oomen DE ZEEUW TWEEDE BLAD. KINADRUPPELS IBANK Middelburg. tND ZELF. schrijving BOOMEN, Uit de Pers. Staten-Generaal. FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Binnenland. Uit de Provincie. <- p Hederlandsch jreau, van 10—1 uur. D—12 uur en aterdagavond van één tot dag berekend. tnheid tot be ioor tusschen- sinds 1 Jan. Igelden. itrent, omtrent ptvangen van oenen per giro worden gaarne BESTUUR. St fik LT ID1NQ IT. OOK? IT HET UW )F BETER, tKJE EM 195 ANSE, Noord- indt U steeds en, Sangulnose, ning, de echte balsem, Sloans Wondbalsem, agpillen, Maag- Thermogêne dj, D. D. D., Ut. korting. ten v. Gemeente te 25 Nov. 1929 IND, Joomgaardhoek, net bevoegdheid m te beplanten, cht bij dhr. L. n met opgaaf nden ten kantore R, vóór of op an t e „Hollestelle", bewoner, «en vóór of op ij den heer P. eer Arendskerke, schrijving: c te Lugtenburg. Briefjes in te ÏBEEKE Lz. te jf op 30 Novem- den verkooper. r* it 7 AH VRIJDAG 16 NOV. 1928. No. 41. Winst voor gewetensvrijheid. Over dit onderwerp schrijft „De Standaard": Onze .partij staat voor de gewetens vrijheid steeds op de bres. Wij bereikten ook in deze parlemen taire .periode enkele merkwaardige resul taten. Gewezen zij op 'tgeen inzake de vaccinatie werd verkregen door het be kende amenderrxent-Bijleveld. Het verheugt ons, dat wij inzake dein stemplicht op een gelijk resultaat kunnen wijzen. Bij de Memorie van Antwoord op Hoofd stuk V heeft Minister Kan een schrijven gevoegd, door hem gericht aan de Com missarissen der Koningin. Daarin wordt dezen verzocht, aan de burgemeesters ter kennis te brengen, dat de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken zich op heit standpunt hebben gesteld, dat ge wetensbezwaren wel degelijk kunnen wor den beschouwd als een in het tweede lid van art. 72 der Kieswet bedoelde geldige reden yan verhindering bij df nakoming van den wettelijken opkomst- plicht. Houden onze burgemeesters zich ook aan die opvatting, dan zal men voortaan het stuitend feit niet meer zien, dat een voudige vrouwen, die om der consciëntie wille weigerden aan den stemplicht te voldoen, voor den rechter worden ge daagd en veroordeeld worden. De stemdwang behoort o.i. even goed te verdwijnen als de vaccinedwapg. Maar veel is in elk geval reeds verkregen, als het gewetensbezwaar wordt erkend. Dat is nu tengevolge van het ant-revo- lutionair optreden bij den vaccine-dwang verkregen. Het verheugt ons, dat het weer aan antirevolutionair initiatief is te dan ken, dat ook bij den stemdwang het ge weten zal worden ontzien. De ministe- rieele circulaire verwijst toch naar het antwoord door de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken gegeven op vragen dienaangaande, door den heer Duymaer van Twist gesteld. Dat wij hier eens op wijzen, komt omdat van zekere zijde tweeërlei tactiek wordt gevolgd. De eerste is om aan het optreden van onze partij alle goed gevolg te ontzeggen. De tweede is om datgene, wat op initiatief van onze partij verkregen wordt, zichzelf toe te schrijven. Het is dus goed, dat eén ieder onzer de feiten kent. Wat op het belangrijk terrein der consciëntievrijheid werd verkregen, mag gezien als een gevolg van het optreden onzer mannen. Zoo is de waarheid. TWEEDE KAMER. De begrootingsdebalten. Nadat gisteren verschillende kleine ont werpen waren afgedaan werden de be grootingsdebaften voortgezet met een rede van den beer Lingbeek, die weer op schandelijke wijze tegen de A. R. partij en de Chr. Hist. Unie tekeer ging. Wil men een staaltje van bet geraas kal van dezen afgevaardigde? Ziehier hoe hij volgens de verslagen, zijne rede be sloot: Spreker moet tot de anti-revolutio nairen en de christelrjk-historischen zeg gen: Onze hulpe is in den naam des Heeren. 'Gij zrjt verraders van land en volk. Al is de heer Heemskerk (die de zaal verlaten had) nog zoo snel de waar heid achterhaalt hem wel. „Groote vroolijkheid" voegen de bladen hieraan toe. Geen wonder. Met name in den socialistischen hoek vermaakt men zich buitengewoon met dezen afgevaar digde. Hoe meer getracht wordt de kracht van de Chr. Prot. partijen te breken, hoe liever zij het hebben. Naar het Engelseh. 115.) o— Zoo nam dan ook da vader zijn oude plaats weer in en zag naar de rest van zijn "kinderen, ernstig, maar niet gebro ken door onheelbaar leed. Zijn tehuis was hem meer dierbaar dan ooit. Hij zat in zijn leunstoel en werd nooit moede op te merken al *t aangename om hem en nooit moede ook te zeggen, hoe aardig Beechwood er uit zag en hoe heerlijk 'twas thuis te zijn. „Br moet nooit meer van haar weg zijn. Mijne voor zoolang ik leef mijne vrouw mijn Ursula." De volgende morgen was even vtoolijk als altijd, want voor 't ontbijt kwamen Edwin en Louise, en na 't ontbijt wandel den vader en moeder en ik een uur lang op en neer in den tuin, sprekend over da vooruitzichten van het jonge paar. Toen kwam 'de post. Hij bracht een brief van Lord Ravenel. John las hem ietwat ernstiger dan hij gewoonlijk deze brieven las, welke giedu- rende 'tlaatste, jaar nogal dikwijls kwa men. Gisteren werd de brug over het Julianakanaal bij Stevensweert in Lim burg voor het verkeer opengesteld. Het eerste voertuig, dat over da brug gaat. De heer AI bard a (S.D.A.P.) liet nogeens uitkomen, dat de socia listen, hoezeer zij ook de ontwapening prediken, van geweld als dat voor het bereiken van hun doel noodig is, niet afkeerig zijn. De heer Lovink (C. H.) beval nog maals de belangen van den landbouw krachtig bij de Regeering aan. De heer v. Gijn (Lib.) zeide, dat hij op het standpunt staat van v. d. Vlugt: het recht staat boven 'smenschen wil, maar met v. d. Vlugt ontkent spr. de tegenstelling: menschelijke wijsheid of de openbaring Gods. Avondvergadering. In de avondvergadering kwam aan de orde do begrooting van Binnenland sche Zaken en Landbouw. Mevr. Bakker N o r t (V. D.) be pleitte meerdere bescherming van vogels en trekhonden. De heer B ij I e v e 1 d (A. R.) oefende scherpe critiek op do houding van den burgemeester van Sleen tegen het bestuur en het hoofd der Christelijke school, die ten onrechte van fraude werden beschul digd. Spr. noemde dit optreden in hooge mate ontoelaatbaar en pnrechtvaardig. De heer Eb els (V.D.) vroeg meer con trole teneinde corruptie te voorkomen. De heer Duymaer v. Twist (A.R.) bepleitte afschaffing van de watertoUon. De heer Schaper (S.D.) besprak de malversaties te Meppel. De burgemeester had meer toezicht moeten houden. Kan deze, daar hij allo prestige heeft verlo ren, wel worden gehandhaafd? De heer v. d. W a er dien (S.D.) besprak de sa menvoeging van gemeenten, de heer v. d. Heijden (S.D.) de saneering van Em- men, terwijl de heer Vliegen (S.D.) in de te wijzigen gemeentewet een be paling vroeg volgens welke althans in groote gemeenten aan een gemeenteraad een zekere invloed wordt gegeven hij de benoeming van burgemeesters. De heer Zandt (S.G.) wenscht de vrouw uit het publieke leven te weren en bestreed voorts den stemdwang. De "heer v. Zadelhoff (S.D.) nam het op voor de trekhonden, terwijl de heer Braat (Plattel.) tegen overdrijving in dezen waarschuwde. De heer Sn o eek H enkemans (C.H.) keurde af de- wijze waarop de heer Schaper den burgemeester van Meppel had besproken, daar het juist de burge meester was die het onderzoek naar de malversaties met kracht heeft aangevat. De heer v. Rappard (Lib.) tenslotte vroeg maatregelen tegen het spreeuwen- kwaad. Minister Kan, die de sprekers be antwoordde, deelde wat de zangvo gels betreft, mede, dat de beperking van den vangtijd het volgend jaar vol ledig in werking zal zijn getreden. Ten aanzien van den trekhond achte spr. hot goed, dat de burgemeesters de be- John vond 't aardig ze te ontvangen en zijn vrouw ook. Maar deze keer was het genoegen blijkbaar ietwat getemperd. En toen Maud, die als gewoonlijk beslag leg de op den brief, verheugd het nieuws rondstrooide, dat „haar" Lord nu heel spoedig komen zou, zoo verbeeldde ik me, dat dit bezoek den ouders niet zoo wel kom was als anders. „John", vroeg zijn vrouw fluisterend, „hoordet ge bijgeval ook iets, ge weet van wie ik bedoel?" „Niets." „Hebt ge gevraagd?" Hij antwoordde bevestigend. „Ja, ik wist dat ge bet doen zoudt. Zij moet nu al een oude vrouw zijn, of misschien is ze wel dood. Arme Caroline." Dit was de eerste keer in jaren en jaren, dat deze naam werd gefluisterd in onze huishouding- Onwillekeurig dacht ik aan dien dag te Longfield, toen kleine Guy zich zoo druk gemaakt had met zijn „mooie dame", toen wij voor de eerste maal dien anderen naam hoorden, welke door een wonderen loop der omstandig heden sedert zoo berucht was gewon den in ons gezin, en welke nu steeds klinkeu zou als een doodsklok voor ons Gerard Vermilye. Toen Lord Ravenel den volgenden dag terugkwam, niet te paard, maar in zijn zelden gebruikte prachtige koets mei voegdheid hebben, om bij uitzondering vergunning te verleenen om op een honde- kar mee te rijden. Voor de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester verwees spr. naar bet ontwerp tot wijziging der Gemeentewet, hetwelk waarschijnlijk de volgende week bij de Kamer zal worden ingediend. Naar aanleiding van de opmerking over het optreden van den burgemeester van Sleen, merkte spr. op, dat de minister van Onderwijs op grond van het ingestelde on derzoek van meening is, dat het school bestuur en het hoofd volkomen vrij uit gaan. Intusschen wil spr. zijn oordcel over deze quaestie nog opschorten, aange zien hij eerst het resultaat van het ambte lijk onderzoek van den commissaris der Koningin in Drente wil afwachten. Wat betreft de gevraagde afschaffing van watertollen, zeide spr., dat een alge- heele afschaffing wellicht eerst zou kun nen geschieden wanneer het ontwerp in zake de financieele verhouding zal zijn aangenomen. Omtrent den burgemeester van Meppel merkte spr. op dat van frauduleuze han delingen van dezen burgemeester absoluut niets gebleken is Er is geen schijn of schaduw vein kwado trouw van de zijde des burgemeesters, alleen was hij te goed van vertrouwen in den gemeentesecretaris. Over den invloed van den gemeenteraad van groote gemeenten bij' burgemeesters benoemingen kon spr. zich thans niet po sitief uitlaten. Wel kon hij zeggen, dat de Grondwet zich tegen het toekennen van zoodanigen invloed verzet, en wanneer dus een voorstel van die strekking zou worden ingediend, zou eerst de Grondwet moeten zijn gewijzigd. Het denkbeeld van den beer Van Rap pard, om een commissie te benoemen voor een onderzoek naar het door spreeuwen aangerichte kwaad, zou spr. gaarno in overweging nemen. Bij de artikelen besprak de heer Van Zadelhoff (S. D.) de subsidies aan burgerwachten, welke „geweldinsti- tuten" hij wenscht afgeschaft te zien. Vandaag voortzetting. ■- Dr.H.NANNING'S EETLUST -OPWEKKEND f 1.30 p 0 Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik is gisteravond de gast geweest van de vereen. Nederland en Oranje te Berlijn. De Prins, die zich in gezelschap bevond van schout-bij-nacht Sachs® en zijn adjudant Termijtelën, werd 'kroontjes, waren allen op Beechwood ver baasd. Hij zeide, 'dat hij zijn reis naar Parijs had uitgesteld en gaf geen reden daarvoor op. Hij at als gewoonlijk met ons en na het eten ging hij, als gewoon,- lijk, met mij en Maud wandelen. Toeval lig gingen wij door het bosch, bijna langs hetzelfde pad, waarlangs ik gekomen was, met John en Ursula, jaren en jaren ge leden. Ik was verwonderd Lord Ravenel op dit feit te hooren zinspelen ,een feit, dat zeer hekend was in ons gezin. „Gij hebt vader en moeder niet ge kend, toen zij jong waren?" vroeg Maud- „Neen, dat kon "haast niet", en hij lachte. „O ja, het zou toch wel gekund hebben, ik vergeet, dat ik niet meer jong ben nu. Hoe oud waren mijnheer en mevrouw Halifax toen zij trouwden?" „Vader was een en twintig en moeder was achttien, maar één jaar ouder dan ik ben1'. En Maud, half verlegen over deze opmerking, liep haastig weg. Zij was nog onschuldig, kinderlijk. Lord Ravenel zag haar na en zuchtte ,,'tls goed jong te trouwen, denkt gij het ook niet, mijnheer Fletcher?" Ik zeide hem, dat ik hen het geluk kigst kon noemen, die- hun geluk vroeg vonden, maar dat ik niet inzag waarom men het geluk zou moeten afwijzen, als het de wil der Voorzienigheid was, dat wij het eerst laat zullen vinden. in het clublokaal van de vereemging be groet door ir. F. A. Overhoff, den voorzit ter van Nederland en Oranje. De Prins dankte voor de vriendelijke ontvangst, tee kende met zijn gevolg in het gulden boek der vereeniging en onderhield zich geiui- men tijd met de léden. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft gisteravond in de stadsgehoorzaal te Leiden in gezelschap van haar kamerheer baron Baud eu het hoofd van haar huishouding mej1. Schoch en haai- studiegenooten, de verfooning bijgewoond, van de Java 'en .Soemba film, die een overzicht geeft van het werk van do zending der Gereformeerde Kerken. Nederland en België, Uit Brussel wordt gemeld, dat de Kamer gisteren in de secties bijeen is geweest en dat in de vierde sectie de Waalsch- Katliolieke afgevaardigde Sinzot het over d;a verhoudingen tot Nederland en het Scheldevraagstuk heeft gehad. Hijl gaf uiting aan de meening, dat indien het binnen korten tijd niet mogélijk mocht zijn tot een bevredigende overeenkomst te geraken, de rege'ering, zonder vefder verwijl, dan maar op internationalisatie van het Scheldepfobïeem moest aanstu ren. Vervoer van levende visch p er vliegtuig. Vanwege de'K.L.M. wordt'gemeld: Steeds grootex wordt de verscheidenheid van ar tikelen, welke voor liet luchtvervoer in aanmerking komen. Thans worden bij1 de K.L.M. op g'roote schaal proeven geno men met het vervoer van voor consumptie bestemde levende visch in verschillende richtingen. Dezer dagen ging een groote proefzending naar Engeland en de visch kwam tot groote tevredenheid, van do ontvangers in de beste conditie aan. Reeds Voor de onmiddellijke toekomst opent dit vervoer goede vooruitzichten. Misstanden in den Radio- handel. - Naar wij vernemen, is een aantal groote firma's en bloc uit den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren getreden. On der deze firma's zijn de grootste van ons land als de Nederlandsche Seintoe- stellenfabriek te Hilversum, N.V. Philip's Radio te Eindhoven, de Hollandsere Draad- en Kabelïabrick te Amsterdam, To lefunken te Den Haag, R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam en ©enige andere groote handelsrnaatschappijen op radio- gebied. Deze firma's zijn van meening, dat de bond niet meer beantwoordt aan het doel, waarvoor hij in het leven is ge roepen. Zij zullen, nu zij en b'loo voor het lidmaatschap hebben bedankt) al hef mogelijke in het werk stellen om mis standen in den radiohandel tegen te gaan. „Ik ben benieuwd'zei hij droomerig, „of ik het ooit vinden zal." Ik vroeg hem, waarom bij nooit ge trouwd was. m „Omdat ik nooit een vrouw gevonden lieb, die ik liefhebben en wie ik gelooven kon. Nog erger", voegde hij er bitter aan toe, „ik geloofde niet, dat er ëéne vrouw op de wereld was, in wie men gelooven kon." Ondertusschen waren wij het bosch' doorgewandeld en stonden nu bij de lage kerkhofmuur; de zon scheen op 'de wit marmeren grafsteen, op welken geschre ven stond: „Muriel Joy Halifax". Lord Ravenel leunde over den muur, zijn oogen waren gericht op dat kleine graf. Na een poos zeide hij zuchtend: „Weet ge, dat ik somtijds gedacht heb, dat ,als zij nog leefde, ik dat kind had kunnen liefhebben, ik dat kind mocht hebben getrouwd." Op dit oogenblik kwam Maud weer bij ons. In haar kinderlijke tyrannie, welke zij over hem uitoefende, stond zij er op, te weten waarover Lord Ravenel ge sproken had. „Ik zeide", antwoordde hij, terwijl hjj heldere, onversaagde oogen zag, „ik zei de, hoeveel ik van je zuster Muriel heb gehouden." „Dat weet ik", en Mand werd plotse ling ernstig, „ik weel, dat gij van mjj Extra vrge dagen. In verband met het dit jaar vallen Tan 24 en 81 Dec. op Maandag moet het in de bedoeling van verschillende werkge vers liggen op die dagen hun b'edrjven stop te zetten. Zij hebben van dat voorne men kennis gegeven aan de Arbeidsin spectie, met het verzoek hiet daardoor ontstane verzuim door overwerk te mo gen inhalen. In de maand December zou dan de werktijd met een half of één uur verlengd moeten worden, al naar gelang één of twee dagen vrijaf wordt gegeven. De directeur-generaal van den Arbeid heeft dienaangaande de meening der verschil lende vakcentrales gevraagd. De luchtpoist uit Indië. Ten einde eventueel te kunnen voldoen aan verzoeken van belanghebbenden om terugbetaling van het luchtrecht voor do correspondentie uit Indië, welke wegens plaatsgebrek niet met de H-N.A.E.N., doch per stoomschip Patria verzonden wetd, zal de luchtpostcorrespondentie, welke met het vliegtuig wordt aangebracht, te Amsterdam bij aankomst van een stem pelafdruk worden voorzien. Aldus wordt een dadelijk zichtbaar onderscheid verkre gen van de correspondentie, waarvoor te rugbetaling' van het luchtrecht kan wor den verzocht. In afwachting van de bekendmaking van Mj'zonderheden over 'de daarvoor te treffen regeling kan reeds worden medegedeeld, dat de Nederlandsche postdienst hierbij zijn tussehenkomst zal1 veri'eenen. Philips' gl'oeilaitip'en. Naar wij vernemen is door de directie van Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, onder de gemeente Rheden, een terrein van 7 H.A. aangekocht voor den bouw van een fabriek. Tot agent van politie te Wageningen is benoemd de heer C. de Meester, maio- - chausséa te Hontenisse. De „A.V.R.O,", de neutrale omroep^ vereeniging, maakt sedert ©enigen tijd uit stapjes door het land om nader met de luisteraars kennis te maken. Thans zal de vereeniging, namelijk het volledige .om roeporkest, met de Avrostaf en een aantal solisten ook Zeeland komen bezoeken eu wel Middelburg, waar Vrijdag 23 dezer een uitvoering wordt gegeven in het Schuttershof. Men zal daar de heeren Willem Voigt, Nico Treep en anderen lee- ren kennen en zich kunnen overtuigen hoe zulk een radio-avond van do A.V.R.O. in elkaar wordt gezet. Hot uit 29 perso nen bestaande gezelschap zal de3 mid dags te ongeveer 4 uur per vliegtuig van de K.L.M. op het vliegveld bij: Vlissingen aankomen en per welwillend beschikbaar gestelde autobus naar Middelburg rijden. Helnkensrand. Temidden van bun kin deren en ruim 40 kleinkinderen herdacht het echtpaar J. Vermeulenvan den Dries alhier gisteren zijn gouden bruiloftsfeest. Het echtpaar ondervond ook van buiten de familie groote belangstelling. Wemeldlnge. Door de sleepboot „Adja" is gistermiddag alhier binnengebracht het ledigeklipperschip „Pieternolla", schipper Verwijs van St. Pliilip&land, hetwelk op de Oosterschelde met gescheurde zeilen aldaar werd aangetroffen. Souburg. Woensdagavond trad voor de vereen, van oud-leerlin'gen der Land- en Tuinbouw-wintex-cursus te Souburg op de heer v. d. Plassche, Rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland. De algemeeae ad junct, dhr L- Janse, opende op gebruike lijke wijze de vergadering en heette in het bijzonder dhr v. d. Plassche en dhr Weeda met de cursisten welkom. Hiema sprak de heer v. d. Pl'assche ovér hot onderwerp „op welke wijze kan de Ver bouw van tuinbouwgewassetn. zich nog uitbreiden". Spreker begon met te zeg gen, dat bier in Zeeland nog veel te wei nig aan tuinbouw wordt gedaan. Er moet nog veel meer orgjanisatie komen, zoodat we met producten op de wereldmarkt kun nen verschijnen. Achtereenvolgens behan delde spreker: Fruitteelt, ondefbeplan ting, sorteerin'g en verpakking vaa fruit. Vervolgens gxoententeelt, de glascultuur en bloemen. houdt, omdat ik veel gelijk op mijna zuster Muriel." „Als dat zoo was, zou het je dan spij ten of zoudt ge er blij om wezen?" „Blij en 'trotsch ook. Maar gij waart bezig met nog iets meer te zeggen. Wat was dat?" Hij aarzelde lang en toen antwoordde hij: „Ik zal het je later wel eens ver tellen." Maud ging weg, ietwat boos en onvol daan, maar blijkbaar niets vermoedende. Wat mij betreft, ik begon erg ongerust te worden over baar en Lord Ravenel. 'tWas niet zonder droefheid, dat ik hem eiken dag gadesloeg, terwijl hij het kind volgde, ruikers voor haar verza melde, baar hielp haar bloemen te be gieten en zichzelf aanpaste aan die gril len en nukken, van welke juffrouw Maud, daar zij de beveling en de jongste was, er vele bezat Toen op haar gewone uur, half elf, de kleine dame geroepen werd om naar bed te gaan, toonde hij zich hdht ge raakt, dat de moeder tusschenheidg kwam. „Maud ia nu niet meer een kind; en dit kan mijn laatste avond zijn „Uw laatste avond? Onzin 1 Gij zult spoedig terugkomen. Gij moet, gij zult, zeide Maud hesbst. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5