DE ZEEUW BOLS DERDE BLAD. ZOGENEVER Uit den Goeschen Raad. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Zttmclaq, óiti qlaasja j Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. VAM ZATERDAG 17 NOV. 1928, No. 42. Een stampvolle tribune. Over de bijz. bewaarscholen. De 'ker mis niet afgeschaft. Wij weten niet, waarom nu juist deze Raadsvergadering in de avonduren moest worden gehouden (de meeste Gemeente raden in onze Zeeuwsche steden en dor- oen vergaderen bij voorkeur des middags), maar nu ze eenmaal tegen des avonds acht rur was uitgeschreven, viel vooruit wel .e zeggen, dat de belangstelling van de zij- Ie van het publiek enorm zou zijn. Immers, de beide wethouders hadden een aanslag in den zin tegen de kermis, lat „vermaak", dat boven den Moerdijk in verreweg de meeste gemeenten reeds sinds jaren is afgeschaft, maar dat in de lrie Zuidelijke provincies nog bij een ze ker publiek in eere is. Niet-Zeeuwen lachen iet-wat, als we hun vertellen, dat men in Domburg, Westkapelle, Heinkens- zand, Kruiningen, maar ook in Vlissingen, Middelburg, Goes, enz. nog jaarlijks ker mis viert en dat zelfs Roomsch-Katholie- ken en sociaal-democraten in ons goede Zeeland nog meehelpen, om haar in stand te houden. Welk een plaats de kermis in het Goe- sche stadsleventje inneemt, is de laatste dagen weer ten overvloede gebleken. Er werd alarm geblazen. De organisatie van kermis-exploitanten werd zelfs te hulp ge roepen en met man en macht is getracht ie kermis te verdedigen tegen den aanslag van Ghr. Hist, en Anfcirev. zijde. Vandaar, dat de publieke tribune Woensdagavond zoo vol was en ook vol zou geweest zijn, als ze twee-, driemaal zooveel nieuwsgierigen had kunnen bevat ten. Wij hebben het een enkele maal meer meegemaakt, dat er achter het hek zooveel oelangstellenden verzameld waren. O.a. bij le bekende bezuinigingsdebatten in 1924. En zooals het toen was, ging het ook nu: een 'deel van het publiek kon zich maar moeilijk rustig houden, vandaar dat de burgemeester moest dreigen met ontrui ming van de tribune. We zullen van dit 'kennisdebat niet veel zeggen. Wethouder van Melle heeft ge tracht de kermis, als verzameling van imusementsinrichtingen, te sparen, maar ïeeft wel gewezen op den volksverlagen- len, zedeloozen invloed, die er van de ker mis sfeer (alles wat met de kermis sa menhangt) uitgaat. Hij- gebruikte daarbij vrij' scherpe bewoordingen, zóudat gepe perde antwoorden van de 'heeren der lin kerzijde niet uitbleven. Ook aan de economische en financieele zijde van de kermis werd door den heer Van Melle aandacht geschonken. Veel geld wordt er stuk geslagen en door de exploi tanten de gemeente uitgesleept, geld, dat elders zoo broodnoodig is. Frappante staaltjes zijn ons daarvan wel eens mee gedeeld. Men maakt schuld, men leent geld, alles, om toch maar kermis te kun nen vieren. Er moet wel ontzaglijk veel geld over de balk gegooid worden. Anders zouden de exploitanten nooit zulke hooge sommen als staangeld kunnen neertellen. Volkomen juist is, wat dhr Van Melle zei: eenig positief voordeel van de kermis is niet te noemen, de nadeelen daarentegen zijn duidelijk aan te wijzen. Nu kan men daarvoor de oogen sluiten, zooals de heeren van de linkerzijde en op hoogen toon zeggen: „gij, kermisbestrij- iers, hebt niet het redht om te oordeelen over de wijze, waarop anderen zich wen- schen te vermaken", maar wat zou het er diep-treurig uitzien, als de Overheid van Rijk en gemeente steeds naar zulk een ar gument geluisterd had, als zij allerlei volkszonden wenschte te bestrijden. Dat vrijheids-argument kennen we. Het is er een van verdei'felijken aard. Men kan ook, zooals van R.-K. zijde is gedaan, wat vergoelijkend over de kermis- uitspattingen spreken en zeggen: „och, het is zoo erg niet". Maar, als dit inderdaad eens zoo was, dan 'heeft de Over heid het allerminst in haar hand dat het zoo blijft. Er behoeven maar eenige verkeerde elementen tusschen te komen en het is uit met die braafheid der kermisvierders. Het min- of meer fat soenlijke van een kermis hangt slechts van tijdelijke, toevallige factoren af, zooals dhr Van Poelgeest zelf erkende. De bewering, van R.-K. zijde geuit, en ijverig geëxploiteerd door de linkerzijde, dat ook bij andere feestelijkheden, als al terlei elementen op Goes worden losgela ten, wanordelijkheden voorkomen, zullen we niet tegenspreken. Evenmin deze, dat dans en bioscoop minstens even gevaar lijk als de kermis zijn. Maar dat alles is nog geen reden, om als gemeentelijke Overheid, die in dezen souverein is, een passieve houding aan te nemen tegenover de kermis met haar zedelijke, financiëele en economische nadeelen. Dat men in Goes van socialistische zijde geen steun te verwachten heeft bij bestrij ding van allerlei volkszonden, is overbe kend, zoodat het geen verwondering wekte, dat de beide S.D.A.P.'ers vóór behoud van ie kermis stemden. Van volksopvoeding gesproken! Dat dhr Crucq het voorstel der wethou ders op een grove, persoonlijke, profane manier bestreed, blameert slechts den man zelf. Als verzachtende omstandigheid mag aangevoerd worden, dat de tribune zoo vol was. De gelegenheid was zoo mooi, om 15 en 16 November is in de nieuwe eierhal ia Nijkerk de eerste groote Nat. tentoon stelling van hoenders, konijnen, duiven er gehouden, welke georganiseerd is door de Pluimveevereen. „Nijkerk en Omst) eken". Sussex Licht (haan) le prijs, eig. E. A. Koops lit Hilversum. ook eens te laten hooren, dat men wat „durft". Ten slotte werd het voorstel van de beide wethouders (de burgemeester toonde zich ook nu nog een vurig verdediger van de kermis en noemde zelfs verkorting een zachten vorm van afschaffing) met 6 tegen 7 stemmen verworpen. Slechts twee wenschen hebben wij nog hieromtrent. De eerste is deze, dat de rec'htsche fractie zal trachten een weg te vinden, waarlangs men komen kan tot vermindering van het kermiskwaad en indien mogelijk ook tot bestrijding van andere volkszonden. De tweede is, dat zij eerst binnenskamers tracht tot overeen stemming te komen, eer voorstellen dien aangaande in den Raad gebracht worden. Nu nog iets over de subsidieering der bijzondere bewaarscholen. Deze had een eigenaardig maar een minder gewenscht verloop. Onzes inziens sloeg dhr Simons den spijker op den kop. Als B. en W. (en dit is toch Mets ongerijmds, want er wordt overigens tusschen hun college en de schoolbesturen steeds vriendschappelijk overleg gepleegd) vooraf eens gepraat hadden met de besturen der bijz. bewaar scholen, had men ter gemeentesecretarie niet zijn kostbaren tijd zoek gemaakt met monMkenwerk en waren B. en W. Met ge komen met voorwaarden, die de school besturen Met kónden accepteeren. Wij kunnen ons zeer goed indenken, dat die besturen zich liever met minder sub sidie tevreden stelden, als ze hun vrijheid maar konden behouden. Gelukkig heeft de geheele rechtsche fractie, de wethouders incluis, gestemd tegen het voorstel van B. en W. De bijz. bewaarscholen krijgen nu een aanmerkelijk bedrag aan subsidie meer en zijn hun vrijheid niet kwijt. Wat de heer Van Melle bedoelde met z'n iet-wat naïeve, utopistische uitlating, dat hij liever zag één bewaarschool in de ge meente, waarvan de richting bepaald werd door de meerderheid der ouders, zal den lezers wel Met dMdelijk zijn. Ons evenmin, gezien den schoolstrijd, dien we achter ons hebben en de verschillende diametraal tegenover elkander staande principes der diverse volksgroepen. Hoe klein was hier weer de houding van den Vrijheidsbond. Hij stemde zoowel te gen het voorstel van B. en W. als tegen de verhooging der subsidie. Dan nam de heer Labrijn indertijd tegenover de Chr. be waarschool een royaler standpunt in! „Zij, die bijzondere scholen oprichten, moeten ook de kosten maar dragen." Zie daar, het op 14 Nov. 1928 in den Raad van Goes verkondigde principe, dat, zooals mr Goedbloed terecht opmerkte, thuis be hoort in den tijd van 1878, toen het ge vleugelde woord werd gesproken: „Dan moeten de minderheden maar onderdrukt worden". Ja, we leven wel in een tijd van gelijk stelling. Maar als de geesten eens open baar worden, hoort men wel wat anders! De electriflcalie van de Middengroep. Het Prot. Zuiden schrijft: De openbare najaarszitting van de Sta ten van Zeeland nadert. Maar tot heden vernamen wij niets officieels betreffende definitieve voorstellen van Ged. Staten. Wel zweven er geruchten in de lucht, dat het advies van Prof. Feldmann gun- -ig is, voor zooverre het de overname an de Vlissingsche centrale betreft, ook i 1 zal deze ruim f 3.000.000 van de pro- 1 inciale financiën vragen. Ook de Gom. Advies schijnt een gunstig rapport op ts stellen, in den geest van den profes sor. En daar de S. A. als voorwaarde Leeft gesteld, de handhaving van de te genwoordige positie van het personeel waardoor de provincie dus twee directeu ren zou krijgen moest ook dit probleem nder oogen worden gezien. Een oplos- f ing schijnt echter gevonden te zijn. De geruchten zwijgen nog over de tram kwestie. Zoo lijkt het ons toe,dat de oplos sing inderdaad nader komt, zoo althans de vergadering der aandeelhouders van de S. A. weer geen spaak in het wiel steekt. Of echter a.s. Maandag reeds voor stellen aanwezig zullen zijn, is niet waarschijMijk. Of er moeten in de korte spanne tijcis nog wonderen gebeu ren. Wellicht wordt de najaairszitting dan ook verdaagd tot een later tijdstip. Pluimveetentoonstelling. Het vraagprogramma voor de 4e groote Nationale Pluimveetentoonstelling van de „Zeelandia" te Goes, is, naar wordt, gereed, en ziet er dit jaar I bij andere jaren vergeleken schitterend Mt. H.H. fokkers kunnen bjj den secre- j taris Tb. den Boer, Willem Zelleweg Goes, een ex- bekomen. De tentoonstelling wordt l gehouden le en 2e Kerstdag in de groote zalen van de „Prins van Oranje" Op 10 December wordl de inschrijving ge sloten. Goes. De restauratie van het Manhuis in de Zusterstraat is gereed gekomen, Een van. de mannen belast met den aaMeg van den rijkstelefoonkabel tus schen Roosendaal en Middelburg kreeg Donderdag onder 'sHeer Hendrikskinde ren een klap van een lier tegen Tiet hoofd. Zijn neus werd verbrijzeld en ook het overige gedeelte van het gelaat werd zwaar gewoncl. De getroffene is naar het gasthuis overgebracht. Nieuw- en St. Joosland. Terwijl de heer C. van Leerdam, gistermorgen met iemand stond te praten, zakte hij plotseling in een. De geneesheer Dr de Weerd werd er bij geroepen, en deze constateerde, dat hij reeds overleden was. Nog kort geleden is melding gemaakt in ons blad van het 45-jarig jubilé van den heer van Leerdam als organist in de Ned. Herv. Kerk alhier. Verder was hij o.m. penMngmeester van de woningbouw- i vereeniging, secretaris van het Fanfare- j korps, lid der commissie van plaatselijk toezicht op het L.O. Al deze functies ver vulde hij steeds met lust en ijver, zoo- dat in hem veel verloren wordt. Anvemufden Donderdagmorgen hadffian boord van schipper J. v. d. Ketterij om streeks 6 uur hij het uitvaren door de ■sluis te Vlissingen de matroos M. Blaasse het ongeluk een scheepshaak in een zij ner oogen te krijgen. Vrij zeker zal hij het oog moeten missen. Hij is ter be handeling opgenomen in het St. Jozefs ziekenhuis te Vlissingen. Westkapelle. Gistermiddag c.a. 12 uur was de Belgische boot „Andrewes André" genoodzaakt voor het Zuiderstrand voor anker te gaan, waarschijMijk tengevolge van een defect aan de machine. Na den middag dreef de boot naar bui- "ten, en kwam c.a. 3 uur vlak voor West kapelle weer voor anker te liggen. Spoedig daarop waren een drietal sleep- booten .aanwezig, waarvan één weer spoe dig vertrok. De beide andere bleven in de nabijheid. Des avonds lag de boot nog op de plaats. Het geval bracht nog al wat belangstelling naar den dijk. Aagtekerke. Donderdagavond vergader de de vereeniging het Groene Kruis. Aan wezig 30 leden. Door den voorzitter wer den eenige mededeelingen gedaan, aangaande den reeds begonnen cursus voor Zuigelingenverzorging. 26 dames ne men aan dezen cursus deel. De begrooting voor het dienstjaar 1929 werd hierna vastgesteld op> f 100. Het salaris voor den magazijn-meester-bode werd voor 1929 onveranderd vastgesteld. De aftredende bestuursleden S. Wisse en G. Janse werden met bijna algemeens stemmen herkozen. Vervolgens werd op voorstel van het bestuur met alg. stemmen besloten een kinder-weegschaal aan te schaffen. Driewegen. In de raadsvergadering die Donderdag werd gehouden, werd behan deld, de ter wijziging terugontvangen be grooting voor 1929. De jaarwedde van den veldwachter werd op verzoek van Ged- Staten van f 1100 op f 1200 gebracht. Hansweert. Benoemd tot vice-consul van België de heer F. V. de Groof, alhier' In het Hellegat is omhoog gevaren het schip „Bernard", geladen met kolen en bestemd voor Gent. Met de N.V. W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotter-1 dam is een contract afgesloten om het schip vlot te brengen. Rilland-Bath. Donderdagavond hield de A.-R. Kiesvereeniging haar eerste leden vergadering in dit seizoen, welke tame lijk goed bezocht was. De voorzitter weed op den belangrijken arbeid, welken wij dezen winter hebben te verrichten en deelde mede, dat elke maand eene ver gadering zal worden gehouden. Door den secretaris werd een onderwerp ingeleid, getiteld: „Overheid en Kerk". Op duide lijke wijze werd uiteengezet waarom de bekende paraaf uat art. 36 is geschrapt. Met verschillende bewezen uit de H. S. werd aangetoond, dat het niet te hand haven is, dat de Overheid met het zwaard de ketterij' en valschen godsdienst uit roeit. Ook het beroep op onze vaderen gaat niet op, zij formuleerden niet het Geref. gevoelen, maar het in dien tijd aanvaard algemeen gevoelen. Zij hadden het in dezen mis. Een onzer vaderer* „Maresius" zegt dan ook in zijn uitleg ging van onze geloofsbelijdenis: „De ket ters moeten met geen andere steenen ge- steenigd worden, dan die, welke zijn op gegraven uit de steengroeve van Gods Woord, dat zij met geen ander zwaard moeten gedood worden, dan met het zwaard des Evangelies. Want het Evan gelie is een kracht Gods tot zaligheid. Op deze inleiding volgde een drukke be spreking. Het was een aangename avond. Bloedvergiftiging. Eenige da gen geleden verwondde zich de 41-jarige werkman K. te Terband, terwijl hij werk zaam was op de scheepstimmerwerf van gebr. van der Werf te Sneek. K. werkte aanvankelijk door, zonder geneeskundige hulp in te roepen. Er ontstond bloedver giftiging, en na eeMge malen operatie} ingrijpen in het ziekenhuis te Heerenveen is het slachtoffer na hevig lijden aldaar overleden. K. laat een vrouw en drie kinderen achter. Jeugdige boeven. Door de po litie te Gouda is een brutale diefstal ont dekt, welke gepleegd is door twee jon gens van 13 jaar. Jn de woning hunner ouders werden bij onderzoek gevonden een. aantal nijwielplaatjes, manufacturen handkappen van fietsen, rieten koffertjes en dergelijke artikelen. Het bleek, dat deze veelbelovende kna pen in totaal bij 17 winkeliers te Gouda van hunne uitstalling de voorwerpen had den ontvreemd. De politie heeft al deze zaken in be slag genomen. De jongens zullen wel voor een poosje terecht komen in het tuchthuis. Groote brand te Steenber gen. Donderdagavond, omstreeks 5 uui brak brand uit in de landbouwschuuï van den heer Swagemakers 'te Kladdo bdj Steenbergen. De brandweer, die mei de motorspuit onmiddellijk ter plaatse was, vond het gebouw reeds in lichte laaie. De rieten dakbedekking en de in houd van de schuur die geheel bestond uit hooi, stroo, en granen en andere landbouwproducten, maakten blusschen vrijwel onmogelijk. De brandweer moest zich er toe bepalen, om de aangrenzende gehouwen te beschermen. Toen het be- houd dezer perceelen verzekerd wasj werd begonnen met het blusschingswerk, betgeen den geheelen nacht voortduurde. De geheele oogst, een tweetal paarden, eeMg kleinvee en een aantal landbouw gereedschappen werden een prooi der vlammen. De oogst was niet verzekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ruzie achter de lijkbaar. Bij begrafenissen, welke naair de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Watergraafsmeer gaan, is het gebruik, dat op den Midden weg de volgkoetsen vooruit rijden, ten eiDde te zorgen, dat de familie in de wachtkamer vertoeft, wanneer de lijkkoets den dooden akker oprijdt. Dat geschiedde gisterenmiddag om half twee ook met een stoet, die over den Middenweg reed, meldt „de Tel." Blijkbaar was deze ge legenheid afgewacht door twee leden van het peloton aansprekers of lijkbezorgers, zooals ze officieel heeten, met de bedoe ling een kwestie uit te vechten. Wan'! toen zij eenigen tijd kijvende en schei dende achter de lijkkoets hadden geloopec, gaf de een der ander een klap. In een oggwenk lag het tweetal in de modder te rollen en klonk luid gekrakeel. Du begrafenisondernemer, die lijkbleek van schrik was, trachtte tusschen beiden te komen, doch dit lukte niet. Een voorbij rijdende automobilist, die zich, zooals te begrijpen valt, zeer aan dit onverkwikke lijke schouwspel ergerde en die twee per sonen in zijn auto had, haalde een politie agent, die, ofschoon in vrijen tijd zijnde, zich dadelijk met de zaak bemoeide. De politieman maakte proces-verbaal tegen de vechtjassen op. Deze verkeerden dooi de boks- en worstelpartij in gehavendan toestand. Platgeslagen hoeden, gescheurde en b-emo-dderde zwarte kleeding en een blauw oog waren de resultaten van di! verschil van meening achter de lijkbaar Om niet te spreken van de verrassing, welke de politie nog voor de aansprekers heeft. Een roofmoord van negen jaar geleden opgehelderd. Een roofmoord, die in October 1919 te Ker- pen bij Keulen heeft plaats gehad, ia thans na 9 jaren opgehelderd. In hel bosch tusschen Horren en Habbelrath werd in October 1919 een beambte van een bouwonderneming te Elsdorf over vallen en beroofd. Den roovers viel een bedrag van 10.300 Mark aan loongelden in handen. Van dezen overval werden ernstig verdacht de arbeiders Boehmer, Gerard Hueppeler en Nikolaus JoebgeS uit Ke-rpen. Ondanks hun hardnekkig ontkennen veroordeelde de rechtbank te Keulende beklaagden Joehges en Huep peler tot respectievelijk zeven en vijf jaai tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies. Dg beklaagde Boehmer stierf voor de behan deling der zaak in het Huis van Be waring. Een herziening van het proces, welke de veroordeelden herhaalde malen vroegen, werd niet toegestaan. Gedurende de laatste weken kreeg de 'ülitie te Kerpen mededeelingen uit wel- ;e bleek, dat twee andere inwoners van Kerpen bij den overval betrokken wa ren. Twee personen werden daarop gear resteerd en een van hen zou reeds een bekentenis hebben afgelegd. Beide ver dachten zijn naar de strafgevangenis te Keulen overgebracht. De beide vroeger veroordeelden, van wie Hueppeler de straf geheel en Joebgea reeds zes jaar van zijn straf heeft uitge zeten, hebben thans opMeuw herziening van het proces gevraagd. i Paardenfokkerij in Zeeland. In het geheel zijn dit najaar door de Stamboekcommissie in Zeeland goedge keurd 335 hengsten en door de rijks commissie in Zeeuwsch-Vlaanderen 10 hengsten. Getoond werden van de voor drie jaar goedgekeurde hengsten 34 stuks, zoodat er momenteel in totaal 379 goed gekeurde koudbloed-heng sten beschikbaar zijn, tegen 439 in het najaar van het vorige jaar. Invoer van herkauwers. De invoer van 'herkauwers in België is tot nader order langs het tolkantoor van Santvliet verboden. De narclssenteelt. In 1927 werd 815 H.A. beplant met nar cissen. Thans is de beplante oppervlakte uitgebreid tot 930 H.A., waarvan het grootste gedeelte komt oprekening van de zelfde bedrijven als een vorig jaar. Programma van Zondag 18 November. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M- 8.309.30 R.-K. Morgenwijding. 10.20 N-C.R.V. Dienst in de kapel „Nieuw Vre denhof" (Ned. Herv.) te Heemstede. Voor ganger: Dr F. W-. A. Korff. 12.30 1.30 Concert. 22-30 Literair half uurtje door Marie Koenen. 2.304.30 Concert. Nijmeegsche mannenkoor, piano tenoren, bariton, bas. 5.20 N. C. R. V. Dienst in de Wetering kerk te Amsterdam. Ds P. van Vliet, Ds W. D. Lindhout. 8 Concert. De Amsterdamscbe orkest ver» eeniging. HILVERSUM, 1071 M- 10.30 VrïjzinMge dienst in de Rem. kerk te Amsterdam. Voorg.: Dr L. J. van Hoik. 12.30 Concert. 2.303 Piano-sonaten van Beethoven. 34 Gramofoonmuziek. 4—5 Hawaiian-muz. 67.30 Concert 8.15 „Das Dreimadlerhaus" van Schu- bert-Berte. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert 5.20 Kinder-kerkdienst. 6.50 voorle zing van „The Pilgrims progress van John Bunyan. 6.056.36 Bach's kerkcan- tate no. 60. 8.20 Kerkdienst. 9 25 Schubert-avond-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 9