No. 43 Maandag id November 1928 43e Jaargang Sbz Automobilist BESTEVAER STORMSCHADE ONGEVALLEN BRAND LEVEN HEiRIKSE Co's BANK, GOES 6^ggehars9a/.Kik EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. VERZEKERING Ass. Mij. „de Nederlanden" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. van 1845. D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.~ Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f120, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Een ander ideaal. Wij hebben er reeds meer op gewezen, dat de A. R. partij ten opzichte van de taak en de roeping der Overheid een andere opvatting heeft, dan door den leider der S. G. P. werd verdedigd. De heer Schouten heeft dit in eene korte rede nogeens duidelijk in het licht gesteld. Na er op gewezen te hebben, dat het nog zeer de vraag is of iemand, die het program van de S. G. P. onderschrijft, daarmede ook onderschrijft wat door den heer Kersten werd betoogd, en dat de heer Kersten met zichzelf in tegenspraak kwam, toen hij later betoogde, dat de Kerk niet moet leunen op het zwaard der Overheid, vervolgde hij: „De antirevolutionaire partij is van ge voelen, dat zij zich verzetten moet tegen geloofsdwang, dat zij zich verzetten moet tegen dwang in het geestelijke. is van gevoelen, dat vrijheid van geweten ook vordert vrijheid van geloofs- prediking, dat niet volstaan kan wor den 'met het toelaten van vrijheid van denken, maar dat ook noodig is vrijheid van prediking van het geloof, dat men omhelsd heeft. De antirevolutionaire partij is van ge voelen, dat de uitroeiing van ketterij en valschen godsdienst door de Overheid met zich brengt, dat de Overheid qualitate qua in zake de Kerk moet keuren en kiezen, met zich brengt, dat zij haar keuze met haar attributen met het zwaard, aan het volk moet opleggen. De antirevolutionaire partij is van oor deel, dat deze meening niet tot heer schappij mag worden gebracht." Hier is kort maar duidelijk het anti revolutionaire standpunt aangegeven. De Overheid heeft niet de taak als geestelijke keurmeesteres en als ketter- vervolgster op te treden. Zij mag het .niet. En zij kan het ook niet, zonder voor de zaak van Gods koninkrijk onnoeme lijke schade aan te richten. V Verkeerde voorstelling, Ds Kersten het moet helaas worden igezegd schijnt alle middelen die kun nen dienen om de A.-R. partij in een ver keerd daglicht te stellen geoorloofd te achten. Dat bleek ook Dinsdag weer. Gelijk bekend heeft de heer H. de "Wilde indertijd een brochure geschreven, waarin hij het optreden van Petrus Dathenus toen deze zich tegen den religie-vrede verzette en te Gent met den volksmenner van ïïem- byse tegenover Prins Willem van Oranje gemeene zaak maakte, een optreden waar van hij'zelf later openlijk zijn spijt betuig de, afgekeurd. De heer de Wilde vertelt van Datbeen dat hij zich in de jaren der verstrooiing voor de Kerk zeer verdienstelijk heeft ge maakt, hij verhaalt van de groote verdien sten van Datheen door zijn berijming van de Psalmen, door zijn vertaling van den Heidelbergschen Catechismus, van zijn ijveren voor de zaak des Heeren, maar hij keurt af zijn hartstochtelijk optreden te- gen de voorzichtige politiek van Oranje, zijn pogen om de Kerk te doen heerschen over de Overheid. En hierbij bevond hij zich in goed gezel schap. Immers Dathenus zelf heeft, toen hij gekomen was aan het einde van zijn leven, openlijk erkend, in dit stuk ge dwaald te hebben. „Thans heb ik ingezien zoo zeide hij, dat zulks niet de ware weg is om den godsdienst vöort te planten, en onze martelaren anders gehandeld heb ben." Nu kan men van meening zijn, dat Dathenus toen hij deze bekentenissen af legde, dwaalde. Men kan het niet eens zijn met hen die de politiek van Dathenus af keuren. Men kan, als Ds Kersten van mee ning zijn, dat het voorbeeld van Dathenus navolging en dat van Prins Willem afkeu ring verdient. Maar dat geeft toch zeker nog niet het recht om hen, die er anders over denken te beschuldigen, dat zij helden des geloofs omlaag halen, en door het slijk sleuren? Ds Kersten keurt de door Dr Kuyper gevoerde politiek scherp en zonder op houden af. Maar geeft dat nu het recht om te zeggen, dat hij Dr Kuyper door het slijk sleurt? De politiek van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, acht Ds Kersten niet de juiste. Deze held des geloofs had het naar het oordeel van Ds Kersten mis toen hij een andere politiek voerde dan Dathenus wenschte. Maar mag men nu zeggen, dat hij dus den Prins van Oranje door het slijk sleurt? Ds Kersten zou deze beschuldiging ver re van zich werpen. "En terecht. Maar hij mist eveneens het recht om de voor stelling te wekken, als zou de A.-R. partij geloofshelden omlaag halen en door het slijk sleuren. Dat is een volkomen valsche voor stelling, die misschien dienst kan doen om de A.-R. partij te schaden, maar die volstrekt ontoelaatbaar is. Ds Kersten diende te bedenken, dat zelfs tegenover de A.-R. partij niet alles geoorloofd is. V* Waarom alleen critiek? De leider van de S.G.P. heeft in de Tweede Kamer meerdere opmerkingen ge maakt, waarmee wij van harte instémmen. Er moet en er kan meer gedaan worden om de Zpndagsrust te bevorderen, zoo als dat trouwens ook de uitgesproken bedoeling was van het Kabinet-Colijh. r Er moet en er kan in tal' van plaatsen meer gedaan worden om het bioscoop kwaad te keeren en het dansgevaar te beteugelen, zooals van A.R. zijde ook reeds tal van malen beproefd is. De Overheid beeft hier ongetwijfeld een taak. Maar zij niet alleen. En nu treft het, dat dit wel! wordt ingezien door hen die in de politiek Antirevolutionair of Chr. Historisch zijn. Er wordt geëvangeliseerd in de mo derne streken boven, en in Roomsche streken beneden den Moerdijk. Er wordt met kracht gewerkt aan de Inwendige Zending, een arbeid die door God meer malen ryk gezegend werd. Merkwaardig is echter, dat Voorzoover ons bekend, door de volgelingen van Ds Kersten aan deze dingen zoo goed als geen 'aandacht wordt geschonken. Dat is toch tegenstrijdig. Het is toch niet genoeg als een paar maal per jaar in de Kamer op scherpe wijze tegen Rome geageerd wordt en op het revolutio naire gevaar wordt gewezen? Waarom dan niet een actie begonnen in moderne en in 'Roomsche streken om den Christus te verkondigen "en on- en bij geloof te bestrijden? Als men meent anderen in scherpe bewoordingen op hunne tekortkomingen te moeten wijizen, waarom steekt men dan zelf niet de handen uit de mouwen? Als de heer Col'ijn er op aandringt zooals hij te Meppel deed het stoffelijke niet op den voorgrond te 'stel len en het gebed niet te vergeten, dan heeft de heer Kersten den moed er op te wijzen dat het met bidden niet klaar is. De geestelijke inzinking zoo riep hij uit, doe ons toch ontwaken! Grijpen wij het volk eer het te laat isl Heel mooi gezegd. Maar door zulks te zeggen alleen komen wij niet verder. Welnu, waarom zoeken zij die in "de politiek tot /ie S.G.P. behooren, dan niet naar middelen, om als men het dan niet met anderen wil doen, alleen hef Evan gelie uit te roepen in streken die van God vervreemd zijn of de Roomsche leer aanhangen? Als men zoo sterk en zoo onverbid delijk is in zijn critiek op anderen, wordt het dan g'een tijd dat men ook eens tot zichzelf inkeert en zelfcritiek oefent? Dat zou in elk geval meer vruchtbaar zijn dan het voortdurend pogen om de antirevolutionairen in een verkeerd dag licht te stellen, hun politieke kracht te breken en zoo ongewild maar toch ze ker de kracht en den invloed van de revolutionaire partijen te versterken. De ramp van de „Vestris". Kapitein Simpson, de bevelhebber van bet slagschip „Wyoming", dat met een aantal overlevenden van de „Vestris" bin nengekomen is, verklaart in 'zijn officieel rapport: Blijkens de mededeelingen der overle venden is de ramp veroorzaakt door een lek zeewaterventiel, dat naar het slakken- bekken aan stuurboordzijde voerde. Volgens verklaring van drie getuigen heeft er Zaterdag twijfel over bestaan, of bet schip met dit defect op den vastgestel- deh tijd. mocht vertrekken. Kapitein Simpson is van xnecning, dat Zondagnacht, de storm de scheur in het ventiel vergroot heeft, waardoor het over hellen van het schip naar stuurboordzijde werd veroorzaakt; de kolen verschoven naar één zijde en veroorzaakten zoodoende een nog grooter lek. Hierbij kwaia de ver schuiving van de lading automobielen, waardoor het schip geheel op zij kwam te liggen. De verzekeringsmaatschappijen schat ten de schade, door de schipbreuk van de „Vestris" veroorzaakt, op een negen en een half millioen gulden. Verschillende geredde passagiers uitten opnieuw beschuldigingen tegen de officie ren en manschappen van de „Vestris", die hun plicht niet zouden hebben gedaan. Ook werd verklaard, dat de meeste red dingsbooten niet voldoende dicht waren en ■ook niet van de voorgeschreven hoeveel heden levensmiddelen en water voorzien waren. Per minister één auto. Als eerste „bezuinigingsmaatregel" heeft Maniu, de nieuwe minister-president van Roemenië, bevolen den verkoop van niet minder dan 200 personen-auto's der mi nisteries. Voortaan zal iedere minister maar over één auto kunnen beschikken. Aardbeving. Uit Rome wordt aan de bladen gemeld, dat in het Noord-Oosten van Italië Don derdagavond een aardbeving heeft plaats gehad. Eerst werden enkele lichte schok ken, daarna zwaardere gevoeld. Te Tol mezzo en in andere plaatsen van de pro vincie Udine brak onder de bevolking een paniek uit. Zij bracht den nacht onder den hlooten hemel door. De aangerichte schade is echter niet groot en ook zijn geen menschenlevens te betreuren. Het ongeluk met de reddingboot van Rye. Van de 17 dappere mannen, die door het omslaan van de reddingboot van Rye (Eng.) den dood in de golven hebben gevonden, zjjn nu van 14 de lijken ge borgen. Sommige waren zoo verminkt, dat zij, moeilijk te herkennen waren. Er is een inschrijving geopend tof steun van de nagelaten betrekkingen. De lijken zul len Maandag of Dinsdag, in een gemeen scha,ppelijk graf worden bijgezet. Zon dag werd een lijkdienst voor hen gehou den. De Koning heeft een telegram van deelneming gezonden aan de redding- maatsehappij. Het conflict in Wesi-Duitschland. De onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de West-Duiitsche metaal nijverheid zijn Zaterdag voortgezet zonder echter tot een resultaat te leiden. De indruk is, dat spoedig een formule voor een vergelijk gevonden zal worden. Naar Wolff meldt heeft het Duitsche Kabinet besloten géén verandering, te brengen, in de wet op de werkloozen- ondersteuning. De uitgeslotenen zullen ge holpen moeten worden door de gemeen ten. Het Rijk en Pruisen zullen echter bepaalde sommen ter bescliikking stellen van de gemeenten. De uitsluiting iri de textielnijverheid. Naar gemeld wordt., duurt de uitslui ting in de textielindustrie te 'Eeoloo "en omstreken, welke 6 Augustus werd afge kondigd, nog steeds voort. Een paar dui zend arbeiders, die samen, ongeveer 1,600,000' francs per maand verdienden en in acht verschillende fabrieken werk zaam waren, zyn bij deze uitsluiting be trokken. Sommigen onder hen hecben reeds werk gezocht in andere industrie centra van Ooist-Vlaanderen en ook in Zeeland, maar in vele gezinnen be gint thans groote armoede te be-erschen. Alle tot dusver in het werk gestelde po gingen om de fabrikanten te bewegen hunne houding te herzien, zijn vruchte loos gebleven. Korte berichten. Gemeld wordt, dat binnenkort het af treden te verwachten is van Joubaux ais Fransch gedelegeerde bij den Volkenbond. Hij behoudt wel zijn ambt bij bet interna tionaal arbeidsbureau. De staking der havenarbeiders te Bordeaux, die drie weken beeft geduurd, is dank zij de bemiddeling van Poincaré geëindigd. De arbeid is reeds hervat. Een vliegtuig, dat meewerkte bij bet opnemen van een film, is tusschen Croy don en Purley tegen het dak van een huis opgevlogen en totaal vernield. De beide in zittenden, de bestuurder en een filmkun stenaar, zijn levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Op een door socialisten en commu nisten te Genève georganiseerde protest- voortsnellend lanqs velden en dseven Weet maai? al te qoed dat cfe öeeinqste unacht-zaarnheid voochem fatale Qevolqer? fan hebber?, lig is vooctdueend vol aandacht voor? den weq en op elke plotse linge gebecictems voor?ber?etd1 .Een qoede pyp tabak zal hem een aangename ontspannino bezocqen en Fit houden. Is het wonder? dat hy pr?ypt naap^j meeting werd een resolutie aangenomen, waarin het. fascisme gebrandmerkt wordt als de vijand van alle vrijheid en de Zwit- sersc-he arbeiders worden opgeroepen, krachtig tegen het fascisme ten strijde te trekken. Hoog bezoek aan Indië. Men meldt uit Brussel: Prins Leopold en prinses Astrid, die Donderdag Brussel verlaten met bestem ming naar Marseille, waar zij zich zullen inschepen aan boord van de „Insulinde", zullen 16 December te Tandjong Priok aankomen. Het blijkt, dat eerst na aan komst in Nederlandsch Indië het reis programma definitief zal worden vast gesteld. Het is echter zeker, dat niet alleen Java, maar ook Sumatra, Nieuw- Guinea, Celebes en Borneo zullen worden bezocht. De prins en prinses zijn ver gezeld van majoor Raquez en hopen in den loop van de maand Mei te Brussel terug te zjjn. Do ziektegevallen op de „I n s u 1 i n d e". Bjj de behandeling van de begrooting voor de Volksgezondheid in den Volks raad geeft de heer Van Lonkhuvzen, naai een Anetatelegr. vorige week meldde, een uitvoerig overzicht van do ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". Een uit voerig rapport over dit drama, met alles wat er aan vast zit, is momenteel ter perse. Spr. constateert, dat bij de „In- sulinde"-quaestie de chronologische volg orde van feiten wanhopig dooreen ge haspeld is. Zoo is bijv. aan de Indische medici bet verwijt gemaakt, dat zij geen rekening, hebben gehouden met feiten, met omstandigheden, waarvan eerst spra ke was, nadat de „Insulinde" uit de Indische wateren vertrokken was. De pro fessoren in de commissie in Nederland hebben vooral in dit opzicht het publiek geen goed voorbeeld gegeven. W ij z i g i n g Ongevallenwet. In de memorie van antwoord inzake de wijziging van de Ongevallenwet 1921 en van de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 zegt de minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, dat bij de unificatie der sociale verzekering zal moeten wor den onderzocht of er aanleiding bestaat de ongevallenverzekering uit te strekken tot alle personen, in loondienst van an deren, onverschillig den aard van hun werk. De min. deelt niet de 'door sommige leden uitgesproken meening, omtrent de wenschelijkheid dat niet-volwaardige ar beidskrachten, te werk gesteld, in werk plaatsen van vereenigingen, tegen onge vallen verzekerd zouden zijn. Aan de betrokkenen zoude, naar zjjn gevoelen met deze uitbreiding van het begrip „werk man" geon dienst worden bewezen, daar allicht meerdere vereenigingen, welke thans uit liefdadighcidsoverwegingen aan bier bedoelde arbeidskrachten gelegenheid Binnenland. De toestand van Jhr. Ruys de Beeren- brouck. Emigratie naar Frankrijk. Voorl. Verslag Defensiebegrooting. De storm van j.l. Vrijdag. Buitenland. Het conflict in de Duitsche metaal industrie. De ramp van de „Vestris". sluit men nergens beter dan bij do Vraagt Inlichtingen bl] het AGENTSCHAP geven tot het verrichten van arbeid, zich van het terrein zouden terugtrekken, in dien zij werden belast met niet onbe- I ati grijlce verzek^ringspremiën. Bij nota van wijziging heeft de minis ter gemeend te moeten voldoen aan den op hem uitgeoefenden aandrang om den verjaringstermijn van .vorderingen op de Rijksverzekeringsbank te verlengen tot twee jaren. Jhr Mr Ruys de Beerenbrouck. Aangaande den toestand van den voor zitter der Tweede Kamer, Jhr Mr Ruys de Beerenbrouck, kan worden gemeld, dat bet onderzoek heeft uitgewezen, dat eerlang een nieroperatie zal moeten plaats hebben. De toestand van den patiënt geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. Het Kamerlid Braai Oud-leden en leden van den Platte- landersbond, die bezwaar hebben tegen liet Kamerlidmaatschap van den heer Braat, zullen Woensdag te Utrecht een vergadering houden ter bespreking van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. DE STORM VAM VRIJDAG. In de provincie. Te Vlissingen is een loopkraan van de Kon. Mij „De Schelde" op het terrein achter het kantoor clier maat schappij aan het rijden gegaan. Niettegen staande direct tegenstroom werd gege ven, viel er aan stoppen niet te denken. De kraan verbrijzelde de stootblokken aan het eind van de rails, waardoor het log ge gevaarte omsloeg cn gedeeltelijk over clen Singel kwam te liggen. Van het Arsenaal werden verschillende lappen lood afgerukt, waarbij sommige van meer dan 100 K.G. zwaar. Deze stukken lood zijn terechtgekomen op een dak van een huis in de Evertsenstraat, waardoor natuurlijk ernstige schade werd veroorzaakt. Te Middelburg zijn vele boomen gesneuveld. Vele daken, schoorsteenen, enz. bekwamen meer of minder erge schade en ook ruiten moesten bet ont gelden en werden ingedrukt. Men meldt uit K a p e i 1 eOok hier hebben velen stormschade gehad. De timmerlieden waren Zaterdag druk in het touw met pannen op diverse daken der huizen te leggen. Vooral bet dak van de Geref. Kerk had het moeten ontgelden. Ook van verschillende schuren waren de rietendaken erg "beschadigd. Een in aanbouw zijnde broeikas van den beer Landman alhier was deerlijk gehavend en verwrongen. Een schadepost voor den aannemer dier werken, die we der moet gaan afbreken en opnieuw op bouwen. Autobus in de sloot. Tijdens den hevige'n storm van Vrijdagavond j.l. ge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1