Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. werpen. Spr. zal stemmen roor het voor stel van B. en W. Dhr Eckhardt (A.R.) wil het voorstel van de besturen der byz. bewaarscholen in bespreking brengen. Spr. vindt het wel vreemd, dat er nu in onzen tijd nog over de rechten der bijz. bewaarscholen gesproken moet worden, temeer, daar er zelfs van liberale zijde neutrale, bijzondere bewaarscholen zijn opgericht. Dhr Simons (R.K.) drukt er zijn spijt over uit, dat de besturen der bijzondere bewaarscholen niet vooraf door B. en W. zijn gehoord. De voorzitter merkt nog op, dat het voorstel er een is van het g e h e e 1 e college van B. en W. Weth. Goed bloed (A.R.) heeft van de linkerzijde in deze nieuwe tijden alles behalve nieuwe geluiden gehoord, 't Wa ren geluiden uit den tijd van 60 Jaar gele den. Spr wil nog evèn opmerken., dat er geen enkele wet is, die de gemeente ver plicht tot 't geven van voorbereidend on derwijs. Wel kan er sprake zijn van een plicht der ouders. Wanneer de gemeente besloot tot het opheffen van de openbare bewaarschool dan deed ze niets onbillijks en onwettigs. Nu Komen er ouders, die al jaren lang getoond hebben, voor dit onderwijs wat over te hebben, en vragen om meerde ren steun. Is er nu iets billijkers dan dat de ge meente subsidie geeft? Nu staat spr. voor een moeilijk geval. Hij moet meehelpen zijn eigen kind te vermoorden Spr. erkent, dat deze ver ordening ook een geesteskind van hemi is. En toch zal spreiker nu tegen die verordening stemmen. En waarom? Wel, omdat de besturen der bijz. bewaarscho len zich naderhand blijken met minder tevreden te stellen, dan B. en W. aanbie den en wel met f 35 p. jaar en per bind. Dat is in ieder geval goedkooper dan wanneer straks de verordening zou gaan werken. Het Openbaar bewaarschool on derwijs kost nu f 5G per leerling en per jaar. Veilig geschat, kan men zeggen, dat bij gelijkstelling het bijzonder be- waarschoolonderwys f48 per leerling en per jaar zou kosten. En de besturen' der bijzondere bewaarscholen stellen zich nu tevreden met f 35 per leerling en per jaar. De v o o r z. vraagt, of dhr Goedbloed ook overboord wil gooiei! de verordening aangaande het openbaar bewaarschool- onderwijs (het tweede deel van het voor stel van B. en W.) Dhr Goedbloed antwoordt ontkennend- Weth. v. Melle, C.-H., zou het practi- scher vinden, als ei één bewaarschool in de gemeente was. Dhr Crucq: een Christelijke, zeker? Dhr van Melle: neen, zulk een, waarin de meerderheid der ouders de richting van het ondorwjjs bepaalt. Spr. is voor alles, wat de gemeenschap bij eenhoudt- Spr. is in deze omstandigheden echter voor inwilliging van het verzoek van de schoolbesturen. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. (de subsidieering der bijz. be waarscholen) wordt verworpen met 11 tegen 2 st. (alleen de S.D.A.P.'er.» dhrn Crucq en Buis voor). Dhr Crucq: Dit is toch een gekke verhouding, dat de wethouders tegen hun eigen voorstel stemmen. De zaak is toch behoorlijk behandeld door B. en W.? De voorzitter kan dit laatste be vestigen. Dhr Crucq: de wethouders zijn ver anderd van houding door het adres der schoolbesturen. Geroep: Georganiseerd overleg. Het verzoek der bijz. bewaarscholen (f35 subsidie per leerling en per jaar) wordt aangenomen met 8 tegen 5 st. Tegen dhrn Buis, van Poelgeest, va' Vloten, Koning, Crucq, dus zuiver rechts tegen Jinks. Dhr Crucq: het blijkt nu wel, dat het met de pacificatie der rechtsche hee- ren niet zoo erg eemeend is. Dhr Simons, R.-K., Straks krijgen we een voorstel voor georganiseerd over leg. Dit mag hier toch ook wel toege1- past worden. Bovendien, we zorgen toch ook goed voor de Openbare Bewaar school. Dhr Crucq moet niet onredelijk worden. Do wethouders hebben hun hou ding verdedigd. Dhr v. Poelgeest: de schoolbesturen behoeven in het georganiseerd overleg niet gekend te worden. Dhr Simons: er is toch ruimte voor redelijk overleg? De rest van hel voorstel van B. en W. wat het Openbaar Bewaarschool onder wijs betreft wordt met alg. st. aange nomen. De gemeenterekening ovei 1 9 2 7 wordt aangeboden en sluit in den gewonen dienst met een batig saldo van f 41.357.541/2- en in den kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 3501.öSVj. Georganiseerd overleg voor g e m e e n t e-a mbtenaren en -werk lieden. Dhr Crucq juicht het voor stel van B. en W. toe. Spr. wil alleen de politie niet in het georganiseerd over leg opnemen- Dit, acht hij practischer. Spr- wil voor de politie een dienst.-commissie instellen. De voorz. is het hiermee niet eens. Dhr v. Poelgeest wil in do commis sie den Raad de meerderheid geven en daartoe het üantal Raadsleden met twee uitbreiden. Dhr v. Vloten voelt daar n:ets voor, Het is een commissie van advies, en dient in geen geval, um vooraf de opinie van den Raad vast te leggen. Dhr v. Poelgeest wyst op het aan den dag gekomen verschil in den boe zem der fin. commissie. Te Vlissingen werd een kraan, die op een schuit geladen was, ge transporteerd. Doordat de kraan begon te schuiven, kantelde de schuit en kwam dit zware gevaarte in het water terecht. Met be hulp van twee drijvende bokken werd getracht de kraan weer op het droge te brengen. Dhr Simons zet dit even recht. Er is niets tegen, dat er in een commissie meeningsverschil aan den dag treedt, maar dan moet de rapporteur gelegen heid krijgen beide standpunten toe te lichten. En dat was hier onmogelijk. Besloten wordt, de verordening op 20 November in werking te doen treden. Als leden dezer commissie worden uit en door den Raad gekozen de heeren Buis, (s.,-d.), v. d. Does (R.-K.) en Ko ning (vb.). Kermisdebat. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. tot aff- schafling der kermis. De voorz. merkt vooraf op, dat het voorstel is ingediend door de meerder heid van het college van B. en W. Spr- staat persoonlijk nog op hetzelfde stand punt als in 1920, toen een dcrgelyk voor stel den Raad bereikte. Weth- v. Melle, C.-H., verdedigt het voorstel van de meerderheid van B. en W. 'Spr. geeft toe, dat het principieel misschien juister ware geweest, dat de voorstellers vroeger met een 'dergelijk voorstel waren gekomen. Maar ze zagen toen wel in, dat het protest" destijds vruchteloos zou zijn geweest, gezien de toenmalige samenstelling van den Raad. Wellicht is er nu ook geen kans op aan neming van hun voorstel, maar ze vonden als wethouders geen vrijmoedigheid, om don post van opbrengst der kermisstaan- gelden op de begrooting voor 1929 te plaatsen. Er zyn godsdienstige bezwaren tegen de kermis in te brengen. Maar deze op vatting kan men persoonlijk noemen mag men niet opleggen aan anderen, öpi*. kent echter aan de kermis een volks- verlagenden en zedelijk besef neerhalen den invloed toe. .En daarop mag hier ge wezen worden. Er is zeker ook een onschuldige kant aan de kermis. Denk maar aan sommige inrichtingen op het kermisplein. Als de kermis daarin alleen bestond, zou pro test weinig zin hebben. Voor de groote massa bestaat de ker mis echter in de gelegenheid om, zooals men d'at noemt, de bloemetjes eens bui ten te zetten, gemeene liedjes te zingen, ongegeneerde omgang tusschen de ge- chten te hebben, overmatig bier en iloi'ken drank te gebruiken, baldadighe den en vechtpartijen uit te halen, om maar niet te spreken van wat er in het duister na de sluiting der kermis gebeurt. De voorstanders wijzen op het finan cieel voordeel voor de gemeente aan de kermis verbonden. Maar Spr. wijst daar tegenover op het geld dat stuk geslagen wordt, geld, dat noodzakelijk op andere wijze moest worden besteed (betaling van schulden, sparen voor dagen van ziekte en werkloosheid, enz.). Veel geld wordt aan stad en land onttrokken en door kermisgasten meegevoerd. Het financieel voordeel voor de gemeente is dan ook twijfelachtig. In ieder geval is de bron verdacht. Eonig positief voordeel van de kermis is niet te noemen, de nadeelen zijn dui delijk aanwijsbaar. Men zegt, dat de kermis zich If bezig is af te schaffen. Dit proces g; echter langzaam. Er is reden voor op „tief in grijpen. Spr. voelt er niets voor een volks feest in te voeren in plaats van de ker mis. Dan kregen we de kermis onder een anderen naam terug. De kermis mag den m ooien naam van feest niet dragen. Er is geen reden voor feestvieren. Die is er wel op nationale gedenkdagen, al zijn er ook dan personen, die dingen doen welke het daglicht niet zien mogen. Maar dit geschiedt dan i n s t r ij d met het karakter van die dagen. Dat kan van de kermis niet gezegd wor den. De lagere instincten van de men- schen worden dan in beweging gebracht. Ook tegen de toondagen, die langzamer hand een z.g.n. najaarskermis zijn ge worden, heeft Spr. bezwaar. De winke liers ondervinden de schade van die toon dagen. Het geld is, als het St. Nicolaas is, voor een groot deel op de toondagen opgemaakt. Oouc tegen de najaarskermis kunnen de moreele bezwaren van de an dere kermis worden ingebracht. Het is een unicum in een Prates tant- sche streek, dat er hier twee kermissen per jaar zijn. Spr. zal zich niet begeven in langdurige, scherp© debatten. Hij heeft nu zijn mee ning gezegd. Spr. wjjst er ten slotte nog op, dat 's Heerenhoek Goes reeds vooruit is, waar men de kermis reeds heeft afgeschaft. De voorzitter deelt mede, dat men in 's Boerenboek de kermis heeft afge schaft, omdat er maar één kraampje meer kwam. (Gelach op de tribune.) Dhr v. Vloten noemt de verklaring van den heer v. Melle, waarom hij nu pas met dit voorstel komt, zeer onvol doende. De kans op succes acht Spr. ook nu niet groot, evenals vroeger. De toelichting van dhr van Melle is voor Spr. niet overtuigend. Hij heeft niet gelet op de lichtpunten van de kermis. Hot is een volkstraditie, op het behoud waarvan in Goes en in de omliggende dorpen wordt prijs gesteld. In grooten getale komen de menschen uit de dorpen in die dagen naar Goes. Niet om zede- looze handelingen te plegen, maar omdat het een dag van onschuldig vermaak is. Slechts enkelen gaan zich te buiten. Moe ten we nu daarom de kermis gaan afschaf fen? Dan worden allen de dupe. Spr. ontzegt den heer v. Melle het recht om te oordeelen over de wijze waarop anderen zich wenschen te vermaken. Men schen met kleine beurs hebben de gelo- genheid zich op de kermis te vermaken. Dat genoegen moeten we hun niet ont nemen. Een bedrag van f 4400, dat de gemeente als staangeld int, is toch ook van be lang. De uitgaven der gemeente zijn stij gende. De kermis- en toondagen zijn goede dagen voor den middenstand. Er wordt hier in den Raad wel eens gepleit voor den middenstand. Welnu wil men de be langen van den middenstand behartigen, dan moet men stemmen tegen het voor stel van B. en W. (Applaus op de tri bune.) De voorzitter dreigt met ontrui ming van de tribune ais het publiek weer teekenen van goed- of alkeuring geeft. Dhr Simons (R.K.) heeft met be vreemding kennis genomen van het voor stel der beide wethouders. Zij erkennen toch, dat het niet gaat tegen de kermis als zoodanig. Welnu, laten we ze dan behouden. Gaat het om de bijkomstig heden, dan moeten we elk festival en feest beletten, want aan e.ke verzameling van menschen zijn die bezwaren veruon- den. Spr. acht de vergelijking met 's Heeren- hoek belachelijk. Spr. noemt een volks feest gevaarlijker dan een kermis, want op een kermis heeft men de menschen op de markt. Spr. wijst op de jubileum feesten, waai- de menschen, ook Spr. zelf, allergekst hebben gedaan, erger dan op de kermis. De groote massa komt voor geoorloofd k vermaak naar de kermis. Spr. heeft zelf op gepaste wijze kermis gevierd en heeft ook geen dingen gezien, als door den heer v. Melle genoemd. Spr. heeft wel laatst een bioscoopvoorstelling bijge woond, die meer zedelijk kwaad deed dan de geheele "kermis. Spr. zou liever dan afschaffing van de kermis beplei ten: vermindering van het dans- en bios coopkwaad. Spr. gelooft niet, dat de kermis aan den middenstand schade doet. Alom is toch Augustus een slappe tijd. Dhr Crucq (s. d.) acht het betoog van den heer v. Melle bijzonder zwak. Spr. wijst ook op het feit, dat de Goe- sche kermis een van de weinige vrije dagen voor de dorpsbewoners beteekent. Deze hebben niet allen gelegenheid om b.v. naar Knocke te gaan. Spr. heeft op de jubileumfeesten zelfs den heer v. Melle zien springen en dan sen. Spr. vond dat heel vreemd. Maar laten we dan ook nu ieder zijn plezier geven. Wordt het voorstel aangenomen, dan zou Spr. in het wapen van Goes in plaats van een gans een vijgeblad willen aanbrengen. Dhr v. d. Does (R. K.) meent ook, 1 dat aan ieder feest bezwaren als door den heer v. Melle genoemd, zjjn ver bonden. Spr. is tegen afschaffing der kermis maar wil wel verkorting van de kermis in overweging nemen. Misschien hebben de kermisexploitanten daartegen geen al te groote bezwaren. Spr. bepleit eenigo vervroeging van de sluitingsuren der kermisgelegenheden. De voorzitter heeft vroeger slui tingsuren gekend tot 's nachts 4 uur. Spr. heeft dat geleidelijk vervroegd. Op de meeste dagen moet de kermis om 12 uur gesloten worden, alleen den laat- sten Maandag mag ze tot 1 uur en den laatsten Dinsdag tot 2 uur geopend zijn. Het is Spr. gebleken, dat op dien laat sten Maandag ook gerust om 12 uur kan worden gesloten. Verkorting der kermis stelt Spr. ge lijk met afschaffing. De Goesche kermis staal in verband met de Vlissingsche en Middelburgsche kermis. Verkort men hier de kermis, dan ontstaat er een te groot hiaat en zullen sommige exploi tanten wegblijven. Dhr v. d. Does (R. K.) wil geen en tree maken om de kermis weg te krjjgen. Maar Spr. bedoelde het alleen als tege moetkoming aan de heeren voorstellers. Weth. Goedbloed heeft gemerkt een neiging om mede te werken aan beperking van de minder gewenschte ge volgen van de kermis. Is daar soms een meerderheid voor te vinden, dan zou een voorstel daartoe kunnen wor den overwogen door B. en W. Misschien zou een uitnoodiging hiertoe aan B. en W. gericht kunnen worden. De voorzitter yindt de gevolgen van de kermis niet zoo verschrikkelijk en absoluut niet grooter dan van andere volksfeesten. Het aantal gevallen van dronkenschap bedraagt gemiddeld per ker mis en per 'toondag 3. De vorige week alleen waren er b.v. meer. De kermis he. ft een kalm verloop. Van buitengewone bac- chanaliën en onzedelijke tooneelen weet Spr. niet. Dhr V e r m a i r e (C. H.) bestrijdt den heer van Vloten. Spr. wijst er op, dat op 2e Chr. feestdagen ook stroomen volk naar Goes komen. Dan wordt er door café houders, bakkers enz. ook goed geld ver diend. Dan komen de menschen dus ook, al is er geen kermis. Dhr v. Vloten (v. b.) antwoordt: als de kermis wordt afgeschaft, zouden er zeker in Augustus niet zooveel men schen naar Goes komen. Dhr Simons: als er inderdaad baccha- naliën enz. ter gelegenheid van de kermis voorkwamen, zou Spr. gaarne medewer ken de kermis af te schaffen en zou hij zich zelfs niet storen aan de uitspraak van zijn kiesvereeniging. Dan zou deze hem over 3 jaar maar weg moeten stu ren. Dhr Eckhardt (A.R.) wijst op een uitspraak van de Enschedésche Courant (neutraal), waarin afschaffing der ker mis wordt bepleit. Volgens Spr. duurt de kermis te lang. Daardoor ontstaan ver keerde dingen Om principieele en finan cieele redenen is Spr. voor afschaffing. De middenstand ondervindt inderdaad- na deelen van de kermis. Dhr v. Poelgeest (v.b.) zegt, dat de kermis in Enschedé iets heel anders is dan hier in Goes. Hier kan men met vrouw en kinderen op de kermis komen, in Enschedé maar zelden. Het voorstel van B. en W. wordt hierop verworpen met 7 tegen 6 stemmen Vóór de A.R. en C. H., tegen de Vrij h. Bond, S. D. A. P., en R. K. (Een groot deel van de publieke tri bune wordt nu ontvolkt.) De rekening van het Burg. Armbestuur over 1927 wordt nu aangeboden met een batig saldo van f 39.62G.30i/2- Dhr Crucq vraagt, of het wel noodig is, dat er een 2e secretaris-penningm- van het B. A. is benoemd. De voorzitter antwoordt, dat het werk van den secretaris-penningm. veel omvattend is. Dhr, v. Vloten zegt, dat de bedoeling is, te zorgen, dat er iemand met de zaken op de hoogte is, als de tegenwoor dige functionaris eens ziek wordt. e rekening wordt hierna vastgesteld. Bebouwing Oostwal. Dhr v. Poelgeest (v.b.) wijst er' op, dat hier misverstanden geweest zijn. Zelf; in hei voorstel van B. en W. zit nogr een on zekere factor. Die hoogtebepaling zegt voor Spr. nog niets, want de Oostwal is niet overal even hoog. De voorzitter antwoordt, dat bij de hoogtebepaling is rekening gehouden met de plaats, waar de huizen komen. Het voorslel wordt z.h st. aangenomen. Ook al de andere, niet genoemde vootslel- len worden z h.st. 'aangenomen. Bij de rondvraag doet de heer Buis nog eenige onthullingen over een loslig gend riooldeksel en van prikkeldraad -om geven telefoonpalen, waarna sluiting volgt en allen zich haasten de min frissche, smoor-heete Raadzaal te verlaten. Jacht op een smokkelauto Een eroote Duitsche vrachtauto, die in Kerkrade koffie had ingeladen, reed in ra zende vaart over de grens naar het Duit sche dorpje llongen Toen Ilerzogenrath was gepasseerd, legden de douane boainb ten allerlei hindernissen op den weg, als eggen, ploegen, lange balken, enzdoch de auto „nam'' die hindernissen met een snelheid van 90 K.M. per uur. Toen be gonnen de beambten te schieten, zonder zich te bekommeren om "de menschen op straat; een paar meisjes waren nog bijna overreden. De auto verdween weldra uit het gezicht. Op kattenvangst. In meerdere streken van ons land, vooral in het Oos ten met zijn groote landgoederen, wordt door de boeren veel geklaagd over den grooten last, dien zij' in schuren en hui zen ondervinden van muizen en ratten. Natuurlijk schaffen de boeren zich katten aan om van dien last bevrijd te worden. Maar 'tis vaak opmerkelijk, dat zoovele katten verdwijnen. De booze wereld zegt nu, dat vooral de jachtopzieners aan die opiuiming onder de katten debet zijn. Natuurlijk wordt die opruiming altijd ont kend, ten onrechte, zooals het Boeren- en Tuindersblad thans weet mede te dee- len In een brochure, getiteld „De Roof wildvanger" van de Koninklijke Prepareer- bedrjjven Willem Engels te Zwolle wordt niet alleen reclame gemaakt met de prach tige werking van een lokmiddel en een vangmiddel, maar zijn ook talrijke dank betuigingen van jachtopzieners en 'zelfs van een rijksveldwachter opgenomen ovei de bereikte resultaten. Een hunner schrijjft, dat hjj met zoo'n vangmiddel van Januari tot Mei 32 bunzings en 18 katten vin0. Een rijksveldwachter üit Haaksbergen be richt, dat hij met het middel 114 vos sen, 1 bunzing en 6 katten bemachtigde, de laatste in één week. Een ander ving in 4 maanden 18 katten. liet is een aardige verdienste dat van gen van katten. De firma betaalt van 60 cents tot f2.50 per stuk voor de vellen Zoo beschermen rijksveldwachters niet alleen het wild, maar ook de muiz-n en ratten, eveneens ten nadeele van den boer. Vergiftig ingsversch ij nse- len. In het gezin v,an den veenarbeider H. te Emmen hebben zich eenige geval len van vergiftiging voorgedaan, vermoe delijk veroorzaakt door het eten van goed koope zalm, welke in busjes verpakt was. Na het eten hiervan zijn vier kinderen Zondagmiddag' ongesteld geworden Zij klaagden over pijn in de ingewanden en hadden hevige koorts. Vermoede'ijk is de zalm in de busjes gaan gisten,waar door een vermending van het metaal met den inhoud kan hebben plaats gehad. Een driftige papa. Te Wilnis had in een gezin de dochter des hui- -zes verkeering aangeknoopt, waar de ouders nu niet zoo heel erg op gesteld waren, zoodat ze den omgang dan ook zooveel mogelijk tegenwerkten Toen de dochter dezer dagen 's avonds thuis kwam, waarschijnlijk van een wan delritje met haar galant, werd zij allesbe halve hartelijk door haar moeder ontvan gen, waardoor een zoo hooge woordenwis seling ontstond, dat de vader, die zich reeds ter ruste had begeven, verwoed uit zijn legerstede sprong en de dochter, die inmiddels door haar moeder was vastge grepen, met de bedstedepl'ank een slag op het aangezicht toebracht. Hevig bloedend en met gehavende neus begaf de dochter zich op straat om naar den dokter te gaan, ten einde zich on der geneeskundige behandeling te stellen. i)0 Inventarisatie van aardappelen. In aansluiting op vorige berichten kan thans worden medegedeeld, dat de directie van den landbouw besloten heeft, voortaan telken jare op 15 Januari en 15 April ge gevens te verzamelen over de voorreden aardappelen, welke op die tijdstippen in ons land aanwezig zijn. Daartoe zal aan de burgemeesters van de gemeenten der belangrijkste aardappelen-verbouwende gebieden opgaaf worden gevraagd van het gedeelte van den oogst, dat naar schatting op deze data nog aanwezig is. Aan de burgemeesters wordt verzocht, bij het op maken van deze raming de medewerking in te roepen van de plaatselijke organi saties van landbouwers en handelaren, terwijl door tussc'henkomst van de orga nisaties van handelaren een raming van de onverkochte voorraden, die in de groote steden aanwezig zijn, zal worden opge maakt. De uitkomsten van de inventari satie zullen worden bekend gemaakt, waarbij de aanwezige voorraden klei-, zand- en veenaardappelen afzonderlijk zullen worden vermeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6