No. 39 Woensdag 14 November 1928 43e Jaargang HENDRIKSE& Go's BANK-GOES BELGISCH GELD Buitenland. Binnenland. Staten-Seneraal. Belangrijkste Nieuws. VOORDEELIGE KOERSEN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZIMDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cj Bij abonnement belangrijke korting. Een fout die men gaarne herhaalt. De heer Albarda, de leider der Soc.- Dem. Kamerfractie heeft in zijne j.l. Vrij dag gehouden redevoering zeer duidelijk het' verkeerde en het schadelijke van den tegenwoordig en politieken toestand uit eengezet.. Ais zijn hoofdbezwaar tegen een Ka binet als yjij thans hebben, noemde hij, dat het contact tusschen regeering en volk Verbroken is. De bezwaren werden aldus gateekend: „Een extra-parlementair Kabinet be paialt zijn beleid zelfstandig. Het maakt zijn werkprogram naar eigen welgeval len, ja, naar eigen willekeur. Het moge om practische redenen eenigermate reke ning houden met de uitspraken der kie zers, met de programs der partijen, dat is dan van zijn kant een welwillendheid, zoo niet een bloote wellevendheid. Be slissend is ten slotte het persoonlijk oor deel der Ministers. Dit gaat bij een extra parlementair Kabinet boven den wil des volks <en boven den wil der Volksverte genwoordiging. Bij wetgevenden arbeid hebben Parle ment en Regeering elkaar noodig. Alleen dan kan de wetgevende arbeid vruchtdra gend zijn, als tusschen Regeering en Ka mermeerderheid een zeker verband be staat, van hen een zekere, samenwerking verwacht kan worden. Waar dat verband en die samenwerking ontbreken, zijn beide deelen van de wetgevende macht zwa.k. Regeering zoowel als Kamer. Op bun tijd echter zijn zij1 in extra parlementaire verhoudingen ook beiden sterk, maar alleen als het op. het niet doen aankomt, op onthouding van mede werking, als het aankomt op een veto. Als de Kamer iets niet wil, kan zij het verhinderen; zonder liaar medewerking komt geen wet tof stand. Als de Re geering iets niet wil, kan zij' het tegen houden; zonder haar bekrachtiging bereikt geen wetsvoorstel het Staatsblad. Maar als de Kamer iets wil en de Regeering het weigert, dan is de Kamer machte loos. En als de Regeering iets wil en do Kamer onthoudt ïia.ar medewerking, dan kan de Regeering baar doel niet berei ken. De positie is dus deze, dat Kamer en Regeering beiden zwak zijn in het positieve en slechts sterk in het nega tieve; dat zij zwak zijn in het doen, sterk in het niet doen. Beschikt de Kamer dan niet, zoo' wordt wel gevraagd, over middelen om de Re geering te dwingen? Ongetwijfeld beschikt zij over de middelen, die Grondwet en parlementaire usances tot haar beschik king stellen. Zij beschikt zelfs over het uiterste dwangmiddel, dat zij aan de Re geering de geldmiddelen voor het voeren van het bewind lean onthouden, door het afstemmen der begrootingmaar dat aller uiterste middel is slechts in alleruiterste gevallen .bruikbaar; het kan bovendien maai' één keer per jaar worden toegepast. Kleine middelen om de Regeering te dwingen, zich te voegen naar den wil van de meerderheid der Volksvertegen woordiging, baten niet. Moties legt de Regeering wjj weten het naast zich neer. Verwerping van wetsontwerpen heeft geen ander gevolg, dan dat het wetsontwerp geen wet wordt. De Ministers blijven. Verloren is in een toestand ais dezen het contact tusschen Regeering en Volks vertegenwoordiging en daarmee het con tact tusschen. Regeering en volk." Deze teekening is in vele opzichten juist. Het merkwaardige is echter, dat de Soc.-Democraten doelbewust hebben mee gewerkt om dezen toestand te scheppen, dat zij; opzettelijk en. om voor hen zeer bijkomstige redenen hebben meegeholpen om het contact tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging te verbreken en den positieven invloed van de volksver tegenwoordiging tot nul te reduceeren. En het allermooiste is nog, dat reeds bij, voorhaaf- werd toegezegd, dat men, als dat noodig mocht zijn om een reehtsch Kabinet te doen vallen, gaarne de fout vau 1925 zal herhalen. Of de afkeer van een Christelijk be wind in dien hoek ook groot isl Of men het met de behartiging; van de volksbelangen en de handhaving van den volksinvloed ook ernstig meent 1 Bif voorkeur. In deze dagen van herdenking van wat zich in November 1918 afspeelde, komt als vanzelf de vraag, op hoe de S.D.A.P. nu eigenlijk staat tegenover de revolutie. Daaromtrent is nog, nooit een afdoende verklaring verkregen. Mri Troelstra hoeft indertijd wel erkend dat hij sla leidei was tekort geschoten en dat hij1 zich had vergist, maar dit gold alleen ten aanzien van de machtsverhoudingen. Soms krijgt men den indruk, dat de S.D.A.P. van revolutionair geweld niet wil weten maar dat zij met wettige mid delen wil trachten haar doel te berei ken. De heer Albarda heeft ons daaromtrent echter anders en beter ingelicht. Sprekende over de verschillen in de S.D.A.P. zeide hij „Revolutionair, in dezen zin, dat zij een omkeer van maatschappelijke verhou dingen wenschen en een overheerschte klasse de heerschappij; willen doen ver werven, zijn alle sociaal-democraten. Re volutionair, in dezen anderen zin, dat hij: dien omkeer bij voorkeur met geweld zou willen teweegbrengen, is. geen enkele sociaal-democraat." Let op dat bij: voorkeur. Bij voorkeur zal men geen geweld ge bruiken; men geeft aan een vreedzame revolutie de voorkeur. Bijl voorkeur geen geweld, d.w.z. als 't moet, dan er met geweld op los. Tiet geweld wordt dus niet principieel afgewezen. Niets er van. Principieel plaatst de S.D.A.P. zich, on danks haar geroep- om ontwapening, op het geweldsstandpunt. DE RAMP VAN DE VESTRIS. Nog meer dan 100 opvarenden vermist. Nog steeds blijft er een pijnlijke onze kerheid heersdien over het lot der op varenden van het Engelsche s.s. Vestris!-. Er heerscht een groot verschil tusschen de verschillende berichten omtrent het aantal geredden en vermisten. Zekerheid zal men vfel niet hebben vóór alle sche pen, die het reddingswerk hebben deel genomen, hun havens hebben bereikt. Helaas werden de eerste berichten, vol gens welke er slechts 35 opvarenden ont breken zouden door de later binnenko mende telegrammen steeds weer in twijfel getrokken. Volgens een bericht zou men omtrent het lot van nog 136 menschen in on zekerheid verkeeren. Het Lloyd s.s. Berlin heeft gistermiddag de plaats van de schipbreuk verlaten en heeft de reis naar New-York voortgezet- Volgens de mededeelingen van den ka pitein gaat het den geredden betrekkelijk goed. Niemand is gewond. Het water -in de buurt is- met wrakstukken bezaaid- Volgens de laatste ca 5 uur 's middags Am. tijd ontvangen berichten, bedraagt het aantal geredde overlevenden van de ramp van do Vestris 202, terwijl nog 117 personen vermist worden. Duizenden neger-arbeiders omgekomen. 'fis een niet weinig sensationeele ont hulling, die Albert Londres, een voor de „Petit Parisien" naar Afrika gezonden correspondent, doet in dit blad. Hij zegt, dat in Fransch Equatoriaal Afrika in een tijdsverloop van drie jaren zeventien duizend negers, werkzaam bij den aan leg eener spoorlijn, ten gevolge van ziek- te en ontbering om het leven zijn ge komen. Het betreft de nog niet voltooi de spoorljjn door het tropische woud van Brazzaville naar Pointe Noire, aan de kust. De neger-arbeiders zijn gestorven aan beri-beri slaapziekte of meningitis. De hygiënische toestanden zijn allertreurigst- en de arbeidsvoorwaarden slecht. De Franschman wijst er op, dat in het naburig Belgisch Kongo eveneens een be langrijke spoorlijn wordt aangelegd, doch dat dit werk in drie jaar tij'ds veel min der slachtoffers eischt, al bedroeg hun aantal toch nog altijd drieduizend. Nieuwe conferentie. De „World" verneemt, uit Washington, dat Hoover, wanneer hij president wordt, voornemens is een conferentie inzake be perking van de bewapening te land_ en ter zee bijeen te roepen, als het initia tief te voren niet genomen is door een Europeesche regeering. De uitbarsting van den Etna. Volgens een mcdedeeling van het Ita- liaansche Instituut voor Vulkanologie schijnt het gevaar der uitbarsting gewe ken en het einde van de activiteit van den vulkaan nabij: te zijn. In een interview met de „Giornale d'Ita- lia" verklaarde prof. Ponte, dat binnen enkele "dagen verwacht kon worden, dat de lava in zee zou stroomen. Een gevaar lijke explosie daarbij was niet waarschijn lijk. In 1869. had de, lava eveneens de. zee bereikt en toen waren er alleen stoomzuilen ontstaan. Dit verschijnsel zou, daar de explosie ditmaal heviger was waarschijnlijk in meerdere mate optreden. Maandagmorgen vrfteg zijn aardschok ken bemerkt, die heviger waren dan die van Zaterdagavond. Het conflict in de Duitsche metaal industrie. Bergemann, de regeeringscommissaris te Dusseldorf, lieoft achtereenvolgens be sprekingen gevoerd met vertegenwoordi gers van de metaalindustrie in Noord'- West-Duitschland en met de vertegen woordigers van de uitgesloten arbeiders. Zoowel de gedelegeerden van de patroons afs die van de vakvereenigingen verklaar den zich in principe bereid tot onderhan delen. Bergemann zal nu beide partijen uitnoodigen tot het houden van een ge meenschappelijke conferentie onder zijn leiding. In bevoegde kringen was men, gisteravond zeer optimistisch gestemd; men hoopt dat het conflict thans weldra tot het verleden zal hehooren. Weer een Engelsch schip in nood. Alle draadlooze stations hebben gister avond hun uitzendingen gestaakt na het ontvangen van draadlooze S. O. S. seinen van het Engelsche vrachtschip Kingsbury. Het schip meet 4000 ton. De positie is on bekend. Korte berichten. De Sovjet-regeering heeft er van afgezien, haar koopvaardijschepen op bui- tenlandsche werven te doen herstellen. Vanaf heden zullen alle schepen uitslui tend op sovjet-werven worden gerepa reerd. De Vossische Zeitung meldt, dat mi nister Gröner in den Kabinetsraad gezegd heeft, dat hij niet slechts om redenen van prestige, maar uit volle overtuiging op den afbouw van den pantserkruiser moet blijven aandringen. Zou de Rijks dag het sociaal-democratisch voorstel tot stopzetting van den afhouw aannemen, dan zou de minister ontslag nemen, en ook niet voor een herbenoeming te vin den zijn.. De retourvlucht uit Indië. De directie der K. L. M. deelt bet vol gende mede: Nu het postvliegtuig de H.N.A.E.N. gis teren te Bagdad is aangekomen, kan ver wacht worden, dat het heden te Konstan- tinopel arriveert en zijn de weersomstan digheden gunstig, dan zal dus het vlieg tuig Vrijdagavond, vermoedelijk na zons ondergang, op Schiphol kunnen aanko men. De afstand KonstantinopelAmster dam zal echter waarschijnlijk, in verband met de weersgesteldheid op deze route, n'iet in twee dagen kunnen worden afge legd. Op welken dag en op welk uur ech ter ook de aankomst op Schiphol zal plaats hebben, het publiek is er welkom en zal van deze aankomst getuige kunnen zijn. Een Kerstvlucht naar Indië? De heer Martin,'administrateur van de K. L. M., deelde aan het Hdhl. mede, dat plannen worden besproken en uitgewerkt voor het houden van een Kerstvlucht naar Indië. De bedoeling is, dat de heenreis tusschen St. Nicolaas en Kerstmis zal worden gemaakt, de terugreis na Nieuw jaar, zoodat de wederzijdsche familiebe trekkingen in Nederland en Indië elkaar met brieven en kleine geschenken zullen kunnen bedenken. Vermoedelijk zal de H.-N.A.E.N., die nu onderweg is naar Ne derland en einde dezer week in Amster dam wordt verwacht, voor deze Kerst vlucht worden bestemd. Als de plannen tenminste doorgaan, want een beslissing is daaromtrent nog niet genomen. Een vlucht tusschen de feestdagen in December, waarop de ge dachten van wederzijdsche familiebetrek kingen onwillekeurig verwijlen bij vroeger gemeenschappelijk gevierde Kerst- en Oudejaarsdagen, zou de groote waarde van een luchtdienst met Indië meer nog dan de gewone vluchten propageeren. De Kamerverkiezingen. In de; te Z i e r i k z e e gehouden ver gadering van de centraio kiosvereeniging van de Liberale Staatspartij op Schouwen werd mat algemeen© stemmen besloten op de aanstaande vergadering te Middel burg voor te stellen en .te verdedigen een samengaan van den 'kieskring Zee land met Arnhem, Nijmegen enz. Als no. 1 op de lijst zal men dan voorstellen J. Rid der van JR&ppard en als, no. 2' jhr de Muralt. NaiaT" het Hdhl. verneemt wenscht de afd. Rotterdam der Chr.-IIistorische Unie met een afzonderlijke lijst uit te komen, waarop dan als No. 1 zou voorkomen Mr. J A.. de Visser, een zoon van oud- minister de Visser. Wordt de werkverschaffing tijdelijk stoipgezet? Naar de „Telegy." verneemt, ligt het in het voornemen gedurende twee maan den, n.l. December en Januari, met het oog op het jaargetijde de werkverschaffing voor werkloozem uit de groote steden te onderbreken. Een en ander is aldus ge regeld, dat waaneer in den loop van November werken afloopen, tot Februari voor de arbeiders uit da grootesteden geen nieuwe werken meer zullen worden ter hand genomen. Vervallen verklaard als Raadslid. Een bijvoegsel van het prov. blad van Zuid-Holland bevat het besluit van Ged. Staten, waarbij W. van Gent Jr. te Rid derkerk vervallen is verklaard van zijn lidmaatschap van den Raad dier ge meente. In de overwegingen, waarop dit besluit berust wordt o. a. aangevoerd, dat de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. W. van Gent Jr., van welke N.V. W. van Gent als directeur optrad, nota's heeft af gegeven voor leveranties ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur en mitsdien van de gemeente Ridderkerk. In deze no ta's wordt melding gemaakt van leveran ties van kaarten en enveloppen, alsmede van een doodkist. Deze laatste kan niet ge acht worden door de N.V. te zijn geleverd, daar deze leverantie valt buiten het sta- tuaire doel der N.V., doch door W. van Gent persoonlijk, terwijl deze bij de andere leveranties middellijk was betrokken. De Landstorm en portvrije verzending. Op vragen van den heer Van Braam heek inzake de portvrije verzending van een aantal exx. van het Chr. Volksblad, welke artikelen een aanbeveling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm bevat ten, antwoordde de Minister van Water staat Ten post- en telegraafkantore te Apel doorn zijn een aantal exx. van het Chr. Volksblad voor Apeldoorn van 21 Sep tember j.l. in jesloton omslag als dienststuk in den zin van 'het Postbesluit D.S. ter verzending afgegeven. Deze zen ding werd in gedeelten ter post bezorgd. De bedoelde stukken weiden verzon den door een der organen van de Nat. Landstormcommissie. Deze commissie en haar burgerlijke en militaire organen heb ben de bevoegdheid tot verzending van dienststukken in den zin van bedoeld Postbesluit ten laste van het departement van Binnenl. Zaken en Landbouw. Deze toezending geschiedde mot de be doeling, de geadresseerden in te lichten omtrent de dienstregeling der extra-trei nen voor den Nat- Landstormdag, welke in .genoemd blad was opgenomen. Daar de tijd ontbrak deze dienstregeling afzonderlijk af te drukken, hetgeen ove rigens ook naar het oordeel van deu minister van Binnenl. Zaken en Land bouw stellig de voorkeur had verdiend', werd deze wijze van inlichting gevolgd- TWEEDE KAMER. Begrootingsdebatten. Gisteren werd het algemeen debat over de Rijksbegrooting voortgezet, onder lei ding van den 'heer Schaper, daar de heer Buys de Beerenbrouok ongesteld is en de heer de Visser zelf aan het debat deelneemt. Eerste spreker was de heer Veraart (R. K.), die als zijne meening uitsprak, dat de coalities hebben afgedaan en dat gestreefd moet worden naar de -vorming van een z.g. parlementair-program-mini sterie. De heer van Rappnrd (Lib.), die den toestand van land- en tuinbouw be sprak wees er op, dat al is de oogst goed geweest, toch vele kleine en ook groote boeren onder moeilijkheden gebukt, gaan. Met cijfers betoogde spr., dat de opbrengst per H.A. is gedaald en de uitgaven gestegen zijn. Het indexcijfer van de tarwe, gerst en andere voergranen is .gedaald. De regee ring moet streven naar een evenwicht tusschen de welvaart op het platteland en in de stad. Zij moet streven naar een internationale regeling ter bestrijding van besmettelijke ziekten, als mond- en klauwzeer. Zij moet streven naar samen werking tusschen industrie en landbouw, naar verbetering van den voorlichtings- Binnenland. Do begroeting voo-r Buitenlandsche Za ken door de Tweede Kamer' aangenomen. Het .politiek debat wordt voortgezet. Een Kerstvlucht naar Indië? Buitenland. De Etna wordt rustiger. De ramp van de Vestris. Nog mieer dan 100 vermisten. Bemiddeling; in het West-Duitsche con flict tegen bij dienst en naar het veroveren van nieuwe afzetgebieden voor de producten van on zen landbouw. De landbouw is te ver gelijken met een patiënt, diejijdende is aan een hoogst ernstige ziekte. Men mag niets nalaten om den toestand van den patiënt te verheteren. De heer Kersten (S. G. P.) richtte zich evenals 't vorig jaar tegen de Room- schen en de Anti-revolutionairen, die hij beschuldigde, dat zij Art. 36 hebben los gelaten en dat zij omdat zij de po litiek van Dathenus afkeuren de Ge reformeerde vaderen door het slijk sleu ren.. Spr. verklaarde een extra-par lementair Kabinet, dat een z.g. neutrale politiek voert en "alle principiëele pun ten laat rusten, te verkiezen boven een coalitie-Kabinet. Verder vroeg spr. vrij making van de kerk, beteugeling van het dans- en bioscoopgevaar en afschaf fing van den stemplicht. De heer Bulten (R. K.) bepleitte verhooging van de ambtenaarssalarissen en de heer KortenhoTst (R. K.) de invoering van een dubbel tarief. De heer J. ter Laan (S. D.) be streed de financiëele politiek van Minis ter de Geer, die niet genoeg geld voor de ambtenaren beschikbaar stelt. De heer Scho uten (A. R.) betoog de, dat op te ruime schaal personeel op arbeidscontract wordt aangesteld, ter wijl hij meer steun vroeg voor het land bouw- en het nijverheidsonderwijs. Spr. keerde zich vervolgens tegen den heer Lingbeek. Het was zuivere laster, toen deze verklaarde, dat de A.R. hun politiek hebben .gewijzigd om regeeringSr zetels te kunnen bezetten, Devo orzitter: „De uitdrukking las ter kan niet door den beugel". De heer Schouten: Dan zal ik spre ken van een onjuiste constructie der fei ten, die nergens anders op berustte, dan op de fantasie van den heer Lingbeek. Wat den heer Kersten betreft, diens standpunt inzake sociale aangelegenheden levert het gevaar op voor vele jonge- menschen, dat zij zich van dit stand punt afwenden en daardoor toewenden naar het socialisme. Spr. heeft meer malen de stelling verdedigd dat onze Vaderen het Gereformeerde standpunt in zake de verhouding tusschen Overheid en Godsdienst in art. 36 der Geloofs belijdenis niet volkomen juist hebben ge formuleerd. Maar daarbij is geen sprake van het „omlaaghalen van de helden des geloofs". Trouwens de heer Kersten zelf zeide, dat Prins Willem I het mis h a d, dat hij zich vergist heeft. Als hij dit zegt, dan is het niet een omlaag halen van een held des geloofs. Maar als een ander zoo iets zegt, dan haalt hij wel de helden des geloofs omlaag I Inzake art. 36 der Geloofsbelijdenis ging de heer Kersten verder dan het program van zijn partij, dat in menig opzicht dat artikel niet ten volle weer geeft. Ook zeide de heer Kersten: ik wil de Kerk niet laten leunen op het zwaard der overheid. Dat was in strijd met een onverzwakte handhaving van art. 36. Ook was de uitlating van den heer Kersten, dat de Overheid moet zijn gebonden aan de wet der Tien Gebo den, niet te rijmen met onverzwakte handhaving van art. 36, dat immers niet op de Tien Geboden berust. De anti revolutionaire partij mag niet worden be oordeeld naar een kerkelijke belijdenis; we hebben hier met staatkundige begin selen te doen. De anti-revolutionaire partij verzet zich tegen geloofsdwang en eischt vrijheid van prediking van het geloof, dat men heeft omhelsd. Zij verklaart zich tegen uitroei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1