap van Socialisten en Communisten als ver- zakers van hun beginsel aan de kaakte stellen. Naar het Engelseh. 119) o— LI 1 I 1 „Ja, hij logeerde bij mij Lord Ra ven el, de graaf van Luxmore meen ik. Zyn titel zal hem veel goed doenl Mijn eerste klerk is beter af dan hij. Hij heeft alles opgegeven behalve o, ja ik vergat 't bijna mijnheer Halifax bij heeft my een brief voor u gegeven." John ging by 't raam om dien te lezen; maar toen hij hem gelezen had, liet by hem, geopend rondgaan. „Mijn beste Vriend! „Gij zult hebben vernomen, dat myn vader niet meer is. („Hij zei altijd „de graaf", fluisterde Maud, terwijl zij my over den schouder keek). Ik schrijf dit alleen om u 'te zeggen, wat ik zeker weet, dat gij ook reeds denkt dat ik niets wist van alles, wat gij wel zult hooren over zijn zaken, behalve heel weinig, toen ik voor den laatsten keer Beechwood heb bezocht. Wilt gij ook verder gelooven, dat by alles wat ik gedaan heb of zal doen, uwe belangen als mijn huur- Ontroerende plechtigheid te Rye. Op het kleine kerkhof van Rye zyn gisteren vijftien van de zeventien leden van de bemanning der reddingsboot, die Donderdag den dood vonden in de golven toen zjj trachtten schipbreukelingen te redden, 'ter aarde besteld. Het was een diep-ontroerende plechtigheid. Het plaatsje was vol bezoekers uit de omliggende plaatsjes en langs den weg, dien de stoet volgde, stonden overal de menschen ge schaard, die een zwijgende hulde brach ten aan de helden der zee, die de slacht offers werden van hun menschlievende plichtsbetrachting. Op elk der vijftien lijk kisten was een eenvoudige plaat aange bracht, waarop de naam van den over ledene was gegraveerd en de simpele der wat ik hoop, dat gy zult wil len blijven zyn en zullen getrouw in acht genomen worden. Myn dankbare groeten aan al de uwen, Uwe en hunne, LUXMORE". „Geef mij den brief terug, Maud, myn kind?" Zonder tegenstribbelen gaf zy den brief, op welken zij beslag gelegd had, aan haar vader terug. „Wat bedoelt hy, mijnheer Jessop, met mijne belangen als zijn huurder?" „Hij wilde, dat ik u zou beduiden, dat hij een deel van de bezitting Lux- more behouden beeft Enderley's mo lens. De huur welke gij betaalt, zegt hij, zal een voldoende inkomen voor hem wezen en zoolang uw huur loopt, zal geen landheer 'tu lastig kunnen maken. Zeer verstandig van hem zeer ver standig, mijnheer Halifax I" John antwoordde niet. „Ik heb nooit iemand zoo veranderd gezien. Hy deed enkele zaken met mij af, helder, zakelyk; myn klerk zou 'tniet beter gedaan hebben. Daarna zaten wij bij elkander en spraken er over, wat hy gedaan had en ik trachtte hem dwaas genoeg, daar 'tnu toch eenmaal gebeurd inscriptie: „Den helden dood gestorven, 15 November 1928". Allen werden, naar de Tel. meldt, in een gemeenschappelijk graf bijgezet, waar plaats is gelaten voor de twee dappe ren, wier lijken nog niet zijn aangespoeld. Het oonfiict in de Duitsohe ijzer- Industrie. Over de bemiddelingsactie van regee- ringspresident Bergemann valt nog te mel den, dat diens laatste voorstel strekt om zoowel de loonen als de werktijd tot 31 Maart 1930 vast te leggen. De verlenging van de overeenkomst nopens den werk tijd stuit niet op moeilijkheden ,maar over de loonen is men het nog verre van eens. Namens de vakvereeniging wordt mede gedeeld, dat de onderhandelingen op bet doode punt zyn gekomen. Munitiedepot in de lucht gevlogen hij Parijs. 4 dooden en 4 gewonden. In de Parysche voorstad Vincennes, die tot den Parij'schen vestinggordel behoort en waar een groote troepenmacht in gar nizoen ligt, vloog gistermiddag te '3.45 door onbekende oorzaak een munitie-de- pot in de lucht. Het bericht heeft in "de Fransche Kamer, die juist vergaderde, groote beroering verwekt. Behalve de dooden is er een .groot aantal gewonden. De min. van oorlog Painlevé heeft zich onmiddellyk naar de plaats des onheils begeven. Volgens een nader bericht hadden de arbeiders op het oogenblik van de ontplof fing de fabriek reeds verlaten en zouden er slechts 4 dooden en 4 gewonden 'zyn. Het munitiedepot, dat in de lucht ge- Vlogen is, bevindt zich in de onmiddellijke nabyheid van een versterkte schuilplaats, waar altijd verschillende duizenden sol daten ondergebracht zyn. Minister Pain levé heeft de politie bevolen een onder zoek in te stellen, om na te gaan of er ook misdadig opzet in het spel is. Aardbeving in Hongarije. Gisternacht om half drie werd te Eriau een aardbeving waargenomen, die 6 minu ten duurde en door sterk onderaarclscb gerommel begeleid was. De schilderijen aan de muren zetten zich In beweging, deuren sprongen open, en talryke inwo ners van Erlau schrikten uit hun slaap en renden de -straat op. Er werd geen schade aangericht en er zyn geen slacht offers. Reeds om 11.20 u. was een flau we aardbeving waargenomen. Aanslag op den trein. Op het traject Dusseldorp—Duisburg werd Maandagavond in, de buurt van het station Grossenbaum op een rijdenden reizigerstrein geschoten en mét steenen geworpen. Er werd niemand gewond. De spoorwegdirectie EIberfeld heeft een hoo- ge premie uitgeloofd voor de ontdekking van de daders. Korte berichten. In den Duitschen Rijksdag werd een motie van wantrouwen tegen de regee- ring met 219 tegen 98 stemmen, en 3 ont houdingen verworpen. Voor de motie stemden de nationaal-socialisten, Duitsch- nationalen, communisten en de Christe lijk- nationale boerenpartij. De Fransche ministerraad heeft be- -sloten, dat de door het aftreden van -Paul Boncour ontstane vacature by den Volkenbond, voorloopig niet nieuw bezet is aan te toonen hoe onzinnig hij gehandeld had tegenover zichzelf en zijn erfgenamen. Maar dat kon hij niet in zien. Hij zeide, dat dit alles niemand kwaad kon doen want dat hij geen plan had ooit te trouwen. Arme kerelI" „Is hij nog bij u?" vroeg John zacht. „Neen; hy ging 'dezen morgen naar Parys; zijn vader zal daar begraven wor den. Daarna zeide hy, was hy niet ze ker, wat hij zou doen. Hij zeide mij vaarwel! ik ik vond 'takelig". Er was iets in de nobele daad van dezen jongen edelman 'tis sedert niet zonder parallel geweest onder onze aris tocratie dat de praatjes 't zwijgen op legde. Men werd er verlegen onder. Van de vele babbelzuchtige bezoekers, die dien morgen bij Lady Oldtower kwa men de groote wereld van Coltham, berucht wegens al het schandaal van de groote wereld was er niemand, die niet in dezen geest sprak over graaf Luxmore en zijne zaken. Sommigen zeiden, dat hij gek geworden was, anderen dachten, dat hij weer katholiek geworden was en in een klooster zou gaan. Een paar pro testeerden tegen dit alles en zeiden, dat hij een .flinke man was en dat 't jammer heeten moest, dat hij besloten had de j laatste van de Luxmore's te zullen zyn, Wat ons betreft de heer en mevrouw EEN GESCHENK VOOR HET LEVEN I Onverslijtbaar, door en door wit. met fraaiea zilverglans, die bij aormaal onderhoud blijvend is. Ver pakt in elegante cassettes voor 6 of 12 personen, fl. 17.25 tot fl. 73.25 VerVrljgba&r in de goede zaken. Vraagt geïllustreerde prijscourant. wordt, daar Briand toch permanent verte genwoordiger van Frankrjjk blyft. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 12 dezer 1.348.000 of 1576 minder dan de voorgaande week, maar 222.465 meer dan verleden jaar. Onze luchtpost. Het vertrouwen, dat onze Engelsche bu ren in Azië nu al in onze luchtpost stellen, blijkt o.a. uit een aankondiging in de dag bladen der Straits-Settlements en in de Fed. Malay States van een postverzending via Penang naar Medan ter verdere expe ditie per vliegtuig van de K. L. M. De poststukken waren bestemd „voor Groot- Britannië, Ierland en de landen op het vasteland van Europa, ria Amsterdam" „Naar schatting" stond er in de offi cieels aankondiging „'zal de vlucht Mè- danAmsterdam 9 tot .11 dagen in beslag nemen". Een goede reclame voor onzen, voorloo pig nog ongeregelden, Iuchtdienst. Intusschen is het de vraag of er nog stukken uit de Straits zijn meegegaan, daar Ned.-Indië zelf immers meer vlieg- post had opgeleverd dan het eene vlieg tuig vervoeren kon. Luli.-Gen. W. Cool, f Te Den Haag is, 80 jaar oud, overleden het lid van den Raad van State, gepensi- Halifax, Maud en ik we spraken den geheelen morgen niet met elkander over dit onderwerp; niet tot nu de lunch, toen John en ik ons wat afgezonderd hadden van de overige bezoekers en op en neer wandelen in den tuin. Maud verscheen plotseling voor ons. „Ik ging u achterna, vader. Ik ik wilde wat aardbeziën zoeken en ik wilde eens met u spreken". „Spreekop, kleine dame." Hij nam haar arm in de zyne en zy liep tusschen ons op en neer door het breede pad van den tuin maar zonder om te zien naar de aardbeziënbedden. Zij was ernstig en bleker dan gewoonlijk. Haar vader vroeg of ze moe was? „Neen, maar ik heb hoofdpijn. Die men schen uit Coltham praten zoo. Vader, gij moet me dat eens uitleggen, want ik begrijp dat niet alles, wat ze zeggen van Lord Ravenel." John 'legde 'thaar uit zoo eenvoudig en kort mogelijk. „Ik begrijp 'tnu. Dus, hoewel hij graaf van Luxmore is, is hij geheel arm armer dan een van ons? En hij heeft zichzelven arm gemaakt, opdat Rij zijn eigen en zijns vaders schulden zou kun nen betalen en niet wilde, dat anderen voor hem zouden lyden? Is dat zoo?" „Ja, myn kind." Binnenland. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. Oud-minister Cool' overleden. Een merkwaardig verschijnsel 'op de electrische sporen. Buitenland. Het conflict in de Duitsche yzerindu- strie. Munitiedepot by Parijs in de lucht ge vlogen. Aardbeving in Hongarye. Aanslag op een trein in Duitschland. onneerde luitenant-generaal Wouter Cool, oud-Minister van Oorlog. Nog gisterochtend was de heer Cool voornemens geweest zich naar het gebouw van den Raad van State te begeven, toen een plotseling ingetreden ongesteldheid een eind maakte aan zijn werkzaam leven. DeGemeentewet. De regeering heeft ingetrokken het wets ontwerp tot herziening van de gemeente^ wet, dat by Koninklijke boodschap van 17 Juli 1923 ter overweging werd aangebo den. (In de memorie van toelichting tot dit ontwerp werd als reden voor de indiening opgegeven, dat de Gemeentewet niet be rekend was op den geducht veranderden, toestand vooral in de groote gemeenten, noch wat betreft haar regeling van den raad, noch wat aangaat naar voorschrif ten, die op de werkzaamheden van burge meesters en wethouders en van den bur gemeester en op 'het zelfbestuur betrek king hebben. Ten aanzien van deze pun ten o.m. werden dan ook wijzigingen voor- "I) Het 14e regiment infante rie. De te Bergen op Zoom verschijnende „Avondster" schrijft het volgende: Bij de reorganisatie van ons leger op voet van vrede, werden verschillende klei ne garnizoenen opgeheven. Dat geschiedde óók met de Zeeuwsche garnizoenen Vlis- singen, Middelburg en Terneuzen. Het 14e regiment zou te Breda in garnizoen ko men. Door de actie der Zeeuwen is dat plan te niet gedaan en 'kwam de helft van 't 14e reg. te M'burg en de andere helft te Bergen op Zoom. Dit was niet in 't belang van zuinigheid en ook niet tot geoefend heid van het regiment. Oefeningsmoge lijkheid is in Zeeland klein en was het dus logisch, dat men het geheele regiment te Vlissingen of (en) Middelburg gelegerd ook niet goed zou vinden. Beter ware het, het geheele regiment te Bergen op Zoom te brengen. „Is dat niet ©em zeer edele daad, vader?" „Zeer edel." „Ik geloof, dat 't de nobelste daad is, van welke ik ooit hoorde. Ik zou hein dat zoo gaarne zeggen. Wanneer komt hij op "Beechwood?" Maud sprak vlug, met een blos op de wangen, op de driftige manier welke zjj van haar moeder ha<E En toen haar vraag niet. terstond werd beantwoord, her haalde zy haar nog vlugger. Haar vader antwoordde: „Ik weet 't niet". „Hoe vreemd! Ik dacht, dat hij ter stond komen zou van avond mis schien." Ik herinnerde haar, dat Lord Ravenel naar Parys gegaan was en mynheer Jes sop 't „vaarwel" toegeroepen had. „Hij had bij ons moeten komen in plaats v^n bij mynheer Jessop. Schrijf hem dat, vader. Zeg hem hoe blij we zullen zijn hem weer te zien. En mis schien kunt u hem wel helpen; u, die iedereen helpt. Hy zeide altoos, dat u zijn beste vriend waart." „Zei hij dat?" „En nu dan, lieve vader, schrijf hem ik weet. zeker, dat u 'twilt." „Myn kind, ik kan niet." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1