VOOR BORSTPLAAT Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. SGHULTE THIEME ln bet Huls met de Roode Pilaren Middelburg. Verkrijgbaar bi] T. FABERIJ DE JONGE, in Goud en Zilver te GOES. voerde, op een tak van een omgewaai- den boom gereden en o^er den kop ge slagen. Drie jongens werden gewond, van wie twee ernstig. Deze beiden zijn naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd. Verblind door de verlichting van een tegemoetkomende auto is Zaterdag avond de bestuurder van een bus, ko mende van Rotterdam, nabij de Zwet door de langs den weg staande schutting gereden en over den kop geslagen. De 20 passagiers bekwamen geen letsel, de chauffeur is licht gewond. „De Telegraaf" in de No vemberdagen 1918. De heer W. H- Vliegen schrijft aan „Het Volk". „In de pers doet een verhaal de ronde dat blijkbaar het eerst in „De Residentie bode" heeft gestaan, over een 'bezoek dat de hoofdredactie van „De Telegraaf' in November 1918 bracht aan ondergetee kende. Ware het verhaal geheel juist, dan zou er voor mij geen aanleiding zijn er op terug te komen. Maar er staan afwij kingen in, die ik moeilijk kan laten voort leven. Er staat o.a. in, dat het bezoek plaats had aan den vooravond van den 12en November. Dat. zou dus geweest zijn vóór dat Troelstra zijn bekende rede in de Kamer hield. Dat. is onjuist. Het bezoek had plaats in den avond van 13 No vember. Er staat verder, dat het bezoek werd gebracht door een der directeuren met den hoofdredacteur. Dat is niet juist. Een directeur was er niet bij. Er staat verder, dat het aanbod steun aan de revolutie werd gedaan „op eenige financiëele voorwaarden". Ook dat is niet juist. In het gesprek is „van eenige financiëele voorwaarden" niet gerept. Over financiën is geen woord gesproken. De eenvoudige waarheid is deze: op 13 November 1918 kreeg ik tegen halftwaalf 's avonds een telefoontje van de hoofd redactie van „De Telegraaf", of ze mij nog even kon spreken. Op mijn bevesti gend antwoord zijn daarop bij mij ge komen 3e heeren J. C. Schroder en H- Louis Israels, de eerste toenmaals hoofd redacteur, de ander politiek medewerker van „De Telegraaf". Ze kwamen mij', blijkbaar in mijn kwaliteit van voorzitter der S. D. A. P., mededeelen, bereid te zijin, met „De Telegraaf", maar vooral met „De Courant" steun te verleenen aan een revolutionair bewind, op ééne voorwaarde. Die voorwaarde was niet van financiëelen, doch van politieken aard. M\jn antwoord doet weinig ter zake- Genoeg zij1 het te vermelden, dat wij onverrichter zake uiteen zijn gegaan. Ik heb het nooit noodig geacht dit te publiceeren, maar heb ook geen ge heimhouding beloofd en het interessan te geval dus hier en daar wel eens ver teld. Zoodoende hoeft het eindelijk zijn weg in do pers gevonden, waar ik geen bezwaar tegen heb, mits het juist werd weergegeven. En dat was niet heelemaal het geval. Een van Zaanlands oudste molens afgebrand. Zaterdagavond brak te Zaandijk brand uit in den hout zaagmolen ,,'t Herderskind". Door den feilen wind aangewakkerd greep het vuiur snel om zich heen en daar ook de plaats des onheils, welke zeer afgelegen is, voor de brandweer! bijna onbereikbaar was, viel aan behoud niet te depken. Binnen een half uur was de molen totaal verwoest, waardoor de Zaanstreek weer een harer historische monumen ten verloor. De oorzaak is vermoedèlijk gelegen in het warm loopen van 3e molenas, daar het vuur in den top van den molen ont stond. ,,'t Herderskind" dateerde van 1694. Verzekering dekt de schade. Een burgemeester zoek. De heer v. d. Ven jburgemeester van Nistël'- roy, die in 1927 voor zijn ambt bedankte, werd op aandrang zijner gemeentenaafen op 1 Oct. 1927 herbenoemd. Volgens een bericht in de „M. Crt." werd hem eeni ge maanden op< zijn verzoek een ziekte- Verlof verleend tot 1 Nov. 1.1. De burgemeester is tot nog foe evenwel niet in zijn gemeente teruggekeerd, terwijl zijn verblijfplaats onbekend^ is. 'De raadsleden waren in 'de zitting de zer week slecht te spreken over "het uit blijven van hunnen voorzitter. Van on regelmatigheden schijnt geen sprake te zijn. In de schommel'touwen ge stikt. Te Lichtenvorde had een dezer dagen een droevig ongeval plaats. Ter wijl de echtgenoote van W. aldaar bezig was, haar jongste kind te verzorgen, ging een ander 2-jarig kindje spelen in de schuur en vermaakte zich daar met een z.g. schommel. Toen het kind na eenigen tijd nog niet terugkwam, ging de moeder zoeken. Zij vond de kleine hangend met het hoofdje verward in het touw. De moeder paste direct kunstmatige adem haling toe, doch deze mocht niet meer baten. Het kindje bleek reeds te rijn overleden. Door hun r edd i n g s g o r d e 1 s verdronken? Bij de gerechtelijke lijk schouwing van de 17 slachtoffers, "die bij het omslaan van de reddingboot van Rye zijn omgekomen, wees majoor Hack ing, die plaatsvervangend lid der beman ning is, erop, 'dat de reddingsgordels der mannen geheel doordrenkt van het water waren. Hij sprak het vermoeden uit, dat de mannen als hét ware door hun red- i dingsgordels naar beneden zijn getrok ken en zich d is onm )ge ijk z emmende hebben kunnen redden. De lijkschouw r heeft een nauwkeurig onderzoek toeg =■.- zegd. Avontuur van 17-jarige scheepsjongen. De kleine schoen'r „Mary Ann" uit Liverpool is aan de ku t van Wales vergaan; vijf leden der 1 - manning zijn daarbij omgekomen; de eei >- ge overlevende, een 17-jarige jonge werd, 36 uur nadat de ramp had plaa 3 gevonden, aangetroffen op een eenzan i rots, waarop hij al dien tijd, zonder voe sel en in gezelschap van den scheep hond, had gezeten. De schoener was Vrijdagmorgen m t een lading kolen uit Anglesy naar Pb - mouth vertrokken. Kort na het vertri - stak de storm op, en de schipper b - sloot naar Anglesly terug te keeren. Na - welijks had hij echter het roer gewen of met volle kracht brak de storm h 3 en het scheepje werd o>p de Dulasrc,.- sen nabij een klein eilandje geworpe: In luttele oogenblikken was de „Mar Ann" geheel in stukken geslagen. Gistermorgen vroeg begaf een lood:- boot uit Liverpool zich naar de Dula rotsen, omdat men gehoord had, dat 3 „Mary Ann" gezonken was. De boot wei 1 door den jongen gezien, die met zi 1 hemd zwaaide en er daardoor in slaa c- de de aandacht te trekken. De geredde jongen, John Woddier, w; s geheel uitgeput en zijn voeten waren tut bloedens toe gewond door de rotspun ten. Voor zoover de jongen zich verstaan - baar kon maken, vertelde hij, dat de ge- heele bemanning, uitgezonderd hijzelf., overboord was gesprongen. Hij; bleef nog eenigen tijd op het schip en is daarna met den hond, half zwemmende, half wadende, op de rots terechtgekomen. Van Vrijdagavond tot Zondagmorgen 1L uur is John Woddier op de rots blijven zitten. Zijn toestand was zoo ernstig, d?.t de dokter, nadat de loodsboot te Liver pool was aangekomen, geen toestemmin kon geven voor het vervoer naar het ziekenhuis. (Volgens een bericht onder telegram men zouden 6 personen zijn gered en 5 verdronken.) Beheer der pastoralia. Voer den H-oogen Raad zijn Zaterdag de ple- dooien gehouden in een quaestie over het beheer van pastoralia. Dit proces loopt over de vraag, of da predikant van de gecombineerde gemeente der Ned. Herv. Kerk Wommels-Hijdaar l recht heeft op het beheer van de pastorie- goederen te Hijdaard en op het genot van de inkomsten uit die goederen. De predikant van die gecombineerde ge meente, ds F. J. Los, had van de kerk voogden van de Ned. Herv. gemeente te Hijdaard dat beheer teruggevorderd e i voorts van hen geëischt rekening en vei- antwoording van het door hem over die pastoralia sinds 19 Januari 1919 gevoerde beheer (datum, waarop eischer aldaar pre dikant is geworden). Tusschen beide partijen staat vast, dat er vóór de Hervorming pastoralia heston den voor het onderhoud van den R. K. pastoor te Hijdaard en dat deze daarvan het recht van. beheer had en tevens, dat het feitelijk beheer dier onroerende goederen na de Hervorming is overgegaan op de Kerkvoogdij1 der Ned. Herv. ge meente van Hijdaard, bij welke dit, voor zoover die goederen later niet zijn ver vreemd, thans nog is. Verder zijn partijen het en* over eens, dat na de Hervorming de Hervormde pre dikant is getreden in de rechten van den R.K. pastoor maar in eersten aanleg voor de rechtbank te Leeuwarden heeft echter de kerkvoogdij eischers recht van beheer der pastoriegoederen van Hijdaard ontkend, welke ontkentenis zrj, in ver band met het feit, dat eischer reeds bezit het pastoriebeneficie van Wommels, h(er op grondde, dat volgens het kanonieke recht de regel gold, dat geen pastoor bezitter kon zijn van twee beneficiën, doch slechts van één beneficie en wel ter plaatse, waar hij resideerde, aan welken regel de kerkvoogdij nog rechtsgrond toe kent. Naar bet oordeel van de rechtbank is echter aan een Ned. Herv. predikant het beheer van twee verschillende bene ficiën niet verboden. Voorts erkende de rechtbank het recht van den predikant op het beheer der pas toralia van Hijdaard en, rechtdoende, heeft zij kerkvoogden veroordeeld om binnen drie maanden aan eischer in zijn hoedanigheid van predikant bij de Ned. Herv. Gemeente Wommels-Hijdaard in be heer terug te geven de pastoriegoederen van Hijdaard, tot een grootte van 40 X 36.75 A. en zoo deze goederen gedeel telijk niet meer aanwezig of aanwijsbaar mochten zijn, uit eigen kerkgoederen het ontbrekende aan te vullen. In hooger beroep was evenwel het. Hof te Leeuwarden van meening, dat een predikant van de gecombineerde ker kelijke gemeente Wommels en Hijdaard thans in rechten geen aanspraak kan maken op het zelfstandig beheer van pas toralia te Hijdaard, doch slechts op een als van ouds hem als traktement toe komende uitkeering uit de kerkebeurs van Hijdaard. Het Hof heeft daarom het vonnis dei- rechtbank vernietigd en met ongegrond- verklaring van de ingestelde eischen, deze alsnog aan den predikant öntzegd. Van deze beslissing voorzag de pre dikant zich in cassatie. Het ingediende cassatie-middel werd Zaterdag uiivoerig toegelicht door jhr mr W. M. de Brauw, en namens kerkvoog den best.eden door mr J. va.i ivayk. De conclusie van den advocaat-gene raal, mr Berger, volgt later. Vliegtuig ernstig beschadigd. AMSTERDAM. Hedenmorgen te kwart over elf manoeuvreerde een militair Vlieg tuig de Fokker .1 C. 526, bestuurd door den sergeant-vlieger Postma, vergezeld van den adjudant-waarnemer Roest Crol- dius boven de stad. Om half elf te Soaet opgestegen voor 'tdoen van waar nemingen boven Weesp, vloog hij vandaar naar Amsterdam. Plotseling sloeg de mo tor af met het .gevolg, dat het toestel genoodzaakt was een noodlanding te ma ken. Het kwam terecht op een afgeslo ten stuk grond achter de stalgebouwen van de bierbrouwerij „De Amstel", nabij het Oosterpark. Een der vleugels en het landingstoestel werd echter bescha digd. Het vliegtuig zal gedemonteerd moe ten worden. De vliegers bleven ongedeerd. Prins Hendrik. APELDOORN. .Z K. H. Prins Hendrik is gisteren op Het Loo gearriveerd tot het regelen van de hofjachten, die in den loop van deze week gehouden zullen worden. APELDOORN. De storm heeft ook hier groote schade aangericht. In de bosschen van het Achterpark, achter het koninklijk park zijn de boomen bij honderden ge vallen. Ook in het koninklijk park zelf in de nabijheid der koninklijke boerderij, liggen de zware beukenboomen op, naast en door elkaar. Er zullen zeker een paar maanden noóüig zijn om in dezen chaos weer orde te brengen. Schip vergaan. LONDEN. De schoener „Mary Ana", die van Liverpool vertrokken was, is gedurende den jongsten storm vergaan. Van de bemanning zijn 5 personen ver dronken. De 6 overlevenden werden na dat zij 36 uur op wrakhout hadden rondgedreven, gered. DUSSELDORF. Hedenmorgen te 10 uur werden de onderhandelingen tusschen de werkgevers in de metaalindustrie en de vakorganisaties voortgezet. Men is alge meen van meening, dat spoedig het ein de van het conflict kan worden verwacht. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Nov., 2 u, Berlijn 69.34—59.36. Brussel 34.61—34.63. Parijs 9.73—9.74. Londen 12.08I2.O81/4. New-York 2.4971e2.498/18. Rotterdam, 19 Nov. Veemarkt. Aanvoer: 680 vette run deren, 187 vette kalveren, 1212 schapen en lammeren, 1162 varkens. Pr ijlzen .per halve kilo: koeien 2631, 42,545, 4850; ossen 37, 4042,5, 4548; stieren niet aangevoerd; vette kalveren 6065, 7075. 82,587,5; schapen 3035, Lammeren 2027, var kens 3637. Koeden en ossen, aanvoer niet zoo ruim als vorige week, handel kalm, prjjzen ongeveer gelijk. Een enkel best beest ging tot 3 cent boven noteering. Stieren niet aangevoerd. Vette kalveren aanvoer ge ring, handel' redelijk en "de prijzen iet? lager dan de vórige week. Een enkel best kalf 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren ruim ter markt. Handel wil liger. Prezen van de vorige week konden gehandhaafd blijven. Varkens werden flink aangevoerd. De handel was echter .slechf en met moeite werden de prijzen v'ah de Vorige week bedongen. Zaden. Geel1 mosterd 2729, Blauw maanzaad 3637, Karwijtz&ad 3739; ijn- zaad (blauw) voer 1618, id. (wit) zaal 19—21. Vlas. 6290 K.G. blauw schoon f 1.20 fl.40, 500 K.G. wit Zeeuwsch fl.15 f 1.35, 1250 K.G. Holl. geel fl.15—f 1.35, 5000 K.G. Groningsch fl.15—f1.20, 560 K.G. Dauw root fl.15f 1.35. Blauw vlas werd deze week op het land gekocht voor fl.05fl.15. Heden morgen ter beurze iets meer attentie. Aardappelen: Westlandsche zand 78 ct. per K.G., Brielsche Eigenheimers f 2.50f 3, Zeeuwsche Eigenheimers f 2.30 f2.50, Blauwe "Eigenheimers f2.40 f2.70, Zeeuwsche Bonte f3.10f3.60, Zeeuwsche blauwe f3.10f3.60, Poters f 1.60—f2.25, Bravo'S f3—f3.50, Beve landers f 2.30f 2.60. Handel kalm. Graanmarkt. Tarwe naar Kwaliteit f 11.75412, Voerkwalit. f 11.40f 11.65, Gerst Chevallier f 12f 12.50, Haver £11.25f 11.60. Erwten, kleine groene" prijsh. f 18f 20,25, Schokkers vrijwel on veranderd. Bruine Boonen iets vaster. f40f43, alles per 100 K.G. VLISSINGEN. Veiling van 16 Nov. "28. Pondsperen 20, Gieser Wildeman 1824, Goudreinet 2639, Kleiperen 1115, mis pels 1213, Bezie van Schonauwen 25, Rietperen 15, Campagnezoet 2122, To maten 1224, Le Lectier 18, Zure Bel lefleur 23, Comtesse de Paris 35, Drui ven 6489, Groninger kroon 35, Reine d'Or 20, Soldat Laboureur 26, Grauw- zuur 18, Grauwzoet 23—<24, Wu Honds- muil 29, William Cook 18, Tuinzoet 22, Beurré Clairgeau 3033, Sterappel 39, Ribston Pipping 36, Beurré Diel 29, Cox Oranje Pipping 29, Spinazie 1516, Uien 5—6, Koolrapen 2, Spruiten 12—20, Kro ten 5, Wijnpeeën 2, Kleine peeën (2—2.5, Witlof 6—25, Schorsenesren 20, alles per K.G. Boerekool 24.6, roode kool 5.57, bavo.je Kooi 5.0t.b, ^loemicoul 418, alles per K.G. Selderie 2-55.6, Prei 7 12, Peeën 2-55.5, Kroten 2.56, ram- manas 2.53, Rapen 0.51.5, Chrysan ten 810 alles per hos. Andijvie 1970 Sla 2340 heide per kist. MIDDELBURG. Huw.-aang.A. Ardewijn, 24 j. en C. de Jong, 25 j.; P. van Oessanen, 26 j. en H. Jörn, 25 j. Gehuwd: M. C. Tisserand, 27 j. en J. J. Alewijnse, 27 j.; D. de Rijke, 23 j. en F. Gilde, 25 j.; C. Maartense, 21 j. en S. E. Buijze, 20 j. Bevallen: C. Bij kers ma, geb. Kasso, d.; N. Goudswaard, geb. De Buck, d.; F. J. Schipper, geb. Van der Klooster, d. Overleden: j. Klaasse, 85 j., weduwa v. J. Joosse; J. Brinkers, 71 j., weduwe v. H. Zwart. GOES. Huw.-aangifte: Floras Jacobus van der Jagt, 24 j. te Kloetinge en Elisa beth Cornelia Slabbekoorn, 22 j. Huw.-afkondiging: Jan Louis de Troije, 21 j. te Arnemuiden en Katharina' Tram per, 22 j. te Wolphaartsdijk, onlangs te Goes. j Geboren: Hubrecht Antonius, z. v. Ger- rit de Pan en Maria van HoornLeendert Hubrecht, z. v. Leendert de Jonge en Adriana Johanna de Leeuw. Overleden: Maria Heudrika, 7 j., d. v. Hendrik Daniël Amperse en Cornelia van Goudswaard. Van 815 Nov. KRUININGEN. Gehuwd: Johannis den Boer, 27 j. jm. en Johanna Lucia de Jong, 24 j. te Waspik. Ondertrouwd: Adrian us Johannis Jutte, 23 j. te .Rijswijk en Maria Johanna Theenaart, 31 j. .Van 215 Nov. WEMELDINGE. Gehuwd: Adriaan Lou- werens, 29 j. jm. en Maria Franoina van Oosten, 27 j. jd. Geboren: Jacob, z. v. A. Vleugel en J. Koole. Overleden: Jacob, z. v. A. Vleugel en J. Koole. (Kr. Crt.) WISSENKERKE. Geboren: 6 Nov., Pie- ternella Lena, d. v. Adriaan Kole en Pieternella Koole. Overleden: 31 Oct., Leendert Zuurveld, 46 j., echtgen. van Willemina Wisse; 2 Nov., Marinus Dieleman, 69 j., echtgen. van Elisabeth Dieleman. Stoomvaart Mij. Nederland. KAMBANGAN, uitr., p. 16 Gibraltar. CHR. HUYGENS, thuisr., 17 v. Pt. Said. PRINS DER NEDERL., thuisr., 17 te a TYI dtftT1^ O TY» KONINGIN DER NEDE.RL., uitr., 16 v. Amsterdam. P.C. HOOFT, uitr., 17 v. Colombo. KANGEAN, uitr., 16 te Bel'awan. JOHAN DE WITT, thuisr., 16 v. Singapore. SOEMBA, uitr., 16 V. Padang. MANOERAN, thuisr., p. 16 Gibraltar. Kon. Ned. Stoomb. Mij. VAN RENSSELAER, Amst. n. W.-Indië. p. 16 Azoren. 1 STUYVESANT, 15 V. Curasao n. Pto Cabello. VENEZUELA, 15 V. Curasao n. Pto Co lumbia. Rotterdamsche Lloyd. TERNATE, uitr., 17 v. Pt. Said. INSULINDE, uitr., p. 17 Ouessant. TOSARI, 17 v. Hamburg n. Rotteord. KOTA RADJA, thuisr., 17 te Rotterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 20 November: Krachtige tot stormachtige, later af nemende Zuidelijke tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk regen. Aanvankelijk iets zachter. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van 'Zaterdagmorgen 10 uur 739. Ucht ap voor fiefeers: Vrijdag 4 u. 35. Heden overleed z..dLc en kalm, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tame MARIA GESCHIERF, in den ouderdom van ruim vijftig jaar. Uit aller naam, H. GESCHIERE. Serooskerke, 17 Nov. 1928. Ondergeteekenden zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun 25-jarig huwelijk ondervonden. G. DEKKER. G. DEKKER—v. d. BROEKE. Middelburg, 19 November 1928. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader LEENDERT WISSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, P. WISSE. O.- en W.-Souburg, 19 Nov. 1928. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend, dat door hen op Dinsdag 20 November 1928 v.m. 9 uur ter Provinciale Griffie gedurende dertig dagen (op Zaterdagen van voorm. 9 tot nam. 1 uur, op andere werkdagen van 9—12.30 en van 1.30—5 uur) ter inzage zal worden nedergelegd een besluit: I. tot intrekking van hun besluit van 1 April 1927 no. 13f 2e afdeeling, voorzoover daarbij aan JOH. LEEN- DERTSE vergunning werd verleend tot het in werking houden van auto busdiensten le. van Wemeldlnge naar het Spoor wegstation Vlake, dagelijks; 2e. van Wemeldinge over Katten- dijke en Kloetinge naar Goes (uitsluitend op Dinsdagen, Don derdagen, Zon- en Feestdagen) 3e. van Wemeldinge over Kapelle, Kloetinge, Goes, 's Heer Arends- kerke en Nieuw- en St. Joosland Middelburg, (uitsluitend op Don derdagen) II. tot het verleenen van eene ver gunning aan CORNELIA KARELSE, weduwe JOH. LEENDERTSE te We meldinge tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Wemeldinge naar het Spoorweg station Vlake. Gedurende voormelden termijn kan ieder belanghebbende schriftelijke bezwaren tegen het besluit bij hun College indienen. Bovendien kunnen mondelinge be zwaren daartegen worden ingebracht bij eene uit hun midden benoemde commissie, die daartoe op Donderdag 27 December a.s. des namiddags 2 uur in het openbaar zitting zal houden In het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg. Middelburg, 16 November 1928. Fleschje 40 cent. In de Drogisterij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3