No. 44 Dinsdag 20 November 1028 43e Jaargang HENDRIKSE&Co's BANK-SOES EERSTE BLAD. GOUD Dft nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Binnenland. T. FABERIJ DE JONGE - GOES D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. 13.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V De openbare school. De tijden zijn wèl veranderd. De tijd dat de openbare school aan de natie gehecht werd en dat de kinderen mot kunst en vliegwerk in die school gestopt werden, terwijl de bijzondere school een zwaren strijd om het bestaan had te voeren, is voorbij. Er is financieele gelijkstelling gekomen. En toen ons volk in vrijheid Ikon kiezen, koos het in groote meerderheid voor de bijzondere school. Het gevolg is dat nu de voorstanders van de openbare school den boer op gaan, om voor die school belangstelling te wekken. Daar is niets tegen natuurlijk. Laten de ouders zich maar interesseeren voor het onderwijs, laten ze maar nadenken over de vraag naar welke school zij hunne kinderen behooren te sturen. Bevreemdend is echter, dat bij deze propaganda middelen worden gebezigd en argumenten worden gebruikt, die den toets der billijke critiek niet kunnen doorstaan. 't Is waar, 't zijn vaak oude, oeroude, 'tzyn versleten argumenten, maar de ouderdom is hier au juist niet een be- wijs van echtheid. Wil men een bewijs? Te Zieiikzee, trad voor de afd. Volks onderwijs als spreker op, Ds Hoekstra, die blijkens het verslag in de „Zierikz. Nieuwsb." de vraag welke school de meest geschikte is, onomwonden beant woordde met: de openbare school en niet de bizondere! Waarom? Omdat het kind is universeel, wat ook de openb. school is. Staat niet geschreven: Komt allen tot mij, die vermoeid en bela den zijt en Ik zal U rust geven! Allen! En niet, die R.K., Geref., Chr. Geref., Staatk. Geref., enz. enz, zijn, allen, wie ge ook zijt!" Nietwaar, dat is een oud argument. Maar een argument dat berekend is op een niet-nadenkend en wat Bijbel kennis betreft zeer onkundig publiek. Want wanneer het den Bijbel kent, dan weet het ook, dat voor Hem die de hier aangehaalde woorden sprak geen plaats is in de openbare school. Dat in deze school de kinderen niet tot Jezus wor den gebracht. Dat er tallooze openbare onderwijzers zijn die Jezus niet erkennen als hun Heiland en Zaligmaker en dat zg die dat wel doen, in en door hun onderwijs de kinderen niet tot Jezus m o - gen leiden. V Niet op de hoogte. De Zierikzeesohe propagandist voor de openbare school, toonde met zijn onder werp niet geheel op de hoogte te zijn, Het bovenaangehaalde verslag zegt toch o.m., dat na de pauze de eminent a spr. z'n tweede vraagpunt behandelde, het materieele, „en naar aanleiding, hier van gaf hg enkele sprekende voorbel den van geldverkwisting, een gevolg van de fin. gelijkstelling. Wel wordt bezui nigd, maar dan helaas op de openb. school". Nu is het waar, dat er dingen gebeuren die op geldverkwisting gaan lijken. Zoo lazen we nog dezer dagen van een openbare school met 8 leerlingen, wat natuurlijk een erg dure liefhebberij is. Maar niet juist is de bewering, dat de openbare school in 't bijzonder de ge volgen van de bezuiniging ondervindt. Dat ban niet. Bij de uitgaven voor de bijzondere school wordt altijd de openbare school als maatstaf genomen. De bijzondere school krijgt nooit meetf vergoed, dan de kosten voor de openbare school hebben bedragen. Wel minder. Wij nemen gaarne aan, dat de Spreker zijn gehoor niet opzettelijk verkeerd beeft voorgelicht. Maar dan volgt daaruit ook, dat hij: niet op de hoogte was. Een eigenaardig faillissement. Uit Freiburg in Silezië wordt gemeld, dat de bankier Julius Waldmann Zater dag een aanvraag voor zijn faillissement heeft ingediend. Volgens zijn verklaring heeft zijn dochter Marianne, die in de bank werkzaam was, hem door valsche boekingen voor een bedrag van ongeveer 200.000 Mk. benadeeld. De bank is geslo ten. en de boeken zijn in beslag genomen. Be dochter had. de vlucht genomen, doch is te Zirlau aangehouden en naar het huis van bewaring te Freiburg overgebracht. Hoover naar Latijnsch Amerika. Hoover, de a.s. president van Amerika, is gisterenavond per specialen trein naar San Pedro vertrokken, waar hij zich he den zal inschepen op het oorlogsschip „Maryland" voor een bezoek aan Latijnsch Amerika. Voor zijn vertrek werden drie mannen, die te midden van een enorme menigte communistische vlaggen droegen, gear resteerd en naar de gevangenis gebracht. Op een der vlaggen stond: „Weg met het imperialisme". Roemenië en Polen. Het Poolsche telegraafagentschap is ge machtigd tot de verklaring dat de inlich tingen door Wolff aan de Sovjet-pers ont leend om het beweerde ontwerp over bet Poolsch-Roemeensche waarborgverdrag van 26 Maart 1928 aan te vullen, en die een reeks fantastische bijzonderheden van militairen aard bevatten, van a tot z ver zonnen zijn. Onlusten in Mandsjoerije. Uit Nanking wordt gemeld, dat daar groote agitatie heerscht, tengevolge van de semi-officieele mededeeling, dat bet aan tal dooden en gewonden bij de-onderdruk king der volksbetoogingen te Harbin Thang Choen en Tsitsihar, ter verkrijging van een nationale vlag in Mandsjoerije, meer dan honderd bedraagt. Het schijnt dat de plaatselijke gendar merie op de menigte beeft geschoten en de vlaggen heeft afgerukt. Bijzonderheden over deze onlusten zijn zeer gering, daar de autoriteiten, naar men zegt, alle berichten over deze scher mutselingen achterhouden. Volgens een bericht uit Japansche bron is bet doel der betoogers te protesteeren tegen de financieele hulp van Japan bij het aanleggen van spoorwegen in de pro vincie Kirin. In ditzelfde bericht wordt er aan toegevoegd, dat het aantal dooden en gewönden te Harbin alleen 150 bedraagt. Storm in Duitschland. Het zuiden van Duitschland is in de laatste twee dagen door noodweer geteis terd. Bij Freiburg is een groot woonhuis, nadat eerst het dak door den storm was weggerukt, geheel ingestort. Gelukkig heb ben alle bewoners zich tijdig in veiligheid kunnen brengen. Te Baden-Baden is een buis door den bliksem getroffen en zoo gehavend, dat het eveneens dreigt in te storten. Te Heidelberg en Odenberg zijn ontelbare hoornen door den storm ontwor teld. Te Travemünde werden de groote water vliegtuigen Romar en Rocco door den storm losgerukt. De Romar werd op een zandbank geslingerd en ernstig bescha digd. Te Friedrichstadt in Holstein staan tal van straten onder water. In Sleeswijk Holstein is veel vee omgekomen. Aan de Noordzeekust te Simonsberg zijn vijftig doode schapen aangespoeld. Op het eiland Sylt brak een nieuwe dijk door. Gister avond stond een gedeelte van het eiland onder water. Naar tot op heden vastgesteld kon wor den, hebben de dijken van den Eider bij den storm van Zaterdagavond den zwa ren druk der golven niet kunnen weer staan. Bijzonder groot is de schade in het Eidergebied tusschen Sorgemuendung en Rendsburg. Op ongeveer 14 plaatsen zijn hier de dijken doorgebroken, soms op een afstand van 60 tot 70 M. Het is nog niet te overzien, hoeveel hectaren land onder water zijn gezet. De Indische reis van prins Leopold en prinses Astrid. Van officiëele zijde wordt te Brussel buitengewone 'discretie aan den dag ge legd omtrent de reis van Prins Leopold en Prinses Astrid naar Nederlandsch-In- dië. Men beweert, geen bijzonderheden omtrent reisplan, ontvangst in Indië, enz. te kunnen mededeelen. Toch is bekend, dat behalve majoor Raoquez, die adjudant van den Prins is, ook prof. van Straelen, de hoofdcon servator van het Museum voor Natuur lijke historie te Brussel, het Prinselijk paar zal vergezellen. Prins Leopold zelf heeft zijn Indische reis ongeveer een jaar voorbereid. Hij' bracht herhaaldelijk bezoeken aan het Museum voor Natuurlijke Historie, waar hij zich liet voorlichten omtrent Fauna en Flora van Nederlandsch-Indië. Het vertrek, uit Brussel zal in allen eenvoud plaats hebben, Donderdagmid dag om 14.50 uur van het station Schaer- beek, waar een luxe wagen aan den trein NederlandMarseille zal gekoppeld wor den. Onmiddellijk na aankomst te Marseille begeven de Prins en de Prinses zich aan boord van de Insulinde, die nog denzelf den dag de haven zal verlaten. Het schip zal Port Said bereiken op 27 November, Suez 28 November, Colombo 9 December, Sabang 12, Belawan (Dehli) 13, Singapore 14, en Tandjong Priok 16 December. Op het passagiersrerister zal het Prinselijk paar onder een schuilnaam ingeschreven worden. Bij ieder oponthoud in e.en tus- schenhavcn zullen zij aan wal gaan en uitstapjes doen in de omstreken. Na hun reis naar Indië zullen Prins Leopold en Prinses Astrid in den loop van den zomer verscheidene Europee- sche hoofdsteden en havens bezoeken. Parijs komt eerst aan de beurt, daarna gaat het Prinselijk paar naar Londen. Prinses Josephine Charlotte. Prinses Martha van Zweden, zuster van prinses Astrid, die vorige maand te Brus sel was aangekomen, is Maandag naar Stockholm teruggekeerd en heeft het prin sesje, Joséphine Charlotte, dochtertje van den Belgischen kroonprins, medegenomen Het prinsesje zal tijdens den duur van de reis van prins Leopold en prinses Astrid naar Nederlandsch-Indië hij haar grootouders verblijven. Koude en sneeuw. Uit Spanje wordt een buitengewone kou de gemeld. In de bergen is reeds sneeuw gevallen. Arbeidersdienstplicht? De nationaal-socialisten hebben met steun van de christelijk-nationale boeren partij bij 'den Duitschen rijksdag een voor stel ingediend waarin ten. spoedigste de indiening van een wetsontwerp, 'dat ter opheffing van de werkloosheid, een jaar arbeidsdienstplicht .invoert, wordt ge- eischt. Arbeidsdienstplichtig zouden alle man nelijke en vrouwelijke Duitschers voor den tijd van één jaar tusschen den leeftijd van 17 en 21 jaar zijn. De arbeidsdienstplicht zal voor zoover noodig op het land wor den ingevoerd, b.v. bij1 den wegenbouw en bij ontginningswerk door den staat. Onbewaakte overwegen in de V. Staten. Het aantal ongevallen op de Amerikaan- sche overwegen blijkt in de maand Juli van dit jaar een aanmerkelijke vermin dering te hebben ondergaan. Vielen er in Juli 1927 nog 227 ongeval len met doodelijken afloop en 511 gewon den te betreuren, in de maand Juli van dit jaar bedroegen deze getallen resp. 148 en 434. Ook bet aantal ongevallen toont een vermindering en wel 374, vergeleken met 430. Gedurende de eerste zeven maanden van 1928 kwamen 1245 ongevallen met doode lijken afloop voor, tegen 1288 in de over eenkomstige periode van 1927. Het aan tal gewonden bedroeg 3368, tegen 3412 in 1927. Spionnage? Zondagmiddag zijn te Karlsruhe een 41-jarig koopman uit Mannheim en een 30-jarig slotenmaker uit Ludwigshafen aangehouden onder verdenking van spion nage. Zij hadden getracht een infanterist tegen betaling van eenige bonderden mar ken uit te hooren over militaire zaken. Storm in Zuid-Zweden. De zware storm heeft Zaterdag ook in Zuid-Zweden groote schade aangericht. In Malmö viel de barometer Zaterdag vroeg op 723,'5. De storm woei met een snelheid van 25 M. per seconde. De telefoonverbin ding van Malmö met Stockholm en Go thenburg werd gedeeltelijk onderbroken, evenals de verbinding van Lanaskrona met Stockholm en nog eenige steden. Bij het visschersdorp Gerrahus verging een visschersboot van onbekende nationa liteit. De zee ging zoo hoog, dat van land uit geen hulp kon worden verleend aan de bemanning. Bij Karlskrona moeten eenige visschers van een der nabije eilanden tijdens den storm om bet leven gekomen zijn. Het conflict in de Rijnscheepvaart. De onlangs door het arbeidsseheidsge- recht voor de Rijnscheepvaart gevelde uit spraak is door den Duitschen rijksminister van Arbeid bindend verklaard. De nieuwe overeenkomst loopt tot het volgend voor jaar. Intusscben zal materiaal ten behoeve van bet vaststellen van nieuwe loontarie- ven worden verzameld. De arbitrale uitspraak is ingevolge de bindendverklaring ook voor die reeders van kracht, die niet bij een bond van werk gevers zijn aangesloten. Werkioozen naar Canada. Men meldt uit Londen: In het Lagerhuis antwoordde Maandag de minister voor de dominions, Amery, dat er volgens een opgave van sir Johns Power, dit jaar 8449 man naar Canada waren gezonden voor tijdelijke hulp bij den oogst en dat er zich daarvan nog 2720 in Canada bevonden, van wie bet onmogelijk te zeggen was, wanneer zij zouden terug- keeren. Een groot deel van ben had voor den winter bevredigend werk gevonden en onder de teruggekeerden waren er velen, die thans reeds bet voornemen hadden te kennen gegeven om het volgend jaar weer naar Canada te gaan. Korte berichten. In het stadje Grefenthal in Thurin- gen zijn Zaterdagnacht een 72-jarige hor logemaker en diens 6Gjarige vrouw in hun woning vermoord. De nog onbe kende daders zijn er met een aantal hor loges van door. Zondag heerschte in den staat New- York warm weer, warmer dan in vele tientallen jaren in dezen tijd van het jaar is voorgekomen,. Er zijn zelfs zee baden genomen. Binnenland. Vergadering van de Prov. Staten van Zee land. Het voorstel Ged. Staten inzake schoolartsen aangenomen. De electrificatie van de middengroep. Verhooging tarief Ongevallenverzekering. Buitenland. De Indische reis van den Belgischen Kroonprins. Het conflict in de Rijnscheepvaart. Storm in Duitschland en Zuid-Zweden. Koude en sneeuw in Spanje. In het plaatsje Schweiger zijn tien huizen en acht schuren afgebrand, tenge volge waarvan 22 huisgezinnen dakloos zijn geworden. Het vee kon worden ge red. Men vermoedt, dat de brand door brandstichting is ontstaan. Te Irby bij Parijs is een vracht auto door nog niet opgehelderde oorzaak ip een troep soldaten van het 23e kolo niale regiment gereden. Er zgn. 6 sol daten ernstig gewond. Lloyd George heeft huisarrest we gens gevatte koude. De toestand is niet ernstig. In het militaire hoofdkwartier van het Chineesche leger te Hankou zijn 21 zeeroovers terecht gesteld. Zestien hier van werden gearresteerd naar aanleiding van den overval aan boord van het stoomschip Shasi, nabij: Hankou, op 4 November j.l. Locker Lampson, de Engelsche on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, verklaarde in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag, dat do'or of namens de Engelsche regeering nooit een betoog tot de Duitsche regeering is gericht in zake de credietverleening aan Rusland. Nederland en België. Een medewerker van het Belgisch dag blad Het Laatste Nieuws heeft in onze provincie Limburg gereisd. Waar hg1 ook kwam, overal sprak men hem mét geest- drilt van de betoogingisn, die in 1919 in alle Limburgsche gemeenten plaats vonden en waaruit de aanhankelijkheid aan het Nederlandsche Rijk gebleken is. Aan een priester vroeg hgi, hoe het kwam, dat een Katholieke streek als Limburg zich niét bij. het Katholieke Bel gië wenscht te voegen en liever huishoudt met de Protestanten uit het Noorden. Het antwoord van den priester was „Uw Belgische Katholieken zgn halve heidenen. Een Belgisch Katholiek zou 'zich schamen, den naam Gods in het Parle ment uit te spreken. Overigens staan de Katholieken er 'in Nederland beter voor dan in België. Voor onze scholen heb ben we meer bekomen, dan de Katholie ken in België. Sedert 10 jaren' is er altijd één Limburger in de Nederlandsche Re- g'eering geweest. VeTlëden jaar waren er nog twee. In het Katholieke België zou ons hoopje Katholieken niet meetellen." Een sociaal-democratisch mijnwerker zei tot den journalist: „We begrijpen" wel, wat er achter het annexionisme zat De Belgische kapitalisten wilden de hand op onze .mijnen leggen." De verzande Strooppot. De heer Q, Rijsdijk, slooper en koop man te Zwijndrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin hij verzoekt volledig herstel van het hem aangedane onrecht of het daar heen te leiden, dat door arbitrage worde Armbanden, Armbandhorloges, Colliers, Aanhangers, Heerenkettingen Vulpotlooden, Zegelringen, Mono- gramrlngen, Fantasierlngen, Ringen met diamant en brillant. Brochettes enz. vindt U in Magazijn 30 Lange Kerkstraat 30 geëtaleerd en voor dadelijke afleve ring ln keurige verpakking gereed. Telefoon 73. Vastgesteld, welke schadevergoeding hem dient te worden uitgekeerd. Adressant betoogt, dat zgln eens zoo bloeiende zaak buiten zijn schuld, doch door schuld van 's Rijks Waterstaat, ge heel is te gronde gegaan. De minister van Waterstaat heeft n.L in de toelichting tot het voorstel betreffende de verbfee- ding van de Noord, de toezegging gedaan, dat de Strooppot benoorden de afdam ming voor het verkeer naar de aan adres sant toebehoorende scheepssl'ooper'swerf geschikt bleef, dat bg' mogelgke opslibbing de diepte weder zal worden hersteld, dat waar aiwateringsbelangen worden .ge schaad, daarin zal worden voorzien, en datzooveel mogelijk ook overigens naar een goede oplossing! voor de bij' de ont eigening betrokken particuliere belangen zal worden gestreefd. In strijd met dezo toezegging is zand en bagger terecht gekomen op adressants eigendom en werd de Strooppot o.m. langs de hem toebehoorende perceelen eerst ondiep en is zg tenslotte geheel verzand. Daardoor werd de gelegenheid voor verkeer te water naar de scheeps- slooperswerf opgeheven, daar ook langs de noordpunt van den Sophiap'older de terreinen Langs de Strooppot niet meer te water konden worden bereikt, voorts werd de afwatering van den Noordpolder belommerd en bei et, en werden de bij de onteigening betrokken particuliere be langen waartoe ook die van adressant behooren ernstig geschaad. Van twee. schepen, welke vóór de aan hem toebe hoorende werf lagen is een in dei mod der weggezonken, het andere verbogen en gebroken; de werf was niet meer te water bereikbaar en werd daardoor on bruikbaar, zoodat zgn bedrgï geheel kwam stil te liggen. Adressant verzoekt nu, nadat in rech ten voor hem nietg meer te bereiken valt, dat de Tweede Kamer hem moreel recht zal verschaffen. Nederland, Engeland en Indië. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, in antwoord op een vraag tegengesproken, dat er een accoord zou zijn gesloten tusschen Groot-Brittannië en Nederland, strekkende tot het verleenen van weder- zijdsche hulp in hun bezittingen in Oost- Indië. De Koningin op Loevestein. Te twaalf uur kwamen met den gewo nen trein gisteren de Koningin en Prin ses Juliana met klein gevolg te Gorinchem aan. Per auto werd naar het Hoofd gere den, waar de Koningin en de Prinses met een der veerböoten naar het slot Loe vestein gingen. Burgemeester Koots tra en wethouder Biegel waren mede aan boord. Precies half twee arriveerde het gezel schap weer in Gorincihem, om per auto naar Leerdam te rijden, tea1 bezichtiging der glasfabrieken. Er was veel publiek langs den weg. Chr. Nat. Filmcoimité. Op uitnoodiging' Van een voorioopig co mité, bestaande uit de heeren Ij. Attema, te Hilversum, W. D. Op'penheim te Baam en R. A. den Ouden te Voorburg', is Zaterdag te Utrecht een vergadering gei- houden van vertegenwoordigers van or ganisaties en particulieren ter bespreking van de wenschelljkheid van de oprichting Van een Christelijk' Nationaal Filmcomité. Vastgesteld werd, dat het wenschelijk is, een .Chr. Nationaal Filmcomité in het leven te roepen. Besloten werd het voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1