Wm Keelpijn? FORMAMINT PI 's Avonds om 11 uur keer ik terug, maar vertrek van de D.P. en kom dus in Den Haag door een anderen uitgang weer op straat. Als ik mij bij den con ducteur aan den ingang bevind, zegt ook deze man tegen mg: U moet even mee naar den chef. NVi kunt u kich toch mijn verwondering voorstellen en, omdat ik nu meer tijd heb, vraag ik den man, wat er aan de hand is, waarop ui] mij vraagt„Hebt u niets verloren, is u niets kwijt?" En wat bleek? Toen ik 's avonds om 7 uur naar Rotterdam ging en mijn kaartje kocht, had ik twee bankbiljetten vreemd geld laten vallen. Een Noderland- scho dame, die achter mij had gestaan, heeft blijkbaar het geld overhandigd aaD de juffrouw achter het loket. De spoorweg- administratie heeft het nummer van mijn kaartje doorgegeven, direct aan het Hof plein te Rotterdam en blijkbaar ook voor allo zekerheid aan de beide uitgangen van het station in Den Haag. Die beambten dus hebben de moeite genomen om tus- schen 7 en 11 uur 's avonds alle kaartjes die zij in ontvangst namen, op dat num mer even na te zien. Het heengaan van Drde Visser. „De Residentiebode" is van oordeel, dat het voor de ontwikkeling der Christ.- Hist.. Unie niet bepaald gunstig is, dat Dr de Visser politiek gaat rusten. Hij toch was wijs en ervaren in de politiek, door oen 33-jarige practijk in de Coalitie had hij „Rome" beter leeren kennen. Be gonnen in de school der Bronsvelds is hij allengs een der meest bezadigden onder de C.-H. geworden, die gaarne met de Katholieken samenwerkte. Wat het wor den zal na zijn heengaan? „Er wordt gefluisterd, dat Jhr Mr de Savornin Lohman, thans lid der Eerste Kamer, bestemd is om hem als leider in de Tweede Kamer op te volgen. Als dat juist is, zal er niet veel veranderen. Want, hoe jong ook, de Savornin Loh man is een groote kracht en ooik geheel van anti-papisüsche smetten vrij." Directeur-Gen. Zuidorzee- werke n. Er gaan geruchten, dat do directeur- generaal dér Zuiderzeewerken, do heer H, Werfman, den Staatsdienst mot pensioen zal verlaten. De heer Wortrnan heeft ech ter aan het „Hdbl." medegedeeld, dat hij nog geen besluit heeft genomen. DE NOVEMBERSTORMEN VAN 1918. lil. He! kan zijn, dat een van mijn lezers do opmerking maakt, dat ik van onz jorig< us slechts in het algemeen sprak en typen, zooals ik die teokendo onder de Bolsjewiki, niet voor het voetlicht bracht. Misschien is hei een {out van mij, dat ik ie lang wachtte u de eigen typen voor te stellen. Waar ik evenwel beloofde wat meer van Gerrit te vertollen, die zich bij onze mobilisatie zoo verdienstelijk maak te, daar zal ik met hem het echte typ van de sectie, den roem van de 2e compagnie beginnen. Gerrit is iemand, die bang is voor niemand. Bij velddienstoefeningen is geen sloot hem te breed, soms wel eens te diep. Als hij geen kans ziet erover te springen, dan waadt hij er door. „Ais ik toch nat moet worden, vooruit dan maar." Gerrit is meestal in drie stap pen door een sloot heen. Ik verdenk hem ervan, dat het zijn schuld is, dat de jongens van de 2e com pagnie Delft geen enkelen nacht hebben geslapen, gedurende de mobilisatie. Gerrit's mond staat nooit stil. Hij „bakt" altijd en is tegenover de meer deren al even lollig als tegenover zijn gelijken en minderen. U moet weten, dat Gerrit korporaal is. Op den eersten avond, dat de jongens in het stroo lagen, ging de compagnies commandant in hoogst deszelfs eigen per soon zich overtuigen of alles in orde was. Zijn desbetreffende vraag werd met een algemeene bevestiging beantwoord. Alleen Gerrit miste eenen ging al leen rustig liggen toen Z.Ed. Gestrenge hem beloofde er een met twee ooren te laten aanrukken. Zoo zou ik kunnen doorgaan. Doch ik moet, voordat ik nog wat van an dere jongens vertel, gewagen van het glanspunt in Gerrit's leven. Hem was toevertrouwd [Ion sleutel van het hek, dat toegang geeft van den Ko ninklijken tuin naar de stallen. Wie het deed weet ik niet. Gerrit is nu eenmaal een handige jongen enwas sleutel bewaarder. Op den 19en November, daags na de huldiging, wilde Hare Majesteit de Ko ningin opnieuw de jongens zien. Zij had ze reeds geïnspecteerd op den löen te vorenonze sectie was da<^r evenwel niet bij. Op dien Dinsdag dan waren we allen in den paleistuin compagniesgewijze op gesteld (waar een landstormman al niet komt, hè? en Hare Majesteit wandelde met ons Prinsesje aan den arm, met klein gevolg langs ons heen. Met de officieren en met velen uit den troep werd een praatje gemaakt. Gerrit had zijn blon den knevel extra in den krul, maar zijn Koningin zag hem, klein kereltje, zeker over het hoofd. Het stelde hem te leur. Nauwelijks waren we ingerukt, toen H. M. weer van een andere zijde de stallen was ingekomen en zich ophield in de buurt van wat wij het bataljons bureau noemden. Ik geloof, dat de Konin gin nog 'n kijkje wilde nemen inde cantine, doch weet dit niet zeker. In ieder geval, H. M. was weer bij ons. Het bezoek duurde niet lang en de terugweg werd genomen door het hek, waarvan Gerrit den sleutel had. Keurig in de houding, met de hand aan de kepi liet hij, nd het hek te hebben geopend, den weg vrij enonze Koningin sprak hem aan. Flink en zonder terughouding Ger rit is niet verlegen gaf hij antwoord. „Of hij al lang bij den Landstorm dien de?" „Jawel, mevrouw, van het begin af." „En of hij graag diende?" „Zeker, Mevrouw Toen gaf de Koningin hem een hand enGerrit was in de wolken. Ons fouriertje was jaloersch en had wel f 100 willen geven als hij een hand van Hare Majesteit had gekregen. Een audetr type van onze sectie was een mijnheer. Man met vaste principes. Niet direct een oogendienaar. Een, die altijd z'n eigen gang gaat, aan wien men wat kan overlaten. 'kHeb hem in die dagen gezien; hij was weer geheel zichzelf. Op den dag van de betooging was hij de eenige, die geen oranje meende te moeten dra gen. De knuppel in het hoenderhok I Wat waren de jongens vuil. Het kon hem niet schelen. Ik nam hem even apart. Wat bleek nu? Hij wilde geen reactie. Hij was voor Staatspensioen, voor afschaffing van de Eerste Kamer, enz. Gelukkig kon ik hem spoedig overtuigen, dat in het leger niet aan- politiek wordt gedaan en het dragen van oranje een hulde aan onze Koningin was, die boven de partijen stond. Dra sierde het oranje zijn kepi. Nu möet ik ophouden over „mijn eigen", jongens misschien al te persoon lijke dingen te schrijven. Zoo voor en na zijn het allemaal beste kerels. Jongens, op wien het vaderland kan rekenen en waarop een commandant trotsch is. Op den dag van de betooging hadden ze slechts een wensch, n.l. te toonen wie zij zijn. De heele compagnie moest zich naar hen schikken. Waar het in de bedoeling lag dat de menschen op eigen gelegenheid naar het Malieveld zouden gaan allen schijn van dwang moest gemeden, we wisten toch dat er niemand zou ontbreken be sloten zij in Janpleziers op te rukken. Het plan mislukte, omdat er geen voer tuigen op het Malieveld werden toege laten, dan alleen dat van de Koningin. Hoe zijn ze toen gegaan? Opgesloten in een grooten oranjeband, die de heele compagnie omspande. De officieren wer den medegetrokken en daar rukte het troepje aan. En wie zag ik mede midden in die door oranje omstrengelde compagnie? Niemand minder dan de heer J. v. K. De 2e compagnie Delft had een eigen Bolsjewik ingeslagen. De man, wiens hart v-oor land en Koningin zoo warm klopte, in den engen kring van onze A.-R. en Calvinistische groep, „do Oude Jan" ge noemd, een bekende figuur, was met een kistje sigaren onder den arm naar „de jongens" gereisd en is den ganschen dag hun gast geweest. De sigrften heeft hij eerlijk onder hen verdeeld. De vader van „ons fouriertje" behoort nu een maal bij de compagnie. Met do Staatscourant van 13 Nov zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende do Vereen. Ziekenhuisverple- ging op Walcheren, alhier gevestigd; de Boerenleenbank, gevestigd te Heinkens- zand. Kokende thee over het lichaam. Het 2-jarig kindje van den melkbezorger de G. te Axel, heeft in een onbewaakt oogenhlik een tafeltje, waarop een kokende kan -thee stond, omvergetrok ken. De kleine kreeg de heete thee over het lichaam en is in deerniswekkenden toestand opgenomen. Ons natuurschoon. Dinsdag zijn vanwege het polderbestuur van Wal cheren geveild omstreeks 100 zware ol men, die -den straatweg BrigdammeSt Laurens sierden, waardoor een mooie laan van den Domburgsdhen weg zal verdwij nen. Ziekte, o.a. wegens gas- en water leidingbuizen in de onmiddellijke nabijheid der wortels, is de oorzaak. Er zullen nieu we hoornen worden -geplant. Ook het traject SerooskerkeOostka- pelle van denzelfden weg zal veel van zijn aantrekkelijkheid verliezen, aangezien de Westelijke berm grootendeels zal worden kaalgeha-k-t ten behoeve van den aanleg van een breed rijwielpad. Men zie ook in dit verband het Raads- verslag van Arnemuiden in dit nr. Klcetinge. Betreffende het gisteren reeds -gemelde ongeluk aan den onbewaak- ten overweg aan den Kapelschen straat weg, waar de tramtrein GoesWemel- dinge een botsing had met een auto, wordt ons nog medegedeeld, dat de heer S. hier totaal onbekend was en de tram niet had zien aankomen, zoodat niet uitkijken wel licht de oorzaak van 't ongeval is. De auto, welke verzekerd is, is door de politie, die spoedig -ter plaatse was, in be slag genomen. Kapelle. Ook voor deze wintercampagne is het comité voor Qhr. Winterlezingen bi- zonder geslaagd met het verkrijgen van sprekers. De Ger. kerk te Kapelle-Bieze- linge is weer bereidwillig afgestaan. Optreden zullen: Ds K. Schilder uit Rotterdam met het onderwerp: „Het boek Prediker"; Ds Callenbach uit Rotterdam met „Jacob Gats"; Ds Kamsteeg uit 's H. Hendrikskinderen met „De wandelende Jood" en Prof. v. d. Sehuijt uit Apeldoorn met een nader aan te kondigen onder werp. Gisterenavond trad in de zaal van mej. E. Hanson alhier op dhr A. Alt, toon kunstenaar te Bolsward, met het onder werp: „Die Meistersinger van Nürnherg". Het gesprokene werd met lichtbeelden en muziek toegelicht. De opkomst was bevre digend. Haedekenskerae. Door de gecombineer de besturen der Groene-Kruis-vereenigin- gen te Baarland en Hoedekenskerke is tot wijkzuster benoemd Zuster Quellhorst, thans werkzaam in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Haar is Baarland als standplaats aan gewezen, terwijl zij op 15 Januari 1929 in functie zal treden. Vrouwepolder. Dinsdagmiddag vergader de de Raad. Allereerstwerd overgegaan tot installatie van den nieuwbenoemden Gemeente-Ontvanger den heer J. Suur- mond. Nadat de heer Suurmond in han den van den Voorzitter de bij de Ge meentewet voorgeschreven eeden had af gelegd wenschte de Voorzitter hem ge luk met zijne benoeming en sprak de hoop uit, dat het den heer Suurmond gegeven worde het. hem opgelegde ambt vele jaren tot tevredenheid van den Raad uit te oefenen. De heer Suurmond dank te den Voorzitter voor de tot hem ge sproken woorden, de raadsleden voor hun medewerking tot zijne benoeming en riep voor de uitoefening van zijn ambt aller medewerking en voorlichting in. De Voorzitter deelde mede, dat de rekening der gemeente over 1927 door Ged. Sta ten definitief is vastgesteld, alsmede, dat het bedrag der door den Gemeente-Ont vanger te stellen zekerheid door Ged. Staten is goedgekeurd. Vervolgens deel de de Voorzitter mede, dat de Vereeni ging van tot zekerheidstelling verplichte Gem.-Ambtein.aren zich bereid heeft ver klaard zich ten behoeve van den Gemeen te-Ontvanger borg te stellen, alsmede dat de Ministeriëele machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst van borg stelling met genoemde Vereeniging is ver kregen. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de Kon. Vereen, voor Lucht vaart en de Ned. R. K. Volkszangver- eeniging om subsidie. Naar aanleiding van het schrijven van het Gemeentebe stuur van Arnemuiden houdende ver zoek om adhaesie „te betuigen aan het 'door dat Gemeentebestuur aan den Mi nister van Onderwijs verzonden adres betreffende de toepassing van artikel 104 der L. O. wet 1920, werd besloten geen adhaesie 'te betuigen op grond, dat de Minister heeft verklaard, dat wetswijzi ging met terugwerkende kracht niet mo gelijk is. Besloten werd het adres van A. Aarnoutso houdende verzoek om sub sidie ten behoeve v:m het onderhoud van den z.g.n. Slikweg voorloopig niet in behandeling te nemen. Naar aanlei ding van heL schrijven van Ged. Staten betreffende eren onderhoudslast van den Melse'sweg, werd na breedvoerige be spreking met vier tegen twee stemmen, (dhr Dingemanse onthield zich als be langhebbende van stemming), besloten Ged. Staten te berichten, dat de ge meente niet genegen is den onderhouds last van genoemden weg voor haar reke ning te nemen. Vervolgens werd besloten wederom vrijstelling te vragen van het geven van onderwijs in vak j aan de O. L. .Scholen. Tot lid van de plaat selijke commissie van toezicht op het L. O. in de gemeente werd herbenoemd de heer J. Verhage. Bij de rondvraag werden door dhr Dangebeeke "inlichtin gen gevraagd inzake het maken van brandputten in de beide kommen der gemeente en betreffende de verlegging van het voetpad nabij J. Langebeeke. De "Voorzitter deelde den heer Lange beeke mede dat verlegging van het door hem bedoelde voetpad niet mogelijk is en dat inzake het aanleggen van brand putten B. en W. nog niet met defini tieve voorstellen kunnen '"komen. Door dhr Dingemanse werd de wenschelijkheid uitgesproken om op de Algemeene be graafplaats in plaats van bouten ijzeren grafpaaltjes te gebruiken, aangezien de houten paaltjes zoo spoedig verteerd zijn. De Voorzitter deelde den heer Dinge manse mede, dat als de houten paaltjes opgebruikt zijn in den vervolge ijzeren paaltjes zullen worden gebruikt. Daarna sluiting met dankzegging. Amemufden. (Slot Gemeenteraadsver slag). Het verzoek van C. Meeuwse om vergunning tot plaatsing van een stoep- hekje, wordt m. a. s. ingewilligd. Hierna komt in 'behandeling een ver zoek van de vereeniging der Chr. be waar-, naai- en hreischool om verhoo ging van subsidie. B. en W. stellen ,voor om in begin sel subsidie te verleenen, maar het be drag aan te houden tot de exploitatie rekening over dit jaar bekend is. Dhr Schuit is overtuigd, dat het een nuttige en onmisbare instelling is voor deze gemeente en hij zal de laatste man zijn om de instandhouding niet te helpen bevorderen. Doch daar de gemeente reeds jaarlijks f400 subsidie geeft, vraagt spr. öf de Ned. Hervormde kerk, van wie de bewaarschool toch feitelijk uitgaat, niet eenigszins in de behoeften der school kan bijdragen. Verder zou hij gaarne wenschen, dat de rekening en verant woording jaarlijks aan den 'raad werd overgelegd. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. m. a. s. aangenomen. Het verzoek van de vereeniging „Schut- tevaer" om verlaging of afschaffing der havengelden wordt afgewezen. Hierna kwam in behandeling een voor stel van B. en W. om aan den Kle- verskerkschen weg vanaf de Arne-brug naar Veere, opgaande wilgenboomen te planten en om verder een rij boomen op 'tSchorretje te vetlen in verband met de iepenziekte. laag eenige Formaminttabletten. Daarmede geneest ge Uw keelpijn spoedig. Geef Formamint ook aan Uw huisgenooten, dan voorkomt ge besmetting. De keelontsmettende tabletten In alle Apoth. en Drog. h 1,per flesch Dhr Schuit verklaart zich tegen plan ting van boomen aan den weg, daar zulks schadelijk is voor de wegen. Dhr Puijpe stemt hiermede in en zegt, dat bedoelde weg dan nog meer aan onderhoud zal kosten. Wij hebben in de gemeente hiervan verschillende voor beelden. Dhr Crucq is wel voor het rooien der boomen op 'tSchorretje, daar de daar aanwezige weg verbreed kan wor den en in orde gebracht voor den aan voer van bieten naar de haven, hetgeen zeer bevorderlijk zal zjjn voor de bestra ting van den Zuidwal, doch hij is tegen aanplanting langs den Kleverkerkschen weg. Het voorstel in stemming gebracht wordt met vier tegen 2 stemmen ver worpen. Voor Franse en Janse. De instructie van den omroeper in deze gemeente wordt na een kleine op merking van den heer Crucq vastgesteld. Artikel 4 stelt het tarief op 40 ct. per 25 woorden of gedeelte daarvan en 10 ct. voor elke 5 woorden of gedeelte daar van boven de 25 woorden. Het verzoek van M. van Schaik e.a. om eep lantaarn bij hun woningen te plaatsen wordt niet ingewilligd, doch de lantaarn bjj de burgemeesterswoning zal verplaatst worden. Een verzoek van de Zeeuwsche Radio distributie-Mij om draden over gemeente grond te mogen spannen wordt inge willigd. Een verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, om .grond in erfpacht wordt om advies gezonden naar B. en W. Bij de rondvraag vroeg dhr Franse machtiging om eenige beplantingen op het kerkhof en den Zuidwal te verrich ten, welke machtiging werd gegeven. Dhr Puijpe vraagt herstelling van de leuning der brug over den watergang bij den Singel en herstelling van den weg bij den overweg bij Meulenberg. Dhr Schuit vraagt betere schoonmaak van het Schuttershof benevens verwij dering van den steenen paal aan den Westwal om het verkeer der bietenwa- gens heter te kunnen regelen, terwijl dhr Cruca verwijdering vraagt van den stee nen paal bij het veerhuis, daar deze zeer gevaarlijk is voor het verkeer. Ver der vraagt hij; oim de gemeente Middel burg eens te wijzen op den slechten toestand van den weg vanaf de Arne- brug naar Middelburg. Een en ander wordt door B. en W. toegezegd. Verder zegt dhr Crucq, dat hij van zeer nabij heeft gehoord, dat het salaris van de v/ijkzuster tijdens hare ziekte is inge houden. Hij zou gaarne de reden weten, waarom zulks is geschied, daar de ge meente een gedeelte van haar salaris bijdraagt. Dhr Franse zegt, dat hiervan niets bekend is. Verder vraagt dhr Crucq of B. en W. het nog geen tijd achten den macadam op de wegen te brengen, daar het nu de beste tijd daarvoor is en dat bij spreiding, als de wegen hard zijn, de macadam weer stuk zal worden gereden evenals vorig jaar. Dhr Puijpe acht ook den tijd hiervoor gekomen. Hem is steeds van deskundige zijde voorgehou den om den macadam geleidelijk op de wegen te brengen. Hij begrijpt niet, waar om de heer Franse dezen raad niet opvolgt. Dhr Franse antwoordt er nog niet aan te denken om reeds macadam te gaan spreiden, daar z.i. de tijd nog niet is gekomen. Dhr Schuit geeft dhr Franse in overweging den raad van de heeren Crucq en Puijpe nu maar eens op te volgen, daar het persoonlijke eens op te volgen, daar het persoonlijke geschil tusschen Franse en Puijpe leidt tot nadeel der gemeenschap. Spr. is over tuigd, dat het nu de juiste tijd is om den macadam te spreiden, althans een gedeelte. Dhr Franse vraagt waarom een der heeren dan geen zetel aanvaard heeft bij de benoeming van het dagelijksch be stuur, er zelf voor te zorgen. Dhr Crucq merkt op, dat daar ook genoeg in ge zwendeld is. Dhr van de Ketterij wijst B. en W. op den slechten toestand bij het begin van den Westwal. Een en ander wordt toegezegd. Hierna sluiting. Bruinisse. Zaterdagavond werd, naar de „Zierikzeesche Nieuwsbode" meldt een openbare vergadering gehouden voor de leden van de afdeeling Bruinisse van, den Bond van Zeeuwsche mosselkwee kers, welke vergadering ook toegankelijk: AFVAARDIGING NAAR HET CENTRALEN CONVENT. Het Centraal Comité in zijn vergadei ing van 12 Nov. 1.1. overwegende vele aan vragen om toelating tot het CenLralen Convent buiten de daaromtrent in de Statuten vastgelegde bepalingen, heeft be sloten ,dat aan zulke verzoeken gehoor kan worden verleend voor zoover de plaatsruimte in de voor de vergadering afgehuurde zaal daartoe gelegenheid biedt. Daardoor ondergaat de afvaardiging der in de Statuten omschreven stemhebbende leden natuurlijk geen wijziging. Stemhebbende leden zijn: le. Elk Provinciaal Comité en elke Ka- merkieskrüigcentrale één lid, met dien verstande, dat in die provincies, welke niet in afzonderlijke Kamerkieskringen zijn gesplitst, het Provinciaal Comité, tevens Kamerkieskringcentrale, in elk dezer beide kwaliteiten één lid, in totaal dus twee leden, zal kunnen Afvaardigen; 2e. Elke centrale in de kieskringen Voor de Staten-Provinciaal één afgevaardigde voor elk 250-tal leden der aangesloten kiesvereenigingen. Voorts de organen der A.R. pers één af gevaardigde met adviseerende Stem, voor zoover daarvoor toegangsbewijzen worden aangevraagd. Voor de „stemhebbende" afgevaardig den zal in het midden der zaal een ruimte worden afgezonderdten einde de opne ming van den uitslag van eventueele stem mingen te vergemakkelijken. Dezen afgevaardigden wordt een formu lier „geloofsbrief" verstrekt, welke aan de secretarissen der betrokken colleges wordt toegezonden en door hen namens het afvaardigend comité of bestuur moet worden ingevuld, geteekend en aan den afgevaardigde uitgereikt. Bij den ingang der zaal vóór den aanvang der morgen- yergadering wordt deze geloofsbrief inge nomen en vervangen door een toegangs kaart, welke ter onderscheiding van die der toehoorders met een rood kruis dia- gonaalsgewijze wordt gemerkt en afgo stempeld. Niemand mag in het voor de stemhoh bende leden bestemde gedeelte der zaal plaats nemen, die niet van zulk een toe gangskaart voorzien is. 'tSpreekt vanzelf, dat alleen deze af gevaardigden, benevens de l'eden van het Centraal Comité, aan eventueelo stemmin gen mogen deelnemen. Daarenboven heeft het C.C. vastgesteld, dat bijzondere gevallen voorbehouden slechts deze afgevaardigden aan de beraadslagingen kunnen deelnemen. Voorts kunnen dan gewone toegangs kaarten door middel der Provinciale Co- mité's, Kamerkieskring- en Statenkies- kringbesturen worden aangevraagd bij het bureau van liet Centraal Comité, I)r Kuy perstraat 3, welke evenwel uiterlijk tot den 20sten Nov. e.k. zullen worden verstrekt, voor zoover do plaatsruimte gedoogt. De A.R. leden van de beide Kamers der Staten-G en oraal, de voorgestelde leden van het College van Gemachtigden en hun plaatsvervangers, de leden der Commis- sie-Beumer (candidaatstelling), der Finan cieel© Commissie en der Uitvoerende Commissie van het Verbond van A.R. Pro- pagandaclubs ontvangen een toegangskaart als genoodigden. Doos 30-60 cn 90 was voor mosselkweekers buiten den bond. De vergadering, die druk was be zocht, werd geleid door rlen voorzittej; der afdeeling, dhr W. v. d. Berg Dz. De heer Krijger, lid der Tweede Kamer memoreerde de vergadering, door hem bijgewoond in het begin van dit jaar van de Bondsafdeeling alhier en in welke vergadering hij diep onder den indruk kwam van den noodtoestand waarin de mosselvisschers zich bevonden. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, onder wiens ministerie de visscherij ressorteert, heeft in den loop des jaars deze streek bezocht. Het kwam den minister voor, dat hier drie voor name punten moesten worden vooropge steld wil de zaak in goede banen wor den geleid, n.l. doelbewuste productiev- regeling, doelbewuste verruiming van het afzetgebied en samenwerking der Zeeuw sche visschers. Het bleek den minister, dat het Zuiderzee.-mosselzaad een voor name factor is in het bestaan der Zeeuw sche mosselkweekers en daar de regee ring, onder de wet, do beschikking heeft over dat zaad was het zijn wensch, dat het in handen zou worden gesteld van alle visschers. Zoowel de meer gefortu neerde, als de allerarmste visschers moet hun rechtmatig deel worden toege kend, terwijl hij de distributie van het zaad in handen heeft gesteld van des kundigen en belanghebbenden. De be langhebbenden achtte de minister ver- eenigd in den Bond van Zeeuwsche mos selkweekers, doch ook kweekers buiten den Bond moeten gelijkrechtelijk worden behandeld. Het hoofdbestuur van den Bond waaraan als "buitengewoon lid is toegevoegd een regeeringscommissaris, en door verschillende commissies, wier le den worden gekozen voor den tijd van een jaar door de mosselkweekers zelf, wordt de algeheele "regeling opgedragen. Artikelsgewijze wordt nu door den heer Krijger het regelingsontwerp voorgelezen en toegelicht. Wij merken hieruit op, dat men bij den Bond als kweeker in een re gister moet zijn ingeschreven. De ge legenheid daartoe blijft doorloopend open gesteld, met dien verstande, dat zij die nu kweeker zijn en in de termen willen vallen voor het volgend jaar om mossel zaad uit de Zuiderzee te verkrijgen, on geveer 15 Maart 1929 in het register moe ten zijn ingeschreven. Do ingeschreven kweekers zijn verplicht opgave te doen van de liggin pervlakte en door hen uitg< selzaad, op opgaven moet den verstrekt, heid mosselza wordt toegew De voor ied veelheid zaad register hierv legd. Het her den regeering stuur is bevo op de opgege veelheid uitgi onjuiste opga deeling worde zaad is nog Aan het hi is nog de b kers als lid a gen door hen He heer L. de vrijheid on boven de lijn woord van di vestigend. De er aandacht i mijn van opc genoeg zal dt motor hebben turn kunnen er gedacht is weringen. Op de dhr Krijge legenheid zal te halen of te het halen van gen gesproken de begrooting Vijverberg, vo pers- en Viss voor, waarin dat van bevoei dat het mossi vaartuigen zo aan particulie worden vcrlee moedde ,dat misverstand b ling van den gelegonhcid w tuin \te halen. Vijverberg nog staat, dat hot i M door verschille *4, V vloeden wordl door. de kweek zaad in minde toegewezen hoi derzee, zou dit treffen, een err Krijger erkende doch omdat maal niet te toch de gehec Do heer Math, noordelijke visi dervinden terw geheel aan ban in het vrije Ne de dhr Krijger visschers niet i Slaagt deze de regeling voi len andere mj genomen. Terneuzen. Geref. kerk alb ■te spreken over speciaal op het ken. In 't bijzo; noodzakelijke bi pitaal, voor we wordt gevraagd bezocht; zij we met gebed en •opend, door dei geëindigd. De foesfai De „Haagsch artikel over „I- jaar, een mee: millioen, de boon-is komen' komt Dr H. Nederlandsche „Een dergelij stedeling, die gebied van der lijke pers verk keerden indruk platteland. Het gaat in over de noordi provincie Gronir wegend akkerbc voor het landbi stiger dan in ons land, doorc brieken het strc nen brengen. In andere st akkerbouw, zoo Zeeland, de en West-Noord in dit opzicht daar geen strc men zich daar van consumptie oógst wel groc yniet hoog zijn, do vermoedelijk de suikerindusti den suikerbiet?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2