VA cent KRAKAM RHEUMATIEKZALF THERMOGENE Mavrides' RHEUMATIEK 18 Met I Coupon bij 10 Sigaretten. IVIanoeuvres voorbij bataljons defileeren Voor Omar, die PRINCE hen heeft leeren waardeeren» Uit de Provincie. Kerknieuws. Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Onderwijs. Gemengd Nieuws. raakte de autobus van dhr Goedbloed uit Vlissingen, welke autobus den dienst Wolphaartsdijksche veerMiddelburg en omgekeerd onderhoudt, op den veerweg in de sloot. De weg daar ter plaatse was door bietenwagens en den gevallen regen zeer glibberig. Doch de storm was voor een groot gedeelte de oorzaak van het ongeval. (Naar het schijnt heeft de storm daar een moment een hevige kracht gehad, daar over een lengte van 600 M. geen telefoonpaal overeind is gebleven. Ook de draden van de telefoon van den lo- caalspoorweg ongeveer parallel loopende met genoemden veerweg waren op ver scheidene plaatsen afgeknapt.) Alle passagiers in de autobus waren min of meer gewond, doch een tweetal passagiers uit Middelburg, nl. mej. Pol derman, onderwijzeres en de heer M- Jesajes, handelsreiziger, bleken er nog al erg aan toe te zijn. Beiden werden bij den geneesheer Meijnen binnengebracht en na verbonden te zijn per auto van dhr P. Strijd naar hun woonplaats Mid delburg vervoerd, waar zij in het zieken huis werden opgenomen. Verder werden in deze gemeente schoorsteenen en pannen van de daken der woningen afgerukt. Het verkeer gestoord. De storm heeft verder ten gevolge gehad, dat ©enige stagnatie in het verkeer ontstond. Zoo heeft de laatste boot van Vlissin gen naar Breskens niet gevaren, niet omdat het personeel de reis niet aan durfde, maar omdat de havenlichten in Breskens niet konden branden en daar door het binnenvaren van de haven tot de onmogelijkheden behoorde zeker bij een storm als er toen "heerschte. Het varen op Hoedekenskerke was ook niet te doen omdat er alle gevaar bestond van aanvaring mei den sieiger aldaar. De boot tusschen Hansweert en Walzoorden heeft tot de laatste reis toe volgehouden e:i ook die van den Oosterscheldedienst heuf haar taak naar behooren volbracht- Do train tusschen Middelburg en Vlis- sirgon kon j i de avonduren slechts en kele ritten maken. Scbinbreukcn. Op het Ilollaudsch Diep, nabij de Moer- dijl scho brug is het vaartuig Stier van de firma Rijker uit Haarlem vernield en gezonken. Ook is daar de motorboot Vooruit gang, chipper van Eokeren, welk schip geladen was met 50 ton pulp gezonken- iiij Gorinchom is de rijnaak Verande ring, schipper Fernhout, geladen met 50 ton zand volgeslagen en gezonken. Op de Waal nabij Horwjjnen is het rijnschip Confiar.ee schipper Wubbels, welk schip geladen was mot £00 ton zand, volgeslagen en gezonken. Bij Tiol is een visschcrssrheepje me tende 38 ton volgeslagen en gezonken; In de Schie onder Delft is een ballast- bak van de Ned. Ballast Mij;, wel'lce bak geladen was met 100 ton zand, volge slagen en gezonken. Voor den mond van de Parkhaven te Rotterdam is de motorboot de Nieuwe Zorg gezonken. Op Schiermonnikoog is een reddings sloep aangespoeld. De herkomst is on bekend Tijdens den storm is daar een schip met turf van schipper J. Visser gezon ken. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet 'bij voor. Het visschersvaartuig van J. Hartsema is op het Friesche Wad gezonken. De op- var nden zijn gered. Bij Vierhuizen is hot visschersvaartuig van W. Visser op den dijk geslagen. De opvarenden kon den zich door op den dijk te springen in veiligheid brengen. Ook bet vaartuig van de visschers Postema en Bulthuis is nabij Negen-Boerenpolder op den dijk geslagen. Ook hier kon de bemanning zich in veiligheid brengen. Te Ameland is het klipperschip' „Navi gatie" van Avereest op de kust gesla gen. De schipper en zijn knecht wisten zich met levensgevaar te redden en op de kust te komen. Zij moesten alles aan boord achterlaten. Een Terneuzensch bietenscheepje, lig gende aan den Biezelingschen ham kreeg het kwaad te verantwoor den. Het stootte op de steenen en ver loor daardoor zijn roer. De steven werd erg gehavend. Vrouw en kinderen zoch ten een nachtverblijf in het weeghuisje. Het scheepje maakte echter geen water en was Zaterdagmorgen weer los. Buiten onze provincie. Een vader en moeder met tien kinderen vermoedelijk ver dronken. Zaterdagmorgen werd in 't vaarwater tusschen Terschelling en Harlingen een mast ontdekt, die boven het water uit stak. De reddingboot „Brandaris" voer uit naar het vaartuig, dat de tjalk „Noord ster" bleek te zijn, afkomstig uit Zwolle (schipper J. Verstegen). Aan boord moe ten zich hebben bevonden de schipper, zijn vrouw en tien kinderen, die allen zijn omgekomen. Op de Zuid-Westkust van Ameland is een kinderwieg, een kinderwagen en speelgoed aangespoeld, welke waar schijnlijk afkomstig zijn van deze tjalk zoodat de opvarenden, de schipper, zijn vrouw en hun tien kinderen als verloren moeten worden beschouwd. In de nabijheid van de plek, waar de „Noordster" is vergaan, trof de „Bran daris" de klipperaak „Hendrika" uit Am sterdam (schipper J. Klos) in zinkenden toestand aan. De vijf opvarenden, man, vrouw, knecht en twee kinderen, wer den door de „Brandaris" gered. Zij zijn JWordl vervolgd) op Terschelling gebracht. De klipperaak is daarna gezonken. Nog twee menschen verdron ken. Ter hoogte van de gasfabriek te Sliedrecht zijn Vrijdagnacht gezonken de schepen „Theodora", schipper H. van Runschoten, gedomicileerd te Engelen; de „Bato VII" uit Dordrecht en de „Maas tricht No. 6", schipper J. Solgers. Nader vernemen wij, dat 9 personen van deze schepen afkomstig, in een open roeiboot te Hardinxveld zijn geland. Er worden nog 2 personen vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Consternatie te Gouda. Ook te Gouda heeft de storm danig huisgehou den. In de Vondelstraat is van een der tiental huizen het dak afgerukt en in stukken neergesmakt in de achtergelegen tuintjes. Van den beganen grond af keek men via de eerste verdieping in de lucht. Hoewel de bewoners van deze huizen nog groote schade bekwamen aan het meubilair in de woningen, mogen zij van geluk spreken, dat geen persoonlijke on gelukken bij dit voorval zijn geschied, behoudens een lichte verwonding van een kind. Op last van de politie zijn daarop de woningen ontruimd, terwijl de bewoners liefderijk onderdak vonden bij menschen in de buurt. Te Hellevoetsluis is even bui ten de tramhaven, op het Haringvliet van de tramboot de Schelde, een auto van een reiziger, hoewel stevig vastgesjord, overboord geslagen, tengevolge waarvan de telegraaf ook defect raakte en men daardoor zonder verbinding zat. De Schelde is na een ganschen nacht tobben in den na-nacht van Middelhar- nis teruggekeerd, waarna om 3 uur de passagiers uit Flakkee mét een tram naar Rotterdam zijn vervoerd. Aan de Moerdijkbrug is de lich ter, waarop de electrische stroom-ma- chine staat, "bij pijler twee volgeslagen en gezonken. De •herstelwerkzaamheden aan de brug moeten daardoor tijdelijk gestaakt worden. Do zeventig arbeiders zijn huis waarts gezonden. Den B r i e 1 en eigenlijk het ge- heelo eiland heeft Vrijdagavond in het donker gezeten, doordat het electrische licht uitging. Te Dordrecht is een 19 jarig dienst meisje door een vallenden boomtak ge troffen, waarbij zij het linkersleutelbeen heeft gebroken. Het bericht, dat hier een meisje is gedood, is niet juist gebleken. Te 's-Gravenhage zijn (op de Boorlaan) een heer en dame door een omgevallen boom getroffen. Beiden wer den zwaar gewond naar het gemeentezie kenhuis overgebracht. De toestand van de dame is zorgelijk. De heer de V. genaamd, is na eenige uren aan de bekomen ver wondingen overleden. Een brievenbesteller werd door den hevigen storm van de voetbrug over het station-emplacement aan den Schenkweg geslingerd. Hij kwam tegen een paar ijze ren pennen terecht. Het bleek, dat hij een hersenschudding had bekomen en verschillende verwondingen. Opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk. Zwaar geteisterd is het Circus Strass- iburger. De tent is aan flarden en groinr dig geruïneerd. Men is aanstonds begon nen het circus op te ruimen, af te breken en op wagens te laden. Ook de tenten van de olifanten en de paarden zijn zwaar beschadigd. De voorstellingen zijn in ver band met de ramp die een 60.000 mark schade heeft veroorzaakt af gebroken. Te Delfzijl is de lichter J. D. 26, ge laden met ongeveer 25 standerd gezaagd hout, weggeslagen. Pogingen tot opspor ring] bleven zonder resultaat. Het Duitsche stoomschap Continental', van Terneuzen naar Londen, verkeerde bij Westhinder in nood. Uit Nes op Ameland wordt gemeld, dat aldaar twee mannen, die zich op wrakhout drijvende hielden, zijn aangespoeld. Zij waren afkomstig van een Rijnaak, die gezonken is. Het lichtschip Haaks is door 'den storm losgeslagen. De ankerketting was gebro ken. Het is naar Den Helder gesleept, In het buitenland. Te Antwerpen heeft de storm ge weldig buisgehouden en veel schade aan gericht. Aan de haven is een fietsrijder door den wind onder de wielen van een vrachtauto geworpen en verpletterd. Bij den post van den loodsdienst aan de Schelde is een vrachtauto in de rivier geworpen. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Te Brussel werden drie personen ge wond door het neerploffen van 'vijf groote olmen. Het aantal lichtreclames, schoor steenen, afsluitingen, daken, door den wind vernield, is niet te tellen. Te Luik, Mechel'en, Gent en elders in de provincie liepen verscheidene perso nen verwondingen op. Tengevolge van den zwaren regenval is de Samber op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. De dienst der mailboo ten OostendeDover moest geschorst, worden. Een der booten, die zich in zee bevond, vluchtte de haven van Duinker ken binnen. Volgens de berichten uit Londen moet het vooral op zee erg hebben gespookt. De „Maid of Orleans" van Boulogne naar Folkestone heeft het tijdens den overtocht heel zwaar te verantwoorden gehad en kon slechts met veel moeite Folkestone bereiken; zelfs binnen de pieren waren wind en getij zoo sterk, dat het twintig minuten duurde vopr het schip aan de kade gemeerd lag. Te Southampton zjjn vier reusachtige kranen van hun onder stukken gewaaid: een kraan van 15.000 K.G. viel bovenop een loods, waarbij drie menschen werden gewond. Bij Plymouth is het stoomschip Ken tish Coast op de kust geworpen. Elf vis- schersschepen zijn gezonken, terwijl zij gemeerd lagen te Bembridge op Wight. In Engeland zijn tenminste zeven hien- schen door omwaaiende boomen oï val lende schoorsteenen gedood en verschei dene gewond, van wie er twaalf in een ernstigen toestand verkeeren. Angstige momenten van een piloot. Het luchtverkeer heeft vanzelf sprekend zoo goed als geheel stil gestaan. Toch trok nog een passagierstoestel van Parijs naar Croydon. De piloot heeft bo ven het Kanaal angstige momenten door leefd. Op een gegeven oogenblik duwde een rukwind zijn toestel steil naar be neden en het scheelde maar oen paar voet, of de machine was tegen de masten van de J?Maid of Orleans" te pletter ge- Vlogen. Ook in geheel' West-Duitschland heeft het geducht gestormd. In fal van steden aan den Rijn is vrij groote schade aange richt. Te Hamburg steeg het water in de Elbe opgezwiept door den storm, tot 14 voet boven normaal peil. In de langsgelegen stadswijken aan de haven is groote scha de aangericht. De storm is Zaterdag verder naar het Noorden gegaan en heeft volgens een bericht uit Kopenhagen, ook in Dene marken danig huisgehouden. Uit Hamburg werd Zondag nog gemeld: In den afgeloopen nacht duurde de storm met onverminderde kracht voort. Nabij Kuhwarder verloor het s.s. „Augs burg" anker en ketting. Het Noorsche s s. „Annavore" sloeg los van zijn ankers. Het s.s. „Sturmfels" uit Bremen raakte op den Grossvogelsang in de Elbe aan den grond. Aan de Noordzeekust bij Siemensdorf dre ven vijftig schapen aan. Volgens mededee- ling van de marine is het lichtschip „We- ser" afgedreven; het ligt thans in het Wangeroog. Naar uit Londen wordt gemeld, is bet s.s. „Eltham" nabij Redruth aangetroffen. Het schip was in tweeën gebroken. Van de bemanning heeft men tot dusver geen spoor kunnen ontdekken. Bijna den gehee- len dag waren vier reddingsbooten aan de Oostkust in zee, doch afgezien van een paar stukken wrakhout werd niets gevon den. Hoewel 344 intercommunale telefoon lijnen gestoord zijn, is de telefonische ver binding met alle provinciesteden hersteld. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Personeel der Handelsavond school. B. en W. wijzen er op, dat de bezoldiging van het personeel der Han delsavondschool feitelijk op geen wette lijke basis rust en waar getracht wordt rijkssubsidie voor die school te verkrij gen, verdient het naar hunne meening aanbeveling, thans reeds de rijksregeling voor de salarissen in te voeren, waarbrij dan 81/2 procent pensioensaftrek moet worden toegepast. Thans bedraagt het to taal der salarissen f 7370; volgens de rijksregeling wordt het f9380. Dit is f2010 meer, doch moet weer worden verminderd met f 660 wegens verhaal van pensioens bijdragen, zoodat het ongeveer f 1350 meer zal kosten aan de gemeente. Vergoeding bijz. scholen. B. en W. deelen mede, dat de totale kosten van instandhouding der openbare lagere scholen in 1926 per leerling bedroegen f 12.91 en f0.50 administratiekosten oJ totaal f 13.41 en zonder mederekening van het gewone onderhoud f7.93 plus fO.50 is f8.43. Voor de openbare mulo- school is het resp. f 28.78 en f 19.46. Zij stellen voor, overeenkomstig deze be dragen per leerling de vergoedingen aan de bijz. scholen te bepalen. Onderwijs slechth. kind. Dooi de afdeeling Vlissingen van de Vereen, tol bevordering der belangen van slechthoo renden wordt financiëelen steun gevraagd voor het op de school van sledhthoq- rende kinderen plaatsen van een leerling van school I. B. en W. stellen voor hel verzoek in te willigen en f200 per jaar te betalen zoolang dit kind deze school bezoekt. Vergoeding Chr. Vervolgon derwijs. De kosten voor het Openbaai vervolgonderw. bedroegen in 1926 f29.83 per leerling en heeft daarom de Vereen, tot bevordering van 'Chr. onderwijs vooi haar gelijksoortigen cursus recht op 24 maal f29.83 is f715.92. Over 19*24—'20 kostte deze cursus aan de vereeniging f 1699.19, terwijl in 1924 en 1925 te sa men f 479.70 werd ontvangen, zoodat nu slechts f 219.49 over 1926 moet worden betaald. Ve rkoop grond- Voorgesteld wordt 7 vierk. M. grond aan de Kenau Hasse laarstraat te verkoopen aan de Stoom) vaart-Mij „Zeeland" voor f7, onder voor waarde van storting van een bedrag van f 919.10 voor riool, bestrating en trot toir. Bestrating en rioleering. In verband met den verkoop van bo-uwgrond aan de Cruysstraat zal het noodig zijn deze straat ten deele van bestrating en rioleering te voorzien en stellen B. en W. voor daartoe te besluiten en de kos ten, die ongeveer f5050 zullen bedragen ten laste van het grondbedrijf te bren gen. De keuringsdienst. Overeenkom stig het desbetreffend verzoek, stellen B. en W. voor aan do gemeente-veldwach ters in den keuringskring Vlissingen, ge zamenlijk f 100 per 'jaar toe te kennen voor het door hen doen begraven van in nood gedoode of gestorven dieren.-. B. en W. stellen den raad voor aan B. J. N. Schmelzer q.q. te verkoopen 124 vierk. M. grond aan de Cruysstraat voor f 987.—. JICHT ISCHIAS NEURALGIE kunt U verzachten en genezen door gebruik te maken van Verkrijgbaar bij elke goede Drogist Te Goes bij Gebrs MULDER, te Wemeldinge bij M. KOOMAN. Middelburg. Dr M. H. A. v. d. Valk te Hilligersberg zal Maandag '26 Nov. a.s- in de Waalsche Kerk een rede houden. Goes. De Commissie voor de Restau ratie der Groote Kerk heeft van den heer N. N. wederom f 1000 voor de werk zaamheden ontvangen. Het geheel gerestaureerde Man huis zal voor belangstellenden ter be zichtiging worden gesteld op Woensdag en Donderdag 21 en 22 November a.s. des namiddags van I1/2 tot 41/2 uur. Kwadbntfamme. Door den Minister van Defensie is ingaande 1 Febr. 1929 aan Pieter de Jonge, alhier, voor goed vrij stelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Souburg. Wij verwijzen onze lezers al hier naar de advertentie in dit nr be treffende de openbare vergadering voor de Vereeniging voor Zïekenhuisi-verple- ging op Woensdagavond a.s. Ned. Herri. Kerff. Aangenomen naar Kuinre, E. Emmen, cand. te Renswoude. Bedankt voor Schalkwijk, N. Warmolts ta Wezep; voor Lochem, F. G. H. Nico- l'ai, te Voorhout; rioocr Zoetermeer1- Zegwaart, H. v. Dijken Gz. te Leidschen- dam. Geref. Kerken. Beroepen te Heemstede, P. C. de Bruijh, te Apeldoorn. Bedankt voor Tienhoven, W. Tom te Warns. Zierikzee. Bevestiging en in trede. Zondagmorgen werd Dr J. van Lonkhuizen door Ds G. J. Wielenga van Zaandam, vroeger te Zierikzee, tot zijn dienstwerk bij de Geref. Kerk ingeleid met een predikatie over Mare. 4: 2629, han delende over de gelijkenis van het opschie tende zaad. Deze gelijkenis leert: lo. onze roeping; 2o. ootmoedigheid; 3o. bemoedi ging. Aan het slot van zijn predikatie sprak Ds W. in hartelijke bewoordingen Dr van L. toe, waarna op zijn verzoek den nieu wen leeraar de bekende zegenbede uit Ps. 134 werd toegezongen. Des avonds deed Dr J. van Lonkhuizen bestrijdt met succes Bij Apolh. en Drog. heele doo» f0.75, halve doos f 0.45 zijn intrede met een predicatie naar aan leiding van Ezechiël 3: 17: „Menschen- kind, Ik heb u tot een wachter gesteld over het huis Israels; zoo zult gij het woord uit mijn mond hooren en hen van mijnentwege waarschuwen. Voor een aandachtig gehoor ontvouwde de nieuwe predikant dit Schriftgedeelte, waarvan het thema was: „Een wachter over het huis Israëls". Vervolgens werd de gemeente in ver band met het tekstgedeelte bepaald bij de vereischten van het ainbt van predikant, bestaande in: lo. een groot verantwoorde lijkheidsbesef; 2o. een oor dat onderwor pen moet zijn; 3o. een tong die getrouw moet zijn; 4o. een boodschap die volledig moet zijn. Aan het einde zijner predikatie richtte de leeraar zich tot zijn Kerkeraad, Ge meente, bevestiger en den consulent Ds Hoek van Zonnemaire, alsmede tot de af gevaardigden van de naburige kerken. Ook sprak hij een woord van dank tot de'n kerkeraad der Chr. Geref. Kerk voor het bereidwillig ter bewoning afstaan van de pastorie dier gemeente. Afzonderlijk werden nog toegesproken dhr D. Mulder, Ds Voors, Hervormd pre dikant, het hoofd der Christelijke school en de catechisanten. Na deze toespraken richtte dhr W. den Boer, voorzitter van den Kerkeraad, zich in hartelijke bewoordingen tot den predi kant, waarna de gemeente zong Ps. 138: 3. Vervolgens werd het woord gevoerd door den consulent namens -de classis Zierikzee, Ds Voors en het hoofd der Christelijke school dhr M. Gorter, waarna de plechtig heid was beëindigd. Zoo is de gemeente van Zierikzee, na 2 jaren vacant te zijn geweest, weer in het bezit van een eigen herder en leeraar. 's Morgens was do kerk gelheel bezet, 's avonds overvol. Bond van Ned predikan ten. Het orgaan van don Bond van Ned. Predikanten meldt, dat Ds B. Klein Was- sink te-Bathmen bedankt heeft als lid van het hoofdbestuur van den Bond, wegens herhaaldelijk, en ook weer op de laatste hoofdbestuurs-vergadering, gebleken ge mis aan overeenstemming tusschen zijn inzichten en die van de meerderheid der hoofdbestuursleden, zoowel ten aanzien van wat al of niet dienstig kan zijn, om de positie van den Bond in het geheel van het kerkelijk leven te versterken, als zelfs ten aanzien van wat toelaatbaar geacht moet worden in do publicaties, welke van den Bond uitgaan in zijn orgaan. Het hoofdbestuur voegt aan deze mede- deeling toe, het jammer te achten dat Dr K. W. -dit besluit heeft meenen te moeten nemen, na een zittingsperiode van meer dan negen jaar. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Drente heeft tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. kerk toe gelaten de heeren Y. Alkema, A. T. W. de Kluis en II. J. Bouwers. S t i c h t e 1 ij k woord. Betrokken deputaten van de Geref. Kerken in H. V. hebben aan den heer J. ter Schogget, theo logisch candidaat aan de V. U., het recht verleend in deze kerken een stiohtelijk woord te spreken. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Notariëel examen derde deel, de heer H. Willemsen Jr, te Middelburg. Te Utrecht slaagde Donderdag voor het examen Rijks diploma als hoefsmid, de heer J. van Arenthals te Axel. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Krabbendijke mej. E. Th. Hollestelle, ass. aldaar en tot onderwij zer aan de Chr. School te Colijnsplaat dhr R. Rollema te Den Bosch. Geslaagd voor machinisten-examen diploma A dhr J. H. L. Oele te Seroos- kerke. Notarieele examens. Ge slaagd voor het derde gedeelte de heer I. Jonk te Tholen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het notarieel examen 3de gedeelte de heer H Willemsen Jr. van Middelburg. Een schooltje met 8 leer lingen. Te Opheusden in de gemeente Kesteren bestaat een openbare school, die wel heel klein is: een éénmansschooltje metacht leerlingen. Dit schooltje kost de gemeenschap al leen aan salaris van hoofd en handwerk- onderwijzeres een kleine 3600 gulden. Al dus wordt voor eiken leerling 450 gulden per jaar betaald, dat is 9 gulden per week Ongeluk. Te Hillegom reed de electrien W. op een motorrijwiel, slip te door de boombladeren en viel vlak voor een naderende auto, die hem over reed. Een half uur na het ongeval is hij overleden. Het slachtoffer was 27 jaar en ongehuwd. Autobussen over den kop geslagen. Zaterdagmorgen is een auto bus, die een aantal jeugdige werklieden naar de blikfabrieken te Leeuwarden ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2