No. 38 Dinsdag 13 November 1928 43e Jaargang HENDRiKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. BELGISCH GELD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Niet conservatief. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. VOORDEELIGE KOERSEN VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0. Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUfDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. lel. no. 259. V Niet los van den wortel. In zijne de vorige week gehouden be- Igrootingsredê werd er door Dr de Vis ser, hij de bespreking van een even tueel hernieuwde samenwerking van de reehtsche partijen op gewezen, dat aan de staatsrechtelijke beginselen diepere, ja religieuze ten grondslag liggen. In dat verband sprak Dr de Visser zijn blijdschap uit, over de opleving van het religieuze bewustzijn dat hier en daar, zelfs b(j de Soc. Democraten, valt waar te nemen, maar om er onmiddellijk aan toe te voegen, dat het begrip Christe lijk aan zijn oorspronkelijke beteekenis moet worden getoetst. „Ik zal', aldus Spreker, ter adstructie van wat ik daar zei, een enkel' voorbeeld inoemen. In de zitting van de Eerste Kamer van 27 Mei 1925 zeide, zooals algemeen bekend is, de heer Wibaut: „Ik behoor tot de jnenschen, die, onder be paalde omstandigheden, bepaalde vormen van buitenhuwelijkse!! samenleven zeer zedelijk en maatschappelijk volkomen toe laatbaar achten." Wat de heer Wibaut hier met zijn bekende openhartigheid uit sprak, is de denkwijze van velen, meer dan wij vaak vermoeden. Nu is het niet ondenkbaar, dat een dergelijke opvatting steeds meer veld wint en er op uitgaat om onze wetten in dien geest te wijzi gen. Maar dan kan .principieel1 verzet al leen geboden worden door hen, die het huwelijksrecht, gegrond in het Christen dom, als meester erkennen over 's men- schen wil1. En wat van bef huwelijksrecht geldt, is evenzeer van toepassing op denkbeel den over gezag', gezin en vrijheid. Ja, in hoofdzaak zijn onze nationale instel lingen in het algemeen gegrond op het Christendom. Ongetwijfeld zijn er nog ve len, die dat oude betrekkelijk bleven eeren, maar het tevens losmaakten van den wortel, waaruit het opkwam, en nu steeds meer onder den invloed komen van een strooming des trfds, die hen on willekeurig "medezuigt of die zij zelfbe wust volgen. Dubbele waakzaamheid is daartegen geboden in overgangstijdperken, gelijk wij thans er één beleven." Hier is, naar het ons voorkomt, de wenschelijkheid van de samenwerking der reehtsche partijen duidelijk aangegeven. Want er mog,en verschijnselen zijn die op een opleving van het religieuze be wustzijn duiden, het is tevens duidelijk dat er een pogen is, de religie los' te maken van den, wortel. Wa.t Gods Woord noemt: eigenwillige Godsdienst. ,Ea daar om: schjjn-religie. En juist daarom is dubbele waakzaam heid geboden. De zuigkracht van de stroomingen van de-zen tijd is zoo gevaarlijk sterk. De nationale, de Christelijke instellin gen, gezag en vrijheid, gezin en huwelijk worden voortdurend bedreigd. En met het oog daarop-, is noodig een eensgezinde meerderheid en een daarop steunend krachtig Kabinet, om in wet geving en bestuur deze verkeerde invloeden te bestrijden en een rustige ontwikkeling van ons volksleven in Chris- teïijken geest mogelijk te maken. Met kracht werd door Dr de Visser bestreden de gedachte dat Christelijke po litiek synoniem zon -zijn met wat men pleegt te noemen een conservatieve po litiek. Wij laten wat Dr De Visser "dienaan gaande op-merkte, hier met instemming volgen „De Schepper heeft' in geheel de schep1 ping -groei en ontwikkeling gelegd. Ook in dit opzicht hebben wij eerbied te hebben voor Zijn leiding in de wereld historie en de geschiedenis van ons eigen land. Nieuwe tijden stellen- daarom nieuwe eischen, vooral ook aan den Christen- Staatsman, die daarbij' echter nimmer mag vergeten, dat de maatschappij uit tal van geledingen bestaat en 'hij recht dient te doen aan geheel het volk. Hoe beter dit, bij! de sociale evolutie, die zich ook hier t'e lande voltrekt, in het oog wordt gehouden, des té meer kunnen wij er van verzekerd zijn, dat de vrede onder ons volk zal' worden be waard, de welVaart zal' toenemen en ons volkskarakter dat eigene, dat mooie zal blijven vertoonen, hetwelk de Nederland- scha natie in het verleden groot heeft gemaakt en haar op heden nog, als klein volk, een eervolle plaats onder de vol ken doet innemen 1" Ernstige scheepsramp op den Oceaan. Berichten van gisteravond luidden: Het stoomschip "Vestris, metende 10 duizend ton, bevindt zich 100 mijlen van de kust van Virginia, bij zware zee in grooten nood. Volgens ontvangen berich ten moesten de passagiers van de red dingbooten gebruik maken, aangezien het schip reeds naar een zijde overhelt. Van alle kanten "begeven zich schepen naar de plaats des onheils om hulp te bieden- Nader wordt vernomen, dat de Vestris een Britsch schip is, op weg van New- York naar Rio de Janeiro. Behalve de bemanning bevinden zich 62 passagiers 1ste klas, 19 passagiers' 2e klas en 45 passagiers 3e klas aan boord. 4 torpedojagers en 6 patrouille-booten van de Amerikaansche marine hebben zich naar de plaats van de ramp bege ven. Het Engelsche s.s. Newton en hel Japansche stoomschip Ohiomaru zijn even eens ter hulp gesneld. Het Duitsche s.-sl- Berlin dat zich op een afstand van 180 mijlen van de Vestris bevind is van koers veranderd en hoopte het in no-od verkee- rende schip gisteravond om 10 uur te bereiken. Om 12.45 uur gingen de passagiers van de Vestris in de booten, omdat het schip zinkende was. Men weet nog niets omtrent de oorzaak van de ramp, dock men vermoedt, dat de Vestris te kampen had met den storm die Zaterdagavond op den Atlantischen Oceaan woedde en het ia mogelijk, dal de lading losgeraakt is. Volgens radioberichten Van het s. s. Davis is het s.s. Vestris gezonken. Alle opvarenden, ook de marconist, konden het schip tijdig verlaten. Het aantal op varenden bedroeg in het geheel ongeveeï drie honderd vijftig. De passagiers en de bemanning schij nen in strijd met de verwachtingen, die men koesterde op grond van berichten van verschillende schepen, nog door geen ter hulp snellend stoomschip opgenomen, te zijn. Het weder in de omgeving van de plaats der ramp is blijkbaar zóó slecht geworden, dat de hulpschepen moeilijk heden ondervonden om vooruit te ko men. Indien de stoomschepen niet vóór het invallen der duisternis zijn aange komen, zou dat den reddingsarbeid bui tengewoon bemoeilijkt hebben, daar de reddingsbooten bij zware zeeën slechts moeilijk onderscheiden kunnen worden. Onder de passagiers bevinden zich vela vrouwen en kinderen. Een draadloos bericht van het s.s. San Juan zegt: Wij hebben de opgegeven po sitie bereikt en kruisen in de omgeving rond, doch vinden geep: spoor van de reddingsbooten. Een dergeljjfc bericht werd ook ont vangen van het s.s. Porto-Ries. Het is dus te vreezen, dat tal van menschen verdronken zijn. Het aantal mitiionnairs neemt foe. Een herwijs van de welvaart der Ver- eenigde Staten wordt gegeven door het feit, 'dat het aantal personen, die een jaarlijksch inkomen van één milliaen dol lar -of meer opgaven en waarop belas ting werd betaald, in 1927 283 bedroeg. Dit is het hoogst genoteerde aantal, dat, vergeleken met het voorgaande jaar, een vermeerdering van 52 befe-ekent. Evenwel- is het aantal inkomens van 5.000.000 dollar of meier van 40 in 1926 tot 10 in 1927 gedaald. Bomaanslagen in Ierland. Te Dublin zijn Zondag bij het krieken van den dag bomaanslagen gepleegd, waardoor het ruiterstandbeeld van koning- stadhouder Willem en dat van George II beschadigd zijn. Van de- ramen der -omlig gende huizen zijn verscheidene ruiten ver nield. Men vermoedt, dat de 'aanslagen het werk van -extreme republikemsohe elemen ten zijn, die op deze wijze ter gelegenheid van wapenstilstandsdag hebben willen protesteeren. E-en derde lontplo-ffing deed de voor stad Ball-sbridge schudden biji een poging om de fontein ter herinnering aan het bezoek van E-duard VII in de lucht te doen vliegen. De poging mislukte ech ter. Tiende verjaardag der Oostenrifkscfoe republiek. De Nationale Raad te Weenen hield 'gistermiddag een feestzitting ter eere van den tienden verjaardag van de Republiek. De presidentsz-etel stond te midden van planten en bloemen in de kleuren der re publiek. Op de regeeringsbanken hadden bondskanselier Seipel en alle ministers plaats gen-omen. De voorzitter Miklas sprak een feestrede uit, waarin hij eerst een terugblik wierp op de revolutie en de rol der volksvertegenwoordiging uit eenzette, die toen met vasten greep hei lot van den staat in handen geno-men had en het land uit de grootste gevaren gered had. Hij herinnerde aan alles wat Oostenrijk .samen met Duitschland beleefd had en aan da kans der nog door het vredesverdrag onmogelijk gemaakte aan sluiting. Bela Kun in Roemenië gearresteerd? De Ro-emeensche bladen bevatten het Sensatiooe-ele bericht, dat eenige dagen geleden te Co-nstantza een verdacht vreemdeling is gearresteerd, o-p wien groote bedragen aan geld werden gevon den. Dadelijk rees het vermoeden, dal men me-t Bela Kun te do-en had. De politie van Constautza stelde zich mei die van Boekarest in verbinding, waar bij vastgesteld werd, dat het vermoeden juist is. Men gelooft, dat sovjet-Rusland een aantal agitatoren naar Roemenië heeft gezonden <jm tijdens de regeeringscrisis onrust te verwekken. Bela Kun of hij die daarvoor gehouden wordt, is inmid dels in arrest gesteld. De uitsluiting in hef Roergebied. De drie metaalbewerkersb-o-nden in het Roergebied hebben hun leden de uit spraak van het arbeidsgerecht, die in houdt dat de bindend verklaarde arbitrale beslissing van 28 Oct. niet rechtsgeldig is mede-gedeeld. Zij: vo-egen daaraan toe dat zij deze uitspraak onjuist achten en dat zij er tot in de hoogste instantie-, he-t rijksarbeids-gerecht, tegen zullen op komen. De uitspraak verandert niets aan den huidigen toestand. In een -onderhoud met een medewerker van de Börsen Kurier heeft Bergemann, de regeeringspresident van Dusseldo-rp ge zegd, -dat zoowel de werkgevers als de vakbonden reeds hun deelneming aan het do-o-r hem geopperde overleg hebben be loofd. Bergemann achtte het niet raadzaam iets over zijn bemiddelingsplannen uit te laten, voordat hij de partijen heeft gepolst o-ver de grondslagen van onderhandeling, die hij duister acht. Hij- verzekerde volkomen uit eigen be weging te handelen -omdat de bevolking van zijn bestuursdistrict het grootste be- lang heeft biji het bijl-eggen van de crisis. In zijn district zijn er 140.000 uitgestote nen en dit zou bij een langen duur van den strijd tot een ramp leiden. De uitbarsting van den Etna. 'De Ital'iaansche Ministerraad heeft zich bezig «-ehouden met de maatregelen tot ondersteuning van de slachtoffers van de uitbarsting van den Etna. De minister van openbare werken deel1- de mede, dat tot nu toe 700 huizen onder de lava bedolven zijn en '5000 personen dakloos zjjin geworden. Hij prees de moedige houding van de bevolking-. De ministerraad besloot 600 tehuizen voor dakl'ooze-n te bouwen en stelde voor de genen, die van middelen .verstoken zijn, een bedragi van 1.000.000 lire beschik baar. Zondag- kwamen duizenden en duizen den toeschouwers van het g'eheelë eiland Silicië -en Zuidelijk Italië naar de p-laats d-es onheils. De eenig'e modderige weg, welke naar den kop- van den lavastroom leidt, werd zoo hopeloos verstopt, dai de indruk niet veel verschilde van een w-eg aan het Westelijk front ten tijde van den gro-oten oorlog. In de eene richting gin-gpn de' nieuwsgierigen, ter wijl de andere richting genomen werd door de stro-omen vluchtelingen, die het laatste "hunner aardsche bezittingen mee droegen, waaronder er waren die kuikens en konijnen meedroegen. Sommigen droe gen zelfs takken met halfvolgroe-ide citroe nen, die zij- van de boomen ge-plükt had den, welke spoedig daarna verdwenen waren. De mat'erieelë schade kan op het oogten- bl'ifc nog: niet geschat worden, doch is -zonde-r e-enigen twijfel' -grooter dan oor spronkelijk gedacht werd. Behalve drie bloeiende steden is voor altijd vernield e-en vruchtbare streek van het Siciliaan- sche land, waar rijke sinaasappel-, citroen en olijf-aanplaritingen^ stonden, benevens rijke wijngaarden en sappige moestuinen. Niet alleen .de oo-g'st van dit jaar is heen, maar het l'and zelf is voor minstens een kwart eeuw onbruikbaar geworden. Bovendien is huiten het eigenlijk eruptie- gebied nog groote schade toegebracht doordat de lava veie irrigatiesystemen verwoest heeft, waarvan het land afhan kelijk is. Korte berichten. In het Oostelijk deel van het Erts gebergte is Zondag sneeuw gevallen. De sneeuw ligt 3 c.M. hoog. De temperatu-ur daalde toit drie graden onder nul. 'Naar uit Moskou ge-m-eld wordt, is in Hodiretsj in het gouvernement Wo- ronetsj tijdens een kindervoorstelling brand uitgebroken in een bioscoop-theater, waarbij vele kinderen -o-m het leven kwa men. Het gelukte tot nog toe slechts ne-ge-n verkoolde kinderlijkjes te bergen. De opruimingswerkzaamheden worden voortgezet. Het juiste aantal der slacht offers is no-g niet bekend. Uit vele deelen van Rusland wor den bo-tsingen tusschen ho-eren en sovjet- ambtenaren gemeld. Oo-k moeten er brand stichtingen hebben plaats gevonden. Sedert enkele dagen woedt o-ve-r -e-en oppervlakte van meer dan duizend H.A. bij Maiko-p en Toeapse aan de kust van de Zwarte Zee eenernstige bosoh- brand. Do-or een grooten brand zijn in een dorp in de huurt van Wuerzburg 11 schuren en 18 stallen verwo-est. De b-rand, die in de schuur van een bo-er was- ont staan, breidde zich zóó snel uit, dat aan blussehen niet te denken viel, hoewel de brandweren uit den geheelen omtrek kwa men opzetten. Bij- het blusschingswerk zijn verschillende personen gewond. De burgemeester van Brussel heeft aan de bladen een communiqué gezonden, waarbij de autobestuurders worden ver zocht geen -overdreven gebruik te maken van de waarschuwingsmiddelen waaro-ver zjj- beschikken. O-o-k zullen maatregelen worden .getroffen ten einde het gerucht dat door het autoverkeer bij: nacht wordt verwekt, zooveel mogelijk te verminde ren. De Koningin-Moeder te Leiden. H.M. de Koningin-Moeder heeft giste renmiddag per auto een tochtje door Lei den gemaakt, meer in het hijzonder om het gebouw der Vereeniging van vrouwe lijke studenten, waarvan Prinses Juliana lid is, en het stadhuis in oogensch-ouw te nemen. De eerste luchtpost in... 1836. Vanwege de K. L. M. wordt gemeld: Nu het K.L.M.-vIiegtuig al weer met zijn kostbare lading post -op den terugweg van Batavia naar Amsterdam is, mag er misschien gewezen worden op het vrijwel onbekende feit, dat het 1-2 November 52 jaar geleden was, dat de eerste brief door de luchtpost werd .overgebracht en dat de ontvanger van dezen eersten brief was, koning Willem I der Nederlanden. De heer E. D. Bloom uit New York heeft door tus-schenkomst van het Ame rikaansche gezantschap te Den Haag de K.L.M. hier opmerkzaam op gemaakt. Do heer Bloom vond de gegevens in een oud hoek, geschreven door dhr John Wise in 1850. Het blijkt, dat op den 7den No vember 1836 een luchtballon een poging deed om over het Kanaal te gaan met drie man aan boord, van wie er één, die ook de expeditie financierde, Robert Holland heette. De beide anderen heetten Monck Mas-on en Charles Green. The King's Councillor General te Londen, de heer J. W. May, gaf den luchtvaarders een brief mee voor den Koning der Nederlanden- De ballon landde te Weilburg. De brief werd door den postdienst van Koblenz naar Den Haag overgebracht, en volgens het boek, waarin deze gegevens voorko men, was Koning Willem I aangenaam getroffen dezen brief volgens zulk een nieuwe methode van vervoer te ontvangen en beeft hij o-p den brief de- aanteekening gemaakt: Zorgvuldig te bewaren. Chr. Metaaibewerkersbond. Zaterdag vergaderde te Utrecht de alg. raad van den Chr. Metaaibewerkersbond, -onder voorzitterschap van den heer F. Eikerbout van Leiden. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het nog mo gelijk is, dat de Bond op 31 December a.s. 6000 leden heeft, daar het ledental op 1 Oct. j.l. 5748 bedroeg. Spr. herin nerde aan de stakingen In het loodgie- tersbedrijf en bij „De .Schelde". Dat heeft Binnenland. Rumoerige Raadsvergadering te Den Haag. Gasvergiftiging te Mijdrecht. Memorie van Antwoord inzake het vac cinatie wetje. Eindhoven betrekt gas van de staats mijnen. Buitenland. Ernstige scheepsramp o-p den Oceaan. Bela Kun weer gearresteerd? D-e re-publiek Oostenrijk viert haar tien jarig bestaan. D-e schade do-o-r de uitbarsting van den Etna aangericht. Bomaanslagen in. Ierland. tegen bij het financiëele weerstandsvermogen ern stig aangetast, al liggen we pok aller minst tegen de vlakte, zooals onze te genstanders dat voor willen laten komen. Onze stakers zjjn tevreden geweest met hun uitkeering. De opbrengst voor onze steunbeweging is echter niet meegevallen. Na nog enkele mededeelingen besloot spr. met den wensch, dat ook deze verga dering rijke vruchten mag dragen voor het Bondsleven. (Applaus). Bij besprekingen deelde de voorzitter mede, dat met De Schelde onderhandeld wordt over een collectief arbeidscontract. De besprekingen zijn nog niet ten einde. Hierna besprak het hoofdbestuurslid, de heer Wetz.elaer, do Vlissingsclie staking. Hij ging het verloop na, schetste het be reikte resultaat en bracht hulde aan de stakers en aan allen, die hem bij de leiding hebben bijgestaan (Applaus). Bij de bespreking, die op deze inlei ding volgde, werd den "heer Wetzelaer hulde gebracht voor zijn leiding en wer den enkele vragen van de heeren Nug- teren, Den Ouden en Kooy beantwoord, Na de pauze werd het conflict in het loodgietersbedrrjf besproken, ingeleid door den heer G. Hordijk. Spr. constateerde, dat het behaald resultaat niet alleen van belang is voor de loodgietersgezellen, maar zeker niet minder voor de arbei ders in de bouwbedrijven. Ook na deze inleiding volgde een breede bespreking. Ten slotte werd de vergadering door den heer Grotenhuis met dankzegging ge sloten. Het Kamerpresidium. Tengevolge van de ongesteldheid van Jhr Ruijs de Beerenbrouck, zal, zooals wij gisteren reeds meldden, Dr de Visser als Voorzitter der Kamer optreden. Nader wordt gemeld, dat tijdens den verderen duur der algemeene beschou wingen -o-ver de Staatsbegrooting, aan welk debat dr De Visser heeft deelgenomen, de heer Schaper het presidium zal waap nemen. j Verplichte vaccinatie. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot verlenging van don geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Febr 1928, zegt de minister van arbeid, handel en nijverheid, dat het in h-e-t voorloopig verslag aangevoerde he-m geen aanleiding geeft, zijnerzijds het initiatief te nemen tö-t verlenging van den termijn. In het 3e kwartaal van 1928 zijn twee gevallen van encephalitis ter kennis van staatstoezicht gekomen; in het vierde kwartaal werden tot nu toe 2 gevallen ter kennis van het staatstoezicht gebracht. Of de regeering te eeniger tijd alge- heele opheffing van den vaccinatiedwan-g zal mo-eten overwegen, kan thans be zwaarlijk gezegd w-orden. Het rapport van de en-cephalitiscom- missie is niet een samenvatting van con clusies o-f resultaten waartoe zij gekomen is, ma-ar een mededeeling van den stand harex werkzaamheden. Daaro-m acht de commissie het vo-or publicatie niet ge schikt. De minister kan dit standpunt verstaan. Echter zullen de feitelijke gege vens, die erin zijn opgenomen, gepubli ceerd worden, zoo-dra zij; op grond van omstandig onderzoek alli- vaststaande mo gen worden aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1